Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.05.2006., 11:31   #1
Preuranjena/prijevremena/prerana menopauza

Imam potrebu otvoriti ovaj topic kao upozorenje mnogim mladim ženama koje nisu niti svjesne koliko se rano može ući u menopauzu i da to može utjecati na nemogućnost začeća ili iznošenja trudnoće.
Kažu da je rana menopauza genetski uvjetovana; moja majka je ušla sa 38 a ja sa 39
Jučer sam bila na kontrolnom pregledu kod ginekologa i napravio mi je vaginalni UZV i rekao mi je da su mi jajnici skroz mali, "osušeni" (još prije 6 mjeseci na UZV su bili normalne veličine).
I tada smo malo popričali o cijeloj toj mojoj situaciji. Prvo sam dijete rodila sa 24 godine i sve je prošlo u redu. Kada smo se odlučili za drugo nisam mogla zatrudnjeti 6 godina. Prošla sam propuhivanje jajovoda, UZV praćenje ovulacije, itd. da bi mi rekli da je sve OK. Napokon sam zatrudnjela prirodnim putem i rodila drugo dijete u 30-toj. Kaže mi moj ginekolog da sam vjerojatno već tada počela ulaziti u meneopauzu (ali to vjerojatno nikome nije niti padalo na pamet provjeriti) i da je to bio vjerojatno jedan od razloga što nisam mogla zatrudnjeti.
I onda se sjetim svih ti žena koje ne mogu imati djecu zbog raznih razloga a vjerojatno je i prerani ulazak u menopauzu jedan od njih. Zato ako planirate trudnoću a ne možete zatrudnjeti provjerite hormone u krvi jer oni su prvi objektivni i mjerljivi pokazatelj menopauze.
Možda vam to saznanje pomogne da se ranije odlučite i na drugo pa i na treće jer sat otkucava (nekom brže, nekom sporije )
__________________
Nikad ne reci nikad !
duda is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2006., 12:54   #2
Apsolutno si u pravu - climax praecox je relativno česta pojava.
__________________
Promijenila sam se...puno sam zločestija nego prije!
Bojte me se, jako me se bojte...
Riječanka2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2008., 21:44   #3
može li još malo infoa o tome, please?

ja imam 37 godina, i razvila sam totalnu fobiju od preuranjene menopauze, jer je moja mama relativno rano ušla u nju, s 42-ije god. (doduše, genetski sam skoro po svemu na ćaćinu lozu, i na njegovu mamu, pa se nadam da neću baš u ovome biti na svoju. al kakve sam "zdravstvene" sreće, ne bi me čudilo..).

dakle, ako netko zna, u kojoj je mjeri to genetski uvjetovano, i koji još faktori utječu na?
i koji su naajnajraniji simptomi, može li se nečim odgoditi, ima li kontraprimjera u vezi nasljednosti, etc.



hvala hvala
__________________
"Nothing is always absolutely so".
deep in the sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2008., 11:18   #4
ja sam u menopauzu usla sa 37 godina a sa 42 potpuno izgubila menstruaciju, znaci da sam u postmenopauzi (tako se zove peirod nakon potpunog gubitka manstruacije). od 37 do 40 sam se ispatila stalnim krvarenjima, sest puta sam zavrsila na ciscenju jer mi tablete i injekcije nisu pomogle a zbog toga ne uziman nikakvu nadomjesnu terapiju.
sada imam 48 godina i nemam nekih vecih tegoba vezanih uz to, mozda koji mali valungic, malo nervoze ali nista strasno. problem mi je debljanje i totalna promjena ukusa sto se tice hrane. prije sam se davila u vocu, povrcu i tijest a sada samo sanjam o mesu i zestokoj, masnoj, ljutoj, kiseloj itd.itd. papici.
na mome iskustvu mozete nauciti da je jako vazno paziti i reagirati na povecanje kilaze jer mozete zaglaviti kao ja. (2002,god.imala sam 60-62 kg a sada imam 92).

p.s u mojoj obitelji sve zene (za koje znam) su u menopauzu usle normalno, oko 50-te godine. moja sestricna, koja je i moja generacija) je prosla kao i ja (sa 42) tako da u genetiku nisam bas sigurna.
__________________
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti, - mi ćemo ga držati"
Cruela is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2008., 17:54   #5
tnx, žao mi je što si se toliko namučila. btw, stalna krvarenja u menopauzi, a da nije bilo nikakvog ginekološkog poremećaja tipa miomi, ciste i slično - nisam za to još čula. koliko se često to događa?

i, kako ti tumačiš to debljanje, hormonalnim promjenama ili nekakvom latentnom depresijom? jer, debljanje, barem koliko sam ja upućena, nije baš neki tipičan simptom menop.

želim ti da skineš to (ako mene pitaš, nikako gladovanjem, nego češćim malim obrocima i kretanjem, biciklom, šetnjama), i, ako ti se da, pls, napiši kako si još osjetila smanjenje nivoa estrogena u organizmu? kako točno psihički (osim nervoze i toga)? i kako stoje stvari sa željom za seksom i "osjećajem sebe kao žene"?

__________________
"Nothing is always absolutely so".
deep in the sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2008., 14:34   #6
nisam nikada imala velikih problema osim tu i tamo koja cista, cak nikada u zivotu nisam imala upalu jajnika, nikakve infekcije, iscjedke i slicno. razlog problema je najvjerovatnije bio hormonalni kaos.
nervozu ne bih bas tumacila kao posljedicu menopauze, zivac sam bila oduvijek iako mi svi govore da sam zadnjih godina mirnija, tolerantnija i strpljivija.
bit ce da se nesto okrenulo jer sam prije bila vrlo eksplozivne naravi a sada mi je stvarno sve ravno, prava kulerica ....a sad jel se iza toga krije depra, umor i slicno, najvjerovatnije da ali imam previse drugih problema da bih se opterecivala s time. recimo da se uklapam u prosjek.
debljanje je posljedica svega po malo. ne direktno menopauze koliko promjene nacina zivota, teze se pokrenuti. spomenula sam i promjenu ukusa sto se hrane tice, apetit mi se pojacao (drasticno) a aktivnosti smanjile.
ne osjecam se manje zenom zato sto nemam menstruaciju zasto bih? (iako ima zena koje se tako osjecaju), isto je kao ranije, nekad sam si lijepa, nekad ne. debljina mi jako smeta ali mislim da cu naci snage izboriti se za sebe mrsaviju a samim time i "zenstveniju".
sex je frka, gubitak zelje je jedna od posljedica manjka estrogena ali uz razumjevanje i pomoc partnera i to se moze rijesiti,
slusam svoje prijateljice koje sada na pragu pedesete pociju osjecati simptome i panicare.ponasaju se kao da imaju 20 pa ih je sve to iznenadilo.
mislim da je najvaznije prihvatiti sve promjene pa tako i ovu kao dio zivota i prilagoditi se a, naravno, pomoci si koliko mozemo.

p.s. nedostaje mi jedino pms kada sam u navali energije u 2-3 dana znala rasturiti stan, odmicati stednjak i hladnjak bez frke, cistiti spremati i glancati dan i noc. a sada mi se to ne da
__________________
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti, - mi ćemo ga držati"
Cruela is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2008., 23:16   #7
Quote:
Cruela kaže: Pogledaj post
ne osjecam se manje zenom zato sto nemam menstruaciju zasto bih? (iako ima zena koje se tako osjecaju), isto je kao ranije, nekad sam si lijepa, nekad ne


nisam mislila zato što nemaš menstruaciju, niti zato što to netko drugi zna i neki si q misli o tome, niti na bilo što izvana, pa ni vezano uz izgled - jesi li sama sebi lijepa etc., nego ono, zanimalo me mijenja li se u nekom bitnom smjeru baš subjektivni osjećaj, ne zbog svijesti/spoznaje o promjeni hormonalne slike, nego zbog promjene kao takve (jer jel, hormoni, kao i druge kemikalijice u našem mozgu, utječu na naše raspoloženje, misli i osjećaje, kao što i npr. kemikalije iz prozaca djeluju na njih).

ne mislim da se netko nužno treba osjećati kao manje žena, ali ja sam si to (glupo možda) zamišljala kao nekakav osjećaj iznenadne drugačijosti generally, a u crnoj varijanti – osjećaj smanjene vitalnosti i snage (libida ali u širem smislu), izblijeđenja, ne znam, nekakav polu-budistički smiraj koji si još ne želim u duši.

drago mi je ako, kako kažeš, nije neka takva generalna promjena na gore

(valunzi sami po sebi mi ne zvuče posebno strašno. možda su čak fora. šalim se)

ma, nije valjda sve u jebenim žljezdanim izlučevinama...(odioznog li termina).


Quote:
Cruela kaže: Pogledaj post
debljina mi jako smeta ali mislim da cu naci snage izboriti se za sebe mrsaviju a samim time i "zenstveniju".


nađi, znam ih dosta koji su uspjeli, može se to...i zbog zdravlja i svega, ne samo zbog ženstva



Quote:
Cruela kaže: Pogledaj post
sex je frka, gubitak zelje je jedna od posljedica manjka estrogena ali uz razumjevanje i pomoc partnera i to se moze rijesiti,


baš drastičan gubitak?
ono, ravno ti je odavde do carigrada?




Quote:
Cruela kaže: Pogledaj post
slusam svoje prijateljice koje sada na pragu pedesete pociju osjecati simptome i panicare.ponasaju se kao da imaju 20 pa ih je sve to iznenadilo.
Quote:
Cruela kaže: Pogledaj post
mislim da je najvaznije prihvatiti sve promjene pa tako i ovu kao dio zivota i prilagoditi se, a, naravno, pomoci si koliko mozemo.
naravno, imaš pravo, zato sam i pitala sve ovo. i sorry ako dijelovi ovih mojih paranoja zvuče uvredljivo za žene u klimakteriju, nije tako mišljeno.
čini se da si normalna osoba, pa računam, da ne pretjerujem s celofanima.



Quote:
Cruela kaže: Pogledaj post
nedostaje mi jedino pms kada sam u navali energije u 2-3 dana znala rasturiti stan, odmicati stednjak i hladnjak bez frke, cistiti spremati i glancati dan i noc. a sada mi se to ne da


hm, ja pms baš i ne osjećam (jedino fizičku bol).



elem, hvala na infoima, zanimaju me baš osobna iskustva žena koje to znaju opisati.
take care
__________________
"Nothing is always absolutely so".
deep in the sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2008., 19:30   #8
pusa svima,ja sam mlada samo 47hahahah a u zadnjih 2 mj moje tjelo je doslo kao bacva ali u kilama niti grama , majko sveta htjela bi se ubiti
gods justice is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2008., 10:24   #9
evo i mene,prvo da vas pozdravim,citam vase postove o menopauzi,pa vam se prikljucujem.prije 4godine sam usla u menopauzu,sad imam 43g,tek sad sam pocela piti efedrin na biljnoj bazi za ublazavanje tegoba izazvanih menopauzom,tipa napadi vrucine,nervoza koja me dovodila do ludila samo bih se svadjala-u nekim situacijama mi je to islo na ruku na poslu jer inace samo sutim,jos uvijek imam menzis ali sada jako neredovit,2puta u mjesecu,pa onda 4mjeseca normalno,pa 1mj.ne dodje uopce,i to ti je za popizdit,imam godinama spiralu-i srecom nemoram je vaditi van bar za sada,sto se tice seksa sad imam zelju kao 20-togodisnjakinje,opet i opet,a o kilama da ne pricam ,jedem 2puta na dan a ljepe se nenormalno,imam stalnu zelju za slatkim.visoka sam 175,i teska 92kg,imam dosta toga nakupljeno u trbuhu,a posto imam bolesnu kicmu neznam koje vjezbe mogu raditi
__________________
NEzaSITNA Miss Ya
Zenabr1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2008., 10:24   #10
menopauza

evo i mene,prvo da vas pozdravim,citam vase postove o menopauzi,pa vam se prikljucujem.prije 4godine sam usla u menopauzu,sad imam 43g,tek sad sam pocela piti efedrin na biljnoj bazi za ublazavanje tegoba izazvanih menopauzom,tipa napadi vrucine,nervoza koja me dovodila do ludila samo bih se svadjala-u nekim situacijama mi je to islo na ruku na poslu jer inace samo sutim,jos uvijek imam menzis ali sada jako neredovit,2puta u mjesecu,pa onda 4mjeseca normalno,pa 1mj.ne dodje uopce,i to ti je za popizdit,imam godinama spiralu-i srecom nemoram je vaditi van bar za sada,sto se tice seksa sad imam zelju kao 20-togodisnjakinje,opet i opet,a o kilama da ne pricam ,jedem 2puta na dan a ljepe se nenormalno,imam stalnu zelju za slatkim.visoka sam 175,i teska 92kg,imam dosta toga nakupljeno u trbuhu,a posto imam bolesnu kicmu neznam koje vjezbe mogu raditi
__________________
NEzaSITNA Miss Ya
Zenabr1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2008., 13:08   #11
menopauza rana (ovi ekstremi koji počni na kraju truidesetih) su uglavnom vezani za poremećaje hormona....
Zdrava žena bez poremećaja ne može uči u menopauzu u kasnim tridesetim...to su sve poremećaji
moja mama je ušla sa 55 u menopauzu...pa ako je i naslijedna... imam još vremena.
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2008., 13:14   #12
Quote:
lara35zg kaže: Pogledaj post
menopauza rana (ovi ekstremi koji počni na kraju truidesetih) su uglavnom vezani za poremećaje hormona....
Zdrava žena bez poremećaja ne može uči u menopauzu u kasnim tridesetim...to su sve poremećaji
moja mama je ušla sa 55 u menopauzu...pa ako je i naslijedna... imam još vremena.

Ponekad i sama pomislim kako ulazim u neku predmenopauzu...iako se još uvijek tješim da su to samo simptomi PMS-a
Koji su simptomi rane menopauze kad je u pitanju sam ciklus? Ono - kašnjenje menstruacije, anovulacijsko krvarenje... može li biti povezano s tim?
Inače, i moja je mama ušla u menopauzu s 55, tako da...... znam kolegicu koja je ušla u menopauzu s 43, i nije rađala... ni ja nisam rađala, pa ima li to možda i s tim veze...?
Inače, UZV pokazuje normalne jajnike i ovulaciju!?!
tessaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2008., 13:20   #13
ej tessa... koliko imaš godina???

menopauza ima simptome...preskakanje menge, promjene raspoloženja, valunge... itd

normalna i zdrava žena neće uči u menopauzu tako rano...

žene se rode sa određenim brojem jajnih stanica (nažalost) i dok ti jajnici proizvode jejne stanice nema šanse da u menopauzu uđeš.

Svi ti ekstremni slučajevi o kojima se priča imaju pozadinu..ili hormone, štitnjaču...nešto što se poremeti u organizmu pa se osveti na jajnike i ulazak u menopauzu.

Žene koje su rađale i žene koje nisu rađale nisu isto. Trudnoćom dobiješ hormone koje nerotkinje nemaju...


koliko imaš djece?
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2008., 13:24   #14
Quote:
lara35zg kaže: Pogledaj post
ej tessa... koliko imaš godina???

menopauza ima simptome...preskakanje menge, promjene raspoloženja, valunge... itd

normalna i zdrava žena neće uči u menopauzu tako rano...

žene se rode sa određenim brojem jajnih stanica (nažalost) i dok ti jajnici proizvode jejne stanice nema šanse da u menopauzu uđeš.

Svi ti ekstremni slučajevi o kojima se priča imaju pozadinu..ili hormone, štitnjaču...nešto što se poremeti u organizmu pa se osveti na jajnike i ulazak u menopauzu.

Žene koje su rađale i žene koje nisu rađale nisu isto. Trudnoćom dobiješ hormone koje nerotkinje nemaju...


koliko imaš djece?
37, nemam djece, nisam rađala...
Inače, zadni UZV pokazao normalnu ovulaciju, ali ipak valjda neki simptomi počinju i ranije...?
Ma vjerojatno sam zabrijala malo, ali možda i nemam tako puno vremena do menopauze...?
tessaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2008., 13:26   #15
ja sam rađala.... i to je bolje...

neznam što da ti kažem.... ako možeš što prije zatrudni... a ako i imaš preranu menopauzu... ma ima i tu ljeka... uzeti ćeš tuđu jajnu stanicu i biti ćeš samo domaćin i opet možeš roditi.

bitno je d aimaš zdravu maternicu. to je najbitnije za trudnoću
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2008., 01:40   #16
Quote:
Zenabr1 kaže: Pogledaj post
evo i mene,prvo da vas pozdravim,citam vase postove o menopauzi,pa vam se prikljucujem.prije 4godine sam usla u menopauzu,sad imam 43g,tek sad sam pocela piti efedrin na biljnoj bazi za ublazavanje tegoba izazvanih menopauzom,tipa napadi vrucine,nervoza koja me dovodila do ludila samo bih se svadjala-u nekim situacijama mi je to islo na ruku na poslu jer inace samo sutim,jos uvijek imam menzis ali sada jako neredovit,2puta u mjesecu,pa onda 4mjeseca normalno,pa 1mj.ne dodje uopce,i to ti je za popizdit,imam godinama spiralu-i srecom nemoram je vaditi van bar za sada,sto se tice seksa sad imam zelju kao 20-togodisnjakinje,opet i opet,a o kilama da ne pricam ,jedem 2puta na dan a ljepe se nenormalno,imam stalnu zelju za slatkim.visoka sam 175,i teska 92kg,imam dosta toga nakupljeno u trbuhu,a posto imam bolesnu kicmu neznam koje vjezbe mogu raditi
Ja imam 47 godina i iste simptome koje si navela. Jedino me ne zanima seks (nažalost). Jedem do čega dođem, stalno sam gladna, a slatko da ne spominjem. Molim te kako se zovu te tablete koje uzimaš? Moj ginekolog mi ništa nije dao za moje tegobe, kaže da je to normalno!
__________________
Ako novac ne donosi sreću, vrati ga!
Aurora60 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2008., 14:00   #17
Quote:
Aurora60 kaže: Pogledaj post
Ja imam 47 godina i iste simptome koje si navela. Jedino me ne zanima seks (nažalost). Jedem do čega dođem, stalno sam gladna, a slatko da ne spominjem. Molim te kako se zovu te tablete koje uzimaš? Moj ginekolog mi ništa nije dao za moje tegobe, kaže da je to normalno!
tablete se zovu REFEMIN od dietpharma-pomažu kod klimakterijskih i predmenstrualnih tegoba,uzimaš 1-2kapsule na dan uz obrok,nakon 3mjeseca uzastopnog uzimanja moraš napraviti pauzu od mjesec dana,tablete na žalost kupiš koštaju oko 47.90kn,ja sam na drugoj kutiji i mogu reći da mi pomažu,manje sam nervozna,a što se tiće sex-a,to će ti se normalizirati uz ove tablete,meni je ginekolog nudio na bazi hormona ali nisam pristala,ove su biljne,i to što ginekolozi kažu da je normalno,lako njima kad oni to nemaju.to su promjene u ženi koje nisu normalne ali oni ih očito neznaju objasniti,držim fige da ti pomognu
__________________
NEzaSITNA Miss Ya
Zenabr1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2008., 14:51   #18
Quote:
Zenabr1 kaže: Pogledaj post
tablete se zovu REFEMIN od dietpharma-pomažu kod klimakterijskih i predmenstrualnih tegoba,uzimaš 1-2kapsule na dan uz obrok,nakon 3mjeseca uzastopnog uzimanja moraš napraviti pauzu od mjesec dana,tablete na žalost kupiš koštaju oko 47.90kn,ja sam na drugoj kutiji i mogu reći da mi pomažu,manje sam nervozna,a što se tiće sex-a,to će ti se normalizirati uz ove tablete,meni je ginekolog nudio na bazi hormona ali nisam pristala,ove su biljne,i to što ginekolozi kažu da je normalno,lako njima kad oni to nemaju.to su promjene u ženi koje nisu normalne ali oni ih očito neznaju objasniti,držim fige da ti pomognu
Hvala ti puno
__________________
Ako novac ne donosi sreću, vrati ga!
Aurora60 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2008., 20:36   #19
Mene samo sex zanima u menopauzi -volim to, sam da ne prestane ta želja, za sve drugo ima lijeka
__________________
bože, meni tako malo treba,
ispod ovog svetog neba,
topla postelja i....(T.P.)
mppet is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2008., 08:28   #20
čuj kod nekih je želja ogromna,a kod drugih je nema,ali to je isto prolazno(tamo gdje nema zelje) ,to se brzo normalizira
__________________
NEzaSITNA Miss Ya
Zenabr1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:31.