Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.02.2019., 17:02   #1
Zašto smo takvi jadnici?

Što je razlog tome da je pobjednička hrvatska vojska toliko jadna?
Kako je moguće da nabavljamo samo ono što moramo i to samo najjadnije verzije svega?
Tko na svijetu eskadrilom borbenih aviona zove 2 i pol krša iz 72' godine i ne opremi ih ničim osim topa koji je originalno ugrađen?
Tko kupi Patrije i ne opremi ih apsolutno ničim ili nekakvim jadnim mitraljezom?
Tko na svijetu ima vlastitu proizvodnju jurišnih pušaka i onda kupi 147 komada a ostaloj vojsci ostavi Zastavine kalaše?
Tko na svijetu kupi haubice top klase i ne kupi ništa od pametne municije koja je glavna poanta tih haubica?
Tko na svijetu dobije helikoptere za izviđanje i CAS i onda za njih naruči samo jedan lanser za rakete?
Tko na svijetu se hvali time da će kupit nove motore za raketne topovnjače umjesto da ih naoruža do zuba Ciwsom, najnovijim protubrodskim i protuavionskim raketama najvećeg mogućeg dometa?
Tko na svijetu nema nikakvu protuzračnu obranu i uopće niti ne spominje da će je ikad nabaviti, pa makar i ručne malog dometa?
Tko na svijetu ima 20 Mi8 Mi171 i onda niti na jedan barem okači nekakav mitraljez, ne do bog minigun?
Tko na svijetu je toliko jadan da samo čeka da mu netko nešto donira?
Tko na svijetu.......?


KAKO TO?!?!?!
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2019., 17:06   #2
Nema veze jer imamo clanak 5, mijenjamo najskuplje limuzine svake godine i nasa diplomacija je najbolja u ispunjavanju naloga iz ambasada. Pogotovo onih sto se ticu razvijanja prijateljskih odnosa sa Srbijom i olaksavanjem njihovog EUropskog pita.
__________________
I am completely operational, and all my circuits are functioning perfectly. HAL 9000
zuikaku is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2019., 17:06   #3
Kako je za vrijeme rata, četvrtina zemlje okupirana a ostatak pod artiljerijskom paljbom, stotine tusuća izbjeglica nema turizma i u takvoj situaciji je nabavljeno 20 lovaca i S-300, a danas kad imamo BDP od 55 milijardi imamo tri miga da lete?
Men nejasno.
accaunt is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2019., 17:33   #4
Evo najnoviji jad:

Da su SAD i dalje ključni u opremanju Hrvatske vojske pokazala je američka Vlada novom donacijom vojne opreme Hrvatskoj, ovog puta u vrijednosti 1,977 milijuna dolara. Prema obrazloženju ministra Krstičevića, SAD će donirati 12 sustava bacača granata i 16 kompleta taktičkih radio uređaja za vozila MRAP i zapovjedna vozila Patria.

Dobit ćemo radijo za Patriju!
I to čak 16 komada!

I 12 bacača granata da možemo krenuti u napad!
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2019., 17:37   #5
Quote:
accaunt kaže: Pogledaj post
Kako je za vrijeme rata, četvrtina zemlje okupirana a ostatak pod artiljerijskom paljbom, stotine tusuća izbjeglica nema turizma i u takvoj situaciji je nabavljeno 20 lovaca i S-300, a danas kad imamo BDP od 55 milijardi imamo tri miga da lete?
Men nejasno.
Nije ništa nejasno. Nema se para.
Nije se ni onda imalo pa smo propali i morali rasprodati sve bitno, o dugovima da ne govorim.
Old Iggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2019., 17:46   #6
Quote:
accaunt kaže: Pogledaj post
Kako je za vrijeme rata, četvrtina zemlje okupirana a ostatak pod artiljerijskom paljbom, stotine tusuća izbjeglica nema turizma i u takvoj situaciji je nabavljeno 20 lovaca i S-300, a danas kad imamo BDP od 55 milijardi imamo tri miga da lete?
Men nejasno.
Dobro pitanje, uz to turizma njje bilo gospodarstvo je bilo na koljenima. Neki kažu da su novac slali hrvatski iseljenici, drugi da se novac zaradio privatizacijom tijekom rata, prodali smo tvornice da kupimo oružje.
Sherman25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2019., 18:12   #7
Zar je toliko teško nabaviti 12 komada najprodavanijeg vojnog aviona u povijesti, proizvedenog u 4600 primjeraka kojeg koristi 25 zemalja svijeta?
Rabljenih F-16 ima ko pljeve, puni su ih hangari po americi i po europi, mislim da je veći talent ne uspijeti kupiti rabljeni F-16 nego ga kupiti.
accaunt is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2019., 18:36   #8
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post
Što je razlog tome da je pobjednička hrvatska vojska toliko jadna?
Kako je moguće da nabavljamo samo ono što moramo i to samo najjadnije verzije svega?
Tko na svijetu eskadrilom borbenih aviona zove 2 i pol krša iz 72' godine i ne opremi ih ničim osim topa koji je originalno ugrađen?
Tko kupi Patrije i ne opremi ih apsolutno ničim ili nekakvim jadnim mitraljezom?
Tko na svijetu ima vlastitu proizvodnju jurišnih pušaka i onda kupi 147 komada a ostaloj vojsci ostavi Zastavine kalaše?
Tko na svijetu kupi haubice top klase i ne kupi ništa od pametne municije koja je glavna poanta tih haubica?
Tko na svijetu dobije helikoptere za izviđanje i CAS i onda za njih naruči samo jedan lanser za rakete?
Tko na svijetu se hvali time da će kupit nove motore za raketne topovnjače umjesto da ih naoruža do zuba Ciwsom, najnovijim protubrodskim i protuavionskim raketama najvećeg mogućeg dometa?
Tko na svijetu nema nikakvu protuzračnu obranu i uopće niti ne spominje da će je ikad nabaviti, pa makar i ručne malog dometa?
Tko na svijetu ima 20 Mi8 Mi171 i onda niti na jedan barem okači nekakav mitraljez, ne do bog minigun?
Tko na svijetu je toliko jadan da samo čeka da mu netko nešto donira?
Tko na svijetu.......?


KAKO TO?!?!?!
Zaboravio si:
- i kurci se da je lider regiona (sta god ta region bio)
- gnjavi na sve strane da bi radila airpolicing drugima kad ga ni sama sebi nemoze
__________________
Slovenija se štiti ugovorima s Italjom i Mađarskom,... Slovenija ne plaća ništa, kaže Šćuri.
S-lash is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2019., 18:43   #9
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post
Što je razlog tome da je pobjednička hrvatska vojska toliko jadna?
Kako je moguće da nabavljamo samo ono što moramo i to samo najjadnije verzije svega?
Tko na svijetu eskadrilom borbenih aviona zove 2 i pol krša iz 72' godine i ne opremi ih ničim osim topa koji je originalno ugrađen?
Tko kupi Patrije i ne opremi ih apsolutno ničim ili nekakvim jadnim mitraljezom?
Tko na svijetu ima vlastitu proizvodnju jurišnih pušaka i onda kupi 147 komada a ostaloj vojsci ostavi Zastavine kalaše?
Tko na svijetu kupi haubice top klase i ne kupi ništa od pametne municije koja je glavna poanta tih haubica?
Tko na svijetu dobije helikoptere za izviđanje i CAS i onda za njih naruči samo jedan lanser za rakete?
Tko na svijetu se hvali time da će kupit nove motore za raketne topovnjače umjesto da ih naoruža do zuba Ciwsom, najnovijim protubrodskim i protuavionskim raketama najvećeg mogućeg dometa?
Tko na svijetu nema nikakvu protuzračnu obranu i uopće niti ne spominje da će je ikad nabaviti, pa makar i ručne malog dometa?
Tko na svijetu ima 20 Mi8 Mi171 i onda niti na jedan barem okači nekakav mitraljez, ne do bog minigun?
Tko na svijetu je toliko jadan da samo čeka da mu netko nešto donira?
Tko na svijetu.......?


KAKO TO?!?!?!
Zaboravio si dopisati da nemate modernog PORS ni modernih protuoklopnih ručnih Raketnih Bacača Granata.

- večina NATO vojski stavlja na APC M2 mitraljez (12,7mm)
*dodatnim oklopom se AMV Patria pretvara u IFV. Tek se onda stavlja topove.
- OSRH je dobavljeno nešto preko 2.000 komada VHS i VHS2 opremanje se nastavlja do 10.000 komada JP u 5-letnom planu.
- poanta modernog sistema upravljanja vatrom je da preciznim koordinatama opskrbi nišanđiju i da je zbog toga precizna municija manje potrebna. Ne koristi se precizna municija često ni u najboljim armijama.
- barem na 2 komada Mi-171SH su okačeni kabinski mitraljezi M-84. Ima ako se ne varam i po dva saćasta lansera za ruske rakete S-5 po Mi-171 Sh.
jazbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2019., 18:58   #10
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post
Evo najnoviji jad:

Da su SAD i dalje ključni u opremanju Hrvatske vojske pokazala je američka Vlada novom donacijom vojne opreme Hrvatskoj, ovog puta u vrijednosti 1,977 milijuna dolara. Prema obrazloženju ministra Krstičevića, SAD će donirati 12 sustava bacača granata i 16 kompleta taktičkih radio uređaja za vozila MRAP i zapovjedna vozila Patria.

Dobit ćemo radijo za Patriju!
I to čak 16 komada!

I 12 bacača granata da možemo krenuti u napad!
Nije to za napad, več za sudjelovanje u stranim vojnim misijama.
jazbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2019., 19:22   #11
Quote:
S-lash kaže: Pogledaj post
Zaboravio si:
- i kurci se da je lider regiona (sta god ta region bio)
- gnjavi na sve strane da bi radila airpolicing drugima kad ga ni sama sebi nemoze
Boldano ne stoji, to nitko iz HR ne tvrdi niti govori bilo gdje, a neboldano stoji, Ugroza iz Vrgorca nas blamira gdje stigne sa svojim nuđenjem erpolisinga u nepostojećim avionima
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2019., 19:36   #12
Quote:
jazbar kaže: Pogledaj post
Zaboravio si dopisati da nemate modernog PORS ni modernih protuoklopnih ručnih Raketnih Bacača Granata.

- večina NATO vojski stavlja na APC M2 mitraljez (12,7mm)
*dodatnim oklopom se AMV Patria pretvara u IFV. Tek se onda stavlja topove.
Nebitno je što "većina" radi, bitno je da recimo Poljska naruči najjaču konfiguraciju za 300(pola) svojih Patrija a mi nakon 10 godina naručimo Duos za 8 hebenih komada.

Quote:
jazbar kaže: Pogledaj post
- OSRH je dobavljeno nešto preko 2.000 komada VHS i VHS2 opremanje se nastavlja do 10.000 komada JP u 5-letnom planu.
Tko normalan kupuje 10 000 pušaka 5 godina?
I tko kaže da ćemo uopće kupiti u tih 5 godina...
Dok mi kupimo puške ovi će izbacit VHS 3.

Quote:
jazbar kaže: Pogledaj post
- poanta modernog sistema upravljanja vatrom je da preciznim koordinatama opskrbi nišanđiju i da je zbog toga precizna municija manje potrebna. Ne koristi se precizna municija često ni u najboljim armijama.
Poanta nije u navođeno ili ne, nego u zašto uvijek ne...
Zašto ne da?
Mene uopće ne zanima da li se u najboljim armijama ne koristi precizna municija često, ako već imamo tih jadnih 12 komada onda nek budu naoružane do zuba, o tome se radi.
Ako nemaš kvantitetu onda moraš imati kvalitetu.

Quote:
jazbar kaže: Pogledaj post
- barem na 2 komada Mi-171SH su okačeni kabinski mitraljezi M-84. Ima ako se ne varam i po dva saćasta lansera za ruske rakete S-5 po Mi-171 Sh.
Ponovo, to je ništa...hvataš se za slamke...što je to 2 komada?
Zamisli imaju puškomitraljez.
To je ništa.
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2019., 19:41   #13
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post
Što je razlog tome da je pobjednička hrvatska vojska toliko jadna?
Kako je moguće da nabavljamo samo ono što moramo i to samo najjadnije verzije svega?
Tko na svijetu eskadrilom borbenih aviona zove 2 i pol krša iz 72' godine i ne opremi ih ničim osim topa koji je originalno ugrađen?
Tko kupi Patrije i ne opremi ih apsolutno ničim ili nekakvim jadnim mitraljezom?
Tko na svijetu ima vlastitu proizvodnju jurišnih pušaka i onda kupi 147 komada a ostaloj vojsci ostavi Zastavine kalaše?
Tko na svijetu kupi haubice top klase i ne kupi ništa od pametne municije koja je glavna poanta tih haubica?
Tko na svijetu dobije helikoptere za izviđanje i CAS i onda za njih naruči samo jedan lanser za rakete?
Tko na svijetu se hvali time da će kupit nove motore za raketne topovnjače umjesto da ih naoruža do zuba Ciwsom, najnovijim protubrodskim i protuavionskim raketama najvećeg mogućeg dometa?
Tko na svijetu nema nikakvu protuzračnu obranu i uopće niti ne spominje da će je ikad nabaviti, pa makar i ručne malog dometa?
Tko na svijetu ima 20 Mi8 Mi171 i onda niti na jedan barem okači nekakav mitraljez, ne do bog minigun?
Tko na svijetu je toliko jadan da samo čeka da mu netko nešto donira?
Tko na svijetu.......?


KAKO TO?!?!?!
https://youtu.be/sRAkP9B1AJ4
Davorček is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2019., 19:50   #14
Quote:
zuikaku kaže: Pogledaj post
Nema veze jer imamo clanak 5, mijenjamo najskuplje limuzine svake godine i nasa diplomacija je najbolja u ispunjavanju naloga iz ambasada. Pogotovo onih sto se ticu razvijanja prijateljskih odnosa sa Srbijom i olaksavanjem njihovog EUropskog pita.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2019., 19:58   #15
kad bi barem tim milovima umjesto uspješnog transporta trudnica i neuspješnog lova na veprove probali baciti koju bačvu a la assad....

pa da još na hobbykingu nabave neke rc stvarčice, hrvatski fritz-x sa 75 godina zakašnjenja
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2019., 20:04   #16
Quote:
Sherman25 kaže: Pogledaj post
Dobro pitanje, uz to turizma njje bilo gospodarstvo je bilo na koljenima. Neki kažu da su novac slali hrvatski iseljenici, drugi da se novac zaradio privatizacijom tijekom rata, prodali smo tvornice da kupimo oružje.
Taj novac ti je završio po tajnim računima oružje su slali raznim putevima prema HR imam familiju u Kanadi i SAD poprilično se love skupilo ali nestala misteriozno

Privatizacija je odrađena za 1 KUNU ti kupuješ tvornicu kreditom a jamčiš istom tvornicom koju kupuješ znači uopće nisi vlasnik ali kad kupiš tvornicu pokupiš sve sa računa rasprodaš inventar i ako je lokacija ok prodaš ili sam gradiš stanove
I od toga ništa nije išlo za kupnju oružja

Jednostavno Tuđman se zaduživao vani da nabavi oružje i to pošto pod embargom duplo skuplje nego realna cijena

A mi smo inaće fascinantna država jedini smo u povijesti umjesto da pokrenmo gospodarstvo za vrijeme rata (npr SAD koji je utrostručio proizvodnju svega) mi smo sve svoje kapacitete zaustavili i prebacili se na uvoz doslovno svega
Davorček is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2019., 21:08   #17
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post
Što je razlog tome da je pobjednička hrvatska vojska toliko jadna?
Kako je moguće da nabavljamo samo ono što moramo i to samo najjadnije verzije svega?
Tko na svijetu eskadrilom borbenih aviona zove 2 i pol krša iz 72' godine i ne opremi ih ničim osim topa koji je originalno ugrađen?
Tko kupi Patrije i ne opremi ih apsolutno ničim ili nekakvim jadnim mitraljezom?
Tko na svijetu ima vlastitu proizvodnju jurišnih pušaka i onda kupi 147 komada a ostaloj vojsci ostavi Zastavine kalaše?
Tko na svijetu kupi haubice top klase i ne kupi ništa od pametne municije koja je glavna poanta tih haubica?
Tko na svijetu dobije helikoptere za izviđanje i CAS i onda za njih naruči samo jedan lanser za rakete?
Tko na svijetu se hvali time da će kupit nove motore za raketne topovnjače umjesto da ih naoruža do zuba Ciwsom, najnovijim protubrodskim i protuavionskim raketama najvećeg mogućeg dometa?
Tko na svijetu nema nikakvu protuzračnu obranu i uopće niti ne spominje da će je ikad nabaviti, pa makar i ručne malog dometa?
Tko na svijetu ima 20 Mi8 Mi171 i onda niti na jedan barem okači nekakav mitraljez, ne do bog minigun?
Tko na svijetu je toliko jadan da samo čeka da mu netko nešto donira?
Tko na svijetu.......?


KAKO TO?!?!?!
Lako -

"OSRH" od negdje 1998/99 nisu obrambena već socijalna kategorija.

Pri tom mislim da se radi o strukturi čija je primarna namjena osiguranje egzistencije pripadnika kroz plaću i mirovinu, sekundarna lijevak državnih novaca u privatne džepove, tercijarna protokolarno ispunjenje međunarodno preuzetih obveza prema NATO, nakon toga desetak praznih mjesta pa četrnaesta funkcija protokolarno i prigodničarsko trkeljanje o pobjedničkoj vojsci, jamstvu sigurnosti koji se obično izvlači za dogovorenih verbalnih čarki s intimusima iz otađbine/deželle. Od obrane nema niti o, ni u primisli.
Zbog toga se ne radi o koherentnoj strukturi trajnih ciljeva, zapravo uopće ne postoji struktura, osim na papiru, kao ni ciljevi, osim deklaratornih.

Postoji nakupina kadra i beznadno zaostalih MTS, bez ideje, želje i plana kako to uobličiti i privesti svrsi.
Pokaz i privid je sve što se od OSRH traži, i svi su toga svjesni i unutar OSRH i unutar vladajućih struktura, zbog čega se nitko ne buni kad EBA/EBH/2x AN-32 završi na travnjaku ko glomazni otpad, kad se u 20 godina "ulaganja u ljude i tehniku" završi u gorem stanju nego na početku..

Od OSRH se ne očekuje obrana, zapravo se od OSRH ne očekuje ništa, pa se sukladno tome i "ulaže" i "ustrojava" .. svrha kupnja opreme je samo prilika da se netko opari.

Ukratko od ničega ne možeš napraviti nešto ako hoćeš(nećeš) ništa, vrijedi za sve, samo je puno bolnije kad je obrana u pitanju..
__________________
-paket oružja koji će se kasnije kupovati uključivati će cijeli američki spektar precizno vođenog oružja za F-16
zdaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2019., 21:11   #18
Ja mislim da je kljuc svega javno mjenje. Mediji formiraju nacin razmiljanja, problemi se guraju vec decenijama pod tepih, problemi se ne spominju, a i ako onda samo kratko i nedovoljno. Zasto to tako rade i cije interese zastupaju to samo oni znaju. Nasem narodu je se zgadio Rat a sam tim sve sto ima veze sa Vojskom i naoruzanjem. Zato je medijima lagano svaki mali pomak prema naprijed sabotirat, sjetimo se samo MLRS 270 (prici bomardiranja Srbije i druge budalastine). A Zaboravlja se da su oni bombardirali nas, zasto su to mogli, zato sto smo bili slabi, zelimoli to opet. Izgleda da to ipak neki zele.
Mislim da narod nije ni svjestan nasto je svedena HV.
Kada bi Ljudi znali istinu cisto sumnjam da bi takav pristup podrzavali.
Ono sto me najvise nervira je kako sugeriraju Sliku kako je svaka nabava razbacivanje i kako se moze i toboze i bez toga. Vade kamenje iz temelja da bi pokrpili zid, kad tada ce se bez cvrstog temelja sve srusiti. Onaj narod koji nehrani svoju Vojsku ranit ce tudju.
Ford is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2019., 21:21   #19
Quote:
Old Iggy kaže: Pogledaj post
Nije ništa nejasno. Nema se para.
Nije se ni onda imalo pa smo propali i morali rasprodati sve bitno, o dugovima da ne govorim.
Za zapisnik da je u zadnje dvije godine povećan proračun za milijardu kuna!

Ovo danas je preživljavanje, ono prije tiho umiranje..
mario333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2019., 21:25   #20
Jer idemo linijom manjeg otpora, ne razmišljamo o ničemu osim kako se namiriti na tuđi način, sve tuđe nam je slađe i nikad za ništa nismo krivi, svjetski prvaci u opravdanjima što je i pokušaj nabave krša zvanog Barak najbolje pokazao, prvo se izvlačimo da nismo znali i nisu nas upozorili, onda kad su papiri počeli letjeti kao perje, onda su to papiri koji dokazuju da je kupnja odobrena i nema toga što se neće izmisliti/prilagoditi da bi ispali u pravu.

Nije žvaka za seljaka.
__________________
Bolje gledati ono što ne možeš bubati, nego bubati ono što ne možeš gledati.
Ace Ventura is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:01.