Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.06.2007., 22:32   #1
Kriticna masa, 30.06 (Subota)

Zagrebu se ponovo dogada kriticna masa!

Subota, 30.06.
15h
Mimara (Rooseveltov trg 5, Savska)

( Zadnja je bila 08.06., okupilo se oko 40tak biciklista/kinja rolera/ica itd... http://www.h-alter.org/index.php?pag...le&id=5710#hot )

Kritična masa je grupna biciklisticka voznja (ali ima i rola, skejtova itd.) koja se odrzava u gradovima sirom svijeta. KM je vise/manje spontano okupljanje bez vode/ice i sluzbene poruke. Uglavnom ima za cilj promicati alternativne oblike prijevoza (koji su primjereniji velikim gradovima) i ukazati na opasnosti s kojima se susrecu biciklisti/ce, roleri/ce, skejteri/ce, pjesaci/kinje i ljudi u invalidskim kolicima.

Na ulicama dominiraju automobili ne ostavljajuci slobodan prostor za kretanje ni na cesti pa niti na plocniku zbog bezbroj parkiranih automobila.

Ucesnici/e se sastanu na dogovorenom mjestu i uzivaju u grupnoj voznji koja im daje dodatnu sigurnost u prometu. Pri tome se namjerno, ali u manjoj mjeri i privremeno ometa automobilski promet. Uobicajen slogan je:

Mi ne blokiramo promet - mi jesmo promet!!!
 
Odgovori s citatom
Old 27.06.2007., 22:48   #2
Gledaj nemam ništa protiv biciklista općenito, dapače i sam nekad vozim bicikl, ali me zanima hoćete li u sklopu te akcije, kad već ukazujete na propuste vozača u odnosu prema biciklistima, reći nešto i o suicidalnim manijacima koji usred radnog dana kroz gust promet prolaze biciklom Savskom cestom po crti koja ide po sredini ceste, ili o posebnim biserima koji bicikl voze kroz podvožnjake/nadvožnjake na cestama koje su namijenjene za veće brzine, kao npr. Ljubljanska/Slavonska?

E da, i pošto namjeravate ometati promet, ukupna ocjena je
clouseau is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2007., 23:47   #3
To s ometanjem promet možda one nepromišljene podsjeti na druge sudionike u prometu koji nisu za volanom i potakne na obzirnije ponašanje. Što se tiče onih bezobzirnih, mislim da njih ništa neće potaknuti da misle i na druge, pa nema smisla. Jedino, eto, da se malo oni nađu s "ometene" strane (kao pješaci svakodnevno).

Problem je samo što neće biti korektno prema korektnim vozačima...
Beta ženka is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2007., 10:45   #4
Skupite nešto love i kupite Bandiću bicikl, može i rabljeni. Ne zaboravite mu pokazati kako se to koristi, pa će možda skužiti čemu služe biciklističke staze.
__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2007., 10:57   #5
Quote:
Secundo kaže: Pogledaj post
Skupite nešto love i kupite Bandiću bicikl, može i rabljeni. Ne zaboravite mu pokazati kako se to koristi, pa će možda skužiti čemu služe biciklističke staze.
je li istina da prema europskim propisima, koji se djelomicno provode i u hr, svaka novoizgradjena ili novoobnovljena ulica mora imati i biciklisticku stazu?
__________________
It's like a finger pointing at the moon. Don't look at the finger, or you will miss all that heavenly glory.
rompepe is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2007., 11:33   #6
Ne, po onom što vidim, takvih propisa barem u Švicarskoj nema. Za EU ne znam.
__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2007., 12:13   #7
Quote:
Secundo kaže: Pogledaj post
Ne, po onom što vidim, takvih propisa barem u Švicarskoj nema. Za EU ne znam.
to mi je neko rekao, da djapic pravi biciklisticke staze po osijeku, pa se hvali kako misli na okolis, a zapravo mora tako postupati zbog recenih propisa.

uzgred, zar ne bi bilo jako zgodno kada bi po cijeloj hr imali biciklisticke staze? po istri ima dosta ruta, ali ne i staza po gradovima.
__________________
It's like a finger pointing at the moon. Don't look at the finger, or you will miss all that heavenly glory.
rompepe is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2007., 15:28   #8
Ne bih krenuo sa biciklističkim stazama po cijeloj HR odjednom, već bi ostvario nekoliko pilot projekata i čekao da se stekne iskustva s njima. Pitanje je recimo koliko je svrsihodno graditi takve staze po raznim dijelovima HR, ukoliko već sad znaš da ih ljudi neće koristiti. Hoće li Dalmatinci po žegi sjesti na bicikl? Ili Zagrepčani?

Drugi problem je što takve staze nisu svugdje ostvarive radi manjka prostora. Kako bi recimo u Zagrebačkom gornjem gradu napravio staze, bez da narušavaš gradsku jezgru? U Zuerich-u, gjde radim, su taj problem riješili tako što su uske gradske uličice iz drevnih vremena ostavili samo za bicikliste, pješake i dostavni promet.

Kako je u HR sa poljoprivrednim putevima? Meni su takvi najdraži, tamo gdje stanujem su to većinom asfaltirane ceste trećeg reda, t.j. ne mogu se dva auta mimoići, i prema tome skoro nema prometa na njima. Plus idu kroz polja (to im je primarna svrha) i šume. Milina za voziti

Veliki korak bi bilo kartografiranje puteva i cesta pogodnih za bicikle. To ne moraju biti posebne staze, tek ceste sa malo (motoriziranog) prometa, i koje vode kroz lijepe krajolike. Austrijanci uspješno promoviraju vožnju biciklom uz Dunav, a i kod nas je biciklistički turizam već uzeo maha. Svejedno mislim da ima još potencijala.
__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2007., 20:15   #9
Quote:
kriticna_masa kaže: Pogledaj post
Zagrebu se ponovo dogada kriticna masa!
Subota, 30.06.
15h
Mimara (Rooseveltov trg 5, Savska)

Jos jedna KM je uspjesno odradena. Na srecu kisa je na vrijeme
prestala padati pa nam je cak postalo i prevruce.


Vidimo se opet krajem 9tog mjeseca!


Mi ne blokiramo promet - mi jesmo promet!!!
 
Odgovori s citatom
Old 07.07.2007., 00:54   #10
čekaj, kaj se ne treba imati dozvola za takva okupljanja?
nije li onda nelegalno pozivati na takvo nešto?
ili je to u dogovoru sa Zagrebom?

ja znači mogu pozivat/organizirat ljude da se odjenu u krafne i da blokiramo promet na 5 dana?
frogo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:45.