Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.04.2012., 20:25   #61
Quote:
Cahit kaže: Pogledaj post
Nedavno je izašla jedna knjiga na tu tematiku

http://www.057info.hr/vijesti/2011-1...edozemnog-mora
hvala!

da sam upisao biologiju specijalizirao bi ihtiologiju, ali sam nažalost na jednom drugom području
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 07:03   #62
Quote:
Cahit kaže: Pogledaj post
Nedavno je izašla jedna knjiga na tu tematiku

http://www.057info.hr/vijesti/2011-1...edozemnog-mora
Kome se da čitati, neka gugla 'Lessepsian immigrants'
__________________
Blaze Starr
ishamael is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2012., 02:30   #63
Pajasen (Ailanthus altissima (Mill.) Swingle) je jedna od najopasnijih invazivnih drvenastih biljaka u Hrvatskoj. Podrijetlom je iz Kine, a u Europu je unesen kao ukrasna biljka početkom 18. stoljeća. Brzo raste, nema prirodnih neprijatelja, prilagođen je na sve vrste tla i kvalitetu zraka te zbog lučenja otrova ailantona zaustavlja rast drugih biljaka u svojoj blizini. Razmnožava se i vegetativno izbojcima iz korijena pa se ista jedinka širi i nekoliko desetaka metara od matičnog stabla. U Dalmaciji uspijeva duž cijele obale, otocima i zaleđu.

Kanadska hudoljetnica (Conyza canadensis (L.) Cronquist) je jedna od najinvazivnijih, široko rasprostranjenjih biljaka, a pripada najbrojnijoj porodici glavočika (Asteraceae). Podrijetlom je iz Sjeverne Amerike. Ova jednogodišnja, visoka zelen naraste i do 150 cm visine, a na vrhu stvara cvat s brojnim malenim bijelo-žutim glavicama. Biljka stvara veliki broj sitnih dlakavih sjemenki, koje se vjetrom lako rasprostranjuju na velike udaljenosti. U Dalmaciji uspijeva duž cijele obale, otocima i zaleđu.

Srebrnolisna pomoćnica (Solanum elaeagnifolium Cav.) jedna je od najinvazivnijih kopnenih biljaka Mediterana. Podrijetlom je iz Sjeverne i Južne Amerike. Najviše napada poljoprivredne kulture, a posebno je opasna jer može prenositi niz opasnih bolesti, poput virusa krumpira i žutog uvijača lista rajčice. Svi su dijelovi biljke otrovni, osobito plodovi, koji konzumirani mogu biti smrtonosni za ljude. Zabilježena je na otocima Plavniku i Visu te oko Šibenika, no prava rasprostranjenost u nas nije poznata.
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2012., 12:50   #64
Quote:
babarej kaže: Pogledaj post
Kod mene su ga u ribarsku mrezu uhvatili

Koliko ja znam veprovi jako dobro plivaju i nije im problem prijeci i vece udaljenosti. Nam mom otoku (Ugljanu) u zadnje vrijeme ima masa veprova i moguce je da su doplivali ali ima nekih idnicija da je par lokalnih serifa odlucilo to naseliti(u sto i te kako vjerujem). Neovisno i tome jesu li ih naselili ili ne ljudi su ih vidjali u moru i na jos par otoka u blizini su doplivali.
Udaljenost od Ugljana do kopna je 2 milje (3km) na najužem dijelu Zadarskog kanala, ako se ne varam?

Pašman je pak od kopna udaljen svega 2km na najužem dijelu. I također je naseljen divljim svinjama, a udaljenost Pašman-Ugljan je kod mosta Ždrelac svega 210m.

Evo članak, da su divlje svinje bez problema isplivale više od 1,5km u Engleskoj.
Quote:
Una coppia di cinghiali di Tamwoth, in Inghilterra, hanno percorso più di un chilometro e mezzo a nuoto per tornare dal loro padrone.
http://larrestodelcarlino.myblog.it/...are-a-cas.html

Btw, divlje svinje sigurno mogu dosegnuti većinu jadranskih otoka, osim pučinskih (poput Visa i Lastova).

Ne tvrdim da nije bilo namjernog naseljvanja (ubacivanja), ali divlje svinje mogu plivati kilometrima + imaju odličan njuh, a zahvaljujući širenju šumskog pokrova i makije po Dalmaciji (i u ostatku priobalja) prethodnih desetljeća divlje svinje su doprle do pozicija da se mogu upustiti u preplivavanja na otoke.
Auge is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2012., 21:21   #65
da li tko zna gdje mogu naci zivotinjske invazivne vrste...
mobitelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2012., 02:56   #66
Quote:
mobitelac99 kaže: Pogledaj post
da li tko zna gdje mogu naci zivotinjske invazivne vrste...
http://www.invazivnevrste.hr/
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2012., 16:24   #67
Quote:
maky3685 kaže: Pogledaj post
a što ćemo s velikim kormoranom koji je donešen iz azije u europu i sad nam pizdarije radi u kopačkom ritu ,a zaštićen je?!
Pa komercijalni ribnjaci dobivaju odštetu a i mogu ga ubijati van sezone gniježđenja (svi osim Crne Mlake)...

Inače, poprilično je sigurno da je kormoran u Europi jako dugo, dovoljno dugo da možeš reći da nije unešen. Više na stranicama Europske komisije
http://ec.europa.eu/environment/natu...orants/faq.htm
debeluzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2012., 17:14   #68
Quote:
debeluzije kaže: Pogledaj post
Pa komercijalni ribnjaci dobivaju odštetu a i mogu ga ubijati van sezone gniježđenja (svi osim Crne Mlake)...

Inače, poprilično je sigurno da je kormoran u Europi jako dugo, dovoljno dugo da možeš reći da nije unešen. Više na stranicama Europske komisije
http://ec.europa.eu/environment/natu...orants/faq.htm
a kopački rit? dali ga tamo smiju ubijati? što se tiče autohtono/alohtona vrsta očito da to jos nije dogovoreno. jedni tepu vako , drugi nako...
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2012., 18:09   #69
Prenosim copy/paste sa naših stranica:

"Veliki vranac (ili kormoran) je vrsta sa složenom zaštitom. Prema Pravilniku o proglašavanju divljih svojti zaštićenim i strogo zaštićenim (NN 99/09) jedinke sa gnijezdećih kolonija i područja unutar radijusa 50 km oko gnijezdećih kolonija (osobito oko Kopačkog rita, Donjeg Miholjca i Vražjeg Blata kraj Jasenovca) u razdoblju od 15. veljače do 31. listopada su strogo zaštićene. U ostalo doba godine jedinke sa tih prostora su zaštićene. Također, sve ostale jedinke u cijeloj Hrvatskoj su zaštićene cijele godine. Iz zaštite su jedino izuzete jedinke na komercijalnim šaranskim ribnjacima jer ih se smatra štetočinama."

Na Kopačkom ritu ih se ne smije ubijati - tamo nema komercijalnog šaranskoh ribnjaka (za sada) te je to i park prirode sa posebnim ornitološkim rezervatom. U posebnim rezervatima nije dozvoljena djelatnost koja narušava temeljni fenomen (fenomen zbog čega je nešto rezervat) u ovom slučaju lov. Zato nije dozvoljeno ubijanje ptica niti na Crnoj mlaki koja je ornitološka rezervat a tamo postoji šaranski ribnjak.

U vezi autohotonih vrsta, Zakon o zaštiti prirode definira pojmove pa tako i stranu vrstu [NN 70/05]

39. strana vrsta je nezavičajna vrsta koja prirodno nije obitavala u određenom ekološkom sustavu nekoga područja, nego je u njega dospjela namjernim ili nenamjernim unošenjem,

Npr., munogs je strana vrsta kod nas, divlja svinja je na nekim otocima strana vrsta, fazan je strana vrsta (s tim da je unešen zbilja davno...)

U vezi svinje: http://www.zastita-prirode.hr/Novosti-i-dogadanja/Naredba-o-uklanjanju-strane-svojte-Sus-scrofa-divlje-svinje-iz-otocnih-ekosustava

hehe, mene zanima samo kako će je poloviti na Mljetu ili negdje drugdje di je takva šumetina...
debeluzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2012., 21:05   #70
eo vidiš, u kopčkom je zaštićena, a radi neviđenu štetu i prekobrojni su. njihovu populaciju bi trebalo smanjit. a što se tiče svinja pisao sam malo o tome , na našim otocima ona nije alohtona ma tko god što pričao o tome. za kormorana mi nije jasno zašto se ne dopušta odstrel kad mu ne prijeti izumiranje ,a radi štetu.
i baš me zanima kako ministrica misli spriječit svinje da doplivaju na otok nakon istrebljenja? heavy metalom???
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2012., 22:47   #71
Quote:
maky3685 kaže: Pogledaj post
eo vidiš, u kopčkom je zaštićena, a radi neviđenu štetu i prekobrojni su. njihovu populaciju bi trebalo smanjit. a što se tiče svinja pisao sam malo o tome , na našim otocima ona nije alohtona ma tko god što pričao o tome. za kormorana mi nije jasno zašto se ne dopušta odstrel kad mu ne prijeti izumiranje ,a radi štetu.
i baš me zanima kako ministrica misli spriječit svinje da doplivaju na otok nakon istrebljenja? heavy metalom???
A radi štetu kome ili na čemu? Jedino kome može pričinjavati štetu su sportski ribolovci. S obzirom da sportski ribolov nije primarna djelatnost Javne ustanove Parka prirode Kopački rit već je zaštita prirode onda o gospodarskoj šteti ne možemo govoriti jer nemamo osnovu za to.

Također, trenutno mu ne prijeti izumiranje, ali prije nekoliko desetaka godina je bio na rubu izumiranja (europska populacija). Svaki bottle neck je dugoročno štetan pa tako je potrebno izbjeći sličnu situaciju. Uz sve to, treba razlikovati zimujuću i gnijezdeću populaciju ptica, znati koja je bitna za zaštitu itd... Nisam protiv smanjivanja populacije, ali sam prilično siguran da bi u tom slučaju nastradale i mnoge druge ptice pod izlikom da su se lovci zabunili itd. Vidio sam više puta po komercijalnim ribnjacima (na kojima je dozvoljen lov) kako se love strogo zaštićene vrste pod sličnim izlikama. Opet to nije argument da im se ne smanjuje populacija, ali samo hoću naglasiti da je to poprilično kompleksan problem.

Da, svinje... ne mogu tvrditi jer nemam referencu, ali siguran sam da svinje nisu autohtone na svim našim otocima. Znam da su prošle godine lovci prenjeli mlade svinje sa Raba na neke susjedne manje otoke i znam da je to bio potez uzrokovan manjkom zdravog razuma. Neki otoci su jednostavno premali za svinje koje će u kratkom vremenu (možda) počiniti solidnu štetu.
debeluzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2012., 12:10   #72
Quote:
debeluzije kaže: Pogledaj post
A radi štetu kome ili na čemu? Jedino kome može pričinjavati štetu su sportski ribolovci. S obzirom da sportski ribolov nije primarna djelatnost Javne ustanove Parka prirode Kopački rit već je zaštita prirode onda o gospodarskoj šteti ne možemo govoriti jer nemamo osnovu za to.

Također, trenutno mu ne prijeti izumiranje, ali prije nekoliko desetaka godina je bio na rubu izumiranja (europska populacija). Svaki bottle neck je dugoročno štetan pa tako je potrebno izbjeći sličnu situaciju. Uz sve to, treba razlikovati zimujuću i gnijezdeću populaciju ptica, znati koja je bitna za zaštitu itd... Nisam protiv smanjivanja populacije, ali sam prilično siguran da bi u tom slučaju nastradale i mnoge druge ptice pod izlikom da su se lovci zabunili itd. Vidio sam više puta po komercijalnim ribnjacima (na kojima je dozvoljen lov) kako se love strogo zaštićene vrste pod sličnim izlikama. Opet to nije argument da im se ne smanjuje populacija, ali samo hoću naglasiti da je to poprilično kompleksan problem.

Da, svinje... ne mogu tvrditi jer nemam referencu, ali siguran sam da svinje nisu autohtone na svim našim otocima. Znam da su prošle godine lovci prenjeli mlade svinje sa Raba na neke susjedne manje otoke i znam da je to bio potez uzrokovan manjkom zdravog razuma. Neki otoci su jednostavno premali za svinje koje će u kratkom vremenu (možda) počiniti solidnu štetu.

kormaran radi štetu na ribljem fondu. općenito. tone i tone ribe bezveze izmasakrira i ne pojede. samo zato što ga ima previše. i ako se ubija kormoran onda se ubija kormoran. to se lako kontrolira jer bi ti lovovi valjda bili pod nadzorom zaštitara.
a svinje, zašto nisi prijavio da su prenjeli svinje na druge otoke? svinja lako prepliva do naših otoka. samo je pitanje dali ima gdje ostati. ako nema šume il makije kao na krku neće ostati. svinjama nemoš zabranit da plivaju na otoke. možemo samo zabranit bespotrebno unošenje na druga staništa. na koje otoke su prenjeli svinje?

Zadnje uređivanje Makyme : 15.05.2012. at 12:16.
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2012., 13:54   #73
Quote:
maky3685 kaže: Pogledaj post
kormaran radi štetu na ribljem fondu. općenito. tone i tone ribe bezveze izmasakrira i ne pojede. samo zato što ga ima previše. i ako se ubija kormoran onda se ubija kormoran. to se lako kontrolira jer bi ti lovovi valjda bili pod nadzorom zaštitara.
a svinje, zašto nisi prijavio da su prenjeli svinje na druge otoke? svinja lako prepliva do naših otoka. samo je pitanje dali ima gdje ostati. ako nema šume il makije kao na krku neće ostati. svinjama nemoš zabranit da plivaju na otoke. možemo samo zabranit bespotrebno unošenje na druga staništa. na koje otoke su prenjeli svinje?
Kormoran se hrani ribom. Šteta je gledana iz ljudske perspektive, zar ne? I onda je to šteta za sportske ribolovce, zar ne? Sprotski ribolov je usputna aktivnost na tom području (Kopački rit), nije primarna, još jednom zar ne? Dakle, šteta je relativan pojam. Ako kormorana toliko pojede ribe da ona izumre onda će se i njemu smanjiti broj jer neće imati šta jesti. Hehe, nadzor zaštitara - to isto nije dobro jer zaštitari često nisu educirani dovoljno... Uz to, reci mi koji je lov sada organiziran uz nadzor zaštitara?
U svakom slučaju, s obzirom da postoji posebna grupa pri Europskoj komisiji koja se bavi kormoranom to je još jedno od pitanja koje sigurno država ne može uređivati samostalno (što je i logično jer su ptice jako mobilne i nisu rijetki nalazi kormorana u Hrvatskoj sa skandinavskim prstenima). Pretpostavljam da će se to uređivati putem Zajedničke popljoprivredne politike.

Svinje su prenešene na Dolin (4 komada), tri su uginule, jedna je preplivala na Rab natrag...
debeluzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2012., 16:29   #74
Malo si mi dao materijala za traženje... postoji dakle pri Europskoj komisiji platforma za kormorane - CorMan. Njoj je cilj da donese naputke za održivo upravljanje populacijom kormorana. U nju su uključeni ribiči, ornitolozi, lovci, ribnjačarstva... dakle šarolika ekipa. Treći planirani sastanak će biti ovaj mjescec u Engleskoj, a nakon toga će valjda dati neke konkretne prijedloge ili šta već... pa ćemo viditi, možda bude ubijanja, možda bude uništavanja gnijezda, možda bude samo osiguran veći novačni fond za odštete...
debeluzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2012., 18:10   #75
Quote:
debeluzije kaže: Pogledaj post
Kormoran se hrani ribom. Šteta je gledana iz ljudske perspektive, zar ne? I onda je to šteta za sportske ribolovce, zar ne? Sprotski ribolov je usputna aktivnost na tom području (Kopački rit), nije primarna, još jednom zar ne? Dakle, šteta je relativan pojam. Ako kormorana toliko pojede ribe da ona izumre onda će se i njemu smanjiti broj jer neće imati šta jesti. Hehe, nadzor zaštitara - to isto nije dobro jer zaštitari često nisu educirani dovoljno... Uz to, reci mi koji je lov sada organiziran uz nadzor zaštitara?
U svakom slučaju, s obzirom da postoji posebna grupa pri Europskoj komisiji koja se bavi kormoranom to je još jedno od pitanja koje sigurno država ne može uređivati samostalno (što je i logično jer su ptice jako mobilne i nisu rijetki nalazi kormorana u Hrvatskoj sa skandinavskim prstenima). Pretpostavljam da će se to uređivati putem Zajedničke popljoprivredne politike.

Svinje su prenešene na Dolin (4 komada), tri su uginule, jedna je preplivala na Rab natrag...
pa koliko sam vidio i čuo, kormorani uz ono što pojedu još usput ubiju tote ribe koja propadne. unište stabla izmetom. to sve ukazuje da ih je previše. što se tiče nadgledanja lova, pa ako bi se radio odstrel morao bi netko kontrolirat, a to mogu oni koji rade unutar parka. valjda znaju prepoznati kormorana i brojat do 1000.

te konje što su ih na svoju ruku prebacili na otok treba prijavit. a sama činjenica da su uginule znači da im tamo ne paše. neće svinja biti tamo gdje nema uvjete za život. kao i svaka druga vrsta. svinje nisu alohtone na otocima, one su tamo oduvijek bile. kvaka je u činjenici da je čovjek raskrčio prirodnu vegetaciju i posadio vinograde , maslinike, doveo ovce. i sad, kad su ljudi dijelom napustili i zapustili određene površine , priodna vegetacija se vraća i eto ti uvijeta za svinju. nikakvo istrebljenje neće riješit problem. one će opet doci. treba ih samo intezivno loviti što je opet drugi par opanaka jer lovcima nije baš lako kroz makiju vijat svinje. i vjerojatno nemaju vremena za 16 satno čekanje. čitao sam nedavno da su koristili čamce kako bi i uhvatili. jedni idu u pogon s jedne strane , a ovi čekaju na vodi i rokaju. i takve slične stvari bi trebalo nekoliko puta napraviti da dovedu brojnost svinja na neki broj koji nece bitnije utjecat na poljoprivredu. u slavoniji je isto borba s njima, al ih je lakše loviti. a sva šteta koju naprave se nadoknadi manje više.

Quote:
debeluzije kaže: Pogledaj post
Malo si mi dao materijala za traženje... postoji dakle pri Europskoj komisiji platforma za kormorane - CorMan. Njoj je cilj da donese naputke za održivo upravljanje populacijom kormorana. U nju su uključeni ribiči, ornitolozi, lovci, ribnjačarstva... dakle šarolika ekipa. Treći planirani sastanak će biti ovaj mjescec u Engleskoj, a nakon toga će valjda dati neke konkretne prijedloge ili šta već... pa ćemo viditi, možda bude ubijanja, možda bude uništavanja gnijezda, možda bude samo osiguran veći novačni fond za odštete...
aj prati pa postaj. baš me zanima....
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2012., 18:35   #76
Quote:
Omaha kaže: Pogledaj post

Obzirom na mobilnost ljudsku, bit će još i gore. Razni ekosustavi će nestajati, a prevladavati neki novi.
Čemu uzbuđenja oko toga, to je tako normalno.
Dobro je što je iz Amerike donešen krumpir , kukuruz ili slične biljke ! Loše je što smo uvezli i krumpirovu zlaticu ,a posebno korov zvan ambrozija ! U Slavoniji su u jedno jezero ubacili ribu zvana babuška , koja je u tom jezeru uništila zlatni karas ! Problem je što tamo gdje možemo utjecati , nesvjesno ili namjerno unesemo neku vrstu koja uništi drugu , ili uzrokuje alergiju kao ambrozija !
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2012., 20:52   #77
Quote:
Đuro Japaric kaže: Pogledaj post
Dobro je što je iz Amerike donešen krumpir , kukuruz ili slične biljke ! Loše je što smo uvezli i krumpirovu zlaticu ,a posebno korov zvan ambrozija ! U Slavoniji su u jedno jezero ubacili ribu zvana babuška , koja je u tom jezeru uništila zlatni karas ! Problem je što tamo gdje možemo utjecati , nesvjesno ili namjerno unesemo neku vrstu koja uništi drugu , ili uzrokuje alergiju kao ambrozija !
Zar nije i to dio evolucije?
Neke vrste izumiru, druge jačaju i opstaju i tako unedogled.
Čovjek se mora adaptirati na sve promjene.
Alergije su drastično povišene u zadnjih 50 godina, upravo otkada je znanost uznapredovala. Nekada je rijetka pojava bila alergija, danas je uobičajena. Od onoga što unosimo u sebe, do onoga čime se većina liječi.

Lako ćemo mi za tzv. invazivne vrste, problem je čovjek koji upire sve snage da zatre mnoge živote, biljne i svakojake druge, raznim otrovima i kemijom.
Omaha is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2012., 18:47   #78
eno opet reportaža na teveju o svinjama na krku... pa jebote.... spomenu da je odstreljeno 1200 svinja prosle lovne godine. naravno nije dosta. nisu postavili pitanje kako pohvatat sve puškom?? i još jedna izjava novinara "otok koji je čovjek stoljećima prilagodio sebi" pa ako je to argument protiv svinja onda stvarno ne znam. treba samo smanjit populaciju i EOD. eno i u slavoniji kod županje napravile svinje štetu na mladom kukuruzu. oćemo ih i tamo proglasit alohtonim jer se kose s našim zanimanjem??
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2012., 20:40   #79
na Krku ima više od 1200 svinja? ti mater pa šta tamo jedu?!
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2012., 21:28   #80
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
na Krku ima više od 1200 svinja? ti mater pa šta tamo jedu?!
krumpir ... ima tamo šume, makije.... tak da imaju nešto hrane. al to nije dovoljno za toliku populaciju pa zato rade štetu. problem je i u zakonima. ministrica dala naredbu al nitko ne jebe...kao i prethodne ministre. sad mi na pamet pada il pohlepa lovaca koji ne žele smanjit populaciju il nemogućnost lakog/lakšeg odstrela ili da nitko ne želi prekoračit ono što je dozvoljeno LGO-om. prepostavljam da je ova odluka ministrice iznad LGO-a il što nema nikakve kazne za neprovođenje. zakon je neprilagođen na novu situaciju na terenu gdje su se svinje križale s domaćim i povećale svoju reprodukcijsku sposobnost. problem je i primorje i slavonija. ograde nisu riješenje već smanjenje broja svinja na prihvatljivu razinu....
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:35.