Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Ostale umjetnosti > Strip

Strip Kvadrat na kvadrat.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.10.2012., 21:55   #1
Garth Ennis

Zašto ne bismo malo pričali o Ennisu?
Jedan od najdražih mi pisaca. Sve je počelo s Preacherom, gdje su bog i crkva u kurcu, nastavilo se s Boysima, gdje su napokon superjunaci stvarno u kurcu, a najviše me unatoč izostanku komičnog elementa oduševio Crossed gdje zombiji i nisu tako strašni kad ih usporedimo s ljudima.
Sad sam na War Story, vidim da Ennis brije na drugi svjetski rat, ali na što god on brijao, njegovi su likovi tako genijalno ocrtani i opipljivi i zato s guštom pratim njegov rad. Ma car i gotovo.
Što vi kažete na Ennisa?
earthsea is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2012., 15:23   #2
Quote:
earthsea kaže: Pogledaj post
Zašto ne bismo malo pričali o Ennisu?
Jedan od najdražih mi pisaca. Sve je počelo s Preacherom, gdje su bog i crkva u kurcu, nastavilo se s Boysima, gdje su napokon superjunaci stvarno u kurcu, a najviše me unatoč izostanku komičnog elementa oduševio Crossed gdje zombiji i nisu tako strašni kad ih usporedimo s ljudima.
Sad sam na War Story, vidim da Ennis brije na drugi svjetski rat, ali na što god on brijao, njegovi su likovi tako genijalno ocrtani i opipljivi i zato s guštom pratim njegov rad. Ma car i gotovo.
Što vi kažete na Ennisa?
Ovaj sam topic ja davno obećao otvoriti, pa sam lijeno đubre.

Uglavnom, veliki sam fan, čak mi je kolekcija, što u digitalnom obliku, što u opipljivom, skoro pa potpuna. Fale mi neki Judge Dreddovi, neke kraće epizodice Star Warsa, Spidermana i slične pizdarijice.

Ja sam u prvi kontakt s Ennisom došao, a da to nisam ni shvatio nego godinama poslije kroz kratku Punisher epizodu "Punisher kills the Marvel Universe", što mi je bilo vrlo štosno. Onda sam jednoga dana odlučio proučiti tog Preachera i to je bilo to. A kad mi je Preacher otvorio apetit, nije više bilo natrag. Sljedeći je bio "Punisher MAX" i on mi je do danas ostao najjači Ennis (Crossed su jako blizu). Savršena sinergija scenarista i junaka koji je do tog trenutka bio malo okrutniji, ali ustvari tipičan Marvelov drekić. Onda sam skužio i ranijeg Ennisovog Punishera, također jako dobrog, ali ipak ne toliko koliko u MAX ediciji.

I, kao što sam rekao, odonda sam pročitao uglavnom sve Ennisovo. Istina je da ga ponekad zna grdo upilati, pa i opako zajebati vlastitu odličnu ideju (kao što je slučaj s "The Boys" ili s "Wormwoodom"), ali uz Moorea i u manjoj mjeri Azzarella, za moj ukus nema autora koji mi toliko odgovara.

Noćas sam, recimo, pročitao šesti nastavak "Fury MAX", koji je odličan, mada sama serija kroz tih šest sveščica varira.

Mogu dati i par preporuka za čitanje, ali ne moram sve odjednom.
__________________
Listen to the thunder

Zadnje uređivanje Mr Smoogj : 24.10.2012. at 15:30.
Mr Smoogj is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2012., 23:31   #3
Quote:
Mr Smoogj kaže: Pogledaj post
Ovaj sam topic ja davno obećao otvoriti, pa sam lijeno đubre.
Pihhh to si u par navrata obećava, promises, promises

Quote:
Mr Smoogj kaže: Pogledaj post
Uglavnom, veliki sam fan, čak mi je kolekcija, što u digitalnom obliku, što u opipljivom, skoro pa potpuna. Fale mi neki Judge Dreddovi, neke kraće epizodice Star Warsa, Spidermana i slične pizdarijice.

Ja sam u prvi kontakt s Ennisom došao, a da to nisam ni shvatio nego godinama poslije kroz kratku Punisher epizodu "Punisher kills the Marvel Universe", što mi je bilo vrlo štosno. Onda sam jednoga dana odlučio proučiti tog Preachera i to je bilo to. A kad mi je Preacher otvorio apetit, nije više bilo natrag. Sljedeći je bio "Punisher MAX" i on mi je do danas ostao najjači Ennis (Crossed su jako blizu). Savršena sinergija scenarista i junaka koji je do tog trenutka bio malo okrutniji, ali ustvari tipičan Marvelov drekić. Onda sam skužio i ranijeg Ennisovog Punishera, također jako dobrog, ali ipak ne toliko koliko u MAX ediciji.

I, kao što sam rekao, odonda sam pročitao uglavnom sve Ennisovo. Istina je da ga ponekad zna grdo upilati, pa i opako zajebati vlastitu odličnu ideju (kao što je slučaj s "The Boys" ili s "Wormwoodom"), ali uz Moorea i u manjoj mjeri Azzarella, za moj ukus nema autora koji mi toliko odgovara.

Noćas sam, recimo, pročitao šesti nastavak "Fury MAX", koji je odličan, mada sama serija kroz tih šest sveščica varira.

Mogu dati i par preporuka za čitanje, ali ne moram sve odjednom.
Uglavnom, i ja imam svašta njegovo, gotovo je sve u digitalnom obliku (kad sam cicija).
Kad smo kod negativnih stvari, meni su Chronicles of Wormwood i Hitman baš ono pilane, tako da ih i nisam čitala u cijelosti, samo par brojeva. Ma ima tu naslova, nedavno sam nabasala na The Worm, longest living comic book, po scenariju Moorea, a jedno od poglavlja potpisuje i Ennis, imam na kompu nisam još čitala, nešto mi je izgledalo nabrzinu napravljeno.
Punisher je zakon, mada meni ne spada u top Ennisa.
I meni je Moore drag, zapravo mi on i Ennis pokriju zanimljive teme. Kod Ennisa je to čovjek i odnosi, reakcije u pojedinim situacijama, karakter i to, a kod Moorea vidim te neke individua vs. institucija, slobodna volja vs. puppeteer, mitovi, ma zapravo borba čovjeka kontra sustava. A opet, kad Moore ide kontra teorija zavjera i kaže da je svijet rudderless i kaotičan te da ljudi preferiraju zavjere jer je to lakše vjerovat, dok on sam u nekim svojim uratcima postavlja mitove i neke puppeteere koji određuju, tj. dizajniraju radnju, pitam se što je kome lakše prihvatiti ili vjerovati..
Među velikane uvrstila bih i Craig Thompsona, njegovo sam sve ( a nije puno) pročitala i stvarno mi je odličan. Azzarella sam čitala, al nešto malo i nije me oduševio.
Sad čitam skroz nešto drugo (Pat Conroy- Glazba s plaže) a tema je američki jug, pa se sa sjetom prisjećam Preachera i onih nostalgično brutalnih opisa juga.
Plus paraleleno čitam i Kurta Vonneguta o 2.svjetskom i sve mise čini da je to uz Ennisover priče najbolje WW2 štivo dosad.
earthsea is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2012., 15:52   #4
Quote:
earthsea kaže: Pogledaj post
Kad smo kod negativnih stvari, meni su Chronicles of Wormwood i Hitman baš ono pilane, tako da ih i nisam čitala u cijelosti, samo par brojeva. Ma ima tu naslova, nedavno sam nabasala na The Worm, longest living comic book, po scenariju Moorea, a jedno od poglavlja potpisuje i Ennis, imam na kompu nisam još čitala, nešto mi je izgledalo nabrzinu napravljeno.
Meni Wormwood OK počne, ali onda postane nepodnošljiv, naročito u zadnjem poglavlju, kad mu cura zatrudni, pa su tu onda dvojbe, blebetanja, a kao sve na rubu apokalipse za koju te u toj atmosferi čisto zabole đon.
Quote:
earthsea kaže:
Punisher je zakon, mada meni ne spada u top Ennisa.
Joj, onaj "Mother Russia", pa obračuni s Barracudom koji izgledaju kao da se mlate dve elementarne nepogode, pa "Widowmaker", to je meni vrh svega.


Quote:
earthsea kaže:
Među velikane uvrstila bih i Craig Thompsona, njegovo sam sve ( a nije puno) pročitala i stvarno mi je odličan. Azzarella sam čitala, al nešto malo i nije me oduševio.
Ja sam kod Thompsona još uvijek samo na "Habibi". Azzarello je odlično počeo "100 Bullets" i dok je držao nivo, fakat je bilo odlično. Nažalost, na kraju se raspao. Ali, recimo, Azzarellov Hellblazer mi je puno bolji od Ennisovog.

Quote:
earthsea kaže:
Plus paraleleno čitam i Kurta Vonneguta o 2.svjetskom i sve mise čini da je to uz Ennisover priče najbolje WW2 štivo dosad.
Vonnegut je najbolje štivo i mimo WW2. A Ennis ima i vrlo zanimljive Battlefields, također ratne priče, kad dovršiš s ovima, možeš uzeti to.

Inače, izgleda da ipak izlazi i "The Boys"#72. Što je vjerojatno dobro, jer meni je ovako kako se završilo, totalno flah. Ali, kad sam već kod toga, meni se i Preacher završava malo flah, ne toliko Custerova linija priče, koliko ona na nebesima i cijela ta spika sa Genesisom.
__________________
Listen to the thunder
Mr Smoogj is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2012., 21:08   #5
slabo sam ga čitao. prva dva preachera i tri punishera - barracuda, long cold dark i onaj specijal(?) s barracudom. sve mi je dobro. htio sam pitat jel mu valja 'the filth', a onda sam vidio da je to od morrisona, njih dvojicu stalno miješam

nadam se da će ovog vikenda na crš biti 'crossed' za pazarit, jer me taj možda najviše zanima.
__________________
Ptica bi pružila čovjeku ruku da je ima, ptica tako hoda i tako stoji.
androlog is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2012., 21:24   #6
Quote:
androlog kaže: Pogledaj post
sve mi je dobro. htio sam pitat jel mu valja 'the filth', a onda sam vidio da je to od morrisona, njih dvojicu stalno miješam
A kad već pitaš, meni taj "Filth" ne valja ništa. Hrpa potencijalno zanimljivih ideja, nikako razrađene. Što mi se dogodi svaki put kad uzmem nešto od Morrisona, pa ne znam je li problem u mom krivom odabiru ili je to kod njega jednostavno tako.
__________________
Listen to the thunder
Mr Smoogj is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 14:25   #7
Vidiš, od Ennisa baš ništa nisam pročitao. Jebiga, kako isključivo kupujem stripove, onda moram biti izbirljiv, pa se držim manje-više provjerenih stvari. Ali možda bih si mogao ubosti u neko dogledno vrijeme kojeg Punishera MAX, pa da vidimo je li to čemu. A mislim početi i s "100 Bullets" (isto nepročitano), makar Azzarello nije tema.
__________________
They are gone now. Fled, banished in death or exile, lost, undone. Over the land sun and wind still move to burn and sway the trees, the grasses. No avatar, no scion, no vestige of that people remains. On the lips of the strange race that now dwells there their names are myth, legend, dust. - Cormac McCarthy
Wild Horses is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 18:45   #8
Quote:
androlog kaže: Pogledaj post
slabo sam ga čitao. prva dva preachera i tri punishera - barracuda, long cold dark i onaj specijal(?) s barracudom. sve mi je dobro. htio sam pitat jel mu valja 'the filth', a onda sam vidio da je to od morrisona, njih dvojicu stalno miješam

nadam se da će ovog vikenda na crš biti 'crossed' za pazarit, jer me taj možda najviše zanima.
Što je crš??
Dosta se i pisalo ovdje o Crossedu, bilo je svakojakih dojmova, uglavnom od mene snažna preporuka, jako je maštovit i stimulativan uradak.

Quote:
Wild Horses kaže: Pogledaj post
Vidiš, od Ennisa baš ništa nisam pročitao. Jebiga, kako isključivo kupujem stripove, onda moram biti izbirljiv, pa se držim manje-više provjerenih stvari. Ali možda bih si mogao ubosti u neko dogledno vrijeme kojeg Punishera MAX, pa da vidimo je li to čemu. A mislim početi i s "100 Bullets" (isto nepročitano), makar Azzarello nije tema.
Manje-više provjereno? A nemam pojma, teško je biti zicer, eventualno sentimentalan pa tolerirati lošije uratke od pojedinih autora, ali svi mi imamo one omiljene.
Što se tiče Azzarella i Ennisa, preferiram potonjeg jer su mu radovi puno, ajmo reći, raskošniji.
Nećeš fulat s Punisherom, Mother Russia i Valley Forge su mi bile nadraže epizode, baš užitak.
earthsea is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2012., 04:09   #9
Quote:
earthsea kaže: Pogledaj post
Što je crš??
Crtani romani šou
Sudden Sid is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2012., 19:29   #10
Quote:
Sudden Sid kaže: Pogledaj post
Crtani romani šou
Aha, a feast for geeks. Ali ne vjerujem da ima onih slutty sf&fantasy likova kao na Comic Conu

Ontopic.
Evo baš čitam kako nam Ennis priprema novi strip Red Team, o specijalnom timu NYPD-a koji se bori protiv dilera, korupcije, a sam autor kaže da se radi o kombinaciji serija The Wire i The Shield. Wire mi je baš ono super, a za Shield nikad čula
earthsea is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2012., 12:30   #11
The Shield je odlična serija koju je kod nas emitirala Nova u vampirskom terminu oko 3-4 ujutro pod nazivom Na rubu zakona. Nije ipak na razini The Wire jer je Wire ipak nešto neponovljivo, ali nije ni bitno lošija. Definitivna preporuka.

Ispričavam se na offu.
__________________
They are gone now. Fled, banished in death or exile, lost, undone. Over the land sun and wind still move to burn and sway the trees, the grasses. No avatar, no scion, no vestige of that people remains. On the lips of the strange race that now dwells there their names are myth, legend, dust. - Cormac McCarthy
Wild Horses is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2012., 14:18   #12
Quote:
earthsea kaže: Pogledaj post
Što vi kažete na Ennisa?
Majstor pripovijedanja. Kod njega mi je zakon to što su mu likovi puni krvi i mesa k'o klaonica, i mislim da mu je to najjača strana. Njegove priče mi nisu nešto na razini ideja, ali na razini likova mi je odličan. A kada pogledaš to je ono što je najbitnije za pričanje neke priče.

Pročitao (za sada) Preachera, Punishera MAX, i onaj prvi Crossed.
__________________
Ya fuking eejit!
Katatonični Dabar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2012., 12:53   #13
mene oduševio Preacher! ali mi i njegov dio u Hellblazeru genijalan! Boyse sam samo jedan dio čitao, kao i Punisher... ali dovoljno da mi uz ovo dvoje bude jedan od, ako ne i najdraži stripopisac
Dellamore is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2012., 17:22   #14
Quote:
Katatonični Dabar kaže: Pogledaj post
Majstor pripovijedanja. Kod njega mi je zakon to što su mu likovi puni krvi i mesa k'o klaonica, i mislim da mu je to najjača strana. Njegove priče mi nisu nešto na razini ideja, ali na razini likova mi je odličan. A kada pogledaš to je ono što je najbitnije za pričanje neke priče.
Baš to što kažeš, oni njegovi živopisni likovi, proganjaju te danima nakon što si pročitao strip

Quote:
Dellamore kaže: Pogledaj post
mene oduševio Preacher! ali mi i njegov dio u Hellblazeru genijalan! Boyse sam samo jedan dio čitao, kao i Punisher... ali dovoljno da mi uz ovo dvoje bude jedan od, ako ne i najdraži stripopisac
E vidiš, Hellblazera sam slabo čitala, odnosno ono što sam pročitala nije mi se svidjelo, baš mi je Constantine išao na živce
Boysi će sad zavšiti, u studenom, svaki dan provjeravam jel izašao #72
earthsea is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2012., 20:57   #15
Hellblazer je nadugovječniji strip! koji konstantno mijenja pisce, ako čitaš Delana, Carey-a...onda razumijem zašto si odustala, ali kada pročitaš Ennis-a... ja to smatram Ennis at his best. ja sam skoro isto odustao od Hellblazer-a, pročitao sam "All His Engines", i neki Delano-v... onda sam "slučajno" kupio (bio je na popustu) njegov "Dangerous Habits"... i nisam požalio... sada mi još fali samo jedan njegov, i jedva čekam da ga nađem/kupim! obožavam ga! vjeruj mi... jer su njemu zapravo zamjerali da je prebacio previše sa tog Hellblazera na Preacher-a. što ja nisam nimalo zamjerao. no, opet, to sam samo ja...
Dellamore is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2012., 21:03   #16
Quote:
Dellamore kaže: Pogledaj post
Hellblazer je nadugovječniji strip! koji konstantno mijenja pisce, ako čitaš Delana, Carey-a...onda razumijem zašto si odustala, ali kada pročitaš Ennis-a... ja to smatram Ennis at his best. ja sam skoro isto odustao od Hellblazer-a, pročitao sam "All His Engines", i neki Delano-v... onda sam "slučajno" kupio (bio je na popustu) njegov "Dangerous Habits"... i nisam požalio... sada mi još fali samo jedan njegov, i jedva čekam da ga nađem/kupim! obožavam ga! vjeruj mi... jer su njemu zapravo zamjerali da je prebacio previše sa tog Hellblazera na Preacher-a. što ja nisam nimalo zamjerao. no, opet, to sam samo ja...
Je, samo što je "Dangerous Habits" daleko najbolji Ennisov Hellblazer, ostali su bitno slabiji, a ima ih dosta.
__________________
Listen to the thunder
Mr Smoogj is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2012., 23:46   #17
Quote:
Dellamore kaže: Pogledaj post
Hellblazer je nadugovječniji strip! koji konstantno mijenja pisce, ako čitaš Delana, Carey-a...onda razumijem zašto si odustala, ali kada pročitaš Ennis-a... ja to smatram Ennis at his best. ja sam skoro isto odustao od Hellblazer-a, pročitao sam "All His Engines", i neki Delano-v... onda sam "slučajno" kupio (bio je na popustu) njegov "Dangerous Habits"... i nisam požalio... sada mi još fali samo jedan njegov, i jedva čekam da ga nađem/kupim! obožavam ga! vjeruj mi... jer su njemu zapravo zamjerali da je prebacio previše sa tog Hellblazera na Preacher-a. što ja nisam nimalo zamjerao. no, opet, to sam samo ja...
Dugovječnost i ne bi trebala igrat neku ulogu. Čitala sam Ellisovog i Ennisovog HB-a, možda čak i Azzarella ali ne sjećam se, znam da me nisu uspjeli uvući u priču, što ne znači da su loši, nego eto meni nedopadljivi
earthsea is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2012., 18:07   #18
Inače, da podijelim sa ostalim fanovima, neki dan sam saznao da lik koji je bojao Preachera živi u Samoboru!

Možda da mu uvalimo da pošalje Ennisu neke halucinogene kremšnite da ga privučemo ovamo.
__________________
Ya fuking eejit!
Katatonični Dabar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2012., 18:14   #19
Ili još bolje, poručimo mu da ovdje WWII još uvijek traje. Ako ga to ne privuče ne znam kaj bude.
__________________
Ya fuking eejit!
Katatonični Dabar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2012., 19:30   #20


I onda mu još pokažemo i naše hillbillyje koji jedu one njegove iz pričerskog Texasa za doručak
earthsea is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:03.