Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.04.2004., 14:48   #1
Klima uređaj - održavanje

Posjedujem klima uređaj u stanu (Samsung), pa me zanima kako se on održava. Mislim na izmjenu / čišćenje filtera, koliko često...

Vidio sam u manualu da se filteri samo usisaju. Da li je to dovoljno, ili ih treba povremeno zamijeniti?

Je li to komplicirano ili moram zvati servisera?

Hvala na odgovorima.
 
Odgovori s citatom
Old 21.04.2004., 07:46   #2
Klima uređaj

Pozdrav!
Nije problem oćistiti unutarnje filtere. Problem je oćistiti izmjenjivaće topline, Vanjski i unutarnji.
Unutarnji "radi" preko tog filtera i ne zapuni se, ali se dogodi da se pojave gljivice i štopaju prolaz zraka.
Vanjski se zaštopa proljetnim cvijetovima i jesenskim lišćem.
Ako možeš i ,ako je zaštopan operi ga mlazom vode.
Ako klima radi, a ne grije-hladi, ODMAH ju iskljući i -trebaš majstora. Jer ako freon poćne bušiti ozon, a ne hladiti u klimi, povući će zrak i ćeka te izmjena kompresora.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2004., 02:33   #3
Filtere izvučeš van i opereš ih vodom, osušiš i vratiš nazad.

Ipak bi, svako godinu-dvije (ovisno koliko je koristiš) trebao pozvat majstora da ti to pogleda kako se ne bi dogodilo ovo što prethodnik opisa.
Anteaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2004., 15:08   #4
Majstor koji je ugradio klimu trebao bi ju i servisirati. Ja sam nedavno ugradila LG klimu, garancija je 5 g. ali obavezan servis jednom godišnje. A filter se pere svakih mjesec dana, to su mi pokazali kako se radi.
ana_m is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2004., 15:49   #5
Re: Klima uređaj

Quote:
ZOsvald kaže:
Pozdrav!
Nije problem oćistiti unutarnje filtere. Problem je oćistiti izmjenjivaće topline, Vanjski i unutarnji.
Unutarnji "radi" preko tog filtera i ne zapuni se, ali se dogodi da se pojave gljivice i štopaju prolaz zraka.
Vanjski se zaštopa proljetnim cvijetovima i jesenskim lišćem.
Ako možeš i ,ako je zaštopan operi ga mlazom vode.
Ako klima radi, a ne grije-hladi, ODMAH ju iskljući i -trebaš majstora. Jer ako freon poćne bušiti ozon, a ne hladiti u klimi, povući će zrak i ćeka te izmjena kompresora.
Samsung (koji je inaće po kvaliteti na dnu - jedino su no name gori) je potrebno jedanput godišnje očistiti unutrašnju jedinicu. To bi trebeo napraviti redovni serviser tj. onaj koji je i montirao klimu. Postupak je slijedeći: Unutarnja jedinica se na licu mjesta rastavi, te izvadi ventilator (turbina) te u kadi se pošprica s posebnom tekučinom (najbolji je Renevz iako ima malo neugodan miris). Nakon desetak min. - dok popušite cigaret, se dobro ispere mlazom vode. Filteri (oni veliki) se također peru pod mlazom vode i to što češće najbolje dva puta mjesešno. Isparivać - ono rebrasto metalno, se našprisa istom tekučinom te nakon što se osuši jedinica se sklopi. Naravno i cijelo kućište treba dobro obrisati i iznutra i vani.
Postupak traje oko pola sata i košta 200-250 K.

Kod boljih klima kao što je Panasonic, Micubishi, Daikin postupak je drugačiji. Pošto je u njih isparivać mnogo gušće napravljen a time i učinkovitiji nakon dvije godine potrebno je cijelu unutrašnju jedinicu rastaviti i skinuti te je potpun očistiti. Preporuča se to raditi svake godine. Cijena: 500K.
Vanjsku jedinicu nije potrebno prvih 5-6 god. skidati i prati osim u posebnim slučajevima gdje ima puna prašine ili lišća.
Nakon cijelog postupka klima izgleda koa da je tek kupljena.

P.S. Širina latica kod isparivaća: Što su širi prorezi to znaći da više prašine i prljavštine prolazi kroz njih te tako dospijeva i u zrak koji dišete što osobito zna smetati osobama s astmom i alergijama, zato pazite koju klimu uzimate.
__________________
uvjek sam a nikad do kraja
Mort is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2004., 19:24   #6
Cool Klima

Pošto nismo stručnjaci a želimo kupiti klimu potreban nam je stručni savjet korisnika klime ili servisera. Koju klimu kupiti za hlađenje prostora do 40 kvadratnih metara. Gledali smo Samsung i Vaillant snage 3,6 kW. Koji je najbolji izbor i odnos kvaliteta/cijena/održavanje. Više nam se sviđa Vaillant ali ima ih s inverterom i bez. Piše u katalogu da klime s inverterima troše manje struje. Zanima nas i koliko kW struje troši klima na sat ili dnevno otprilike. Da li se isplati kupiti klimu s inverterom ili ne.


POMOĆ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

P.S. Inaće trgovci u trgovinama koje se bave prodajom klima nemaju pojma o čemu se tu radi. ( A nit ih zanima )
 
Odgovori s citatom
Old 22.05.2004., 20:54   #7
Re: Klima

Quote:
mar23 kaže:
Pošto nismo stručnjaci a želimo kupiti klimu potreban nam je stručni savjet korisnika klime ili servisera. Koju klimu kupiti za hlađenje prostora do 40 kvadratnih metara. Gledali smo Samsung i Vaillant snage 3,6 kW. Koji je najbolji izbor i odnos kvaliteta/cijena/održavanje. Više nam se sviđa Vaillant ali ima ih s inverterom i bez. Piše u katalogu da klime s inverterima troše manje struje. Zanima nas i koliko kW struje troši klima na sat ili dnevno otprilike. Da li se isplati kupiti klimu s inverterom ili ne.


POMOĆ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

P.S. Inaće trgovci u trgovinama koje se bave prodajom klima nemaju pojma o čemu se tu radi. ( A nit ih zanima )

Za taj prostor ti je sasvim dovoljna klima od 3,6kw. Utrošak struje je 1,2kw tj trećinu snage koja razvija u grijanju odnosno hlađenju. Inverter troši oko20-30% manje struje.
Inverter se dakako isplati iako košta više.
Nikad nisam radio s Valliantom pa nemogu ništa reći o njemu, dok Samsung inverter nemoj ni u kojem slučaju uzimat bez obzira na malu cijenu. Snage grijanja i hlađenja nisu istinite a možeš očekivati da čim počneš grijati se s njom da će se pokvariti.
Za hlađenje će ti Samsung biti dobar tj. sve klime će ohladiti prostor. Razlike su u mlazu zraka, glasnoći uređaja, propusnosti filtera itd.

Nevjeruj u podatke koji su napisani na reklamama!

Koju klimu kupiti? Ovisi koliko para želiš uložiti u to, dali ti je samo za hlađenje ili i za grijanje, dali imaš astmu ili alergiju na prašinu, jeli ti smeta buka...
__________________
uvjek sam a nikad do kraja
Mort is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2004., 23:53   #8
Thumbs up

Hvala na odgovoru!

Naime, koliko love mislim uložiti - što manje!
Klima mi bi služila samo za hlađenje a ne i za grijanje - grijanje je riješeno.

Kroz koliko vremena se otprilike isplati inverter?
Koju klimu? Mogu kupiti LG, Samsung, Daewoo, Vaillant, a ostalo potražiti u trgovinama. Pitanje je sad koju????
 
Odgovori s citatom
Old 23.05.2004., 00:06   #9
Quote:
mar23 kaže:
Hvala na odgovoru!

Naime, koliko love mislim uložiti - što manje!
Klima mi bi služila samo za hlađenje a ne i za grijanje - grijanje je riješeno.

Kroz koliko vremena se otprilike isplati inverter?
Koju klimu? Mogu kupiti LG, Samsung, Daewoo, Vaillant, a ostalo potražiti u trgovinama. Pitanje je sad koju????
Samsung 2000k
Panasonic 4000k
To su cijene koje znam Panasonic je vrhunska, a LG je bolja od Samsunga. Daewoo je previše bućan.

Za koliko se vremena isplati inverter neznam. To ovisi od toga koliko radi. Npr klima od 3,5kw potroši 1,2kw struje na sat a inverter oko 900w i to kad radi punom snagom inaće i manje.
Ove gore cijene su bez montaže koja dođe 1000 - 1200k.
Koji si grad?
__________________
uvjek sam a nikad do kraja
Mort is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2004., 00:23   #10
Iz Varaždina sam ali često odlazim u Zagreb tak da mogu i tam kupiti ako je povoljnije. A ti?
 
Odgovori s citatom
Old 23.05.2004., 00:43   #11
Quote:
mar23 kaže:
Iz Varaždina sam ali često odlazim u Zagreb tak da mogu i tam kupiti ako je povoljnije. A ti?
Nemogu ti pomoć. Iz Splita sam.
__________________
uvjek sam a nikad do kraja
Mort is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2004., 07:51   #12
Koja klima

Pozdrav
Klima nije stvar koja se kupuje svaki dan.
Ono da želiš najeftiniju zaboravi- u konačnici te dođe daleko skuplje.
Kupi nešta pošteno i tiho.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2004., 14:50   #13
klimaaaaaaaaa

Kompa,

ja sam ugradio dvije klime MITSUBISHI u kuću lani. na njih se hladim i grijem u prelazbom periodu. Izuzetno su kvalitetne i tihe. Imaju odvlaživanje, hlađenje i grijanje te dizalicu topline (Rekuperator). Ugradio mi ih je FANTOM servis i da ih pohvalim sve su tako uredno napravili da sam ostao paffff.

Oni su iz Zgareba ali rade po cijeloj RH. AKo te zanima, piši pa ti javim kontakt broj.

Sretno.
__________________
Što bih dao da sam mlađi, a da imam ovu pamet !!!

LJubitelj životinja-toplokrvnih
rovad is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2004., 03:00   #14
Ah, te reklame.
__________________
uvjek sam a nikad do kraja
Mort is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2004., 18:42   #15
Tko servisira Samsung klime u Zadru? Treba mi za kompletno čišćenje unutarnjih jedinica, rastavljanje i sprejanje onim sprejem, jer se trebam riješiti gljivica koje su unutra.
Mariaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2004., 07:31   #16
Servis

Servisira ih servis za klime. Samsung je najobićnija klima. Možeš to i sama.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2004., 07:37   #17
Sama? Evo, baš sam je rastavila na proste faktore. Kako ću je sad sastavit ?Da probam stetoskopom jel diše ?
Mariaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2004., 09:32   #18
klima

Mali savjet.

Održavanje klima uređaja ne zahtjeva nužno servisera, osim ako je vanjska jedinica postavljena na teško dostupno mjesto (fasada stambene zgrade, krov...). Ja sam to riješio tako da sam od glavnog distributera za RH kupio pjenu za čišćenje (koncentrat) FOMA-A-COIL i sada imam kemije za nekoliko godina. Firma se zove MILOC d.o.o. iz Bjelovara i poslali su mi paket poštom. (480 kn) www.miloc-hr.com .

Unutarnja se jedenici otvori, opere filter vodom, a isparivači se samo pošpricaju kemijom. Nije potrebno ispirati ako isparivači nisu začepljeni. Inače je cijena servisa po jedinici cca 500 kn, no ako klima hladi i grije normalno onda nije nužno zvati servis. Jedino ako ne radi kako treba onda treba pregledati stanje freona i ako nedostaje nije dosta samo dopuniti što serviseri vole napraviti, već i ustanoviti gdje pušta. Najbolji pokazatelj da nedostaje plina je smrzavanje ventila na izlazu iz vanjske jedinice. Eko freon nije dovoljno dopuniti već treba izvakumirati sistem i napuniti novim plinom jer komponente eko freona isparavaju različiti te nije moguće dopuniti sistem. R 22 freon koji je još uvijek najzastupljeniji može se dopunjavati. Ako vidite negdje masne tragove na instalaciji to je mjesto propuštanja freona i potrebno je odmah zvati servis jer ako nedostaje freon kompresor koji je ujedno i najskuplji dio klime može otkazati (pregoriti).

Nadam se da sam bio od pomoći. A da pri radovima na čišćenju potrebno je isključiti klimu iz struje, OBAVEVEZNO.



Sretno
__________________
Što bih dao da sam mlađi, a da imam ovu pamet !!!

LJubitelj životinja-toplokrvnih
rovad is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2004., 09:57   #19
Unutarnja jedinica , kad se skine maska, ima po sebi nakupine gljivica i koječega još što smrdi na plijesan i osjeća se u toj prostoriji. kako je ta rotirajuća rešetka nedostupna, a probala sam to strugati dugačkim tankim kistom, mislim da bi se ipak jedino moglo riješiti rastavljanjem i pranjem tog dijela, te sprejanjem cijele unutarnje površine, koja je kod Samsung klime nedostupna zbog jedne rešetke. Vanjski filter na maski i samu masku perem redovno.
Eto, a bio mi neki majstor, slobodni strijelac, koji nije znao rastaviti tu klimu.
Zato tražim tko u Zadru ima ovlašteni servis, jer sam je kupila prije tri godine u predstavništvu splitskog "Robex"-a u Zadru kojeg više nema, a kad sam ih nazvala su me otkačili na telefon i rekli da će možda ovih dana njihov majstor dolaziti u Zadar, itd... sve u svemu , nakon par telefonskih razgovora, svatila sam da od njih ništa.
Onda sam zvala generalnog zastupnika u Zagrebu, Europatrade, koji su mi rekli da ne mogu oni ništa, da zovem privatno majstora i dali mi njegov broj .... toliko o preporuci za kupnju Samsung klime. Dotični majstor je oprao vanjske maske i filtere i rekao da nezna rastavit klimu i očistit nakupine koje smetaju normalnom radu.
Dakle, lipi moji, NE kupujte Samsung klimu , jer reklamiraju pet godina garancije i ostale gluposti , a ako OVLAŠTENI SERVISER ne servisira klimu nakon prve godine , GARANCIJA NE VRIJEDI.
Dakle, splitski Robex je učinio sve da anulira tu garanciju.
Čišćenje se plaća posebno , to nije problem, al tražim tko OVLAŠTENI servis koji valjda zna kako rastavit tu klimu .
UF . Jesam se natipkala.... ))))
Mariaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2004., 12:03   #20
pomoć stiže

Izgleda da je fakat tvoja klima zapuštena. Nemam nkog tko bi ti bio kontakt u Zadru ali nazovi mog servisera, pozovi se na Davora. 098/212668 Fantom d.o.o. Boris Senjak i možda ti on može pomoći. Javi kako je prošlo.
__________________
Što bih dao da sam mlađi, a da imam ovu pamet !!!

LJubitelj životinja-toplokrvnih
rovad is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:44.