Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.09.2010., 08:15   #41
Quote:
an_02 kaže: Pogledaj post
...
2. Taj stealh je mogao u Splitskom kanalu u roku od 30 min. staviti razarać Split na dno kanala.
....
Ovo je bio i ostao jedini razarač Split u povijesti ratne mornarice Jugoslavije:

R-11 Split

Prestanite krstit razaračem sve što pluta po vodi....
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 10:23   #42
A kad si toliko razborit onda proćitaj ono što citiraš.

Da si bio blizu tih dana 31 koja je kružila po Kaštelanskom, Splitskom i Bračkom kanalu onda bih znao:

VPBR-31 Split - istoimeni brod "nasljednik". tvoj link:http://hr.wikipedia.org/wiki/VPBR-31_Split


Pa malo manje zuji više ćeš meda dat.
an_02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 11:15   #43
I nasljednik je fregata a ne razarač.
__________________
Pesimist je optimist s iskustvom!
“Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience.”
Hawk75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 11:59   #44
Quote:
an_02 kaže: Pogledaj post
razvili prvi za radar nevidljivi brzi aluminiski stealh plovilo koje je postizalo brzinu i do 40 čvorova s 100 kg eksploziva.


Uostalom, ko da ti za Splitski kanal treba nešto fenci. Dovoljno je bilo što pustiti po noći, po mogućnosti da je malo brže i Srbima ne bi bilo spasa.

Quote:
an_02 kaže: Pogledaj post
A kad si toliko razborit onda proćitaj ono što citiraš.

Da si bio blizu tih dana 31 koja je kružila po Kaštelanskom, Splitskom i Bračkom kanalu onda bih znao:

VPBR-31 Split - istoimeni brod "nasljednik". tvoj link:http://hr.wikipedia.org/wiki/VPBR-31_Split

Pa malo manje zuji više ćeš meda dat.
Čovjek te ispravio da nije razarač kao što si rekao, nego fregata.
__________________
Čitam Nedjeljni komentar koji jasno kaže "tko ne misli ovako taj kleveće i laže", ljudi bez kalibra i bez ideje ufuravaju nam istine crno bijele, investicije su probile plafon troše se krediti, svuda mnogo paranoje svi su do grla u krizi, a mi bi htjeli da budemo centar svijeta... - Nedjeljni komentar, Azra (1982.)
Atomski Ali is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 14:34   #45
http://www.seebiz.eu/hr/tvrtke/vojna...lit,59920.html

Atomski ali odvjetniće elektrićnog zeca:

Tog 15.11.1991 za mene i moje radioamatere koji smo mu blokirali frekvencu kad je krenu udar naših plotuna s : Dujlova, Kašjuna, Instituta, Brača i kad je ta ( fregata, korveta, topovnjača, OB ili nešto 100 za vas ) poćea bižat prema otvorenom moru za nas je bio i ostao Razarač Split 31 RAZARA SPLIT.
an_02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 15:14   #46
Quote:
an_02 kaže: Pogledaj post
http://www.seebiz.eu/hr/tvrtke/vojna...lit,59920.html

Atomski ali odvjetniće elektrićnog zeca:

Tog 15.11.1991 za mene i moje radioamatere koji smo mu blokirali frekvencu kad je krenu udar naših plotuna s : Dujlova, Kašjuna, Instituta, Brača i kad je ta ( fregata, korveta, topovnjača, OB ili nešto 100 za vas ) poćea bižat prema otvorenom moru za nas je bio i ostao Razarač Split 31 RAZARA SPLIT.
To što novinari ne znaju što je VPBR-31 bio, odnoson to što razarač koji razara Split zvuči dramatičnije, ne znači on to uistinu jest.

Potpuno besmislena rasprava. Al eto.

p.s

Dalje u ovom tvom linku piše RF-31, što misliš da to znači?
__________________
Čitam Nedjeljni komentar koji jasno kaže "tko ne misli ovako taj kleveće i laže", ljudi bez kalibra i bez ideje ufuravaju nam istine crno bijele, investicije su probile plafon troše se krediti, svuda mnogo paranoje svi su do grla u krizi, a mi bi htjeli da budemo centar svijeta... - Nedjeljni komentar, Azra (1982.)
Atomski Ali is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 16:10   #47
Atomski ali ja ti ne govorim o novinarskim ćlancima nego o stvarnoj situaciji tog 15.11.1991 ka smo mu ponavljam mi radioamateri iz Splitsko-Solinskog-Kaštelanskog podrućja blokirali i stalno lomili frekvencu. Ono : košava, košava ovdi bonaca bonac je na -25 potenciju koji je to razgovor bija tj. blokiranje po nama Razarača i uvjek će u Splitu i okolici bit Razarač Split.

Ako je R 31 bio fregata neka je ali da sad pitaš u joker zovi od 100 ljudi iz Splita i okolice jeli 15.11.1991 Split gađa i ubija tri civila Razarač Split ili Fregata split 98 bi ti reklo Razarač Split.

A zašto nevjerovati dokazima i kazati konfiguracijom fregata Split 31 uredu, ali u žargonu i povjesti če ostat Razarač Split.

I neka završi gdje mu je i misto.
an_02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 16:20   #48
Rekoh već, besmislena rasprava. Samo htjedoh ispraviti na točno pošto već pričao o eks-ju brodovima (podmornicama).

Nazad na temu.

Može mi netko objasniti kako to Une (npr. Velebit) mogu nositi one ronilice, ili mine i kako to utječe na akustiku?
__________________
Čitam Nedjeljni komentar koji jasno kaže "tko ne misli ovako taj kleveće i laže", ljudi bez kalibra i bez ideje ufuravaju nam istine crno bijele, investicije su probile plafon troše se krediti, svuda mnogo paranoje svi su do grla u krizi, a mi bi htjeli da budemo centar svijeta... - Nedjeljni komentar, Azra (1982.)
Atomski Ali is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 16:47   #49
Može, digneš poklopac nadgrađa podmornice kao gepek na autu i staviš unutra minu ili ronilicu R1 i zaklopiš.Svi ti pretinci su izvan čvrstog trupa podmornice i ima ih 4.Ronilica R 2m ne stane u pretince ,valjda je to jasno,ali ih Šveđani nose na svojim podmornicima,mislim na R 2 ronilice.

Zadnje uređivanje pp5d6 : 13.09.2010. at 16:54.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 17:57   #50
Pošto sam 1999 god. Bio u HRV podmornici P-01 "VELEBIT" mogu ti odgovorit ako se ne varam a mislim da ne njeno nadgrađe je izgrađno od PVC - materijala i upravo u taj prostor može se smjestiti bilo :

a) Dvije ronilice R-2.
b) Dvije do četri morske mine AIM-M70 ili AIM-M80.

I danas još ponekad obučem jaknu koju sam nosio u podmornici "Velebit" a na rukavu iste mi je ožiljak koji je malo nagrizla kiselina iz AKU-batrije dok smo sjedili u stražnjoj sekciji "Velebita".

Onih sat vremena što sam proveo u "VELEBITU" moram priznat da je te 1999 god . znaći prije 11 god za mene bilo vrlo dojmljivo.

Naime cjela podmornica je bila sređena i sve na svom mjestu i sad postavljam pitanje s još malo modernijom elektronikom tipa GPS itd. što je u ovih 11 godina išlo dosta naprid, nikad mi nije jasno koji je "lumen" taj lipi, jedinstveni proizvod proglasio NEPERSPEKTIVNIM za HRM.

A stvr je samo bila u nabavi novih Aku-baterija i itongu protiv algi.

p.s Ja svoju jaknu još ponekad obućem a P-01 koja je na +25 potenciju skuplja od moje jakne nekdje u ćošku trune.

TUŽNA HRVATSKA PRIĆA.

A mogla se spustit do 100 metara dubine i imala akcijski radijus od 100 do 150 milja.
an_02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 18:42   #51
Quote:
an_02 kaže: Pogledaj post
A kad si toliko razborit onda proćitaj ono što citiraš.

Da si bio blizu tih dana 31 koja je kružila po Kaštelanskom, Splitskom i Bračkom kanalu onda bih znao:

VPBR-31 Split - istoimeni brod "nasljednik". tvoj link:http://hr.wikipedia.org/wiki/VPBR-31_Split


Pa malo manje zuji više ćeš meda dat.




R-11 Split je klasični razarač koji vuče koncept iz II svjetskog rata, dok je VPBR-31, kako mu i oznaka kaže, u JNA klasificiran kao "veliki patrolni brod", a korijene vuče iz sovjetske fregate klase Koni.
Osim razlike u dimenzijama (cca 25m dužine nije baš zanemarivo), performansama, brzini, maritimnim sposobnostima, sama klasifikacija govori da su koncepti i namjena sasvim različiti (naravno, svaki u svoje vrijeme):
- razarač: osnovna namjena se mijenjala vremenom:
U početku su bili namjenjeni pratnji glavnine flote i obrani od torpiljarki (puni naziv je razarači torpiljarki ,francuski naziv nije bio razarač, nego contre-torpilleur, ruski je bio "naoružani minopolagač"), i djelovali su paljbom topova i polaganjem mina. Dakle izuzetno defanzivno plovilo.
Vremenom (i iskustvima rusa, koje su stalno napadali japanci torpedima) razarač je narastao u punu kofiguraciju i dobio novu ulogu: većom vršnom brzinom prići kapitalnim plovnim jedinicama neprijatelja (krstarice, bojni brodovi, nosači) i torpednim napadom (obično više razarača koordinirano) potopiti neprijatelja (što i nije bilo lako, jer je dosta oklopljen i otporan, slabiji ispod vodene linije) ili mu nanijeti takva oštećenja da ga dokrajče vlastite krstarice, krstaši...interesantno je da su "samilosni hitac" obično na kraju davali razarači torpedom. Uporaba je proširena i na djelovanje dubinskim minama protiv napada podmornica, manju topničku potporu (topovi u eri glavnih cijevi od 400+mm baš i nisu bili od primarne važnosti, više obrana od napada brodova u istom rangu, ili napad na slabijega). Uglavnom, vremenom se iskristalizirao kao najveća radilica flote: dovoljno jeftin (nema velikog oklopa, teških topovskih kula) za masovniju izgradnju, dovoljno brz, raznoliko naoružan, obavljao niz zadaća.
Usudim se reći da je, naravno napretkom naoružanja, on u biti preteća današnjih korveta, fregata, koje mogu biti više ili manje specijalizirane, ali trend je da budu modularne i višenamjenske plovne jedinice opasne po bilo kojeg protivnika..
Samo kurioziteta radi, moram napomenuti da je razarač Split kao tada najjača plovna jedinica Jugoslavije, bio u pratnji Galeba prilikom jedne od službenih posjeta Tita Indiji. Koliko sam čitao, tolika plovidba je bila pravo mučenje posadi (cca 240 članova posade na skučenom prostoru, po ogromnoj vrućini, s protokolom koji nije dozvoljavao puno boravka vani...

VPBR je odgovor na potrebe JNA, nakon povlačenja iz službe klasičnih razarača, za platformom dovoljno stabilnom za duži boravak na otvorenom dijelu Jadrana. Rezultat je to i kompletne promjene koncepta mornarice, izbacivanja torpednih čamaca, raketnih čamaca Osa i uvođenjem raketnih topovnjača. VPBR su tebali biti zapovjedni brodovi u svojoj grupi, koordinirati raketni napad topovnjača, i pružati im ozbiljnu PZ komponentu (što nikada nisu mogli). U mirnodopskim uvjetima su trebali biti baš ono što im i naziv govori, ophodni brodovi teritorijalnog mora sposobni podnijeti i jače more. Kako korijen vuku iz sovjetske klase Koni (koja je bila njihova velika raketna topovnjača-pandan našima, ali za teže more) bila je graničnih dimenzija za takvo nešto, ne znam jesu li išle dalje od Otranta.
Uglavnom Split i Koper su izvorne sovjetske Koni fregate s početka 80.-ih, dok su Kotor i Pula izgrađene na temelju njih na domaćim navozima. Bile su naoružane sovjetskim raketnim sustavima, s glomaznom komandnim "postojenjima". Tada je u JNA nabavljana RBS-15 kao glavno raketno naoružanje i za topovnjače i za VPBR, međutim, nikada nisu postale operativne, barem ne na VPBR. Koliko se sjećam, problem je bio baš s upravljačkom elektronikom (moderna je BTW zauzimala puno manje mjesta od izvorne sovjetske, ostala je hrpa neiskorištenog prostora), pozicijom rakete na brodu (izvorne sovjetske su stajale bočno uz nadgrađe, što i nije najpovoljnija pozicija), te je operativan bio u biti samo pramčani-krmeni top 76mm , te 2x AK630 za PZO, u trenutku napada na Split.

Eto, nakon ovog podužeg ekspoze-a (jebi ga, puno zujim, pa da dam i malo meda), ja bih osobno više volio biti u Splitu u trenutku kad ga se gađa VPBR-31 Split sa 2 x 76mm, nego R-11 Split sa 4 x 127mm. Naravno, kako je to bilo nemoguće i fizički (R-11 je 1985.g. razrezan), ovo nije bilo modrovanje tipa "nije ovaj nego onaj" , nego čisto mislim da nije u redu po 100.-ti put ponavljati istu grešku na forumu imena "Vojna povijest i tehnologija", jer nije razlika samo u nazivlju, već i temeljnim stvarima.

Quote:
Atomski ali odvjetniće elektrićnog zeca:

Tog 15.11.1991 za mene i moje radioamatere koji smo mu blokirali frekvencu kad je krenu udar naših plotuna s : Dujlova, Kašjuna, Instituta, Brača i kad je ta ( fregata, korveta, topovnjača, OB ili nešto 100 za vas ) poćea bižat prema otvorenom moru za nas je bio i ostao Razarač Split 31 RAZARA SPLIT.
Obrati se meni, a ne Atomskom Ali-u, jer nije moj odvjetnik. Čovjek se samo složio sa mnom po pitanju nazivlja.
Tog 15.11.1991.g. sam se, baš u trenutku napada na Split, vraćao sa smjene s puškom u ruci, i ušiju punih frekvenca tenkova, minobacača, haubica, i VBR-ova, i to malo iza tebe. Kako je Split i moj rodni grad, iako ne živim u njemu, dobro znam posljedice napada, ali i posljedice napada i na druga mjesta u RH, pa ne dramatiziraj. To što ste mu blokirali komunikacije jest pohvalno, ali se nije mogla očekivati neka dugotrajnija selektivna paljba po Splitu, a mislim da nisu imali ni snage ni namjere za dugotrajnu blokadu Splita.

Također mislim da im ni uporaba podmornica pri blokadi hrvatske obale ne bi dala nekog značajnijeg rezultata, jer ratne mornarice nismo imali, a djelovanje podmornica po putničkim i teretnim plovilima bi ih samo još više stigmatizirao.

BTW pokušaj ponekad ubaciti i slovo č, čisto iz zajebancije...

Zadnje uređivanje električni_zec : 13.09.2010. at 18:48.
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 20:15   #52
Quote:
an_02 kaže: Pogledaj post
Pošto sam 1999 god. Bio u HRV podmornici P-01 "VELEBIT" mogu ti odgovorit ako se ne varam a mislim da ne njeno nadgrađe je izgrađno od PVC - materijala i upravo u taj prostor može se smjestiti bilo :

a) Dvije ronilice R-2.
b) Dvije do četri morske mine AIM-M70 ili AIM-M80.

I danas još ponekad obučem jaknu koju sam nosio u podmornici "Velebit" a na rukavu iste mi je ožiljak koji je malo nagrizla kiselina iz AKU-batrije dok smo sjedili u stražnjoj sekciji "Velebita".

Onih sat vremena što sam proveo u "VELEBITU" moram priznat da je te 1999 god . znaći prije 11 god za mene bilo vrlo dojmljivo.

Naime cjela podmornica je bila sređena i sve na svom mjestu i sad postavljam pitanje s još malo modernijom elektronikom tipa GPS itd. što je u ovih 11 godina išlo dosta naprid, nikad mi nije jasno koji je "lumen" taj lipi, jedinstveni proizvod proglasio NEPERSPEKTIVNIM za HRM.

A stvr je samo bila u nabavi novih Aku-baterija i itongu protiv algi.

p.s Ja svoju jaknu još ponekad obućem a P-01 koja je na +25 potenciju skuplja od moje jakne nekdje u ćošku trune.

TUŽNA HRVATSKA PRIĆA.

A mogla se spustit do 100 metara dubine i imala akcijski radijus od 100 do 150 milja.
Operativna dubina 105, granična 120 m.Operativni radijus klase Una 250 nm a Velebita 800 nm, jer naša podmornica ima Končarev generator za punjenje baterija u šnorknel vožnji , dok se ex.JRM Una klasa moraju napuniti preko velikih podmornica ili baznih stanica na kopnu.Trup naše je duže 1,4 metra zbog generatora.
Naša podmornica zbog embarga koji je traja do 1998. nije imal PEL (aktivni sonar) jer je završena 1995 a porinuta u siječnju 1996.
Naši su glede podmornice idioti koji se vade na ovo i ono,te, nije samo podmornica ,treba tu još sadržaja bla,bla.
Bateriju može izgraditi Munja ali treba uložiti 2,5 mln kuna za liniju .
Platićemo cijenu ovog poteza kad odlučimo opet pokrenuti podmorničarski program a to će biti u skorom futuru jer će prilike tako nalagati.Imati ovaknu podmornicu ili dvije,tri je nikakav operativni trošak.
Koliki su se podsmjehivali i izrugivali kad se prionilo rekonstrukciji podmornice Zeta P 914 ex.JRM a koja se ogoljena zatekla u BSO na remontu.Ipak je plovila i ronila.

Zadnje uređivanje pp5d6 : 13.09.2010. at 20:43.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 20:36   #53
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
dok se ex.JRM Una klasa moraju napuniti preko velikih podmornica ili baznih stanica na kopnu.
Postoji li neki posebni razlog zašto su ih napravili s ovim hendikepom?

Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Platićemo cijenu ovog poteza kad odlučimo opet pokrenuti podmorničarski program a to će biti u skorom futuru
U povodu čega?
__________________
Čitam Nedjeljni komentar koji jasno kaže "tko ne misli ovako taj kleveće i laže", ljudi bez kalibra i bez ideje ufuravaju nam istine crno bijele, investicije su probile plafon troše se krediti, svuda mnogo paranoje svi su do grla u krizi, a mi bi htjeli da budemo centar svijeta... - Nedjeljni komentar, Azra (1982.)
Atomski Ali is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 22:16   #54
Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
Kako je Split i moj rodni grad, iako ne živim u njemu, dobro znam posljedice napada, ali i posljedice napada i na druga mjesta u RH, pa ne dramatiziraj. To što ste mu blokirali komunikacije jest pohvalno, ali se nije mogla očekivati neka dugotrajnija selektivna paljba po Splitu, a mislim da nisu imali ni snage ni namjere za dugotrajnu blokadu Splita.

Također mislim da im ni uporaba podmornica pri blokadi hrvatske obale ne bi dala nekog značajnijeg rezultata, jer ratne mornarice nismo imali, a djelovanje podmornica po putničkim i teretnim plovilima bi ih samo još više stigmatizirao.

BTW pokušaj ponekad ubaciti i slovo č, čisto iz zajebancije...
Č neću nikad ubacivat već, ću ga još radije izbacivat.

Jer lipo smo mi naućili ća nam Č donosi 1991. A posebno Čx4 ili s pogonom na sva ćetri.

BTW o tvom dramatiziranju drago mi je da si rodom iz Splita ali isto tako ( Električni_zec) drago mi je da vidim da tvoja informiranost o studenom 1991 i nije baš na visini jer vidi mi po tebi ratnu mornaricu nismo imali, to je u domeni onog ( HRZ nije djelovao u Oluji već USAF) dosta je bilo propagande sjeti se samo 18.09.1991 ili proguglaj ali nemaš sve ni na googleu.

Dalje kažeš da oni nisu imali želje za dugotrajnom blokadom imali su oni želje samo za jednim ciljom ali su mislili su kako od mekog Ć napraviti tvrdo Č.

Ali su naišli na (dinaridsko - bodulsko - vlaške) ikavce pa su se uputili gdje im je i mjesto.


I svo tvoje predavanje ( Električni_zec) se svodi na ono ne Razarač Split nije razarao Split nego ja dramatiziram jer tamo je samo neka Fregata Split bacila dvi petarde.

E dosta je bilo te demagogije.

Je davno je bila 1991 ali ove uspomene još žive i danas po zidovima osvanjuju grafiti s velikim Č.

A ovaj ćamac JRM je ovog 17.09.1991 tu pokraj Sv. Kaja hvatao lignje jer je u rujnu zeman.



Koji je sruši Hrvatsku kuću je samo...

Nema sve na googleu. Ustvari ima premalo o Domovinskom RATU.

Zadnje uređivanje an_02 : 13.09.2010. at 22:22.
an_02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 22:30   #55
Kakve ovo veze ima sa ex yu podmornicama?
BD-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 00:21   #56
Šta nadrobi...
__________________
Čitam Nedjeljni komentar koji jasno kaže "tko ne misli ovako taj kleveće i laže", ljudi bez kalibra i bez ideje ufuravaju nam istine crno bijele, investicije su probile plafon troše se krediti, svuda mnogo paranoje svi su do grla u krizi, a mi bi htjeli da budemo centar svijeta... - Nedjeljni komentar, Azra (1982.)
Atomski Ali is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 10:32   #57
Jebote, ovo sa slovom Č je jedna od najluđih fora ikad hahahahahahaha
__________________
Shop smart. Shop S-Mart.
Panga is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 10:33   #58
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Može, digneš poklopac nadgrađa podmornice kao gepek na autu i staviš unutra minu ili ronilicu R1 i zaklopiš.Svi ti pretinci su izvan čvrstog trupa podmornice i ima ih 4.Ronilica R 2m ne stane u pretince ,valjda je to jasno,ali ih Šveđani nose na svojim podmornicima,mislim na R 2 ronilice.
Jel' taj dio podmornice izrađen od plastičnih masa, odnosno što je (ako je) izrađeno od plastike: toranj, palubni dio oplate...?

Pretpostavljam da su svi ti pretinci potopljeni prilikom zarona, zato me interesira kako su izvedeni balastni tankovi, ako je samo osnovni tubus (tijelo) podmornice čvrste gradnje...
I u kakavom stanju je trenutno ova naša: jel' kanibalizirana, operušana, ili stvarno samo fale baterije, pa da bude operativna. Dobro, pretpostavljam da je zaslužila jedan dobar remont, i auto kad stoji propada...

Iako bi njeno reaktiviranje značilo puno za HRM, bar po meni, i očuvanje podmorničarske tradicije (ako i to već nije prekasno), ipak sa jednom podmornicom ne vidim neku perspektivu: imao jednu ili 4 komada, fiksni troškovi prihvata, logistike (ajmo reć "kopneni dio") ne raste linearno. Tako da mislim da je u stvari najskuplja opcija imati jednu operativnu. Da se bar od CG može nabaviti još 2-3 komada (ako ima još toliko upotrebljivih), trošak baterija bi bio marginalan dio priče, a i trošak pokretanja proizvodnje baterija bio opao s manjom serijom. Tu treba dodati i troškove dizanja tih dodatnih na isti standard, dadavanje generatora i opreme... ali računam da bi dobitak puno više pokrivao uloženo na više komada...
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 10:37   #59
Quote:
Panga kaže: Pogledaj post
Jebote, ovo sa slovom Č je jedna od najluđih fora ikad hahahahahahaha
Moraš razumit, mali je bračanin, kod njih nema glasova Č i Ć, ima samo tj, što je fonetski negdje malo mekše od Ć, pa su onda ova slova samo balast u abecedi...
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 10:51   #60
Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
Moraš razumit, mali je bračanin, kod njih nema glasova Č i Ć, ima samo tj, što je fonetski negdje malo mekše od Ć, pa su onda ova slova samo balast u abecedi...
Ma ionako su nam to Č vjerojatno samo zli Srbi nametnuli
__________________
Shop smart. Shop S-Mart.
Panga is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:23.