Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.02.2024., 07:46   #1681
Lee Child i Andew Child, Savršen plan, Znanje, Zagreb, 2023.



U gradiću Gerrardsvilleu u Coloradu nepoznata žena stradala je u naletu autobusa. Svi svjedoci tvrde da se radi o samoubojstvu. Ali Jack Reacher je jedini vidio što se doista dogodilo. Muškarac u sivoj majici s kapuljačom neprimjetno je gurnuo žrtvu u smrt - a onda hitro zgrabio njezinu torbicu i odšetao. Kad policija i sljedeće sumnjivo ubojstvo u gradu proglasi nesretnim slučajem, Reacher zna da to nije slučajnost. Sve je manje vremena da pronađe krivce, a uskoro otkriva da su ti zločini samo dio mnogo veće, zlokobne zavjere. Grupa moćnih ljudi ne shvaća da im on predstavlja prijetnju, te čine kobnu grešku. A Jack Reacher neumoljiv je kad treba ispraviti nepravdu.
"Roman savršenog zapleta, brzog tempa, s obratima većim nego ikad prije. Jack Reacher je naš najdraži buntovnik." Karin Slaughter
"Najomiljeniji junak akcijskih romana na svijetu udara jače nego ikad." Peter James
"Jedna od najboljih knjiga godine." Reader's Digest "


E sad – ( referiram se na posljednji komentar) – da li je to knjiga godine ili nije, ovisi o kriteriju /izboru čitača koji mogu i trebaju prepoznati pravu knjigu ili krimić? Radnja je na početku razvučena, sfušarena i predvidljiva što znači da je i dosadna; Jack Reacher se nakon ubojstva žene ( jer je tome svjedok) sastaje sa Hannom ( prijateljice od Angele, pregažene žene) i oni ulaze ( e sad dolazi spoiler) u tajne zatvora u Lousianni i „Minervi“ koja je zapravo pandan - dobrotvornoj ustanovi i Anton Begović ( ne može bez nas!) se pušta van iz zatvora i to prati spektakl ( kao u dobroj staroj Americi) i novinari i sva buka publike jer „nešto ubija Minervine zatvorenike, a možda i ljude izvan zatvora“ ( str.284). No, dobro, ovaj mix raznih informacija sam Vam ponudio da shvatite da su u tom narativu sve odvija isuviše komplicirano ( što je zapravo sušta jednostavnost i plitkost ) za ovo neveliko djelo. Gdje je tu Begović i njegovi organi? Jer to jedino dostupno i razumno, nakon novca. Jer uvijek valja pratiti trag novca.
No, dobro, ovaj narativ je prvenstveno kič - djelo jer je sve prenapuhano, nevješto slagano, patetično do granice bola - tako da možemo postavljati pitanja unedogled. I to je puno bolje od čitanja, vjerujte mi! Nekada je Lee Child stvarao razumnija djela, tamo negdje na početku.

Moja ocjena: 3/10

Quote:
Maremonti kaže: Pogledaj post
Camilla Läckberg, Henrik Fexeus
Kult

Drugi dio trilogije, glavni su i dalje Mina i Vincent, i opet bih ih ponekad tukla. I zanima me tko je Minin bivsi muz. Zanimljivo ali ja volim skandinavce i volim CamilluKada iz vrtića u Stockholmu nestane dječak, policajka Mina i njezini kolege ponovno se nađu na kušnji. Odmah uočavaju sličnosti s jednom drugom otmicom
Hvala na preporuci! Ide na moj popis za slijedeći posjet knjižnici.
californiamen is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2024., 12:04   #1682
Robert Nezirović, Svećenik i demoni, Hena com, Zagreb, 2023.


Quote:
Kad policijski inspektor primi vijest o brutalnu ubojstvu svećenika, pa potom izađe na teren i pronađe narukvicu s ugraviranim imenom, nema druge no pomisliti da smo na početku intrigantna krimića. Ali kao što neka imena mogu biti i ženska i muška, neki romani nisu onakvi kakvima djeluju na prvu rečenicu. Roman Roberta Nezirovića energičan je i dinamičan kako bi to zahtijevao žanr, no who done it ovdje ipak nije u prvome planu, premda ćete, bez brige, i to na kraju saznati. Uspješni neurokirurg, političar na silaznoj putanji, predstavnik zagrebačkog podzemlja i arhitektica nekada su zajedno sjedili u školskim klupama primorskoga grada, a sada će se, svatko iz svoga kompliciranog života, nakratko uputiti na sprovod školskoga kolege, ubijenog svećenika. Dok u pozadini teče istraga, svaki od likova, pa i inspektor koji je vodi, bori se sa svojim privatnim i profesionalnim posrtanjima, a preplitanjem njihovih priča otvaraju se brojne neuralgične teme turbulentne zbilje. I dok jedna narukvica traži svoga vlasnika, iz vrtloga života likova otkidaju se komadići dobro poznate kaljuže – sprega politike i mafije, političke turbulencije, homofobija, droga i prostitucija – u srazu s bračnim brodolomima, bolestima, usamljenostima, pa i jednom opsesijom estradnom zvijezdom. Nezirović kroz sudbine likova skenira razne slojeve društva i u tome se jasno osjeća kritičnost prema devijacijama, nemoralu, korupciji. Likovi ipak nisu samo figure kojima se oslikava društvo, već su pomno karakterizirani svojim unutarnjim i vanjskim demonima koji izlaze na svjetlost dana kad bismo najmanje očekivali. ( pogovor)
A sve je tako krasno i lijepo počelo – tako barem glasi moja misao kada uzmem ovu ili sličnu knjigu krimi narativa, jer to doista i jeste: početak je obećavajući, radnja teče lako i pitko, drama je na svom vrhuncu strasti i emocija ( posebno je tu zanimljiva jedna od radnji gdje doktor Tudor opsesivno napada poznatu pjevačicu kojoj je operirao tumor na mozgu i sada ju ugošćuje u svojoj kući za odmor u srcu Like ali izabire užasnu instrumentalnu muziku i za večeru joj sprema tartufe od kojeg je ona alergična); no, dobro – o čemu se ovdje zapravo radi? Jer sve je lijepo i kao zanimljivo posloženo, dinamika teče kao u krimi storiji, ali ipak nešto nedostaje? Što je to (?) – naravno, riječ je o emocijama. Ima ih tu i tamo, ali tako su nespretno i loše posložene i kao da se autor užasavao tih emocija, kao da je ta hladna i stroga radnja izuzeta od osjećaja, ali ipak bi trebao dodati nešto, makar kao začin na kraju? Jer nedostaju.

Moja ocjena: 7/10
californiamen is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2024., 08:03   #1683
Savršeno dijete, Lucinda Berry , Mozaik knjiga, Zagreb,



Quote:
Napeta i jezovita priča o mladom bračnom paru koji očajnički želi dijete – i o uznemirujućim posljedicama koje donosi ostvarenje te želje. Christopher i Hannah sretno su oženjeni kirurg i medicinska sestra. Život im je savršen i nedostaje im samo dijete… Kad se u bolnici pojavi napuštena šestogodišnjakinja Janie, Christopher se odmah poveže s njom i uvjeri Hannu da ju posvoje. No Janie nije obično dijete i njezina oštećena psiha pokazat će se većim izazovom nego što su to očekivali. Njezini ispadi svakog su dana sve gori i sve više uznemirujući… Janie je duboko odana Christopheru, a sav svoj bijes usmjerava prema Hanni. U nemogućnosti povezati se s njom, Hannah je pod sve većim pritiskom, a Christopher odbija uvidjeti Janienu pravu narav. Hannah postaje svjesna da Janie manipulira Christopherom u pokušaju da ih razdvoji, unatoč njezinim pokušajima da se svi zbliže i postanu sretna obitelj. Janieno ponašanje postaje sve veća prijetnja njihovu braku, a istina o njezinoj prošlosti mogla bi ih sve gurnuti preko ruba. ( pogovor)
Eda, ovo je priča o savršenom djetetu koji se pretvara u nešto što nikada nije – uostalom, shvaćate taj sarkazam? Jenie je pretrpjela mučenje i zlostavljanje i sada, kao šetogodišnjakinja, mora se uklopiti u novu obitelj kod Hannah i Chritopher, ali to nimalo nije lako jer – ona, jednostavno, nema empatije. Na kraju romana ( sad ide spoiler) redaju se užasi i ubojstva ( najprije mace a onda i Alison), ali to Vam neću kazati jer ću Vam toplo preporučiti ovaj narativ, posebno ako ste roditelj ( jer na kraju balade oni imaju tek rođenog dječaka, Cola). Histerična djeca se nalaze posvuda, e ovo je jezovita i krimi priča o jednoj Jenie. Uživajte, i primite se za ruke. Nadam se da shvaćate da je ovo opori sarkazam? Jer djeca su okrutna.

Moja ocjena: 7/10
californiamen is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2024., 18:51   #1684
Nisam veliki fan krimica, doslovce se prisilim da procitam 1-2 godisnje. Ali, ova oba su super, odlican humor, narator ne stedi sebe i imaju i ponesto meta sadrzaja:

__________________
the blacker the sun, the darker the dawn.
Dustflower is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2024., 10:59   #1685
Lucy Clarke, Kuća na hridi, Mozaik knjiga, Zagreb, 2021.



Quote:
Napeto, jezivo, izaziva ovisnost. Kuća na hridi uvući će vam se pod kožu. Ali smatrajte se upozorenima: smjesta ispustite roman iz ruku ako ste sami kod kuće. U TVOJOJ SAM KUĆI. Ništa nije isto otkako je Elle iznajmila svoju kuću. Nešto se promijenilo u ozračju njezina doma. Nelagodni osjećaj da je netko promatra iz svakog kutka njezine kuće na hridi ne napušta je ni trenutka. U TVOJOJ SAM GLAVI. No, vrata su zaključana. Odjeci koraka, sjenke, tragovi koji upućuju da je netko bio tu… sve to mora biti plod njezine mašte.I SADA ZNAM TVOJU TAJNU. Osim ako netko ne zna što je učinila. Sada taj netko otključava njezinu prošlost – a ona mu je dala ključ…Savršen primjer napetog štiva u kojem se stranice okreću same od sebe. – Claire Mackintos Nepredvidivo… – C. L. Taylor ( pogovor)
Odmah da Vam kažem: sestra Fiona je krivac, tako da ne morate tražiti drugi spoiler. U mnoštvu neosebujnih i prozaičnih likova, za nju sam odmah sumnjao da ona, iz zavisti, napravi spačke glavnoj akterici ( iako je autor nevješto koristio sasvim druge likove, dakako patetične, ona namjerno baca sumnju da muža da je on krivac). Znam da sam Vam uskratio zadovoljstvo čitanja ovog „jezivog“ i „užasnog“ trilera, ali ovo je tako plitko/lagano, američko, sfušareno i ofrlje napisano štivo da se sam pitam – gdje sam ja to zalutao kada idem pročitati ovaj narativ? Ovo ozbiljno zaobiđite, s naglaskom na – ozbiljno.
Moja ocjena: 2/10
californiamen is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2024., 07:40   #1686
Tríona Walsh , Snježna mećava, KDS, Zagreb, 2023.


Quote:
Stara je godina i vani bjesni oluja. Snježni pokrivač prekrio je vjetroviti irski otok, a ocean se pjeni i divlja. Deset godina nakon strašne tragedije koja ih je razdvojila šest se prijatelja ponovno okupilo. Ali toliko se toga u međuvremenu promijenilo. Slavlje još nije ni započelo, a jedan je gost nestao bez traga. Veze iz djetinjstva sada su obavijene tajnama, velika prijateljstva prožima ljubomora, a veselje zbog ponovnog susreta naprasno je prekinuto zbog pronalaska mrtvoga tijela. Strašna je mećava zahvatila otok i zarobila njegove stanovnike, nema struje ni signala. Nikome se ne može vjerovati, i nitko nije onakav kakvim se čini. Jer jedan je od njih ubojica… "Vrtoglava vožnja koja će vam ubrzati puls." Crime Fiction Lover "Napeti triler koji će vas ostaviti bez daha!" Amazon ( pogovor)
Policajka Cara i njeni vrli prijatelji i prijateljice, ubojstvo Maure a kasnije i samoubojstvo Patricka; uglavnom sve se može svesti na zametenu i osniježenu Ameriku i nasilje, jer to je u osnovi samog sistema, dakako kapitalističkog. Ako ste fun- krimi narativa, onda Vam ovo može služiti za stavljanje knjige ispod polica noge strganog ormara, jer za ostalo više i nije. Zašto je Triona odlučila napisati ovaj krimi narativ? Ne zna niti ona sama, a tko sam pak ja da joj to rastumačim. Knjiga koja će biti zaboravljena na policama ako uopće i jeste na policama krimi narativa. Zaobiđite! Znam i sam da sam cinik, ali iznenadite samog sebe i kupite/posudite ovu knjigu od dobrih 300 stranica i zavrtjet će Vam se u glavi od prijetvorne laži aktera. Jer sve je samo laž, naravno i krimi narativ se u to ubraja.

Moja ocjena: 2/10
californiamen is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2024., 08:57   #1687
Slučaj vlastite pogibelji / Kristian Novak, Oceanmore, Zagreb, 2023.


Pravda se tiče svakoga, ili nije pravda. Ako se slučaj pogibelji pravednoga tiče samo njega, s njim umire i pravda sama.“

Quote:
Mladi prometni policajac nađen je mrtav na stražnjem sjedištu svojeg automobila. Slučaj je klasificiran kao samoubojstvo u što, s obzirom na niz neobičnih okolnosti i činjenicu da nije obavljena obdukcija, sumnja njegova obitelj i dobar dio javnosti. Obitelj od njegova starijeg brata, također policajca, zahtjeva da sazna istinu, kazni odgovorne.
Istodobno, ambiciozna profesorica priprema dramsku grupu srednjoškolaca za uprizorenje Antigone, pri čemu s njima evocira upravo tragičan događaj kojemu svjedoče u svojoj suvremenosti. I oko kojeg im se mišljenja potpuno razilaze. Dok pokušava dokazati istinu i tako obraniti svoje dostojanstvo i radno mjesto od uvrijeđenih roditelja srednjoškolaca, pripadnika lokalne elite, gubi stup po stup svojeg dotad sretnog građanskog života, ali pronalazi odvažnost koje nije bila svjesna. Smrt mladog policajca, kao jeka fatalnog pucnja, stubokom mijenja živote onih koji su ostali.
Roman Slučaj vlastite pogibelji Kristiana Novaka ispripovijedan je kao pletenica, od poglavlja u kojima se naizmjence smjenjuju glas profesorice i scenarij koji prati događaje i akcije koje se roje oko braće policajaca, i vodi nas kroz slojeve sistema u srce društva i likova. Pitanja korupcije, lojalnosti, pojedinca nasuprot sistema, zakona i morala, ljubavi i slobode… iskrsavaju antiknom snagom u nuklearnom dobu, našem dobu, svuda oko nas i pozivaju na građansku hrabrost i rizik. Kruno Lokotar ( pogovor)
Nisam do sada čitao ovog međimurskog skribomana ( vidim da je u vrhu čitanja u prošloj godini), ali sam bio na jednom od predstavljanju knjige „Ciganin, ali najljepši“ gdje je on tumačio da je taj naslov uzeo iz turbo folka; uostalom smiješan i zabavan lik. Ova knjiga zadire u dvije priče: jedna je (samo)ubojstvo policajca a druga je otkaz nastavnici iz hrvatskog jezika što vodi dramsku sekciju, jer je u razgovoru s maloljetnicima namjerno ( iz dramskih pobuda) dramatizirala ovo prvo ( samoubojstvo policajca). Ali to nije poanta: jer to je - očajna korupcija u našem društvu, i to kod onih kod kojih smo najosjetljiviji – kod policajaca i kod nastavničke struke. Zanimljivo je to autor spojio sve u jedan narativ; zaista zanimljiva knjiga. Samo sam čekao kraj da saznam da li se policajac Neno ubio sam ili su krivi interventni policajci Hozjan i Peričič; i da li će nastavnica iz hrvatskog ( zaboravio sam ime) dati na kraju svoga „bogohulnog“ i „zločestog“ djela pred etičkim povjerenstvom škole – otkaz ili će se zainatititi?
O svemu tome neću Vam dati spoiler, nego ću Vam dati moju preporuku za solidan krimi narativ.

Moja ocjena: 8/10
californiamen is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2024., 13:59   #1688
Camilla Läckberg, Henrik Fexeus, Kult, VBZ, Zagreb, 2023.


Quote:
PREVODITELJ: Luka MIličević , GODINA IZDANJA 2023 , JEZIK IZDANJA: Hrvatski , NAKLADNIK / PROIZVOĐAČ : V.B.Z. , FORMAT 155 x 235 mm , BROJ STRANICA 520 stranica
Quote:
Roman Kult drugi je dio napete skandinavske trilogije u kojoj su snage udružili švedska kraljica krimića Camilla Läckberg i psiholog, mentalist te nagrađivani autor Henrik Fexeus – sada već kultni spisateljski dvojac. Kao i u Mentalistu, prvoj knjizi trilogije, i ovdje je riječ o neobičnom istražiteljskom paru, policijskoj inspektorici Mini Dabiri i mentalistu Vincentu Walderu. Kada iz vrtića u Stockholmu nestane dječak, policajka Mina i njezini kolege ponovno se nađu na kušnji. Odmah uočavaju sličnosti s jednom drugom otmicom djeteta koja je loše završila, a sve upućuje na to da će nestati još djece. Policija ima malo tragova, prožetih kodiranim porukama s ritualnim naznakama, koje ukazuju na pravila igre koju je osmislio vrlo zao um. Tko se to skriva u sjeni i koji mu je cilj? Prvi put nakon dramatičnih događaja otprije dvije godine, Mina stupa u kontakt s mentalistom Vincentom. Kao i tada, njihov odnos još uvijek je poseban, a pokazao se korisnim i u ovoj istrazi. No sat otkucava, i kada najranjiviji postanu žrtve – tko ih može spasiti? ( pogovor)
Mračna knjiga, toliko mračna da je nordijska, ispunjena jezom, strahom, užasom – dakle sve ono što je potrebno da se udubite u ovaj jezoviti triler. Pogovor Vam sve kazuje, osim ovoga: emocije koje ispunjavaju ovaj narative su toliko ispunjene užasom da to ljudi koji nemaju želudac od rosfraj-escajga, teško / zaista: teško/ mogu razumjeti. Autori zaranjaju u najdublje ponore čovjeka: otmica djece i sve to u dobrih 500-stotinjak stranica narativa, dakle pred nama je opsežno djelo. Najprije nestaje dječak, prije toga djevojčica, i nakon toga djevojčica i opet i kada se čini da je sve nesaglediva greška policije, pronalazi se Wilma, nestala posljedna djevojčica, u staji konjskoj. Riječ je o knight touru, figuri konja u šahovskoj igri, koji obilaze sve polja zacrtanim i pravolinijskim putem. Jer to je doista mračan kult, „Sve je patnja, bol pročišćava“ ( Epikur), ali tu je i ovo: naša nova zvijezda ( „Stella Nova“), i u svemu tome uspješno se snalazi Mina ( matematička preciznost) policijska inspektorica, „koja jebena muljaža“ izvikuje na kraju lik Ruben ( 488 str.) i time se završava ova jeza. Na kraju svega se nalazi moć kulta. Zaronite, ako možete? Ako se usudite?

Moja ocjena: 9/10
californiamen is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2024., 14:41   #1689
Lola Lafon, Sunovrat, Leykam International, Zagreb, 2023.



Quote:
Godina 1984. Cléo, trinaestogodišnja djevojčica koja živi u skromnim prilikama sa svojim roditeljima u pariškom predgrađu, jednoga dana od neke neobične Fondacije dobiva stipendiju koja će joj omogućiti da ostvari svoj najveći san: postati plesačicom modern jazza. Međutim, zapravo se radi o namještenoj klopki seksualnih predatora u koju Cléo uvlači i neke svoje školske prijateljice. Godine 2019. policija na Internetu pronalazi seriju kompromitirajućih fotografija i poziva sve žrtve Fondacije da se jave i daju iskaz. Cléo, koja je u međuvremenu postala slavnom plesačicom, shvaća da se prošlost koja nije prošla ponovno vraća i da je vrijeme da se suoči sa svojim dvostrukim teretom žrtve i krivca. Roman Chavirer/Sunovrat prati različite etape njezine sudbine iz očišta onih koji su je poznavali dok se njezina osobnost prelama i ponovno po volji sastavlja u sliku naših mutantskih identiteta i misterija koji njima vladaju.
Uz bespoštedno razotkrivanje sustava predatorstva uvjetovana društveno-rasnim podjelama, Lola Lafon u svojemu romanu govori o nemogućnosti oprosta, ali odaje i hommage svijetu varijetea u kojem su obvezni zgrčen smiješak i lažne trepavice, između erotizirana i ispaćena tijela, čari pozornice i kulisa patnji i bola. ( predgovor)
Minuciozna, jako osjetljiva, tanana kao vlat, ova knjiga, ovaj narativ piše o skrovitim intimnim osjećanjima malene Cleo, trinaestogodišnjakinje, koja sanja svoj san a dočekuje ju opora i gruba, okrutna nemilosrdna stvarnost – u simpatičnoj agentici Kathy iz fondacije Galatheo, koja joj nudi zanimljivu stipendiju. O čemu se zapravo radi u ovom trileru, u ovom iznimno zanimljivoj knjizi? Moje je mišljenje i moj sud da se tu radi o psihološkom trileru, tako osjetljivom i tako tananom da sve teče polako i sakriveno, i tek na kraju se očituje sva bijeda, sve okrutnosti, sva pedofilska stvarnost predatora.
Zbog toga je ovaj narativ vrijedan za naše i Vaše čitanje. Iznimna knjiga.

Moja ocjena: 9/10
californiamen is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2024., 08:10   #1690
Freida Mc Fadden, Kućna pomoćnica, Puls, Zagreb, 2022.



Quote:
Bestseler USA Todaya, Kućna pomoćnica psihološki je triler koji se čita u jednom dahu sve do posljednje stranice, sa zapletom koji je zapalio Instagram i TikTok. „Dobro nam došla u obitelj“, Nina Winchester govori dok mi pruža svoju elegantnu, njegovanu ruku. Pristojno se osmjehnem dok mi pogled bježi prema otmjenoj dnevnoj sobi i prekrasnoj kuhinji. Ovaj posao mi je posljednja šansa da počnem iznova, da zakopam svoje tajne. Ovdje mogu biti potpuno druga osoba. No, uskoro ću saznati kako su tajne ove obitelji daleko opasnije od mojih… Roman majstorice trilera Freide McFadden poput vihora je osvojio čitatelje diljem svijeta – preveden je na 35 jezika, već više od godinu dana postojano drži svoje mjesto pri vrhu Amazonove ljestvice najprodavanijih knjiga, a našao se i u finalu Goodreadsove nagrade za najbolji kriminalistički roman i triler. Prava na ekranizaciju otkupio je studio Lionsgate.( pogovor)
Sve počinje kao u američkim clisheyima: Milli je mlada djevojka koja je završila u zatvoru i sada se nalazi vani na ulici. Odlučila je početi novi život i jedino što ima je svoj mali auto u kojem spava i prilika se ukazuje kada ju bogata obitelj Winchester uzima kao kućnu pomoćnicu na cijeli dan, jer spava u otužnoj sobici na katu. U tu bogatu obitelj spadaju zgodni suprug Andrew, majka Nina i kćer Cecilija. Ali u tom mikro-kozmosu zbivaju se užasne stvari, kada se zgodni i bogati muž zaljubi u Milli i vodi ju na kazališnu predstavu na Broadway. U toj sobici na potkrovlju odvija se posljedni čin ove jezovite drame. Naravno, i to je sigurni američki clishey, nemojte se nadati drugačijem razlazu i završetku ovog narativa?

Moja ocjena: 7/10
californiamen is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2024., 13:50   #1691
Sanctus / Simon Toyne
Triler o apokalipsi i teoriji zavjere, o drevnoj sekti, koja čuva mračnu tajnu i spremna je na sve kako se ta tajna ne bi otkrila. Nakon što jedan muškarac skoči u smrt s planinske tvrđave smještene u najstarijem nastanjnom mjestu na zemlji i taj događaj poprate svi mediji svijeta, Katheyn Mann kreće u istraživanje i time predstavljaja prijetnju drevnoj sekti. Taj događaj također mijenja i život Liv Adamsen, izvjestiteljici newjerseyskih novina, koja se upušta u opasnu potragu za vlastitim identitetom.

Jako dobar ezterični triler,prvi dio jedne triologije.Nudi sve ono što se od ovakvog trilera može očekivati,odličan tempo i napetost sa zanimljivom misterijom.


Marek Krajewski - Smrt u Breslauu

Godine 1933. inspektor Eberhard Mock u Wrocławu istražuje ubojstva mlade barunice Mariette von der Malten i njene guvernante. Tajanstveni ubojica je žrtvama u razrezanu utrobu stavio žive škorpione. Gestapo krivca nalazi u starijem Židovu, no Mock ubrzo ponovno pokreće istragu na zahtjev baruna Oliviera von der Maltena. Ovaj put Mock slučaj prepušta berlinskom kolegi Herbertu Anwaldtu. Radnju napetog romana popularnog poljskog pisca još zanimljivijom čini povijesni okvir u koji je smještena.

Drugi od sveukupno četri romana u serijalu. Prvi sam čitao davno,pa sad nastavljam.
Dobar krimić koji dobro evocira tu nekakvu dekadentnu atmosferu tog razdoblja,a i sam glavni lik je dleko od uzvišenih detektiva klasičnih krimića.,,i sam dekadentan i bliže antiheroju nego heroju.Tu i tamo stil pisanja je malo smušen,ali sve u svemu gušt je čitati ga.
lexluthor84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2024., 06:20   #1692
Christian Unge, Kroz vatru i vodu, Znanje, Zagreb, 2022.



Quote:
Uz osamdeset pet posto opeklina i sto petnaest posto rizika od smrti, pravo je čudo što je ovaj pacijent još uvijek živ. Tako je daleko dogurao zahvaljujući Tekli Berg, liječnici hitne pomoći čije neuobičajene metode i fotografsko pamćenje često čine razliku između života i smrti. Policija je uvjerena da je požar bio teroristički napad i da je u njega umiješan zagonetni pacijent. Tekla je oduvijek skrivala svoj izvanredni um od bolničkih kolega i pribjegavala amfetaminima kako bi ublažila beskrajni vrtlog lucidnih sjećanja, no sada kada je uvučena u zagonetku koja uključuje korumpiranu policiju, vođu uzbekistanske mafije i njezina voljenog brata, morat će upotrijebiti sve svoje vještine.
Quote:
"Eksplozivan triler s vrlo neobičnom, posve autentičnom glavnom junakinjom!" - Imran Mahmood "Uzbudljiv triler koji će vam opasno ubrzati puls!" - Lilja Sigur?ardóttir "Iznimno kriminalističko štivo prepuno uvjerljivih detalja i nezaboravnih likova." - Literary Review "Prvi nastavak švedskog serijala o neustrašivoj liječnici s fotografskim pamćenjem jednostavno ne može biti zanimljiviji." - Irish Independent
Quote:
Christian Unge (1972.) spisatelj je i liječnik. Rana doktorska iskustva bila su mu nadahnuće za pisanje serijala Africa Triology, dok je njegov kriminalistički serijal o karizmatičnoj liječnici Tekli Berg prodan u više od 150 tisuća primjeraka i preveden na 12 jezika. Osim beletristike, napisao je i memoare o godinama koje je proveo kao liječnik u Africi i Švedskoj.
Mislim i smatram da je pogovor što sam ga napisao - sve kazao: tko je zapravo opečeni bolesnik, je li požar u zgradi zapravo plod građevinske mafije jer je sastav oplata pokazao zapaljivu plastiku, zašto je brat Simon nestao ( zašto je otet?), nečisti heroin pomiješan s kininom i dileri se žale, zašto Monika, ravnateljica bolnice, uporno traži da se bolnica obnovi iz privatnih računa, gdje se tu nalazi uzbektinaska mafija, posebno vor ( ili u talijanskom: cappo), Nina je vođa ili je zalutala – na sva ova zanimljiva pitanja odgovorit će liječnica u hitnoj službi Tekla Berg. Zanimljiva priča dostojna krimi narativa. Pročitao sam ju u dva dana, iako je obimna, oko 450 gusto napisanih stranica, kao da sam zaronio u nju – jer je iznimno interesantna, a po tome se – po meni – zapravo: razlikuje djelo od onih dosadnih.

Moja ocjena: 8/10
californiamen is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2024., 08:10   #1693
Smrt u oluji / John Grisham, Znanje, Zagreb, 2023.



Quote:
Vlasnik knjižare Bruce Cable s nekoliko svojih prijatelja pisaca priprema se za promociju novog romana uspješne spisateljice Mercer Mann, ali tada se dogodi nešto posve neočekivano. Uragan Leo skreće s predviđene putanje i obrušuje se ravno na otok Camino. Guverner Floride naređuje hitnu evakuaciju, ali Bruce odlučuje ostati kako bi pokušao spasiti knjižaru i imovinu. Uragan je nemilosrdan, sravnjuje sa zemljom kuće, teško oštećuje hotele i trgovine, poplavljuje ulice i usmrćuje desetak ljudi. Isprva se čini da je jedna od njegovih žrtava i Bruceov prijatelj, pisac trilera Nelson Kerr, ali Nelsonove ozljede bude sumnju da je uzrok smrti nešto sasvim drugo. Lokalna policija zauzeta je posljedicama oluje i loše osposobljena za vođenje slučaja. Bruce se počinje pitati jesu li likovi u Nelsonovim romanima možda bliski stvarnosti, a ne plod autorove mašte. A u Nelsonovu računalu nalazi se i rukopis njegova novog romana. Tko ne bi želio da taj roman bude objavljen? Bruce počinje istraživati što se dogodilo, a ono što otkriva šokantnije je i mnogo opasnije od zapleta Nelsonovih knjiga.
Quote:
"Eskapistička zabava s prepoznatljivim elementima najboljih Grishamovih trilera." The New York Times "Uzbudljiva igra mačke i miša. Grisham piše tečno i uzbudljivo i svako poglavlje zatvara intrigantnom rečenicom koja čitatelja jednostavno prisiljava da okrene sljedeću stranicu." Pittsburgh Post-Gazette "Promišljena i uzbudljiva potraga za ubojicom u književnom miljeu. Jednostavno savršeno mjesto zločina!" Delia Owens ( pogovor)
Ova knjiga je triler, iako u njoj ima kriminalističkih jakih efekata, i znato odudara od ostalih Grishamovih sudskih trilera. Ne znamo zašto i ne znamo kako, ali ta knjiga je zapravo priča o starcima ( „Starost, tko ju izmisli?“ – čuo sam to od dva starca koji su sjedili na klupi, dokaz da i starci imaju svoj humor) i njihovim staračkim domovima i milijardskim zaradama vlasnika u Floridi koji se dovijaju kako da iskoriste i zadnji cent od korisnika i za to smišljaju lijek ( „lijek“) koji dovlače iz Kine i stavljaju ga u vitamin E, samo da izdrže ti stari ishlapjeli dementni mozgovi . Brittany ( medicinka sestra u domu za starije osobe) i snajper Rick Patterson ( neuspješni, jer pada s trule grane) su tamna strana ovog uspješnog krimića, zaista sjajnog, i da Vam ne odajem spoiler i zaplet, kazat ću još samo ovo: svi smo mi sljedbenici otoka Camina u Floridi, oluja je u nama, uragan kroči samo našim ulicama i na kraju će sve postati urnebesni krimi narativ, jer ćemo ostarjeti. Neumitnost je sigurna i izvjesna. Nažalost.

Moja ocjena: 7/10
californiamen is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2024., 07:53   #1694
Juan Gómez-Jurado
Crvena kraljica
"Crvena kraljica, visokonaponski triler Juana Gómez-Jurada, bestseler je koji je zaslužio svakoga od nekoliko milijuna svojih oduševljenih čitatelja.

Antonia Scott je posebna, vrlo posebna. Kći britanskog diplomata i majke Španjolke, ona nije policajka, a ipak, rasplela je na desetke naizgled nerješivih zločina. Premda ne zna rukovati oružjem i nikada nije nosila značku, njezin forenzički um i jedan od najviših ikada izmjerenih kvocijenata inteligencije učinili su je središnjom figurom tajnog policijskog projekta “Crvena kraljica”. No ono što je jednom izgledalo kao poklon postalo je prokletstvo i Antonia sada sjedi u svome madridskom potkrovlju ne želeći se pomaknuti. Sve dok joj na vrata ne pokuca Jon Gutiérrez, četrdesettrogodišnjak i homoseksualac, javno osramoćeni i nedavno suspendirani policijski inspektor iz Bilbaa, kojemu bivši Antonijin šef nudi mogućnost da spasi karijeru – sve što treba jest vratiti Antoniju na posao, i pobrinuti se da u onome što ih čeka preživi. Za susret najinteligentnije žene svijeta i tvrdokornog policajca skrojenog od nešto drugačijeg materijala bili su potrebni osobit povod i osobit zločinački um koji će ga osmisliti. Kad u strogo čuvanoj vili bez ijedne kapi krvi bude pronađeno tijelo sina predsjednika najveće europske banke, a nedugo potom oteta kći jednog od najbogatijih svjetskih poduzetnika, obje obitelji primit će telefonski poziv i izazov čovjeka koji se predstavlja kao Ezequiel. Sablasno ritualno ubojstvo, čini se, tek je početak još zlokobnije igre, a jedina osoba koja je u stanju prepoznati njezina pravila i razotkriti tajnu zbog koje će svemoćni roditelji žrtvovati vlastitu djecu... jedna je i jedinstvena Antonia Scott. Nikada niste upoznali nikoga poput nje."

Prvio roman triologije je jako dobar i napet triler koji se čita u dahu,neće ostaviti razočarane ljubitelje žanra jer ima sve bitne elemente dobrog trilera i opriginalne likove.
Baš me zanima kako će se priča rzivjati u sljedeća dva nastavka.
lexluthor84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2024., 11:32   #1695
Pacijentova tajna-Loreth Anne White
"Unakaženo tijelo trkačice pronađeno je podno litice na rubu idilične obalne zajednice Story Covea.

Lily Bradley, čuvena psihoterapeutkinja, živi u savršenoj kući sa svojim cjenjenim suprugom profesorom i njihovo dvoje djece. Njezin je život savršen – novca joj ne manjka, omiljena je u zajednici, a njezina je krvava tajna sigurna.

Senzualna i neobuzdana Arwen stiže u gradić sa sinom na suvozačevu mjestu svoga oslikanog kombija. Preko noći, njezina prisutnost prijeti razotkriti sve što su stanovnici Story Covea tako očajnički htjeli zadržati za sebe.

Sumnjive okolnosti koje okružuju neprepoznatljivo truplo trkačice u grad dovode detektivku Rue Duval. Iako zna da mora riješiti ovaj slučaj, dušu joj razdire pitanje: želi li ga riješiti?



Ovo je jedna od najboljih krimića koje sam čitao u zadnje vrijeme.Uvuče se pod kožu i ostavlja jak dojam,pogotovo jer je sama priča nešto što se stvarno dešava i o čemu se može čitati u crnoj kronici,i drži u neizvijesnosti do samog kraja.
Priča je ispričana fragmentirano,ali ne uništava užitak čitanja,zapravo daje dodatnu dinamiku cijelom romanu.
Sve započinje kada u malo obalnom gradiću Story Coveu u Kanadi (tipični idilični gradić kakvog možemo vidjeti i filmovima ili serijama),na šumovitoj stazi pronalaze tijelo žene.
Da ne spojilam previše,od tud kreće istraga koja će dovesti do otkrića duboko skrivenih krvavih tajni ove naoko savršene zajednice.
Inače autorica je kao polaznu točku ovog romana iskoristila jedan psoebno okrutan i zastrašujući zločin iz 20026.
Uglavnom preporuka.Vidim da su kod na objavljena još dva njena romana,koja ću sigurno pročitati prvom prilikom.
lexluthor84 is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 07:32   #1696
Heather Gudenkauf, Prekonoćni gost, M-skorpion, Zagreb, 2023.



Quote:
Žena prima neočekivanog posjetitelja tijekom smrtonosne snježne oluje u ovom jezivom trileru Heather Gudenkauf, autorice bestselera New York Timesa. Wylie Lark, spisateljici pravih zločina, ne smeta što je zsniježila izolirana seoska kuća u koju se povukla kako bi napisala svoju novu knjigu. Ugodna vatra, potpuna tišina. Bilo bi savršeno da nije desetljećima ranije upravo u ovoj kući dvoje ljudi hladnokrvo ubijeno, a djevojka je netragom nestala. Kako se oluja pogoršava, Wylie se nađe zarobljena u kući, progonjena tajnama unutar njezinih zidova kao i njezinim vlastitim tajnama. Zatim izvan kuće otkriva malo dijete u snijegu. Nakon što dovede dijete u toplinu i sigurnost, počinje tražiti odgovore. Ali uskoro postaje jasno da seoska kuća nije toliko izolirana kao što je mislila i da je netko spreman učiniti sve da ih pronađe. ( pogovor)
U ovom narativu radi se zapravo o dvije radnje, jedna je Wylie Lark, koja ( kako pogovor navodi) se nađe - u hladnoj sniježnoj oluji, u seoskoj kući i tada primjeti dječaka ( za kojeg se kasnije pretpostavi da je to djevojčica) i druga - koja počinje oko 2000. godinu u gradu Blake Countryu u Iowi, kada se dogodi masakr na jednoj farmi gdje su ubijeni otac i majka od teenegerice Josi a nestao je njen brat Ethan i prijateljica Becky. Da li će ove radnje biti spojene na kraju priče – pa naravno da hoće - ali da Vam ne ugasim napetost ovog jezovitog krimi narativa, i ne odajem spoiler, kazat ću Vam da ovaj narativ nikako ne počinjete čitati kasno navečer jer će Vam upropastiti noć – jer nećete moći prestati dok ne saznate jezovitu tajnu. Sjajan triler, zaista!

Moja ocjena: 8/10

Quote:
lexluthor84 kaže: Pogledaj post
Pacijentova tajna-Loreth Anne White
"[I]Unakaženo tijelo trkačice pronađeno je podno litice na rubu idilične obalne zajednice Story Covea.
Ovo ide sigurno na moj popis za knjižnicu...
californiamen is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:30.