Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Hrana i zdravlje

Hrana i zdravlje Posebni režimi prehrane

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.12.2010., 17:01   #1
Vegetarijanstvo i GERB

Naime...

Prije godinu dana dijagnosticirana mi je gastroezofagealna refluksna bolest i kronični gastritis, pa bi prvenstveno radi sebe MORALA promijeniti način života, najviše prehrane.

Da napomenem - zbog tipične kliničke slike, ne bih smjela jesti prženo, pečeno, pohano, masno, začinjeno, mliječno, a ni pretjerano slatko te nikako citrusi!

Razmišljala sam i shvatila da bi mi puno pomoglo da se prebacim na vegetarijansku prehranu jer znam da na tom polju ima puno toga što se može spremiti a da meni nebi škodilo.

Zato molim sve vegetarijance da pišu receptiće, one jednostavne i one komplicirane i da mi pomognu sa prelaskom na ZDRAV način prehrane!!
AnnaMollyHr is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2010., 18:12   #2
imala sam u bližoj okolini primjere gastrića i refluksa, a i sama sam imala gastritis prije par godina..

Vjerojatno znaš da je najbitnije da se smiriš i kolko god zvučalo glupo i selfhelpovski - misliti pozitivno, i da je zdravlje ipak prioritet, a ne nekakav posao ili faks

e kako nismo na psihologiji, a ti moraš užasno puno toga izbjegavati - mislim da bi ti bilo super da se baciš na variva - kelj, mahune+mrkvice, variva i juhice od buče i tak, predlažem i ribu na bijelo ( ala bakalar)

za doručak probaj zobene zagrijane na rižinom ili zobenom mlijeku - možeš ih zasladiti s grožđicama ili brusnicama sušenim: zob je dobra jer ima sluz koja oblaže i štiti želučane stijenke

pij čaj od matičnjaka (melise) - dobar je za probavu i živce

đumbir je ok, pa malo naribvat u čaj npr.

mislim da su i fermentirani mlječni proizvodi tipa kiselo mlijeko, kefir, probiotici isto ok

jedi pomalo, a češće
inače, vjerujem da zapravo niš nije dobro izbjegavati pa s vremenom možeš i zabranjene stvari jesti, al u malim količinama ( pritom ne mislim na prženo i pohano)

evo da i ne namirinica
http://www.plivazdravlje.hr/centar/p...Gastritis.html
larlar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2010., 20:40   #3
Hm... ovo ili ćemo prebaciti na Hranu i zdravlje (susjedni podforum) s obzirom na specifičnu zdravstvenu situaciju, ili ženi koja pita za vegetarijansku prehranu nećemo preporučivati ribu na bijelo (larlar... makar znam da je bilo dobronamjerno).
Deedy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2010., 16:23   #4
Tnx na odgovorima, bilo ovdje, bilo na pm.

Tek ulazim u sve ali vidim i neke dobre savjete, naime za moje gastro tegobe kažu izrazito pomaže melisa, artičoke i sl. Nisam navikla na takve namirnice pa me strah probati, ali morat ću.

Isto tako se veselim zobenom i rižinom mlijeku - baš me zanima kakav je okus.

Kolko će mi samo trebati da sve proučim kak spada...
AnnaMollyHr is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2010., 18:19   #5
Quote:
AnnaMollyHr kaže: Pogledaj post
Isto tako se veselim zobenom i rižinom mlijeku - baš me zanima kakav je okus.
prefini

sori Deedy - predložila sam to, čisto zato jer neki vegetarijanstvo malo šire tumače a ok je za taj režim prehrane, mislim da se ortodoksni vegiji neće ljutit
larlar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2010., 19:02   #6
Quote:
larlar kaže: Pogledaj post
prefini

sori Deedy - predložila sam to, čisto zato jer neki vegetarijanstvo malo šire tumače a ok je za taj režim prehrane, mislim da se ortodoksni vegiji neće ljutit
Bi se iznenadila ti!

Okej, izuzev toga, dala si zanimljive prijedloge za hranu bez mesa.
Deedy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2010., 18:06   #7
Larlar - ja ću u biti i početi na taj način. Skužila sam da mi nekak ne ide od prve izbacit sve mesne prerađevine. Još uvijek jedem salamu pileća prsa jer je jako, jako lagana, kuhanu ribu i piletinu, te pileću paštetu.
Smatram da je to ok za početak.

Preporučili su mi knjigu Hrana za život, navodno će pomoći na samom početku, kupit ću je bez obzira na to da je više bazirana na makrobiotiku.
Sve me to interesira i jedva čekam da i ja mogu stavit ovdje kakav receptić.

Nego, koji su dobri dućani zdrave hrane u Zagrebu?? (povoljniji, opremljeniji etc.)
AnnaMollyHr is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2010., 21:28   #8
ups, mislim da baš nemreš o picekima na bezmesnoj prehrani

bude tema valjda preseljena na hrana i zdravlje da se vegiji ne ljute

enivejz - rižino i zobeno mlijeko ti je najpovoljnije u dm-u - njihova marka - oko 14-15 kuna litra

za dućane znam za bio&bio u jurišićevoj i avenue mallu i garden u masarikovoj mislim - oni su dosta pricy
imaš na dolcu ove tofu shop proizvode

meni su naresci tog tipa baš fini vidjela sam da se spominjalo na topicu za vegetarijanske početnike
larlar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2010., 23:06   #9
Quote:
AnnaMollyHr kaže: Pogledaj post
Preporučili su mi knjigu Hrana za život, navodno će pomoći na samom početku, kupit ću je bez obzira na to da je više bazirana na makrobiotiku.
U knjizi Hrana za život i preporučuju postupni prijelaz na makrobiotičku ishranu, ako zdravstveni problem nije takav da se to mora učiniti naglo.

Postoji i Garden dućan u Martićevoj. Ali mislim da je dosta skup, ja nekako više volim bio&bio.
Postoji i Moj bio dućan na Trešnjevci, ali nisam nikad bila tamo, pa ne znam kakav je
ognjenka is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2010., 08:45   #10
Larlar, nadam se da se vegani nebudu ljutili kad se sjete kakav je prijelaz bio kod njih - nadam se da ni kod vas nije bilo lagano na početku!

Idem u Bio&Bio proučiti sadržaj dućana, kupit knjigu i jedva čekam da probam rižino mlijeko - skuhat ću si gris napokon nakon dugo vremena!

Ognjenka, također tnx na preporukama!
AnnaMollyHr is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:28.