Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.11.2010., 00:37   #1
Zračenje laptopa i mobitela

Kada su vam prislonjeni na trbuh,
čije je zračenje štetnije?

Npr. laptop bez uključenja u struju vam je u krilu.
A mob vam je na trbuhu dok razgovarate na slušalice.
Ta konkretna dva primjera me zanimaju.
Imam svoje mišljenje, ali me zanima i vaše.

Molim samo ozbiljne i što stručnije komentare,
a ne one tipa - oboje je nezdravo, bla, bla...
__________________
~ Fortes fortuna adiuvat ~
Z e t t a is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2010., 21:20   #2
nisam strucnjak, ali izbjegavam i jedno i drugo. Od laptopa - cak i kad je ustekan na struju mi se noge toliko uzare od topline, da mi postaje neugodno, ne moze nikako biti zdravo. Pokusavam laptop drzati na stolu, a ako se bas desi da radim s njim u krevetu i sl., stavim bar knjigu ispod. Sto se tice mobitela, mi ga zene bar drzimo u torbi, problem je sto ga muski drze vecinom u dzepu, tik kraj testisa..
azra222 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2010., 21:22   #3
mozda moj odgovor spada pod one "obadvoje je nezdravo bla bla" ali eto iznjela sam misljenje. Zanima me koje je tvoje misljenje?
azra222 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2010., 02:42   #4
Stiglo sa Zdravlja, ovdje će bolje znati
__________________
Fuj. Kaka to!
Silvery is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2010., 03:10   #5
Quote:
Z e t t a kaže: Pogledaj post
Kada su vam prislonjeni na trbuh,
čije je zračenje štetnije?

Npr. laptop bez uključenja u struju vam je u krilu.
A mob vam je na trbuhu dok razgovarate na slušalice.
Ta konkretna dva primjera me zanimaju.
Imam svoje mišljenje, ali me zanima i vaše.

Molim samo ozbiljne i što stručnije komentare,
a ne one tipa - oboje je nezdravo, bla, bla...
Ni za jedno nema trunke dokaza da je štetno, a ni neke razumne hipoteze po kojoj bi moglo biti štetno.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2010., 07:45   #6
mene zna boliti oko desne noge i testisa, kad mi je mob u đepu...

da li si to umišljam, ili ne, stvarno ne znam...
__________________
"Čovjek se zaljubi gledajući ženu, a žena se najčešće zaljubi slušajući čovjeka."
CottonEyeJoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2010., 10:22   #7
Quote:
CottonEyeJoe kaže: Pogledaj post
mene zna boliti oko desne noge i testisa, kad mi je mob u đepu...

da li si to umišljam, ili ne, stvarno ne znam...
Vjerojatno imaš nezgodnu kombinaciju - bruh i teški mobitel.
__________________
Greenov zakon o raspravi:
"Sve je moguće, ako ne znate o čemu govorite."
El Ninho is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2010., 10:22   #8
Negdje sam čitao (iako se ne mogu sjetiti koliko je kredibilan izvor bio) da su zračenja jednih i drugih poprilično bezopasna.

Jedino problem može biti ako se satima/danima nasadi laptop na krilo zbog pregrijavanja spermija

Uglavnom, zar je problem laptop držati na stolu, a mobitel u bilo kojem drugom džepu osim onih kraj jaja ?
__________________
o_O
Cahit is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2010., 11:03   #9
mislila sam da mob zrači samo dok telefoniraš? ili?
a čula sam da bežični telefoni baš nisu dobri.
a šta je sa bežičnim netom? ono..jel to znači da je moja cijela kuća ozračena? pa ako su to neki valovi, ne znači da su štetni. mislim, nisu x-zrake ili ko zna šta.
al ipak sam paranoična i mobitel držim uvijek što dalje od sebe, jer nikad se ne zna.
seronjaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2010., 12:05   #10
Quote:
seronjaa kaže: Pogledaj post
mislila sam da mob zrači samo dok telefoniraš? ili?
U nacelu on stalno drzi konekciju s baznom stanicom (inace ne bi mogla primati pozive), tako da zraci u radio podrucju i dok ne telefoniras.

Quote:
a čula sam da bežični telefoni baš nisu dobri.
Ako zelis pitati da li zrace, da. Zrace slicno kao i mobiteli, ali ne bas isto. Ali ovdje ujedno insinuiras i da je to zracenje stetno a bas i nije.

Quote:
a šta je sa bežičnim netom?
To koristi istu mrezu i isti pojas kao i mobiteli, dakle tu prakticki uopce nema razlike.

Quote:
ono..jel to znači da je moja cijela kuća ozračena?
Da. Ali bila ti je i prije mobitela jer si primala TV i radio signale koji su u slicnom valnom podrucju, tako da tu nemas nekih vecih briga.

Quote:
pa ako su to neki valovi, ne znači da su štetni. mislim, nisu x-zrake ili ko zna šta.
Tako je. Samo ljudi nisu u stanju shvatiti da postoje bezopasna zracenja. I zarulje zrace. Zracis i ti u infracrvenom pojasu.

Quote:
al ipak sam paranoična i mobitel držim uvijek što dalje od sebe, jer nikad se ne zna.
Mislim da za takvim necim nema potrebe. Koliko sam vidio po novinama, dovodi se u korelaciju koristenje mobitela i neki zdravstveni problemi, ali to mi se cini da je vise povezano s cinjenicom da neki ljudi drze topli plasticni objekt na uhu po 5 sati dnevno negoli da ima veze sa zracenjem. Da je radio zracenje tako opasno, operateri na TV i radio stanicama bi masovno umirali jer je zracenje oko njih znatno intenzivnije od onog koje ti dozivis kad stavis mobitel na uho.
enax is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2010., 14:13   #11
Quote:
enax kaže: Pogledaj post
Mislim da za takvim necim nema potrebe. Koliko sam vidio po novinama, dovodi se u korelaciju koristenje mobitela i neki zdravstveni problemi, ali to mi se cini da je vise povezano s cinjenicom da neki ljudi drze topli plasticni objekt na uhu po 5 sati dnevno negoli da ima veze sa zracenjem. Da je radio zracenje tako opasno, operateri na TV i radio stanicama bi masovno umirali jer je zracenje oko njih znatno intenzivnije od onog koje ti dozivis kad stavis mobitel na uho.
'Aj' jedna pričica.....
Ja se često vozam na bicikliću, em što volim, em tako odradim nekakvu dozu vježbanja glede zdravlja i tih fora. I najčešće ne nosim ništa sa sobom osim one torbice što se kopča oko struka (narodski: pederuše). Daklem, u pederušu potrpam nešto nofca, ključeve, osobnu, te vlažne i papirnate maramice. Prije nekih 9-10? godina kad sam dobila svoj prvi mobitel, trpala sam i njega u pederušu.
I sad, ja najčešće bicikliram po 2+ sata i....s mobom me počeo boliti trbuh. U početku uopće nisam kužila (trebalo mi je nekih 2 mjeseca da pokopčam) zašto me boli, dok mi jednom nije sinulo i to kad sam mob ostavila radi punjenja. Onda je uslijedilo par provjera situacije-svaki put kad je mob u pederuši mene trbuh boli.
E sad, to je bilo ljetno doba, znači na sebi imam jedino biciklističke hlačice i majicu, a pederuša mi većinom završi ispod te majice i jedino što mob dijeli od mog tijela je platno torbice-što će reć da mi je jako blizu.
Ondak sam kupila onu torbicu za biciklić trokutastog oblika što se kači na prednji dio rame-i kad je mob tu moj trbuh se ne buni.

I puca mi njonjo što razne tele-tvrtke svako malo izbacuju podatke o tome kako blizina mobitela nije škodljiva-nek si oni zakače mob za glavu/trbuh po par sati svaki dan kad ne smeta, ja neću.
__________________
malo tolerancije nikog nije ubilo
nina williams is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2010., 14:32   #12
Quote:
nina williams kaže: Pogledaj post
I puca mi njonjo što razne tele-tvrtke svako malo izbacuju podatke o tome kako blizina mobitela nije škodljiva-nek si oni zakače mob za glavu/trbuh po par sati svaki dan kad ne smeta, ja neću.


Još k tome ako "soljacicity" zaživi na tržištu i masovno uđe u domove...
mozzila is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2010., 14:32   #13
Quote:
nina williams kaže: Pogledaj post
I puca mi njonjo što razne tele-tvrtke svako malo izbacuju podatke o tome kako blizina mobitela nije škodljiva-nek si oni zakače mob za glavu/trbuh po par sati svaki dan kad ne smeta, ja neću.
Bravo, ne vjeruj WHO-u, vjeruj svom trbuhu. Ti i pola milijarde ovakvih.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2010., 14:56   #14
Quote:
mozzila kaže: Pogledaj post


Još k tome ako "soljacicity" zaživi na tržištu i masovno uđe u domove...
Zašto onda sve normalne zemlje imaju preporuke (izgleda da planiraju i zakone) glede korištenja mobitela kod trudnica, djece i mladeži?
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Bravo, ne vjeruj WHO-u, vjeruj svom trbuhu. Ti i pola milijarde ovakvih.
Što sam ja to rekla suprotno WHO? I ako bi ikako mogao izbaciti taj stil "samo pljujem, nemam veze s temom" bilo bi suuuper.
__________________
malo tolerancije nikog nije ubilo
nina williams is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2010., 15:09   #15
Quote:
nina williams kaže: Pogledaj post
Što sam ja to rekla suprotno WHO? I ako bi ikako mogao izbaciti taj stil "samo pljujem, nemam veze s temom" bilo bi suuuper.
Citirat ću ti stajalište WHO-a:
Quote:
The World Health Organization, based upon the consensus view of the scientific and medical communities, has stated that cancer is unlikely to be caused by cellular phones or their base stations and that reviews have found no convincing evidence for other health effects.
Osim toga, koji je tvoj koristan doprinos temi? Navela si osobno iskustvo, koje je sasvim očito bezvrijedno, a zaključak koji iz njega izvlačiš prilično glup - da je to uopće stvarni efekt, radnici na baznim stanicama i ljudi koji im priđu blizu bi se, zbog višestruko većih intenziteta u blizini, previjali od boli. Ali, ne događa se.

Nadalje, probaj na trbuh staviti snažan izvor na bazi Sr-90. Nećeš osjetiti nikakvu bol, a zračenje je dokazano vrlo štetno. Toliko o tvom zaključku.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2010., 15:39   #16
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Citirat ću ti stajalište WHO-a:
Prvo, ne govorim ja o karcinomu, nego o boli u trbuhu. Drugo daj mi radije linak, ovaj citat mi slabo znači. Ono, da pročitam malo više.
Quote:
Osim toga, koji je tvoj koristan doprinos temi?
Pa ja sam se nadovezala na enaxov tekst u kom kaže "Mislim da za takvim necim nema potrebe..." u kom odgovara na seronjiin upis "....mobitel držim uvijek što dalje od sebe...". Znači, htjedoh mu (enaxu) reći da mislim da (iz osobnog iskustva) za takvim nečim (bar) kod mene ima potrebe.
Quote:
Navela si osobno iskustvo,
Jest.
Quote:
koje je sasvim očito bezvrijedno,
Zašto je bezvrijedno? To su samo moja iskustva samo tebi bezvrijedna, ili su općenito sva iskustva bezvrijedna?
Čuj, to moje iskustvo, tj. isprobavanje, je trajalo satima tijekom više mjeseci, ne vidim zašto bi bilo bezvrijedno to napisati.
Quote:
a zaključak koji iz njega izvlačiš prilično glup
Vidiš, ja nisam izvlačila nikakav zaključak. Samo sam rekla da više ne držim mob satima uz tijelo, a da je odvojen od njeg samo sa milimetrom platna.
Quote:
- da je to uopće stvarni efekt, radnici na baznim stanicama i ljudi koji im priđu blizu bi se, zbog višestruko većih intenziteta u blizini, previjali od boli. Ali, ne događa se.
A ja sam kao negdje napisala suprotno?
Dapače, napisala sam da je jedino što sam učinila bilo pomicanje tog moba kojih pola metra dalje od mog trbuha-na prednji dio rame. Da ja bilo gdje mislim ovu hrpu dodataka koje mi silom pokušavaš imputirati, zar misliš da bih i dalje nosala mob sa sobom?
Quote:
Nadalje, probaj na trbuh staviti snažan izvor na bazi Sr-90. Nećeš osjetiti nikakvu bol, a zračenje je dokazano vrlo štetno. Toliko o tvom zaključku.
Ja sam ovdje pisala o radioaktivnosti?


De čitaj. I ne izvlači hrpe začljučaka iz fantazija. Ja te stvarno i ljubazno to molim, čisto radi ugodnije rasprave. I ne misli da je čitav svijet posprdan kako se ti trudiš biti.
__________________
malo tolerancije nikog nije ubilo
nina williams is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2010., 15:54   #17
Quote:
enax kaže: Pogledaj post
<cut>


Quote:
nina williams kaže: Pogledaj post
Zašto onda sve normalne zemlje imaju preporuke (izgleda da planiraju i zakone) glede korištenja mobitela kod trudnica, djece i mladeži?
Zato jer je cijela tehnologija još prekratko vremena u upotrebi da bi se moglo sa 100% sigurnošću zaključiti posljedice. A onda se ide na preventivnu zaštitu najosjetljivijeg dijela pučanstva.

Ali, ako stvarno vjeruješ da ti mobitel toliko šteti u blizini trbuha, zašto ga onda i dalje koristiš?
Naime, kad razgovaraš onda ti je u irektnom kontaktu sa glavom i ako ćemo krenuti sa tezom da su štetni, mislim da ti na taj način uzrokuje puuuuno veću štetu.

Imam jednog lika na poslu. U blizini stana su mu podigli baznu stanicu jednog od operatera. I frajer dignuo frku, bile novine, građ. inspekcija, tuži se itd.
E, sad. Cijela situacija je smiješna iz jednog jednostavnog razloga. Frajer ima 3 mobitela.

Druga smiješna situacija
http://www.vecernji.hr/zagreb/odasil...-clanak-174385
najbolji dio teksta:
Quote:
– Pa da, i meni mobitel posljednjih tjedan dana stalno šumi ili se pak čuje preglasno – zapaža prva susjeda Ljerka Zovko koju od katnice u Jankovićevoj 25 dijeli samo širina ulice.

A bazna stanica još uopće nije bila u pogonu
__________________
Kad preživiš Jarun, onda si spreman na sve!
+++ Divide By Cucumber Error. Please Reinstall Universe And Reboot +++
Mali Maleni is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2010., 17:00   #18
Treba naći stariju temu, vrlo sličnu ovome. Sad nemam vremena.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2010., 17:09   #19
Quote:
nina williams kaže: Pogledaj post
Prvo, ne govorim ja o karcinomu, nego o boli u trbuhu. Drugo daj mi radije linak, ovaj citat mi slabo znači. Ono, da pročitam malo više.
Nastavi do kraja rečenice, citat kaže i "other health effects". Ako ne vjeruješ mom citatu, web WHO-a ti je dostupan.

Quote:
Vidiš, ja nisam izvlačila nikakav zaključak.
Zaključak je očit iz tvoje posprdne zadnje rečenice u kojoj kontrastiraš svoje iskustvo i istraživanja koja plaća industrija mobitela.

Quote:
A ja sam kao negdje napisala suprotno?
Dakle, hoćeš reći da je:

1) tvoje iskustvo umišljaj,
2) imaš nocireceptore i/ili druga svojstva organizma sasvim različita od milijuna ljudi i testnih životinja koji redovito podnose puno veće intenzitete od jednog mobitela (koji dok se ne koristi prilično rijetko emitira baznoj stanici signal).

Je li to?
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2010., 19:00   #20
Quote:
nina williams kaže: Pogledaj post
Zašto onda sve normalne zemlje imaju preporuke (izgleda da planiraju i zakone) glede korištenja mobitela kod trudnica, djece i mladeži?
Nisam ti se rugao.No prilično je nevjerojatno da je tvoja bol u trbuhu povezana s EM zračenjem mobitela u pederuši.Čak i da si stalno imala nekog na vezi (tad je zračenje mnogo jače).To je neionizirajuće zračenje i nije sigurno koliko je takvo dugoročno opasno ako se pretjerava svakodnevno sa sat-dva telefoniranja na mob.Zato se uvede neke regulative za najosjetljivije u populaciji kao što su trudnice i djeca.To je po onoj "better safe than sorry".
mozzila is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:40.