Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.10.2012., 18:20   #441
Quote:
Slaven22 kaže: Pogledaj post
Danas mi je potvrdjeno iz ambasade da ce Svedska staviti blokadu hrvatskim radnicima na 5 godina a mozda i vise, vlada je donijela odluku.
Zanimljivo s obzirom na to da Svedska jos nikada nije nikome uvela restrikcije, cak ni Bugarskoj i Rumunjskoj koje zajedno imaju skoro 30 milijuna stanovnika ili 7 puta vise nego Hrvatska. Cudno da su bas sad poceli i to sa malom zemljom na drugom kraju Europe.

Quote:
Slaven22 kaže: Pogledaj post
Zanima me jedno, zasto hrvatski mediji sute da su nam Britansi, Svedjani, Francuzi donijeli odluke o blokadama za rad a to ce uciniti i ostatak zemalja EU.
Jel moze link na ovo za Francusku, prvi put cujem da su i oni vec donijeli odluku?
lynqzie is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 18:43   #442
Quote:
Slaven22 kaže: Pogledaj post
VAZNA INFO.

Danas mi je potvrdjeno iz ambasade da ce Svedska staviti blokadu hrvatskim radnicima na 5 godina a mozda i vise, vlada je donijela odluku.

Zanima me jedno, zasto hrvatski mediji sute da su nam Britansi, Svedjani, Francuzi donijeli odluke o blokadama za rad a to ce uciniti i ostatak zemalja EU.

Zalosno imamo manji ugled od Bugara i Rumunja u EU...
Švedska je jedna od 8 država koje su se odavno službeno izjasnile da nikakvih restrikcija za hrvate neće biti (http://www.vecernji.hr/vijesti/hrvat...-clanak-408157), a da je vlada stvarno neku odluku donijela to bi se odmah pročulo, kod njih su takve stvari transparentne itd ... Iz koje su to tebi ambasade javili? Daj ne trkeljaj
Souvlaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 21:55   #443
Smatram da je neminovno da će nam "poželjne" zemlej u EU staviti restrikcije. Manje iz objektivnoh razloga, a više iz njihovih unutarpolitičkih interesa. Drugo me zanima hoće li hrvatska Vlada uzvratiti reciprocitetom prema državljanima tih zemalja za zapošljavanjem u HR, više iz neke poruke i dostojanstva nego iz neke potrebe...
ICU is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 22:36   #444
Quote:
Slaven22 kaže: Pogledaj post
VAZNA INFO.

Danas mi je potvrdjeno iz ambasade da ce Svedska staviti blokadu hrvatskim radnicima na 5 godina a mozda i vise, vlada je donijela odluku.

Zanima me jedno, zasto hrvatski mediji sute da su nam Britansi, Svedjani, Francuzi donijeli odluke o blokadama za rad a to ce uciniti i ostatak zemalja EU.

Zalosno imamo manji ugled od Bugara i Rumunja u EU...
Ej bilo bi lijepo da pojasniš malo to "Danas mi je potvrdjeno iz ambasade...", inače širiš paniku i plasiraš dezinformacije.

Drugo, kako je moguće da nam Britanci, Francuzi, pa i Šveđani, tj. njihove Vlade (kako ti kažeš) uvedu zabranu, kad njihovi parlamenti još nisu ni ratificirali Ugovor o pristupanju, niti se zna kada će (ni da li će)!?

Van svake logike.

Mislim da je već previše misterioznosti u svemu vezanom s Hrvatskim pristupanjem EU, da bi se (čak i na forumima) plasirale "vijesti" bez navođenja izvora i argumentacije.
stepskivuk76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 22:53   #445
Quote:
Slaven22 kaže: Pogledaj post
VAZNA INFO.

Danas mi je potvrdjeno iz ambasade da ce Svedska staviti blokadu hrvatskim radnicima na 5 godina a mozda i vise, vlada je donijela odluku.

Zanima me jedno, zasto hrvatski mediji sute da su nam Britansi, Svedjani, Francuzi donijeli odluke o blokadama za rad a to ce uciniti i ostatak zemalja EU.

Zalosno imamo manji ugled od Bugara i Rumunja u EU...

...i još sebi daješ za pravo da svoj post započneš s "VAŽNA INFO" !?

Kakva je to info!?

"Rekao mi jedan čovjek"!?

Ja mogu da se složim da su mediji previše "neaktivni" u izvještavanju nacije o svemu u vezi pristupanja, ali jbt. već bi se našao neki tabloid koji bi tragom sličnog izvora prenio tu "informaciju".
stepskivuk76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 23:08   #446
kad neke zemlje uvedu restrikciju, da li ce nam ipak pomoci to sto smo usli u eu pa ce biti ipak malo lakse se zaposliti?
deisler is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 23:30   #447
Quote:
deisler kaže: Pogledaj post
kad neke zemlje uvedu restrikciju, da li ce nam ipak pomoci to sto smo usli u eu pa ce biti ipak malo lakse se zaposliti?
Za sada je jedina zvanična vijest o zabranama ova koju je objavio Večernji list, i koju su prenosili svi ostali, o osam zemalja koje neće uvesti zabranu.

Koliko ja znam jedino je Ciparska Vlada, i to nakon ratifikacije u Parlamentu, objavila da će uvesti zabranu.

To je za sada jedina zvanično potvrđena zabrana.

Ne znam da li će biti lakše zaposliti se nakon ulaska, ali znam da Rumunje i Bugare nitko (i pored zabrana) nije mogao spriječiti da odu, žive i rade u zemljama EU.

Uvijek postoji neko rješenje.
stepskivuk76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2012., 00:29   #448
sto se tice UK vec sam pisao kako rumuni i bugari se zaposljavaju.neko je postavio na prethodnim stranicam da su Englezi najavili dozvolu za rad (rijec blokada je sasvim bespotrebna za koristenje) tj tek prolazi kroz parlament.cak je i jedna forumasica okacila link vezano za Englesku, Dijaspora.

kako Hr stampa ne pise nista moze napisati osoba koja prati samo jedan portal il ni jedan..
__________________
"I don't suffer from insanity; I enjoy every minute of it"
vagrant is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2012., 02:46   #449
Quote:
vagrant kaže: Pogledaj post
sto se tice UK vec sam pisao kako rumuni i bugari se zaposljavaju.neko je postavio na prethodnim stranicam da su Englezi najavili dozvolu za rad (rijec blokada je sasvim bespotrebna za koristenje) tj tek prolazi kroz parlament.cak je i jedna forumasica okacila link vezano za Englesku, Dijaspora.

kako Hr stampa ne pise nista moze napisati osoba koja prati samo jedan portal il ni jedan..
Nadam se da bar ti razumiješ to što si sad napisao.
Ako govorimo o uvođenju zabrana zapošljavanja državljanima novih članica, ili pak slobodnom pristupu tržištu rada, Odluka o tome spada u nadležnost izvršne vlasti (u većini članica EU).
Ali, ni jedna Vlada neke države članice ne može donijeti takvu Odluku, koja je uvijek podzakonski akt, prije nego parlament iste te države ratificira Ug. o pristupanju.
U većini država ratifikacija se vrši donošenjem zakona o ratifikaciji, čime jedan međ. ugovor postaje dijelom unutarnjeg pravnog poretka. Kao opći pravni akt, zakon je osnov i okvir (između ostalog) i za donošenje Odluka Vlade iz oblasti koje taj zakon uređuje.
Iako te najave uvođenja restrikcija, istina izražavaju stav vlasti prema pitanju režima zapošljavana građana zemlje koja se priključuje, ipak je bespredmetno govoriti o njima, prije nego je Ug. uopće ratificiran, i naravno prije nego je neka odluka zvanično donijeta i objavljena u skladu sa internim propisima, jer sve ostalo bilo bi spekuliranje.

Što se naših medija tiče, definitivno su neaktivni. Ali možda je bolje i da za sada šute, nego da špekuliraju tom osjetljivom temom, ako već ne mogu osigurati pouzdanu informaciju, koju opet mogu dobiti samo iz Vlada država članica neposredno, ili iz njihovih veleposlanstava.

Kao što sam već napisao, za sada je , koliko je meni poznato, jedino Cipar zvanično donio odluku o ograničenju slobodnom pristupu hrvatske radne snage domaćem tržištu rada, u tom smislu što je najprije Parlament Cipra ratificirao Ugovor, a zatim je njihova Vlada donijela predmentu odluku i objavila je na način koji je propisan, i na kraju su takvu Odluku i mediji objavili.

Zato sam napisao da je to, koliko je meni poznato, jedina zvanična restrikcija do sada uvedena za hrvatsku radnu snagu.

Zadnje uređivanje Štrikalica : 27.10.2012. at 03:32. Reason: greška u kvotanju
stepskivuk76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2012., 04:26   #450
Pametna gospodo, kazem vam, pozovite veleposlanstvo Svedske i sve ce vam biti receno. Sto se tice UK sve je jasno napisano na navedenj stranici imigracije UK

http://www.homeoffice.gov.uk/publica...-eu-accession/

Zna se da ce vecina clanica uvesti stroge zabrane i netko se tu nasao pa soli pamet o ovome ili onome...
Slaven22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2012., 04:41   #451
@stepskivuk
nigdje nisam rekao da su vec odlucili.citaj pazljivije.

Croation Accession Bill 2012-13 (Bill ti je ponuda novog zakona) je u progresu.1 citanje je bilo 18.10 u House of Commons.2 citanje, predstavljanje je 5.11 takodje u HoC.kad se tu zavrsi ide u House of Lords, znaci obe kuce moraju dati dozvolu da se novi zakon primjeni da postane Act i onda ide potpis kraljice.
__________________
"I don't suffer from insanity; I enjoy every minute of it"
vagrant is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2012., 11:38   #452
Quote:
vagrant kaže: Pogledaj post
@stepskivuk
nigdje nisam rekao da su vec odlucili.citaj pazljivije.

Croation Accession Bill 2012-13 (Bill ti je ponuda novog zakona) je u progresu.1 citanje je bilo 18.10 u House of Commons.2 citanje, predstavljanje je 5.11 takodje u HoC.kad se tu zavrsi ide u House of Lords, znaci obe kuce moraju dati dozvolu da se novi zakon primjeni da postane Act i onda ide potpis kraljice.
Nije u progresu nego u postupku, i nije dozvola nego usvajanje, nije Akt nego zakon, i nije ponuda nego prijedlog.

U svakom slučaju prije nego ga Parlament (oba doma) usvoji, nema definitivne Odluke o ograničenjima.

Drugo, da si pažljivije čitao tekst tog "Croation Accession Bill 2012-13", vidio bi u čl. 4. poglavlja "Freedom of movement for Croatian nationals as workers", da je uređivanje prava na rad hr. državljana u nadležnosti Vlade VB.
Sam taj zakon (koji će eventualno biti usvojen u parlamentu) predviđa samo mogućnost uvođenja ograničenja, što i inače već stoji u tekstu ugovora o pristupanju koji smo potpisali.

Prema tome - to je sve jako daleko od odluke!
stepskivuk76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2012., 11:50   #453
Quote:
Slaven22 kaže: Pogledaj post
Pametna gospodo, kazem vam, pozovite veleposlanstvo Svedske i sve ce vam biti receno. Sto se tice UK sve je jasno napisano na navedenj stranici imigracije UK

http://www.homeoffice.gov.uk/publica...-eu-accession/

Zna se da ce vecina clanica uvesti stroge zabrane i netko se tu nasao pa soli pamet o ovome ili onome...
Znači šalteruša iz Švedskog Veleposlanstva zna više od onog diplomata s kojim je razgovarao novinar Večernjaka.
stepskivuk76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2012., 12:18   #454
Quote:
stepskivuk76 kaže: Pogledaj post
Znači šalteruša iz Švedskog Veleposlanstva zna više od onog diplomata s kojim je razgovarao novinar Večernjaka.
...mozes misliti...
VideoZid is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2012., 14:58   #455
Cinjenica je da Svedska nije uvela nikakvu zabranu Rumunjima i Bugarima kad su usli, a njih je zajedno oko 30 miliona, prema njima nasih 4,5 miliona je nista.

I kakva smo mi to prietnja njihovom trzistu rada?

Apsolutno nikakava.

Englezi su malo druga prica, oni nam tradicionalno nisu naklonjeni i nimalo me ne bi iznenadilo da uvedu zabranu, ali ionako me Engleska ne zanima.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2012., 17:23   #456
Quote:
stepskivuk76 kaže: Pogledaj post
Nije u progresu nego u postupku, i nije dozvola nego usvajanje, nije Akt nego zakon, i nije ponuda nego prijedlog.

U svakom slučaju prije nego ga Parlament (oba doma) usvoji, nema definitivne Odluke o ograničenjima.

Drugo, da si pažljivije čitao tekst tog "Croation Accession Bill 2012-13", vidio bi u čl. 4. poglavlja "Freedom of movement for Croatian nationals as workers", da je uređivanje prava na rad hr. državljana u nadležnosti Vlade VB.
Sam taj zakon (koji će eventualno biti usvojen u parlamentu) predviđa samo mogućnost uvođenja ograničenja, što i inače već stoji u tekstu ugovora o pristupanju koji smo potpisali.

Prema tome - to je sve jako daleko od odluke!
da, nije plavi ronhil nego crveni ronhil..da sam stavio prijedlog ti bi napisao nije prijedlog vec ponuda, samo da bi imao nesto reci pametno..

citavo vrijeme pokusavam ti reci da nigdje nisam napisao da je odluka donesena a ti to pokusavas da mi zakrpis. i kad ti napisem gdje je trenutno Bill vezano za Hr ti mi pricas nije u progresu vec u postupku (isto sranje)..a onda pravis duplu sa loptom "da si citao vidio bi da je u nadleznosti vlade VB" mislim sta reci, kao HoC i HoL ne predstavljaju vladu VB..
__________________
"I don't suffer from insanity; I enjoy every minute of it"
vagrant is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2012., 17:45   #457
Quote:
vagrant kaže: Pogledaj post
da, nije plavi ronhil nego crveni ronhil..da sam stavio prijedlog ti bi napisao nije prijedlog vec ponuda, samo da bi imao nesto reci pametno..

citavo vrijeme pokusavam ti reci da nigdje nisam napisao da je odluka donesena a ti to pokusavas da mi zakrpis. i kad ti napisem gdje je trenutno Bill vezano za Hr ti mi pricas nije u progresu vec u postupku (isto sranje)..a onda pravis duplu sa loptom "da si citao vidio bi da je u nadleznosti vlade VB" mislim sta reci, kao HoC i HoL ne predstavljaju vladu VB..
Ajd sad fino još jednom u tekstu Ug. pročitaj što piše u dijelu 4. koji se odnosi na hrvatske radnike.

Čovječe, tekst međ. ugovora se u parlamentu bilo koje zemlje usvaja takav kakav je u svom izvornom sadržaju (onakav kakav je potpisan).

Jel to toliko komlicirano!?

A u izvornom sadržaju teksta ugovora stoji mogućnost uvođenja zabrane.

Mogućnost, podvlačim, a ne obveza.

Da li će Vlada koristiti tu mogućnost i uvesti restrikcije, i kakve će one biti, to u tekstu koji si sam ovdje naveo ne postoji.
Sam tekst tog prijedloga zakona prebacuje nadležnost za uređenje radno-pravnog režima za hrvatske državljane na Vladu VB, tj resorno ministarstvo.

Ono što ti ja pokušavam reć je da ne može Vlada jedne zemlje članice uvesti zabranu (ili ne uvesti), ako ug. o pristupanju (u izvornom tekstu) još nije ratificiran.
stepskivuk76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2012., 17:54   #458
Quote:
MaliZeleni10 kaže: Pogledaj post
Cinjenica je da Svedska nije uvela nikakvu zabranu Rumunjima i Bugarima kad su usli, a njih je zajedno oko 30 miliona, prema njima nasih 4,5 miliona je nista.

I kakva smo mi to prietnja njihovom trzistu rada?

Apsolutno nikakava.

Englezi su malo druga prica, oni nam tradicionalno nisu naklonjeni i nimalo me ne bi iznenadilo da uvedu zabranu, ali ionako me Engleska ne zanima.
I meni je to nelogično.

...Ali opet, ako tako kaže teta sa šaltera Ambasade...onda nema što, nego da fino raspakiramo kufere, otkažemo rezervacije letova za Stocholm, javimo tetkama u Švedskoj da nema ništa od dolaska (što će ih jako pogodit)...i zaboravimo na tu avanturu.

Samo treba zamolit Slavena 22, da kad idući put bude pio kavu sa gospođom sa šaltera švedske ambasade, još jednom pita jel to definitivna odluka, ili ima nekakve šanse da se ona promijeni...pa da nam javi...
stepskivuk76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2012., 18:24   #459
Quote:
MaliZeleni10 kaže: Pogledaj post
I kakva smo mi to prietnja njihovom trzistu rada?

Apsolutno nikakava.
Ne treba uzimati samo totalnu populaciju u obzir, nego i broj nezaposlenih.
Svedska ima oko 400 000 nezaposlenih na skoro 10 milijuna stanovnika.
Hrvatska ima vise od 300 000 nezaposlenih na 4,5 milijuna stanovnika.
Svedska vec ima veliki broj imigranta iz ex-yu jos od 90-ih, tako da se moze reci da je jedno od tradicionalnih odredista za emigrante sa ovih prostora.

Tako da ovo apsolutno nikakva mislim da ne stoji. That being said, mislim da Svedska ipak nece uvesti nikakve restrikcije, jer oduvijek imaju politiku liberalnog trzista rada i kretanja radne snage, na kraju krajeva jos nikada nisu nijednoj zemlji uveli restrikcije, cak ni jednoj Rumunjskoj.
Ali to mislim da ce oni najbolje procijeniti da li ih imaju razloga uvoditi Hrvatskoj ili ne.
lynqzie is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2012., 18:25   #460
tekst vezano za restrikcije nisam ni naveo, imas ga na prethodnoj stranici il na temi Englezi.tamo sve pise, a mozes ga i na google pronaci.

i ja tebi pokusavam reci da nigdje nisam spomenuo il napisao "odluka je donesena".ok. ta mogucnost uvodjenja zabrane vlada VB raspravlja u Parlamentu. imas pdf o cemu je bilo 18.10 na 1 reading u HoC i uglavnom opcija b je u opticaju tj restrikcija. pre sam bio optimista jer znam da su negdje 08' il 09' navodno rekli da Hr ne predstavlja opasnost za UK trziste, no tad je Labour bio vlast.sad sam realista i mislim da ce Konzervativci uvesti work authorisation za Hr.no, i ako uvedu nije neki velik problem, moze se izbjeci.
__________________
"I don't suffer from insanity; I enjoy every minute of it"
vagrant is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:18.