Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Zdravlje kućnih ljubimaca

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.10.2009., 09:06   #1
Otkazivanje bubrega

Ovako, imamo dalmatinera starog oko 5 godina. Kažem oko jer smo ga našli na cesti prije tri godine. Prije nekih tjedan dana počeo je imati problema sa stolicom, odnosno, imao je konstantni proljev, te smo nakon dan-dva otišli na faks na pregled. Pregledom je ustanovljeno da mu otkazuju bubrezi i da ima upalu gušterače. Bio je jako loše, već je 4 dana na infuziji svaki dan, smršavio je 6 kg, ali jučer kad smo ga umjesto riže i piletine krenuli hraniti sa eukanuba medicinskom hranom krenuo je na bolje. Nema proljev, živnuo je, prvi puta nakon skoro tjedan dana pio je vodu. (inače smo mu je dodavali u hranu kad smo primjetili da je ne pije).
Moje pitanje je da li netko ima slična iskustva? Kolike su nam šanse u oporavak? Koliko to sve može trajati?
Na faksu nam ne daju nikakve prognoze. Njeguje ga jedan mladi veterinar, i daje sve od sebe, nemamo tu nikakve zamjerke, ali kako ga supruga stalno vodi na faks jer ja radim, nisam s njim pravo niti razgovarao. Jel netko prošao nešto slično?
Hvala.
Emmet is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2009., 16:56   #2
Stanje se pogoršalo, morat će ostati na infuziji cijelu noć, sutra ujutro ćemo dobiti nove nalaze.
Ako netko ima iskustva sa nečim sličnim, molim da se javi. Hvala.
Emmet is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2009., 19:16   #3
Teško je ovako na netu nešto pametno reći i savjetovati. Probaj potražiti i savjet nekog drugog veterinara. U Bubi su jako dobri i imaju dosta iskustva sa svačim. Uz njihovu pomoć se jedan kunić već pola godine bori sa bubregom koji otkazuje (drugi je otkazao još na početku) i kamencima; prognoze su mu loše ali još se drži.

www.buba-vet.hr
mpix is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2009., 20:36   #4
moja retriverica je isto imala 5 godina kad su joj počeli otkazivati bubrezi...to je bilo u 3.mj. ove godine... nažalost, uspavali smo je jer je išlo samo na gore
počelo je s povraćanjem, nije uopće imala apetita, prestala i vodu piti...primala je infuziju 2 tjedna, išla na pretrage i ništa...nije bilo spasa... jer kad se simptomi pojave, već je 70% bubrega otkazalo...nažalost, i sve slučajeve koje sam ja našla na internetu su jednako negativno završili...meni je najbitnije da smo dali sve od sebe, ali jadnici nije bilo pomoći, već je zadnji dan bila tako loše, krv joj je počela iz njuške ici, te se povukla uza drveta u osamu...to mi je bio jedan od najtužnijih dana u životu.
zelim srecu tvom peseku, ali statistike govore svoje...
__________________
potpis.
kika123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2009., 00:26   #5
mislim da nazalost nema neke prevelike sanse...
mi smo imali mjesanca kokera i hrv. ovcara i otkazali su mu bili bubrezi i to je dovelo do leukemije, a jos na to mu je i jednjak otkazao... to je bilo naglo pocelo i trajalo je mozda mjesec-dva-tri, onda smo ga morali dati uspavati jer je (vjerojatno od bolova) poceo dobivati i epilepticne napadaje i pao je sa 14kg na 8kg... mislim da nema veterinara u zg-u od kojeg nismo bili trazili misljenje ali samo se mucio... kad vise nije mogao ni hodati ipak smo ga dali uspavati jer mislim da je to bilo najbolje za njega
__________________
J.
keulana is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2009., 10:24   #6
Evo da se i ja javim sa svojim iskustvom.
Moja kuja americkog staffa je sa godinu dana imala zatajenje bubrega, ne znam kakvo je kod vas no ona je imala akutno , no da je bilo kronicno ne bi prezivjela. Sada ima tri godine i na svu srecu nisu joj ostale nikakve posljedice.
Kod zatajenja bubrega je bitno smanjiti kolicinu proteina u prehrani - posebna prehrana za bubrezne bolesnike.
Ako nije tajna kod kojeg ste veta na faxu jer smo i mi tamo bili - moze i na pp.
Nemojte ocekivati odmah rezultate, jer ni meni nisu nista govorili u pocetku i mi smo na faxu proveli skoro dva tjedna. Stalno je bila na infuziji i primala hrpu ljekova. No sve je dobro zavrsilo
__________________
A true lad fights not because he hates what is in front of him, but because he loves what is behind him.
Amstafica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2009., 15:59   #7
postoji akutno kod kojeg su puno veće šanse za oporavak i kronično zatajenje, koje je obično kod starjih životinja i/ili onih koji su dugo na diureticima (srčani bolesnici)
mopsica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2009., 16:54   #8
Ne znam koji je slučaj kod nas, ali nalazi su u subotu bili bolji i obećavajući da bi danas doživili čisti fijasko. Stanje se bitno pogoršalo, i polako nas pripremaju na najgore. Još uvijek se nadamo čudu. Hvala svima.
Emmet is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2009., 01:26   #9
zao mi je,drzim fige da se oporavi da bude sve ok...
__________________
Pas je jedino biće na svijetu koje te voli više od samoga sebe
OOOOOOO is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2009., 12:34   #10
Pridružujem se OOOOOO i ja držim fige!
buba007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2009., 16:26   #11
drzimo sape i fige i sve samo da se izvuce!!!! javi!
filos is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2009., 08:56   #12
Evo da javim kaj se sve dogodilo u zadnjih par dana. Sumnjalo se na više stvari, no zadnje je bilo Addisonova bolest, što bi (grozno zvuči) bilo super, no jučerašnji nalazi su to odbacili. Dakle, nemaju pojma što uzrokuje otkazivanje bubrega i ne znaju više što bi s njim. Da netko ne bi krivo shvatio, nemam nikakve zamjerke na Veterinu i tamošnje doktore, dapače, odlični su, ali tako je to sa životinjama.
Odlučili smo da ćemo napraviti još jednu pretragu, i da ćemo ga uzeti doma, jer to više niti možemo financirati, niti ima smisla, budući oni nemaju rješenje. Pošto ste mi pružili pomoć i podršku, javit ću vam kako se razvija situacija.
Hvala svima još jednom.
Pozdrav.
Emmet is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2009., 10:30   #13
Emmet, ne bi bilo loše da potražite još jedno mišljenje. Baš mi je žao.
__________________
If a dog will not come to you after having looked you in the face, you should go home and examine your conscience.
Slucajnigost is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2009., 13:19   #14
Quote:
Slucajnigost kaže: Pogledaj post
Emmet, ne bi bilo loše da potražite još jedno mišljenje. Baš mi je žao.
Ja sam to predložio još prije tjedan dana...
mpix is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2009., 15:51   #15
Mojoj kujici su prije par mjeseci otkazali bubrezi, bila je potpuno apatična, bez apetita, povraćala je, nije mogla na noge - mislili smo da je kraj. Kad smo došli veterinaru na pregled (dr Žarko Ćirić iz Vetpointa) ustanovljeno je da su joj bubrezi otkazali i vrijednost kreatinina u krvi joj je bila van svih granica. Bila sam uvjerena da ćemo ju morati uspavati. Međutim, dr Ćirić ju je tri dana za redom držao na infuzijama, tijekom cijelog dana, a svrha infuzije je bila da se bubrezi i organizam "pročiste" od toksina i profunkcioniraju sami. Objasnio nam je da ukoliko nakon tri dana primanja infuzije bubrezi prorade i razina kreatinina padne na normalu znači da bubrezi ponovo rade i pas može najnormalnije dalje živjeti - govorim o godinama najnormalnijeg, kvalitetnog života. Ukoliko je razina kreatinina i dalje visoka nakon primljenih infuzija i ne vraća se u normalu, znači da spasa nema, da su bubrezi nepovratno oštećeni i da psa treba uspavati jer je sve drugo samo mučenje - povratka na staro nema.
Našoj curi je hvala Bogu bilo bolje svakim danom, krvne vrijednosti su došle u normalu i eno je doma, trči, laje, igra se iako ima 11 godina.

Ono što je užasno bitno u cijeloj priči je da je bubrežnim bolesnicima najstrože zabranjen unos bilo kakvih proteina u organizam što znači nikakvo, ali ama baš nikakvo meso nije dozvoljeno ni u kojem obliku. Isto tako ne smiju jesti ni mliječne proizvode (jogurte i slično). Smiju jesti voće, masnoće, suhi kruh, toast, i slično, umjesto nekakvih psećih poslastica.
Naša curka je od kada se to dogodilo na Royal Caninovom dehidratu "RENAL" koji je veterinarska hrana upravo za pse sa bolesnim bubrezima. I da kucnem u drvo, jede ju ko da je iz gladi utekla, apetita ima, vesela je, stolica i sve ostalo štima. Prvih dana baš nije bila oduševljena, ali kad se organizam malo pročistio i kad je došla k sebi, vratio joj se i apetit. Osim toga 2x dnevno dobije Ipaktine prašak koji služi tome da na sebe veže toksine koje bi inače bubrezi trebali pročistiti iz krvi i da bubrezima olakša funkciju.

Da se vratim na naziv pdf-a, šanse su dobre ako imate pravog veterinara i malo sreće na vašoj strani. Sretno!
__________________
I gotta pretty little mouth underneath all the foaming...
pljuc123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2009., 00:23   #16
Quote:
pljuc123 kaže: Pogledaj post
Ono što je užasno bitno u cijeloj priči je da je bubrežnim bolesnicima najstrože zabranjen unos bilo kakvih proteina u organizam što znači nikakvo, ali ama baš nikakvo meso nije dozvoljeno ni u kojem obliku.

Naša curka je od kada se to dogodilo na Royal Caninovom dehidratu "RENAL" koji je veterinarska hrana upravo za pse sa bolesnim bubrezima.
A u tom RCu nema mesa uopce ?

Ako ima, kako to da smije jesti takvo i toliko preradeno meso puno dodataka i svega - a ne smije ono cisto (bilo kuhano bilo sirovo) uopce?
Nema mi logike .

Stvarno me zanima jer jos nisam cula za ovakav slucaj.
__________________
"It may help to understand human affairs to be clear that most of the great triumphs and tragedies of history are caused,
not by people being fundamentally good or fundamentally bad, but by people being fundamentally people."
- Good Omens
Misery's Crown is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2009., 11:17   #17
Quote:
Emmet kaže: Pogledaj post
Evo da javim kaj se sve dogodilo u zadnjih par dana. Sumnjalo se na više stvari, no zadnje je bilo Addisonova bolest, što bi (grozno zvuči) bilo super, no jučerašnji nalazi su to odbacili. Dakle, nemaju pojma što uzrokuje otkazivanje bubrega i ne znaju više što bi s njim. Da netko ne bi krivo shvatio, nemam nikakve zamjerke na Veterinu i tamošnje doktore, dapače, odlični su, ali tako je to sa životinjama.
Odlučili smo da ćemo napraviti još jednu pretragu, i da ćemo ga uzeti doma, jer to više niti možemo financirati, niti ima smisla, budući oni nemaju rješenje. Pošto ste mi pružili pomoć i podršku, javit ću vam kako se razvija situacija.
Hvala svima još jednom.
Pozdrav.
nebi ti bilo lose da ides potraziti i drugo misljenje, radi sebe i svog psa, bez obzira dali si zadovoljna sa ovima na veterini ili ne, moj slucaj je isto bio da oni nisu znali sto je, cak su govorili i o lismaniozi, ali ispalo je na kraju da je leukemija, svi su ga bili lijecili a nitko nije znao dijagnozu, to je najgore, jer onda neznas dali pas prima odgovarajucu terapiju ili ne, a mozda i postoji sansa da se spasi ako se sazna tocno sto je. Prosli smo bili sve veterinare u zg-u, ali meni je eto najvise pomogla gda. Nives iz veterinarske stanice u samoboru, nije nista lagala i davala laznu nadu, sve nalaze od prije je bila pogledala i usporedivala sa novijima da nebi nesto promaknulo. Ali nazalost spasa nije bilo, i sada znam koliko je bitno imati dobrog veterinara a ne bilo kojeg, novog psa vodim od prvog dana u samobor i nije mi tesko ni najmanje svaki put vozit do tamo jer znam da ce biti dobro zbrinuta.
Drzim ti fige za psa, ako vec moj nije uspio to nadvladati nadam se da tvoj hoce!
__________________
J.

Zadnje uređivanje keulana : 07.11.2009. at 11:23.
keulana is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2009., 11:59   #18
Ne, nikakvo meso odnosno proteine. U takvim dehidratima je meso u tako razgrađenom obliku da ga tijelo drugačije prerađuje i ima ga u minimalnim količinama. Ne znam ni je točno što je sve unutra, ali kako je to jedino što sada smije jesti šta god da je, pokazalo se dobrim.
Vet nam ju je izvukao i spasio kad sam mislila da više nema nikakve nade, dokazao da itekako zna šta radi (a ovo nije bilo prvi put da nam je spasio psa) i stoga mi ne pada napamet sumnjati u njegove preporuke i raditi nešto na svoju ruku. Ako nam je strogo zabranio davati joj meso onda zna i zašto je to rekao.
__________________
I gotta pretty little mouth underneath all the foaming...
pljuc123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2009., 12:16   #19
Evo c/p jednog članka o tome kojeg sam našla:

Kronično zatajenje bubrega predstavlja progresivno propadanje funkcija bubrega kroz relativno dug vremenski period (nekoliko mjeseci ili godina). Kada se primijete očiti znaci oboljenja kod životinje, na žalost, već je izgubljeno oko 75% funkcije bubrega a životinja se čini samo kao da je naglo oboljela.

Za razliku od navedenog, akutno zatajenje bubrega predstavlja nagli gubitak funkcija bubrega najčešće uzrokovan obstrukcijom mokraćnog sustava, infektivnom bolešću, fizičkom traumom ili trovanjem. U ovakvim sučajevima je potrebno hitno i primjereno liječenje gdje u većini slučajeva dolazi do uspješnog oporavka. No, na žalost prognoza je u većini slučajeva vrlo slaba a kod velikog broja mačaka i nakon liječenja zaostaje insuficijencija bubrežnih funkcija.

Liječenje zatajenja bubrega ima tri glavna cilja. Prvi je održavanje razine uree i drugih uremičnih toksina u krvi na niskim vrijednostima. Ovo se postiže terapijom nadoknade tekućina i dijetom za bubrežne bolesti. Najbolje rezultate daje intravenozna nadoknada tekućine čiju količinu i učestalost je potrebno prilagoditi prema stupnju oštećenja bubrega i napredovanju bolesti. Treba napomenuti kako neke životinje ne reagiraju dobro na ove modifikacije nadoknade tekućine već se prvenstveno razine uree i uremičnih toksina drže pod kontrolom dijetnom prehranom.

Drugi cilj u terapiji je ograničavanje fosfora. Kako fosforni spojevi mogu dovesti do mineralizacije bubrežnog tkiva i pogoršanja stanja mora se držati na niskoj razini njegova koncentracija u krvi.

Treći cilj je prevencija čira želuca koji se mogu javiti sekundarno uremičnim toksinima.

Prehrana je često predmet rasprava kao moguća terapija i uzroka zatajenja bubrega u pasa i mačaka. Naime, proteini iz hrane se u jetri metaboličkim procesima pretvaraju u ureu pa u tom smislu smanjenje količine proteina u hrani smanjuje razinu uree u krvi. Dakle, medicinske hrane primjerene za bubrežne bolesnike sa smanjenom količinom proteina i fosfora potpomažu funkciju bubrega no često nije dovoljna samo dijetna prehrana za poboljšanje zdravstvenog stanja već i kombinacija sa terapijom lijekovima te dodacima prehrani (Vetoqiunol Ipakitine).
__________________
I gotta pretty little mouth underneath all the foaming...
pljuc123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2009., 10:56   #20
Pozdrav.

Ben je jučer došao doma. Jednostavno, više nismo mogli financirati gomilu pretraga koje su radili svakih dva dana, a bez nekih velikih pomaka i rezultata.
On je za sada ok, hranimo ga Renal hranom od Royala, ali i to je skupo za popizdit.
Vidjet ćemo kako će se stvari razvijati.
Njemu naime osim kreatina i uree, koji su povišeni, strašno pada absorpcija proteina, što je, kažu, jako loše, a i bubrežni tlak je povišen.
Nakon dva tjedna konstantne infuzije, nije došlo do pomaka u radu bubrega i njegovom općem stanju, tako da smo zaključili da terapija ne pomaže osobito i da ju treba prekinuti. Ubiti, da imamo mogućnosti to dalje financirati, sigurno bi tražili još neko rješenje, ali ovako...

Mislim da su na faksu odradili dobar posao, testirali su ga za niz bolesti za koje je imao simptome, o svemu su nas detaljno informirali. Budući se radi o psu koji je nažalost, kako oni to kažu, degenerativne pasmine, ovo je možda jednostavno genetska greška, jer to je pasminska bolest. Također, mi smo ga našli na cesti i udomili. Ko zna što je on sve prošao i koliko je bio na cesti. Moguće je i da su to sve posljedice lutanja po ulici i loše prehrane...
No, vidjet ćemo kroz neko vrijeme kako se stvari razvijaju.
Emmet is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:25.