Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.08.2012., 15:37   #81
Quote:
Jujigatame kaže: Pogledaj post
Mislis sanirati
Izbor ti je kompozitni ispun (bijela plomba), a mozda i ljuskica/krunica, ovisno o velicini defekta i stanju zuba. Ono prvo moze biti divno rjesenje ako se napravi po ps-u
uf da


ma skroz malo je,5% zuba.
zub je skroz zdrav,jedino jos od malena imam 2 crtice,sitno napuknuce cakline na sredini ,al rekli su da tonema veze
mr.greeeny is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2012., 16:40   #82
Onda definitivno ispun
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2012., 18:14   #83
Talking

Quote:
Jujigatame kaže: Pogledaj post
Onda definitivno ispun
tako je i bilo

Zadnje uređivanje mr.greeeny : 27.08.2012. at 18:35.
mr.greeeny is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2012., 21:47   #84
Thumbs down Slomljen zub ?

pozz , nedavno sam slomio moj zub , koji je bio pun karjesa , i sad mi je tu rupa ali ima ga još pola , a koža gdje je ispao ima užasan okus , s druge strane mi je ispao isto jedan zub . ali ta koža me ne boli .. zanima me jel tu kožu treba očistit u stomatologa , ili spalit korjen ? a i tako bojim onih injekcija i gdje tocno ubode sa injekcijom ? zadnji put sam bio u zubara prije 6 godina inace prednji su mi zdravi , bijeli ? savjet
AloneBoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2012., 21:51   #85
Quote:
AloneBoy kaže: Pogledaj post
pozz , nedavno sam slomio moj zub , koji je bio pun karjesa , i sad mi je tu rupa ali ima ga još pola , a koža gdje je ispao ima užasan okus , s druge strane mi je ispao isto jedan zub . ali ta koža me ne boli .. zanima me jel tu kožu treba očistit u stomatologa , ili spalit korjen ? a i tako bojim onih injekcija i gdje tocno ubode sa injekcijom ? zadnji put sam bio u zubara prije 6 godina inace prednji su mi zdravi , bijeli ? savjet
Jesi li siguran da su ti zdravi?
Idi zubaru.
garfield01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2012., 21:53   #86
Quote:
garfield01 kaže: Pogledaj post
Jesi li siguran da su ti zdravi?
Idi zubaru.
haha pa nema mi na prednjim zubima crnila , karjesa itd samo taj me je*e
AloneBoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 23:54   #87
Slomljen zub do korjena!

Pozdrav, može li mi, ukoliko ovdje ima stomatologa ili oralnih kirurga ili pak netko tko je imao sličnu situaciju odgovoriti: Drugi pretkutnjak mi se slomio do samog korjena zuba, dakle ništa ne "strši" iznad. Moram taj zub vaditi, zanima me dali je zahvat kompliciran u smislu da se mora otvarati alveolarna kost tj. dali je to "prava" operacija ili stomatolog može izvaditi zaostali korjen bez "pilanja" kosti i sl. Iako sam liječnik (ne znam ništa o stomatlogiji pa pitam) malo me trta! Hvala
BlueWhale is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2012., 12:25   #88
Ovisi vam kakav je korijen; ako je ravan i nema ankiloze, svaki stomatolog bi morao moci uz malo truda izvaditi isti. Ako je puknuo duboko ili ako je korijen jace zavijen, onda stvar obavlja oralni kirurg koji po potrebi otvori sluznicu/pobrusi kost da se radix oslobodi - jer ako pukne pri vrhu za vrijeme vadjenja, onda je to banana (razvaljivanje neminovno). Takodjer, ako je u gornjoj celjusti, moze zavrsiti u maksilarnom sinusu. Ali to su stvari koje bi vas stomatolog trebao rutinski procijeniti kako bi se izbjegle potencijalne komplikacije
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2012., 22:11   #89
Pitanjce.
Danas mi je prilikom jela otpao mali komadić zuba. Radi se o donjoj 5-ici. Nije nikakav veliki dio nego se radi o jako sitnom. Nisam ni skužio da je otpao nego sam poslije jela jezikom skužio da taj zub ima na jednom mjestu malo oštriji rub.

E sad, trebam li to pod hitno riješiti ili može pričekati?
dd15 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2012., 22:01   #90
Quote:
dd15 kaže: Pogledaj post
Pitanjce.
Danas mi je prilikom jela otpao mali komadić zuba. Radi se o donjoj 5-ici. Nije nikakav veliki dio nego se radi o jako sitnom. Nisam ni skužio da je otpao nego sam poslije jela jezikom skužio da taj zub ima na jednom mjestu malo oštriji rub.

E sad, trebam li to pod hitno riješiti ili može pričekati?
Identična situacija.

Lijeva donja petica je pukla sa stražnje strane, do plombirane šestice (de facto cijeli zub mi je plomba)... puknuo je komadić što sam osjetio prelaskom jezika preko, ništa ne boli, zabodem čačkalicu, ali ništa ne osjećam, ne reagira na hladno i toplo.

Da li bi to trebao biti veći problem - zub inače zdrav, normalan, bijel, bez karijesa i slično?

Također, imam točkicu na jedinici koju dugo odbijam otići sanirati, ružno izgleda kad se nasmijem - vidi sugovornik ako je blizu - inače nema nikakvih problema - sad ću to morati usput . Kakav je tu postupak, ako koji stomatolog može objasniti?

Hvala.
mitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2012., 10:41   #91
Quote:
mitch kaže: Pogledaj post
Identična situacija.

Lijeva donja petica je pukla sa stražnje strane, do plombirane šestice (de facto cijeli zub mi je plomba)... puknuo je komadić što sam osjetio prelaskom jezika preko, ništa ne boli, zabodem čačkalicu, ali ništa ne osjećam, ne reagira na hladno i toplo.

Da li bi to trebao biti veći problem - zub inače zdrav, normalan, bijel, bez karijesa i slično?

Također, imam točkicu na jedinici koju dugo odbijam otići sanirati, ružno izgleda kad se nasmijem - vidi sugovornik ako je blizu - inače nema nikakvih problema - sad ću to morati usput . Kakav je tu postupak, ako koji stomatolog može objasniti?

Hvala.
Ovisi o dubini puknuća te veličini komadića koji je puknuo. U principu to nije nikakav veći problem. Postupak kod zuba koje je puknuo je slijedeći: nadomještanje puknutog dijela ispunom (kompozit - bijela plomba). Ukoliko se radi o većem dijelu, možda će biti potrebna krunica. Ako je puknuće dublje stavlja se i štift (dio se umeće u korijen) i tu je potrebno staviti i završni rad (kompozit ili krunicu). Prije stavljanja štifta je potrebna endodontska terapija.
Vezano za karijes na jedinici; karijes se izbrusi i ta se šupljina popuni kompozitom. U slučaju da je karijes zahvatio pulpu, radi se endodoncija i tek onda se zub zatvara ispunom ili se stavlja krunica ukoliko je to potrebno.
Ivana2711 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2012., 20:33   #92
doljnja petica mi je prije par dana puknula, inace je zub bio popravljen, ostao je sada jedan dio zuba, rupa je skroz do korijena i taj dio... pretpostavljam da nije bio dobro popravljen, jer otkako je puknuo zub povremeno mi se napravi fistula (zadnja 3 dana). Da li ce se moci taj zub "izlijeciti" (pretpostavljam da nije dobro lijecen i da je gangrena prisutna) i onda staviti krunica ili vec kako se moze sanirati ili cu morati vaditi? jel problem ako sacekam tjedan dana da to saniram, ovaj tjedan necu biti u mogucnosti nikako... hvala
GoSSipGirl- is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2012., 15:41   #93
To moraš pitati svog doktora jer on zna kako stvar točno izgleda. Meni osobno puknuti zub "do korijena" s prisutnom fistulom zvuči na vađenje.
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2012., 21:35   #94
Ekipa pomoć, puklo mi je pola zuba,al s unutrašnje strane?
Koji postupak je najbolji da izgleda što normalnije zub, nema veze što je s unutranje strane,htio bi sanirati što bolje?
__________________
.
quadzilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2012., 15:46   #95
Prvo treba vidjeti kako stvar izgleda, napraviti sliku...mozda ni nije za spasavanje? Inaće ili kompozitni ispun ili nadogradnja/krunica
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2013., 16:59   #96
"Pukla" mi trojka (gore), i to na način da se sad "klima" ... Desilo mi se to kod običnog jela, ništa specijalno tvrdo nisam zagrizla... i što sad? Vađenje zuba? Ili što? Zub moram nadomjestit nečim (čime? implatantom?), ipak se radi o trojci, a nemam baš 1500kn ili koliko već dođe implatant (možda i više?)...
sagena is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2013., 19:45   #97
Implantat dođe 1000 eura, obična krunica je 1500 kn
Prvo moraš otići stomatologu da vidi kako je zub puknuo i je li ga moguće spasiti - nadograditi kompozitom, nadogradnjom, krunicom itd. Nema napamet ništa.
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2013., 12:23   #98
Quote:
Jujigatame kaže: Pogledaj post
Implantat dođe 1000 eura, obična krunica je 1500 kn
Prvo moraš otići stomatologu da vidi kako je zub puknuo i je li ga moguće spasiti - nadograditi kompozitom, nadogradnjom, krunicom itd. Nema napamet ništa.
Hvala na odg. Zubar mi radi danas popodne, pa ću vidjeti... možda ipak bude dovoljna nadogradnja, jer ako je korijen ok (a trebao bi biti, zub se ne klima onako "iz korjena", nego je puknuo skroz gore uz desni, dakle cijeli zub), međutim nešto slično mi se već desilo za zubom pored ovog pa sam radila nadogradnju... s time da mi je prvo otišla unutarnja polovica zuba, a zatim i vanjska, ali čak ni to nisam sigurna budući da je to bilo unatrag nekoliko godina...
sagena is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2013., 21:06   #99
otkrhnuo mi se dio jedinice
naravno koji bi drugi zub
mali dio,ali je ovo več drugi put isto mjesto,prošli put mi je to zubar nadogradio ali pritom skratio zub za mali ali vidljivi dio,nakon te raspravej e prestao biti moj zubar
sutra radi drugogo problema imam termin,zanima me na što da budem spremna
konkretno dali itko zna dali može popuniti taj dio tipa plombom i produžiti za pola mm koliko mu fali da bude dužine kao prije ?
heeelpppp
julianna-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2013., 09:39   #100
eto to se i meni dogodilo......prije 15-ak godina mi se okrhnula lijeva jedinica i to na dijelu koji je okrenut prema drugoj jedinici i to u obliku nepravilnog trokutića....rekao bih oko 20% vidljivog zuba....prije 7 godina mi se to otkinulo i zubarka mi je stavila vjerojatno samo bijelu nadogradnju i bio sam zadovoljan jer nisam baš pazio šta grizem ali nisam ni otvarao pivske boce zubima.....sada mi se opet nakon 7 godina okrhnulo, ali nema moje zubarke jer je otišla u mirovinu....novi zubar mi je stavio isto tako bijeli kompozit ali je otpao nakon tjedan dana zagrizom u topli slanac nakon toga pitao sam zubara što bih mogao staviti a da mi potraje duže i da bude kao prije...bar 7 godina da traje...on kaže da bi mogli metal keramičku krunicu staviti.....e sad moje je pitanje da li ima neka alternativa jer mi se stvarno ne brusi ostalih 70% zuba ako se ne mora....zub ne boli jer je dirao s oštrim instrumentom u sredini gdje je odlomljeno....samo je taj dio okrhnut i nije vertikalno puknuo do kraja (oblik trokutića)....naručen sam 13.02.13. pa molim vas za mišljenje do tada
SubaruCRO is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:37.