Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.12.2005., 15:56   #1
Krvne grupe

e ovako:
neki dan sam slušao/bio uključen itd u jedan razgovor.UGL kaže mi jedan da prije 30 god kad bi se djete rodilo sa 0- bi mu se mijenjala krv jeli to istina i zašto.

Zašto se gleda krvna grupa kad se par treba ženit.

I isto tako sam čuo da ako su muž i žena 0- da to "nije dobro za dijete"

Imali logike istine u ovome i zašto
marijan_e is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2005., 16:47   #2
Firkragg is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2005., 16:55   #3
Ovisi o rhesus faktoru.

Ono o čem ti govoriš je kada Rh- majka koja je već imala Rh+ dijete nosi još jedno Rh+ dijete. Nakon prve trudnoće, majka razvija IgG antitijela protiv Rh+ krvnih stanica koji mogu preći posteljicu i hemolizirati crvene krvne stanice tog drugog djeteta. Rh nekompatibilnost može rezultirati mrtvorođenčetom ili smrti majke.
__________________
microstock
*_spike is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2005., 16:57   #4
cemu taj ? pametnjakovicu...


odgovorit cu samo ovo:

moguci su problemi ako je majka rh negativna, a dijete rh pozitivno.

http://www.babycenter.com/expert/pre...alth/2709.html

ok, ne mora se to gledati "kad se ides zeniti" bas , ali kod trudnoce je vec druga prica.
Crimson Petal is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2005., 16:59   #5
Quote:
*_spike kaže:
Ovisi o rhesus faktoru.
tako je, reci ti njemu.

evo jos jedan link: http://www.mameibebe.net/trudnoca/rh.htm
(na hrvatskom)
Crimson Petal is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2005., 17:08   #6
Pa ok za rh faktor samo šta fali krvnoj grupi???
Da se djetetu mijenja cijela krv???
Firkragg is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2005., 14:04   #7
Quote:
Firkragg kaže:
Pa ok za rh faktor samo šta fali krvnoj grupi???
Da se djetetu mijenja cijela krv???
Zar se može promijeniti cijela krv
Scientist is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2005., 03:19   #8
Ako Rh- mama nosi Rh+ dijete protutijela anti-Rh mogu iz njene krvi prijeći u dijetetovu i izazvati aglutinaciju i propadanje eritrocita, te se rađa dijete s eritroblastičnom žuticom (žuta boja kože zbog žutog bilirubina koji nastaje razgradnjom hemoglobina oslobođenog iz raspadnutih eritrocita). Takvo dijete je anemično, a protutijela kolaju još oko 1-2 mj. nakon rođenja dijetetovim krvotokom uzrokujući još veću aglutinaciju, te na posljetku dijete umire od teške anemije. Ako bi i preživjelo, ostaje mentalno zaostalo zbog taloženja bilirubina u živč st. To je stvar prošlosti.
Danas se dijeci rođenoj s eritr. žuticom poslije rođenja transfuzira malo Rh- krvi iste krvne grupe (ABO sustav), a dio njihove ispušta. Taj se postupak u narednim tjednima ponovi nekoliko puta. Tako se sprečava teška anemija zbog aglutinacije uzrokovane protutijelima, ali i održava niskom razina bilirubina, što pak sprečava teška oštećenja mozga. Nakon oko 1.5 mj.majčina protutijela se gube iz djetetovog krvotoka, a transfuzirane Rh- stanice se plako zamjenjuju dijetetovim Rh+ stanicama.
Dakle, ABO sustav se ne dira i ne stvara nikakve komplikacije vezano uz ovo pitanje!
ida2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2005., 04:01   #9
Quote:
Crimson Petal kaže:
cemu taj ? pametnjakovicu...

Eh, pa Firkragg je opcepoznat kao najpametnija osoba ovoga foruma, pa su mu ovakve 'naivne' teme jednostavno bljezgarije i uvreda za njegovu pamet... vidis kako se voli naokolo natezati s ljudima - tek je dva mjeseca na ovome forumu a vec misli da je popio svu pamet svijeta.

Zato mu predlazem - stani malo na kocnicu i citaj sto ti drugi pisu, ipak nemas svu pamet svijeta i postoje pametniji ljudi
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2005., 04:10   #10
Quote:
marijan_e kaže:
e ovako:
neki dan sam slušao/bio uključen itd u jedan razgovor.UGL kaže mi jedan da prije 30 god kad bi se djete rodilo sa 0- bi mu se mijenjala krv jeli to istina i zašto.

Zašto se gleda krvna grupa kad se par treba ženit.

I isto tako sam čuo da ako su muž i žena 0- da to "nije dobro za dijete"

Imali logike istine u ovome i zašto
Ovo prvo su ti vec ranije odgovorili. Sto se tice roditelja koji oba imaju krvnu grupu - u tom je slucaju sigurno da ce i djete imati krvnu grupu 0. Gena za grupu 0 je recesivan, pa se moze ispoljiti samo u kombinaciji 00. Sto znaci da oba roditelja imaju tu kombinaciju, pa ce istu imati i djete. Krvna grupa 0 definitivno nije dobra krvna grupa, jer je ima jako malo. Osim toga, osoba s tom krvnom grupom moze primiti krv samo druge osobe s istom krvnom grupom. A cesto se dogada da upravo te krvne grupe, zbog rijetkosti nedostaje. Sa druge strane, osoba s grupom 0 moze dati svoju krv osobi bilo koje druge grupe (0, A, B, ili AB).

Naravno, najbolje je imati krvnu grupu AB jer tada mozes primiti krv svih krvnih grupa.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2005., 04:43   #11
Velik je broj osoba s krvnom grupom nula. Problem je Rh faktor uz krvnu grupu nula.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2005., 04:45   #12
Quote:
El Tomo kaže:
Krvna grupa 0 definitivno nije dobra krvna grupa, jer je ima jako malo.
a, nije bas tako...

najrjedja krvna grupa je krvna grupa AB, no zato krv moze primiti krv svih krvnih grupa; ona je "univerzalni primatelj."

kod krvne grupe 0 je obrnuto, ona je "univerzalni davatelj", no moze primiti samo istu grupu i zato je krvna grupa 0 najcesca.

AB+ moze primiti sve krvne grupe, 0- moze primiti samo tu istu grupu.

----------------------------
HRVATSKA

A - 43%
0 - 34%
B - 16%
AB - 7%
----------------------------

jos jedna stvar, citala sam da oko 85% bijelaca u europi i americi je rh pozitivno, a samo 15% populacije je rh negativno.

dok je u ostatku svijeta, evo sad bas proguglah , postotak rh pozitivnog stanovnistva i do 99,9%!

naravno, kod krvnih grupa postoje ralike u ucestalosti kod razlicitih rasa itd.

http://anthro.palomar.edu/vary/vary_3.htm

----------------------------

da zakljucimo, kod europljana:

najrjedja: AB- 1% populacije
najcesca: 0+ 38%


----------------------------

http://en.wikipedia.org/wiki/Blood_types


zanimljiva tema.
Crimson Petal is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2005., 06:15   #13
Quote:
Crimson Petal kaže:
a, nije bas tako...

najrjedja krvna grupa je krvna grupa AB, no zato krv moze primiti krv svih krvnih grupa; ona je "univerzalni primatelj."

kod krvne grupe 0 je obrnuto, ona je "univerzalni davatelj", no moze primiti samo istu grupu i zato je krvna grupa 0 najcesca.
Eh, onda sam ja tu zeznuo. Prema ovome, tada i nije tako lose biti 0 jer je ima mnogo, a samim time i dovoljno davaoca krvi sa tom krvnom grupom. U tom slucaju stvarno nije uopce problem krvna grupa, vec iskljucivo rezus faktor.

BTW, kako to da je najvise osoba s krvnom grupom 0 iako je to recesivno svojstvo? Uvijek sam se pitao za takve paradokse, jer je slicna stvar i s plavom bojom kose ako se ne varam. Nekoliko stotina tamnokosih bi u skandinavskim zemljama za desetak generacija potpuno istrijebili plavokose, a to se ipak ne dogada (no, dogodilo se s albancima, ali to je pretpostavljam druga prica).
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2005., 10:48   #14
haj! ja sam B+, mama mi je 0+,a tata A+, znači li to da je tata Ab( b recesivno), a mama 00, pa je moja komb 2 recesivna 0b, ali je b ipak dominantniji od 0?
Tatsha is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2005., 11:19   #15
ja sam A - , moze mi netko reci s kim najbolje harmoniram po pitanju krvne grupe
__________________
imam supu,,,i na supi rupu.
glamour is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2005., 11:22   #16
Quote:
El Tomo kaže:
Eh, pa Firkragg je opcepoznat kao najpametnija osoba ovoga foruma, pa su mu ovakve 'naivne' teme jednostavno bljezgarije i uvreda za njegovu pamet... vidis kako se voli naokolo natezati s ljudima - tek je dva mjeseca na ovome forumu a vec misli da je popio svu pamet svijeta.

Zato mu predlazem - stani malo na kocnicu i citaj sto ti drugi pisu, ipak nemas svu pamet svijeta i postoje pametniji ljudi
A i ti si ga "ubrao"
Rain is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2005., 11:23   #17
Quote:
Tatsha kaže:
haj! ja sam B+, mama mi je 0+,a tata A+, znači li to da je tata Ab( b recesivno), a mama 00, pa je moja komb 2 recesivna 0b, ali je b ipak dominantniji od 0?

a koju krvnu grupu ima susjed?
__________________
SO WHAT

I'm a modern man.
Petrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2005., 11:31   #18
Quote:
Tatsha kaže:
haj! ja sam B+, mama mi je 0+,a tata A+, znači li to da je tata Ab( b recesivno), a mama 00, pa je moja komb 2 recesivna 0b, ali je b ipak dominantniji od 0?

Hej, pa ti u toj varijanti ni teoretski ne možeš imati grupu B (znači da se tvoj tata kao takav lažno predstavlja )
polis is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2005., 11:38   #19
Quote:
Tatsha kaže:
haj! ja sam B+, mama mi je 0+,a tata A+, znači li to da je tata Ab( b recesivno), a mama 00, pa je moja komb 2 recesivna 0b, ali je b ipak dominantniji od 0?
A i B su dominantni geni, ni u kom slucaju ne moze jedan od njih biti recesivan.
Ako ti mama ima 0, onda ti imas B0 gene, B je dominantan, ali onda ti otac mora imati B gen, a to znaci da moze biti ili AB ili B.
Scientist is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2005., 11:55   #20
Quote:
Scientist kaže:
A i B su dominantni geni, ni u kom slucaju ne moze jedan od njih biti recesivan.
Ako ti mama ima 0, onda ti imas B0 gene, B je dominantan, ali onda ti otac mora imati B gen, a to znaci da moze biti ili AB ili B.
Iz toga proizlazi da njen tata nije njen tata....


ups...vidim da su to već drugi istaknuli
Rain is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:12.