Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.08.2015., 14:02   #21
Jesi li ti kad bio u Meksiku uopće?
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2015., 20:34   #22
Na zalost nisam jos nikako,Bio sam u poljskoj,engleskoj,kanadi naravno brojim drzave gjde sam boravio 3+ mjeseca,Meksiko mi se uvjek svidao i mislim d abih se lako uklopio tamo,imam volje imam novaca ali ne zelim ici ko muva bez glave,za sada prikupljam informacije kad sve bude spremno,odoh za boljim zivotom
HowYesNoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2015., 21:21   #23
Onda bi ti ipak bolje bilo da odeš tamo prvo turistički i vidiš iz prve ruke...
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2015., 21:34   #24
O tome sam i ja razmisljao,pa sam pomislio kad vec idem tamo odmah bih pokusao i ostati sto duze tamo,ne vidim razlog zasto ne,svidaju mi se ljudi klima jezik sve mi se svida problem je samo sto se ticce posla,zato sam i otovrio temu da vidim dali ima neko tko je se snasao u meksiku jer sam cuo da ima dosta nasih po cjelom mexicu.
HowYesNoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2015., 23:05   #25
Meni je Meksiko super država za posjetiti, odmor, avanture, ali ne i za život. Jedini dio gdje bi eventualno mogao živjeti su turistička mjesta na obali. U Cancunu i na Yucatanu nisam bio, ali jesam u Puerto Vallarta i na pacifičkoj obali. Tamo je prelijepo, tropski ugođaj, amerikanizirano sa mnogo hotela, ali i poznatih brendova i restorana. Ako se poželiš izvornog Meksika, posjetiš sela u zaleđu i super.
Mexico City je ogroman grad, i sve ovisi u kojem dijelu se nalaziš. Često i u boljim dijelovima grada zađeš ulicu, dvije i već sve oronulo, sretneš neke sumnjive ljude i tako. Jako lijep dio grada mi je Chapultepec park gdje se nalazi i jezero, dvorac, muzeji a na njega se nastavlja Paseo de la Reforma sa neboderima. Ima jako puno atrakcija, a posjet obližnjem Teotihuacanu i piramidama je obavezan, veličanstven je osjećaj boraviti tamo.
Guadalajara je kulturna prijestolnica Meksika, i obavezan je izlet u obližnju Tequilu gdje je i nastalo poznato piće. Grad također nije baš previše siguran, mi smo svjedočili obijanju auta, a po noći puno je beskućnika i pijanaca po uličicama. U središnjem Meksiku je pustinjska/polupustinjska klima, dok je bliže obali tropska i suptropska. Na velikim visinama je umjerenija klima, tako i u Mexico Cityu, pa nije nikad vruće. Ali zato je zrak rijedak, što mi nismo baš osjetili previše, ali ljudi znaju imati poteškoća.
U Meksiku je općenito niska razina higijene. Kanalizacija je jako loša, u wc školjku se ništa ne smije bacati (papir se baca u smeće ), voda nije za piće i mora se kupovati flaširana. Možda ovo djeluju kao sitnice ali nekome tko je cijeli život navikao da može popiti vode gdje hoće, korisiti sve odvode normalno, dosadi nakon nekog vremena. Hrana je uglavnom bazirana na kukuruzu, tortilje su meni njihove k'o karton, a u sve stavljaju čili, ali baš sve. Tko voli njemu je valjda ok. Jeftino je, i u boljim restoranima se potroši puno manje nego kod nas. Jeo sam i kod nas meksičku hranu i nije ista kao izvorna.

Proveo sam 5 tjedana u Meksiku, i išao bi opet. Radi avantura, krajolika, prirode, srdačnih ljudi. Ali ja sam nakon tih tjedana poželio se vratiti na našu hranu, vodu, zrak. I da mogu prošetati bezbrižno, da se ne moram brinuti kraj koje uličice nailazim. Imam nekako dojam da je u Meksiku super dok te drži adrenalin neki, turistički entuzijazam i dok putuješ okolo po atrakcijama. Ne mogu se zamisliti baš na jednom mjestu da za stalno živim u Meksiku, možda da mi posao uključuje puuuno putovanja
davidl is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2015., 23:19   #26
Quote:
HowYesNoo kaže: Pogledaj post
O tome sam i ja razmisljao,pa sam pomislio kad vec idem tamo odmah bih pokusao i ostati sto duze tamo,ne vidim razlog zasto ne,svidaju mi se ljudi klima jezik sve mi se svida problem je samo sto se ticce posla,zato sam i otovrio temu da vidim dali ima neko tko je se snasao u meksiku jer sam cuo da ima dosta nasih po cjelom mexicu.
Moj savjet ti je otiđi prvo turistički pa vidi sve meni se tako sto puta totalno promijenilo mišljenje. Evo npr. uvijek mi je bila pojam tropska klima, ono plaža, palme. Kad sam u Meksiku u 8mj. išao na obalu (tada je vlažna sezona) bilo je kao u sauni. Vruće, a znoj ne može isparavati od visoke vlage u zraku. Pijesak uđe u sve, kosu, odjeću i polijepi se po znoju od kojeg budeš mokar. Nije nimalo ugodno, koliko god je ambijent lijep. Zimi je valjda puno bolje, tada je isto toplo ali vlaga puno manja.
davidl is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2015., 23:28   #27
Quote:
davidl kaže: Pogledaj post
U Meksiku je općenito niska razina higijene. Kanalizacija je jako loša, u wc školjku se ništa ne smije bacati (papir se baca u smeće ), voda nije za piće i mora se kupovati flaširana. Možda ovo djeluju kao sitnice ali nekome tko je cijeli život navikao da može popiti vode gdje hoće, korisiti sve odvode normalno, dosadi nakon nekog vremena. Hrana je uglavnom bazirana na kukuruzu, tortilje su meni njihove k'o karton, a u sve stavljaju čili, ali baš sve. Tko voli njemu je valjda ok. Jeftino je, i u boljim restoranima se potroši puno manje nego kod nas. Jeo sam i kod nas meksičku hranu i nije ista kao izvorna.
Ovo nisam znala da se radi u Meksiku
__________________
Heartbreak Hotel
LOST01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2015., 16:22   #28
U mnogim zemljama Juzne Amerike je tako. Infrastruktura losa, odvodi koma i papir se baca u kantu pokraj skoljke inace bi se sve zastopalo. Pedeset nijansi smede a ponekad i crvene u zenskom wc-u.

Ono sto je netko gore spomenuo nakon nekog vremena postaje izuzetno vazno: cist zrak (nemamo ga, dapace nedavno su na jedan dan zatvorili tvornice, skole, zabranili aute i upozorili ljude da ne izlaze iz kuce zbog kolicine smoga u zraku), cista voda (nemamo, odvratna je), sigurnost (nesto malo bolja nego u ostalim drzavama Juzne Amerike ali jako puno krada). Plus sve ostalo sto dolazi s latino mentalitetom.

Posjetite podforum Turizam, moze se naci dobrih informacija.
Sto se tice odlaska, taj dio je lak. Odes. Onda moguce ide faza totalnog odusevljenja, sve je novo super i zanimljivo. Onda trebas naci posao, ukljucit se u zdravstvo, baviti institucijama itd, onda ti moguce pocnu smetati neke stvari i onda obicno ili krenes natrag u pozitivu ili totalno popizdis i skuzis da to nije za tebe. Moguce pokusavas jos malo, al na kraju, ak se nisi ozenio ili nasao bolju polovicu ili nesto sto te jako jako veze za to mjesto, vrlo vjerojatno ces otici negdje drugdje. Ja sam okruzena sarolikim drustvom i vecina stranaca je ovdje di sam ja jer im je zena/muz lokalac. I velika vecina ima neke snove da uvjere svoju bolju polovicu (prosjecni latinos je jako vezan za dom) da jednog dana odu odavde, jer u malim dozama je ok, ali ljudi koji su naviknuti na neki drugi standard i uredenije drustvo, nikad im ovo drustvo ne sjedne do kraja i u vecini tinja nada da ce jednog dana otici odavde. Zadovoljni su, jos samo da su negdje drugdje. Pomalo tuzno.
daria25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2015., 03:41   #29
Eh ,Daria tako si lijepo to opisala , ali tema nije Chile nego Mexico , ovdije perem zube i nije voda bljutava ko na otoku Bracu , zrak je cist , zive tisuce Talijana , Francuza , Spanjolaca , Kanadjana , Amera koji su ozenjeni/udati za svoje sunarodnjake a ne Meksikanke i kojima nije ni na kraj pameti da se vracaju u svoje super drzave .
Kad odlazis znas da ides u vukojebinu i da tu tisucu stvari ne funkcionira i kad funkcionira presretan si jer si mislio da toga ima samo u super zemljama prvog svijeta .
Svi mi dozivljavamo drugacije iste stvari , nekom je nesto lijepo , a drugima je to ruzno ili cak odvratno , nekima je mex hrana super i ukusna , a ja bi se prije slozio sa kolegom kojem su tortilje (de maiz) grozne i zazelio se za 5 tjedana najukusnije hrane na svijetu (sa podrucja Balkana ) . Moja zena jos uvijek halucinira sjecajuci se 7 mjeseci provedenih u HR(prije 9 godina) i uzivanja u hrani .
Amstelu se cini da su Hrvati i Meksikanci jako slicni po razmisljanju , a meni se cini da su jako , jako ( da ne kazem totalno ) razliciti .
Meni se cini da su Meksikanci(90%njih) jako , jako slicni Romima apsolutno u svemu ,nacinu zivota, odjevanja , ponasanja, odgoja , ukusa i smisla za ljepotom ,postivanjem susjeda ,ostalih sudionika u prometu i pjesaka ,zakona i svega ostaloga .
Ima ljudi kao sto sam ja, koji mogu to sve prozvakati , jer odrastao sam u kvartu medju njima, isao u skolu sa njima ,radio sa njima ( Romima ) i ima ljudi ( velika vecina Hrvata) koji to ne mogu .
Kao sto kaze Daria , kad dodjes skoro nista od toga ti ne smeta , ali na duze staze nije lako i sve vise te smeta , ali ovdije jos uvijek ima puno stvari koje kompenziraju ( na hr se vjerovatno kaze nadoknadjuju ,ali mi lose zvuci) te lose strane zivota . Ja se nikad nebi vratio zivjeti ni u HR ,ni u Spanjolsku , ali da ima boljih mjesta za zivot od ovog zemaljskog raja (tako Mexe zovu ovaj dio Meksika ) ima , i da sam mladji sve bi ucinio da cijelu familiju i imovinu preselim )
Sto se prvotnog pitanja o pronalasku posla tice preporucujem ti da procitas Blog od Davora , ima jako puno korisnih informacija (ako neznas link, u sljedecem postu cu ti dati )
antemarineitor is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2015., 18:49   #30
Ma znam da sam skrenula s teme, onaj post o wc-u me namamio. Iako je interesantna uporedba jedne i druge zemlje i o kakvoj se emigraciji radi. Sasvim sigurno puno logicnije zvuci odleprsat u Meksiko i docekat starost uz plazu nego doci umrijet ovdje di je sve skupo a more samo za gledanje.

Po onome sto sam citala relativno nedavno je promijenjen zakon o strancima, cini se da su ga poostrili malo? Vrtila sam se malo po netu ali nigdje nisam nasla jasne podatke. Cini mi se da je bilo slicno kao ovdje: ulazis u zemlju kao turist i ako pozelis raditi nades poslodavca koji ti je voljan dati ugovor kojeg prezentiras u Imigracijskom i platis i dobijes radnu dozvolu. I mozes poceti raditi sasvim legalno. Ali onda citam da u Meksiku poslodavac mora dati dokaze da nije mogao zaposliti lokalca za tu poziciju...?

Ja se sjecam tvojih starih postova u kojima si opisivao veliku zelju za odlaskom u Meksiko...velis da bi isao negdje drugdje da si mladji? Kamo?
daria25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2015., 19:48   #31
Kad bi mogao odvrtiti zivotni film nazad , nebi otisao u Spanjolsku i proveo tamo 9 godina i sad vec u MEX 8 i pol godina , nego bi otisao te 1997. zivjeti u Las Vegas . Danas je to nemoguca misija .
Sto se zakona o imigraciji tice to vec godinama ne pratim jer ja sam Meksikanac , ali da zajebavaju to znam i birokracija je 5x gora od Hrvatske ,za koju sam mislio da je najgora na svijetu .
Ovdije vole strance kao turiste , ali ne podnose one koji ovdije zive i nesto rade( kradu posao domacima). Ima puno stranaca koji rade , najcudnije sto su to Nijemci, Svicarci ,Kanadjani i sl. koji ovdije rade za placu , a Talijani, Francuzi i Spanjolci obicno imaju neki svoj biznis .
Ovdije ne podnose konkurenciju ni medju njima, a i ima dosta fizickih obracuna pa cak i poneko ubojstvo zbog kako oni kazu nepostene konkurencije.
Presretnu kombi pun stranih turista i prekrcaju ih u svoj kombi , a konkurentnog vozaca ponekad istuku i zapale mu kombi . Kad su dosli UBER u MEX DF , ni da ti pricam sto su im taksisti napravili .
antemarineitor is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2015., 00:40   #32
Kad sam na Dijaspori pisao nesto o MEX , uvijek sam se pitao dali koga to uopce interesira , pa me iskreno iznedio broj ljudi koje to interesira .
Kad sa vec ocrnio Meksikance ( ponavljam veliku vecinu , ne sve ) jos cu malo.
Na Spanjolskom se krsenje (nepostivanje ) zakona kaze silovanje zakona .Politicar ( ne sjecam se tocno kojeg nivoa ) pred kamerama kaze da su zakoni napravljeni isto kao i zene - da bi bili silovani . Drugi u kampanji za gradonacelnika priznaje da je u prijasnjem mandatu krao iz gradske blagajne ,ali ne puno , nego samo malo . Ponovno je izabran .
Sto se Meksikanki tice , ima ih svakakvih, i jako zgodnih ( manjina od 50 miljona koliko ih je ) i jako debelih ( vecina ) jako osjecajnih i kojima je ljubav na prvom mjestu ( vecina) i onih kojima je samo lova i brojcanik u glavi , a led u srcu ( manjina) . Ima i onih koje u vezi vole voditi glavnu rijec, ali uglavnom postuju muskarca ( patrijahalni odgoj ) . Ovdije kad ti se nesto svidja i jako je dobro , kaze se que padre es ,( padre - otac ) . Mislim da je taj odgoj bitan faktor zasto se Hrvat ( najcesce machista ) dobro slaze sa Meksikankom .
E sa druge strane nikako mi nije jasno sto Hrvatice vide u Meksikancima osim eventualno fizickog izgleda ponekog od njih ( drugih 50 miljona).
antemarineitor is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2015., 08:43   #33
Hmmm...Mexico..emigracija....jako smiona odluka iz bezbroj razloga
Kao sto je navedeno Mexico je jako divna zemlja i divnih ljudi ali po meni za turisticki obilazak...to svakako i definitivno, jedno veliko iskustvo...
Ja sam bio radio i zivio u Guadalajri..necu previse o gradu koji je prekrasan "ali" na taj ali doci cu poslje...Sta se tice posla definitivno bez nekakve veze odmah u pocetku za neku "visu" poziciju cak bih rekao nema teorije pored toliko meksikanca dobit nesto pristojno...da ne spominjem potrebno poznavanje jezika...znaci zelio bih potencirat da Mexico definitivno nije zemlja gdje se dolazi na nevidjeno i trazi posao...
Papiri ulazi se turisticki 3 mj bez problema bez vize i ako se nevaram jos uvjek postoji Ambasada u Budimpesti i za nase krajeve i tu se rjesava ukoliko se ima nekakav poziv od meksicke firme i trazi se 1g radna viza koja se potom u Mexicu u imigration officu sa svim papirima od te firme ovjerava i recimo postajes legalan..cijeli proces u Mexicu traje cirka 3 tjedna...uz normalno pomoc nekog odvjetnika i "najvjerojatnije" podmazivanje nekoga u tom emigration departmentu...Koliko sam bio upoznat viza se produzuje svaku godinu i tako do 5g cini mi se poslje su svakakve mogucnosti....
Place reko bih na blef za nize pozicije iako ima sigurno i nizih placa ali cirka 300-400 eura je ono za ocekivat....i da se razumijemo Mexico nije uopce jeftina zemlja ma sta god neko kazao..neko je spomeno da se gleda na koja mjesta se ide i sta se nosi..definitivno istina i na takvim "shiki" mjestima cjene su vise nego europske...cjena stanovanja da ne spominjem da su to za nase pojmove supe najcesce bez namjestaja 150-200 eura za "pristojan" kvart..pristojan za meksicke pojmove za nase pojmove to je divlji zapad....Poslovi tipa konobarenje tu nebih znao ali posto mexicanci imaju kulturu "tipa" nase mance pretpostavljam da su place jako male ali na tome se vjerujem da zaradit sad koliko ovisi o mjestu di se radi...naravno za tako nesto treba poznavat jezik.. E sad radit na nekoj vecoj poziciji sa prethodnim pozivom od firme i dogovorenim poslom e tu se onda zivi bolje nego u Europi...i od takvih placa se kupuju one hacijende sta ste svi vidjeli u serijama hehe...bez zeanja place na managerskim pozicijama su daleko vece nego u hrvatskoj i mozemo reci mozda malo nize nego americke za istu poziciju...ali opet pred toliko Meksikanaca (koji da se razumijemo nisu nista manje sposobni od nekog Europejca) i da se razumijemo Mexikanci vole strance ali samo dok su turisti ja bih to tako rekao..mexikanci su jako ponosna nacija i moglo bi se reci jako nacionalno osvjesteni..znaci nije to Amerike di nije bitno od kuda si ako si sposobniji znaci kao i kod nas prije ce domaci dobit visu poziciju nego stranac...
Ja osobno nisam upoznao puno nasih pod tim mislim na sve ex-yu..nesto malo to su ljudi uglavnom dosli 70-80 tih godina..ali znam da ima po raznim dijelovima mexika nasih ljudi ali ne puno..

Zivot i hrana...eh to je onaj dio koji 90% nasih ljudi nije imao priliku nikad dozivit..hrana osobno meksicki restoran u bilo kojem dijelo svijeta nemore se usporedit sa hranom u mexicu...jako puno cilia i nekih zacina na koje mi nismo navikli...uzasno ljuto po meni bez usporedbe ni sa kinezima i korejcima...osobno ja sam nakon prvotnog isprobavanja svega i svacega i trazenja necega sta mi pase odlucio strogo izbjegavat sve te mexicke specijalitete i drzao se pecenog mesa i drugih specijaliteta van mexica Mexicka hrana jeftina ali higijena za nas standard ne postoji...ma opcenito higijena i cistoca je na dosta niskom nivou u usporedbi sa europom..
Sad na onaj “ali” da se vratim zivot u vecim gradovima..eh to je ono sta se mozda ne vidi u serijama , na semaforima mnostvo dijece traze da operu prozore za nesto sitnoga je sasvim normalna stvar ili sta prodaju kojekakve nepotrebne stvari...ma ne samo na semaforima u gradksom autobusu ulaze ljudi jednu dve stanice prodju cijeli autobus I zele prodat nesto…ali ajde ga ti znaj kad takve poslove rade i ljudi u 30tima i stariji...dok kod takvih i situacije sa pistoljem i pljackama su dosta ceste...znaci siromastva u Mexicu ima jako puno i nije bas da ljudi zive u favelama tipa brazil ali nije to ni toliko daleko i tu se svasta desava i danju i nocu..
Sigurnost necu da kazem da ne postoji cak je na dosta visokom nivo za latinske zemlje..normalno nemoze se usporedit sa Europom ....policija uredno obavlja svoj posao i federalci isto (bez da ulazimo o diskusije o korumpiranosti) ali ima ih i kontroliraju i sprecavaju svakve nezakonite radnje...ali mora se znati da postoje dijelovi grada di ni prosjecan mexicanac ne zeli ici ako bas nemora sad to nesto govori...Ja osobno i nocu i danju u svakvim cetvrtima sam bio i nikad nije bilo nekih problema...mozda cak i pomalo naivno iz uvjerenja da uz poznavanje spanjoslog i bez pretjeranog isticanja mogu ici svugdje...ali kad se sad sjetim klubova u kojima bi se Tina Turner i pomocnici sa onakvom frizurom iz Mad Max filma uklopila kao dio namjestaja definitivno nije neko sigurno mjesto...jednostavno veliki gradovi imaju mjesta gdje po danu a posebno po noci, moze te mrak pojest ko od sale...bez da uopce spominjemo narko bande koje po svojoj krvolocnosti se daju usporedit sa ovim barbarstvima sta radi IS sa neistomisljenicima...bez imalo pretjerivanja...svatko tko je zivio tamo zna o cemu pricam...

Mexikanke eh sad ..definitivno za nase pojmove Mexikanci su jako debeli kao nacija sto nije ni cudno od silnih tih tortila i nezdrave hrane...tako da ima svasta..ali nemoze se reci da Mexikanke nisu zgodne..onako lagano tamnopute crnokose svakako upadaju u oci..i nebih sad analizirao dalje jer kao i svugdje na svjetu postoje razlike medju ljudima pa tako i tamo...ali da kao sta je neko spomenuo prije jako su patrijahalne i obitelj im je svetinja tako da moje misljenje za nekog sa nasim mentalitetom pretstavljaju jako dobru kombinaciju

Tako da bas trbuhom za kruhom pa bas u Mexico nije bas neka pametna ideja...ako se vec zeli u neku od latinskih zemalja gdje je zivot dobar place pristojne i gdje stranac se moze sam probijat onda definitivno je Brazil pravi izbor..
Tigar-zmaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2015., 04:14   #34
Lijepo si to opisao , uglavnom tocno , ( moze se legalno kao turist biti 6mjeseci , a ne 3 , i sto se nesigurnosti tice to se nebi slozio ni sa tobom ni sa Amstelom)
E sad nikako mi nije jasno sto je to lijepo u toj Guadalahari osim samog historijskog centra grada ( zena mi je od tamo pa jako dobro poznam grad ) Isto tako mi nije jasno sto je to lijepo u Meridi osim 3-4 trga . Meni su to izrazito ruzni gradovi ( u usporedbi sa bilo kojim europskim gradom , a ne samo sa najljepsim europskim gradovima ) . Jedino mi je MEX DF ( glavni grad) lijep i nema sto pozavidjeti europskim gradovima ni po arhitekturi , a ni po sigurnosti koja je u usporedbi sa na primjer Madridom i Barcelonom na puno vecoj razini .Mislim na sigurnost u centru grada , a ne u nekim opasnim kvartovima poput moje republike Pescenice ( jedan od opasnijih dijelova ZG ) .Ovdije u Cancunu je sigurnost veca nego bilo gdje u Spanjolskoj ili Italiji . Ima i jako opasnih dijelova MEX , a to su momentalno Acapulco i okolica ( broj ubojstava veci nego u Afganistanu i sl. ratnim podrucjima ) , i Michoacan , te svi gradovi i sela uz granicu sa USA . Sto se ubojstava tice , rijetko kad su to neduzne zrtve , gotovo nikad stranci iz Europe ili USA . Mrtvi su skoro uvijek clanovi i dileri suparnickog narkokartela .Kao sto vec prije rekoh , ne podnose konkurenciju . U MEX DF , jesu ubili nekoliko neopreznih stranaca ( koji su tamo zivjeli , pa se valjda osjecali presigurni) jer su pruzili otpor oruzanoj pljacki njihovog tek iz banke izvadjenog novca (nekoliko tisuca dolara) .Ja sam prije dolaska u MEX prodao sav zlatni nakit ,da nebi bilo ono rezemo ruku zbog zenine(obiteljska uspomena jos od moje prabake) debele zlatne narukvice , kad ono Mekse na sebi furaju kile zlata i originalne Rolexe .
antemarineitor is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2015., 07:45   #35
Quote:
Tigar-zmaj kaže: Pogledaj post
Hmmm...Mexico..emigracija....jako smiona odluka iz bezbroj razloga

Tako da bas trbuhom za kruhom pa bas u Mexico nije bas neka pametna ideja...ako se vec zeli u neku od latinskih zemalja gdje je zivot dobar place pristojne i gdje stranac se moze sam probijat onda definitivno je Brazil pravi izbor..
I ovima je Brazil bio pravi izbor http://www.jutarnji.hr/izrecene-kazn...tnju-/1409169/

Dosao je prije nekoliko mjeseci jedan Slovenac koji je probao zivjeti u Brazilu , pa popusio . Ovdije u Playa del Carmen je unajmio kucu sa 5 soba za iznajmljivanje i restoranom kojeg je nazvao Balkano . Odmah sam mu rekao da je to pusiona , i nakon 3 mjeseca i bezbroj problema ( sa korumpiranim inspektorima , sa ortakom Peruancem koji ga je nasamario , sa konobarom Spanjolcem koji je pokusavao dilati drogu , itd.itd.) je zatvorio . Jedini gosti su mu bila 3-4 Srbina koji bi doveli poneku Amerikanku da im ona plati veceru ,i dvoje Hrvata koji tamo zive . Svabo koji ima konobu preko puta stalno je krcat (Njemcima ) isto kao i Talijan ( talijanima i meksikancima) . Pisem ovo zato sto su me neki u pp pitali o tome kako bi otvorili neki restoran ili sl. Prijatelj Turcin koji je radio odlican kevab i za koje u Europi ljudi cekaju u redu , ovdije je vec 3x propao ( to se zove upornost ) dok na kraju nije shvatio da mekse jedu samo svoju i kinesku hranu , uz poneki Argentinski restoran ( za one dubljeg djepa) . Isto tako od prije 3-4g.( prije se valjda nisu sjetili) postoji reketarenje ( kad se obratis policiji oni kazu da bolje da sutis i platis ako ti je stalo do zivota) .Mnogi lokali u samom centru Cancuna su zbog toga ( i zbog preplasenih turista koji se boje posjetiti centar) zatvorili svoja vrata i sad su ruglo isarano grafitima .
antemarineitor is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2015., 08:32   #36
Ajde, ajde decki, pa nije bas tako uzasno.
Za pocetsk pojam lijepog je relativna stvar. Ides zivjeti gdje ti je dibro, gdje ti se svidja jer je sigurno, mirno, cisto, imas dobru placu i sl. Svugdje treba raditi kompromise pa tako i u Meksiku.

Za pocetak si svatko mora postaviti cilj sto tocno zeli (prezimiti, obogatiti se, lagano zivjeti...) i onda smisliti strategiju. Reketarenja ima i kod nas, i to u centru Zagreba te u granama biznisa kao sto su ugostiteljstvo, nocni klubovi i sl. pogotovo. A ocelivati da ce netko zivjeti od kebaba i Balkanaca je infantilno u najmanju ruku!

Ne bi se slozila ni da je hrana ocaj. Mi smo uredno narucivali 'para los europeos', 'lo mismo pero sin especies' i sl.i mogu reci sve najbolje o prekrasnom svjezem povrcu i vocu, a i meso je bilo jako dobro. Jedino nemaju pojma o desertima.
LanaMala is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2015., 05:58   #37
Ante ja se ne bi slozio s tobom i Pescom...Mislim da Mexico ne mozes usporedjivati ni sa jednim nasim gradom ili kvartom. Na Pesci ili bilo kojem drugom kvartu nikada nisu ljudi nestajali, bili opljackani ili da se oruzane pljacke mogu dogoditi u bilo kojem trenutku. Mislim da Zagrebu u najgorem slucaju u bilo koje doba dana i u bilo kojem kvartu mozes dobiti par samara i to je to. Za to moras biti nesretnik i naletiti na klince koji piju i malo su se ohrabrili u grupi. Stariji si i mozda je u tvoje vrijeme bilo drugacije...ali zadnjih 10-15g jedino sta je bilo opasno je biti navijac stranog kluba . Dok nisu poceli sa represijom, sad ni njima vise nije opasno

Sto se tice Ciudada, ovisi koji dio grada. Ja sam se fakat navozao po gradu i grad je razlicit. Ima hrpa siromasnijih cetvrti, brijegovi su popunjeni istima, tak da mislim da se za cijeli Mex City ne moze reci ni da je lijep ni da je siguran. Ali da, oni kvartovi Polanco, Zona Rosa, Condessa, pa dio oko reformei Zocala su prekrasni i covjek nikada ne bi rekao da je u Mex Cityu...i jos imaju dosta super kvartova di zive bogati, ali nisam stigao sve vidjeti, jer je promet kaos

Sto se sigurnosti tice, ja se nigdje nisam osjecao ugrozeno niti u strahu. Potpuno sam uzivao u svemu. Ali cura i njezini starci su bili na oprezu, jer se sranja dogadaju.
A restorani...ista stvar je u Edmontonu, daj ljudima burgere i to je to. Kupci nece doci sami od sebe. Hrpa ljudi otvori restoran, kopira menu od nekog drugog, interijer prosjecan ili ispod prosjecan i sad ocekuje da ce imati neznam kakav biznis. To tako ne ide, mislim da u restoran biznisu covjek konstantno treba raditi, uciti i usavrsavati se...a ne otvoriti restoran i cekati da ljudi padnu s neba

Evo vam par slicica, ako koga zanima...

http://postimg.org/image/hrbai6hbj/

http://postimg.org/image/dls5iy8yf/

Zastitar u obicnom caffe baru u Polancu, meni je to recimo bilo smijesno

http://postimg.org/image/foujhcmi9/

http://postimg.org/image/iq3s09my1/

http://postimg.org/image/xnc91a06h/

http://postimg.org/image/ub7pb0blf/

http://postimg.org/image/w4alzbws3/

http://postimg.org/image/5ki0x6w8j/

http://postimg.org/image/hrlrer25v/

http://postimg.org/image/3tyzvpepf/

Ovakvih prodavaca su puni semafori, nekad ih bude po 5-6

http://postimg.org/image/8q781548j/

Nemaju ducan nego sve rade na ovom stolu

http://postimg.org/image/xm0nomqwj/

Ovo je kvart Tepito pored kojeg smo prosli, kazu da je jako zloglasan, ali mislim da je vise po noci, nego po danu, a najbolje ga je izbjegavati u bilo koje doba dana, ne izgleda bas ugodno. I taj kvart je mozda 5min voznje, mozda i malo manje od vjerojatno najsigurnijeg mjesta u Meksiku, avenije reforma, gdje je hrpa korporacija i drzavnih firmi.

http://postimg.org/image/4sjybqhf7/

http://postimg.org/image/oppvkp0ab/

Na ovom semaforu se dogadaju razbojstva, pljacke i sranja skoro svaki dan, tesko povjerovati, ali eto, tako kazu...s lijeve strane je taj kvart Tepito

http://postimg.org/image/avgm80tmx/

http://postimg.org/image/btge9d1xf/

Dvorac Chapultepec, koji je prekrasan

http://postimg.org/image/awxd50u1h/

Kvaliteta zraka, 350 stupnjeva i svaki dan

http://postimg.org/image/nu1d4gdyh/

http://postimg.org/image/nxvzbdp4l/

http://postimg.org/image/p1jwaetgp/

http://postimg.org/image/y2yfo0re1/

http://postimg.org/image/rhlpo9bjd/

http://postimg.org/image/5h5d7msvd/
amstel is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2015., 06:31   #38
Odlicno Amstel...te slike bas docaravaju situaciju...
Ma ja kad sam bio pisao/spominjao Mexico ja sam samo pisao nekako realno stvarno ono za otreznjenje nekome da se nemisli na sombrero i teqilu..za prosjecnog covjeka koji recimo misli se uputit u Mexico radit bez da zna sta moze ocekivat...
Za nekoga tko je proputovao svijet i tko zna sta moze ocekivat to nije nista novo i sa 90% sigurnoscu takav nece imat nikakvih problema...ma turisticki 3-4 tjedna top5 zemalja svijeta za vidjet svakako...
Ja isto tako osobno vec sam spomeno nisam imao nikakvih problema i osobno sam jako uzivao u Mexicu jedan od boljih dijelova zivota... jako me se dopala njihova muzika opcenito sva mariachi su nesto posebno i osobno dozivljaj ali i njihova banda musica ma i dan danas rado sam slusam mexicku musicu...ma i stil zivota ...ma i ta privrzenost familiji i taj jedan konzervatizam i tradicionalst je nesto sto u danasnjem svijetu takorec izumire..

Mexico je prekrasan ako imas osiguran i stabilan posao..onda imas jako ugodan zivot i imas stvarno izbora...

A antemarineitor ma da cuj Brazil i takve stvari sta su ti ljudi radili to je jedna kategorija koja se nemoze bas uzimat zdravo za gotovo...sta bi se reklo mexico je mexico brasil je brasil te dvije zemlje se nemogu usporedjivat po nicemu slicnosti je jako malo..ali generalno kvaliteta zivota i otvorenost prema strancima posebno Europljanima da se razumijemo i mogucnosti koje jedan stranac ima reko bih da su puno vece u Brasilu..daleko da je brasil med i mljeko nije jer da je svi bi hrlili tamo...posto sam zivio u obije zemlje moj osobni dojam je da je puno bolje ajmo reci trbuhom za kruhom ma i za nekog tko zeli investirat pokusati u Brazilu...
Tigar-zmaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2015., 03:55   #39
Covjek koji je pokrenuo temu ( cisto sumnjam da je iz Hr , kao sto kaze , ali nema veze i tu na forum su svi dobrodosli ) koliko ja shvacam nebi isao u MEX ,trbuhom za kruhom , nego onim ispod trbuha za djevojkama .
Amstel , jako lijepe slike , fali koji lambo , ferrari , porshe i sl. kojih je tamo u izobilju . Zastitar nije tamo bezveze , jer cesto se netko sjeti da bi bilo zgodno da pobere te rolexe , novcanike , appelove proizvode i sl. A to da familija preuvelicava i da se boji je cesta pojava . Hrpa mojih susjeda su traumatizirani chilangosi( tako zovu stanovnike glavnog grada). Inace hrabrost prosjecnog Meksikanca je blizu nule , osjecaju se sigurni samo ako su u velikoj grupi , a smisla za oprez bas i nemaju pa tako se najcesce ni neznaju zastititi na adekvatan nacin .Ne zivim u MEX DF , pa nemogu tvrditi da nemaju razloga zivjeti u tolikom strahu .
Ja kad sam dosao zivjeti u Cancun , prvo sam se kretao kao oprezna macka .Svi te uvjeravaju da kao guero(svijetla kosa i oci ) nesmijes u kvartove sa druge strane ulice Portillo ( sjeverni dio Cancuna) . Ja vec 7 godina idem tamo kod zubara, frizera , kupnju namjestaja i sl. jer je jeftinije . Uvijek idem potpuno sam i nikad me nije bilo strah niti sam primjetio bilo kakvu opasnost .Vec 2 godine se odvezem tamo i sa mojim novim BMW Z4 , i nema frke .Isto tako primjecujem da na tisuce zena vozi terence ili sportske aute puno skuplje od mog i da ih nitko ne pljacka na semaforu i uzima auto uz oruzanu prijetnju .Isto po danu kao i po noci ( inace sam nocni tip )
Sto se tice sigurnosti u Europi , tu opet mnogi pretjeruju tvrdeci kako je jako sigurno . Mene su u samom centru Barcelone usred bijela dana i u jeftinom autu , na semaforu opkolili i napali Romi , ali posto moj nadimak nije bez osnove , stvar je prosla bez posljedica za mene .U Sevilji su mi razbili staklo i provalili u auto ,u Valenciji su se svi jutarnji prolaznici cudili da po noci ispred hotela nitko nije provalio u moj auto stranih tablica . U Francuskoj i Italiji ista prica . Ovdije se Talijan divi mom autu i veli da bi mi ga u Italiji ako nista drugo dobro izgrebli . U HR su mi dava sportska auta igrebli .
Sto se Zagreba tice , provalili su mi u kucu ,kafic , a sestricni u stan u uzem centru i sa blindiranim vratima . Sto se samaranja tice (Amstel)mozda vrijedi za uzi centar ZG iz kojega si ti ako se ne varam , ali Pescenica je uvijek bila i bit ce divlji zapad bez ikakvog pretjerivanja .Preduga prica da ti opisujem ovdije , samo cu ti spomenuti da sam svoj integritet morao braniti vatrenim oruzjem , i da moji frendovi vele " idem nazvati ove moje indijance( misli na svoje frendove) da odemo na cugu .
Najgore od svega je sto iz tih problematicnih situacija gotovo uvijek izadjes kao gubitnik , jer i ako se uspijes obraniti , zakon je tu da tebe kazni, a ne napadace . Nazalost to je svugdje di sam zivio tako .Ovdije u Cancunu jednog Holandeza su napala nekolicina Meksikanaca ( navodno se upucavao nekoj od njihovih cura ) .Holandez ih je razvalio , doslovno poslao ih u bolnicu , ali je zbog toga proveo vise od 2 -3 godine u zatvoru dok ga uz sav konzularni pritisak konacno nisu oslobodili .
antemarineitor is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2015., 22:25   #40
Quote:
Frankie kaže: Pogledaj post
bio sam kao turist 3 tjedna, u la capitalu samo 3 dana..
Rekao bih da, ici tamo zivjeti ali jedino kao zaposlenik neke strane kompanije i moci si priustiti zivot u dobrim i sigurnim cetvrtima.. Mislim da su male sanse naci neki pristojan posao bez imanja neke specijalnosti ili neke jace vjestine. Znamo koliko ima meksikanaca a postotak obrazovanja nije bas visok ali je zato postotak nezaposlenosti visok.. Ali ako je to tvoj san, trebas pokusati i sretno !
Moram Vas još malo iz iskustva informirat. Stranci (čitaj bijelci) već u polazištu imaju prednost zbog boje kože. To nije trlababalan već činjenica da je meksičko društvo raslojeno po rasama. Inače prednost u toj grupin stranaca imaju Evropljani, jer gringose Meksikanci baš i ne simpatiziraju (recimo springbreak u Cancunu i Cabu). Treća prednost je znanje jezika. Još uvijek podosta Meksikanaca govori samo meksički španjolski ili vrlo loš engleski. Četvrto vezano je obrazovanje i kvalitet tog obrazovanja. A što se tiće Meksikanki, ehhhh :klap:
Mezomorph is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:43.