Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Stomatologija i oralna higijena

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.04.2011., 20:32   #9001
Mene zanima kako se mogu skinuti pigmentacije na zubima.Naime,na par mjesta imam kao neku tanku smedu crtu.Stomatolog mi je rekao da je to pigment i da nema potrenbe dirati,ali mene zivcira
Ima netko neku shemu,tipa limunov sok ili...?
Royal Sense is offline  
Old 17.04.2011., 21:42   #9002
jel netko zna koliko plaćam ortopan s uputnicom?i gdje ga je najbrže napraviti?
zahvaljujem unaprijed
marre30 is offline  
Old 18.04.2011., 10:17   #9003
Cista (bubuljica) iznad zuba - pomoc

Pozdrav


Prije skoro 4 godine iznad prednjeg zuba u samom mesu iznikla mi je kao neka bubuljica. Nije me bolilo i nisam mnogo obracao paznju na to. Kasnije sam od nekoga cuo da je to kao neka cista. No kako me nije bolilo nisam ni reagovao niti isao na pregled.

Tu bubuljicu ili cistu imam evo vec 4 godine. Imam sve zdrave zube i redovno idem kod stomatologa. No primjetio sam da iz usta imam uzasno los zadah i shvatio sam da je to zbog te ciste. Kada stavim prst na nju, osjetim uzasno los miris koji se siri sa nje. Zbog toga vjerovatno i imam los zadah iz usta.

Zanima me sta je ova cista, kako nastaje i kako da je uklonim? koliko je opasno i je li nesto sto se mora operisati ili? Inace je bijele boje i izgleda kao obicna bubuljica sto se javi na kozi samo sto je ona u mesu iznad zuba pa se tesko i vidi...
Samsung2007 is offline  
Old 18.04.2011., 14:01   #9004
Jel ovo nema nikakav strucnjak za ove ciste?
Samsung2007 is offline  
Old 18.04.2011., 15:06   #9005
Quote:
marre30 kaže: Pogledaj post
jel netko zna koliko plaćam ortopan s uputnicom?i gdje ga je najbrže napraviti?
zahvaljujem unaprijed
Ako nemaš dopunsko, nekih 20-ak kuna (ili manje).
Ja sam ga radila u Laginjinoj, dođeš, daš uputnicu, pričekaš 5 minuta, slikaš se i za par minuta dobiješ slikicu.
nana_22 is offline  
Old 18.04.2011., 15:39   #9006
Ja sam se još nešto sjetila pitati.
U početku cijele priče s mojim zubima, glavni osumnjičeni je bio umnjak.
Malo je svima to bilo "čudno" jer raste ravno i ima mjesta, ali navodno da je dosta blizu kosti.
Zanima me vaše mišljenje o tome, ako na onim snimkama uopće to možete vidjeti - je li doista (pre)blizu kosti i ako je, može li zbog toga uzrokovati ovakve probleme?
Hobby is offline  
Old 18.04.2011., 19:14   #9007
ajde super.

iman i ja problema sa bruksizmon i boli u TMZ-u. napravljena mi je udlaga prija sedmice dana, ali jos ne vidin pomaka. doktori kazu da bi za oko 20ak dana triba pocet primjecivat poboljsanja, a ja tako nestrpljiv.
Ajax81 is offline  
Old 18.04.2011., 22:11   #9008
stavila sam implantant 24.01 na donju peticu. od vađenja mliječnog zuba
prije 15 godina nije mi narastao trajni. od samog stavljanja samo problemi.
malo se ugnojilo nakon stavljanja pa smo to čistili. vrlo brzo se implantant počeo
vidjeti jer se meso oko njega povuklo. ali dr. kaže da čekamo da vidimo.
od tada na svakom pregledu kad ga pogleda, odnosno stavi nešto u njega to
zaboli ko sam vrag.
otišla sam na pregled kod čeljusnog kirurga prije deset dana, njegovo mišljenje
je da ga vadimo jer je već previše vremena prošlo. kaže da je tako bolilo jer
se nije primio i valjda se može zavrtiti u kosti.
moj dr. kaže prije pet dana da pričekamo još malo.
prisutna je bol na hladno i pri četkanju.
meni se više nakon toliko vremena ne da zaj... više s tim i ja bih ga vadila,
samo mi stvara probleme ali dr koji ga je stavljao stalno odugovlači (inače on nije kirurg već ortodont).
mišljenje???
bananarama is offline  
Old 18.04.2011., 22:59   #9009
Quote:
bananarama kaže: Pogledaj post
stavila sam implantant 24.01 na donju peticu. od vađenja mliječnog zuba
prije 15 godina nije mi narastao trajni. od samog stavljanja samo problemi.
malo se ugnojilo nakon stavljanja pa smo to čistili. vrlo brzo se implantant počeo
vidjeti jer se meso oko njega povuklo. ali dr. kaže da čekamo da vidimo.
od tada na svakom pregledu kad ga pogleda, odnosno stavi nešto u njega to
zaboli ko sam vrag.
otišla sam na pregled kod čeljusnog kirurga prije deset dana, njegovo mišljenje
je da ga vadimo jer je već previše vremena prošlo. kaže da je tako bolilo jer
se nije primio i valjda se može zavrtiti u kosti.
moj dr. kaže prije pet dana da pričekamo još malo.
prisutna je bol na hladno i pri četkanju.
meni se više nakon toliko vremena ne da zaj... više s tim i ja bih ga vadila,
samo mi stvara probleme ali dr koji ga je stavljao stalno odugovlači (inače on nije kirurg već ortodont).
mišljenje???
zato se implantati rade kod oralnog kirurga...
danas je interes samo zaraditi pare,a struku tko sljivi!
nisu bez veze oralni kirurzi zavrsili dodatnih 3-4 godine specijalizacije...

implantologija se ne moze nauciti na tecaju...
ribica0603 is offline  
Old 19.04.2011., 02:09   #9010
Quote:
ribica0603 kaže: Pogledaj post
zato se implantati rade kod oralnog kirurga...
danas je interes samo zaraditi pare,a struku tko sljivi!
nisu bez veze oralni kirurzi zavrsili dodatnih 3-4 godine specijalizacije...

implantologija se ne moze nauciti na tecaju...

Moram reagirati a ovo...
Implantologija se MOŽE naučiti...ne na tečaju već na brojim tečajevima na koje svaki stomatolog može ići ako ima volje i naravno para da si ih priušti!

I kad netko ide stavit implantat kod oralnog kirurga...to mu nije garancija da mu/joj se neće desiti kao bananamari...I to je jasno svim stomatolozima ovdje na forumu.
huba-buba is offline  
Old 19.04.2011., 09:44   #9011
Quote:
bananarama kaže: Pogledaj post
stavila sam implantant 24.01 na donju peticu. od vađenja mliječnog zuba
prije 15 godina nije mi narastao trajni. od samog stavljanja samo problemi.
malo se ugnojilo nakon stavljanja pa smo to čistili. vrlo brzo se implantant počeo
vidjeti jer se meso oko njega povuklo. ali dr. kaže da čekamo da vidimo.
od tada na svakom pregledu kad ga pogleda, odnosno stavi nešto u njega to
zaboli ko sam vrag.
otišla sam na pregled kod čeljusnog kirurga prije deset dana, njegovo mišljenje
je da ga vadimo jer je već previše vremena prošlo. kaže da je tako bolilo jer
se nije primio i valjda se može zavrtiti u kosti.
moj dr. kaže prije pet dana da pričekamo još malo.
prisutna je bol na hladno i pri četkanju.
meni se više nakon toliko vremena ne da zaj... više s tim i ja bih ga vadila,
samo mi stvara probleme ali dr koji ga je stavljao stalno odugovlači (inače on nije kirurg već ortodont).
mišljenje???
Čini mi se da je ovdje došlo do infekcije prilikom primarnog zaraštanja, te da je pravo rješenje izvaditi implantat, čekati cca 6 mj, pa ponovo staviti implantat na isto mjesto.
xx23 is offline  
Old 19.04.2011., 10:01   #9012
Quote:
ribica0603 kaže: Pogledaj post
zato se implantati rade kod oralnog kirurga...
danas je interes samo zaraditi pare,a struku tko sljivi!
nisu bez veze oralni kirurzi zavrsili dodatnih 3-4 godine specijalizacije...

implantologija se ne moze nauciti na tecaju...
Implantologija se svojim razvojem kroz 4 desetlječa razvila u posebnu specijalističku granu stomatologije koja u sebi objedinjava dijelove parodontologije, oralne kirurgije, protetike te čak maksilofacijalne kirurgije.
Danas se smatra da adekvatnu implantološku terapiju mogu provesti ili implantolog (osoba posebno školovana za implantologiju) ili tim sastavljen od specijalista protetike i kirurgije(posebno školovanih za implantologiju).
U naprednom svijetu već godinama postoje vrlo sofisticirani oblici školovanja u implantologiji koji idu do razine specijalizacije.
Dakle implantologija nije dio oralne kirurgije, niti specijalizacija iz oralne kirurgije sama po sebi predstavlja kvalifikaciju za implantologiju.
xx23 is offline  
Old 19.04.2011., 12:09   #9013
Možda ovaj put dobijem odgovor

Već godinu dana popravlja li popravlja zube.
Imam kutnjake koji su u katastrofalnom stanju, bolje reć sranju.
Pred mjesec i pol mi je stavila plombu na onaj kutnjak prije zadnjeg kutnjaka, znači treći zub počevši od umnjaka.
Stavila je plombu amalgamsku (onu crnu) i nešto se dogodilo, kao neki razmak, zbog čega kada god jedem hrana mi se nakuplja. Ta hrana kao da upada u samo zubno meso, ali ona mi je rekla da je to najvjerojatnije rupica (znači između plobiranog zuba i drugog isto tako plombiranog zuba) i sada mi je prošli tjedan to kao zakrpala, ali mene i dalje boli. Ne znam možda je li bol potječe od umnjaka koji je zakrpan s lijekom (dio lijeka se odlomio), ali ta tri zuba su u teškoj katastrofi.
Sada je ona na godišnjem, a ja sam očajna. Čak i kada joj se požalim ona nekako to posluša jedva jedvice, napravi nešto, pročačka i bok. Dođem doma, a problem isti.
Zubarica je socijalna, a ne privatnik. Za privatnika nemam para. Mogla bih možda otići jednom da mi sredi taj zub koji zeza, ali kada nije samo jedan u pitanju.
Ne znam što da radim. Ne mogu više ništa jesti. Najradije bih isčupala sve te plombe i živjela na mlijeku.

E da - zub diše. Ono, osjetim pulsiranje i lagano zatezanje.

Da odem privatniku? Jesu oni kvalitetniji od socijalnih?
čaša_vode is offline  
Old 19.04.2011., 17:19   #9014
Quote:
xx23 kaže: Pogledaj post
Implantologija se svojim razvojem kroz 4 desetlječa razvila u posebnu specijalističku granu stomatologije koja u sebi objedinjava dijelove parodontologije, oralne kirurgije, protetike te čak maksilofacijalne kirurgije.
Danas se smatra da adekvatnu implantološku terapiju mogu provesti ili implantolog (osoba posebno školovana za implantologiju) ili tim sastavljen od specijalista protetike i kirurgije(posebno školovanih za implantologiju).
U naprednom svijetu već godinama postoje vrlo sofisticirani oblici školovanja u implantologiji koji idu do razine specijalizacije.
Dakle implantologija nije dio oralne kirurgije, niti specijalizacija iz oralne kirurgije sama po sebi predstavlja kvalifikaciju za implantologiju.
potpisujem u potpunosti
borna07 is offline  
Old 19.04.2011., 17:26   #9015
Quote:
čaša_vode kaže: Pogledaj post
Već godinu dana popravlja li popravlja zube.
Imam kutnjake koji su u katastrofalnom stanju, bolje reć sranju.
Pred mjesec i pol mi je stavila plombu na onaj kutnjak prije zadnjeg kutnjaka, znači treći zub počevši od umnjaka.
Stavila je plombu amalgamsku (onu crnu) i nešto se dogodilo, kao neki razmak, zbog čega kada god jedem hrana mi se nakuplja. Ta hrana kao da upada u samo zubno meso, ali ona mi je rekla da je to najvjerojatnije rupica (znači između plobiranog zuba i drugog isto tako plombiranog zuba) i sada mi je prošli tjedan to kao zakrpala, ali mene i dalje boli. Ne znam možda je li bol potječe od umnjaka koji je zakrpan s lijekom (dio lijeka se odlomio), ali ta tri zuba su u teškoj katastrofi.
Sada je ona na godišnjem, a ja sam očajna. Čak i kada joj se požalim ona nekako to posluša jedva jedvice, napravi nešto, pročačka i bok. Dođem doma, a problem isti.
Zubarica je socijalna, a ne privatnik. Za privatnika nemam para. Mogla bih možda otići jednom da mi sredi taj zub koji zeza, ali kada nije samo jedan u pitanju.
Ne znam što da radim. Ne mogu više ništa jesti. Najradije bih isčupala sve te plombe i živjela na mlijeku.

E da - zub diše. Ono, osjetim pulsiranje i lagano zatezanje.

Da odem privatniku? Jesu oni kvalitetniji od socijalnih?
odgovora pametnog nema
evidentno je da imaš problema koja dotična kolegica ne može riješiti u potpunosti...u razloge nećemo ulaziti
mogu li se ti zubi srediti adekvatno preko socijalnog...materijali i postupci koji su u sklopu socijalnog imaju svoja ograničenja i teško je očekivati da će se zubi koji su devastirani ovako jako kako navodiš moći spasiti bez korištenja nekih naprednijih/modernijih tehnika i tehnologija koje nisu obuhvaćene zdravstvenim osiguranjem
borna07 is offline  
Old 19.04.2011., 17:37   #9016
Quote:
borna07 kaže: Pogledaj post
odgovora pametnog nema
evidentno je da imaš problema koja dotična kolegica ne može riješiti u potpunosti...u razloge nećemo ulaziti
mogu li se ti zubi srediti adekvatno preko socijalnog...materijali i postupci koji su u sklopu socijalnog imaju svoja ograničenja i teško je očekivati da će se zubi koji su devastirani ovako jako kako navodiš moći spasiti bez korištenja nekih naprednijih/modernijih tehnika i tehnologija koje nisu obuhvaćene zdravstvenim osiguranjem
Jos mi nitko nije odgovorio o zubnim apariticma i socijalnom : ak si stariji od 18 godina, jel imas prava na aparat fiksni ili bar dio subenvije i u kojoj mjeri?
grizli is offline  
Old 19.04.2011., 17:58   #9017
danas mi je zubar stavio lijek u donju sedmicu da bi se umrtvio zivac, rekao je 10-15 dana da ce lijek morat stojat, te nakon toga da ce rijesit zub do kraja, zanima me da li ce mi vadit zivac pomocu nekih igli sto mi je par ljudi objasnjavalo, to kao izaziva veoma jaku bol prilikom postupka?
crowe is offline  
Old 19.04.2011., 19:36   #9018
Quote:
crowe kaže: Pogledaj post
danas mi je zubar stavio lijek u donju sedmicu da bi se umrtvio zivac, rekao je 10-15 dana da ce lijek morat stojat, te nakon toga da ce rijesit zub do kraja, zanima me da li ce mi vadit zivac pomocu nekih igli sto mi je par ljudi objasnjavalo, to kao izaziva veoma jaku bol prilikom postupka?
To sto ti je stavio ubije zivac, osim toga uvijek postoji nesto sto se zove anestezija, nemoj brinuti. Bolit ce poslije (mozda, onda uzmes neofen forte)

Quote:
Grizli
Za starije se ortodoncija placa.
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Old 19.04.2011., 20:40   #9019
Quote:
grizli kaže: Pogledaj post
Jos mi nitko nije odgovorio o zubnim apariticma i socijalnom : ak si stariji od 18 godina, jel imas prava na aparat fiksni ili bar dio subenvije i u kojoj mjeri?
nikakve subvencije pa ni nikakve studentske,od rujna 2010. po osobnom iskustvu dopunsko osiguranje ne pokriva besplatne preglede kod privatnika(ortodonta) za starije od 18.(one koji do 18 nisu zavrsili fiksnu terapiju/mjenjali ortodonta/cijela sluzba se ukinula)
__________________
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today."-J.D.
Eoin is offline  
Old 19.04.2011., 21:41   #9020
Quote:
borna07 kaže: Pogledaj post
odgovora pametnog nema
evidentno je da imaš problema koja dotična kolegica ne može riješiti u potpunosti...u razloge nećemo ulaziti
mogu li se ti zubi srediti adekvatno preko socijalnog...materijali i postupci koji su u sklopu socijalnog imaju svoja ograničenja i teško je očekivati da će se zubi koji su devastirani ovako jako kako navodiš moći spasiti bez korištenja nekih naprednijih/modernijih tehnika i tehnologija koje nisu obuhvaćene zdravstvenim osiguranjem
Hvala ti puno. Napokon netko odgovorio.

Nije mi jasno zašto mi onda ona sama to ne kaže nego i dalje petlja te petlja.
čaša_vode is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:24.