Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.10.2007., 13:06   #1
Genetsko podrijetlo Hrvata

postoji vise teorija o genetskom podrijetlu hrvata a to su:
slavenska (najkoristenija,ali po meni neistinita jer smo samo po jeziku slicni slavenima)
iranska (najdokazanija)
gotsko-germanska (takoder dosta dokazana)
bugarska (besmislice)
turska (besmislice)
ilirska (za ovu nisan bas siguran)

po vama koja je istinita?
po meni su istinite ili iranska ili gotsko-germanska
josip_st3 is offline  
Old 23.10.2007., 17:59   #2
kakve veze imaju hrvati sa germanima...tj nijemcima??
daj jedan dokaz....osim sto su bili pod okupacijom austrije dosta dugo,pa pokupili ponesto od kulture i arhitekture...isuse boze..

vidis....nekada davno,kada su se sloveni poceli siriti ka zapadu,istovremeno su i njemci poceli ici na istok....srecu se i pocinje borba za prevlast europm ta dva velika naroda..

tada su nastala ta dva naziva...sloveni su bili ljudi sa jedne strane i koji su se razmeli medjusobnno...mogli su da slove medjusobno...isti jezik,isto pismo...sloviti-govoriti...
sa druge germani ili njemci...ljudi koje nisu mogli razumijeti stoga bili kao njemi...njemci...tako ostade taj naziv..
stoga..malo se raspitaj kada pises nesto...koliko to ima zbilje u tome.....

to da ima ilirske krvi...vjerojatno..kada smo se naselili ovdje,zatekli smo ilire...starosjedioce....i naravno da je doslo do mjesanja stanovnistva...ali ne u tolikoj mjeri...jer su oni uglavnom bjezali od slovena...i sakrili se na koncu u planine danasnje albanije....posto se zna da su albanci zapravo iliri...
to je dokazano jezikom..koji je vrlo slican ruminskom...a posto su rumuni starosjedioci.dacani...tako su znaci i albanci...vjerojatno iliri...

e sad ako ukazujes na slicnost hrvata i ilira..tj albanaca....nevjerujem

inace hrvati su se mjesali i sa avarima...koji su boravili u istocnom dijelu balkana i sa kojima su zajedno sa srbima...sa kojima su zajedno dosli ovdje..napadali vizantiju
visa_sila is offline  
Old 24.10.2007., 12:07   #3
Quote:
visa_sila kaže: Pogledaj post
k

tada su nastala ta dva naziva...sloveni su bili ljudi sa jedne strane i koji su se razmeli medjusobnno...mogli su da slove medjusobno...isti jezik,isto pismo...sloviti-govoriti...
sa druge germani ili njemci...ljudi koje nisu mogli razumijeti stoga bili kao njemi...njemci...tako ostade taj naziv..
stoga..malo se raspitaj kada pises nesto...koliko to ima zbilje u tome.....
E ovo mi je interesantno. Nikad nisam razmisljao na ovakav nacin, da li je to nesto detaljnije istrazeno ili si ovo samo izvukao iz rijeci.
Eto bas pogledah i recimo i na poljskom su njemci niemci. Nikad na taj nacin nisam razmisljao, a niti sam negdje ucio ili procitao.
Ima li tko mozda malo detaljni o tome nekakav link ili slicno.
Mr.No is offline  
Old 24.10.2007., 22:28   #4
Quote:
visa_sila kaže: Pogledaj post
to da ima ilirske krvi...vjerojatno..kada smo se naselili ovdje,zatekli smo ilire...starosjedioce....i naravno da je doslo do mjesanja stanovnistva...ali ne u tolikoj mjeri...jer su oni uglavnom bjezali od slovena...i sakrili se na koncu u planine danasnje albanije....posto se zna da su albanci zapravo iliri...
to je dokazano jezikom..koji je vrlo slican ruminskom...a posto su rumuni starosjedioci.dacani...tako su znaci i albanci...vjerojatno iliri...

e sad ako ukazujes na slicnost hrvata i ilira..tj albanaca....nevjerujem
Izgleda da ni jedan narod ovih prostora nije imun na mitove pa tako ni Albanci. Ne može se govoriti o Alabancima kao Ilirima i pozivati se na jezik jer taj jezik nije isti osim ako ti imaš neka saznanja da jesu pa bih volio da daš neki konkretni primjer, a da nisu dvije ili tri riječi. Rumunjski jezik je romanski i sličnije francuskom nego alabanskom, a nedaj bože ilirskom o kojem se ovako i onako malo zna. Rumunji su Rumunji, a Dačani su Dačani.
Ymir is offline  
Old 24.10.2007., 23:40   #5
Quote:
Ymir kaže: Pogledaj post
Rumunji su Rumunji, a Dačani su Dačani.
Rumunjski nogometni reprezentativci nose napisano ,,DACIA'' na trenerkama!
Kloki is offline  
Old 25.10.2007., 12:13   #6
Hvala Ymir na objašnjenju
Matach is offline  
Old 25.10.2007., 21:20   #7
Quote:
Matach kaže: Pogledaj post
Hvala Ymir na objašnjenju
Nema problema. Inače ta istraživanja možeš naći na internetu u pdf formatu.
Ymir is offline  
Old 25.10.2007., 16:13   #8
Quote:
Ymir kaže: Pogledaj post
Izgleda da ni jedan narod ovih prostora nije imun na mitove pa tako ni Albanci. Ne može se govoriti o Alabancima kao Ilirima i pozivati se na jezik jer taj jezik nije isti osim ako ti imaš neka saznanja da jesu pa bih volio da daš neki konkretni primjer, a da nisu dvije ili tri riječi. Rumunjski jezik je romanski i sličnije francuskom nego alabanskom, a nedaj bože ilirskom o kojem se ovako i onako malo zna. Rumunji su Rumunji, a Dačani su Dačani.
albanci nisu iliri, ali su se od njih razvili. kao i rumunji od romanizianih dačana.
divizija is offline  
Old 25.10.2007., 17:44   #9
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
albanci nisu iliri, ali su se od njih razvili. kao i rumunji od romanizianih dačana.

dobro de...albanci su potomci ilira...kao rumuni potomci dacana
sto mislite...sto se auto dacia bas tako zove
visa_sila is offline  
Old 07.09.2008., 17:38   #10
Quote:
visa_sila kaže: Pogledaj post
dobro de...albanci su potomci ilira...kao rumuni potomci dacana
sto mislite...sto se auto dacia bas tako zove
Pa šta ako im se marka automobila tako zove!? Koja logika.

Bez uvrede, ali baš si Srbin, tj. tipično vaše ponašanje.
Praznina is offline  
Old 25.10.2007., 21:18   #11
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
albanci nisu iliri, ali su se od njih razvili. kao i rumunji od romanizianih dačana.
Ne znam što znači "razviti se od nekoga". Svi smo mi ljudi i vjerojatno smo se razvili male ksupine ljudi tako da je taj argument besmislen.
Ymir is offline  
Old 26.10.2007., 19:38   #12
Quote:
Ymir kaže: Pogledaj post
Ne znam što znači "razviti se od nekoga". Svi smo mi ljudi i vjerojatno smo se razvili male ksupine ljudi tako da je taj argument besmislen.
razviti od nekoga u etnografskom smislu ima jedno vrlo jasno značenje. recimo grci su se razvili od ahejaca, dorana, ionjana i eolaca, englezi od angla, sasa, juta, friza etc., škoti i irci od keltskih plemena, a albanci od ilirskih itd.
to se pritom ne odnosi na genetski razvoj, već etnokulturni.
divizija is offline  
Old 10.04.2009., 18:26   #13
Quote:
Ymir kaže: Pogledaj post
Izgleda da ni jedan narod ovih prostora nije imun na mitove pa tako ni Albanci. Ne može se govoriti o Alabancima kao Ilirima i pozivati se na jezik jer taj jezik nije isti osim ako ti imaš neka saznanja da jesu pa bih volio da daš neki konkretni primjer, a da nisu dvije ili tri riječi. Rumunjski jezik je romanski i sličnije francuskom nego alabanskom, a nedaj bože ilirskom o kojem se ovako i onako malo zna. Rumunji su Rumunji, a Dačani su Dačani.
Ako se o Ilirskom jeziku toliko malo ili zna, kako znamo da je to bio Albanski jezik.

Prema jednom mitu o slavenima, slaveni potječu iz Panonske nizine. Postoje pretpostavke da su živjeli do dunava. Nakon što su u taj prostor ušli osvajači sa sjevera stanovništvo je prešlo na Balkan. U Rimskim tekstovima se ne može direktno zaključiti kakvim su jezikom govorili. A izgleda da samo Albanci gaje teoriju o tome da su baš oni Iliri. Iako se dokazuje i da nisu.
kom1 is offline  
Old 13.04.2009., 09:15   #14
Quote:
kom1 kaže: Pogledaj post
Ako se o Ilirskom jeziku toliko malo ili zna, kako znamo da je to bio Albanski jezik.

Prema jednom mitu o slavenima, slaveni potječu iz Panonske nizine. Postoje pretpostavke da su živjeli do dunava. Nakon što su u taj prostor ušli osvajači sa sjevera stanovništvo je prešlo na Balkan. U Rimskim tekstovima se ne može direktno zaključiti kakvim su jezikom govorili. A izgleda da samo Albanci gaje teoriju o tome da su baš oni Iliri. Iako se dokazuje i da nisu.
To samo ti očito znaš.
Ymir is offline  
Old 14.04.2009., 16:15   #15
Quote:
Ymir kaže: Pogledaj post
To samo ti očito znaš.
Jedan stari Poljski pisac ljetopisa iz XIII stolječa kaže da su prastari pisci od davnina, Dakle davno prije 13 stolječa smještali porijeklo slavenskih naroda u Panoniju.

On iše o Panonskom Knezu Panu, kojemu su se rodila tri sina: Leh, Rus i Čeh. Od Leha je nastalo češko kraljevstvo i on je prvorođenac. Od Rusa Rusko ili rutejsko. Od Čeha Češko.
ravednik is offline  
Old 10.04.2009., 18:06   #16
Quote:
visa_sila kaže: Pogledaj post
kakve veze imaju hrvati sa germanima...tj nijemcima??
daj jedan dokaz....osim sto su bili pod okupacijom austrije dosta dugo,pa pokupili ponesto od kulture i arhitekture...isuse boze..

vidis....nekada davno,kada su se sloveni poceli siriti ka zapadu,istovremeno su i njemci poceli ici na istok....srecu se i pocinje borba za prevlast europm ta dva velika naroda..

tada su nastala ta dva naziva...sloveni su bili ljudi sa jedne strane i koji su se razmeli medjusobnno...mogli su da slove medjusobno...isti jezik,isto pismo...sloviti-govoriti...
sa druge germani ili njemci...ljudi koje nisu mogli razumijeti stoga bili kao njemi...njemci...tako ostade taj naziv..
stoga..malo se raspitaj kada pises nesto...koliko to ima zbilje u tome.....

to da ima ilirske krvi...vjerojatno..kada smo se naselili ovdje,zatekli smo ilire...starosjedioce....i naravno da je doslo do mjesanja stanovnistva...ali ne u tolikoj mjeri...jer su oni uglavnom bjezali od slovena...i sakrili se na koncu u planine danasnje albanije....posto se zna da su albanci zapravo iliri...
to je dokazano jezikom..koji je vrlo slican ruminskom...a posto su rumuni starosjedioci.dacani...tako su znaci i albanci...vjerojatno iliri...

e sad ako ukazujes na slicnost hrvata i ilira..tj albanaca....nevjerujem

inace hrvati su se mjesali i sa avarima...koji su boravili u istocnom dijelu balkana i sa kojima su zajedno sa srbima...sa kojima su zajedno dosli ovdje..napadali vizantiju
Teorija o germanskom porijeklu Hrvata nema veze sa TOM poviješču koju navodiš. Mislim da se ta teorija izvodi izvodi iz tumačenja starih imena, naročito imena Hrvatskih kraljeva. Samo se bojim da nismo dovoljno stručni, barem ja nisam da bih o tome davao svoje mišljenje. Trebalo bi poznavati povijest starog vijeka i stare jezike.
kom1 is offline  
Old 23.10.2007., 19:03   #17
A zna li itko mozda kojem klanu od onih Sykesovih "sedam Evinih kceri" pripada vecina Hrvata?

Inace, ja mislim da smo miks Slavena i populacije koja je stigla iz podrucja danasnjeg Irana. Koliko se sjecam, neka istrazivanja haplotipova su tako nesto sugerirala.
goblena is offline  
Old 24.10.2007., 10:11   #18
Iskreno, zaboli me kita.

Evo kakav utjecaj imaju blesavi tv dokumnetarci na našu mladu generaciju.
Sinbad is offline  
Old 24.10.2007., 17:56   #19
i na ruskom u na ceskom...uvijek su nemeci...kao nemi..nerazumljivi,jer je jezik totalno drugaciji od sviju nasih gdje se mi manje vise razumijemo..

procitala sam......ali neznam gdje....cim se sjetim saljem ili link ili naziv knjige...ali ovo je manje vise povijesna cinjenica...nije onak..jezicko lepetanje...
visa_sila is offline  
Old 24.10.2007., 22:12   #20
Neznam negdje sam pročitao neku novu analizu da stanovništvo koje živi na području dalmacije i hercegovine ima u najvećoj mjeri zastupljen starosjedilački gen koji u hercegovini dostiže čak 85%, slavenski geni su prisutni u znatno manjem postotku za razliku od stanovništva SZ hrvatske i slavonije kod kojih je slavenski gen najzastupljeniji.

Ne bavim se genetikom ali su mi rezultati te analize jako zanimljivi prije svega zato jer budući da su hrvati došli na ove prostore (a znamo da nisu bili starosjedioci) , a dalmacija se smatra centrom "hrvatstva" u periodu rane hrvatske države,a ljudi koji tamo žive imaju u najvećoj mjeri prisutnost starosjedilačkih gena , pa je sad pitanje koje su nam "gene" Hrvati donijeli?
Ako su Hrvati bili slaveni onda je činjenica da na sjeveru prevladavaju slavenski geni ,a na jugu starosjedilački kontradiktorna jer po tome bi ispalo da su se hrvati koji su došli asimilirali među lokalno stanovništvo koje je preuzelo njihovo ime, a ne obrnuto ?!

Molim ako mi neko tko je kompetentan objasni ovo
Matach is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:35.