Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.05.2012., 15:19   #1
Trnjenje jezika nakon vađenja zuba

Zanimaju me mogući uzroci trnjenja jezika.

7 dana nakon vađenja gornje petice desno počela mi je trnuti desna strana jezika... Pošto mi je ovde rečeno da vađenje gornjeg zuba ne može imati veze s tim, zanimaju me mogući drugi uzroci.

Osim vađenja te petice postoji problem i sa donjom desnom mrtvom sedmicom, koja je pukla i nakon stavljanja plombe na takav zub postoje stalne upale oko tog zuba (zubar ne može utvrditi zbog čega točno), i osmicom koja raste iza te sedmice i na snimci njen korijen je jako blizu živca u čeljusti...
Nakon puknuća zubno meso oko te sedmice se stalno pali i ja imam osjecaj kao i da je nešto ispod samog zuba upaljeno.. Zubar kaže da punjenje kanala nije baš najbolje, ali da isto ne vidi neku infekciju dole... To pokušavamo riješiti već pola godine, ali nikakvih rezultata nema.. A vidim i da se zubar baš ne trudi jer ga on želi vaditi jer od zuba ionako nije puno ostalo...
Uglavnom, zbog rasta te osmice ukoso i problema sa sedmicom, planiramo izvaditi tu sedmicu i dati prostor osmici...

Moja pitanja su:

1. Postoji li ikakva mogućnost da se ta upala odnosno infekcija donje desne sedmice (ma kakva god bila da bila, npr. ako su kanali inficirani i infekcija se skroz proširili zbog lošeg punjenja, zamislimo najgori mogući scenarij, nije uopće bitno šta je) ikako mogla proširiti na živac jezika???

Toga me najviše strah, zubar kaže da nema šanse... Ali sa živcima se nije za igrati i želim definitivno isključiti to..

2. Je li moguće da korijen osmice dira živac i tako uzrokuje trnjenje jezika odnosno kolike šanse su za to?? Jel imao neko takav slučaj?
Hoće li se to riješiti vađenjem sedmice i davanjem prostora osmici?

Mislim znam da je moguće, to je i teorija zubara, ali ja ne mogu čekati vađenje i rast osmice da bih vidjela je li to to... Meni treba sigurnost od 100% i eliminiranje svih ostalih uzroka...Jer što ako je nešto drugo, a ja čekam riješenje "uzroka" koji uopće nije uzrok, a pravi uzrok mi uništi živac
Čudno mi je i to što mi jezik prije vađenja gornje petice i paralelnog pokušaja liječenja donje sedmice baš nikada nije trnio, a osmica je svejedno bila tu... Zašto baš sad odjednom?

3. Koji su još mogući uzroci trnjenja jezika (desna strana samo)??
Prvenstveno sumnjam na zube...
Moždani udar nemam, ni problema sa srcem...

Koliko je trnjenje jezika opasno? Odnosno ono što bi moglo to izazivati?
Nešto se događa sa živcem, koliko trebam biti zabrinuta?
Mene već pomalo hvata panika jer ako mi nešto ošteti živac, šteta je nepopravljiva.

Zadnje uređivanje zaruljica : 24.05.2012. at 16:43.
zaruljica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2012., 06:53   #2
Koji dio jezika je zatrnut? Cijela desna strana ili dio desne strane?
Prilikom liječenja sedmice, jesi li dobila anesteziju?
borna07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2012., 08:43   #3
Nije cijela desna polovica jezika, nego desni dio jezika koji dira desne donje zube otprilike... I ne trne mi stalno... jedan dan je trnuo 24 sata u komadu... pa 3 dana ništa.. pa onda opet pola dana.. pa pola dana ne.. itd... ali to trnjenje je sve učestalije... i nikad mi ne trne 5 min pa prestane nego kad počne to obično duže traje... intezitet je različit... nekad slabije nekad intenzivnije...
osjećaj je od peckanja do onog ko da me bocka tisuću malih iglica u taj dio...

Jesam, dobijem svaki put anesteziju... u zadnjih pola godine za taj zub sam dobila anesteziju sigurno 10 puta....
Ali, pokušavam se sjetiti, čini mi se da mi je trnjenje počelo baš jutro tog dana kada mi je stavljena posljednja plomba, ali prije odlaska zubaru i anestezije... ali nisam 100% sigurna... mislim 99%... i sijećam se da su mi taj dan od anestezije posebno utrnila cijal usta i usna, poslije toga sat vremena nisam mogla normalno govoriti, sta mi se inače ne dešava.. ali, ponavljam, mislim da mi se trnjenje pojavilo taj dan prije anestezije...
To si vrtim u glavi, jer je i meni sinoć palo na pamet da nije možda od anestezije taj dan...
zaruljica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2012., 10:47   #4
Najvjerojatnije je od mandibularne anestezije. Iako tanke, igle kojima se daje anestezija mogu oštetiti živac koji inervira jezik.Kada su neka vlakna na živcu oštećena pojavljuju se baš ovakvi simptomi koje nabrajaš.
6 tjedana traje regeneracija živca u tom slučaju, iako se to može protegnuti i na 6 mjeseci.
Popij kuru b vitamina.
borna07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2012., 11:19   #5
Slazem se s kolegicom ali nije iskljucivo ni da je rijec o utjecaju 7ice (punjenje, irigacija) ili 8ice (korijen u kanalu, impuls rasta ili upala...) ; u svakom slucaju bi trebalo pogledati kvalitetnu ortopan snimku. Mozete zatraziti i konzultacije specijalista; preporucam oralnu kirurgiju KB Dubrava. B vitamin ne moze odmoci, svakako napravite kuru.
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2012., 13:41   #6
Quote:
borna07 kaže: Pogledaj post
Najvjerojatnije je od mandibularne anestezije. Iako tanke, igle kojima se daje anestezija mogu oštetiti živac koji inervira jezik.Kada su neka vlakna na živcu oštećena pojavljuju se baš ovakvi simptomi koje nabrajaš.
6 tjedana traje regeneracija živca u tom slučaju, iako se to može protegnuti i na 6 mjeseci.
Popij kuru b vitamina.
Ali nije mi jasna jedna stvar... A to je da je prije početka trnjenja zadnja anestezija bila 7 dana prije i to ona za vađenje gornje petice... znači za gornji zub... a anestezija za donju sedmicu je davana 2-3 tjedna prije početka trnjenja... Javlja li se trnjenje odmah nakon anestezije ili s odgodom?
Ova anestezija koju sam spominjala gore je bila isti dan kada i početak trnjenja, ali popodne, a trnjenje je počelo ujutro...

B vitamin pijem cijelo vrijeme, Plibex, dvije tablete dnevno...
Hoće li se živac 100% regenerirati nakon nekog vremena?
zaruljica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2012., 13:55   #7
Quote:
Jujigatame kaže: Pogledaj post
Slazem se s kolegicom ali nije iskljucivo ni da je rijec o utjecaju 7ice (punjenje, irigacija) ili 8ice (korijen u kanalu, impuls rasta ili upala...) ; u svakom slucaju bi trebalo pogledati kvalitetnu ortopan snimku. Mozete zatraziti i konzultacije specijalista; preporucam oralnu kirurgiju KB Dubrava. B vitamin ne moze odmoci, svakako napravite kuru.
- Možete li mi objasniti taj mogući utjecaj 7ice?

- Ne živim u Zagrebu.. Ortopan sam radila u 12. mjesec, je li potreba novija snimka?
Vidi li se na takvoj snimci živac i potencijalni problem koji to izaziva?

Kod kakvog specijaliste da odem? Da tražim oralnog patologa?
Živim u Splitu...

Izvaditi ću sedmicu i piti vitamin B... Što još mogu i moram poduzeti??
U svog zubara odlazim čim prije u svakom slučaju... Ali on jedino što misli napraviti je vaditi 7icu.. Što da ja još poduzmem? Je li to dovoljno?
zaruljica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2012., 17:19   #8
Navodite da je trnjenje pocelo 2-3 tjedna nakon anestezije? Onda vrlo vjerojatno nije posljedica tog zahvata - trnjenje se javlja odmah nakon davanja i traje konstantno. Ispravit cu se, bio sam malo brzoplet i nisam pazljivo citao, prije bi to bilo od 8ice AKO je zapela u kosti u odredjenom polozaju. Zub tada svojom pozicijom moze vrsiti pritisak na zivac, pogotovo ako je dobio impuls rasta.

Recite imate li mozda i promjenjenu okusnu osjetljivost + peckanje (pazite, trnjenje i peckanje oznacavaju dva razlicita osjecaja)?

U medjuvremenu mozete potraziti i savjet oralnog kirurga...
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2012., 22:23   #9
Uh, ne znam kako da to objasnim.. ovo mi je prvi put da mi se ovako nešto događa...
Osjećaj je sličan kao kad opečete jezik, pa onaj osjećaj koji imate nakon toga na tom dijelu jezika neko vrijeme, pola dana-dan...
osim toga to je nekakvo lagano peckanje i kako se pojačava, kao da me bodu sitne sitne iglice tu.... i da, osjećaj okusa je smanjen na tom području..
Tako nekako
zaruljica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2012., 16:22   #10
Dalje vam preko foruma nazalost ne mogu pomoci; najbolje konzultirajte navedene specijaliste (oralni kirurg, oralni patolog), odnosno prisilite svog stomatologa da malo vise paznje posveti vasem stanju.
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2014., 09:32   #11
trnjenje zubaa

Daj konačno nadjoh da neko ima sličan problem.Kada sam izvadio gornju
peticu pocele su mi blaga trnjenja na vrhu jezika.zatim sam osjetio jak bol u donjoj osmici (umnjak) ali o zubar je mislio da je sedmica posto je potisnut na to mjesto vidjelo se po korjenu koji je zakrivljen na snimku.Kada sam popravljao taj zub nijedna anastezija mi nije djelovala nego kao po zivcu da mi radi .Simptomi po jeziku su se prosirili i isto kao u ovom opisanom slucaju.Vadio sam briseve jednom je bila kandida bio kod neurologa sve ok zubar svaki kaze da ne moze zivac jezika tuda biri .Ovaj zub umnjak je u donjoj vilici i sa te lijeve strane su svi simptomi.Sad posle 6 mjeseci lijenje zuba i stavljanja plombe malo mi je bolje.Kada mi da anasteziju u taj zube utrne mi jezik na ista mjesta kao preko dana.Ujutro nista ne pecka i trne kako prolazi dan sve gore ,uvece se malo smiri.
drzao sam dijete mislio da je kandida ali ne pomaze samo sto sam smsao ne jedem secer ni brasno bijelo.Bi li trebao izvaditi ovu osmicu posto imam osjecaj da je zubar nije ni popravio kako treba
mico54321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2014., 09:34   #12
Question Trnjenje jezikaa

Molim da mi navedes jesi li rijesila problem i kako posto meni traje vec 6 mjeseci
mico54321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2014., 09:46   #13
Exclamation opet ja

Procitah detaljnije i ja tek sad vidim isti zubi peticu gornja vadjenje i popravljanje 8 sa tim sto je zubar mislio da je sednica ali kako sam sedmicu davno izvadio ona se potisnula na to mjesto i korjen je ostao zakrivljen unazad na snimku.Prije popravljanja osjeti sam jak bol par sekundi koji je trajao oko minut i prestao.Zubar mi kaze da zub moram vaditi hiruski zbog takvog korjena..Po vasem mislejnju mozda i ne moze prestati trnuti jezik ako mi korjen pritiska zivac, da li da ga vadim.
mico54321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2017., 21:08   #14
Exclamation

Dakle jezik mi je počeo lagano trnuti nakon vađenja prvog donjeg umnjaka u kolovozu, taman se krenulo smirivati kada sam bila naručena za vađenje drugog prije 6 dana.

Što se tiče rana sve prolazi bez problema, konce idem skidati u ponedjeljak. ALI moj jezik cijeli i potpuno trne, kao da je potpuno spržen, ne osjetim okuse, ne želi surađivati tokom jela i ne može normalno okretati hranu tako da mi je svaki obrok prava muka, osjetim kao nekakvo bockanje. Brinem se lagano jer ne popušta, za prošlo laganije trnjenje nakon vađenja prvog umnjaka doktor je bio šokiran, nikad mu se to nije dogodilo, taj se živac navodno ne nalazi na mjestu na kojem sam dobila anesteziju, dobila sam tablete vitamin B i to popila do druge operacije. Sada je još gore, ima li pomoći? Pretpostavljam da će mi u ponedjeljak ponovno dati iste tablete, ali bojim se da mi to neće previše pomoći, razmišljala sam i na hitnu otići više puta, ali bih odustala, kao ajde daj si vremena...
Wawindaji is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:44.