Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Alternativno liječenje

Alternativno liječenje Sve ono što ne spada u službenu medicinu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.07.2009., 10:14   #1
Question Proces čišćenja podsvijesti

Čitam "Proces prisutnosti" od Michaela Browna. On tvrdi da se opuštenost i mir sadašnjeg trenutka može postići tek potpunim pražnjenjem svega iz podsvjesti nekim autosugestijama i vježbama svjesnog disanja.
Navedeno je da prolazeći kroz Proces izbacujemo sve potisnute strahove, emocije kroz život i djetinjstvo, čak i iz prve godine života.

Ima li tko iskustva s ovim ili sa Pranajamom jer je jako slična s ovim. Ja sam od početka čitanja bio skeptičan al probao sam jednom minutu svjesno disati i doživio sam nalet straha i vrlo negativnih emocija tako da je moj stav da je vrlo opasno upuštati se jer čovjek može zaglaviti prije nego sve očisti!

Vaša iskustva, savjeti, komentari....
__________________
ha, Bože moj....
alcatraz is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2009., 10:19   #2
Hipnoterapeutski se to moze puno "bezbolnije" cistiti.. a ovakve tehnike mislim da ipak izisikuju odredjenu dozu samodiscipline i samokontrole..

Cesto u meditaciji znam doc u stanje "izvlacenja" nekih stvari i procesa/stanja koji me podsjecaju na rad na problemima i sebi u hipnozi... samima je to teze i mislim da osoba bez iskustva s takvim stvarima nikako samo po knjizi ne bi trebala pokusavat..

Nije da je opasno, samo moze bit neugodno..
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2009., 10:39   #3
Vjezbe disanju su izvrsne kad se tehnika nauci, te su dobar lijek protiv stresa. Zahtijeva usredotocenost u samo disanje, u svoju nutrinu. Tu se ljudi ne snalaze i najcesce dobivaju osjecaj panike. Zato je prije tih tehnika dobro napraviti par vjezbi (yoga, recimo), za opustanje, a potom zapoceti laganim disanjem pri tome misleci na nesto lijepo, opustajuce (more, sunce, hodanje po travi, pijesku...). Ono manje lijepo iz podsvijesti i tako ce izaci i ne trazeci ga. Ali bitno je da se krene pomalo, do granice anksioznog osjecaja. Pa, onda pomalo pomjerati granice.
Dream on is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2009., 11:28   #4
Iz podsvjesti sam ''izbrisao'' sve loše stvari koje su mi se nakupile kroz dan i naježio sam se, protresao i osjećao sam se dobro. :S
Ne znam kak sam dovraga to napravio, ali kao da je uspjelo...neko čišćenje nemam pojma...
__________________
You're mad! -If I wasn't, this would probably never work.
(Još uvijek edgy kao i prije 9 godina)
Volster is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2009., 08:40   #5
Stoga se veli i da krya yoga može biti opasna?
Gdje se nabavi ta knjiga?
Vess is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2009., 12:19   #6
Meni je logično. Da bi mogao uživati u trenutku moraš se riješiti prošlosti.
etera35 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2009., 20:39   #7
Iskreno znam puno ljudi koji rade slične tehnike i nisam primjetio da mogu baš očistiti podsvijest. U početku izgleda snažno, ali to je proces koji traje...nema čarobnog štapića, ali za površinske stresove i bolju kvalitetu života je okej.
Ipak je unutrašnji otpor dosta jak, pa sama tehnika disanja malo može pomoći kod dubljih trauma.
Za sad sam uvjerenja da u prosijeku bolje je ići u proces sa nekim školovanim.
Recimo da psihoterapeut kombinira tehnku disanja sa standardnom terapijom, tako da se bolje prerade osjećaji koji su doveli do stresa. Radio sam pranajame i iz osobnog iskustva u usporedbi sa sada itekao pomažu smirenijem i kvalitetnijem životu. Također samo osvješteno disanje i pokušaji meditacije proširuju krug opažanja.
Tako da stresne situacije vidiš sa više aspekata.
__________________
Puštanjem sebe ono što jesam, postajem ono što želim biti.
Graham is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2009., 20:50   #8
Quote:
Graham kaže: Pogledaj post
Iskreno znam puno ljudi koji rade slične tehnike i nisam primjetio da mogu baš očistiti podsvijest. U početku izgleda snažno, ali to je proces koji traje...nema čarobnog štapića, ali za površinske stresove i bolju kvalitetu života je okej.
naravno, ko bi to očistio podsvijest u sat-dva? nema šanse. al se s milijun tehnika možeš riješiti onog dnevno nakupljenog stresa

psihoterapija je proces "čišćenja podsvijesti", dugotrajan. i opet nije konačni rezultat to da isprazniš podsvijest svih sadržaja.
Vilenica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2009., 21:18   #9
u svim tim tehnikama nema baš puno mudrosti - dublje disanje vodi više kisika u stanice a pojedini položaji tijela omogućuju da se rastegnu dijelovi tijela koji svakodnevno nisu rastegnuti. to dovodi do dublje opuštenosti, jasno. kužim i koncentraciju na jednu rečenicu, molitva, mantra, da... ali nemati misli..? hm ne... u to ne vjerujem...
__________________
B612
alapača is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2009., 21:27   #10
da, sve idu na istu foru: nije to "čišćenje podsvijesti", nego čišćenje svijesti od misli koje nas opterećuju. bila to vježba disanja ili koncentrirano brojanje graha, pomaže da se koncentriraš na ovaj trenutak, a onda naravno time iz centra pažnje mičeš brige i probleme koje te inače opterećuju
Vilenica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2009., 15:28   #11
Ja se bavim transcedentalnom meditacijom.
Potrebno mi je 10ak minuta pripreme i nakon toga kreće intenzivan osjećaj čišćenja zbrke u glavi
To traje minutu-dvije i nakon toga se osjećam potpuno psihički "svježe".
Doduše, 15ak godina treninga je iza mene
WishFish is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2009., 21:09   #12
jesi li ikad uspio "očistiti sve"? (šta to uopće znači???)
__________________
B612
alapača is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2009., 22:54   #13
Quote:
Sacreus kaže: Pogledaj post
Cesto u meditaciji znam doc u stanje "izvlacenja" nekih stvari i procesa/stanja koji me podsjecaju na rad na problemima i sebi u hipnozi... samima je to teze i mislim da osoba bez iskustva s takvim stvarima nikako samo po knjizi ne bi trebala pokusavat..

Nije da je opasno, samo moze bit neugodno..


Jel moze neko samo ukratko kako se cisti i kako otprilike izgledaju te vezbe?
anarina is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2009., 10:26   #14
Quote:
alapača kaže: Pogledaj post
jesi li ikad uspio "očistiti sve"? (šta to uopće znači???)
Imao sam neku knjižicu prije, 10ak poglavlja, vezano za ZEN.
Jedno od poglavlja se zvalo "Mali um - veliki um".
Uglavnom poanta (kako sam ju ja sebi predočio) je da mislima prelazimo po problemima koji nas u životu muče, polako, staloženo, bez pokušavanja da se riješe. Nakon što pređem sve "aktualnosti" (a ima ih bogami ), postavljam um u drugi režim rada: svi ti problemi sada su dio moga razmišljanja, dakle dio mene, a ne odvojeni entiteti protiv kojih se borim.

Bilo je još dosta korisnih poglavalja, svaki dan sam prelazio po jedno, i dugo razmišljao o tome što sam pročitao.

Spasilo me padanja sa "ruba", hehe kad se sada sjetim....

Ono što sada katkada radim jest da u "meditaciji" prelazim redom ta poglavlja u glavi i time si formiram određenu psihičku konfiguraciju.

Zadnje poglavlje: "Um poput površine vode" ujedno je ulazak u proces psihičkog čišćenja, pražnjenja. Potrebno je osloboditi se svih misli ali ne trudom i pokušavanjem već "puštanjem". Nije tako banalno za objasniti ovdje a potrebno je i puno prakse. Uglavnom kada psiha ode u taj poseban mod sličan spavanju (rem faza) ali uz potpunu prisebnost, počinje pražnjenje. Većina ljudi će biti uznemirena, preplašena tom vrlo intenzivnom senzacijom što će samo po sebi prekinuti proces. I zato je potrebna vježba.

Da li sam uspio očistiti sve? Ne bih mogao to ocjeniti, ali i ne vjerujem da je moguće a niti potrebno. I ovo je vrlo intenzivno iskustvo a svijet poslije izgleda vrlo drugačije!
WishFish is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2010., 22:21   #15
Ja sam isto počeo čitati Proces Prisutnosti, a inače se aktivno bavim sportom, vježbam itd.
U knjizi piše otprilike da vanjski izgled nije bitan pa me zanima da li ću kroz proces prisutnosti izgubiti volju za vježbanjem i da li će mi to postati nevažno,a volio bi da nastavim trenirati i nakon Procesa.
Hvala!!
Dodo17243210 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2010., 22:51   #16
... pa zato ti nogometasi nikad ne citaju knjige...
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2010., 17:20   #17
Nepotrebno je vrjeđati ako neznaš sve, ja treniram košarku i uz to vježbam, idem u gimnaziju, prolazim s 5, imam iz matematike i fizike 5, sportaši mogu biti i pametni, ako ti još nisi vidio takve onda se malo bolje raspitaj
Dodo17243210 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2010., 20:30   #18
s "duhovnim" vjezbama oprezno

puno svega, svi se postavljaju kao da (a cesto i zaista uvjereni) sve znaju, a puno cesce tapkaju u mraku

i onda kad bude pizz ooopss.. idem ja, nisam ja odavde, snadji se druze

poseno kod yoga vjezbi (spominje se pranayama)...
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2010., 21:26   #19
Quote:
Dodo17243210 kaže: Pogledaj post
Nepotrebno je vrjeđati ako neznaš sve, ja treniram košarku i uz to vježbam, idem u gimnaziju, prolazim s 5, imam iz matematike i fizike 5, sportaši mogu biti i pametni, ako ti još nisi vidio takve onda se malo bolje raspitaj
... pametni ? ... ma daj, Dodo ? Evo ja sam treniro atletiku imo sam 2 iz fizike, kemije, i kuharstva...

OT : slazem se s prethodnim postom !
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2010., 23:10   #20
Quote:
Vess kaže: Pogledaj post
Stoga se veli i da krya yoga može biti opasna?
Ostavi yogu, vrati se Bogu!

Recite NE yogi kao drogi!

(sad se idem samokazniti za trolanje)
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:21.