Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.06.2009., 10:41   #1
Imigracija - Emigracija

Pratim forum hr.već par godina kad god stignem.Prilično dosta sam na Dijaspori,Turizmu i sl.jer volim
putovati,volim ljude,život,druge kulture i uvijek kad se nađem u drugoj zemlji pokušam dosta toga saznati o
životu na temelju onog što vidim,osjetim.

Ne javljam se puno za riječ i tek sam se nedavno registrirao jer jednostavno mislim da nema smisla se svađati
i sl.i gubiti živce na internetu jer ipak većina ljudi se uvijek nešto prepire,meni se neda takvu negativnu
energiju navlačit na sebe.

Normalan sam čovjek,volim život,sportski sam nastrojen,volim jezike,ljude,putovanja,vjerujem u izvanzemaljce,
ne želim živjeti kako mi društvo ili neka kvazipolitika nameće,živim u svojoj glavi,ne mjenjam druge nego sebe.

Smatram da čovjek mora mijenati obrasce ponašanja a ne druge kod bitnih odluka.

Na temelju toga sam odlučio se i napisati ovaj post.

Dakle,vidio sam svijeta,od nekih ovdje više,od nekih manje,irelevantno.

Vidim da se većina mladih ljudi želi odseliti a većina zrelih ljudi vratiti u domovinu.Pa,da ustvrdimo neke
činjenice.Dakle,Hrvatska kao takva nije Pakistan i može se živjeti u njoj,imamo predivno more,planine,nizine,
da je pametnih političara naša Slavonija bih nas mogla prehranjivati koliko je bogata plodnim tlom a Dalmacija
i Primorje nabavljati značajan novac od turizma,nažalost tako je - kako je ali da je ekstremno loše - nije.
Bio sam više puta u tim tkz.lošim zemljama pa znam.

Vidim da je ogromna "potražnja" za Kanadom i Australijom.Volio bih reći par riječi o njima.Kanada je iznimno
hladna a Australija je iznimno topla.Neka vam bude jasno,ne govorim o hladnoći i toplini kakva vlada u Hrvatskoj.
Zemlje su manje - više uređene i definitvno ćete svoj financijski procvat lakše doživjeti tamo nego u domovini ali
isto tako ćete definitivno biti strašno nostalgični i neće vam biti lako,posebno prvo vrijeme.Nisam niti jednog
Hrvata sreo tamo a da je nešto previše zadovoljan,morate biti svjesni da su zlatne 70-te i 80-te prošlost i tamo
ćete kao i ovdje otplaćivati kredite cijeli život samo na lakši način,sigurno.Morate znati da je njihov stil života
potpuno nesimilaran europskom i da nam nisu slični,morat ćete se naviknut na život bez bližnjih ( svako treba 2
puta razmisliti o ovome što sam sad rekao,jedna je mama i jedan je tata ) i svi novci svijeta nisu vrijedni da
ne vidim mamu kad hoću.

Pošto sam Hrvat i patriot sam znam kako boli mlade ljude sve ovo što se dešava u domovini i znam da se stručnjaci
nemogu dokazati ovdje ili pak jako teško i mukotrpno dolaze do toga ali razmislite prije nego odete tako daleko.
Europa ima divnih mjesta za život gdje dosta toga funkcionira kako bi mi htjeli da je doma i puno je bliže domovini.

Ovim postom želim reći da nije sve u novcima i da je Australija zbilja na kraju svijeta i da ipak treba 2 puta
razmisliti prije odlaska tako daleko
Morihei is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2009., 11:58   #2
Quote:
Morihei kaže: Pogledaj post
da je pametnih političara
možda bi nam bilo bolje i ljepše? možda bi bili bar malo optimističniji dok pokušavamo zamisliti budućnost?
aniaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2009., 02:04   #3
Morihei, odlican post. Samo bih jos dodao da svatko treba sam odluciti sto mi je prioritet u zivotu. Biti blizu roditelja je svakako lijepo, u vecini slucajeva. Takodjer, zivjeti u u domovini kojom vlada mafija i nepotizam moze biti prava nocna mora za obrazovanog covjeka koji zeli grabiti naprijed. I na kraju, ne treba ocekivati od "zapada" da ce vas uciniti materijalno vrlo bogatima jer, kao sto kazes, 70te i 80te su iza nas. Srednja klasa je gotovo izcjedjena kroz kredite na nekretnine i penzijske fondove. Ako jos nesto tako "dobro" izmisle, ostadosmo i bez gaca :-)
zizi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2009., 04:05   #4
Morihei, zaista mudro i osjecajno ali i sam si svjestan da te oni mladi koje zelis upozoriti - nece slusati ... a i dobro da je tako jer najdragocijenije su lekcije naucene na vlastitim pogreskama.

"Ostajte ovdje", takodjer divna i dirljiva, vjerujem da nikome nije promijenila odluku za odlaskom ali je motivirale mnoge da se vrate.
__________________
Stuck in the middle of nowhere.
Air is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2009., 08:26   #5
Quote:
Morihei kaže: Pogledaj post
Vidim da se većina mladih ljudi želi odseliti a većina zrelih ljudi vratiti u domovinu.Pa,da ustvrdimo neke
činjenice.Dakle,Hrvatska kao takva nije Pakistan i može se živjeti u njoj,imamo predivno more,planine,nizine,
da je pametnih političara naša Slavonija bih nas mogla prehranjivati koliko je bogata plodnim tlom a Dalmacija
i Primorje nabavljati značajan novac od turizma,nažalost tako je - kako je ali da je ekstremno loše - nije.
Bio sam više puta u tim tkz.lošim zemljama pa znam.
Kad se počne o prednostima Hrvatske slušamo uvijek o moru i prirodnim ljepotama. Sistem se obično tu ne nađe. More si dobio, sistem treba organizirati. Tako gledajući koliko je Hrvatska uspješna zemlja?

Ne znam što smatraš pod ekstremno loše. Npr. na najvećoj stranici za zapošljavanje u HR na www.moj-posao.net ukupan broj oglasa za kategoriju Računarstvo i internet je 23. To je na razini cijele Hrvatske.

Seljaci u 2009. godini gledaju u nebo i mole se da padne kiša.

Ne bih dalje. Nitko ovdje neće promijeniti svoje mišljenje. Mene od trenutnog stanja u HR puno više zabrinjava potencijal u narodu kojeg iskreno rečeno ne vidim.

Sa tvojom porukom budućim emigrantima se slažem.
kaneshiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2009., 11:06   #6
zanimljiv post. No vezano za ovo što spominješ mamu i tatu. Možeš i ovako okrenuti, kako ću pomoći mami i tati pod stare dane ako ostanem ovdje raditi za 1.000 eura s magisterijom? A trebam plaćati kredu za stan i za auto. Akad tek jednog dana dobijem svoje klince? Znači bit ću t ukraj roditelja, ali ih mogu samo tješiti, a kad si star i bolestan koliko to pomaže?
S druge strane, ako si vani možeš im barem neku lovu slati. Teško je odvagnuti
__________________
Fly me to the moon, let me play among the stars
Johnny Boy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2009., 17:12   #7
dobar post, normalno razmisljanje

ne znam ko moze u zivotu biti potpuno zadovoljan, bilo gdje u svijetu.
prihvatil sam zivot koji sam izabral i sam izorganiziral i ne zalim se. imam prijatelje koji sjede na dva stolca, ostat vani, vratit se? odluci se i onda zivi s tim.
svjestan sam prednosti i nedostataka svoje odluke i prednosti su do sad bile uvijek vece od nedostataka.
staraca jednog dana vise ne bude i kaj onda? zalit za propustenim?
neko moze, neko ne moze bez njih, situacije su individualne.
__________________
Aj em Šatro Gospon end aj otorajz dis mesiđ!
šatro gospon is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2009., 06:23   #8
trenutno mislim da su hrabriji oni sto ostaju u domovini nego oni koji su se odlucili za odlazak.
baj d vej, broj ponudjenih poslova u hrvatskoj za racunarstvo i internet na www.moj-posao.hr danas je s 23 pao na 16
zizi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2009., 06:56   #9
Quote:
Johnny Boy kaže: Pogledaj post
zanimljiv post. No vezano za ovo što spominješ mamu i tatu. Možeš i ovako okrenuti, kako ću pomoći mami i tati pod stare dane ako ostanem ovdje raditi za 1.000 eura s magisterijom? A trebam plaćati kredu za stan i za auto. Akad tek jednog dana dobijem svoje klince? Znači bit ću t ukraj roditelja, ali ih mogu samo tješiti, a kad si star i bolestan koliko to pomaže?
S druge strane, ako si vani možeš im barem neku lovu slati. Teško je odvagnuti
Imati 1,000 eura u Hrvatskoj je puno bolje nego ici van i pocinjati od nule...prvo sto ces biti sam, bez igdje ikoga, stranac u stranoj zemlji, dobar posao neces naci doslovno godinama, dok malo ne usavrsis jezik, steknes nekakvo iskustvo, makar i samo obilazeci razgovore za posao.

Veliki broj nasih ljudi kada dodju van, ne mogu naci nista, pa se obrate nekoj hrvatskoj zajednici vani koja im pomogne se skompati sa, uglavnom, gradjevincima (postavljaci podova, licilaci), dok malo ne stanu na svoje noge.

Vani ici...samo oni koji apsolutno psihicki vise ne mogu (iz bilo kojeg razloga) ostati i oni koji nemaju nikakav ili vrlo lose placen posao...sa 1,000 eura u Hr se ne ide van...vise se gubi nego (potencijalno, jednog dana)dobiva. Osim naravno onih koji imaju osiguran posao vani, takvu gube manje od onih koji idu naslijepu...ali svejedno gube.

Isto tako ova svjetska recesija je puno promijenila radnu sliku na Zapadu. Izuzetno tesko je dobiti dobar posao...makar na mojposao.net ih bilo 16, odes van i makar ih ima na stotine oglasenih (prije je bilo na tisuce) kao da ih je nula. Istina, jednog dana ce recesija i kriza zavrsiti i opet ce se zaposljavati, no ja vjerujem, kada to doba dodje, da ce firme biti puno opreznije sto se tice ikakvih ekspanzija i zaposljavanja, placa i uvjeta.

Da se moze, da su ljudi iskreni, te da se provede neka anonomna anketa ljudi vani i pita ih se koliko dugo su vani, kolika im je placa te koliko im ostane kada plate najosnovnije troskove (stan/kuca, rezije, hrana, prijevoz), koliko imaju i uzimaju godisnjeg...onda bi se bolje razumjelo "starije" koje svrbi da se vrate.

Zadnje uređivanje Mali_Morgen : 19.07.2009. at 07:02.
Mali_Morgen is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2009., 01:35   #10
Quote:
Mali_Morgen kaže: Pogledaj post
Imati 1,000 eura u Hrvatskoj je puno bolje nego ici van i pocinjati od nule...
Ako ovo temeljis na cinjenici da si dobio stan u Hrvatskoj na nagradnoj igri Vecernjeg Lista ili si zadovoljan sto zivis doma s mamom, te da uz to uzgajas kokice za meso i jaja, vjerujem da si u pravu.
zizi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2009., 06:24   #11
Quote:
zizi kaže: Pogledaj post
Ako ovo temeljis na cinjenici da si dobio stan u Hrvatskoj na nagradnoj igri Vecernjeg Lista ili si zadovoljan sto zivis doma s mamom, te da uz to uzgajas kokice za meso i jaja, vjerujem da si u pravu.
Dok se vani, naravno, stanovi dobivaju na taj nacin?
Ako zelis reci da se sa 1,000 eura ne moze kupiti stan (manji) ili biti podstanar...pogrijesila si planetu.
Mali_Morgen is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2009., 10:09   #12
Quote:
Mali_Morgen kaže: Pogledaj post
Dok se vani, naravno, stanovi dobivaju na taj nacin?
Ako zelis reci da se sa 1,000 eura ne moze kupiti stan (manji) ili biti podstanar...pogrijesila si planetu.
Rodjen u Zagrebu...bio sam podstanar od prvoga dana kada smo se ozenili.
Vani 43 godine, 3 u Grazu zivio sam, i dijelio malu sobu3x3 m sa jos jednom osobom.

40 godina u Australiji, zato sta sam radio u manjem mjestu i "zeljezari", dobili smo odmah 3 sobnu kucu.

Kada smo kupili od drzave tu istu kucu ...interest/kamati su bili za pocetak /i to za osobe koji nisu bili u vecoj placi, jer moja supruga nije radila/13.5%...u roku 6 godina kamati su otisli i preko 17 %....srecom nekako smo placali.

Australija je poznata po posvjedovanja kuce "Australijski dream/san".

I mnogi kupe ,ali nazalost i mnogi ostanu bez posla i bez kuce.

A bas jucer sam citao "anketu koja kaze u zadnjih 40 godina...najvise odrasle djece ostaju kod kuce ili se vrate kuci ziviti radi financijske strane"....govorimo o osobima od 20-35 godina neko cak i ozenjeni.

I oni koji me citaju znadu "kako sam prosao....radi zdravlja"...iako sam radio kao invalid i to 2-3 posla kao elektricar i bio dobro placen.....svejedno sam radi nervoz breakdown na poslu preopterecenje u "reorganizaciji posla"....morao prestati raditi sa 51 godinu.

Ostalo je prica...decki 46/35 rade veoma dobro,1 sprovod placen, prva i zadnja posjeta u hrvatsku obavljena 1998....obisla se je Australija.

I sada zadnjih 12 godina zivimo u "Retirement Village"/"umirovljenicko naselje,koje je malo ima samo 7 unita i do nas drugo koje ima oko 50 unita.

Danas ulaz u jedan takav unit je $200.000AU dollara, sta smo platili prije manje, ali smo jos potrosili oko $25.000 na sta smo zeljeli, unit je 70sqm2,dvosobni sve moderno preuredjeno i posebna garadja.

I placamo odrzavanje i sve rezije kao struju i plin,telephon....i kada zadnji od nas ode van ili umre 75% od vrednosti "koja ce biti onda se isplati zadnjem ili obitelji.

I eto takav je zivot....nisam bogat, zdravlje je kostalo i ima moja tema o Mirovini....ona je veoma mala.

A usteda je pomalo otisla.

I kazati cu kao i u Hrvatskoj tako i ovdje ima osoba "koje zive veoma dobro ali ima i onih koji prezivljavljaju.

Nije me sram pisati ,jer mi je savjet cista pisem istinu.

Sinior citizen

Vilim vilko K.

__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2009., 00:52   #13
Neda mi se sad ulaziti u dubioze a i prevruće je za neke pametne i životne istine ali ljudi moji,vjerujte mi,obišao sam jako puno,ako hoćete vani raditi dobar posao onda idite kao gotovi majstori ili ing. u dijasporu tako da vam je zagarantiran posao u struci,vrijeme je drugačije,jednostavno se više ne isplati.

Osvrnuo bih se na ono o 1000 eura.Nekom puno,nekom malo.Ja sam nekada i sa 19 godina starim automobilom i sa 3500kn plaće putovao.Bitna je volja.

Ne želim sada pametovati ili nekome soliti pamet,nisam takav čovjek ali vjerujte mi,nije sve u novcima.Zbilja nije.
Morihei is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2009., 03:37   #14
Quote:
Morihei kaže: Pogledaj post
Ne želim sada pametovati ili nekome soliti pamet,nisam takav čovjek ali vjerujte mi,nije sve u novcima.Zbilja nije.
...nešto je i u nekretninama i pokretninama
ilovik is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2009., 05:06   #15
Quote:
Mali_Morgen kaže: Pogledaj post
Imati 1,000 eura u Hrvatskoj je puno bolje nego ici van i pocinjati od nule...prvo sto ces biti sam, bez igdje ikoga, stranac u stranoj zemlji, dobar posao neces naci doslovno godinama, dok malo ne usavrsis jezik, steknes nekakvo iskustvo, makar i samo obilazeci razgovore za posao.
Oprosti, 1K eura za sto tocno? Tjedno primanje? Dvotjedno primanje? Mjesecno primanje? Godisnje primanje? Brutto ili netto? Netko mi je ranije napisao da je mjesecni najam za pristojan stan vise od toga, stoga ako je manje od tjednoga, ne kuzim kakav bi to tamo zivot imao. No, nemam osjecaj sto 1K eura znaci u Hrvatskoj za zivot, no znam da vise od toga spiskam na par dana godisnje sto sam tamo samo na klopu i cugu.

Evil Kanevil is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2009., 13:28   #16
Quote:
Evil Kanevil kaže: Pogledaj post
Oprosti, 1K eura za sto tocno? Tjedno primanje? Dvotjedno primanje? Mjesecno primanje? Godisnje primanje? Brutto ili netto? Netko mi je ranije napisao da je mjesecni najam za pristojan stan vise od toga, stoga ako je manje od tjednoga, ne kuzim kakav bi to tamo zivot imao. No, nemam osjecaj sto 1K eura znaci u Hrvatskoj za zivot, no znam da vise od toga spiskam na par dana godisnje sto sam tamo samo na klopu i cugu.

kad ti neko iz HR napise soma ojra onda je to najcesce netto mjesecno.

svi mi pizdimo takvu lovu kad smo na godisnjem - jer smo na godisnjem!
budi siguran da tak ne zivim svaki dan kad sljakam.

kaj se najma tice, sve ovisi di je stan, mislim da u predgradjima nadjes dvosobni za 300 ojra.
__________________
Aj em Šatro Gospon end aj otorajz dis mesiđ!
šatro gospon is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2009., 16:54   #17
Quote:
šatro gospon kaže: Pogledaj post
kad ti neko iz HR napise soma ojra onda je to najcesce netto mjesecno.

svi mi pizdimo takvu lovu kad smo na godisnjem - jer smo na godisnjem!
budi siguran da tak ne zivim svaki dan kad sljakam.

kaj se najma tice, sve ovisi di je stan, mislim da u predgradjima nadjes dvosobni za 300 ojra.
A sto su sad ojri?
Evil Kanevil is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2009., 18:33   #18
Quote:
Evil Kanevil kaže: Pogledaj post
A sto su sad ojri?
ojri su euri.

Pa da objasnim vama u dijaspori koliko u HR vrijedi 1.000 eura. I da, u HR to znači da se radi o mjesečnom neto iznosu.
Prosječna cijena kvadrata stana u ZG je oko 2.000 eura. Kad bih kupio neki stan od 60 kvadrata to bi bilo 120.000 eura. Dignem lijepo kredu u banci i kroz 30 godina plaćam ratu od cca 750 eura mjesečno. Od plaće ostaje 250 eura.
Naravno, ovo je teorija jer u banci možeš uzeti kredit gdje ti je rata najviše 1/3 plaće, odnosno cca 350 eura. I sad vidite koliko ti treba love za ratu stana od 60 kvadrata (dvosoban stan).
Stoga, 1.000 eura je lova za biti podstanar ili živjeti s nekim pa jednu plaću davati na režije, a od druge živjeti.
E jebem ti ja takav život.

Kako je u SF-u? Bio sam tamo prošle godine turistički i bilo mi super, predivan grad.
__________________
Fly me to the moon, let me play among the stars
Johnny Boy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2009., 23:38   #19
Thumbs up

Jako dobar post Morihei.
Dobro si rekao prošle su zlatne 70-e.Moj otac je otišao 69-e,u Njemačku,radio 11 godina,napravio veliku kuću,kupio auto,i uštedio para.
Ni ja se ne bih selila negdje,prošla sam veći dio Evrope,i bila početkom godine mjesec dana u Australiji u posjeti rodbini.
Bilo mi je super,ali da mi nije nužda,ne bih živjela dole.Voljela bih proputovati cijeli svijet,ali opet doći kući.
Mnogi misle da je svugdje bolje nego kod kuće.Ja nikog ne krivim ako misli tako.
Potreslo me što si rekao za mamu.Tačno je da nema cijene da je vidiš kad god zaželiš,jer moja je umrla prije 4 mjeseca.
Ja sam je često viđala,a sad mi je i to malo koliko mi nedostaje.
Sto puta sam pomislila,šta da sam negdje daleko.em bih je ostala željna,em je ne bih vidjela prije smrti.
Maca. is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2009., 05:02   #20
Quote:
Evil Kanevil kaže: Pogledaj post
Oprosti, 1K eura za sto tocno? Tjedno primanje? Dvotjedno primanje? Mjesecno primanje? Godisnje primanje? Brutto ili netto? Netko mi je ranije napisao da je mjesecni najam za pristojan stan vise od toga, stoga ako je manje od tjednoga, ne kuzim kakav bi to tamo zivot imao. No, nemam osjecaj sto 1K eura znaci u Hrvatskoj za zivot, no znam da vise od toga spiskam na par dana godisnje sto sam tamo samo na klopu i cugu.

Mjesecno neto

Kad se prica o povratku onda (barem ja) smatram da taj povratnik bi morao imati ustedjevine za rijestiti stambeno pitanje (makar i mali stan) i auto tako da 1,000 eura (a vjerojatno i manje) bi trebalo biti dovoljno za zivot kad je stan i auto rijeseni...naravno osim ako se vratis kao crkveni mis, a onda koji k**** si uopce isao i zivio vani.
Mali_Morgen is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:45.