Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.05.2015., 20:52   #221
Pozdrav.
Evo i moje iskustvo, iz BiH sam a cross linking sam radio u očnoj polilinici dr. Sefić u Sarajevu 2011. god. Kasnije ću spomenuti izuzetnu ljubaznost i preporuku za ovu super ordinaciju.

Eh idemo redom. Prvi problem sa okom tada samo desnim mi se javio krajem osnovne škole dakle nekih 14 god, tada mi propisane naočale iako ni tada korekcija naočalama nije bila u potpunosti moguća ali taj doktor tada nije valjda ni znao za tu bolest. Uglavnom od tada za neke 2 godine mi je vid na to oko oslabio skoro pa skroz, došao sam na taj stadij da ne bih vidio nikako normalno čitat, tj sve preko 5-6 cm udaljenosti od desnog oka ne bih vidio pročitat (normalan font). Nisam nostio leće nikad do poslije zahvata tako da ne vjerujem u to da adekvatne leće pogoršavaju ovu bolest kao što je neko prije naveo, jer je meni užasno brzo napredovala bez nošenja leća. U međuvremenu počinje i vid na lijevo oko da slabi malo po malo, počeo sam obilaziti neke doktore ali niko nije znao da mi kaže zbog čega (nestručnost i neznanje tih nazovi doktora a ja baš imao sreće da potrefim kod tih jer su moji bližnji išli kod njih na preglede za običnu dioptriju...). Međutim potrefim na čovjeka koji mi je dijagnosticirao keratokonus i uputi me u Sarajevo. I tako u borbi da bih našao najboljeg i da bih sačuvao to malo vida što mi je ostalo čujem za doktoricu Sefić i odem kod nje na pregled, odmah mi dijagnosticira keratokonus i zakaže mi termin za kros linking jer se više ništa nije smjelo čekat. Čim joj je oprema stigla tada tek prva u BiH za taj zahvat i doktor iz Srbije obavio sam taj zahvat. Desno oko je već bilo prešlo granicu za crosslinking ali doktor je ipak uz rizik uradio prvo desno pa zatim odmah lijevo, i na kraju je sve dobro ispalo.
Poslije toga počinjem nositi leće prvo na lijevom pa kasnije i na desnom oku sa kojim nisam imao problema narednih godinu-dvije, dok sada već imam dosta problema tih što ne mogu da ih dugo nosim, peku me oči, itd. Volio bih ako neko ima sa ovim problema da podijeli sa mnom.
Što se tiče samog operativnog zahvata ništa nije boljelo niti je išta strašno, tek kad anestezija popusti počinje da boli ali samo tu prvu noć i onda poslije toga više boli nema, smeta jaka svjetlost ali i to s vremenom prođe. Progresija bolesti je zaustavljena, vid ostao na onom mjestu na kojem je bio prije operacije, možda čak malo i popravio, ali za moj već prevelik hendikep je to neznatno. Tu bih spomenuo i moju dragu doktoricu Sanju Sefić koja je jedna ljubazna i predivna žena koja mi je pomogla i tada a i sada mi intezivno pomaže pregledima i savjetima tako da bih preporučio ukoliko bude mojih zemljaka koji ovo čitali a morali da posjete oftamologa da se obavezno uvjere u ljubaznost, stručnost i profesionalnost osoblja oftamološke ordinacije DR. SEFIĆ. Sve preporuke i sve pohvale za čitavo osoblje a naročito za divnu doktoricu Sanju.
Što se tiče života sa keratokonusom zavisi od toga koliko vidite bez leća, da li bez njih možete funkcionisati, ako ne možete bez njih onda koliko možete dnevno dugo da ih nosite itd. Ja lično bez njih ne mogu normalno funkcionisat jer niti vidim normalno čitat niti vozit, ali kad ih mogu nositi po čitav dan nemam nikakvih problema i nimalo se ne razlikujem od onih sa zdravim očima. Problem nastaje kada me oči počinju peći i postaje nepodnošljivo nošenje, onda ih npr. dnevno mogu nositi samo nekad 2 nekad 3-4 sata što mi je nedovoljno za normalan život. Pokušavali smo da promijenimo ovakvo stanje ali do sada nismo uspjeli jednostavno me nekad peku bez ikakvog hajmo reći rezloga, ali dovoljan je taj razlog što su mi oba oka jako oboljela od ove kako za koga opake bolesti.
Dakle moj savjet samo kod provjerenih ljekara idite i ako ste u nekom početnom stanju bolesti nemojte puno brinuti, a ako ste već „zaglavili“ onda se nadajte najboljem uz najbolje liječnike.
Ako koga šta još zanima neka pita rado mu odgovorim, a pogotovo ako neko iz BiH namjerava da obavi cross linking.
Lijep pozdrav.
racerBiH is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2015., 09:20   #222
Pozdrav

Podijelicu sa Vama mojeiskustvo sa keratokonusom,imam 43 godine,zivim u B.Luci,keratokonus II stepena mi je otkriven prije 6 godina,od tada nosim GP kontaktna sociva.
Prije godinu dana su mi pocela strasno smetati,prave mi eroziju oka,ybog toga moram da pravim pauzu u nosenju,stavljam mast i kapi pa se to malo smiri i za kratko vrijeme ponovi,da dodam da radim za racunarom 8 i vise sati dnevno pa mi to dodatno stvara probleme,suvoca oka,osjecaj pijeska u ocima,stavljam vjestacke suze B PANTHOL,navodno bez konzervansa ali osjecaj zuljanja ne prestaje.
Moja doktorica mi je porucila toricna sociva koja nisam mogla uopste nositi,poslije toga mi je preporucila da kupim ROSE K sociva u OPTO CENTRU u Zagrebu.
Naravno da sam otisla misleci konacno rjesenje posto mi je receno da su to specijalna sociva za keratokonu,udobna,ne zuljaju,ne ispadaju i slicno.
Pregled i fitovanje je trajalo skoro 4 sata,probala sam najmanje 20 pari sociva,koja su mi na kraju izgrebala roznjacu da su me sva ostala zuljala pa sam porucila ona koja su mi najmanje smetala.
Cijena ROSE K sociva je 300 e,nije mi uopste zao ali ne vrijede ni 50 e,mene isto zuljaju kao i GP sociva koja platim 80 e i traju mi 3.5 god.a ROSE K su jednogodisnja sociva.
Mozda nekome stvarno pomazu ali meni ne.
Pozdrav svima.
blonda1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2015., 15:14   #223
Pozdrav,

Ako netko ima iskustva zanima me koliko dugo nakon cross linkinga potraje taj "zamuceni vid" na tretiranom oku? Naime, zahvat sam napravio u prije 4 dana, prvi dan trpio poprilicne bolove, ali prezivjelo se. Sad vise nista ne boli ni pece, jaka svjetlost smeta i kazem, taj zamuceni vid. Dosta je mutnije nego prije zahvata, doktor je spomenuo da je to normalno dok se oko ne oporavi, ali me neko okvirno vrijeme zanima ako je netko imao taj slucaj.
David CFC is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2015., 11:09   #224
Ja imam pitanja: kak vam je dijagnosticiran keratokonus i kam idete k dr ( može i prek pp, ov za dr )?
Meni je dr rekao da imam keratokonus ( radila sam kornealnu topografiju ) i tu je stalo. Inače nosim naočale, na jednom oku mi je +, a na drugom -, imam lezije oba vidna živca ... uglavnom, oftić je tražio od mene da odem u privatnu optiku ( naravno, po mogućnosti u njegovu ) napravit neke pretrage, jer da te ne rade u bolnicama tj. ambulantama, a on mi nemre dati terapiju bez te pretrage.. Ja sam mu rekla da nemam love za to, a on je rekao da ak dođem k njemu i tam napravim naočale, da je onda besplatno. Pa sam mu se zahvalila i sad tražim drugog.
I nevjerojatno mi je da ne mogu dijagnosticirati keratokonus i dati terapiju bez tih aparata - jer ih nekad nije bilo a ljudi su imali keratokonus i nije bilo problema ni s dijagnosticiranjem ni s terapijom.
Otišla sam drugoj oftalmologici, ali ona je odmah uz njegovu dijagnozu stvaila susp. i upitnik, i bila sva uvređena jer sam prvo bila kod nekog drugog. Ali me nije niš dalje slala raditi neke pretage.
I tu je sve stalo. A kak ja imam problema s vidnom oštrinom i još neke stvari, i ak imam keratokonus, mislim da bi bilo pametno da to riješim kak spada.
Savjet?
Sophsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2015., 20:16   #225
pozdrav sophie7

keratokonus moze da odredi obicni opticar ako se malo razumije u vid,aterapija ne postoji imislim da je greska sto nosis naocare,kod keratokonusa jedino pomazu polu tvrda sociva.
Ako si iz Zagreba odi na pregled u opto centar kod dr.Karaman neka ti uradi fitovanje za gp sociva i tu je rjesenje problema.
Nadam se da neces imati probleme u nosenju sociva.
Lijep pozdrav.
blonda1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2015., 13:08   #226
Quote:
blonda1 kaže: Pogledaj post
keratokonus moze da odredi obicni opticar ako se malo razumije u vid,aterapija ne postoji imislim da je greska sto nosis naocare,kod keratokonusa jedino pomazu polu tvrda sociva.
Ako si iz Zagreba odi na pregled u opto centar kod dr.Karaman neka ti uradi fitovanje za gp sociva i tu je rjesenje problema.
Nadam se da neces imati probleme u nosenju sociva.
Lijep pozdrav.
Hvala!
Ma kod mene je problem jer radi sistemskog lupusa imam sindrom suhih sluznica, pa tak i suhe oči, uopće nemam suza, Schirmer mi je bio 1, tako da ne smijem stalno nositi leće. Znam da se kod keratokonusa nose leće kao terapija ... ne bi smjela stalno, ali dio dana da.
Sophsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2016., 12:09   #227
Keratokonus (preporuka zahvata-Dresdenski i Atenski protokol crosslinkinga)

Lijepi pozdrav svima,
osobito kolegama koji se bore s istim problemom kao i ja-keratokonusom. Najprije da napomenem razlog otvaranja ove teme. Znam da na forumu postoji tema općenito o keratokonusu (problemima i ostalo), koju sam naravno pročitao. Razlog otvaranja ove teme je preporuka za odrađivanje zahvata, odnosno crosslinkinga.

U Zagrebu postoji više klinika (privatnih) koje to obavljaju, pa molim Vas za savjete i preporuke kod koga otići i gdje to napraviti. Nemam se s kime posavjetovati oko zahvata, pa bih molio za preporuke ustanove.

Imam stadij 2 na lijevom oku i stadij 1 na desnom oku. Čitao sam jako puno o samoj bolesti i zahvatima, još mi samo nedostaje odgovor-kog koga otići?

Planiram u skorije vrijeme obaviti kompletan pregled (1000 kn), te zahvat.

Čitao sam o Opticall expressu i Svjetlosti (oni imaju samo običan crosslinking-tzv. DRESDENSKI PROTOKOL), te o dr. Knezović, koji radi ATENSKI PROTOKOL (kombinacija CXL+Laser).

Atenski mi naravno zvuči primamljivije, jer osim što se CXL zaustavlja progresija keratokonusa, laserom vraća vidnu oštrinu.

Nadam se da nisam zakomplicirao post i da ćete napisati preporuke.

Hvala i pozdrav!
dinix is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2016., 10:21   #228
Quote:
dinix kaže: Pogledaj post
Lijepi pozdrav svima,
osobito kolegama koji se bore s istim problemom kao i ja-keratokonusom. Najprije da napomenem razlog otvaranja ove teme. Znam da na forumu postoji tema općenito o keratokonusu (problemima i ostalo), koju sam naravno pročitao. Razlog otvaranja ove teme je preporuka za odrađivanje zahvata, odnosno crosslinkinga.

U Zagrebu postoji više klinika (privatnih) koje to obavljaju, pa molim Vas za savjete i preporuke kod koga otići i gdje to napraviti. Nemam se s kime posavjetovati oko zahvata, pa bih molio za preporuke ustanove.

Imam stadij 2 na lijevom oku i stadij 1 na desnom oku. Čitao sam jako puno o samoj bolesti i zahvatima, još mi samo nedostaje odgovor-kog koga otići?

Planiram u skorije vrijeme obaviti kompletan pregled (1000 kn), te zahvat.

Čitao sam o Opticall expressu i Svjetlosti (oni imaju samo običan crosslinking-tzv. DRESDENSKI PROTOKOL), te o dr. Knezović, koji radi ATENSKI PROTOKOL (kombinacija CXL+Laser).

Atenski mi naravno zvuči primamljivije, jer osim što se CXL zaustavlja progresija keratokonusa, laserom vraća vidnu oštrinu.

Nadam se da nisam zakomplicirao post i da ćete napisati preporuke.

Hvala i pozdrav!
Hep? Preporuke zahvata?
dinix is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2017., 23:50   #229
Quote:
sophie7 kaže: Pogledaj post
Ja imam pitanja: kak vam je dijagnosticiran keratokonus i kam idete k dr ( može i prek pp, ov za dr )?
Meni je dr rekao da imam keratokonus ( radila sam kornealnu topografiju ) i tu je stalo. Inače nosim naočale, na jednom oku mi je +, a na drugom -, imam lezije oba vidna živca ... uglavnom, oftić je tražio od mene da odem u privatnu optiku ( naravno, po mogućnosti u njegovu ) napravit neke pretrage, jer da te ne rade u bolnicama tj. ambulantama, a on mi nemre dati terapiju bez te pretrage.. Ja sam mu rekla da nemam love za to, a on je rekao da ak dođem k njemu i tam napravim naočale, da je onda besplatno. Pa sam mu se zahvalila i sad tražim drugog.
I nevjerojatno mi je da ne mogu dijagnosticirati keratokonus i dati terapiju bez tih aparata - jer ih nekad nije bilo a ljudi su imali keratokonus i nije bilo problema ni s dijagnosticiranjem ni s terapijom.
Otišla sam drugoj oftalmologici, ali ona je odmah uz njegovu dijagnozu stvaila susp. i upitnik, i bila sva uvređena jer sam prvo bila kod nekog drugog. Ali me nije niš dalje slala raditi neke pretage.
I tu je sve stalo. A kak ja imam problema s vidnom oštrinom i još neke stvari, i ak imam keratokonus, mislim da bi bilo pametno da to riješim kak spada.
Savjet?
zao tema nije bas aktivna :/
ja keratoconus imam vec 10 godina i imam odlicnu optiku u Zgb u koju idem iako nisam iz Zg. pregledi besplatni, osoblje i vise nego ljubazno i strucno! meni savrseno nasli lece i nemam nikakvih problema vec godinama (iako sam prije njih probala vec na par mjesta ali sada idem samo njima).
preporuke samo u pp (da ne bi bilo da nekoga reklamiram).

i da, nadam se da ce tema malo zaziviti
__________________
gdje je nestao covjek?? gdje se skriva on???
mejan is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2017., 17:07   #230
Pozdrav svima!
Žao mi je što tema nije baš aktivna...
Imam 33 godine i prije dva dana mi je dijagnosticiran keratokonus. Doktor mi je predložio da što prije idem na cross-linking ali sam pročitala je za taj zahvat potrebno nekoliko pregleda i praćenje progresije bolesti a ja imam samo jedan nalaz.
Napisala bih nalaz ovdje ako se netko od vas više razumije u ovu bolest da mi malo objasni šta znače svi oni brojevi
Unaprijed hvala
Salauka is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2017., 18:26   #231
Stavi slike nalaza i te brojeve ovdje
Cwet21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2017., 19:03   #232
Dijagnoza: Keratoconus gr. III oc. utq.

VOD: Sub. refrakc. sc=0.60 cc= -1,50 x 120 stupnjeva = 0.80
VOS: Sub. refrakc sc=0.25 cc= -3,50 x 50 stupnjeva = 0,35 STENO=0.75
TOD: 12 mmHg
TOS 12: mmHg

Bio o. dex:
Vjeđe: uredan nalaz
Bjeloočnica: uredan nalaz
Konjuktiva: uredno
Rožnica: keratoconus
Prednja očna sobica: uredno
Šarenica: uredno
Pupila: uredno
Leća: uredno
Vanjski nalaz: uredno

Fundus o. dex
Vitreus: uredno
PNO:uredno
Makula: uredno
Krvne žile: uredno
Retina: uredno


Bio o. sin
vjeđe: uredno
bjeloočnica: uredno
konjuktiva:uredno
rožnica: keratoconus
prednja očna sobica: uredno
šarenica: uredno
pupila: uredno
leća: uredno
vanjski nalaz: uredno


Fundus o. sin.
Vitreus: uredno
PNO:uredno
Makula:uredno
krvne žile: uredno
retina: uredno

kornealna topografija o. dex.
K1=46.1
K2=48.9
Km=46.2
Pachy=457
K(max)= 56,4
KK gr:3 E.b.m. = plus 52

Kornealna topografija o. sin.
K1=50.2
K2=51,6
Km=49,6
Pachy=457
K(max) = 62,0
KK gr. 3 E. b. m. = plus 60
Salauka is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2017., 19:06   #233
Imam i slike sa Oculus Pentacam ako se netko razumije i u njih...
Salauka is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 00:05   #234
Poštovani oftalmolozi zanima me Vaše mišljenje,

Ima li smisla raditi CXL u 4.stupnju keratokonusa ili je transplatacija jedino rješenje? I kolike su šanse da se keratokonus ne pojavi na drugom oku ako do sad nije otkriven. Imam 23 godine
torii is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2017., 21:06   #235
ima li itko iskustva s cross linkingom?
__________________
gdje je nestao covjek?? gdje se skriva on???
mejan is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2017., 14:35   #236
Ja idem na cross linking sljedecu subotu..oba oka istovremeno... Valjda ce sve biti u redu.
Salauka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2017., 16:32   #237
Quote:
Salauka kaže: Pogledaj post
Ja idem na cross linking sljedecu subotu..oba oka istovremeno... Valjda ce sve biti u redu.
javi nam svakako iskustvo kasnije, pliiiiz
__________________
gdje je nestao covjek?? gdje se skriva on???
mejan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 08:55   #238
Pozdrav!
Imam dijagnosticiran keratokonus na lijevom oku kad sam imao 22 godine, Sad imam 38 godina i i dan danas mi smetaju polutvrde konus leće pa ih 2 dana nosim, pa mi se 2 dana oporavljaju oči i tako unedogled. Na bolesnom oku vidim 20% ali sa lećom mi se diže i na 90% i nije mi se puno mijenjala dijoptrija(mislim da je 2.5). Da li sam ja kandidat za antenski protokol ili za cross linking (naravno, ako je moguća operacija)? Mislim mogu živjeti za dijoptrijom 2.5 ali bih onda htio nositi naočale a ne leće (koje ne podnosim)i da li će mi i cross linking pomoći)?
__________________
juriel nije član nijedne javne grupe a bome niti jedne političke stranke
juriel is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 09:34   #239
Quote:
juriel kaže: Pogledaj post
Pozdrav!
Imam dijagnosticiran keratokonus na lijevom oku kad sam imao 22 godine, Sad imam 38 godina i i dan danas mi smetaju polutvrde konus leće pa ih 2 dana nosim, pa mi se 2 dana oporavljaju oči i tako unedogled. Na bolesnom oku vidim 20% ali sa lećom mi se diže i na 90% i nije mi se puno mijenjala dijoptrija(mislim da je 2.5). Da li sam ja kandidat za antenski protokol ili za cross linking (naravno, ako je moguća operacija)? Mislim mogu živjeti za dijoptrijom 2.5 ali bih onda htio nositi naočale a ne leće (koje ne podnosim)i da li će mi i cross linking pomoći)?
Poštovani,
Crosslinking ne rješava pitanje dioptrije nego učvršćuje rožnicu kako se keratokonus ne bi pogoršao. Moguće rješenje bile bi hibridne leće ako polutvrde slabo podnosite.

Lijepi pozdrav,

dr. Dean Šarić
__________________
Optical Express is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2018., 14:37   #240
Prijava za transplataciju

Pozdrav svima.
Imam keratokonus desnog oka na kojem bez leće vidim 5%. Nakon stavljanja prepisanih mi leća vid desno mi se diže do 40%.
S obzirom da leće zbog suhih očiju ne mogu nositi više od 8h dnevno jer uza sve kapi jako žuljaju, odlučio bih se na transplataciju rožnice.
Osim privatno i velike cijene operacije da li je moguće prijaviti se na listu čekanja HZZO-a i gdje?
Unaprijed hvala
scorp1on is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:58.