Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.03.2011., 13:03   #21
Quote:
RedRed kaže: Pogledaj post
Što mislite koje društveno uređenje je bolje? Smatrate li da liberalizam, dajući čovjeku svu slobodu, ostavlja čovjeka izgubljenim bez jasnih kriterija i smjernica u životu? Liberalizam smatra da je pojedinac odgovoran sam za sebe. Nije li to ignoriranje suovisnosti među ljudima? Nemamo li mi odgovornost i prema drugima? Smatrate li da je i samoubojstvo pojedinca društvena odgovornost?
Što mislite o društvenom uređenju kakvog zagovaraju Platon ili Konfucije (konzervativizam)?
Nije li to pak žrtvovanje individualnosti u korist kolektiva?
Nije li istina ipak negdje u sredini? Trebamo li naučiti balansirati između osobne slobode i koristi za zajednicu?
Confused.


ok,u 2. postu su dosta jasno definirani neki pojmovi no možemo pričati i o kontrastu liberalizma i konzervativizma kako to ti zamišljaš.

postoji više tipova samoubojstva no danas je najvjerojatnije najučestalije egoističko samoubojstvo.
Povezanost učestalosti i tipova samoubojstva je već odavno povezana sa tipom religije(npr. katolicizam vs. protestantizam) i općenito tipom društva.

Jasno je da društvo statistički uvjetuje samoubojstva,no ja smatram da je pojedinac u slučaju egoističkog samoubojstva većinom sam odgovoran za taj čin.


Liberalno društvo nikako ne bi smjelo zatirati (samo)identificiranje pojedinaca niti društvenih grupa.
Konzervativno društvo teži očuvanju tradicije i u načelu pojedincu daje manje prostora.
Je li to uopće dobro za zajednicu je sasvim druga rasprava.
juretherebel is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2011., 13:31   #22
Quote:
RedRed kaže: Pogledaj post
Što mislite koje društveno uređenje je bolje? Smatrate li da liberalizam, dajući čovjeku svu slobodu, ostavlja čovjeka izgubljenim bez jasnih kriterija i smjernica u životu? Liberalizam smatra da je pojedinac odgovoran sam za sebe. Nije li to ignoriranje suovisnosti među ljudima? Nemamo li mi odgovornost i prema drugima? Smatrate li da je i samoubojstvo pojedinca društvena odgovornost?
Što mislite o društvenom uređenju kakvog zagovaraju Platon ili Konfucije (konzervativizam)?
Nije li to pak žrtvovanje individualnosti u korist kolektiva?
Nije li istina ipak negdje u sredini? Trebamo li naučiti balansirati između osobne slobode i koristi za zajednicu?
Confused.


ok,u 2. postu su dosta jasno definirani neki pojmovi no možemo pričati i o kontrastu liberalizma i konzervativizma kako to ti zamišljaš.

postoji više tipova samoubojstva no danas je najvjerojatnije najučestalije egoističko samoubojstvo.
Povezanost učestalosti i tipova samoubojstva je već odavno povezana sa tipom religije(npr. katolicizam vs. protestantizam) i općenito tipom društva.

Jasno je da društvo statistički uvjetuje samoubojstva,no ja smatram da je pojedinac u slučaju egoističkog samoubojstva većinom sam odgovoran za taj čin.


Liberalno društvo nikako ne bi smjelo zatirati (samo)identificiranje pojedinaca niti društvenih grupa.
Konzervativno društvo teži očuvanju tradicije i u načelu pojedincu daje manje prostora.
Je li to uopće dobro za zajednicu je sasvim druga rasprava.
juretherebel is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2011., 19:43   #23
Pod samoubojstvom sam mislila: ako je društvo liberalno i dopušta svakome da radi što mu je volja, te se ne miješa u privatni život drugih ljudi pod izlikom tolerancije. Ako se u takvom društvu netko ubije - nije li i na društvu odgovornost jer nije upozorio pojedinca da nešto što radi nije u redu, te da će ga to odvesti u propast ili nije li i na društvu odgovornost što nije, ajmo reći "savršeno" i što se uopće može dogoditi da jedan pojedinac pati?? Idem li ja previše u idealizam?? Jeli takvo nešto uopće moguće, kao savršeno društvu u kojem nema patnje??
RedRed is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2011., 21:17   #24
evo primjera, sad bas gledao dnevnik hrta i cini se da je nacin na koji voditelji dnevnika drugih tv kuca natjerao konzervativni dnevnik da se mijenja

pricam o tome kako glavni urednik (voditelj) dnevnika prije nego odjavi dnevnik procavrlja malo sa voditeljem sporta, sad jeli to potrebno za boga miloga, ajde da nes konkretno vele neg apsolutno nis, kak prosla repka...uff stipe 0 1 nazalost evo sada to i jos puno vijesti za minutu u sportu ...mislim odi mi u 3pm
Ignoramus is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2011., 09:36   #25
Quote:
Liht kaže: Pogledaj post
Liberalizam je prije svega sloboda, a što se državnog uređenja tiče, građani biraju između slobode i sigurnosti. Tako da je konzervativizam sigurnost. Najbolja razliak se vidi na Americi prije i poslije 11. rujna, kada je veliki dio slobode nestao na uštrb "sigurnosti".
... ili je izbor između slobode i privida sigurnosti.

They who can give up essential liberty to obtain a little temporary safety, deserve neither liberty nor safety.

Quote:
juretherebel kaže: Pogledaj post
Povezanost učestalosti i tipova samoubojstva je već odavno povezana sa tipom religije(npr. katolicizam vs. protestantizam) i općenito tipom društva.
Izvor?
__________________
I can't quantify my hatred of the State. Preferences are ordinal.
Pike B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2011., 18:24   #26
Quote:
Pike B. kaže: Pogledaj post


Izvor?


Emile Durkheim
juretherebel is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2011., 20:33   #27
"If you are young and not liberal, then you have no heart; but if you are old and not conservative, then you have no brain,"


Moje mišljenje je, pak, da nijedan čovjek/stranka ne može imati potpuno liberalno razmišljanje/program ili potpuno konzervativno... mislim da svaki čovjek/stranka ima neke stavove/točke programa liberalne, a druge konzervativne te da treba pronaći ravnotežu, kompromis i najbolje moguće rješenje za trenutno vrijeme i mjesto.
__________________
Ti ništa ne znaš Jone Snow.
Pink Freud is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:47.