Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Fakulteti i visoka učilišta

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.01.2010., 22:52   #1
Kako se računaju ECTS bodovi?

"Kopam" po internetu danima međutim nigdje nemogu nać kako se ects bodovi točno računaju i po kojim kriterijima?

I još jedno pitanje ako netko zna.

Na koji način su ects bodovi povezni s ocjenom? Tj. ako prođem ispit s 2 koliko od max.(6) bodova ću dobit?

Hvala
__________________
"U paklu je Vrag pozitivna ličnost."
cicamaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2010., 23:21   #2
Ako prodes s 2, dobit ces 6 bodova jer ti ects bodovi ne ovise o ocjeni nego o tome jesi prosla kolegij ili ne.
A ects bodovi ti se racunaju po razlicitim kriterijima, trebalo bi ti pisati na papiru od kolegija koji pohadas, bar su nama profesori podijelili. Dobivas odredeni broj bodova za prisutnost, aktivnost na satu, kolokvije, etc... : )
Nirrimi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2010., 00:02   #3
to ti zavisi kak je na kojem faksu, svaki predmet ima određen broj ects-a ovisno o težini i zahtjevnosti tog predmeta.a ti te bodove moraš osvojit tak da položiš predmet,bez obzira na ocjenu!
ferky is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2010., 01:04   #4
ECTS bodovi su ti podjeljeni prema tome koliko su jaki pojedini profesori na faksu i koliko im je ugledna katedra. Dakle, sta je profesor veca faca, dobio je vise ECTS bodova (ovo ti je realno stanje na vecini fakulteta).

A trebalo bi ti ic po opterecenosti studenata. Dakle da se ravna prema vremenu ulozenom na vjezbe i predavanja, ponavljanje, pisanje seminara i domacih itd.


Nemoj se previse zamarati sa ECTS bodovima. oni su ti totalno nebitni. i onako moras sve obvezne ispite polozit da bi dobila diplomu...
zzz_zzz is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2010., 01:19   #5
1 ECTS bod je jednako 30 sati. Dio otpada na predavanja, seminare, vježbe..., a dio na samostalan rad studenata tj., učenje za ispit. Ovisno koliko je koji kolegij zahtjevan i koliko vremena treba potrošiti, toliko bodova nosi.

Što ne znači da ako neki kolegij nosi npr. 5 ECTS-a, da ćeš morati potrošiti doslovno 150 sati da bi ga uspio položiti.
mokry is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2010., 15:23   #6
Nadam se moderatori neće ljutit što "podižem" temu ali moram zahvalit dragim forumašima!!


Hvala svima puno puno!!!
__________________
"U paklu je Vrag pozitivna ličnost."
cicamaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2010., 19:32   #7
znači ak sam dobro skužila ECTS bodovi nemaju veze s ocjenom? ocjena koju dobijem na testu je jedno a ects je drugo odnosno pomocu tih bodova ocjenjuju koliko sam bila aktivna na satu npr,prilikom pisanja seminara i sl?

a konačna ocjena nekog predmeta ? kako se onda ona dobije? se tu gledaju ects bodovi zajednos ocjenom testa ili?
__________________
*I am a dreamer and when i wake, you can't break my spirit - it's my dreams you take... And as you move on, remember me, remember us and all we used to be*
Ch!cita is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2010., 20:09   #8
Quote:
Ch!cita kaže: Pogledaj post
znači ak sam dobro skužila ECTS bodovi nemaju veze s ocjenom? ocjena koju dobijem na testu je jedno a ects je drugo odnosno pomocu tih bodova ocjenjuju koliko sam bila aktivna na satu npr,prilikom pisanja seminara i sl?

a konačna ocjena nekog predmeta ? kako se onda ona dobije? se tu gledaju ects bodovi zajednos ocjenom testa ili?
nisi dobro skuzila. dapace, sve si falila

ovako, svaki predmet nosi odredjeni broj ECTS bodova, ovisno o njegovoj tezini. tako je npr. meni na prvoj godini tjelesni iznosio 1ECTS, a najtezi predmet 6ECTS. jasno?
kad upises prvu godinu faksa upises odredjeni broj predmeta tako da zbroj bude 60 ili oko 60ECTS (tako nam je bolonja odredila).
koju god ti (pozitivnu) ocjenu dobila iz nekog predmeta- ti si ga i polozila i shodno tome ostvarila svih xECTS bodova koje on nosi (x ovisi o tezini predmeta, podsjecam). ta ostvarena ocjena ti je i KONACNA ocjena. naravno, ako zelis visu mozes se dodatno potrudit i odgovarat, pisat test i sl.
a seminarski radovi- ne postoje na svakom faksu i na svakom predmetu. ako postoje najcesce su stvar izbora ako zelis dobit ocjenu vise ili tako nesto. nekad su i obvezni i ako ih ne napravis nemozes izac na kolokvije.
u svakom slucaju, nadam se da si bar nesto skuzila. sve sta te zanima ces vrlo brzo na faksu i saznat. nije to neki bauk
sretno!
DailyProphet is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2010., 20:48   #9
Malo copy-paste-ano:
ECTS bodovi predstavljaju koeficijent opterećenja studenta, kojim se u određenom smislu iskazuje vrijeme koje polaznik treba utrošiti za uspješno svladavanje gradiva. Ne uračunava samo vrijeme provedeno na predavanjima, seminarima i vježbama, nego također i vrijeme utrošeno za studiranje gradiva. Koeficijenti opterećenja postaju zasluženi bodovi tek nakon položenog ispita, odnosno zahtjeva ispunjenih u skladu s nastavnim planom i programom, a kojima polaznik poslijediplomskog studija dokazuje da ima uvjete za pristupiti ispitu u sljedeći semestar, odnosno u konačnici, za pristupiti izradi magistarskog rada. ECTS bodovi za pojedini predmet su unaprijed određeni i proizlaze iz satnice pojedinog kolegija, njegovog značenja i složenosti, te obveza koje je potrebno ispuniti kako bi se pojedini kolegij položio. Načelno, polaganje pojedinog ispita ovisi o prikazanim individualnim i grupnim aktivnostima na nastavi, pojedinačno i timski izrađenim zadacima i projektima, riješenim testovima te ostalim oblicima provjeravanja znanja, seminarskim i pristupnim radovima, kritičkim prikazima, kao i završnom usmenom ispitu.

Kako god okreneš, svi imamo 60 ECTS bodova godišnje, s tim da će netko imati 15-20 kolegija godišnje (neki čak i semestralno), ali lakših, a neki će imati max. 8 kolegija, ali puno zahtjevnijih. Možda postoje i iznimke.
__________________
Life is a great surprise...
Gänseblümchen is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2010., 21:20   #10
ahaaaa... da da skužila sam sad.. tnx
znači nea veze sto npr dobijem neku dvojčicu svejedno sam ostvarila najveći mogući broj ECTS bodova iz nekog predmeta?

a kako npr piše na stranici faksa: Redoviti student koji sakupi manje od 18 ECTS bodova gubi prava koja proizlaze iz statusa redovitog studenta

znači ovo znači da je neko negativno ocjenjen iz nekoliko predmeta pa se nije sakupilo dovoljno bodova?
proizlazi da je 18 bodova i više dovoljno za prolaz pa kako se dobije ta brojak (18>) ak ostavrim maximalan broj tih bodova s bilo kojom ocjenom?
__________________
*I am a dreamer and when i wake, you can't break my spirit - it's my dreams you take... And as you move on, remember me, remember us and all we used to be*
Ch!cita is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2010., 21:26   #11
Quote:
Ch!cita kaže: Pogledaj post
ahaaaa... da da skužila sam sad.. tnx
znači nea veze sto npr dobijem neku dvojčicu svejedno sam ostvarila najveći mogući broj ECTS bodova iz nekog predmeta?

a kako npr piše na stranici faksa: Redoviti student koji sakupi manje od 18 ECTS bodova gubi prava koja proizlaze iz statusa redovitog studenta

znači ovo znači da je neko negativno ocjenjen iz nekoliko predmeta pa se nije sakupilo dovoljno bodova?
proizlazi da je 18 bodova i više dovoljno za prolaz pa kako se dobije ta brojak (18>) ak ostavrim maximalan broj tih bodova s 2 recimo?
jep

tocno to. na mom faksu (opet ja- al studiram samo na jednom) to bi znacilo da si polozio manje od 3 ili 4 predmeta u ciloj godini.

gledaj, to ti je najmanji prag koji je tvoj faks odredio. dakle polozi barem toliko predmeta u godini a da je zbroj njihovih ECTSova 18 da i dalje ostanes redovni student. iako je 18 od 60ECTS ipak malo pa bi vjerojatno i iducu godinu studirala kao student PRVE godine
DailyProphet is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2010., 21:31   #12
Quote:
Ch!cita kaže: Pogledaj post
ahaaaa... da da skužila sam sad.. tnx
znači nea veze sto npr dobijem neku dvojčicu svejedno sam ostvarila najveći mogući broj ECTS bodova iz nekog predmeta?

a kako npr piše na stranici faksa: Redoviti student koji sakupi manje od 18 ECTS bodova gubi prava koja proizlaze iz statusa redovitog studenta

znači ovo znači da je neko negativno ocjenjen iz nekoliko predmeta pa se nije sakupilo dovoljno bodova?
proizlazi da je 18 bodova i više dovoljno za prolaz pa kako se dobije ta brojak (18>) ak ostavrim maximalan broj tih bodova s bilo kojom ocjenom?
ako netko ima 18 ECTSa to znači da nije položio određen broj kolegija (predmeta) koji zajedno nose 42 ECTSa (jer u jednoj godini moš skupit 60 bodova minus ovih 18 sakupljenih jednako je 42 koja fale)...
dakle nevažno s kojom ocjenom položiš kolegij, dobivaš onoliko bodova koliko nosi taj kolegij... bitno ga je samo položit
__________________
Problem s pesimistima je u tome što su prečesto u pravu.
runner89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2010., 21:31   #13
da,skužih sad
gledam po toj stranici od faksa o tim bodovima, sve neš nejasno... spominju se i neka sloba (a,b,c,d,e,f)

a druga stvar je, frendica mi je tako bar rekla, da npr ak ne položim neki od predmeta sad bzvz govorim matematika, onda se samo taj predmet prebaci u drugi semestar i opet ga slušam i pišem test... i tako se može s dva predmeta? a ak je treći padam godinu?
ispravi me ako griješim (opet)
__________________
*I am a dreamer and when i wake, you can't break my spirit - it's my dreams you take... And as you move on, remember me, remember us and all we used to be*
Ch!cita is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2010., 21:33   #14
Quote:
runner89 kaže: Pogledaj post
ako netko ima 18 ECTSa to znači da nije položio određen broj kolegija (predmeta) koji zajedno nose 42 ECTSa (jer u jednoj godini moš skupit 60 bodova minus ovih 18 sakupljenih jednako je 42 koja fale)...
dakle nevažno s kojom ocjenom položiš kolegij, dobivaš onoliko bodova koliko nosi taj kolegij... bitno ga je samo položit

da
onda je bolje nego što sam ja mislila....
__________________
*I am a dreamer and when i wake, you can't break my spirit - it's my dreams you take... And as you move on, remember me, remember us and all we used to be*
Ch!cita is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2010., 21:38   #15
Quote:
Ch!cita kaže: Pogledaj post
da,skužih sad
gledam po toj stranici od faksa o tim bodovima, sve neš nejasno... spominju se i neka sloba (a,b,c,d,e,f)

a druga stvar je, frendica mi je tako bar rekla, da npr ak ne položim neki od predmeta sad bzvz govorim matematika, onda se samo taj predmet prebaci u drugi semestar i opet ga slušam i pišem test... i tako se može s dva predmeta? a ak je treći padam godinu?
ispravi me ako griješim
(opet)
ako si ga odslusala redovito u prvom semestru i dobila potpis profesora (prisustvovanjem na nastavi, najcesce tako ide) a ipak ga nisi polozila- ne moras ga slusat opet. samo u iducem ispitnom roku (lipanjski ili rujanski) ponovo izlazis na ispit(e). ako od profesora nisi dobila potpis morala bi opet slusat matematiku ili u iducem semestru (ako je to moguce) ili dogodine.

tako mozes sa SVIM predmetima
ako npr matematiku ne polozis uopce u prvoj godini dogodine moras OBAVEZNO inace gubis pravo studiranja na tom faksu...


....neman vise vrimena za pracenje teme pa ako bude jos pitanje odg sutra....
DailyProphet is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2010., 21:41   #16
pa naravno... sve što trebaš napravit je položit kolegij i bodovi su tu...
ništa jednostavnije
__________________
Problem s pesimistima je u tome što su prečesto u pravu.
runner89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2010., 21:45   #17
super to mi prilično odgovara...
hvala ti puno na odg. nemam više pitanja.. ak se još čeg sjetim pitam te

a btw na kojem si ti faksu ak se smije znat?
__________________
*I am a dreamer and when i wake, you can't break my spirit - it's my dreams you take... And as you move on, remember me, remember us and all we used to be*
Ch!cita is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 12:46   #18
ako je pitanje bilo za mene onda- ekonomija split
DailyProphet is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2010., 03:07   #19
Quote:
DailyProphet kaže: Pogledaj post
ako je pitanje bilo za mene onda- ekonomija split
je je, za tebe je bilo
__________________
*I am a dreamer and when i wake, you can't break my spirit - it's my dreams you take... And as you move on, remember me, remember us and all we used to be*
Ch!cita is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2011., 19:10   #20
Bok!
MOže li mi netko reči što znače ona slova - P, S i V kod ECTS bodova?
malali007 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:10.