Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.11.2014., 16:14   #8521
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Unaprijed se ispricavam zbog pitanja, zanima me ....govoris o prostoru u kojem zivis? Istom onom u kojem imas atomatiku (i vanjski senzor) koja odrzava konstantnu temperaturu ...(s kojom si prema onome sto si o tome pisao vise nego zadovoljan, upravo zbog te konstantne temperature koju dozivljavas kao komociju.)
U toj kuci je samo 80 kvadrata stambenog prostora? Nema gore/dolje nikoga i ne grije se?
Bio si napisao:
da.
kuća ima 225 m2 od toga jedno 180m2 grijanog prostora na 2 etaže.
gornji upis se odnosi na donju etažu, koju ne koristim direktno ja.
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
S klimom ne mozes dobiti isto obzirom da ti je vec sada temperatura razlicita ako se pomaknes na drugo mjesto, sto ce s padom temperature biti jos osjetnije, pretpostavljam.
Mislila sam da si klimu stavio tek tolkiko, za prvih tjedan-dva, kad postane hladnije...stvarno mislis da ces moci na taj nacin sve do -5?
Koliko ti je sada u kupaoni?
Ako ti kotao radi radi vode, moze li on grijati sam kupaonu?
nemam pojma dokle će moći klima grijati zadovoljavajuće. testiram je a nikako da je istestiram jer su vani proljetne temperature.
U kupaoni je prilikom mjerenja, navedenog par stranica prije, bilo 22 a vrata su bila odškrinuta par centimetara.

u kupaoni imam i podno i radijatore. Kak gore na katu imam kineza od klime a ne japanca, kat ću morat grijati sigurno na ložu na -5C, nije problem da dolje pozatvaram radijatore gdje je klima i pustim samo podno u kupaoni


Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
I sada si zadovljan s time? I mislis se tako grijati sve do -5. Znaci moguce je da ces vrlo kratak period koristiti centralno i blagodati automatike koju si toliko nahvalio. Ako ce ju na koristiti samo mjesec dana ili cak i manje, onda imo puno gubis na komforu, a cinilo se da ti je to vrlo bitno.
ja sam na katu i koristit ću ložu sigurno na -5
a prizemlje je bolje izolirano i ak klima bude grijala zadovoljavajuće i uz to uz razumnu potrošnju, grijat će se dolje na klimu, a ako ne onda na ložu.
automatika je dobra, ali nije ona kriva što mi je energent loža a ne plin kojeg nemam. A kat, nemam izbora, grijat će se na ložu čim je ispod 0 vani, jer kinez umire na tim temp. Prošli tjedan kad je bilo 0 vani ujutro, upalim kineza a taj toliko buči da sam mislio da će mi stiropor otpasti s kuće. za usporedbu, toshibu ni nečuješ da radi.

Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Razumijem da je to zbog stednje i jasno da ces odabrati ono sto ti ispada ekonomicnije, (iako obzirom na ulaganja stekla sam, dojam da ti nije lova najbitnija, nego ugoda uz konstatnu temeraturu), ali ako ukljucis centralno samo onda kada je ispod nule, onda taj vanjski osjetnik pomalo i gubi smisao...jer ga neces koristiti kada je toplije. Pa onda mozes i sam podesiti polaz, bas za to vrijeme kada je najhladnije. Steta je ne koristiti ono s cim si ustvari super zadovoljan.
meni konstantna temp. je bitna, na katu gdje ja boravim. dolje u prizemlju to nije bitno.
vanjski osjetnik ne gubi smisao jer ću kat i dalje morat grijat na ložu, jer je lošije izoliran. Ne kužim zašto bi on gubio smisao? Ispravan polaz je bitniji kod nižih temp, kada je polaz nužni viši a potrošnja veća
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Mislim ok, ako si sada super zadovoljena s klimom ...ali nekako ne vjerujem da to moze biti isto, obzirom da ti se grijanje samo s termostatom i oscilacijama po pola stupnja ne svidja, cudno da ti sada ne smetaju te temperaturne razlike.
Tu klimu koju imas nisi koristio jos za hladnjenje? Mislis da ce kao sto grije, moci i hladiti cijeli prostor?
toshiba je instalirana u prizemlju prije mjesec dana i nije korištena u hlađenju. a niti se neće koristiti za hlađenje; jer naprosto nema potrebe. Usred ljeta, pri 35c vani, uz dva prozora cjelodnevno otvorena na kip, temp unutra je 26C. Istovremeno, gore na katu kinez zasada još uvijek, nakon 10g, uspješno skida sobnu temp s 31 na koju god poželim. Ali kinez nije pogodan za grijanje na nižim temp. Ak se toshiba dolje pokaže na djelu, nije isključeno da gore instaliram još dvije, ak treba. Za ovu dolje nekako računam da će mi se isplatiti za 3 godine (živi bili pa vidjeli) a spomenuta regulacija po vanjskoj temp je instalirana prije jedno 12 godina i već se isplatila preko nekoliko puta.
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Old 04.11.2014., 17:03   #8522
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
da.
kuća ima 225 m2 od toga jedno 180m2 grijanog prostora na 2 etaže.
gornji upis se odnosi na donju etažu, koju ne koristim direktno ja.
Pricao si o 80 kvadrata i o tome kako si zadovoljan s grijanjem klimom.
To onda znaci uopce nisi o sebi pricao? Nego si ti zadovoljan s tim kako grije nekog drugog?
Quote:
nemam pojma dokle će moći klima grijati zadovoljavajuće. testiram je a nikako da je istestiram jer su vani proljetne temperature.
U kupaoni je prilikom mjerenja, navedenog par stranica prije, bilo 22 a vrata su bila odškrinuta par centimetara.

u kupaoni imam i podno i radijatore.
Ti? Gore na katu?
A ova dolje kupaona, 22° iako zna vani biti i hladno, samo s klimom i pritvorenim vratima? Pa super. Dakle, tu kupaonu ne grije to podno i/ili radijator, nego ustvari nema nikakav izvor topline?
Quote:
Kak gore na katu imam kineza od klime a ne japanca, kat ću morat grijati sigurno na ložu na -5C,
I gore se grijes sada samo s klimom i mislis tako sve do -5?
E ovo sad zbilja ne kuzim.
Ako si napiasao da ces kad dodje -5 morati poceti s centralnim ( a to si govorio o doljnjem stanu,uz skicu koju si dao) zasto bi dolje zatvarao radijatore? Zar se nece ni na -5 dolje koristiti ...radijatori, nego samo klima, cijelu zimu?
Quote:
nije problem da dolje pozatvaram radijatore gdje je klima i pustim samo podno u kupaoni
A u doljnoj kupaoni mozes isto ostaviti podno/radijator, a sve ostalo ce grijati klima?
Zar je to stvarno puno jeftinije...grijati jednu kupaonu i gornji kat s centralnim, a ostatak doljnjeg s klimom, nego lijepo sve skupa s centralnim?
Quote:
ja sam na katu i koristit ću ložu sigurno na -5
a prizemlje je bolje izolirano i ak klima bude grijala zadovoljavajuće i uz to uz razumnu potrošnju, grijat će se dolje na klimu, a ako ne onda na ložu.
Ok, sad je jasnije. No pitanje je kako ces biti zadovoljan (gore) samo s klimom sve do tih niskih temperatura. Ipak je to drugacije (pretpostavljam) nego kad se grijes s tom automatikom, koju si podesio prema svojim potrebama i funkcionira ti super.
Quote:
automatika je dobra, ali nije ona kriva što mi je energent loža a ne plin kojeg nemam.
U cemu je problem s lozom?
Quote:
A kat, nemam izbora, grijat će se na ložu čim je ispod 0 vani, jer kinez umire na tim temp. Prošli tjedan kad je bilo 0 vani ujutro, upalim kineza a taj toliko buči da sam mislio da će mi stiropor otpasti s kuće. za usporedbu, toshibu ni nečuješ da radi.
meni konstantna temp. je bitna, na katu gdje ja boravim. dolje u prizemlju to nije bitno.
Ali ako ces s ukljucivenjem centralnog cekati sve do -5, neces puno tog komfora osjetiti...naravno, osim ako naglo ne zahladi i ostane ispod nule. Prosla godina je recimo bila jako topla, ne znam temperature, ali cini mi se da nije bilo nekog minusa. Ako uopce ne koristis taj svoj sistem ili ga koristis tek mjesec dana, nekako ne dobijes toliko tog komfora kojeg zelis, (meni to tako nekako izgleda) veci dio vremena si cak u losijoj varijanti (mozda nisi, jer je super izolacija, ali meni tako djeluje) nego s obicnim centralnim i termostatom, jer ipak na 80 kvadrata ljudi imaju cca 6-8 radijatora, a ne jedan izvor topline.
Quote:
vanjski osjetnik ne gubi smisao jer ću kat i dalje morat grijat na ložu, jer je lošije izoliran. Ne kužim zašto bi on gubio smisao? Ispravan polaz je bitniji kod nižih temp, kada je polaz nužni viši a potrošnja veća
Pa zato jer kazes da ces se sve do -5 grijati na klimu. Mozda ces se onda s centralnim grijati 2 tjedna, mjesec dana. (ok, mozda i 2 mjeseca, ako bude hladna zima i bude ispod nule stalno)
Ne kazem da gubi smisao, nego pomalo gubi smisao. Bar ja to tako vidim.
Jasno da ce on i dalje odradjivati svoj posao...no da radi na svim temperaturama, imao bi puno posla, stalno bi temperaturu polaza prilagodjavao vanjskoj temperaturi. Ovako, ako radi samo na -5 i nize, i ti sam znas da je vani hladno i da ti u tom periodu treba visi polaz, pa onda to moze covjek i rucno ..staviti na vise tokom tog najhladnijeg perioda.

Jasno...ako je jedan dan -5, a drugi -15 da je onda i razlika u polazu veca i dobro je da automatika na to misli, ako se pak mjesec dana temperatura vrti oko istih brojeva, ona je njena funkcija ...obzirom na kratak period kada radi i male oscilacije u temperaturi, imo upitna.
Naravno, ne u tom smislu da to sto imas nema smisla koristiti, nego onako opcenito...cemu to sve ako grijes do -5 s klimom, a grijanju mozes sam povisiti polaz to kratko vrijeme velike hladnoce.

Quote:
toshiba je instalirana u prizemlju prije mjesec dana i nije korištena u hlađenju a niti se neće koristiti za hlađenje; jer naprosto nema potrebe. Usred ljeta, pri 35c vani, uz dva prozora cjelodnevno otvorena na kip, temp unutra je 26C. Istovremeno, gore na katu kinez zasada još uvijek, nakon 10g, uspješno skida sobnu temp s 31 na koju god poželim. Ali kinez nije pogodan za grijanje na nižim temp. Ak se toshiba dolje pokaže na djelu, nije isključeno da gore instaliram još dvije, ak treba. Za ovu dolje nekako računam da će mi se isplatiti za 3 godine (živi bili pa vidjeli) a spomenuta regulacija po vanjskoj temp je instalirana prije jedno 12 godina i već se isplatila preko nekoliko puta.
Od viska glava ne boli.
Zahvaljujem na odgovoru.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Old 04.11.2014., 17:47   #8523
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
ja pitam, ima tamo neki raspon naveden za učin grijanja. taj raspon je kod toshibe 20% veći nek kod mitsubishija. dakle, toshiba modulira na niže i na više.....dakle u uvjetima djelomičnog opterečenja (kod malog zahtjeva za toplinom) kod toshibe kompreosr će raditi i raditi, i onda kad bi se mistubishijev već odavno ugasio. A znamo da svako paljenje/gašenje košta novaca, konstantan rad košta manje kwh, manje novaca. Tosiba će raditi u komadu dugo dugo dugo, mitsu će se već pet put palit i gasit a to košta novaca i džabe mu njegov scop A+.
Zasto paljenje/gasenje kosta vise nego da radi konstantno?

I kako znas da ti se komprosor uopce ne gasi?
Ancient Mariner is offline  
Old 04.11.2014., 18:27   #8524
Edgar, pa zar nije jeftinije u tvom slučaju (180 m2 do 225 m2) umjesto lože i tih opcija s klimom kupiti jednu poštenu peć na pelete? sam si rekao da gore već 10 godina imaš klimu, pa da si sad prodao peć na ložu i kupio umjesto japanac klime peć na pelete - mila majka za grijanje. Ili opet nešto ne kužim? Pa sve si preduvjete imao? Ja bih tako napravio jer ionako prizemlje ne hladiš.
ZdravacVZ is offline  
Old 04.11.2014., 18:56   #8525
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Pricao si o 80 kvadrata i o tome kako si zadovoljan s grijanjem klimom.
To onda znaci uopce nisi o sebi pricao? Nego si ti zadovoljan s tim kako grije nekog drugog?
Starci su zadovoljni. Potrošnja struje mizerna. Ja zadovoljan
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Ti? Gore na katu?
A ova dolje kupaona, 22° iako zna vani biti i hladno, samo s klimom i pritvorenim vratima? Pa super. Dakle, tu kupaonu ne grije to podno i/ili radijator, nego ustvari nema nikakav izvor topline?
trenutno je ne grije ništa osim klime kroz par centimetra odškrinuta vrata
i unutra je 22C, baš kao što je i kad grijem s centralnim
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
I gore se grijes sada samo s klimom i mislis tako sve do -5?
E ovo sad zbilja ne kuzim.
Ako si napiasao da ces kad dodje -5 morati poceti s centralnim ( a to si govorio o doljnjem stanu,uz skicu koju si dao) zasto bi dolje zatvarao radijatore? Zar se nece ni na -5 dolje koristiti ...radijatori, nego samo klima, cijelu zimu?
ovih dana sam dogrijavao gore s klimom. Gore imam kineza i taj umire već kad je vani 0C, pripada prvoj generaciji invertera, trebao bi raditi do -7C, ali vidim da imam problem i kod 0C. Mislim grije on fino i kod 0, ali to vanjska jedinica radi takvu buku ko da krdo slonova trči maraton po cesti

rekao sam da ću biti sretan i zadovoljan ako klima dolje može odrađivati posao pri -5C uz zadovoljavajuću potrošnju. ako bude pri toj vanjskoj temp problem zagrijati kupaonu, mogu pustiti samo podno u kupaoni.

Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
A u doljnoj kupaoni mozes isto ostaviti podno/radijator, a sve ostalo ce grijati klima?
Zar je to stvarno puno jeftinije...grijati jednu kupaonu i gornji kat s centralnim, a ostatak doljnjeg s klimom, nego lijepo sve skupa s centralnim?
pa neznam jel je, vidjet ćemo kad dođe vrijeme. trebalo bi biti, slutim nadam se....imam mjerač potrošnje struje na utičnici na kojoj je klima prikopčana, i brojač sati rada plamenika...sve će se znati u datom trenutku
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Ok, sad je jasnije. No pitanje je kako ces biti zadovoljan (gore) samo s klimom sve do tih niskih temperatura. Ipak je to drugacije (pretpostavljam) nego kad se grijes s tom automatikom, koju si podesio prema svojim potrebama i funkcionira ti super.
pa neću uopće gore biti zadovoljan s klimom pri minus temperaturama. Za gore se pali centralno čim ima naznaka da se ulazi u minus.
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
U cemu je problem s lozom?
problem je cijena od skoro 7kn/lit. Pa pomnoži s nekih 1500-1750 litara
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Ali ako ces s ukljucivenjem centralnog cekati sve do -5, neces puno tog komfora osjetiti...naravno, osim ako naglo ne zahladi i ostane ispod nule. Prosla godina je recimo bila jako topla, ne znam temperature, ali cini mi se da nije bilo nekog minusa. Ako uopce ne koristis taj svoj sistem ili ga koristis tek mjesec dana, nekako ne dobijes toliko tog komfora kojeg zelis, (meni to tako nekako izgleda) veci dio vremena si cak u losijoj varijanti (mozda nisi, jer je super izolacija, ali meni tako djeluje) nego s obicnim centralnim i termostatom, jer ipak na 80 kvadrata ljudi imaju cca 6-8 radijatora, a ne jedan izvor topline.
pa ne budmem ja niš čekao neke određene minuse. Centralno se pali i za dolje ak klima neće moći zagrijati. Kad će to biti, da li pri -2 ili -5 ili -10 nemam pojma, vidjet ćemo. biti ćete obavješteni.
Poanta priče i jest u tome da su, čini se, zime sve toplije. Nekako brijem da bi gotovo cijelu prošlu zimu možda uspio odraditi prizemlje s klimom. Za sad se ne osjeti nikakav gubitak komfora. Da li će se osjetiti i pri kojim temp, vidjet ćemo.

Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Pa zato jer kazes da ces se sve do -5 grijati na klimu. Mozda ces se onda s centralnim grijati 2 tjedna, mjesec dana. (ok, mozda i 2 mjeseca, ako bude hladna zima i bude ispod nule stalno)
Ne kazem da gubi smisao, nego pomalo gubi smisao. Bar ja to tako vidim.
Jasno da ce on i dalje odradjivati svoj posao...no da radi na svim temperaturama, imao bi puno posla, stalno bi temperaturu polaza prilagodjavao vanjskoj temperaturi. Ovako, ako radi samo na -5 i nize, i ti sam znas da je vani hladno i da ti u tom periodu treba visi polaz, pa onda to moze covjek i rucno ..staviti na vise tokom tog najhladnijeg perioda.
ja tebe uopće ne razumijem o čemu ti pričaš? Zašto bi ja išao mijenjati polaze ili krivulje ili šta? Pa sve je narikatano, od krivulje pa nadalje. Okrenem kotačić na sobnom krektoru i sve radi. Tak svejedno jel 0, -5 ili -15
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Old 04.11.2014., 19:13   #8526
kajperinja

uzmi klimu kod sebe za grijanje pa ćeš vidjeti o čemu edgar prica
tominjo is offline  
Old 04.11.2014., 19:15   #8527
Quote:
Ancient Mariner kaže: Pogledaj post
Zasto paljenje/gasenje kosta vise nego da radi konstantno?
zašto auto troši više u gradu nek na otvorenoj cesti, ili još bolje pitanje, zašto auto troši više na kratkim relacijama, u kratko u režimu stop and go?

ili još bolje zašto kažu za toplinske pumpe da je bolje kad se jednom upale da rade čim duže, i da se na dan čim manje pale?

Quote:
Ancient Mariner kaže: Pogledaj post
I kako znas da ti se komprosor uopce ne gasi?
a) Haier, instaliran na katu kuće, koji nije predmet rasprave trenutno, ima dvije lampice, power i operate. Operate gori kad radi kompresor i gasi se kad se ugasi kompresor. Power se gasi kad ugasim klimu

b) Toshiba, ima samo jednu lampicu - Operate. Ta pak gori stalno, kao kod haiera power. Toshiba nema posebnu lampicu koja bi označavala rad kompresora. Međutim, svaki put prije nego se pali kompresor, uključi se lampica preheat. To se dešava i na +15C, dakle dolazim do zaključka da taj preheat nema neke veze s hladnoćom vani. neznam, ko da čekaš da se windowsi dignu na laptopu
prošli mjesec grijalo se cijeli dan, pa i onda kad je bio onaj ful topli dan, bilo valjda +20c vani. U nekom trenutku primijetih da klima uopće ne puše.
rekoh - šta je sad, već krepala?. Kad ne prođe par minuta, evo upali se lampica prehaet i nakon par minuta opet puše. Kak u uputama apsolutno ne piše niš o načinu radu klima, već jedino na stranici i po objašnjava sa po dvije rečenice šta znači koja tipka na daljniskom, zovem frenda koji ju je montirao da pitam što joj je. Vani valjda +20C a ona ulazi u preheat. Onda mi kaže da valjda nije mogla ispručti tak malo snage koliko je trebalo (nije mogla niže modulirati) - pa se ugasila, jer je potreba za dogrijavanjem prostora bila niža od snage koju ona može najmanje isporučiti. A kompresor ak je isključen duže od par minuta, ulazi u taj preheat. A to mi se desilo 1 u mjesec dana, pri izuzetno cvisokoj vanjskoj temp za ovo doba.
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Old 04.11.2014., 19:16   #8528
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
ovih dana sam dogrijavao gore s klimom. Gore imam kineza i taj umire već kad je vani 0C, pripada prvoj generaciji invertera, trebao bi raditi do -7C, ali vidim da imam problem i kod 0C. Mislim grije on fino i kod 0, ali to vanjska jedinica radi takvu buku ko da krdo slonova trči maraton po cesti
Kako to mislis "dogrijavao"? Imas ipak gore jos neko grijanje, a klimom dogrijavas? Pa rekao si da centralno nisi upalio i da niti neces do -5.
Valjda mislis da grijes, a ne da dogrijavas.

Quote:
Poanta priče i jest u tome da su, čini se, zime sve toplije. Nekako brijem da bi gotovo cijelu prošlu zimu možda uspio odraditi prizemlje s klimom. Za sad se ne osjeti nikakav gubitak komfora. Da li će se osjetiti i pri kojim temp, vidjet ćemo.
Mozda je starcima ok, ali nekome tko je osjetljiv na oscilacije vece oc 0,1 i naviknut na apsolutnu konstantu vjerojatno ne bi bilo ugodno. Sad su osjetne razlike ovisno o udaljenosti od klime, sa vecom hladnocom biti ce sve vece.
Jasno, ako njima ne smeta, sve 5.

Quote:
ja tebe uopće ne razumijem o čemu ti pričaš? Zašto bi ja išao mijenjati polaze ili krivulje ili šta? Pa sve je narikatano, od krivulje pa nadalje. Okrenem kotačić na sobnom krektoru i sve radi. Tak svejedno jel 0, -5 ili -15

Pa ne ti, jasno da nemas sto prckati kad vec imas podesenu automatiku.
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Ovako, ako radi samo na -5 i nize, i ti sam znas da je vani hladno i da ti u tom periodu treba visi polaz, pa onda to moze covjek i rucno ..staviti na vise tokom tog najhladnijeg perioda.
Jasno...ako je jedan dan -5, a drugi -15 da je onda i razlika u polazu veca i dobro je da automatika na to misli, ako se pak mjesec dana temperatura vrti oko istih brojeva, ona je njena funkcija ...obzirom na kratak period kada radi i male oscilacije u temperaturi, imo upitna.
Naravno, ne u tom smislu da to sto imas nema smisla koristiti, nego onako opcenito...cemu to sve ako grijes do -5 s klimom, a grijanju mozes sam povisiti polaz to kratko vrijeme velike hladnoce.
"ti", "covjek"....ne odnosi se na tebe u ovoj sada konkretnoj situaciji, nego samo ...da mislim da ako netko (bilo tko, opcenito) zeli koristiti klimu do -5 i ako je time zadovoljan, a centralno namjerava koristiti mozda 2 tjedna u godini ...ili nesto vise, ali uglavnom neki kraci rok...onda nema smisla kupovati automatiku, korektore i tkoznasto...trositi novce i zafrkavati se s krivuljama (pogotovo ako si glup i nista ne kuzis), nego mozes jednostavno u tom najhladnijem periodu staviti visi polaz i gotovo.

Quote:
tominjo kaže: Pogledaj post
kajperinja

uzmi klimu kod sebe za grijanje pa ćeš vidjeti o čemu edgar prica
Na sto mislis, na ekonomicnost? Pa vidjeh da si i ti zadovoljan, vjerujem ja njemu da je i on, tj. roditelji.
Iako, mislim da to kod mene nikako ne bi bilo dobro, zbog lose izolacije i stolarije. Bar ne s jednom.
Ili govoris o komociji i razlikama u temperaturi koja ipak mora biti drasticno drugacija nego kod njegove automatike, gdje je svuda bila ista temperatura i to cijeli dan, bez gotovo ikakvog pomaka/oscilacije.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon

Zadnje uređivanje fermina-daza : 08.03.2015. at 00:34. Reason: spajanje postova - koristiti Multi-Quote
kajpa is offline  
Old 04.11.2014., 19:22   #8529
Quote:
ZdravacVZ kaže: Pogledaj post
Edgar, pa zar nije jeftinije u tvom slučaju (180 m2 do 225 m2) umjesto lože i tih opcija s klimom kupiti jednu poštenu peć na pelete? sam si rekao da gore već 10 godina imaš klimu, pa da si sad prodao peć na ložu i kupio umjesto japanac klime peć na pelete - mila majka za grijanje. Ili opet nešto ne kužim? Pa sve si preduvjete imao? Ja bih tako napravio jer ionako prizemlje ne hladiš.
ni ti ništa ne razumiješ
gdi sam ja napisao da sam prodao peć na ložu?
nakon izolaacije kuće, imam niskotemp grijanje. Koristim izrazito niski polaz, poglavito u prizemlju.
Šta će mi peleti? To je visokotemp grijanje. A u kotlovnici nemam mjesta za peć i puffer, a i dok to sve kupim i pospajam, koliko to košta? Kad ću vratiti investiciju? Gdje ću skladištiti 4 tone peleta?
Ma zaboravi. Sad su peleti kao jeftini, čim se se škvadra navuče na to ode cijena. Sjeti se 2007, kad je loža bila prvi puta 7 kn. Svi su bacali peći na ložu i masovno prelazili na plin. Danas je plin (propan-butan, ne zemni) skuplji nego loža. Da li im se isplatila bežanija na plin? Nije. Još dapače su u puš.....

Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Kako to mislis "dogrijavao"? Imas ipak gore jos neko grijanje, a klimom dogrijavas? Pa rekao si da centralno nisi upalio i da niti neces do -5.
Valjda mislis da grijes, a ne da dogrijavas.

lijepo. pa nisu neke temp za cijelodnevno grijanje. Na katu prek dana nema nikog doma. Dođemo popodne/predvečer. Upali se klima na neko vrijeme, sat dva tri i to je to. Ujutro se isto malo zagrije sve do odlaska. U međvremenu, od ujutra do predvečer dok se ne pojavimo, temp ne padne toliko da bi se moralo korisiti nekakvo grijanje za održavanje nekakve temp. Ja to zovem dogrijavanjem, a ti nazovi kak hoćeš
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa

Zadnje uređivanje fermina-daza : 08.03.2015. at 00:35. Reason: spajanje postova - koristiti Multi-Quote
Edgar is offline  
Old 04.11.2014., 19:50   #8530
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
zašto auto troši više u gradu nek na otvorenoj cesti, ili još bolje pitanje, zašto auto troši više na kratkim relacijama, u kratko u režimu stop and go?

ili još bolje zašto kažu za toplinske pumpe da je bolje kad se jednom upale da rade čim duže, i da se na dan čim manje pale?



a) Haier, instaliran na katu kuće, koji nije predmet rasprave trenutno, ima dvije lampice, power i operate. Operate gori kad radi kompresor i gasi se kad se ugasi kompresor. Power se gasi kad ugasim klimu

b) Toshiba, ima samo jednu lampicu - Operate. Ta pak gori stalno, kao kod haiera power. Toshiba nema posebnu lampicu koja bi označavala rad kompresora. Međutim, svaki put prije nego se pali kompresor, uključi se lampica preheat. To se dešava i na +15C, dakle dolazim do zaključka da taj preheat nema neke veze s hladnoćom vani. neznam, ko da čekaš da se windowsi dignu na laptopu
prošli mjesec grijalo se cijeli dan, pa i onda kad je bio onaj ful topli dan, bilo valjda +20c vani. U nekom trenutku primijetih da klima uopće ne puše.
rekoh - šta je sad, već krepala?. Kad ne prođe par minuta, evo upali se lampica prehaet i nakon par minuta opet puše. Kak u uputama apsolutno ne piše niš o načinu radu klima, već jedino na stranici i po objašnjava sa po dvije rečenice šta znači koja tipka na daljniskom, zovem frenda koji ju je montirao da pitam što joj je. Vani valjda +20C a ona ulazi u preheat. Onda mi kaže da valjda nije mogla ispručti tak malo snage koliko je trebalo (nije mogla niže modulirati) - pa se ugasila, jer je potreba za dogrijavanjem prostora bila niža od snage koju ona može najmanje isporučiti. A kompresor ak je isključen duže od par minuta, ulazi u taj preheat. A to mi se desilo 1 u mjesec dana, pri izuzetno cvisokoj vanjskoj temp za ovo doba.
Cekaj. Pokusavas manju potrosnju klime dokazati s analogijom potrosnje auta?

Dvije klime su mi inverter. Ne rade cijelo vrijeme. Trenutno rade npr. 2-3 minute i onda stoje 10 minuta jer je toplo. Trosile bi manje kad bi radile cijelo vrijeme?
Ancient Mariner is offline  
Old 04.11.2014., 20:07   #8531
Edgar, dokazano nisam glup, ali moram priznati da sam se pogubio u tvojim objašnjenjima. Zato jer su u ponekim situacijama uistinu kontradiktorna. Pa meni si tvrdio da ti uopće ne moraš dirati grijanje. da se jednom u "par godina" podesi, i to je to. Zašto sad pobogu vrtiš neki kotačić, kad bi automatika trebala odraditi sve ? ? ? Mene si pljuvao da je regulacija preko on/off sobnog termostata poluproizvod, a sada ispada da ti zapravo kombiniraš, dogrijavaš, reguliraš ručno temperaturu (kotačićem...). Tko zna što ću sve doznati još od tebe... I onda ja ništa ne kužim ?! - Pa naravno kad se ne držiš jedne priče nego pleteš...

Drugo, ja nisam rekao da si prodao peć na ložu, nego sam te pitao zašto ne prodaš peć (to je bio hipotetski navod). Perfekt i futur, hipotetski - uočavaš razliku?

Treće, evo za primjer; Grijem kao i ti - dakle ujutro prije posla oko sat vremena, i onda opet počnem popodne oko 15:30 h. pa do oko 23:00 h. Konkretno, zajedno s toplom vodom jučer sam potrošio 1,87 m3 plina (sjeverozapadna HRV). Mislim da je to dovoljno malo, da ne razmišljam o klimi kao primarnoj grijaćoj jednici.

Samo da se zna - ne zauzimam ničiju stranu, ali cilj je postići najjeftinije grijanje / hlađenje. Možda nekome i je klima, ali prihvati činjenicu da nekome baš i nije!

Zadnje uređivanje ZdravacVZ : 04.11.2014. at 20:42.
ZdravacVZ is offline  
Old 04.11.2014., 20:42   #8532
Quote:
ZdravacVZ kaže: Pogledaj post
Dokazano nisam glup, ali moram priznati da sam se pogubio u tvojim objašnjenjima. Zato jer su u ponekim situacijama uistinu kontradiktorna. Pa meni si tvrdio da ti uopće ne moraš dirati grijanje. da se jednom u "par godina" podesi, i to je to. Zašto sad pobogu vrtiš neki kotačić, kad bi automatika trebala odraditi sve ? ? ? Mene si pljuvao da je regulacija preko on/off sobnog termostata poluproizvod, a sada ispada da ti zapravo kombiniraš, dogrijavaš, reguliraš ručno temperaturu (kotačićem...). Tko zna što ću sve doznati još od tebe... I onda ja ništa ne kužim ?! - Pa naravno kad se ne držiš jedne priče nego pleteš...
daj se skoncentriraj. grijanje valjda prvo moraš uključiti,jel tak? Telepatija još ne funkcionira,jel tak, pogotovo neizmeđu nekakve elektronike i čovjeka, jel tak? Znači ja moram reći, tj dati do znanja automatici da hoću grijanje. Kako, uključim ga i to tako da okrenem kotačić na sobnom korektoru u poloaj grijanja. nakon toga on sve sam radi. Ne razumijem šta tu nije jasno?
Quote:
ZdravacVZ kaže: Pogledaj post
Drugo, ja nisam rekao da si prodao peć na ložu, nego sam te pitao zašto ne prodaš peć (to je bio hipotetski navod). Perfekt i futur, hipotetski - uočavaš razliku?
dobro, možda te nisam dobro skužio
Quote:
ZdravacVZ kaže: Pogledaj post
Treće, evo za primjer; Grijem kao i ti - dakle ujutro prije posla oko sat vremena, i onda opet počnem popodne oko 15:30 h. pa do oko 23:00 h. Konkretno, zajedno s toplom vodom jučer sam potrošio 1,87 m3 plina (sjeverozapadna HRV). Mislim da je to dovoljno malo, da ne razmišljam o klimi kao primarnoj grijaćoj jednici.
dobro za tebe. samo ti imaš bojler i imaš plin, ja imam kotao i ložu. Znaš prvo se mora kotao zagrijati, u njemu je jedno 120litara, e kad se tih 120 litara zagrije onda sam ja na redu, da se mene grije. to traje neko stanovito vrijeme i to odrađuje plamenik koji troši 3,3lit po satu rada, sad to pomnoži sa 7 kuna.
Quote:
ZdravacVZ kaže: Pogledaj post
Samo da se zna - ne zauzimam ničiju stranu, ali cilj je postići najjeftinije grijanje / hlađenje. Možda nekome i je klima, ali prihvati činjenicu da nekome baš i nije!
pa dobro, jesam li ja nekome nametao klimu, tebi možda npr?

Quote:
Ancient Mariner kaže: Pogledaj post
Cekaj. Pokusavas manju potrosnju klime dokazati s analogijom potrosnje auta?

Dvije klime su mi inverter. Ne rade cijelo vrijeme. Trenutno rade npr. 2-3 minute i onda stoje 10 minuta jer je toplo. Trosile bi manje kad bi radile cijelo vrijeme?
Pa da. Inače čemu inverter? Inverter regulira brzinu okretaja kompresora i to sve dok može. Kad ne može, ugasi se. Da to paljenje gašenje nekaj valja ne bi ni izmislili invertere. Imali bičistu on off regulaciju, a između fiksnu brzinu okretaja kompresora.
Šta je klima nego li toplinska pumpa u nekom jadnijem obliku tj skormnijih mogućnosti? Imaš na netu hrpetinu stučnih foruma, gdje zalazi malo stručnija ekipa od nas ovdje. Svašta se tamo da pročitati, prije svega kuknjava kao što rekoh onih koji su bacili hrpetine eura u toplinske pumpe koje na kraju nisu u stanju odraditi u komadu više od sat vremena, jer su jednostavno predimezionirane ili popratnu automatiku neznaju naštelati. Kod nas recimo nemožeš ni poštenog majstora naći koji ti može odgovarajuću peć na drva preporučiti a kamoli klimu ili toplinsku pumpu. Svi idu onom logiku jače je bolje. Nek se nađe koji kw više. Od viška glava ne zaboli, jel. A zna zaboliti i te kako.

Nabavi si onaj mjerač potrošnje struje. ja jesam i baš pratim. za održavanje temp troši nekih 200-400w, tak nešto, ovisn o vanjskoj temp. Nekad znam i sam ugasiti klimu. pa upalim je ponovo nakon 10-20 min. e dok se ona opet spusti na 200-400w prođe vremena, a dotle razliku plaća tko? šta misliš?

Quote:
ZdravacVZ kaže: Pogledaj post
Edgar, dokazano nisam glup,
da se nadovežem na prethodni upis, nisam ni tvrdio da si glup već da ne razumiješ. valjda ni neznš kak izgleda sobni korektor

moj izgleda ovako



e vidiš na desnoj strani je ovaj kotačić koji ima 5 položaja

2 puta sat - 2 različita isprogramirana vremena grijanja
sunce - grijaj stalno (i izvan programiranog vremena)
mjesec - grijaj po noćnoj temp stalno (i u vrijeme prog. grijanja)
pipa - samo topla voda

vidiš ja ga držim u ova vremena na pipu, ak hoću grijanje okrenem s pipe ili na sunce ili na jedan od dva sata

lijevi kotačić je za korekciju zadane sobne temp, kad je u središnjem položaj grije se p zadanoj temp u regulatoru (npr. 20C), a ak hoćeš smanjiti ili pojačati možeš to za +/- 5 stupnjeva okrećuči taj lijevi kotačić ogre ili dolje

tak da meni ni jasno gdje si se ti izgubio u mojoj priči.
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa

Zadnje uređivanje fermina-daza : 08.03.2015. at 00:35. Reason: spajanje postova
Edgar is offline  
Old 04.11.2014., 21:47   #8533
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
da se nadovežem na prethodni upis, nisam ni tvrdio da si glup već da ne razumiješ. valjda ni neznš kak izgleda sobni korektor

moj izgleda ovako



e vidiš na desnoj strani je ovaj kotačić koji ima 5 položaja

2 puta sat - 2 različita isprogramirana vremena grijanja
sunce - grijaj stalno (i izvan programiranog vremena)
mjesec - grijaj po noćnoj temp stalno (i u vrijeme prog. grijanja)
pipa - samo topla voda

vidiš ja ga držim u ova vremena na pipu, ak hoću grijanje okrenem s pipe ili na sunce ili na jedan od dva sata

lijevi kotačić je za korekciju zadane sobne temp, kad je u središnjem položaj grije se p zadanoj temp u regulatoru (npr. 20C), a ak hoćeš smanjiti ili pojačati možeš to za +/- 5 stupnjeva okrećuči taj lijevi kotačić ogre ili dolje

tak da meni ni jasno gdje si se ti izgubio u mojoj priči.
Da, nisam se susretao s tim prije...
ZdravacVZ is offline  
Old 04.11.2014., 23:47   #8534
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
e vidiš na desnoj strani je ovaj kotačić koji ima 5 položaja
Ja ne vidim. Ali vidim da na lijevom ima 5.
Quote:
2 puta sat - 2 različita isprogramirana vremena grijanja
sunce - grijaj stalno (i izvan programiranog vremena)
mjesec - grijaj po noćnoj temp stalno (i u vrijeme prog. grijanja)
pipa - samo topla voda
Grijaj?
Quote:
lijevi kotačić je za korekciju zadane sobne temp, kad je u središnjem položaj grije se p zadanoj temp u regulatoru (npr. 20C), a ak hoćeš smanjiti ili pojačati možeš to za +/- 5 stupnjeva okrećuči taj lijevi kotačić ogre ili dolje
Tesko. Vjerojatno je ipak desni za to.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon

Zadnje uređivanje kajpa : 05.11.2014. at 00:05.
kajpa is offline  
Old 05.11.2014., 00:31   #8535
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
Pa da. Inače čemu inverter? Inverter regulira brzinu okretaja kompresora i to sve dok može. Kad ne može, ugasi se. Da to paljenje gašenje nekaj valja ne bi ni izmislili invertere. Imali bičistu on off regulaciju, a između fiksnu brzinu okretaja kompresora.
Šta je klima nego li toplinska pumpa u nekom jadnijem obliku tj skormnijih mogućnosti? Imaš na netu hrpetinu stučnih foruma, gdje zalazi malo stručnija ekipa od nas ovdje. Svašta se tamo da pročitati, prije svega kuknjava kao što rekoh onih koji su bacili hrpetine eura u toplinske pumpe koje na kraju nisu u stanju odraditi u komadu više od sat vremena, jer su jednostavno predimezionirane ili popratnu automatiku neznaju naštelati. Kod nas recimo nemožeš ni poštenog majstora naći koji ti može odgovarajuću peć na drva preporučiti a kamoli klimu ili toplinsku pumpu. Svi idu onom logiku jače je bolje. Nek se nađe koji kw više. Od viška glava ne zaboli, jel. A zna zaboliti i te kako.

Nabavi si onaj mjerač potrošnje struje. ja jesam i baš pratim. za održavanje temp troši nekih 200-400w, tak nešto, ovisn o vanjskoj temp. Nekad znam i sam ugasiti klimu. pa upalim je ponovo nakon 10-20 min. e dok se ona opet spusti na 200-400w prođe vremena, a dotle razliku plaća tko? šta misliš?
Ne znam zasto mi objasnjavas kako inverter radi. Pitanje je bilo u svezi gasenja/paljenja invertera. Ti si rekao da treba stalno raditi i to nema smisla. Treba raditi kad je potrebno. Ako je temeperatura untar limita koje treba postici onda je normalno da se ugasi. Druga tvrdnja je bila da kad se vise pali/gasi da trosi vise struje nego kad radi cijelo vrijeme. Sto opet nema smisla jer za ugrijati neki prostor treba odredjena kolicina energije. Dobiva li se ona u kracem ili duzem periodu nema veze jer je potrebna ista energija.

To sto klima trosi vise kad je upalis nakon 10-20 minuta je normalno jer za vrijeme dok nije radila nija troslia nista.
Ancient Mariner is offline  
Old 05.11.2014., 01:00   #8536
Quote:
Ancient Mariner kaže: Pogledaj post
Treba raditi kad je potrebno.
ok, a tko to određuje kad treba raditi?
?
nekakvi algoritam, koji je programiran po kojem načinu regulacije prostora?
PAM, PWM? ili oba? ili neki treći?
KOji način koristi toshiba, koji fujitsu....?
koji je 'bolji' i u kojem režimu i pri kojem opterećenju?

"Samo toshiba istosmjerni hidbridni ineverter integrira obje (PAM; PWM) paralelno pa tako postiže optimalne rezultate"

Ne ulazim u točnost toga. Ako je to samo neki marketing bullshit, kome ne paše, nek ih tuži za lažno oglašvanje

i u konačnici, kak tvoja klima modulira, koristi PAM ILI PWM ili nešto peto? ili sve skupa?

Quote:
Ancient Mariner kaže: Pogledaj post
Ako je temeperatura untar limita koje treba postici onda je normalno da se ugasi.
a koji su to limiti i tko ih je odredio
kako glase kod toshibe, kako god fujitsua itd
Quote:
Ancient Mariner kaže: Pogledaj post
Druga tvrdnja je bila da kad se vise pali/gasi da trosi vise struje nego kad radi cijelo vrijeme. Sto opet nema smisla jer za ugrijati neki prostor treba odredjena kolicina energije.
točno. prostor troši energiju koju treba nadoknaditi klima. uz koji utrošak energije da bi proizveo tu izgubljenu energiju? hoće li manje potrošiti ako radi konstantno smanjenim kapacitetom ili ako se zaletava svakih 10 min na 2 minute?

Quote:
Ancient Mariner kaže: Pogledaj post
Dobiva li se ona u kracem ili duzem periodu nema veze jer je potrebna ista energija.
naravno. ali pitanje glasi koliko košta nadoknađivanje izgubljene energije?
Quote:
Ancient Mariner kaže: Pogledaj post
To sto klima trosi vise kad je upalis nakon 10-20 minuta je normalno jer za vrijeme dok nije radila nija troslia nista.
jesi siguran da ne bi manje (po)trošila da je radila konstantno nekim nižim opterečenjem?

po tebi modulacija opće ne bi trebala postojati. ili bi se mogla zadržati na 70%, zašto modulrati do 20% ili do 30%? a zašto ne, i do 10%?

"...samo kod toshibe se može naći reguliranje broja okretaja kompresora u rasponu od 20-100%"

a da je to je očno, barem kad se usprede specifikacije svemoćnog misubishija sf35 i jadnička suzumija ras13...., vidjeli smo par stranica ranije
dakle svemoćni mitsubishi će se odavno ugasiti kad bi suzumi i dalje veselo puhao.....

a klime 90% rade u području djelomičnog opterečenja....
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa

Zadnje uređivanje Edgar : 05.11.2014. at 01:09.
Edgar is offline  
Old 05.11.2014., 09:06   #8537
Opet generaliziras. Ne govorim o radu klime kad su temeperature niske i kad klima radi npr. konstantno na 50% stage. Naravno da u tom slucaju nema smisla da prestaje raditi. Govorim o tvojoj tvrdnji da manje trosi kad se konstantno radi na minimumu snage nego kad se pali/gasi na minimumu snage. To se dogadja kad su temperature dovoljno visoke odnosno kad su gubici minimalni. Ne govorim o nikakvom zaletavanju i radu na 70% par minuta i onda dugoj pauzi.

Znaci ako imamo dvije klime koje su indenticne, a razlikuju se samo u tome da je jedna namjestena na minimalnu snagu od 30%, a druga na 20%. Recimo da je referentna temepratura 20 stupnjeva. Ova prva ce raditi na 30% snage doci ce do temperature od 20.4 stupnjeva. Zatim ce se ugasiti i cekati da temeperatura padne do 20.0 stupnjeva i opet poceti grijati dok se prostor ne ugrije na 20.4. I onda opet pauza/rad/pauza/rad/... . Druga klima ce recimo raditi konstantno na 20% snage i odrzavati temperaturu na 20 jer su gubici jednaki toplini koju daje prostoriji.

U jednom i drugom slucaju je potrebna ista kolicina energije da bi se prostorija zagrijala, a posto se radi o istim uredjajima i njihova potrosena elektricna energija je jednaka. Ako je je energija jednaka onda je i cijena jednaka.

Radi se o rezimu rada kad je potrosnje struje minimalna (1-2? kune dnevno ako i toliko) i sve razlike medju razlicitim proizvodjacima klima su minimalne kad se gleda cijena potrosene elektricne enegije u kunama.

I da mogu u teoriji klime ne bi spustali do 1% snage jer u bi tom slucaju strujao zrak skoro iste temperature kao i zrak u prostoriji, a kod puhanja osjecaj topline je manji od stvarne temperature.

Zadnje uređivanje Ancient Mariner : 05.11.2014. at 09:22.
Ancient Mariner is offline  
Old 05.11.2014., 12:04   #8538
Quote:
Moonwatch kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
molim znalce za savjet koju marku i gdje kupit s obzirom na cijenu:


mjesto radnje : Split
površina: cca 45m2 prostora
svrha: grijanje i hladnjenje

uvjet: uzea bi kvalitetan uredjaj, omjer kvalitete i cijene da je ok

unaprijed zahvalan na svim prijedlozima
ima li koji znalac da da savjet, dok traje ovo mjerenje ko ima veću kitu?
Moonwatch is offline  
Old 05.11.2014., 12:13   #8539
Pa mitsubishi sf vjerojatno ili neki fujitsu lmca. Valjda nije svih 45 kvadrata jedna prostorija. Ako dio otpada na kupaonicu koja ima grijalicu i prostor nije teži propuh, klima snage 3,5kw bi trebala zadovoljit. Naravno dao si premalo detalja o položaju, izolaciji, prozorima, neki rang cijene itd.
Kod grijanja je odabir klime puno kompleksniji zadatak. Na ovom forumu imaš vrhunskog znalca za klime koji je na tvoju sreću iz splita pa ga kontaktiraj na pm, Nike321. U zadnje vrijeme izbjegava ovu temu.
farfan is offline  
Old 05.11.2014., 13:10   #8540
Quote:
Ancient Mariner kaže: Pogledaj post
Opet generaliziras. Ne govorim o radu klime kad su temeperature niske i kad klima radi npr. konstantno na 50% stage. Naravno da u tom slucaju nema smisla da prestaje raditi. Govorim o tvojoj tvrdnji da manje trosi kad se konstantno radi na minimumu snage nego kad se pali/gasi na minimumu snage. To se dogadja kad su temperature dovoljno visoke odnosno kad su gubici minimalni. Ne govorim o nikakvom zaletavanju i radu na 70% par minuta i onda dugoj pauzi....
Potpisujem.

Plajenje/gašenje auta i vožnja na otvorenoj cesti itd...

se nemogu nikako usporediti s paljenjem i gašenjem klime u radu.

Ušteda invertora leži u mogučnosti regulacije rada kompresora koji u tom načinu troši manje nego da se pali i gasi znači radi na način 0% ili 100% snage, dok invertor cijelo vrijeme radi na koliko je potrebno.

http://www.google.hr/imgres?imgurl=h...tart=0&ndsp=24

http://www.google.hr/imgres?imgurl=h...tart=0&ndsp=24

Paljenje/gašenje klime na minimalnoj snazi (recimo 10%) jedne klima ili recimo da druga cijelo vrijem radi na (5%) sigurno ima razlike, ona mora postojati, ali je maltene teretskog iznosa.

Zato tamo i piše koliko koji proizvođač može spustiti snagu i to su razlike na minimalnoj snazi 10%, a u odnosu na ukupnu snagu nekoliko postotak, a relana ušteda je bog zna koliko.
A. Senna is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:06.