Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.09.2017., 18:58   #21
Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
hebi ga kad te za zidara u njemačkoj ne uvjetuju nikakvu diplomu škole da bi uopće došao na razgovor za posao

uspoređuješ krušku i jabuku
ok. krivi primjer. Pravilna usporedba bi bila sa četverogodišnjom tehničkom školom elektro struke. Može tak?
rintintin is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 19:01   #22
Evo vam stara tema, pa koga zanima neka si pročita.
https://www.forum.hr/showthread.php?t...6e+lije%E8nika
Danas su cifre naravno više jer su se desila neka povećanja u međuvremenu, smanio se porez itd...
__________________
It's a basic fact of life that many things 'everybody knows' turn out to be wrong.
zabotinski is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 19:34   #23
Quote:
Geppetto kaže: Pogledaj post
Lijecnici specijalisti u Hrvatskoj imaju placu oko 10,000 HRK mjesecno.
Za usporedbu, u Americi onkolozi imaju prosjecno placu oko 250,000 USD godisnje. Ako oduzmemo porez (koji ovisi o saveznoj drazvi, ali u prosjeku je oko 30%) godisnja zarada je 175,000 USD (oko 1,090,000 HRK), sto je mjesecno oko 91,000 HRK. S time da onklolozi nisu osobito dobro placeni u Americi. Kirurzi, dermatolozi, kardiolozi, gastroenterolozi, radiolozi imaju i dvostruko vece place.

Mislim da iz navedenog nije tesko zakljuciti da su lijecnici u Hrvatskoj mizerno placeni, cak i za nase standarde. U vecini razvijenih zemalja oni imaju placu 4-5 vecu od drazvnog prosjeka, dok u Hrvatskoj nemaju cak ni dvostruko vecu.
a koliok tamo placaju osiguranje od tuzbi? taj dio nisi naveo u osvrtu.
bemti sto vani sve lijepo, divno i krasno, a u hrvatskoj sve lose.
al bar smo prvaci u nekriticnom razmisljanju. i to je nesto.
Mealmighty is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 22:20   #24
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
A eto i clanak iz 2015 potvrduje da su place od 8 do 10
Bez svih dodataka, sto je i normalno
I skladistar da radi 240 sati mjesecno u normalnoj firmi bi imao 10

Inace profesor na faksu za koje ja znam au do 10 000, ali njih je manje nego svog ostalo nastavickog kadra
Sad koliko su dobri ili ne ne bi ulazio, to neka svako sam procijeni , ja smatram da su podplaceni
Bio sam i ja u sustavu do 2014, a i jedan od roditelja mi je još profesor. Znam točno kolike su plaće. Do 10000 kn imaju docenti i možda koji mlađi izvanredni profesor bez djece.
z_k is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 23:13   #25
Quote:
Geppetto kaže: Pogledaj post
Lijecnici specijalisti u Hrvatskoj imaju placu oko 10,000 HRK mjesecno.
Za usporedbu, u Americi onkolozi imaju prosjecno placu oko 250,000 USD godisnje. Ako oduzmemo porez (koji ovisi o saveznoj drazvi, ali u prosjeku je oko 30%) godisnja zarada je 175,000 USD (oko 1,090,000 HRK), sto je mjesecno oko 91,000 HRK. S time da onklolozi nisu osobito dobro placeni u Americi. Kirurzi, dermatolozi, kardiolozi, gastroenterolozi, radiolozi imaju i dvostruko vece place.

Mislim da iz navedenog nije tesko zakljuciti da su lijecnici u Hrvatskoj mizerno placeni, cak i za nase standarde. U vecini razvijenih zemalja oni imaju placu 4-5 vecu od drazvnog prosjeka, dok u Hrvatskoj nemaju cak ni dvostruko vecu.
Loša usporedba kolega jer liječnici u Americi plaćaju još bolesnije cifre da bi postali specijalisti bilo čega tokom svog školovanja, dok je u Europi to besplatno na zapadu, a kod nas se mora platiti mito ili je isto besplatno. Mito kod nas je i dalje jeftiniji nego njihovi faksevi, ali nas ne bi uzimao kao relevantnu usporedbu.
Tj. po onome što sam čuo, sustav mita za specijalizaciju se od ulaska u EU značajno smanjio u našim bolnicama, pa čak niti to nije relevantan trošak.

Moj frend radi u varaždinskoj bolnici, završio je specku hitne pomoći (to ide bez mita i veze bez problema jer se radi o najgorem mogućem poslu) i ima 9000 kn plaće bez putnih troškova i dežurstva.
S jedne strane mislim da je plaća jako dobra jer je ipak tek početna, s druge on svaki dan putuje 60 km na posao i natrag i svakog dana ljudski životi mu doslovce vise o niti.

Nastavnicima je realno puno bolje ako govorimo o kvaliteti života. Radi se duplo manje, realno je manja odgovornost, opušteniji je dan u školama (doduše ovisi) i tako dalje....i uz to većina nastavnika ima prosječnu plaću kakvu u privatnom sektoru mogu samo sanjati.
Kod nas je i dalje bolje raditi i primati pare od države ma kakav god posao bio. I jebeš ovu državu dok je tako.
Ali realno nisu problem ni nastavnici ni liječnici, nego je problem država koja strašno loše vodi kvote na fakultetima (zbog čega su neki i rekli da su nastavnici često uhljebi, makar ne znam po čemu osim nešto težem školovanju dio liječnika nije također uhljebima, jer velik dio njih ne zaslužuje ni minimalac s obzirom na kvalitetu rada) i uz to smo država gdje je nekakav podžupana duplo plaćeniji od liječnika, a pomoćnik načelnika plaćeniji. Zato su male plaće liječnika i nastavnika, iako su zapravo "velike" .

Zadnje uređivanje Inžinjer ekonom : 23.09.2017. at 23:24.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 23:30   #26
Quote:
rintintin kaže: Pogledaj post
Kolike su im plaće, najbolje ilustrira činjenica da prosjek 5.0 nije dovoljan za upis u srednju medicinsku. Konkurencija veća nego za gimnazije...
Ma di to ? Imaš u Pregradi medicinsku školu i nije da se upada kako tko oće, ali podjednako je teško upisat gimnaziju u toj istoj Pregradi i mnogo škola diljem županije (u Krapini sam ih na brzinu pronašao tri gdje je potrebno više bodova).

Okej priznajem ne znam kako je za Zagreb, ali 5.0 je baš pretjerivanje kolega.

Ali ako nam stvarno fali medicinskih sestara- moram reći kako sam oduvijek bio time fasciniran. Još mogu razumijet deficit liječnika jer je fakultet skup i za neke dugotrajan.....ali za sestre digneš kvotu za koliko god da treba i znaš da će ti kvota na koncu biti jednaka ili 99% jednaka broju onih koji su završili tu školu za 5 godina.
Zajeban je i težak posao sestara, nitko to ne kaže da nije, ali ako povećaš njima kvotu neće ti ništa opasti kvaliteta. Zato kažem da za liječnike još kužim, makar je i za njih velika glupost da je tako mala kvota ako ih fali.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 23:40   #27
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Ma di to ? Imaš u Pregradi medicinsku školu i nije da se upada kako tko oće, ali podjednako je teško upisat gimnaziju u toj istoj Pregradi i mnogo škola diljem županije (u Krapini sam ih na brzinu pronašao tri gdje je potrebno više bodova).

Okej priznajem ne znam kako je za Zagreb, ali 5.0 je baš pretjerivanje kolega.
Evo vidi je li pretjerivanje.
http://www.srednja.hr/upisi-u-srednj...bolji-ucenici/
Ovako na brzinu guglajući. Znam iz okoline kako stvarno nije bilo dosta 5.0 za upasti nego je trebalo još bodova navući na lidrano i kojekakve fore. Ozbiljno.
ili ovo:
http://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvat...zreda/6348634/
CARNet-ova druga tablica pokazuje stanje u deset škola s najvećim brojem prijava. Prvih šest su zdravstvene i medicinske škole u Splitu, Zagrebu, Slavonskom Brodu, Osijeku, Rijeci i Varaždinu. Njihova je situacija u trenutku slaganja tablice takva da mogu primiti u prosjeku svakog devetog učenika.
rintintin is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2017., 07:28   #28
Quote:
z_k kaže: Pogledaj post
Pretpostavljam da je mislio na visoko obrazovanje... Profesori na fakultetima su na oko 12-17000 kn. Ako se radi o kakvom rukovodećem kadru (dekani, prodekani, zamjenici) ide to i na 20k.

Slično je i u znanosti.

Odlično.
I sad stavi kujundžiča u tu jednadžbu.
Lij je, uz to što je ministar i radi u bolnici, i profesor na fakultetu.
Dakle, dobija toliku plaću (ako ne i veću).
Da li je zavrijeđuje?
Koliko kvalitetno može odraditi ta tri posla istovremeno?
I, da li netko drugi umjesto njega to odrađuje (jer mi nitko ne može reći da je jedna osoba to u stanju raditi)?

Punopuno previše za rad i odgovornost koju imaju.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2017., 07:29   #29
zanimljivo koliko se to promjenilo, tamo krajem 90tih je ekipa koja je išla u medicinsku bila slična ekipi iz onako prosječnih tehničkih, nije sigurno trebalo 5.0, znam dosta ekipe koja je išla tamo jer eto nije teško upasti i ne treba previše učiti (doslovno, ono za medicinskog brata obrazovanje, ne znam koliko ima različitih smjerova u mlinarskoj)
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2017., 10:46   #30
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
zanimljivo koliko se to promjenilo, tamo krajem 90tih je ekipa koja je išla u medicinsku bila slična ekipi iz onako prosječnih tehničkih, nije sigurno trebalo 5.0, znam dosta ekipe koja je išla tamo jer eto nije teško upasti i ne treba previše učiti (doslovno, ono za medicinskog brata obrazovanje, ne znam koliko ima različitih smjerova u mlinarskoj)
Da, ja se sjećam ranih 90-ih kada se i sa dvojkama upadalo. Na linku koji sam dao se vidi da je 2016. više bodova trebalo za smjer opća njega u medicinskoj nego za smjer tehničar za računarstvo u tehničkoj školi. Tumačim to tako da roditelji vide da je to jedina SSS struka koja još uvijek ima jak sindikat i dobre plaće pa usmjeravaju djecu u to. Nekako mi je nelogično da je odlikašu glavna ambicija biti njegovatelj u Njemačkoj i da se zato guraju tamo.
rintintin is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2017., 16:09   #31
medicina je balon koji će se ispuhati jer današnji medicinari ne liječe nego dilaju farmaceutiku.

kada se stvori kritična masa kojoj je toga dosta na cijeni će biti jedino kirurzi koji imaju rezultate.
__________________
IGNORE LISTA: bat kol, Biljka112, 7nationarmy, CelMar, miki1988, SusFerox
danijeld is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2017., 16:20   #32
@rintintin
Nemaš ti veze s logikom.

Prvo uspoređuješ nekoga sa završenom srednjom medicinskom i nekoga sam završenom gimnazijom, pa se čudiš kao pile glisti zašto je navala zadnjih godina na medicinu...
A onda nakon toga uspoređuješ iste sa zidarskom školom.

P.S
A šta fali odlikašu sa završenom srednjom medicinskom da radi u njemačkoj kao njegovatelj?
Pokazalo se da ovih godina da su puno bolje prošli u nalaženju posla nego gimnazijalci ili tehničari.
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2017., 16:29   #33
Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
@rintintin
Nemaš ti veze s logikom.

Prvo uspoređuješ nekoga sa završenom srednjom medicinskom i nekoga sam završenom gimnazijom, pa se čudiš kao pile glisti zašto je navala zadnjih godina na medicinu...
A onda nakon toga uspoređuješ iste sa zidarskom školom.

P.S
A šta fali odlikašu sa završenom srednjom medicinskom da radi u njemačkoj kao njegovatelj?
Pokazalo se da ovih godina da su puno bolje prošli u nalaženju posla nego gimnazijalci ili tehničari.
Ako ti kažeš da nemam, onda valjda nemam.
Al' mi je spooky da odlikaš od 14 godina ima ambiciju biti periguzica u Njemačkoj i kvit. Al' to valjda samo mi nelogični tako brijemo.
rintintin is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2017., 19:19   #34
Quote:
danijeld kaže: Pogledaj post
medicina je balon koji će se ispuhati jer današnji medicinari ne liječe nego dilaju farmaceutiku.

kada se stvori kritična masa kojoj je toga dosta na cijeni će biti jedino kirurzi koji imaju rezultate.
Nema uopće veze što ljudi sve dulje žive.
Nema uopće veze što su sve deblji i sve se manje kreću i jedu nekvalitetno.
Što je sad već svaki peti par neplodan.

Ljudi će sve manje trebati liječničke usluge.

Ma kakvi, ljudi će samo ići pod nož doktoru, a za ostalo će ići kod travara.

Ehhh da mi je ovakav mindset 2 dana da se odmorim, pa da sva zla ovog svijeta vidim u prljavom kapitalizmu, farmaceutskim lobijima i chemtrailsima.
__________________
"Ja ovdje djelim iskustvo a ne vrijedam,i to je poanta ovoga foruma da razmjenimo mišljenja i iskustva na jednoj kulturnoj razini a ne da se vrijedamo i omalavažavamo zato jer su nam iskustva različita .Pa ebote da su ista pa ne bi ni imali o čemu piskarat ovdje." Spalatina-nyc
cajna_mjesavina is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 01:14   #35
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
zanimljivo koliko se to promjenilo, tamo krajem 90tih je ekipa koja je išla u medicinsku bila slična ekipi iz onako prosječnih tehničkih, nije sigurno trebalo 5.0, znam dosta ekipe koja je išla tamo jer eto nije teško upasti i ne treba previše učiti (doslovno, ono za medicinskog brata obrazovanje, ne znam koliko ima različitih smjerova u mlinarskoj)
Pusti čak kraj 90-ih. U moje vrijeme, dakle prije 12 godina medicinska je bila otprilike status malo bolje obrtničke. Tad se u bolnicu ili dom zdravlja jedino išlo preko nekog, a uz to posao koliko god da je sigurno plaćen, nije baš previše plaćen.

Tak da je mene ovo što sam i za Pregradu vidio šokiralo, razina opće gimnazije i boljih tehničkih škola koje su u Zagorju poznate kao škole di se najteže upada.

Jasno mi je da se sad stalno govori o tom deficitu sestara, ali on mi je naprosto presmiješan i najviše govori o Hrvatskoj kao takvoj. Ako je tolika konkurencija za upisati medicinsku, a sestara fale (to bi doduše volio znati koliko je istina jer dosta ljudi u medijima, kao npr. ona vinkovački "babac" se baš ne bi složili s deficitom sestara), povećaj kvotu brate. Srednja škola je srednja škola, svaki idiot koji ju upiše ju bez problema vako ili onako završi.

Ali uglavnom definitivno interesatna pojava za tolikim interesom za medicinsku školu. To je svakako dobro.
Općenito sam pristalica (kao bivši gimnazijaš), da se strukovne 4-godišnje škole više preferiraju u odnosu na gimnazije. I da se one nepotrebne i izmišljene 4godišnje strukovne tipa komercijalist-ukinu.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 07:18   #36
Sagledavajući na ovaj način profil učenika medicinskih škola prije dvadeset i više godina i danas (a ni u moje vrijeme nije bilo bolje; u medicinsku su išli oni koji nisu upali u gimnaziju a nisu htjeli ići u obrtničku), dolazim do zaključka da su danas primanja zaposlenih u zdravstvu puuuuno bolje nego što su nekada bila (naravno, u odnosu na primanja ostalih).
Kad još stavimo u jednadžbu sigurnost posla (kad je tko od medicinskog osoblja dobio otkaz?), mogućnost primanja mita i korupcije a i samu odgovornost za odrađeni posao (kad je tko od njih odgovarao za pogrešku ili nemar? Nije valjda da je to jedina struka u kojoj nema pogrešaka?), dolazim do zaključka da im nije nimalo loše.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 10:26   #37
Quote:
Ninkili kaže: Pogledaj post
Zanima me kolike place imaju zdravstveni djelatnici u KBC-u tipa doktora na urgentnom i onkologa.
Neto place doktora:

Staz = cca 3000 kn.
Hitna / Na specijalizaciji = cca 7000 kn
Specijalisti = cca 8000 kn
Subspecijalizacija = cca 9000 kn
dr.sc = cca 11000 kn
kumulativa (rad na faksu prof dr.sc. + rad na klinici u bolnici) = cca 14000 kn

To su ti cca temeljne place bez prekovremenih i dezurstava. Cca 50% prekovreemnih je po balkanskom principu nazalost "besplatno" i dobra volja doktora.

Hitnjak zbog smjenskog rada ima nesto vecu placu (cca 30% na temeljnu).

I.

P.S.

Nemojte mi pricati bapske price "moj frend doktor ima". Ovo su u par sto kuna tocni iznosi za puno radno vrijeme (168 sati). Vecina doktora, dakako, ima odradjenih preko 200 sati mjesecno... pa zato ima i vecu placu. A saznati koliko se placaju prekovremeni je gotovo nemoguce. Ima valjda 10 nelogicnih koeficjenata prema tipu prekovremenog da iz isplatnog listica ne bi skuzio niti Isus valjda, ugl. boli glava...
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 10:39   #38
Quote:
danijeld kaže: Pogledaj post
medicina je balon koji će se ispuhati jer današnji medicinari ne liječe nego dilaju farmaceutiku.

kada se stvori kritična masa kojoj je toga dosta na cijeni će biti jedino kirurzi koji imaju rezultate.
Ovo mi je izvrsno.

A pretpostavljam da u tom tvom savrsenom svijetu ce najbolje uspjehe imati kirurzi sa amputacijskom pilom



I.
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 10:51   #39
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
Ovo mi je izvrsno.

A pretpostavljam da u tom tvom savrsenom svijetu ce najbolje uspjehe imati kirurzi sa amputacijskom pilom



I.
Ili sa sjekirom :


Alan Ford i Grupa TNT u Hrvatskom saboru!
https://www.youtube.com/watch?v=3JJ8n7c2LlQ
:
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 14:19   #40
već sada imaš dio populacije koja ne ide kod doktora jer znaju da su beskorisni..

danas je to možda zanemariv broj ali kad se izmjene generacije biti će suficit doktora-farmaceuta.
__________________
IGNORE LISTA: bat kol, Biljka112, 7nationarmy, CelMar, miki1988, SusFerox
danijeld is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:01.