Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.10.2004., 16:03   #1
Smile Što čitamo i što preporučujemo čitati!?

U vremenu suvremene tehnologije, interneta, raznih medija sve se manje čita knjiga.

Na području religija postoje razna štiva.
Bilo bi mi drago kada bi na ovom mjestu mogli iznositi svoje osvrte na knjige koje upravo čitamo ili koje smo upravo pročitali a tiču se bilo koje religije ili se dotiču religioznih pitanja.

Osobito bi bilo dobro i za mnoge korisno preporučiti neku knjigu koja pripada nekoj drugoj religiji, iz koje bi smo mogli saznati nešto više o drugim religijama. Jasno, pod uvjetom da je pročitana od strane onoga tko ju preporučuje.

Korisno bi bilo i dati neku svoju kritiku, kritičko mišljenje, zapažanje ili osvrt.
A sve to radi poboljšanja dijaloga između različitih religioznih skupina, radi boljeg shvaćanja neke druge religije, radi smanjenja predrasuda i omogućavanja boljeg dijaloga i među samim forumašima koji nerijetko zbog predrasude, neznanja ili neupućenosti shvaćaju druge krivo i imaju krive poglede na tuđa religijska, vjerska stajališta.

Ovo mjesto neka bude otvoreno i člancima iz stručnih časopisa sa religijskog područja koji pridonose boljem razumjevanju vlastite religijske pripadnosti i prihvaćanju drugih kao jednakopravnih osoba pred Bogom.

Nadam se da ćete ovu ideju prihvatiti i ovaj topic koristiti kao mjesto kulturno-religijskog obogaćivanja i konstruktivnog međureligijskog dijaloga.

Osobno upravo čitam knjigu od Hansa Kunga "Biti kršćanin", nakladnici su Konzor Zagreb te Synopsis-Sarajevo. Djelo je velebno i trebat će mi vremena za pročitati je. Nakon toga iznijet ću svoje mišljenje, dojam i utisak.
S obzirom na dosada pročitano toplo je preporučam svima koji žele znati nešto više o kršćanstvu, te malo više o katoličanstvu. Sam autor je do 1979. god. predavao na Katoličkom teološkom fakultetu u Tubingenu, a tada mu je oduzeto pravo predavanja zbog njegovih oštrih stavova naspram institcija u Rimu, te premišljanja dogmeo Papinoj nepogrešivosti.
__________________
Godot was here.
101st Airborne is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2004., 16:27   #2
Velika preporuka: doduse nije knjiga, ali bi trebalo biti, dokumentarac od 8 epizoda (sve skupa oko 6 sati), ima za nabaviti na VHSu, nisam naso na DVDu, svakako vrijedi pogledati (gledao na izraelskoj TV), zove se "In Two Octaves", na hebrejskom sa engleskim titlovima, izdanje izraelskog otvorenog sveucilista. Razgovori izmedju (pokojnog) Jesaje Leibovitza i oca Marcel Doboisa, oba su bivsi procelnici katedre za filozofiju na hebrew U. u Jeruzalemu (Dubois je jos uvjek ziv, sad je profesor emeritus), jedan svecenik (sef, ne znam kak se tocno zove titula, dominikanskog reda u Izraelu i papin savjetnik za odnose sa drugim religijama) jedan rabin, raspravljaju na razne teme vezane za odnos krscanstva i judaizma. Oba vrhunski intelektualci, dokumentarac je samo razgovor, ali stvarno preporucam. Snimljeno '96.
Epizode su:
Part 1 - The Relationship Between The Religions (odnosi izmedju religija)
Part 2 - On Faith (o vjeri)
Part 3 - Redemption and Mysticism (iskupljenje i misticizam)
Part 4 - Conversion (konverzija)
Part 5 - The Holocaust (holokaust)
Part 6 - The Woman (zene)
Part 7 - Abortion and Euthanasiais (abortus i eutanazija)
Part 8 - On Death (o smrti)

Kratki summary:
A debate in eight parts on the theme of Judaism and Christianity

A Powerful debate between interfaith advisor to the Pope, Father Professor Marcel Dubois, and great Jewish thinker, Professor Yeshaiyahu Leibowitz on the challenging issues of our times. Applying their different religious perspectives to a wide range of important and controversial topics, the two theologians pursue a spirited debate of timely topics, from faith to feminism.

Cijena? Prava sitnica, 350$... Akademska izdanja kostaju, ali vrijedi tu lovu.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) derviš aka musliman.hr
Nemojte kriviti puni mjesec, židovi su krivi
UmpaUmpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2004., 16:31   #3
Smile Informacije razne su dobrodošle

Npr., srijedom Znanje ima uvijek popust na jednu knjigu, jučer je bila jaaako snižena knjiga o Islamu, sa 190 na 80 kuna.

I takve usputne informacije o povoljnim kupnjama su značajne.
Bez obzira što je ova malo zakašnjela. Drugi puta će stići na vrijeme.
A palo mi je na pamet da otvorim topic pa si mislim - ne stignem sad, bude netko drugi.

I eto ga.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2004., 12:08   #4
Quote:
UmpaUmpa kaže:
Cijena? Prava sitnica, 350$... Akademska izdanja kostaju, ali vrijedi tu lovu.
Daj ti potraži na DVD-u pa to sprži. Ja ti odmah plaćam pola cijene!
__________________
Godot was here.
101st Airborne is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2004., 13:44   #5
Kaj je mene svojevremeno oduševilo?
Fynn: Ana i Gospon Bog


Osim čisto informativnih knjiga, naravno.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2004., 14:01   #6
Terry pratchett - small gods
__________________
[size=1]-Bljog-
-Watashi!i!i!i- is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2004., 14:12   #7
J. R. R. Tolkien: Silmarillion

Knjiga u kojoj se spominju pravi bogovi, a ne ove izmišljotine!
 
Odgovori s citatom
Old 07.12.2004., 18:50   #8
Preporučam knjigu salzburškog pomoćnog biskupa mons. Andreasa Launa "Homoseksualnost s katoličkog gledišta".

Knjigu sam kupio prije par dana i nešto malo sam pročitao. Za sada sam pozitivno i ugodno iznenađen, te radostan zbog razjašnjenja koje knjiga daje jednom katoliku.

Evo jednog citata koji će možda kod vas pobuditi interes za čitanje knjige:
"Najbolji branitelj osoba sa homoseksualnim nagnućima jest Katolička crkva jer život prema Božjim zapovijedima ne samo da ne sprječava ljudsku sreću, nego je upravo omogućuje."

Izdavač je Verbum.
__________________
Godot was here.
101st Airborne is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2004., 20:39   #9
Anthony de Mello
"Buđenje svijesti"
ISBN 953-203-105-7

Jedan od rijetkih kršćanskih svećenika koji izlazi izvan svećenićkih okvira i stereotipnih tumačenja Biblije i Života te uspijeva svojim riječima prodrmati vaše uspavano biće.

Evo nekoliko kratkih citata:
"I sami znate da buđenje nije nimalo ugodno. Kada lijepo i udobno ležite u krevetu, buđenje vas samo uznemiri. Zato mudraci ni ne pokušavaju buditi ljude oko sebe."

"Ne trebate čak biti ni mistik da biste razumijeli kako stvarnost ne možete obuhvatiti riječima i konceptima. Vi znate da u stvarnosti morate znati izvan i iza znanja. To vam govore svi veliki pjesnici, slikari, mistici, svi veliki filozofi; oni još od davnina ukazuju na to da treba proći iza znanja."

"Još uvijek nismo odgovorili na vrlo bitno pitanje: trebam li ja išta činiti kako bi se promijenio? Obradovat ću vas, imam dobre vijesti! Ne morate ništa činiti. Što više činite stvari postaju gore. Trebate samo razumijeti."
SamuraJura is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2004., 22:28   #10
Josh McDowel - I ne samo tesar

Dobra knjiga za razuvjeravanje skeptika. Nisam je jos procitala do kraja, jos nekoliko poglavlja imam, ali dobra je. Evo sto ukratko pise o njoj na pozadini:

"Zasto je Isus toliko drukciji?
Bog, lazac ili ludjak?
A sto nam kaze znanost?
Jesu li pouzdani biblijski izvjestaji?
Tko bi umro za laz?
Kakve koristi od mrtvog Mesije?"
Mashenka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2004., 01:23   #11
Quote:
101st Airborne kaže:


Evo jednog citata koji će možda kod vas pobuditi interes za čitanje knjige:
"Najbolji branitelj osoba sa homoseksualnim nagnućima jest Katolička crkva jer život prema Božjim zapovijedima ne samo da ne sprječava ljudsku sreću, nego je upravo omogućuje."

Izdavač je Verbum.
Oličenje licemjerja.
__________________
da li je ubojica jedan ili ih je možda dvoje
Tapirče is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2004., 01:35   #12
101:


Knjigu sam kupio prije par dana i nešto malo sam pročitao. Za sada sam pozitivno i ugodno iznenađen, te radostan zbog razjašnjenja koje knjiga daje jednom katoliku.

Evo jednog citata koji će možda kod vas pobuditi interes za čitanje knjige:
"Najbolji branitelj osoba sa homoseksualnim nagnućima jest Katolička crkva jer život prema Božjim zapovijedima ne samo da ne sprječava ljudsku sreću, nego je upravo omogućuje."

Izdavač je Verbum. [/B][/QUOTE]








Objasni
__________________
mah...mah...
andjelina1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2004., 01:46   #13
Aurelije Augustin...Ispovjesti....za one koji su na pocetku...bit ce mozda malo previse filozofiranja...ali on ulazi u Bit razmisljanja sto si svako bice koje je na putu...postavlja...

:"Onaj je najbolji tvoj sluzbenik koji ne gleda toliko na to da od tebe cuje ono sto bi sam zelio,nego vise na to da zeli ono sto je od tebe cuo"...

"nasla me u velikoj opasnosti:nisam imao nade da cu pronaci istinu,ali ipak,kad sam njoj rekao da nisam vise manihejac,ali da jos nisam ni krscanin ni katolik,ona nije skocila.........
Prinosila me na nosiljci svoje misli tebi da reknes sinu udovice:Mladicu tebi govorim,ustani! (Lk7,12sl)pa da on ozivi i pocne govoriti,a ti da ga predas njegovoj majci......da istinu doduse jos nisam dohvatio,ali da sam se vec oslobodio lazi."





I znas tema ti ZAISTA SUPER...i vrlo parlamentarna....otvorena....ljepo je da nam SVI kažu što ih je inspiriralo.
Svaka čast
__________________
mah...mah...
andjelina1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2004., 17:40   #14
Quote:
Tapirče kaže:
Oličenje licemjerja.
Hvala na odgovoru. Hvala što nam ukazuješ na svoju toleranciju. Hvala ti što pokušavaš unazaditi i one dobre stvari, jer tako nam pokazuješ da neke stvari nisu za neke ljude. Nadam se da više nećeš ništa komentirati, s obzirom na knjige.
__________________
Godot was here.
101st Airborne is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2004., 17:44   #15
Quote:
andjelina1 kaže:

Objasni
Objasniti ću moći kada pročitam cijelu knjigu.
Citat sam uzeo da pobudim, pozitivno, zanimanje za knjigu. U svakom slučaju, vjerujem da većina knjiga pomaže čovjeku u njegovu shvaćanju svijeta i problema unutar svijeta u kojem živi. Tako iova knjiga ima za cilj pomoći shvatiti nešto što je aktualna tema unutar same Crkve i Zapadne civilizacije.
__________________
Godot was here.
101st Airborne is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2004., 18:25   #16
Quote:
101st Airborne kaže:
Hvala na odgovoru. Hvala što nam ukazuješ na svoju toleranciju. Hvala ti što pokušavaš unazaditi i one dobre stvari, jer tako nam pokazuješ da neke stvari nisu za neke ljude. Nadam se da više nećeš ništa komentirati, s obzirom na knjige.
Ne unazađujem ništa,samo sam komentirao navedenu rečenicu,i da, licemjerje nije za mene tu si u pravu, što ga više vidim sve mi se više gadi, a u crkvi ga nazalost ima napretek. Čast iznimkama.
__________________
da li je ubojica jedan ili ih je možda dvoje
Tapirče is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2004., 00:43   #17
Na tako ljepoj temi......nemojte se svađati....


Ajmo društvo...pa šta smo čitali...šta nas je potaklo na razmišljanje...ajmo....šta nas je promjenilo...
podjelite to
__________________
mah...mah...
andjelina1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2004., 20:43   #18
Quote:
andjelina1 kaže:
Ajmo društvo...pa šta smo čitali...šta nas je potaklo na razmišljanje...ajmo....šta nas je promjenilo...
podjelite to
Znam da mnogi ne čitaju. Ali zbunjuje me koliko ljudi priča o određenim stvarima, manje ili više aktualnima, a informiraju se samo iz medija.
Pravi izvori informacija su stručni članci i knjige. Ostalo je sve kvaziznanost!
Nadalje, što li to ljudi čitaju a da ne žele podijeliti s drugima?
Gdje je sposobnost nekog objektivnog, koliko je tomoguće, kritičkog promišljanja?


Čega se bojite?

Ili upoće ne čitate?
__________________
Godot was here.
101st Airborne is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2004., 20:56   #19
Quote:
101st Airborne kaže:
Daj ti potraži na DVD-u pa to sprži. Ja ti odmah plaćam pola cijene!
Nema Samo VHS. A ja nemam VHS vec godinama pa ne mogu ni prebacit.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) derviš aka musliman.hr
Nemojte kriviti puni mjesec, židovi su krivi
UmpaUmpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2004., 21:03   #20
Quote:
UmpaUmpa kaže:
Nema Samo VHS. A ja nemam VHS vec godinama pa ne mogu ni prebacit.
Ah...dobre stvari je uvijek teško, ma preteško nabaviti.
U svakom slučaju hvala!
__________________
Godot was here.
101st Airborne is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:29.