Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.09.2017., 18:35   #1061
Quote:
mejan kaže: Pogledaj post
cek,bas si ih pitao za polutvrde ili si ih pitao ze lece opcenito?
u svakom slucaju, oni se moraju ograditi "da ne bi bilo..." (pr.netko lose rukuje s lecama, dobije upalu oka pa okrivi polikliniku..). al otom-potom. kao sto rekoh - bila ja i u privatnoj poliklinici.

slazem se s Mirotta - imam i ja u obitelji clana koji nosi polutvrde lece i vise od 30 godina i svaki dan ih ispire pod vodom. sve ok...

edit: ponavljam - govorim o tvrdim plinopropusnim ("polutvrdim") lećama!! (da ne bi opet bilo zabune!)
baš za polutvrde sam pitao, a evo iz jedne druge poliklinike su odgovorili da se može

Polutvrde leće se u pravilu mogu ispirati vodom iz slavine iako bi fiziološka otopina bila bolji izbor.

ne znam šta da kažem, nisam stvarno znao da polutvrde se može ispirati vodom, hm, iako opet mi je to riskantno zbog kvalitete vode, iako eto vas par iz dugogodišnjeg iskustva nikad niste imali problema ali nikad se ne zna
svjpromatrac is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 19:19   #1062
da,fizioloska bi bila bolji izbor jer je sterilna. ali realno, i kad se umivas malo vode ti udje u oci pa nikom nist ali mislim da su meke lece radjene od takvog materijala na koji se mikrobi mogu zalijepiti. polutvrde su cvrste i glatke, kao komad platike ili stakla, savrseno izbrusene i na njih se nista ne bi trebalo lijepiti..
kazem ti, svi su mi ih ispirali pod vodom a i znam ljude koji koriste iste lece i rade isto.
naravno da je tu i raznim proizvodjacima u cilju da koristimo sto vise sredstava za pranje/ispiranje kako bi oni profitirali. ali, kao sto sam rekla, otopina za pranje se bas jako pjeni. nema sanse da bi ti otopina od 400ml bila dovoljna za isprati jednu lecu, kamoli dvije. a ta jedna otopina kosta 60ak kn.. kako ces onda? otopine za meke lece su drugacije i nije potrebno ispiranje pod vodom. ali, kao sto rekoh - s njima nemam iskustva pa se ne bih upustala u te vode.

hvala ti puno sto si se angazirao oko pomoci nam i sto si pitao poliklinike. svaka info je dobrodosla
__________________
gdje je nestao covjek?? gdje se skriva on???
mejan is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2017., 23:00   #1063
Znači ako mogu biti slobodan pa zaključiti - voda ne šteti polutvrdim lećama. Postupak ispiranja leće je takav da nakon što se očisti s tekućinom za čišćenje, stavlja se pod pipu i čisti vodom i onda se odlaže u otopinu za čuvanje?

BTW. koliko dugo vam traju polutvrde leće, jel dogurate do godinu dana?
wawrinka1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2017., 23:45   #1064
Ja nosim polutvrde leće preko 10 godina i nikad ih nisam ispirala vodom, samo tekućinom za čuvanje, jer su mi tako rekle sestre na Rebru.

Leće mi izdrže i po par godina, trenutne nosim više od godinu dana. Prethodne sam nosila preko tri godine i bile su i dalje kao nove, mijenjala sam ih zbog dioptrije!
mayaoz is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2017., 17:33   #1065
Quote:
wawrinka1 kaže: Pogledaj post
Znači ako mogu biti slobodan pa zaključiti - voda ne šteti polutvrdim lećama. Postupak ispiranja leće je takav da nakon što se očisti s tekućinom za čišćenje, stavlja se pod pipu i čisti vodom i onda se odlaže u otopinu za čuvanje?

BTW. koliko dugo vam traju polutvrde leće, jel dogurate do godinu dana?
meni cca. dvije godine..
da. tocno tako. operem u otopini za pranje, isprem pod vodom i jos malo s otopinom za ispiranje/cuvanje i u oko.. ja ih ujutro perem ali oni koji ih peru navecer nakon tog postupka ih stave u posudicu.

Quote:
mayaoz kaže: Pogledaj post
Ja nosim polutvrde leće preko 10 godina i nikad ih nisam ispirala vodom, samo tekućinom za čuvanje, jer su mi tako rekle sestre na Rebru.
ozbiljno???? ja sam isto isla na rebro i uvijek, bas uvijek su mi ispirali pod vodom!
pa kako ih uspijes isprati pod tom otopinom? i koliko ti onda to traje? meni bi jedan dan trajalo
__________________
gdje je nestao covjek?? gdje se skriva on???
mejan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 00:56   #1066
I ja idem na Rebro i baš tamo mi je sestra rekla da slobodno ispirem vodom. BTW. i ja sam do neki dan stalno ispirao s tekućnim za čuvanje, ali nije mi se ekstra brzo trosila, ne treba bas toliko puno tekućine da bi se leća isprala. No dobro, vec sam pisao da ih ja ne nosim svaki dan, onaj tko ih svaki dan nosi i ispire sigurno potrosi tekucinu dosta brze.

Sad sam ih u zadnjih par dana nekoliko puta isprao vodom jer vidim da je to ok i da vecina to radi. I iskreno ne vidim neku razliku u oku kada ispirem s vodom i s otopinom. Barem za sada.
wawrinka1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 23:39   #1067
ozbiljno???? ja sam isto isla na rebro i uvijek, bas uvijek su mi ispirali pod vodom!
pa kako ih uspijes isprati pod tom otopinom? i koliko ti onda to traje? meni bi jedan dan trajalo [/QUOTE]

zapravo mi uopće ne treba puno tekućine da ih isperem. obično mi traje mjesec, mjesec i pol dana.
mayaoz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 23:50   #1068
Ni ja nisam trosila puno tekucine kad sam ih ispirala. Kratak mlaz, napunila kutijicu i ostavila preko noci da se neutraliziraju. Vodu nikad nisam koristila.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
It isn't what they say about you, it's what they whisper.
- Errol Flynn -
Mayo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 01:24   #1069
dobro, kako vas ne peče ta otopina za cuvanje, pricam o polutvrdim lećama? meni cim to dode u dodir s okom peče me ko sam vrag!

netko me pitao za utjecaj vizol kapi nakon kapanja - nemam potrebu cesce ih kapati kad ih jednom nakapam, one ne isusuju oko, vec naprotiv, navlaze ga i odrzavaju hidratiziranim veci dio dana. nije to ona fora da kad jednom krenes s njima da se oko navuce i da ih moras kapat stalnoi stalno
kokoshka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 11:40   #1070
Quote:
kokoshka kaže: Pogledaj post
dobro, kako vas ne peče ta otopina za cuvanje, pricam o polutvrdim lećama? meni cim to dode u dodir s okom peče me ko sam vrag!

netko me pitao za utjecaj vizol kapi nakon kapanja - nemam potrebu cesce ih kapati kad ih jednom nakapam, one ne isusuju oko, vec naprotiv, navlaze ga i odrzavaju hidratiziranim veci dio dana. nije to ona fora da kad jednom krenes s njima da se oko navuce i da ih moras kapat stalnoi stalno
Mene za čuvanje ne peče ni najmanje. Peče ona tekućina za čišćenje, to je katastrofa, ali ova za čuvanje je skroz ok

E super, ja sam te pitao ovo za Vizol, onda cu definitivno pokušati s njima, najprije s tirkiznim, pa ako bude potrebe preći na jače. Hvala puno
wawrinka1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2017., 16:40   #1071
Quote:
mayaoz kaže: Pogledaj post
zapravo mi uopće ne treba puno tekućine da ih isperem. obično mi traje mjesec, mjesec i pol dana.
ozbiljno!? meni toliko traje i kada ispirem s vodom

Quote:
kokoshka kaže: Pogledaj post
dobro, kako vas ne peče ta otopina za cuvanje, pricam o polutvrdim lećama? meni cim to dode u dodir s okom peče me ko sam vrag!
koju otopinu koristis? mene nekad zna smetati Boston. Total Care mi nikako nije pasao (cak mislim da su mi lece i bile mutne od njega, tim vise sto su mi u optici gdje radim lece rekli da su proizvedene od nekog Boston materijala). Avizor GP mi se pokazala kao najbolja (i najjeftinija!) od svih otopina.
__________________
gdje je nestao covjek?? gdje se skriva on???
mejan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2017., 11:01   #1072
Ima li netko iskustva sa Zeiss Compatic Toric lećama?

zadnjih godinu dana nosim SoftLens Toric i sada sam od oftalmologa dobila uputu nositi ove Zeiss.

Prema specifikacijama Zeiss imaju još manji postotak vode i manju propusnost kisika, pa ne kužim po čemu su bolje od SoftLens. Osim što su za duplo skuplje.

Jeste li ikad "na svoju ruku" uzeli nekog drugog proizvođača kojeg vam nije preporučio doktor?
Naravno, prema nalazu i parametrima koji su tamo napisani.
somebody20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2017., 13:19   #1073
Pozdrav. Imamo dijpotriju -3,5 i nosim polutvrde leće koje kupujem u Okral pharma. Mislim da mi se sitno dijoptrija pogoršala zadnjih par godina te mislim kod njih obaviti novi pregled te naručiti nove leće.

Zanima me kolika je granica dijoptrije nakon koje uskače HZZO za leće i naočale.

Hvala.
powe is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2017., 19:36   #1074
Quote:
powe kaže: Pogledaj post
Pozdrav. Imamo dijpotriju -3,5 i nosim polutvrde leće koje kupujem u Okral pharma. Mislim da mi se sitno dijoptrija pogoršala zadnjih par godina te mislim kod njih obaviti novi pregled te naručiti nove leće.

Zanima me kolika je granica dijoptrije nakon koje uskače HZZO za leće i naočale.

Hvala.
Mislim da sam negdje pročitao da kreće od -5 ili +5 dioptrije. Ako sam u krivu neka me netko ispravi.
iprodano is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2017., 19:46   #1075
Quote:
somebody20 kaže: Pogledaj post
Ima li netko iskustva sa Zeiss Compatic Toric lećama?

zadnjih godinu dana nosim SoftLens Toric i sada sam od oftalmologa dobila uputu nositi ove Zeiss.

Prema specifikacijama Zeiss imaju još manji postotak vode i manju propusnost kisika, pa ne kužim po čemu su bolje od SoftLens. Osim što su za duplo skuplje.

Jeste li ikad "na svoju ruku" uzeli nekog drugog proizvođača kojeg vam nije preporučio doktor?
Naravno, prema nalazu i parametrima koji su tamo napisani.
Nedavno sam ih počeo nositi i baš sam namjeravao napisati nešto o tome. Od kada sam počeo nositi leće (2014.) imao sam Biofinity te za njih mogu samo napisati riječi hvale, ali kao i svi mi uvijek tražimo nešto novo pa sam odlučio isprobati Zeiss Compatic.

O njima sam čuo samo dobra iskustva što na ovom forumu što dalje na internetu. Ukratko odlične su mi, udobne i oštar vid cijelog dana, čak mi nadmašuju i Biofinity.

Što se tiče kvalitete leće, propusnost kisika je sigurno jedna od važnijih karakteristika, ali također su bitne izrada ruba leće, elastičnost, podmazivost te na kraju kombinacija svega toga daje kvalitetnu leću.

U svakom slučaju preporučujem da isprobaš leće pa da se sam uvjeriš da li ti odgovaraju ili ne.
iprodano is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2017., 22:45   #1076
Quote:
somebody20 kaže: Pogledaj post
Ima li netko iskustva sa Zeiss Compatic Toric lećama?

zadnjih godinu dana nosim SoftLens Toric i sada sam od oftalmologa dobila uputu nositi ove Zeiss.

Prema specifikacijama Zeiss imaju još manji postotak vode i manju propusnost kisika, pa ne kužim po čemu su bolje od SoftLens. Osim što su za duplo skuplje.

Jeste li ikad "na svoju ruku" uzeli nekog drugog proizvođača kojeg vam nije preporučio doktor?
Naravno, prema nalazu i parametrima koji su tamo napisani.
Koristim Zeiss Compatic i to su mi za sada najbolje leće uz Acuvue TrueEye (no to su dnevne leće pa nisu baš ekonomične za stalnu upotrebu).
Doduše, ja koristim obične, ne toric.

Što se tiče isprobavanja, naravno da možeš isprobati različite modele po svojim parametrima, ja sam isprobao 5-6 modela dok nisam odlučio nastaviti dalje s ovima. Obrati pozornost i na BC kod naručivanja.

Biofinity leće su isto super, iznimno udobne, no meni osobno ne pašu 100% jer imaju manji BC nego što mi treba pa mi nisu baš idealno oštre.
Gilach is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 01:15   #1077
Pozdrav svima

Dakle, nosim polutvrde leće već oko dva mjeseca i prije jedno desetak dana sam upotrijebila kapi (umjetne suze) koje se mogu koristiti za sve vrste leća i to sam ih iskoristila ni pola male bočice i možda sam ih koristila max. 4 dana. Uglavnom od tada, kada nosim leće nakon par sati krene mi se magliti, kao duhanski dim ispred mene, pogotovo ako gledam u neko svjetlo ili u nešto bijele boje i laptop/komp

I kada ih skinem, nekako i izgledaju "zamagljeno", tako nisu prije izgledale i kada ih operem opet su normalne i čiste.

Stoga, zanima me da li je još netko imao ovakav problem i kako ga je riješio?
__________________
"Since we cannot change reality, let us change the eyes which see reality."
StephanieM is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 01:23   #1078
zasto uopce koristis umjetne suze?
__________________
gdje je nestao covjek?? gdje se skriva on???
mejan is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 01:40   #1079
Quote:
mejan kaže: Pogledaj post
zasto uopce koristis umjetne suze?
Zato jer sam ih trebala tih par dana.
__________________
"Since we cannot change reality, let us change the eyes which see reality."
StephanieM is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 13:51   #1080
Ja sam zbog jako suhih očiju morao odustat od kontaktnih leća nažalost, ali isprobao sam jako puno vrsta, i one koje su mi najmanje smetale su Zeissove defitinitvo A od otopina Laim Care
crazyelephant is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:56.