Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.02.2016., 14:40   #21
Quote:
tanveer kaže: Pogledaj post
koliko sam shvatila (na youtubu ima više iskustava korisnika), taj aparatić ne širi cijeli prostor za zgurane zube nego ih uglavnom samo gura naprijed natrag, a tamo gdje je potrebno zubari pobruse caklinu na okomitom bridu između zuba, naprave mjesta da stanu jedan uz drugoga. onda se kasnije nosi retainer da zubi ostanu u pravilnom položaju.

no, što biva s prirodnim procesom zarastanja cakline na zdravim živim zubima, koji su zgurani u položaj gdje zapravo nema mjesta za njih? da li su ti zubi onda pod konstantnim pritiskom da se ponovo iskrive? škodi li im to? da li je tada vjerojatniji nastanak karijesa?
U određenim situacijama se u aligner može ugraditi ekspanzijski vijak koji razmiče zube u širinu te time daje dodatno mjesta. No, "stripping" ili IPR (interproximal reduction - brušenje aproksimalne cakline zuba) kako bi se dobilo dovoljno mjesta za vraćanje zuba u luk je legitiman zahvat koji se provodi u SVAKOJ vrsti ortodontske terapije gdje fali mjesta (dakle i u fiksnoj). Naravno, zna se kada, gdje, koliko itd. Pošto se radi o zaista malim količinama (0.1-0.2 mm ukupno po plohi zuba s ultra-finim dijamantom), ako se napravi kako treba, nema nikakvih problema u vidu trajnih oštećenja itd. Tim više, kod Inman alignera je vrlo precizno definirano na kojem zubu se što radi tako da nema mjesta pogrešci (dobiješ vizualnu analizu s oznakama). Po završetku nema nekog "pritiska" jer je sve na svom mjestu - no, zubi su i dalje u "opasnosti" od pomicanja, ali to sam prilično pojasnio u prijašnjem postu (zašto se zubi miču i zašto je bitna retencija nakon svake ortodontske terapije)
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2016., 15:05   #22
da, shvatila sam, ali pitala sam što biva sa caklinom koja nastoji zarasti na mjestu gdje je bila izbrušena, da li to stvara dodatni pritisak? ako se radi o 0,1 mm sa svake strane četiri zuba npr., ukupno mora doći do pritiska, ne? dugoročno gledano. sori što gnjavim, ne znam dovoljno o fiziologiji zubnog tkiva pa zato pitam. hvala na trudu!
tanveer is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2016., 13:16   #23
Quote:
tanveer kaže: Pogledaj post
da, shvatila sam, ali pitala sam što biva sa caklinom koja nastoji zarasti na mjestu gdje je bila izbrušena, da li to stvara dodatni pritisak? ako se radi o 0,1 mm sa svake strane četiri zuba npr., ukupno mora doći do pritiska, ne? dugoročno gledano. sori što gnjavim, ne znam dovoljno o fiziologiji zubnog tkiva pa zato pitam. hvala na trudu!
Uzmeš npr po 0.2 mm na kontaktu 1/2, 2/3, 3/4 itd., to je 0.1 po plohi zuba i tu dobiješ mjesta baš da se smanji pritisak i da se zubi mogu dobro posložiti, da dobiješ mjesta koje fali. Ispod skinute cakline ostaje caklina (ona je puno deblja od tih 0.1-0.2 mm), dakle nije to neka šteta, a također hrapava površina se remineralizira tvarima iz sline.
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2016., 15:03   #24
hvala ti Juji veseli me to čuti, jer mislim da ću onda ipak konačno riješiti tih par neravnina od kojih sam već bila odustala, jer sam kao dijete dosta dugo nosila aparatić (vjerojatno ipak nedovoljno).
tanveer is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2016., 15:06   #25
Quote:
tanveer kaže: Pogledaj post
hvala ti Juji veseli me to čuti, jer mislim da ću onda ipak konačno riješiti tih par neravnina od kojih sam već bila odustala, jer sam kao dijete dosta dugo nosila aparatić (vjerojatno ipak nedovoljno).
Nema na čemu, samo hrabro naprijed i nadam se da ćeš biti zadovoljna
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2016., 14:04   #26
Quote:
tanveer kaže: Pogledaj post
koliko sam shvatila (na youtubu ima više iskustava korisnika), taj aparatić ne širi cijeli prostor za zgurane zube nego ih uglavnom samo gura naprijed natrag, a tamo gdje je potrebno zubari pobruse caklinu na okomitom bridu između zuba, naprave mjesta da stanu jedan uz drugoga. onda se kasnije nosi retainer da zubi ostanu u pravilnom položaju.
Hm, a baš sam se pitala hoće li stvar funkcionirati i na mojoj dvojki za koju kao da nema dovoljno mjesta nego je ukoso. Druga dvojka i jedince trebaju samo pomake naprijed-natrag ( jedinice su mi lagano unutra, a dvojke prema van s tim da mi je ta jedna dvojka prema van i uhero istovremeno pa ne znam da li se ona može s tim alignerom srediti?).
Beauty-pop is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2016., 14:06   #27
Na jednom you tube videu sam vidjela curu koja ga nosi 2 dana i još sa njim toliko fuflja da ne može govoriti.
Nadam se da se sa tim čudom može govoriti jer radim pa ne bi bilo zgodno da ne mogu pričati.
Beauty-pop is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2016., 15:39   #28
Quote:
Beauty-pop kaže: Pogledaj post
Na jednom you tube videu sam vidjela curu koja ga nosi 2 dana i još sa njim toliko fuflja da ne može govoriti.
Nadam se da se sa tim čudom može govoriti jer radim pa ne bi bilo zgodno da ne mogu pričati.
pa je, smeta normalnom govoru, frflja se ali koliko smeta, ovisi o situaciji. ako radiš s malim krugom ljudi, to nije problem, jer se malo pomalo popraviš u govoru a oni se naviknu na to, kao što se naviknu i na neki novi neobični naglasak ili dijalekt, pa ga sasvim normalno razumiju nakon par tjedana. ako stalno kontaktiraš s novim i nepoznatim ljudima, onda bi bio problem. ako samo povremeno pričaš s nepoznatima, onda aparatić privremeno skineš, to je prednost ovog malog vraga. kaže mi dr da ga treba nositi minim 18 h dnevno, što ti zapravo daje dosta lufta za takve obaveze.

mogu prijaviti dobru vijest za početak, a to je da ne boli. vidjela sam komentare na youtubu kak je bilo strašno prva tri dana, ali meni nije. možda zato što ne moram ostvariti velike pomake zubova, nije da nisam osjetljiva inače. baš me veseli, zapravo, jer si već dugo želim to srediti, a nije bilo volje/para/vremena... prave naprave

a izgleda i da će me odviknuti od grickanja i pijuckanja među obrocima, jer je ipak malo gnjavaža skidati ga i prati zube svaki tren. samo čista voda (zdrava na silu)
tanveer is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2016., 15:59   #29
Quote:
Beauty-pop kaže: Pogledaj post
Hm, a baš sam se pitala hoće li stvar funkcionirati i na mojoj dvojki za koju kao da nema dovoljno mjesta nego je ukoso. Druga dvojka i jedince trebaju samo pomake naprijed-natrag ( jedinice su mi lagano unutra, a dvojke prema van s tim da mi je ta jedna dvojka prema van i uhero istovremeno pa ne znam da li se ona može s tim alignerom srediti?).
Inman bi trebao moći popraviti tu anomaliju, ali svakako prvo treba jedan detaljan pregled da se vidi jesi li zaista kandidat za takvu terapiju
Što se tiče govora, nosiš ga cca 18 sati na dan tako da nije nužno da ti je stalno u ustima (tipa sastanci itd gdje moraš razgovjetno pričati).
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2016., 14:40   #30
ne mogu vjerovati kako ta stvar brzo pomiče zube
tanveer is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2016., 09:18   #31
Hvala na odgovorima!
Što se tiče frfljanja, nije mi pravo, ali izdržat ću nekako tih par mjeseci. Dobra stvar je što radim na kompu uz minimalnu komunikaciju sa ljudima ( a i to su sve poznati ljudi, suradnici, nisu klijenti i sl.)
Beauty-pop is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2016., 09:19   #32
Quote:
tanveer kaže: Pogledaj post
ne mogu vjerovati kako ta stvar brzo pomiče zube
baš mi je drago
Beauty-pop is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2016., 22:58   #33
gotova sam sa pomicanjem, sve je poredano da ravnije ne može biti dobila retainer za održavanje, i to je to. jako sam zadovoljna.

ova spravica je specifična, u usporedbi s drugim fiksnim aparatićima, po tome što se zbog svoje konstrukcije konstantno prilagođava zubima, njihovom pomicanju i novom položaju.

zapravo je to vrlo jednostavna naprava. na aparatiću su fiksirana dva luka s oprugama, vanjski luk gura zube na unutra, unutarnji luk ih gura prema van, dok se zubi ne poravnaju u idealni položaj što automatski smanjuje pritisak na njih.

mislim da IA nije pravi izbor za velike pomake puno zubi, ali je savršen za peglanje fronte. ne bih ga preporučila za djecu, jer ipak zahtijeva dosta pažnje od strane korisnika. ali ako ste u situaciji da ga možete nositi dovoljno sati preko dana, pomak je iznenađujuće brz.
tanveer is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2016., 11:58   #34
Može netko dati preporuku gdje je ovo radio?
Ako je problem, može i na pp

I dodatno pitanje, može li se ovim rješiti problem ako sam imala fiksni aparatić te nakon vađenja "četvorki" ostalo je mjesta gdje su četvorke izvađenje. Pričam o gornjoj čeljusti
trazimstan is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2016., 22:56   #35
a ono, u Zg imaš samo dva mjesta koja to rade, a sam aparatić se izrađuje vani vjerojatno na istom mjestu svima u Hr, tak da, vidi na netu gdje ti je zgodnije. konkretnu situaciju sa zubekima ti sigurno trebaju vidjeti, bar na slici ako ne uživo, da bi mogli nešto pametnije reći.

čini mi se da pomaci uzduž same linije čeljusti nisu baš veliki, par desetina milimetra možda, pa ako trebaš zatvoriti veću rupu vjerojatno treba neki drugi sistem. ali nisi napisala o kolikom razmaku se radi.
tanveer is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2016., 23:23   #36
Quote:
tanveer kaže: Pogledaj post
a ono, u Zg imaš samo dva mjesta koja to rade, a sam aparatić se izrađuje vani vjerojatno na istom mjestu svima u Hr, tak da, vidi na netu gdje ti je zgodnije. konkretnu situaciju sa zubekima ti sigurno trebaju vidjeti, bar na slici ako ne uživo, da bi mogli nešto pametnije reći.

čini mi se da pomaci uzduž same linije čeljusti nisu baš veliki, par desetina milimetra možda, pa ako trebaš zatvoriti veću rupu vjerojatno treba neki drugi sistem. ali nisi napisala o kolikom razmaku se radi.
Hvala na odgovoru. Već dogovorih pregled
Dobije li se odmah kod uzimanja pregleda neki okvirni plan/model što se može očekivati kao rezultat, tako nešto sam skužila po netu?

Stvar je u tome da imam nešto što bi se moglo okarakterizirati kao "overjet", ne znam prijevod na naš jezik

Po netu vidim primjere da se takve stvari mogu riješiti s ovim "čudom"

Npr:

1. Ovdje animacija pokazuje povlačenje zubi odnosno izmjenu same linije
https://www.youtube.com/watch?v=oFgIBZO_T9k

A i ovi malo ekstremniji primjeri koji su upotrebljavali inman to tvrde:
http://abingtondental.co.uk/_images/...gner-img02.jpg
http://www.inmanaligner.com/images/p...arge/Poole.jpg
http://www.inmanaligner.com/images/p...arge/India.jpg

Moj slučaj bi bio najsličniji ovom zadnjem - znači linija je koliko toliko ok samo su sjekutići malo prema van, s tim da imam još i prazninu iza očnjaka budući da je tu četvorka izvađena. Ne baš lijepa situacija

Jedino ne znam koliko je to stvarno moguće, a koliko je to marketinška promocija
trazimstan is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2016., 23:30   #37
ova animacija je upravo ono što sam gore pokušala opisati riječima u postu #32 i da, doista je moguće tako pomaknuti zube.
tanveer is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2016., 23:42   #38
Quote:
tanveer kaže: Pogledaj post
ova animacija je upravo ono što sam gore pokušala opisati riječima u postu #32 i da, doista je moguće tako pomaknuti zube.
odlično!

možeš li mi malo pojasniti oko same procedure, to nisam u potpunosti shvatila na netu. Znači dođem na taj pregled, nekako mi uzmu otisak i što onda?
Naprave odmah model ili to moram čekati određeno vrijeme?
trazimstan is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2016., 23:50   #39
Quote:
trazimstan kaže: Pogledaj post
odlično!

možeš li mi malo pojasniti oko same procedure, to nisam u potpunosti shvatila na netu. Znači dođem na taj pregled, nekako mi uzmu otisak i što onda?
Naprave odmah model ili to moram čekati određeno vrijeme?
na prvom pregledu možeš odmah reći da želiš dalje i da ti uzmu otisak, ali i ne moraš, kako ti odgovara. ako si prije nosila aparatić, onda se sjećaš kako ti uzmu otisak, isti je način. naprave model i prema njemu projekciju očekivanog ishoda, pošalju ti to na mail. vidiš slike i kažeš je li ti to ok ili ne. možda nije u svim ordinacijama tako, opisujem svoje iskustvo.

iza toga čekaš da ti jave kad ti je stigao aparatić, bude to dosta brzo, i odeš po njega. za tjedan dana je prva kontrola, pa onda za mjesec dana (ili kako već tebi treba, vjerojatno nije svima sve isto) itd. dalje je sigurno individualno, ovisi koliko tko to treba nositi.
tanveer is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2016., 12:37   #40
Podižem ovu temu iz mrtvih kako bih pitala ima li novih dojmova?

Trenutno sam u fazi potrage za aparatićem i obilaskom ortodonata u ZG.
Budući da sam u 30-ima bitno mi je da to estetski izgleda OK, već sam se pomirila sa safirnim bravicama, ali nekoliko ortodonata mi je reklo da se moj problem može riješiti i Invisalignom. Malo sam bila sumnjičava u početku jer moji zubi nisu baš u stanju 'treba samo malo urediti' + imam overbite, ali izgleda da je stvar da ne trebam neke pokrete zuba raditi koje nisu mogući sa Invisalignom pa bi i on dolazio u obzir.

Tako da trenutno naginjem toj soluciji. Ono što vidim po netu izgleda ohrabrujuće i ne samo za blage slučajeve malog poravnavanja (kažem ,mogu vam zubi i ekstremno izgledati, ali izgleda da je ključno kakav tip pomaka treba raditi - nekom sa naizgled lošom situacijom Invisalign može pomoći, dok nekom sa puno, opet naizgled, boljom situacijom ne može pomoći).
Za fiksnu terapiju sam se skoro odlučila za Šlaja, ali trenutno sam suzila izbor na poliklinike Zubović i Fiziodent koje pružaju ovu opciju terapije...
Malo je skuplja opcija od safirnih, ali estetski mi puno bolje izgleda, a to mi je bitno :kompleksi:

Jedino me još brine koliko stvarno naši imaju iskustva s tim, ne bih htjela dati toliko novaca i ne dobiti zadovoljavajuće rezultate na kraju, zbog rezultata bih pregrmila i safirne... Ako netko ima pozitivno iskustvo, samo naprijed
trazimstan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:16.