Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.06.2007., 22:18   #241
Quote:
infomanijak kaže: Pogledaj post
Bilo bi sve oke da se kasnije može ispisati iz matice krštenih, ovako je to kršenje prava djeteta...
Još te pere nenormalan strah od matice? Ovako, prosto rečeno: BRIGA SE svećenicima, župnicima, časnama, biskupima, vjeroučiteljima, papi, državi, piše li tvoje ime u matici. matica krštenih je administrativna knjiga koja postoji iz nekoliko razloga:

1. da se ne bi ponovio sakrament krštenja na toj osobi
2. da ne bi djelili druge sakramente bez tog krštenja, jer kad osoba ide na prvu ispovjed, prvu pričest i krizmu treba donjeti potvrdu da je krštena pošto je krst sakrament koji je uvjet za valjani primitak svih drugih sakramenata (i vjenčanja i sv. reda)

3. za broj katolika nije mjerodavan broj u matici krštenih nego broj iz popisa stanovništa

tvoja žarka želja da nikako ne pripadaš toj organizaciji može se lako ispuniti - odi svom župniku i kaži da se želiš ispisati iz KC, on će u Maticu napisati kraj tvog imena da si istupio. A za Crkvu ćeš uvjek biti kršten jer i jesi kršten, kao što si rođen i kao što to piše u matici rođenih i kao što si išao u školu i to negdje piše, mada se ti pravio da se ni potpisati ne znaš.
Brazda is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2007., 22:26   #242
Quote:
Brazda kaže: Pogledaj post
Još te pere nenormalan strah od matice? Ovako, prosto rečeno: BRIGA SE svećenicima, župnicima, časnama, biskupima, vjeroučiteljima, papi, državi, piše li tvoje ime u matici. matica krštenih je administrativna knjiga koja postoji iz nekoliko razloga:

1. da se ne bi ponovio sakrament krštenja na toj osobi
2. da ne bi djelili druge sakramente bez tog krštenja, jer kad osoba ide na prvu ispovjed, prvu pričest i krizmu treba donjeti potvrdu da je krštena pošto je krst sakrament koji je uvjet za valjani primitak svih drugih sakramenata (i vjenčanja i sv. reda)

3. za broj katolika nije mjerodavan broj u matici krštenih nego broj iz popisa stanovništa

tvoja žarka želja da nikako ne pripadaš toj organizaciji može se lako ispuniti - odi svom župniku i kaži da se želiš ispisati iz KC, on će u Maticu napisati kraj tvog imena da si istupio. A za Crkvu ćeš uvjek biti kršten jer i jesi kršten, kao što si rođen i kao što to piše u matici rođenih i kao što si išao u školu i to negdje piše, mada se ti pravio da se ni potpisati ne znaš.
U ovome je problem...
infomanijak is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2007., 22:29   #243
Quote:
infomanijak kaže: Pogledaj post
...

Ne možete se ispisati iz matice krštenih i iz popisa vjernika župnog ureda...

Jedino se kod popisa vjernika u vašem župnom uredu može pokraj vašeg imena

napisati da si nevjernik...

:
Možda sam ti ja neke stvari krivo ili nepotpuno objasnila, ne sjećam se što sam napisala a neda mi se tražiti.
Ovako, dobro uređena župa (administrativno) ima popis vjernika koji služi isključivo u pastoralne svrhe (da pismeno možeš obavjestiti ljude o čemu već treba, da znaš tko želi da ga pohodiš za blagoslov kuća, za one koji su od posebne skrbi da im se po mogućnostima pomogne...). Ukoliko odeš iz Crkve moraš obavjestiti svog župnika (ukoliko želiš biti prekrižen, ispisan...) da te makne s popisa (koji obično nije u knjizi nego je nešto tipa posjetnice (ali to ovisi o župniku i njegovom lakšem načinu za njega) i u Maticu napiše da si istupio.

Usput, nakon istupanja nemaš nikakva prava na sakramente, blagoslovine (blagoslov stvari, osoba, sprovod). Za povratak u Crkvu moraš isti zatražiti kod župnika i redovno se dobije uz neku obvezu (mislim da moraš izmoliti vjerovanje kao znak da ponovno želiš pripadati zajednici koja vjeruje i živi Vjerovanje). kao ispisani imaš pravo na ispovjed i odrješenje (ne znam za pričest, mislim da da) u slučaju smrtne opasnosti ukoliko sam to zatražiš, a ne tvoja mama, baka, tata, strina, susjed...

Sad sam vidjela da ti je mojkarma napisala o popisu, eto to su popisi takve vrste, neke župe mogu imati i to šta sam ja napisala, ali to ovisi zaista o administrativnoj funkcionalnosti istih (i bez brige, takvi popisi su redovito izuzetak a ne pravilo i na njima ne piše ništa drugo nego: Ime, prezime, adresa, prima blagoslov, (ne)obavjestiti o župnim aktivnostima...)

Zadnje uređivanje Brazda : 24.06.2007. at 22:38. Reason: dodatak
Brazda is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2007., 22:32   #244
Quote:
infomanijak kaže: Pogledaj post
...
Ah da, sad sam se sjetio ko mi je rekao da je u župi, gospodična Brazda, velika katolkinja...
Hvala, nadam se da ću jednom i biti, svakim danom sve više nastojim. Ali, zasad mi ti objasni zašto to misliš?
Brazda is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2007., 22:36   #245
Quote:
Brazda kaže: Pogledaj post
Usput, nakon istupanja nemaš nikakva prava na sakramente, blagoslovine (blagoslov stvari, osoba, sprovod). Za povratak u Crkvu moraš isti zatražiti kod župnika i redovno se dobije uz neku obvezu (mislim da moraš izmoliti vjerovanje kao znak da ponovno želiš pripadati zajednici koja vjeruje i živi Vjerovanje). kao ispisani imaš pravo na ispovjed i odrješenje (ne znam za pričest, mislim da da) u slučaju smrtne opasnosti ukoliko sam to zatražiš, a ne tvoja mama, baka, tata, strina, susjed...
Joj, sad me je strah...

Boogy-man ce me ...
infomanijak is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2007., 22:38   #246
Quote:
Brazda kaže: Pogledaj post
Hvala, nadam se da ću jednom i biti, svakim danom sve više nastojim. Ali, zasad mi ti objasni zašto to misliš?
Jedina si odgovorila na moja pitanja...

Ugledajte se svi na nju...
infomanijak is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2007., 11:26   #247
Quote:
infomanijak kaže: Pogledaj post
Kao prvo, nemoj mi izjednačavati maticu krštenih i maticu rođenih...

To ti je kao da uspoređuješ djeda božićnjaka i Alberta Einstein-a...

Kao drugo, nije kršenje prava djeteta ako se ono MOŽE ispisati iz nečega...

U ovom slučaju se ne može ispisati...

Zato je to kršenje prava...

Ne možete se ispisati iz matice krštenih i iz popisa vjernika župnog ureda...

Jedino se kod popisa vjernika u vašem župnom uredu može pokraj vašeg imena

napisati da si nevjernik...

U tome je cijela poanta priče...

Ali ima rješenja za sve...

Ako neče milom onda će silom...
Ajde da i tebe poučim:
Sasvim je jednostavna stvar u pitanju: ne možeš se ispisati iz Matice krštenih jer se čin krštenja dogodio (ako je netko upisan znači da je kršten) i kad bi se mogao ispisati zapravo bi to bila laž: jer bi se onda tvrdilo da se nešto nije dogodilo, a u stvarnosti se dogodilo! - jel me možeš pratiti?

Ono što možeš, ako će ti tako biti lakše, je javno se odreći katoličke vjere. To se onda lijepo upiše u maticu krštenih da si se odrekao i sve je OK.

P.S. Sve su to vaše gluposti koje smišljate u dokolici (očito nemate kaj pametnijeg raditi u životu): rekao sam već prije da krštenje treba potvrditi sakramentom sv. potvrde! Kod odraslih se taj sakrament prima par minuta nakon krštenja, a kod jece 15 godina kasnije. I doista Crkva smatra da bez sakramenta potvrde nisi punopravni član Crkve (Tako je i po Kanonskom pravu). I gdje je problem. Ako ti još uvijek smeta tvoje krštenje: a ništa tuži si roditelje i kumove i nek ti isplate milijune za duševne boli tijekom godina!
Prof. Samba is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2007., 11:44   #248
Quote:
Prof. Samba kaže: Pogledaj post
Ajde da i tebe poučim:
Sasvim je jednostavna stvar u pitanju: ne možeš se ispisati iz Matice krštenih jer se čin krštenja dogodio (ako je netko upisan znači da je kršten) i kad bi se mogao ispisati zapravo bi to bila laž: jer bi se onda tvrdilo da se nešto nije dogodilo, a u stvarnosti se dogodilo! - jel me možeš pratiti?

Ono što možeš, ako će ti tako biti lakše, je javno se odreći katoličke vjere. To se onda lijepo upiše u maticu krštenih da si se odrekao i sve je OK.

P.S. Sve su to vaše gluposti koje smišljate u dokolici (očito nemate kaj pametnijeg raditi u životu): rekao sam već prije da krštenje treba potvrditi sakramentom sv. potvrde! Kod odraslih se taj sakrament prima par minuta nakon krštenja, a kod jece 15 godina kasnije. I doista Crkva smatra da bez sakramenta potvrde nisi punopravni član Crkve (Tako je i po Kanonskom pravu). I gdje je problem. Ako ti još uvijek smeta tvoje krštenje: a ništa tuži si roditelje i kumove i nek ti isplate milijune za duševne boli tijekom godina!
Po ne znam koji puta....

Nisu roditelji krivi, već crkva koja neda ispis...
infomanijak is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2007., 12:03   #249
Quote:
infomanijak kaže: Pogledaj post
Po ne znam koji puta....

Nisu roditelji krivi, već crkva koja neda ispis...
Po ne znam koji put: KRŠTEN SI i poništenja toga NEMA. Razumiješ, polijan si s vodom uz riječi: "Infomanijače" ja te krstim u ime Oca i Sina i Duha Svetoga.

Ispis iz čega? Nisi kršten onog trena kad si upisan u knjigu, nego kad si polijan i kad je rečeno što napisah. I toj "zločinačkoj" organizaciji ne pripadaš po imenu u Matici nego po životu. A kad netko otvori maticu i vidi tvoje ime kraj tebe će pisati - ISPISAO SE, IZAŠAO IZ CRKVE ili što već i nitko te neće smatrati katolikom.

čisto jedna stvar za život: ono od čega najviše bježimo, tome se na kraju najradije vratimo.
Brazda is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2007., 13:27   #250
Quote:
brezovka kaže: Pogledaj post
Moje je pravo krstiti moje dijete. Učiti ga hodati. Moje pravo je roditi djece koliko hoću i mogu. I...ne smatrati da me je iskoristilo jer sam mu dala priliku živjeti.
Roditelj daje s pravom i ime i ljubav. Koje pravo bi bilo veće od toga?

Pravo duha da se razvije u tijelu osobe pod uvjetima da od njega postane zreo i odgovoran čovjek...a ne pravo roditelja.
Draga moja brezo..tvoja djeca nisu tvoje vlasništvo, tvoja djeca su ljudska bića...i ti ih ne posjeduješ da možeš raditi sa njima što hoćeš.
Tvoje je pravo roditi a ti si ga već i iskoristila a sama kažeš da i nisi u jednom slučaju.

Roditelj je samo onaj koji sa ljubavlju usmjeruje a ne despot i vlasnik koji barata svojom rodom kako mu paše. Druga je stvar što roditelj u svojoj dobroj namjeri krsti svoje dijete ne shvaćajući da krši jedno od pravila a to je slobodni izbor.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2007., 13:32   #251
Quote:
Brazda kaže: Pogledaj post
Po ne znam koji put: KRŠTEN SI i poništenja toga NEMA. Razumiješ, polijan si s vodom uz riječi: "Infomanijače" ja te krstim u ime Oca i Sina i Duha Svetoga.

Ispis iz čega? Nisi kršten onog trena kad si upisan u knjigu, nego kad si polijan i kad je rečeno što napisah. I toj "zločinačkoj" organizaciji ne pripadaš po imenu u Matici nego po životu. A kad netko otvori maticu i vidi tvoje ime kraj tebe će pisati - ISPISAO SE, IZAŠAO IZ CRKVE ili što već i nitko te neće smatrati katolikom.

čisto jedna stvar za život: ono od čega najviše bježimo, tome se na kraju najradije vratimo.
Poništenja ima ali ne papirnatoga ionako je papir samo forma bitno je odrješenje sadržaja.
Ne treba bježati od ničega, sve što moramo proći ionako će nam u životu doći samo na drugi način.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2007., 13:33   #252
Quote:
Brazda kaže: Pogledaj post
Po ne znam koji put: KRŠTEN SI i poništenja toga NEMA. Razumiješ, polijan si s vodom uz riječi: "Infomanijače" ja te krstim u ime Oca i Sina i Duha Svetoga.

Naći ću ja neki presedan...

Ispis iz čega? Nisi kršten onog trena kad si upisan u knjigu, nego kad si polijan i kad je rečeno što napisah. I toj "zločinačkoj" organizaciji ne pripadaš po imenu u Matici nego po životu. A kad netko otvori maticu i vidi tvoje ime kraj tebe će pisati - ISPISAO SE, IZAŠAO IZ CRKVE ili što već i nitko te neće smatrati katolikom.

čisto jedna stvar za život: ono od čega najviše bježimo, tome se na kraju najradije vratimo.

Ja najviše bježim od zla jel to znači da ću na kraju biti zao???
.
infomanijak is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2007., 14:16   #253
Quote:
infomanijak kaže: Pogledaj post
.
Ne, to znači da ćeš na kraju biti veliki katolik.
Brazda is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2007., 11:50   #254
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Pravo duha da se razvije u tijelu osobe pod uvjetima da od njega postane zreo i odgovoran čovjek...a ne pravo roditelja.
Draga moja brezo..tvoja djeca nisu tvoje vlasništvo, tvoja djeca su ljudska bića...i ti ih ne posjeduješ da možeš raditi sa njima što hoćeš.
Tvoje je pravo roditi a ti si ga već i iskoristila a sama kažeš da i nisi u jednom slučaju.

Roditelj je samo onaj koji sa ljubavlju usmjeruje a ne despot i vlasnik koji barata svojom rodom kako mu paše. Druga je stvar što roditelj u svojoj dobroj namjeri krsti svoje dijete ne shvaćajući da krši jedno od pravila a to je slobodni izbor.
Roditelj krši pravo na izbor??? Pa ovdje sve genijalac do genijalca. A što te sprečava nakon punoljetnosti ili kad god već da promijeniš svoju vjeru, izabereš neku drugu vjersku zajednicu? Tko te sprečava?
Ljudi, lupetate takve gluposti da nekad ne znam da li se zajebavate ili neki ovdje stvarno postaju lagano slučaj za...da ne velim.
Roditelji krste svoje dijete da bi mu osigurali milost spasenja koja je po krštenju dana. Tako otprilike vjeruju rimokatolici i zato svoje dijete žele što prije krstiti.
Jel imaju oni pravo na to, ako ovdje neki izražavaju vjeru u postojanje djeda mraza? Ako imaju, onda neka postupe s djecom u skladu sa svojom vjerom. Radi se o duhovnom činu i nema nikakve materijalne štete ni koristi od krštenja. I muslimani i židovi obrezuju svoju mušku djecu. I što sad. Oni to rade isto tako iz nekog vjerskog uvjerenja.
Sad se ovjde našlo par stvarno frustriranih koji bi i pismeni zapis na krštenje izbrisali. Naveo sam u šali nekoliko stvari koje su roditelji odlučili umjeto nas i nisu nas ništa pitali. Prestanite više s tim glupostima. Ima stvarno pametnijih tema.
mojkarma is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2007., 12:13   #255
[QUOTE=mojkarma;9067941]
Quote:
Roditelj krši pravo na izbor??? Pa ovdje sve genijalac do genijalca. A što te sprečava nakon punoljetnosti ili kad god već da promijeniš svoju vjeru, izabereš neku drugu vjersku zajednicu? Tko te sprečava?
Lukavo se pokrštavaju male bebe da bi već s tim pečatom kretale kroz života i po difoltu preuzimale nešto što se podrazumijeva....misliš li da je to u redu?


Quote:
Ljudi, lupetate takve gluposti da nekad ne znam da li se zajebavate ili neki ovdje stvarno postaju lagano slučaj za...da ne velim.
Vidim da si ti zato nelupajući faktor ovdje


Quote:
Roditelji krste svoje dijete da bi mu osigurali milost spasenja koja je po krštenju dana. Tako otprilike vjeruju rimokatolici i zato svoje dijete žele što prije krstiti.
To ispada ga da cijepe za spasenje?
Od čega ga spašavaju...?

Quote:
Radi se o duhovnom činu i nema nikakve materijalne štete ni koristi od krštenja. I muslimani i židovi obrezuju svoju mušku djecu. I što sad. Oni to rade isto tako iz nekog vjerskog uvjerenja.
Radi se o energetskom uplivu. A čin koji se radi je magijski čin.
Pa si ti sad misli što je to?
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2007., 16:21   #256
Nema poništenja krštenja!!!

Krštenje se ne može nikako, baš nikako poništiti! Od kud vama takve stvari?
A ako ste svi vi moralniji od Crkve jel vi svi želite lagati? Da nešto nije napravljeno što je napravljeno? Svaka čast na takvom moralu - to je moral lažova!

Po zadnji put, za infomanijaka: Nije ti kriva Crkva već roditelji i kumovi! Jer su oni došli u Crkvu (zajednicu) i tražili za dijete krštenje, a Crkva im je tu želju ispunila. Shvaćaš? Da nisu tvoji roditelji tražili krštenje i da nisi imao kumove koji su tražili isto to, vjerovao ili ne, ti ne bi bio kršten!

Po zadnji put: Tuži roditelje i kumove i digni lovu i uživaj u njoj!
Prof. Samba is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2007., 22:18   #257
Quote:
Prof. Samba kaže: Pogledaj post


Po zadnji put: Tuži roditelje i kumove i digni lovu i uživaj u njoj!
Ne nagovaraj ga mnogo. Poneki od nas debelo bi bankrotirali.
brezovka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:50.