Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.12.2013., 11:01   #181
menopauza u 32godini?

drage moje ja sam prisilno ostala bez maternice,jajnika ,jajovoda idr. tako da nemam više ni menstruaciju ,zanima me kako to najlakše podnijeti,jer za sada nemam ni te valunze kako ih zovu,toplotne navale, nisam nervozna, koliko inače traje menopauza?Jel ima veze i sa suhoćom vagine?Jer logički razmišljanjem nemam više te organe u sebi koji su proizvodili vlažnost....dosta sam zbunjena. jer jedno je ako žena spontano dođe u menopauzu a drugo kad si prisiljen.Možda ju uopće i ne budem imala...????
kijaraa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2014., 13:48   #182
Jamaja, Vaš post premješten je na temu Menopauza.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2014., 19:59   #183
Quote:
dire Dawn kaže: Pogledaj post
proletila sam temu, ali nisam baš našla odgovor na svoje pitanje.

ima tko iskustva sa preuranjenom menopauzom koja nema veze sa rakom i/ili invazivnim liječenjem?
Ja sam ta. U 34. godini nakon izostanka ciklusa, misleci da sam trudna otisla sam ginekologu. Tom prilikom sam dobila uput da uradim hormone, kako nisam imala ciklus radila sam bilo koji dan, kad ono sok fsh 115. Istog trenutka sam dobila terapiju cikloproginovu na kojoj sam i dan danas. Na UZ jos uvek imam antralne folikule. Zatim, slede ispitivanja endokrinologa koji nije utvrdio nista, sve ostalo je u redu. Jednostavno se desilo samo od sebe.
grofica79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2014., 14:00   #184
I sama gubim menzis u 39, borimo se jos s duphastonima, pa dok ide.

Javljam se da vam kazem svoje iskustvo i sta mi je pomoglo (naime, bilo je kod mene svega, 2 operacije, zoladeks, pa kontracepcija bez pauze, neuroloski krah, depresija...) isuse uzas.

Mene spasila bioterapija. To mi je ostalo kao zadnja nada, obzirom da vise za bilo sto sto unosim kroz usta vise nisam htjela cuti.
Taman sam krenula planirati 4dana odlazaka u zagreb na tretmane, i saznam za osobu koja radi u mom gradu (po toj dumancicevoj metodi, to je onaj s bleda- ako kome kaj znaci).
Idem kad mi zatreba. Znaci depra- spasio mi je zivot. Zarastanje rana(recimo od operacije, brzi oporavak)- apsolutno.
Mama mi je imala tak gadnu depresiju da sam joj rekla da mi dijete vise nece nikad vidjeti, kakva je prema njemu bila- totalno se skulirala, postala optimisticnija, veselija...
Svog malog sam sa 8godina -zdrav ko dren
Skidanje s antidepresiva- isto tako.

Nadam se da se ovo nece shvatiti ko promicanje "new agea". Pricam samo sto je meni pomoglo.
RIB is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2014., 09:56   #185
Ja napokon našla nešto što me oslobodilo užasnih valunga...ostali simptomi još kako tako ali valunzi užas... Nije mi se da lo iz kuće izlaziti... počela piti asea uglavnom zbog osjećaja depresije i bolova u križima a kad ono oslobodilo me skroz valunga i rapidno smanjilo migrene...super zadovoljna da mogu među ljude ponovno
Jadranka72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2014., 02:30   #186
39 g., bolovi u kralježnici, promjene raspoloženja od smijeha do suza, otečene ruke ujutro, rano buđenje - kasno spavanje, kasno buđenje - rano spavanje, toplina, noćno znojenje i vrele usne od topline, nadutost, značajno kraći ciklus (sa 7-8 dana na 3-4), i ono kaj je najgore - ne da mi se ništa. ali ono ama baš ništa. ni oprat kosu, ni pogledat kroz prozor da vidim što mi je obuć za taj dan, ni spremit si kavu, ni nazvati frenda/frendicu, ni oprat tanjure, ma ono - ništa. nikad nisam bila takva, nikad mi ništa nije bilo teško, sve mi je bila velika zabava i izazov, predana do bola. a sad - daj mi pidžamu i ajm fajn. pazim na prehranu, a kile ne idu dole - pitam se što bi bilo da ne pazim, sigurno bi se zdebljala fanj. pišem svaki mjesec kad imam mengu, ali ovaj mjesec nema pa nema. obično je točna ko švicarski sat. a za siječanj nemam ništa ubilježeno. pitam se da li sam zaboravila napisat, ali ne mogu se ni sjetit da sam imala (obično povežem s nekim događajem, filmom, eventom, vremenom), ali nema događaja u siječnju s kojim bi se povezala. mislim da nisam ni imala. jel' moguće da sam i to bila lijena zapisat?

jesam li k menopauzi krenula?? sve ću preživit, ali ovo što me ništa nije volja kako da preživim? ništa mi se neda. ali ama baš ništa. ne da odlažem napravit, nego nemam želju uopće napravit. čak mi se neda ni razmišljat o tome.

__________________
od nakita nosim umjetni (o)smijeh - nikad ne vjeruj ženi koja zna što hoće.- daj 'vamo čokolade!!
menni is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2014., 22:06   #187
dali postoje neki način (lijekovi, bolje rečeno) na koji se prijevremena menopauza može odgodit?
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2015., 16:22   #188
Dizem temu jer me malo uvatila panika, pa ako mi neko moze odgovoriti. Imam 42 i mislim da ulazim u predmenopauzu jer mi polako pocinju bit neredovite menstruacije.
Prije 4 godine sam bila privatno u ginekologa radi tog razloga, rekao je da su jajnici u grcu ali taj period sam bila u jakom stresu (gubitak posla), pa je on prepisao neredovitost tome...pitala sam ga kao mogu biti sigurna da sam u predmenopauzi, on je rekao da taj test hormona je 1000 kn pa ako nemam namjeru radjati vise da ga ne radim.
Do sada sam samo isla redovito radit papa test, koji je bio uredan,a sada imam namjeru naruciti se ali kako su mi smjene uzas, cekam godisnji da odem u ginekologa.
Da li je ta provjera hormona zaista tako skupa, ovi put cu ici preko hzzo?
Splicanka123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2015., 16:25   #189
Zaboravila sam reci sta se tice simptoma, osim pretjerane empatije u zadnje vrijeme, nemam nikakvih simptoma....al placem kad sam sretna, tuzna, ma na svaku glupost kmekim
Splicanka123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2016., 13:14   #190
Rana menopauza - savjeti za prirodno olakšanje

Pozz,

imam 34 godine i u predmenopauzi sam (radila sve hormonalne nalaze i štitnjaču). Imam dvoje malih klinaca i radim i još 100 obaveza, a ubija me umor. Umor, manjak koncentracije i zaboravljivost me ubijaju. Inače sam energična i ne mogu si dopustiti biti ovakva. Ima tko kakve savjete o prirodnim metodama olakšanja predmenopauznih tegoba? Valunge sam uspjela srediti s čajem od vrkute + kapi konopljike. Uzimam maca prah, 1x dnevno, ali očito trebam još nešto. Suhoću očiju, tjemena i još svega neću ni spominjati. Psiha me više brine. Eto, ako ima koja prolazi nešto slično....bila bi zahvalna. I da, sintetske hormone ne uzimam, lakše se nosim s valunzima nego s rakom dojke, dakle samo prirodne savjete hvala.
popeja is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2016., 13:29   #191
Quote:
popeja kaže: Pogledaj post
Pozz,

imam 34 godine i u predmenopauzi sam (radila sve hormonalne nalaze i štitnjaču). Imam dvoje malih klinaca i radim i još 100 obaveza, a ubija me umor. Umor, manjak koncentracije i zaboravljivost me ubijaju. Inače sam energična i ne mogu si dopustiti biti ovakva. Ima tko kakve savjete o prirodnim metodama olakšanja predmenopauznih tegoba? Valunge sam uspjela srediti s čajem od vrkute + kapi konopljike. Uzimam maca prah, 1x dnevno, ali očito trebam još nešto. Suhoću očiju, tjemena i još svega neću ni spominjati. Psiha me više brine. Eto, ako ima koja prolazi nešto slično....bila bi zahvalna. I da, sintetske hormone ne uzimam, lakše se nosim s valunzima nego s rakom dojke, dakle samo prirodne savjete hvala.
ne kuzim te, ne zelis sintetske hormone kako bi izbjegla prijevremenu menopauzu a zna se da zene koje ulaze tako rano u menopauzu imaju visestruki rizik od tumora zenskih organa a opet ne zelis riskirat tumor pa mislis sve zaobic prirodnim putem. Sam ulazak u menopaiuzu prije zenine 45. godine je jako velik rizik sa kjim sam se i sama susrela ali sam sve rijesila sa tabletama na bazi tribestana (prirodni tesosteron - koji zvuci zastrasujuce ali regulira spolne hormone i meni je zaustavio ulazak u menopauzu)
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2016., 15:14   #192
Quote:
Wedding kaže: Pogledaj post
ne kuzim te, ne zelis sintetske hormone kako bi izbjegla prijevremenu menopauzu a zna se da zene koje ulaze tako rano u menopauzu imaju visestruki rizik od tumora zenskih organa a opet ne zelis riskirat tumor pa mislis sve zaobic prirodnim putem. Sam ulazak u menopaiuzu prije zenine 45. godine je jako velik rizik sa kjim sam se i sama susrela ali sam sve rijesila sa tabletama na bazi tribestana (prirodni tesosteron - koji zvuci zastrasujuce ali regulira spolne hormone i meni je zaustavio ulazak u menopauzu)
pozz, točno, ne želim sintetske hormone, dokazano je da 3x povećavaju rizik od tumora dojke. Ne mogu izbjeći menopauzu više, već si želim pomoći olakšati njene simptome. Neke jesam (vrućina itd.), ali bih rado čula savjete od nekog tko je slično prošao.
popeja is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2016., 09:42   #193
Quote:
popeja kaže: Pogledaj post
pozz, točno, ne želim sintetske hormone, dokazano je da 3x povećavaju rizik od tumora dojke. Ne mogu izbjeći menopauzu više, već si želim pomoći olakšati njene simptome. Neke jesam (vrućina itd.), ali bih rado čula savjete od nekog tko je slično prošao.
pa ja sam sam to prosla i zaustavila sam menopauzu tabletama na bazi Tribulus terrestrisa - zamjenskog testosterona. I koliko god taj prirodni testosteron zvuci mozda zastrasujuce za nas zene on je jako dobar regulator sinteze zenskih spolnih hormonai regulira ciklus. Meni su se simptomi menopauze poceli javljati u 35. godini i sama pomisao na to mi je bila iskreno koma a o simptomima da i ne govorim: valunzi, premorenost, nadutost, visak tekucine u organizmu, nervoza itd. E sad kod mene je do svega toga doslo zbog intenzivnih treninga kojih se nisam zeljela odrec li nisma ni zeljela uci u menopauzu tako rano pa sam imala vijecanaj sa nekoliko ginekologa sto i kako napraviti da suzbijemo menopauzu i dosli smo do gore navedenog zakljucka i pokusaja koji su kod mene uspjeli i zaobisli smo sintetske hormone. A ako cu se opet vratit na stare tegobe i kada mi tribulus vise nece pomoc tada mi nema druge nego krenut sintetskim putem jer je takav rizik oboljevanja od tumora manji nego rizik same obolevanaj kod preuranjenene menopauze
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2016., 10:25   #194
Quote:
Wedding kaže: Pogledaj post
pa ja sam sam to prosla i zaustavila sam menopauzu tabletama na bazi Tribulus terrestrisa - zamjenskog testosterona. I koliko god taj prirodni testosteron zvuci mozda zastrasujuce za nas zene on je jako dobar regulator sinteze zenskih spolnih hormonai regulira ciklus. Meni su se simptomi menopauze poceli javljati u 35. godini i sama pomisao na to mi je bila iskreno koma a o simptomima da i ne govorim: valunzi, premorenost, nadutost, visak tekucine u organizmu, nervoza itd. E sad kod mene je do svega toga doslo zbog intenzivnih treninga kojih se nisam zeljela odrec li nisma ni zeljela uci u menopauzu tako rano pa sam imala vijecanaj sa nekoliko ginekologa sto i kako napraviti da suzbijemo menopauzu i dosli smo do gore navedenog zakljucka i pokusaja koji su kod mene uspjeli i zaobisli smo sintetske hormone. A ako cu se opet vratit na stare tegobe i kada mi tribulus vise nece pomoc tada mi nema druge nego krenut sintetskim putem jer je takav rizik oboljevanja od tumora manji nego rizik same obolevanaj kod preuranjenene menopauze
Drago mi je da si to uspjela zaustaviti, puno sreće želim.
popeja is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2017., 14:45   #195
Imam 46. i prije cca tri godine ciklus mi se skratio za tjedan dana. To je trajalo nekoliko mjeseci i bila sam sva kilava. Ovog proljeća opet se javilo. Zadnjih godina krvarenje traje jedan dan i nešto turbo sitno, ali sam primjetila da me jednom mjesečno na jedan dan ulovi grozna mučnina i trčkavice...cca tjedan do deset dana nakon menstruacije. Prijateljice su me upozorile da pratim jer možda ima veze s ciklusom. Mogu li takve ciklične mučnine imati veze s promjenom razine hormona u perimenopauzi? Kao da imam želučanu virozu
Beboje is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2017., 12:24   #196
Quote:
Beboje kaže: Pogledaj post
Imam 46. i prije cca tri godine ciklus mi se skratio za tjedan dana. To je trajalo nekoliko mjeseci i bila sam sva kilava. Ovog proljeća opet se javilo. Zadnjih godina krvarenje traje jedan dan i nešto turbo sitno, ali sam primjetila da me jednom mjesečno na jedan dan ulovi grozna mučnina i trčkavice...cca tjedan do deset dana nakon menstruacije. Prijateljice su me upozorile da pratim jer možda ima veze s ciklusom. Mogu li takve ciklične mučnine imati veze s promjenom razine hormona u perimenopauzi? Kao da imam želučanu virozu
Proljev

Iako je mnogim ženama neugodno razgovarati o probavnim smetnjama i mjesečnici, one su uobičajene i obično idu ruku pod ruku. Zbog spomenute kemikalije prostaglandin javljaju se menstrualni grčevi, no jednako tako se i stišću mišići crijeva. Ovo je uzrok mekanije stolice, proljeva ili boli u trbuhu za vrijeme menstruacije.

http://ordinacija.vecernji.hr/zdravl...-menstruaciji/

...
__________________
http://www.index.hr/lajk/poster/151946/the-truth

“Bez obzira koliko si talentiran, inteligentan ili bogat, način na koji se odnosiš prema životinjama govori sve što treba znati o tebi.”
petra00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2017., 14:37   #197
Predmenopauza i menopauza se vrlo lako utvrđuju.
Provjerom spolnih hormona, naročito FSH i AMH.
I ne košta ništa preko HZZOa.
Te ultrazvučnim pregledom jajnika.

Svi ostali simptomi su toliko individualni da ne postoje dvije žene sa istim simptomima.
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2018., 11:49   #198
Postmenopauza

Nova sam na ovom forumu, molim za pomoć ili da podijelimo slična iskustva.
Naime, već 5 godina sam u menopauzi (tenutno imam 47. godina) do prije godinu dana rekla bih da sam se relativno dobro nosila s tim i nisam osim valunga, nesanice i promjene raspoloženja osjećala neke teže oblike depresije.
Zadnjih godinu dana stanje se dosta promjenilo, počelo je kao prvo strah za
vlastito zdravlje, odlasci na kontrole...koje su završavale da su nalazi štitnjače, uzv srca, pluća, abdomena, krvna slika, mamografija i ginekologija...pokazali da je sve okej.
Počele su drhtavice, strah, tjeskoba, depresija, gubitak volje za stvari koje su me prije interesirale...sada me zanima samo što prije da legnem u krevet i povratak nakon posla u tu neku svoju konfort zonu.
U međuvremenu sam se rastala, rastava koja je prošla dobro, bez cirkusa, trauma za dijete, u međuvremenu sam izgubila i oca...nakupilo se puno toga.
Doktorica mi je savjetovala odlazak kod psihijatra koji mi je utvrdio duži depresivno anksiozni poremećaj te sam dobila da pijem ujutro tablete Halea + 0,5mg Heleksa...od kojih moje raspoloženje varira,javljaju se drhtavice, omaglice, bolovi u mišićima, opet umor, slabost...pa onda sam jedan dan okej, a drugi dan se ponovno javlja strah kada osjetim neku fizičku bol, taj strah me paralizira pa se javlja strah od budućnosti (koji nije realno potreban) Psihijatrica mi kaže da je potrebno da izađem iz svog tijela i počenem na život gledati drugačije...pokušavam ali mi teško polazi za rukom. Teške su mi noge, ruke, osjećam konstatnu iscpljenost i ne znam više čemu bi to pripisala, menopauzi u kojoj se javlja depresija, depresija kao okidač za sve navedeno...
Pliz ako nektko ima sličnih ili istih iskustava, neka ih podjeli.
Unaprijed hvala
zojafaberge is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2018., 23:41   #199
Quote:
zojafaberge kaže: Pogledaj post
Nova sam na ovom forumu, molim za pomoć ili da podijelimo slična iskustva.
Naime, već 5 godina sam u menopauzi (tenutno imam 47. godina) do prije godinu dana rekla bih da sam se relativno dobro nosila s tim i nisam osim valunga, nesanice i promjene raspoloženja osjećala neke teže oblike depresije.
Zadnjih godinu dana stanje se dosta promjenilo, počelo je kao prvo strah za
vlastito zdravlje, odlasci na kontrole...koje su završavale da su nalazi štitnjače, uzv srca, pluća, abdomena, krvna slika, mamografija i ginekologija...pokazali da je sve okej.
Počele su drhtavice, strah, tjeskoba, depresija, gubitak volje za stvari koje su me prije interesirale...sada me zanima samo što prije da legnem u krevet i povratak nakon posla u tu neku svoju konfort zonu.
U međuvremenu sam se rastala, rastava koja je prošla dobro, bez cirkusa, trauma za dijete, u međuvremenu sam izgubila i oca...nakupilo se puno toga.
Doktorica mi je savjetovala odlazak kod psihijatra koji mi je utvrdio ddepresivno anksiozni poremećaj te sam dobila da pijem ujutro tablete Halea + 0,5mg Heleksa...od kojih moje raspoloženje varira,javljaju se drhtavice, omaglice, bolovi u mišićima, opet umor, slabost...pa onda sam jedan dan okej, a drugi dan se ponovno javlja strah kada osjetim neku fizičku bol, taj strah me paralizira pa se javlja strah od budućnosti (koji nije realno potreban) Psihijatrica mi kaže da je potrebno da izađem iz svog tijela i počenem na život gledati drugačije...pokušavam ali mi teško polazi za rukom. Teške su mi noge, ruke, osjećam konstatnu iscpljenost i ne znam više čemu bi to pripisala, menopauzi u kojoj se javlja depresija, depresija kao okidač za sve navedeno...
Pliz ako nektko ima sličnih ili istih iskustava, neka ih podjeli.
Unaprijed hvala
Nedostaje ti hormona.Razmisli tome da probas s nadomjesnom terapijom.
I vitamini, minerali..
super kako doktori prepisuju antidepresive a hormone ne bi...
dvogrbadeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2018., 20:20   #200
Smile Prijevremena menopauza

Pozdrav svima,
Nova sam ovdje,
Od 2013. mucim se sa nedostatkom estrogena, neaktivan lijevi jajnik, nemam menstruaciju i na HNL sam + Duphaston, nakon njega svaki drugi mjesec imam krvarenje. Nalaz estradiola mi je od pocetka jako nizak, od 75 do najvise 260.
Neki dan sam dobila nalaz estradiola koji je sada 1100! pa sam malo iznenadjena. Vjerojatno je to od HNL, pae zanima moze li bolji nalaz estradiola kako utjecati na pojavu ovulacije, ili samo djeluje na simptome menopaze. Imam 39 godina, dijete od 8 godina, pokusala sam se pomiriti s tim da necu vise moci imati djece, ali uvijek me nesto potakne da se potiho ponadam.
Postp tek na jesen mogu na kotrolu, htjela sam vidjeti ima li netko slicno iskustvo.
Hvala unaprijed
Ema02 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:47.