Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.07.2017., 12:09   #1
Sezonsko zapošljavanje u RH

Vidim da Vlada RH hitno olakšava uvoz do 2500 sezonskih radnika koliko ih ove godine nedostaje.

Dakle, lakše je uvesti 2500 radnika koji će predstavljati naš turizam nego napraviti reda u tom sektoru kako bi svaki sezonac bio pošteno plaćen za svoj rad.

A kakva je situacija znam iz prve ruke od osobe koja je radila u Istri i po 14 sati dnevno na bazenu, čisteći isti, za 2500kn netto plaću mjesečno koja bi narasla i do 3000kn s prekovremenima. Jedan obrok dnevno u hotelskoj sobi u nekom oronulom hotelu s dvije cimerice koji prvo vrijeme nije imao niti prozor. Tek kasnije su neki ugradili.

Sad ta ista osoba čuva starce u Njemačkoj za 50e po danu, hrana, stan i smještaj plaćeni od njemačka agencije.

Naravno, zvali su je i ove godine da se ponovo pojavi što je s gnušanjem odbila i nema više namjeru radit na Jadranu.

Dakle, investiraš par sto milijuna kuna u hotel i onda škrtariš na osoblju koje je u direktnom kontaktu s gostima i kao takvo znatno utječe kako će se gost osjećati tijekom svog boravka.

Imam primjer iz prve ruke u jednom hotelu na Jadranu gdje smo s čuđenjem gledali neke čudne ljude koji su glumili konobare, servirke i to tako loše za cijenu smještaja koji smo platili.

Ja to jednostavno ne razumijem.

Svejedno, radilo se o hotelima, motelima, restoranima, kafićima ili turističkim agencijama...
Vincent V is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2017., 12:29   #2
Stvarno ne znam koga to oni očekuju da će doći raditi za 3000 po 12-14 sati dnevno i spavati u šupama, šatorima i istrunulim kamp kućicama?
Bosanci, Srbi, Makedonci?
Bugari, Ukrajinci?
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2017., 00:50   #3
Quote:
Vincent V kaže: Pogledaj post

A kakva je situacija znam iz prve ruke od osobe koja je radila u Istri i po 14 sati dnevno na bazenu, čisteći isti, za 2500kn netto plaću mjesečno koja bi narasla i do 3000kn s prekovremenima. ...
E ta te osoba iz prve ruke najvjerovatnije laže.

Recimo za 2016
Plaće u Solarisu formirane su za rad od 6 radnih dana tjedno, 9 sati dnevno, odnosno 54 satni radni tjedan. Sve sukladno zakonski propisanim normama, pa neto plaće po pozicijama iznose:

sobarica/čistačica – 5.360 kuna
konobar 1 – 6.100 kuna + provizija na promet
konobar 2 – 5.360 kuna + provizija na promet
konobar 3 – 5.246 kuna
kuhar 1 – 7.000 kuna
kuhar 2 – 6.000 kuna
pomoćni kuhar – 5.477 kuna
kuhinjski radnik – 5.246 kuna
koktel majstor – 8.000 kuna
Napominjem da su ovo neto iznosi plaća s osobnom olakšicom za jednu osobu. Sama isplata je i veća jer sukladno Zakonu isplaćujemo i dodatke kao što su: minuli rad, dodatak za dvokratan rad, noćni rad, rad blagdanima i slično.

i ovdje su jedino male plače kuharima, dobri glavni kuhar imaju večinom 1500-2000€ to jest 1000€ + 1500€ mjesečno keša ako izdrži do jeseni.
__________________
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2017., 01:08   #4
Quote:
Vincent V kaže: Pogledaj post
Vidim da Vlada RH hitno olakšava uvoz do 2500 sezonskih radnika koliko ih ove godine nedostaje.

Dakle, lakše je uvesti 2500 radnika koji će predstavljati naš turizam nego napraviti reda u tom sektoru kako bi svaki sezonac bio pošteno plaćen za svoj rad.

A kakva je situacija znam iz prve ruke od osobe koja je radila u Istri i po 14 sati dnevno na bazenu, čisteći isti, za 2500kn netto plaću mjesečno koja bi narasla i do 3000kn s prekovremenima. Jedan obrok dnevno u hotelskoj sobi u nekom oronulom hotelu s dvije cimerice koji prvo vrijeme nije imao niti prozor. Tek kasnije su neki ugradili.

Sad ta ista osoba čuva starce u Njemačkoj za 50e po danu, hrana, stan i smještaj plaćeni od njemačka agencije.

Naravno, zvali su je i ove godine da se ponovo pojavi što je s gnušanjem odbila i nema više namjeru radit na Jadranu.

Dakle, investiraš par sto milijuna kuna u hotel i onda škrtariš na osoblju koje je u direktnom kontaktu s gostima i kao takvo znatno utječe kako će se gost osjećati tijekom svog boravka.

Imam primjer iz prve ruke u jednom hotelu na Jadranu gdje smo s čuđenjem gledali neke čudne ljude koji su glumili konobare, servirke i to tako loše za cijenu smještaja koji smo platili.

Ja to jednostavno ne razumijem.

Svejedno, radilo se o hotelima, motelima, restoranima, kafićima ili turističkim agencijama...

Pitam se (a to se ne vidi iz tvog posta) da li su njemački i hrvatski poslodavac iste vrste, to je bitna stvar.

Ja recimo vjerujem da radnici u velikim hotelskim kućama ipak imaju pristojne plaće (možda ne kolike u njemačkoj ali pristojne) a i uvjete, znam jedan dosta šrot hotel nedaleko mene i kod njih su u svakom paviljonu rezervirane dvije-tri sobe za sezonce, a osigurani su i obroci za personal.

Međutim kod malih i srednjih iznajmljivača su stvari bitno drugačije... ali ne vidim kako to promjeniti
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2017., 10:10   #5
Quote:
Novi233 kaže: Pogledaj post
Pitam se (a to se ne vidi iz tvog posta) da li su njemački i hrvatski poslodavac iste vrste, to je bitna stvar.

Ja recimo vjerujem da radnici u velikim hotelskim kućama ipak imaju pristojne plaće (možda ne kolike u njemačkoj ali pristojne) a i uvjete, znam jedan dosta šrot hotel nedaleko mene i kod njih su u svakom paviljonu rezervirane dvije-tri sobe za sezonce, a osigurani su i obroci za personal.

Međutim kod malih i srednjih iznajmljivača su stvari bitno drugačije... ali ne vidim kako to promjeniti
Prijateljica mi (51 godina) zaposlena kod malog poslodavca,čarter tvrtka zaradi neto za 12 tjedana 12000€ (sa napojnicom) je li to malo ili puno zakljući sama.
Nude joj stalni posao 6 mjeseci 60000 kn + napojnica ali ne želi prihvatit ni u ludilu.
Komunikacija,kultura,znanje 2 jezika i najbitnije preporuka od klijenata bivših poslodavaca na istom poslu.E to se triba zadovoljit.
__________________
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2017., 10:35   #6
Kak to da vani hotel košta isto kao kod nas a naši kuhari konobari i sobarice imaju tri puta manju plaću, znači da gazda drapa extra profit al nećeš dugo razbojniče odrišit ćeš kesu gubavče zmazani sve ćeš ih(pare) doktorima vratit(na mostu dobiješ na ćupriji izgubiš), oteto prokleto, možeš kako hoćeš, al nećeš dokle hoćeš kockoglavi razbojniče, pare navidilo.
Loui is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2017., 10:59   #7
Quote:
JKD01 kaže: Pogledaj post
Stvarno ne znam koga to oni očekuju da će doći raditi za 3000 po 12-14 sati dnevno i spavati u šupama, šatorima i istrunulim kamp kućicama?
Bosanci, Srbi, Makedonci?
Bugari, Ukrajinci?
Bugare otpiši, oni su u EU.

Zašto bi itko iz Bugarske išao u stranu zemlju, gdje ne znaju jezik, a gdje su plaće manje nego u ostalih 20-tak potencijalnih zemalja?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2017., 11:02   #8
ili Rvacka država uzima veliki dio kolača na plaći tog kuhara, pa još razno razni prirezi, porezi, davanja šumama, spomeničke rente, zampovi itd.
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2017., 11:08   #9
Quote:
Vincent V kaže: Pogledaj post
Dakle, lakše je uvesti 2500 radnika koji će predstavljati naš turizam nego napraviti reda u tom sektoru kako bi svaki sezonac bio pošteno plaćen za svoj rad.
Radnici se uvoze već na veliko u Rvacku, ali na crnjaka
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:53.