Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.01.2011., 12:15   #41
Quote:
VK-ZG kaže: Pogledaj post
pozdrav,
evo počinje ludnica oko prijava poreza koje su za prošlu godinu izmjenjene.
Molim pomoć
Primila sam plaću za 12 mj. i tamo mi je obračunt i isplaćen porez
imam stambeni kredit i sad bi trebala prijavit za prvih 6 mj.
kako ispuniti poreznu prijavu

hvala unaprijed
Plaća od 12. mjeseca, ako je isplaćena u 1. mjesecu 2011. nema nikakve veze s poreznom prijavom za 2010. Trebaš od firme dobiti obrazac u kojem će biti navedene isplate tijekom 2010 te ćeš od banke dobiti potvrdu o uplaćenim kamatama. Tek tada možeš krenuti s ispunjavanjem prijave.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2011., 12:39   #42
Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
Plaća od 12. mjeseca, ako je isplaćena u 1. mjesecu 2011. nema nikakve veze s poreznom prijavom za 2010. Trebaš od firme dobiti obrazac u kojem će biti navedene isplate tijekom 2010 te ćeš od banke dobiti potvrdu o uplaćenim kamatama. Tek tada možeš krenuti s ispunjavanjem prijave.

oprostite, krivo sam se izrazila , plaća s povratom poreza je isplaćena u 12 mj odnosno plaća za 11/2010
sad trebam samo prijaviti kamate za stambeni kredit a kako
inače sam svake godine sama ispunjavala ali ovo me zbunjuje
VK-ZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2011., 12:57   #43
Quote:
VK-ZG kaže: Pogledaj post
oprostite, krivo sam se izrazila , plaća s povratom poreza je isplaćena u 12 mj odnosno plaća za 11/2010
sad trebam samo prijaviti kamate za stambeni kredit a kako
inače sam svake godine sama ispunjavala ali ovo me zbunjuje
Kada dobiješ IP od poslodavca vidjeti ćeš da li je ostalo još štogod poreza za povrat (napisala si da ti je vraćen porez), pa ako je popuniti ćeš poreznu prijavu kao i lani samo na novom obrascu
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2011., 13:21   #44
Quote:
VK-ZG kaže: Pogledaj post
oprostite, krivo sam se izrazila , plaća s povratom poreza je isplaćena u 12 mj odnosno plaća za 11/2010
sad trebam samo prijaviti kamate za stambeni kredit a kako
inače sam svake godine sama ispunjavala ali ovo me zbunjuje
Sve je kao i lani što se ispunjavanja prijave tiče. Kako je vlado3 napisao, kad dobiješ IP obrazac, najprije provjeri kolonu Ukupno uplaćeno poreza i prireza. Ako je kolona > 0, kad dobiješ potvrdu o uplaćenim kamatama do 30.6. ispuni prijavu kao i prošle godine.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2011., 00:27   #45
hvala na odgovorima
VK-ZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2011., 17:24   #46
Upravo ispunjavam mužu poreznu prijavu za 2010 i imam par pitanja za one iskusne jer se meni mozak očigledno smanjio nakon poroda .

Porezne stope su se promijenile od 01.07.2010.
Njemu su na plaći za lipanj (isplata u srpnju) već stavili nove porezne stope. Zar ne bi trebalo biti da su nove tek na plaći za srpanj isplaćenoj u kolovozu? Znam da će se taj manje uplaćeni porez za 6.mjesec izbalansirati sa povratom poreza, ali me samo zanima kako bi bilo ispravno.

10.03.2010. dobili smo dijete koje je on stavio na svoju poreznu karticu tek od 01.12., ali su u računovodstvu ženske već na plaći za 11.mjesec (isplata u 12.) stavile osobni odbitak 1,5. Mislim da to neće imati veze, ali eto pitam?


Sad najvažnije: Kako smo bebicu dobili 10.03. jel onda osobni odbitak za čitav 3.mjesec 1,5 ili? Što sa onima koji se rode 31-og u mjesecu?

I gdje da stavim prvi koef 1,5? Kod 3. ili 4.mjeseca u prijavi? Jel se ti mjeseci u obrascu DOH odnose na zarađenu ili isplaćenu plaću?
Ilana is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2011., 08:21   #47
Zanima me slijedeće, ako u istom kućanstvu žive otac, majka i kćer..otac i kćer su zaposleni a majka je na burzi i prima naknadu već par godina..da li kćer ili otac mogu staviti majku kao svoju olakšicu u poreznu prijavu bez obzira što nije na ničijoj poreznoj kartici i što prima naknadu za nezaposlene i da li ju u ovoj godini netko može staviti i na svoju poreznu karticu?
vit usluge is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2011., 09:52   #48
Quote:
Ilana kaže: Pogledaj post

Porezne stope su se promijenile od 01.07.2010.
Njemu su na plaći za lipanj (isplata u srpnju) već stavili nove porezne stope. Zar ne bi trebalo biti da su nove tek na plaći za srpanj isplaćenoj u kolovozu? Znam da će se taj manje uplaćeni porez za 6.mjesec izbalansirati sa povratom poreza, ali me samo zanima kako bi bilo ispravno.
Zakon je u primjeni od 1.7. i na sve isplate nakon toga idu nove porezne stope. Tako da ne, ne bi trebalo biti da su nove stope obračunate tek na plaći za srpanj isplaćenoj u kolovozu.

Quote:
Ilana kaže: Pogledaj post
10.03.2010. dobili smo dijete koje je on stavio na svoju poreznu karticu tek od 01.12., ali su u računovodstvu ženske već na plaći za 11.mjesec (isplata u 12.) stavile osobni odbitak 1,5. Mislim da to neće imati veze, ali eto pitam?
Nema veze kad je plaća zarađena, nego kad je isplaćena. S obzirom da je muž 1.12. ažurirao poreznu karticu, tete u računovodstvu su ispravno, na plaći za 11. mjeesc, koja je isplaćena u 12. mjesecu (nakon promjene na poreznoj kartici) obračunale 1,5.

Quote:
Ilana kaže: Pogledaj post
Sad najvažnije: Kako smo bebicu dobili 10.03. jel onda osobni odbitak za čitav 3.mjesec 1,5 ili? Što sa onima koji se rode 31-og u mjesecu?

I gdje da stavim prvi koef 1,5? Kod 3. ili 4.mjeseca u prijavi? Jel se ti mjeseci u obrascu DOH odnose na zarađenu ili isplaćenu plaću?
U prijavi u 3. mjesec stavljaš 1,5. Mjeseci se odnose na isplaćenu plaću. Uvećani koeficijent se može koristiti već u mjesecu u kojem je dijete rođeno.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2011., 13:10   #49
Quote:
vit usluge kaže: Pogledaj post
Zanima me slijedeće, ako u istom kućanstvu žive otac, majka i kćer..otac i kćer su zaposleni a majka je na burzi i prima naknadu već par godina..da li kćer ili otac mogu staviti majku kao svoju olakšicu u poreznu prijavu bez obzira što nije na ničijoj poreznoj kartici i što prima naknadu za nezaposlene i da li ju u ovoj godini netko može staviti i na svoju poreznu karticu?
dapače, ne da može, nego je poželjno (za vas).
ili jedan ili drugi, kome se više isplati.
uraira is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2011., 13:40   #50
Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
Nema veze kad je plaća zarađena, nego kad je isplaćena.
Sara, hvala ti puuuuno na odgovorima

Sve mi je jasno. U računovodstvu su sve dobro napravile i za porez i za poreznu olakšicu, a on već na plaći zarađenoj u 2.mjesecu može koristiti veću poreznu olakšicu. Ima tu logike (samo sam trebala malo mozak uključiti) jer je važno u kojem mjesecu je porez uplaćen.
Ilana is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2011., 16:17   #51
Quote:
babicana4 kaže: Pogledaj post
Ako si bila cijelu 2010. na porodiljnom i počela raditi 13.12.2010. - u 2010. nisi primila ni jedan dohodak (plaću) nego si samo primala naknadu za bolovanje koja nije dohodak i na nju se ne plaća porez. Nemaš od kud tražiti povrat poreza, jer u 2010. nisi porez plaćala.

Kad dobiješ od poslodavca obrazac IP (mora ti ga uručiti do 31.01.) pogledaj kolonu s porezom i prirezom i ako je na dnu ukupan iznos 0 znači da nemaš od kud tražiti povrat poreza i prireza na dohodak.
aha!Hvala na odgovoru
__________________
17.12.2009.naš mali anđeo je sletio u najtopliji kutak na svijetu da se osjeća sigurno i sretno-u svoj dom među srca svoje obitelji
bubamara1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2011., 19:22   #52
pozdrav svima,
koje su kazne ako nisam podnijela prijavu poreza za 2009?
hvala unaprijed.
maussuam is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2011., 21:42   #53
Quote:
maussuam kaže: Pogledaj post
pozdrav svima,
koje su kazne ako nisam podnijela prijavu poreza za 2009?
hvala unaprijed.
Prvo treba razjasniti da li si uopće trebala podnositi prijavu
babicana4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2011., 00:38   #54
trebala sam predati, radila sam cijelu godinu, i predavala sam uredno svake godine, osim prosle.
maussuam is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2011., 08:27   #55
Quote:
uraira kaže: Pogledaj post
dapače, ne da može, nego je poželjno (za vas).
ili jedan ili drugi, kome se više isplati.
A jel treba kakva potvrda za mamu sa burze da je nezaposlena u svrhu korištenja porezne olakšice i mislila sam da se za nju ne može korisiti odbitak jer prima naknadu, to nema veze?
I još nešto, da li bi mogao biti problem ako onaj koji tu poreznu prijavu predaje ima u vlasništvu poduzeće? [/QUOTE]

Zadnje uređivanje vit usluge : 14.01.2011. at 09:19.
vit usluge is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2011., 10:08   #56
Quote:
maussuam kaže: Pogledaj post
trebala sam predati, radila sam cijelu godinu, i predavala sam uredno svake godine, osim prosle.
Od čega si sve ostvarivala dohodak, od radnog odnosa, od ugovora o djelu, od autorskih honorara, od iznajmljivanja nekretnine, od samostalne djelatnosti ili obrta.......?
Ako si samo primala plaće - onda nemaš obvezu prijavljivanja poreza na dohodak. Isto vrijedi za honorare, jer je isplatitelj honorara za tebe obračunavao i plaćao porez.
Možda si ranijih godina predavala prijavu samo zato jer si imala pravo na povrat poreza, a ne zato jer si imala tu obvezu.
babicana4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2011., 18:07   #57
moj jedini dohodak koji imam, ostvarivala sam od place znaci radnog odnosa. nikakvih drugih prihoda nemam. Tocno, ranije sam predavala samo da bih ostvarila pravo na povrat poreza, medutim, prosle godine, zbog nelakotnih okolnosti, nisam to napravila. Zanima me da li zbog toga mogu snosit kakve posljedice?
I hvala Vam.
maussuam is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2011., 18:22   #58
Ne, jer ako imaš samo plaću niti nisi obavezna predavati prijavu
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2011., 21:04   #59
lp
s obzirom da je lani promjenjen zakon o porezu na dohodak što se tiče stipendija, naime više se ne oporezuju. da li to vrijedi od ove godine? znači mogu tražiti povrat poreza na stipendiju za lanjsku godinu?
obicna is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2011., 11:04   #60
Quote:
maussuam kaže: Pogledaj post
trebala sam predati, radila sam cijelu godinu, i predavala sam uredno svake godine, osim prosle.
Ako ti je to jedini prihod, onda ne. Osim ako ti ide u prilog, razne olaksice itd. Ali poanta predavanja porezne prijave je da ti npr 2 poslodavca svaki obracuna npr 25%, iako bi trebala platiti 40% jer se gleda ukupni prihod. Dakle ako imas vise izvora, onda je potrebno na kraju godine, tj pocetkom sljedece, podvuci crtu i vidjeti koliko su duzna za porez na dohodak i prirez.
__________________
Oscar Wilde: Patriotism is the virtue of the vicious.

Zadnje uređivanje F10EXX : 16.01.2011. at 11:16.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:35.