Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.07.2012., 13:31   #61
@Tavanka
Bar je bio natječaj s iznutricama pa ima ideja.

Meni je isto "problem" što ja UH izuzetno rijetko jedem. Dakle, jeftinije namirnice kao što su kruh, krumpir, tjestenina i sl. su izuzetno rijetko na mom meniju.
Jedem puno voća, povrća, mesa, ribe,.. Mojima nikad nije bilo žao dati za hranu i kvalitetne namirnice i takva sam i ja. Nešto kupim na akciji, nešto kupim skupo, ali gledam da sve bude što kvalitetnije i zdravo. Uz to, zbog načina života, zdravlja i treninga jedem 5-6x dnevno, manje obroke.

Dosta toga nabavljam preko nekih "veza" sa sela - gotovo svo meso, jaja, sireve, nešto povrća.. Tako da bih vjerojatno puno više trošila da sve to kupujem u dućanu.

Potpisujem maredoo i Pernatu. Niti svi zarađuju isto, niti kuhaju isto, niti imaju iste afinitete. Moj frend jede u menzi, ali tisuće kuna troši na sređivanje auta, kompjutera i sl.
Gipsyqueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 13:34   #62
Sad kad gledam moja cifra od 3000 kn i nije tako puno....Od toga je oko 400-500 kn na hranu za bebu, kašice još ne jede. Kupujem uglavnom u Konzumu (95 %), tu i tamo Interspar i vrlo, vrlo rijetko Diona (kad vidim na tv da je nešto na akciji). Napisala sam već da kupujem dosta K plus proizvode koji su mi ok, a i imaju one akcije 2+1 gratis i sl. (u zadnje vrijeme sam primjetila da ih je sve manje). Budući da imam i dijete od 3 godine, uvijek imam doma svježe voće i povrće, jogurte, nekakve dječje pudinge (monte, danonino.....), obavezno čokolade, sladoled i smoki (ko fol radi nje, a zapravo svi obožavamo čokoladu tako da se kod nas ne može dogoditi da ostane kockica čokolade kad se jednom otvori....Ja volim žitarice i sireve, a muž suhomesnate proizvode tako da i toga uvijek ima u frižideru.Tu su još i koje kakvi namazi, vrhnje, jaja, masline, neko vino i pivo.... Volim kupovati na veliko (navika ostala iz vremena kad sam živjela u kući i imala veliku ostavu), iako sad jedva potrpam sve namirnice u kuhinju kad se vratimo iz shopinga. Ja uglavnom jednom mjesečno odem u taj veliki shoping i ostavim oko 1500 kn, pa još svaki dan po kruh, mlijeko, voće i povrće....
luna274 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 13:35   #63
Quote:
Šefica prstena kaže: Pogledaj post
Nas je četvoro odraslih. Dva muškića i dvi divojčice. Ovako ugrubo i na brzinu naš buđet za hranu svaki mjesec iznosi cca 4.000,00 do 4.500,00 kn. Jedemo sve i meso i ribu i povrće. Nitko nam ništa ne da, a imamo mali vrt tako da ono što u njemu raste i naraste ne može na duže staze zadovoljiti naše potrebe za voćem i povrćem. Ako će četveročlana obitelj htjeti imati svaki dan za ručak meso+povrće ili ribu+povrće, popiti kavu ujutro, imati kilo voća, nešto ponjeti na posao za marendu, i još bezobrazno htjeti večerati tipa namaz i mlijeko ili kako, uz to za ručak popiti čašu vina, pogostiti se vikendom nekim kolačem e pa to neće moći ispod ove cifre koju sam navela, makar se iz petnih žila trudi obići centre i naći ono što voli po nešto nižim cijenama.
slazem se... to mi je ok... al ja opet to meso svaki da ne kuzim... i mozda nebi bas 4000kn doslo mene ali ovo sa kolacima mislim da tu puno ode, vino, mlijeko, kava, kakao isto tako itd... sve stvari koje ja ne radim
__________________
Ljudi oko vas su vaš najbolji resurs
anci1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 13:36   #64
bojim se i pomisliti koliko trosim(o)

a kakti sam student jos uvijek (imam x-icu i relativno cesto jedem barem 1 obrok na faksu)
polovicno se uzdrzavam sto znaci da mama uskace s hranom cesto, bradina mama posalje kutiju jaja i povrce s mini vrta jednom mjesecno otprilike (ponekad cesce)
bas cu ovaj mjesec baciti racunicu koliko potrosim, uz sebe hranim i 2 pesa stalno te 5 od 7 dana u tjednu i bradu
Zla patka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 13:40   #65
Quote:
Šefica prstena kaže: Pogledaj post
Nas je četvoro odraslih. Dva muškića i dvi divojčice. Ovako ugrubo i na brzinu naš buđet za hranu svaki mjesec iznosi cca 4.000,00 do 4.500,00 kn. Jedemo sve i meso i ribu i povrće. Nitko nam ništa ne da, a imamo mali vrt tako da ono što u njemu raste i naraste ne može na duže staze zadovoljiti naše potrebe za voćem i povrćem. Ako će četveročlana obitelj htjeti imati svaki dan za ručak meso+povrće ili ribu+povrće, popiti kavu ujutro, imati kilo voća, nešto ponjeti na posao za marendu, i još bezobrazno htjeti večerati tipa namaz i mlijeko ili kako, uz to za ručak popiti čašu vina, pogostiti se vikendom nekim kolačem e pa to neće moći ispod ove cifre koju sam navela, makar se iz petnih žila trudi obići centre i naći ono što voli po nešto nižim cijenama.
Žao mi je što ću te raziočarati ali može...naime...ja hranim četveročlanu familiju tu smo suprug, ja i 2 sina u pubertetu koji bi mene pojeli za doručak između dvije fete kruha. Poanta je u tome da sam se odrekla svega da bi nas prehranila jer moramo platiti kredit za stan i režije i nama što ostane. Imam na raspolaganju 2500 kuna za hranu, higijenu i moju kozmetiku i uspjevam. Jedemo uglavnom avijaciju i junetinu a tu i tamo si priuštim janjetinu i teletinu ali rijetko. Pije se voda i sok koji se pravi od sirupa. Djeci priuštim nutellu jer nju jedino vole i Nequick žitarice za doručak. Ručamo uvijek kuhano ili lešo meso ili nekakve šugove sa krumpirom i povrćem. Mlijeka jako puno ide.Voća kod nas uvijek ima a naranči pogotovo jer su moji sportaši svi. Kavu pijem na poslu besplatno i nosim zobene za doručak. Ne kupujem više ništa u pekarama tipa krafni i kroasana za marendu jer mi jako puno novaca na to ide. Spizu nabavljam u Lidlu gdje se povoljno mogu naći svakakvi proizvodi kako znate i sami.
Neki put si priuštim kolu, pizzu, sladoledi su povoljni u Lidla pa također moja djeca ni nijih nisu željna. Mama mi zna neki put uskočit sa spizom ali to je u zadnje vrijeme jako rijetko jer joj se pogoršala situacija što se love tiče.
Sve u svemu borim se ...u minusu nisam i
__________________
Neke pobjede su pobjede duha i duše.
Ponekad, čak i ako gubiš, dobivaš.
E. Wiesel
dalcosters is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 13:41   #66
Stvarno se divim ljudima koji uspiju potrošiti samo 1000 kn na namirnice. Kako ??!!!! Šta vam je najčešće na meni-u?.....
Dobro bi mi došao koji savjet s obzirom na sve kredite koje imamo. Naravno, u švicarcima. Zlo mi je kad se sjetim drugih 6 mjeseci porodiljnog i naknade od 2600 kn. Dovoljno za pol rate stambenog kredita, a di je još auto, nenamjenski kredit, pa american kartice...eh da, i režije bi se povremeno trebale platiti....

Zadnje uređivanje luna274 : 03.07.2012. at 13:47.
luna274 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 13:41   #67
Quote:
anci1987 kaže: Pogledaj post
pa nisam ciljala na tebe.... to je bilo za one koji trose 2000-5000kn za jednu ili dvije osoba... naravno da su prioriteti razliciti.. i naravno da su mi takvi koji puno trose jako poznati.. no ipak znam njihove navike hrane i ne jedu nista bolje od mene... naravno da odredjene namirnice imaju status luksuzne robe pa se na njih placa svasta i cijena im je visoka i da u mom slucaju ne koristim puno takve hrane... to je moj osobni izbor... ali da bas sve najjeftniji iz lidla kupujem, pa ne bas..
A čemu se onda čudiš?
Ako netko želi, može, ima 5000 kn za hranu - tko si ti da se čudiš zbog toga?

Ja se vama divim ako vi zaista potrošite ko ja jedna.

Quote:
anci1987 kaže: Pogledaj post
a sto jedemo? pa buduci da moja sadasnja cimerica neke stvari ne voli a na nekima inzistira necu reci da se hranimo naj naj ali ok.. jedemo tjestenine, rize, krupmir, heljdu, jecmenu kasu, grah, grasak, kukuruze, piletinu, tunu, ribu( orada ili brancin), jaja, sampinjone, lignje, juhe domace, kruh ( iako ga ja bas ne volim jesti), peciva koja sama pecem, jabuke, narance, grozdje, breskve, rotkvice, rajcice, krastavce, paprike... da jos nabrajam?
i sto se tice ideje za temu na budzetu vec sam pokusala.. izgleda premao ljudi to radi... ako mi se bude dalo pocet cu stavljati recepte, racune i slike sto jedemo..
Da, nabrajaj. Zbilja me zanima kako ugurati 2/3 obroka u 10 kuna.
Onak, kak u 5 kuna možeš ugurati oradu ili brancin (osim ako ne pojedeš 1/16 orade pa to smatraš obrokom, a nije da te 1/16 orade zasiti)??? Pa konzerva Kplus tune je 8 kn, a to je šrot
5rich is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 13:42   #68
Quote:
anci1987 kaže: Pogledaj post
slazem se... to mi je ok... al ja opet to meso svaki da ne kuzim... i mozda nebi bas 4000kn doslo mene ali ovo sa kolacima mislim da tu puno ode, vino, mlijeko, kava, kakao isto tako itd... sve stvari koje ja ne radim
ali usuđuješ se bez beda drugome spočitnuti što to radi i nazivati to razmaženošću, rastrošnošću i pomanjkanjem spoznaje o vrijednosti novca

nisam vidjela da je itko s većom mjesečnom cifrom rekao da zbog te cifre na hranu živi u kutiji, prosi po ulici ili živi od praznih pet boca

dakle, ali si mogu priuštiti taj velikiiiii luksuz od mesa svaki dan, svježeg voća i kozjeg sira ili nedajmilibože kave svaki dan ili kakao
ili su ajmemeni zgriješili pa imaju i dvoje djece pa i za njih moraju kupovati hranu, mlijeko, danonino...

ko im ima pravo reći da to ne mogu?
__________________
Be bold. Or italic. Never regular.
maredoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 13:43   #69
Quote:
anci1987 kaže: Pogledaj post
slazem se... to mi je ok... al ja opet to meso svaki da ne kuzim... i mozda nebi bas 4000kn doslo mene ali ovo sa kolacima mislim da tu puno ode, vino, mlijeko, kava, kakao isto tako itd... sve stvari koje ja ne radim
Nisam ni rekla meso svaki dan. Istina je da više jedemo ribu nego meso, ali ribu rijetko kupujem (lovimo sami), a ima dana kad je za ručak leća i palačinke.
A čuj ne možeš ni čistu vodu vječito pit. A ako piješ i samo čaj i to moraš kupiti?
__________________
Ništa mi neće ovi dan pokvarit
Šefica prstena is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 13:44   #70
E vidim da si u pustim nabrajanjima hrane stavila i lignje. Kod mene su ti lignje po 120,00 kn kila u ribarnici, a smrznute bogtepitajodakle su po 40 - 60 kn. Kako si njih ugurala u mjesečnu cifru troškova za hranu meni je zagonetka. Usput imam tek 31 godinu bračnog staža i borbe sa financijama svaki mjesec.
__________________
Ništa mi neće ovi dan pokvarit
Šefica prstena is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 13:46   #71
Quote:
anci1987 kaže: Pogledaj post

a sto jedemo? pa buduci da moja sadasnja cimerica neke stvari ne voli a na nekima inzistira necu reci da se hranimo naj naj ali ok.. jedemo tjestenine, rize, krupmir, heljdu, jecmenu kasu, grah, grasak, kukuruze, piletinu, tunu, ribu( orada ili brancin), jaja, sampinjone, lignje, juhe domace, kruh ( iako ga ja bas ne volim jesti), peciva koja sama pecem, jabuke, narance, grozdje, breskve, rotkvice, rajcice, krastavce, paprike... da jos nabrajam?
i sto se tice ideje za temu na budzetu vec sam pokusala.. izgleda premao ljudi to radi... ako mi se bude dalo pocet cu stavljati recepte, racune i slike sto jedemo..
kak uspijes potrositi samo 600kn? kako? daj otkrij nam tajnu... sto ne kupuje se novcem
Zla patka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 13:48   #72
Da mozes se hraniti zdravo i vegetarijanski, ali kvalitetno meso i riba kosta ipak malo vise od neke sice.
A i voce nije nesto jeftino uvijek.
ombia is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 13:50   #73
Quote:
ombia kaže: Pogledaj post
Da mozes se hraniti zdravo i vegetarijanski, ali kvalitetno meso i riba kosta ipak malo vise od neke sice.
A i voce nije nesto jeftino uvijek.
Pa sad. Obzirom na cijene povrća na placu nisam baš sigurna da vegetarijanci puno uštede.
sis is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 13:54   #74
Dalcosters, ja ti živim u Dalmaciji i cjene su kod mene ajme ajme. Pomidori su sad po 12 kn kilo. Lubenica po 8 kn kilo, mljeveno juneće meso je od 40 do 55. Ne jedemo ni mi janjetinu i teletinu, kokoš za nas 4 nemaš ispod 35 kn po kili. Fažoleti (ne nisam ih kupila) su po 29,99. Pa ti vidi.
__________________
Ništa mi neće ovi dan pokvarit
Šefica prstena is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 13:55   #75
Quote:
Šefica prstena kaže: Pogledaj post
E vidim da si u pustim nabrajanjima hrane stavila i lignje. Kod mene su ti lignje po 120,00 kn kila u ribarnici, a smrznute bogtepitajodakle su po 40 - 60 kn. Kako si njih ugurala u mjesečnu cifru troškova za hranu meni je zagonetka. Usput imam tek 31 godinu bračnog staža i borbe sa financijama svaki mjesec.
lignje uvijek kupi cimerica zamrnute u lidlu i priprema... ja se tu puno ne petljam i neznam ti detalje sta i kako... no pretpostavimo da su 60kn/kg.. ne treba nama vise od 300g... ili?
__________________
Ljudi oko vas su vaš najbolji resurs
anci1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 14:00   #76
Pa vas dvi onda papate ko vrapčići, jer kad ti uzmeš 30 dkg liganja od čega ti dok se otope ode dobar dio pojedete ništa.
__________________
Ništa mi neće ovi dan pokvarit
Šefica prstena is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 14:01   #77
Quote:
Šefica prstena kaže: Pogledaj post
Dalcosters, ja ti živim u Dalmaciji i cjene su kod mene ajme ajme. Pomidori su sad po 12 kn kilo. Lubenica po 8 kn kilo, mljeveno juneće meso je od 40 do 55. Ne jedemo ni mi janjetinu i teletinu, kokoš za nas 4 nemaš ispod 35 kn po kili. Fažoleti (ne nisam ih kupila) su po 29,99. Pa ti vidi.
srićo moja i ja sam iz istog grada ka i ti. Kokoš u Lidla ti je 18 kuna subotom pa ti vidi. Mljeveno napravim na šug i od pola kila imam dva puta tj. jedno ga jedemo kao paštašutu a sutradan ga napavim ako lazanju sa dosta bešamela. Ukusno i zasitno.Lubenica je bila 5 kn po kili sad je na ispod 4 kn. To kupujem kad padne cijena ili kupim četvrtinu. Fažoleti su po 20 kuna,već jako dugo a meni je po kila fažoleta dosta za dva puta sa recimo carskim mesom. Srdelu si priuštimo jer je jeftina. Meni za salatu recimo tribaju 2 pomidora, pola kukumara i jedna paprika...ne znam jeste li vi izilice ili smo mi slabog apetita


edit sad je mljeveno 35 kn kilo u lidla pa eto...triba samo malo prošnjufat
__________________
Neke pobjede su pobjede duha i duše.
Ponekad, čak i ako gubiš, dobivaš.
E. Wiesel
dalcosters is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 14:05   #78
Moja squo koja neće jesti meso troši više od mene. Ukoliko se želiš zdravo i raznoliko hraniti kao vegetarijanac, to zahtijeva velika ulaganja u razne bademe, orahe, sva moguća voća i povrća a da ne spominjem gljive. U Rijeci je kila vrganja 120kn na placu pa vidi.

Ima jedna bitna stvar. Na hrani se ne štedi. Treba jesti raznoliko, sezonski i umjereno i uštediti će se na bolestima.

Osobno ne kupujem slatko, sokove, grickalice a od suhomsnatog samo pancetu i jako rijetko kulen i pršut. Ulje dobivam iz Poreča, Brača i Punta ali ga svejedno moram ponekad kupiti.

Jedem dosta ribe i povrća ali bar par puta tjedno meso. + pašte, riža, sunc. ulje, maslac, sezonsko voće, povrće... Vino kupim u rinfuzi i ponekad tipa 2xmjesečno botelju ali opet ne pretjeranu (do 100kn). Sve što mogu kupujem na tržnici i bez odlazaka okolo i gableca potrošim oko 1500kn/mj. Radim pa si priuštim poneki gušt. Tipa bijelu ribu ili bolji komad mesa.

Mršav sam i brz na 100m
__________________
Pravila o oblikovanju potpisa
Frank Zappa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 14:06   #79
anci
student si, ovisiš o đeparcu roditelja ili zaradi od povremenih poslova
i razvučeš se koliko možeš sa time što imaš

i čini ti se da oni koji imaju više su rastrošni, neracionalni i ne znaju s novcima i misliš si da ti imaš njihove plaće imala bi ohoho viška novaca

svi smo to prošli, moja prva plaća je bila nekoliko puta manja nego sadašnja
al su mi i troškovi i način života bili drugačiji što uključuje i način prehrane i novac potrošen na hranu

da moram opet tako živjeti ne bih htjela, ali znam da nemam izbora da bih morala i preživjela bih
( i sigurno bi si opet mislila kak ljudi bezveze kukaju da se sa 1000 kn nemogu prehranit )

isto tako, svatko od nas voli trošit svoj zarađeni novac na nešto što ga veseli
i ne vesele na iste stvari
i često (subjektivno) ne razumijemo kako netko može trošiti toliko na nešto, ali ako objektivno pogledamo svi mi imamo to nešto što drugima može i ne mora biti razumljivo
cilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 14:07   #80
Quote:
anci1987 kaže: Pogledaj post
lignje uvijek kupi cimerica zamrnute u lidlu i priprema... ja se tu puno ne petljam i neznam ti detalje sta i kako... no pretpostavimo da su 60kn/kg.. ne treba nama vise od 300g... ili?
Ako i pojedete 300g (što mi se čini nevjerojatno jer je meni to ništ, a sama ne jedem puno), s tim ste popunile dnevni budžet za sve obroke u danu, za obje.
Još uvijek misliš da trošite 600 kn? Malo iskrivljenu percepciju imaš
5rich is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:48.