Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.11.2010., 15:07   #41
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Gdje odlaze?
Ili sam krivo skužio,dolaze iz Bosne?
Dolaze masovno iz BiH u NS,ne znam kako si razumeo da odlaze.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2010., 15:11   #42
Quote:
Lookey kaže: Pogledaj post
Tacno,Veternik i Futog,samo u Novom Sadu sada vise preovladjuju Srbi iz BiH koji u poslednje vreme bas masovno dolaze. Nisam ni sam verovao dok se nisam uverio u to. Smem cak da kazem sta je BG bio za Crnogorce,to je Novi Sad za Srbe iz BiH.
Da,sad sam vidio


Jel dolaze iz same RS ili ovi po Glamočima i sl?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2010., 15:14   #43
Quote:
demon kaže: Pogledaj post
Hrastovac (Eichendorf; 740), 521 Uk, 499 Hrvati, 6 Srbi
ovo je kod Garešnice, protestantsku (koju su koristili Nijemci) crkvu je rvacki tajkun pretvorio u svoj tekstilni pogon
__________________
*
revolution is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2010., 15:15   #44
Quote:
revolution kaže: Pogledaj post
ovo je kod Garešnice, protestantsku (koju su koristili Nijemci) crkvu je rvacki tajkun pretvorio u svoj tekstilni pogon

Kao kršćanin sam javno osudio kada je neki idiot razbio prozor na Pravoslavnoj Crkvi.
Ovo mi je također jadno,znam kako su kod nas pošizili kada su neku Hrvatsku Crkvu u SAD-u prodali i pretvorili u restoran...

Ali ovo je već offtopic
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2010., 15:44   #45
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post

Odakle su najviše došli Hrvati u Knin?
Jel imaju neki podaci po općinama rođenja?
Jesu li to Hrvati iz RS ili Hrvati iz nekog drugog područja BiH(Kakanj,Vareš i sl.)
Dosta Hrvata iz Zenice danas zivi u Kninu, cak stovise, u Zenici danas ima jako malo hrvata, uglavnom su to stariji ljudi, tokom rata se vecina iselila, pola njih u susjednu opcinu Vitez, a pola u Hrvatusku, vecinom Knin.

Iz primjera znam
acetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2010., 15:48   #46
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Da,sad sam vidio


Jel dolaze iz same RS ili ovi po Glamočima i sl?
To ne znam. Mada za ocekivati je da ih je najvise iz Hercegovine i istocnog dela RS,mada kod mene na poslu ima ih solidan broj koji su iz Banjalucke regije.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2010., 16:23   #47
još malo o Slavoniji

Quote:
Slavonija je u razdoblju između dvaju popisa stanovništva (1991.–2001.) doživjela značajne
sociodemografske promjene u strukturi stanovništva, a strukturalni poremećaj je posebno zahvatio
segment etničkog/nacionalnog. Prostor tog dijela Hrvatske je nacionalno vrlo heterogen, sa značajnim
udjelom Hrvata i Srba u ukupnoj populaciji. Tako je prema popisu 1991. u pet slavonskih županija
bilo ukupno 977.399 stanovnika, a od toga 703.959 Hrvata ili 72,0%, a Srba 167.094 ili 17,0%. Prijeratna etnopolitička mobilizacija s aktiviranjem
predrasuda i stereotipa o drugima/drugačijima, a pogotovo ratni sukobi u čijim je temeljima
srpski osvajački nacionalizam, doveli su do raspada mreže primarnih socijalnih odnosa u lokalnim zajednicama.
Uslijedili su masovni egzodusi civilnog stanovništva, najprije Hrvata, a onda Srba. Nakon
slamanja srpske pobune i mirne reintegracije istočne Slavonije uslijedio je povratak ratnih migranata
u svoje domove i naselja. Velika većina Hrvata se vraća, a povratak Srba je znatno manji. Na bivše
ratne prostore useljavaju i etnički Hrvati iz Bosne i Hercegovine i Vojvodine. Nacionalna struktura
slavonskih gradova i sela doživjela je drastične promjene. Tako se udio Hrvata u ukupnoj populaciji
povećao na 85,6%, a Srba smanjio na 8,7%.
ovome još treba dodati 34387 osoba koje su se na popisu 1991. izjasnile kao Jugoslaveni, 14128 Nacionalno neopredjeljenih i 14269 Nepoznatih.
na popisu 2001. godine više se nije bilo moguće izjasniti kao Jugoslaven, ali je i dalje bilo 13739 Neopredjeljenih i 3006 Nepoznatih.
Također, na popisu 2001. godine 2516 osoba se ozjasnilo kao Ostali, a takvih je 1991. bilo samo 493
u smislu regionalne pripadnosti se na popisu 1991. godine izajasnila 1124 osoba, a 2001. godine tek 31.

veliki pad bilježe i neke druge etničke grupe osim srpske, naravno ne zbog iseljavanja već se sada po svoj prilici izjašnjavaju Hrvatima, što je za etnocentrističku zbilju tipično i očekivano
__________________
*
revolution is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2010., 19:49   #48
Revka zadnji puta,bilo se moguće izjasniti kao Jugoslaven, 176 ljudi je to uradilo.
Nemoj to više stavljat ne znam tko ti je to rekao...

PS
17% Srba u Slavoniji i nije toliko veliki broj naspram 12% u cijeloj RH...
Oni su rasprostranjeni na velikom području,ali npr. u Bordu,Osijeku,Vinkovcima i Požegi ih je bilo mali broj u samim naseljima.

Jel mi može netko dati podatak za udio Srba u Požeškoj Slavonskoj,Brodsko Posavskoj,Bjelovarskoj i Virovitičkoj,ali za 1991. po županijama?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2010., 20:00   #49
jao Majki, mogao si se izjasniti kao Ljubičasta vjeverica po nacionalnosti, no u obradi podatak to nigdje neće biti prikazano već ide u "Ostalo" okej? to kaj navodiš nije to, već sam to objašnjavala više puta

evo ti podaci po županijama - udio Srba

Brodsko posavska žup:
1991
19957(11,4%)
2001
5347(3%)

Požeško slavonska:
1991
25808(19,8%)
2001
5616(6,5%)

Osječko baranjska
1991
53933(16,2%)
2001
28866(8%)


Virovitičko podravska
1991
21905(20,9%)
2001
6616(7%)

Vukovarsko srijemska
1991
45491(19,6%)
2001
31644(15,4%)
__________________
*
revolution is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2010., 20:05   #50
Jesi li sigurna za Virovitičku, mislim da niti jedna u Slavoniji nije imala preko 20%,ovo je više od Vukovarsko-srijemske
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2010., 20:12   #51
tak piše
ukupan broj stanovnika 104625
Hrvata 75356(72%)

Srba 21905(20,9%)
Jugoslavena 2906(2,7%)
Neopredjeljenih 1475(1,4%)
Nepoznatih 1443(1,3%)
Ostalih 43
Čeha 114
Madžara 385
Crnogoraca110
Turaka 2
Ukrajinaca 12
Slovaka 36
Slovenaca 117
Roma 86
Poljaka 8
Nijemaca 34
Talijana 15
Albanaca 153

edit: nemoj da te zbuni drugačiji teritorijalni ustroj 1991 i 2001
__________________
*

Zadnje uređivanje revolution : 26.11.2010. at 20:28.
revolution is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2010., 20:17   #52
inače, u selima oko Suhopolja i Podravske Slatine se do dolaska kolonista poslije ww2 nije govorilo slavenskim jezicima i dijalektima
__________________
*
revolution is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2010., 00:31   #53
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Jesi li sigurna za Virovitičku, mislim da niti jedna u Slavoniji nije imala preko 20%,ovo je više od Vukovarsko-srijemske
Ta je županija nastala od bivših velikih općina Virovitice, Podravske Slatine i Orahovice. Mislim da je PS imala oko 35% Srba, Orahovica i Virovitica po 20-ak.

Inače još je više Srba bilo na području Požeško-slavonske. Bilo ih je 22-23%....
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2010., 10:07   #54
Quote:
demon kaže: Pogledaj post
Ta je županija nastala od bivših velikih općina Virovitice, Podravske Slatine i Orahovice. Mislim da je PS imala oko 35% Srba, Orahovica i Virovitica po 20-ak.

Inače još je više Srba bilo na području Požeško-slavonske. Bilo ih je 22-23%....
No tamo su i Pakrac i Lipik, u samom gradu Požegi ih je npr. vrlo malo.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2010., 16:22   #55
županije i jesu politički skrojene (u nekim slučajevima) tako da "pokriju" etničke "viškove", a s druge strane nije se dobila funkcionalnost niti pratila ekonomska gravitacija stanovništva. jedan od najočitiih primjera je sisačko moslavačka županija u koju je Moslavina strpana neprirodno i bez ikakva smisla niti povijesno kulturno ekonomskih kriterija (između sisak i moslavine leži i prirodna barijera, lonjsko polje što se za nedavnih poplava i pokazalo u punom sjaju, jednostavno se do siska moglo jedino okolo prek zagreba). no, razlog stvaranja te županije je bio kristalno jasan: popraviti krvnu sliku koja kvari Banija ili je eventualno može pokvariti. rezultat je da nekada prosperitetna Moslavina već 20 godina stagnira, a niti Sisku to nije preveć pomoglo

Pakrac i Lipik su sličnim receptom strpani pod POžegu, premda gravitiraju Daruvaru i Bjelovaru, Bjelovar je inače "staro", dakle povijesno središte ovog dijela Hrvatske i za sve za što je Zagreb predaleko, tu je Bjelovar. bio.

Požega je po popisu iz 1991 godine imala u samom gradu 75,3% Hrvata, 14,8%Srba, 4% Jugoslavena i 5,6% Ostalih
u okolici POžege je u jesen 1991. godine Krizni štab evakuirao i potom do temelja spalio 23 srpska sela, tako da oni koji su eventualno razmišljali na koju bi stranu nisu imali većih dvojbi.


podaci za mjesto Pakrac 1991. godine
Pakrac - 8.197 st., Srbi 3.514 (42,86%), Hrvati 3.033 (37,00%), ostali 1.650 (20,14%)

općina Pakrac - 16.367

* Srbi - 7.818 (47,76%)
* Hrvati - 5.619 (34,33%)
* ostali - 2.930 (17,91%)

napomena. ovdje se pod Ostale vode i druge etničke grupe, tzv nacionalne manjine, Česi, Talijani, Madžari itd
__________________
*
revolution is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2010., 22:19   #56
za Tenju ne znam, ali Mirkovci su područje od posebne državne skrbi i dosta se mladih tamo odselilo jer dobiju neke povlastice, npr. građevinski materijal za kuću i nešto s porezom je drugačije (kao i VU)... Ipak je tamo katastrofa živjeti... Mislim, ne mogu zamisliti da živim u Ulici V. S. Karadžića... Koma!!!!!!

Zadnje uređivanje bellaswan : 27.11.2010. at 22:29.
bellaswan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2010., 22:28   #57
Quote:
bellaswan kaže: Pogledaj post




za Tenju ne znam, ali Mirkovci su područje od posebne državne skrbi i dosta se mladih tamo odselilo jer dobiju neke povlastice, npr. građevinski materijal za kuću i nešto s porezom je drugačije (kao i VU)... Ipak je tamo katastrofa živjeti... Mislim, ne mogu zamisliti da živim u Ulici V. S. Karadžića... Koma!!!!!!
Ime ulice se može promijeniti, ako ti zatraže stanovnici, a odobri gradska vlast.
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2010., 22:37   #58
Quote:
revolution kaže: Pogledaj post
u okolici POžege je u jesen 1991. godine Krizni štab evakuirao i potom do temelja spalio 23 srpska sela, tako da oni koji su eventualno razmišljali na koju bi stranu nisu imali većih dvojbi.
Neki govore da je riječ o 26 sela...
Koja je istina? Većina je tih sela bila slabo naseljena... U nekima se broj stanovnika mogao pobrojati na prste jedne ruke...


Iz Glasa Slavonije
Bagarić: Pisanije Save Štrpca
Podnošenje kaznene prijave komentirao je jučer za naš list Anto Bagarić. “Oni to rade po pisanijama Save Štrpca. Evakuacija je provedena u skladu sa svim međunarodnim konvencijama. O njoj je, na prijedlog Kriznog štaba, odlučilo tadašnje Zborno područje Osijek na čelu s generalom Karlom Gorinšekom”, ustvrdio je Bagarić. Na pitanje zašto su, ako je tako, sva sela spaljena nakon što su ljudi otišli, odgovorio je da to treba pitati vojne vlasti. "Vjerojatno se dogodilo kao i poslije 'Oluje'. Bilo je neodgovornih pojedinaca, to je istina", kazao je Bagarić.
bellaswan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2010., 22:40   #59
Quote:
bellaswan kaže: Pogledaj post
za Tenju ne znam, ali Mirkovci su područje od posebne državne skrbi i dosta se mladih tamo odselilo jer dobiju neke povlastice, npr. građevinski materijal za kuću i nešto s porezom je drugačije (kao i VU)... Ipak je tamo katastrofa živjeti... Mislim, ne mogu zamisliti da živim u Ulici V. S. Karadžića... Koma!!!!!!
Nakon mirne reintegracije 1998., značajan broj Mirkovčana je počeo prodavati svoje kuće i seliti u Srbiju ili drugdje u inozemstvo, pa se zbog toga povećava broj Hrvata, a smanjuje broj Srba u tom dijelu Vinkovaca.
*wiki

Velečasni Tomislav Korov, župnik Župe sv. Ćirila i Metoda je podsjetio da u Mirkovcima, gdje je do rata bilo večinsko srpsko stanovništvo ali se dobar dio njih odselio nakon što se i tu mirnom reintegracijom vratila hrvatska vlast 1998. , sada ima oko 500 katoličkih obitelji sa preko 2 500 vjernika.
http://www.vecernji.hr/vijesti/sraki...a-clanak-92954
frane2110 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2010., 22:52   #60
Quote:
bellaswan kaže: Pogledaj post
Neki govore da je riječ o 26 sela...
Koja je istina? Većina je tih sela bila slabo naseljena... U nekima se broj stanovnika mogao pobrojati na prste jedne ruke...
26 je evakuirano, a 23 do temelja spaljeno, nisu to bila velika tipična slavonska sela, ali su bila nekakva naselja, a koja više nisu u funkciji stanovanja

naravno da su (i) na internetu dostupni daleko relevantiji podaci i komentari od štrpčevog, kojeg se uvijek citira kada se želi dodati nota dubioze u neku informaciju, jel tak?

zaključno, evakuacija tih sela možda nije direktno doprinjela radikalnoj promjeni demografske slike požeške okolice, ali je dala nesumnjiv "signal"
__________________
*
revolution is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:38.