Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.10.2010., 16:37   #41
Quote:
cloud333 kaže: Pogledaj post
Ja sam sebe počeo bolje upoznavati prije par mjeseci, svoje unutarnje "ja". U početku mi se nije svidjelo, jer je moje unutarnje ja presebično i misli samo na sebe. No, onda sam to prihvatio kao činjenicu. Zašto ne? Zašto bih trebao svoj život posvetiti na udovoljavanje drugima. Prvo trebam skroz biti sretan samim sobom, tek onda mogu usrećiti druge.
Uspijevam. Puno sam zadovoljniji svojim životom, jer više radim stvari koje volim raditi, više se posvećujem sebi, tako da mogu sa sigurnošću reći da se puno bolje poznajem nego prije pola godine. Skroz sam promjenio pogled na svijet, složio sam si prioritete. Puno stvari koje su mi prije bile jako bitne, su mi postale gotovo pa nebitne, pa se manje živciram i stres mi je gotovo nestao iz života (nisam ni prije bio puno pod stresom, ali je opet bio prisutan).
A što je rezultiralo iz svega toga? Mislim da sam postao bolja osoba. Uspio sam zadovoljiti sebe, tako da se sad puno lakše mogu koncentrirati na zadovoljavanje osoba do kojih mi je stalo. Nekako imam osjećaj da uspijevam u tome, što me dodatno ispunjava i usrećuje. Taj ciklus se stalno ponavlja i iskreno se nadam da se neće prekinuti.

Bravo za tebe!
Sve dok se ne opiremo tom cikličkom djelovanju života i svoje nutrine, mislim da možemo rasti po pitanju samospoznaje i osobnog zadovoljstva. Prihvatiti sve pluseve i minuseve kao nešto neizbježno, to je jako bitno, ali i znati kada je vrijeme za neku promjenu, još je bitnije.
Što se pak tiče naše individualnosti, ona je neosporiva, ali isto tako postoji kao dio nećeg većeg - kolektivnog nesvjesnog, Božanskog Izvora ili kakogod hoćete to nazvati...Zbog toga imamo na sebi veliku odgovornost da postanemo ''bolji'' ne samo zbog sebe, nego i drugih, jer svi smo ''jedno'', kako reče ona pjesma ''One'' od U2...
Mila_78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2010., 15:23   #42
sagledavanje mračne strane u sebi

Mislim da je dobro upoznati svoju 'mračnu stranu', ali je pitanje što češ s njom napraviti kad je sagledaš. Ako znaš s njom raditi, možeš vidjeti koja je njena pozadina, gdje si se to otcijepio od sebe, a tada ona gubi na snazi. Mislim da je puno opasnije zavaravati se kako smo jako dobri i ne moći si priznati dio sebe za koji ne volimo znati da postoji, time on samo jača i u kriznim situacijama nekontrolirano izbija na vidjelo, tj. mislim da je veća šansa povrijediti sebe i druge ako ne poznaš svoju 'mračnu stranu'. Ljudi to svakodnevno rade, licemjeri, oni koji imaju potrebu izdizati sebe tako da govore protiv drugih (kako sam ja dobra/dobar, a onaj drugi ne valja), spasioci koji svojim dobrim namjerama rade kaos, a ne bave se svojim smećem jer 'to ne postoji'. Takvi naprave najviše nereda.
glavobolja is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2010., 23:51   #43
Ja dobro znam svoju mračnu stranu, ali ne znam do kraja i to ne želim znati, još. A mislim da puno ljudi ne zna za šta su sposobni do im se ne dogodi nei događajkoji ih ajmoreć probudi ili uzdrma, tj pročisti im misli. Bar se meni to dogodilo i to više puta, ne znam, nekak uvijek se zamislim i onda odlutam i to ne ovak rijetko nego više puta na dan i onda razmišljam o sebi i svojim prijašnjim postupcimo, o tome kako sam prije razmišljala i kako sada razmišljam i onda to uspoređujem i kako sam se prije ponašala i postavljala prema ljudima i kako to sada radim, sve mi se nekako promijenilo i ne znam oće li se to opet promijeniti za 10 godina, najvjerojatnije hoće..a sad..nisam znala da sam sposobnapast kemiju i onda skoro imat 4 na kraju godine Ovo nije bitno, zanemarite..
__________________
Što imaš više sira, imaš više rupa, a što imaš više rupa, imaš manje sira.
bitanga. is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2010., 01:00   #44
Netko tko je u istini i živi po univerzalnom zakonu svemira nema se čega bojati, taj može otići sam u pustinju. Onaj drugi/a pak će pobjeći od tamo jer ne može izdržati zlo koje će vidjeti u sebi.

Tako nešto desiti će se na kraju života samo se onda neće moći pobjeći nego će se morati podvući crta i platiti račun.
__________________
Forum.hr - Super najsporiji internet forum na planeti.
Epic hero is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2010., 14:21   #45
Quote:
Epic hero kaže: Pogledaj post
Netko tko je u istini i živi po univerzalnom zakonu svemira nema se čega bojati, taj može otići sam u pustinju. Onaj drugi/a pak će pobjeći od tamo jer ne može izdržati zlo koje će vidjeti u sebi.

Tako nešto desiti će se na kraju života samo se onda neće moći pobjeći nego će se morati podvući crta i platiti račun.
Svaka čast!
Mađutim je jako malo takvih.
Neshvatljivo je to kako čovjek dođe do jedne granice svog duhovnog razvoja i dalje ne može. Ili ne želi.
Kaže narod: čovjek uči dok je živ! Morali bismo malo više razmišljati o ovjoj rečenici.
Omaha is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 20:02   #46
Quote:
seronjaa kaže: Pogledaj post
zanima me, kad bi čovjek skroz saznao kakav je, kada bi saznao svoje najmračnije i najprljavije misli (koje su mu u podsvjesti recimo), jel bi popizdio ili bi to bilo dobro?
jel mislite da je dobro upoznavati sebe što više?

sad će neko reć da se totalno poznaje i da sam sebe ne može iznenadit, al to nije istina.

nekad imam svakakve misli i ono,..ajd, više me ni ne iznenađuju, ni ne šokiraju tolko ko prije..al ipak su ko da nisu moje.. i ujutru kad se probudim, mislim si- eh, moje misli od sinoć- gluposti, nebi ja tak šta nikad napravila..bla bla, idem dalje živit normalno,..

mislim da većina ljudi ni ne želi upoznati sebe baš.. da im to nije bitno, štajaznam.. i mislim da dosta njih imaju tolko čvrsta uvjerenja i neku "moralnu" podlogu, da nisu ni sposobni pomislit ono što zapravo njihova podsvjest želi pomsilt.. ono, mislim da to ne valja baš..
Put ka samo-spoznaji je onaj kojim svakodnevno koračamo samo još uvek nedovoljno svesni toga. Put jeste izuzetno dug. Toliko malo ljudi svesno korača ovim putem da ih se može na prste izbrojati, ali ima ih.
Quote:
alim kaže: Pogledaj post
.. to je put vračeva .. mislim da je to tako najbolje zvati ..
.. to je put ka bogu .. ali može voditi u ludilo ..

.. mislim da treba nastojati ići onoliko duboko .. koliko je moguće izdržati ..
.. kada se tome primičeš .. to ubija samo dok sa ne raspetlja .. to je kao zmija .. dok ju zgrabiš riskiraš život .. kada ga čvrsto stisneš .. nestane ..

.. to nisi baš ti .. to je .. kao .. neko tu usadio .. izazvao .. tako da nisi za to odgovorna .. šteta je samo to tu držati jer .. šteti .. vračevi kažu .. guta energiju .. kao što vampiri piju krv .. .. ali jedan oblik toga je .. za neku sredinu normalno .. .. to je put kojim čovjek može .. naprijed ..
.. mrak .. mržnja .. prljavština .. sadizam .. sasvim crno .. strašne stvari .. .. to nije ništa neobično .. samo odgovor na svijet .. ali uništava sebe .. prilično jebeno ..
Ne, nije to put vračeva. To je put čoveka koji se ispunjava ljubavlju prema životu. To je put čoveka koji otvara svoje srce.
Quote:
Omaha kaže: Pogledaj post
Da.
Taj proces traje cijeli život i često puta je vrlo bolan, naravno ako smo iskreni prema sebi.
Ne vjerujem da se u samo jednom životu možemo potpuno upoznati. Zato postoji reinkarnacija koja nam pomaže upoznati se, doživljavati sve ono što čovjek može doživjeti kako bi se upoznao i tako postao pozitivna energija.

PS
Naravno da ne znam postoji li reinkarnacija, ali mi se sviđa tkvo objašnjenje života poslije smrti, ove naše fizičke.
Tačno je da taj put traje celi život i to mnogo cijelih života. Toliko mnogo da bi nam se u glavi zavrtelo od te cifre. Dosta stotina hiljada života pa ponekada i preko milion.
Reinkarnacija jeste realnost i dostizanje duhovne visine moguće je još za vreme ovog života.
louiskrstic is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2011., 04:57   #47
Quote:
seronjaa kaže: Pogledaj post
zanima me, kad bi čovjek skroz saznao kakav je, kada bi saznao svoje najmračnije i najprljavije misli (koje su mu u podsvjesti recimo), jel bi popizdio ili bi to bilo dobro?
jel mislite da je dobro upoznavati sebe što više?

sad će neko reć da se totalno poznaje i da sam sebe ne može iznenadit, al to nije istina.

nekad imam svakakve misli i ono,..ajd, više me ni ne iznenađuju, ni ne šokiraju tolko ko prije..al ipak su ko da nisu moje.. i ujutru kad se probudim, mislim si- eh, moje misli od sinoć- gluposti, nebi ja tak šta nikad napravila..bla bla, idem dalje živit normalno,..

mislim da većina ljudi ni ne želi upoznati sebe baš.. da im to nije bitno, štajaznam.. i mislim da dosta njih imaju tolko čvrsta uvjerenja i neku "moralnu" podlogu, da nisu ni sposobni pomislit ono što zapravo njihova podsvjest želi pomsilt.. ono, mislim da to ne valja baš..

ja definitivno ŽELIM upoznati sebe i sve najmračnije kutke svoje duše i vjerujem da ne bih popizdila od toga, naprotiv, bilo bi mi zadovoljstvo jer sam riznica svega i svačega...

a 'nikad ne reci nikad' bih preformulirala u - 'ne reci: 'nikad'! ' jer svaki je čovjek u svakom momentu sposoban učiniti bilo što!

zato ja nisam osoba od stavova i pripadnosti nekoj skupini, jer sve se konstantno mijenja, sve se transformira, mijenja oblike, namjere, načine, sve je živo, nije statično, nije mrtvo, pa tako ni moja duša... zato mene mnogi smatraju prevrtljivicom ili izgubljenom, a u biti sam samo jedno veliko znatiželjno razigrano dijete , umjetnik koji želi 'iskusiti' sve nijanse ove svemirske palete, pomiješati, stvoriti, razbiti, eksperimentirati, neprestano proučavati svoje postojanje
moj je život moja umjetnost (sad zvučim pomalo fanatički, no dobro )

Zadnje uređivanje Dijaa : 20.03.2011. at 05:02.
Dijaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2011., 21:51   #48
Quote:
seronjaa kaže: Pogledaj post
zanima me, kad bi čovjek skroz saznao kakav je, kada bi saznao svoje najmračnije i najprljavije misli (koje su mu u podsvjesti recimo), jel bi popizdio ili bi to bilo dobro?
jel mislite da je dobro upoznavati sebe što više?

sad će neko reć da se totalno poznaje i da sam sebe ne može iznenadit, al to nije istina.

nekad imam svakakve misli i ono,..ajd, više me ni ne iznenađuju, ni ne šokiraju tolko ko prije..al ipak su ko da nisu moje.. i ujutru kad se probudim, mislim si- eh, moje misli od sinoć- gluposti, nebi ja tak šta nikad napravila..bla bla, idem dalje živit normalno,..

mislim da većina ljudi ni ne želi upoznati sebe baš.. da im to nije bitno, štajaznam.. i mislim da dosta njih imaju tolko čvrsta uvjerenja i neku "moralnu" podlogu, da nisu ni sposobni pomislit ono što zapravo njihova podsvjest želi pomsilt.. ono, mislim da to ne valja baš..

Cini mi se vise kao tema za psihologiju,ali ok..u svakom slucaju pitanje je na mjestu..
Oh,sta se sve skriva u nama,u ljudskoj podsvijesti,koji ponori,koji strahovi,koje slike,crnilo,destrukcija..
Medjutim,cemu vodi negiranje i potiskivanje?Je li dobro neku destruktivnu misao pomesti pod tepih,ponasati se prema njoj kao prema nekom mracnom prolazniku,koji nas je nacas neugodno iznenadio?
Tu postoji mala razlika,neugodnog prolaznika mozes zaboraviti vrlo brzo,ali MISAO je dio nas samih,a svoju mracnu polovicu ne mozes odrezati i teleportirati na Mars..Ne postoji skriveni prekidac kojim se mracne misli, iz nase podsvijesti,ti arhetipski demoni-mogu iskljuciti po potrebi..sve stvari pometene pod tepih i dalje su tu..prljavstina je skrivena,ali i dalje ometa prostor da bude cist.To sta je ona skrivena nije rijesilo problem cistoce..
Dakle,jedino rjesenje jest SUOCAVANJE i prihvacanje.Ono cega se bojimo najcesce nije tako strasno kakvim se cini,ali ljudi ne zele ni pokusati,jer ih strah blokira.
Cinjenica jest da bi mnogi ljudi poludili kad bi isli prckati duboko po svojoj podsvijesti.Poludili bi od tih silnih crnih demona iz nase podsvijesti,jer su godinama potiskivali sve to.A sve potiskivano i odbijano izbije vecim intenzitetom nego kad se covjek suoci,prihvati,razmisli OTKUD ta misao.a kad ju prihvati,ona mu vise nece dosadjivati.Jer sve u ovom zivotu ima svoj uzrok,svrhu i posljedicu.
Covjek bi trebao shvatiti da je slozen od svjetla i tame.
Podsvijest jest mjesto najmracnijih utisaka,u neku ruku to je deponij misli i emocija s kojima se covjek teze suocava.
I da,trebamo upoznati sebe sta vise,ja sam za taj stav.
Znamo da iza suocavanja sa nasim najdubljim strahovima slijedi faktor oslobodjenja i rasterecenja.
__________________
“Niti jedna životinja nema više slobode od mačke…mačka je najveći anarhist.” – Ernest Hemingway
Vrag Jedan is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2011., 13:32   #49
Quote:
seronjaa kaže: Pogledaj post
zanima me, kad bi čovjek skroz saznao kakav je, kada bi saznao svoje najmračnije i najprljavije misli (koje su mu u podsvjesti recimo), jel bi popizdio ili bi to bilo dobro?
jel mislite da je dobro upoznavati sebe što više?

sad će neko reć da se totalno poznaje i da sam sebe ne može iznenadit, al to nije istina.

nekad imam svakakve misli i ono,..ajd, više me ni ne iznenađuju, ni ne šokiraju tolko ko prije..al ipak su ko da nisu moje.. i ujutru kad se probudim, mislim si- eh, moje misli od sinoć- gluposti, nebi ja tak šta nikad napravila..bla bla, idem dalje živit normalno,..

mislim da većina ljudi ni ne želi upoznati sebe baš.. da im to nije bitno, štajaznam.. i mislim da dosta njih imaju tolko čvrsta uvjerenja i neku "moralnu" podlogu, da nisu ni sposobni pomislit ono što zapravo njihova podsvjest želi pomsilt.. ono, mislim da to ne valja baš..

Upoznati sebe...nikad dovoljno ne mozes. Uvijek postoji onaj djelic koji cuci negdje sakriven i ceka priliku da te zgrabi, iznenadi...a biti spreman na sva iznenadjenja, e to je vec umijece koje mozes( citaj, a i ne moras), savladati.

Uglavnom, upoznavati sebe teze je nego upoznavati druge.
maesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2011., 13:42   #50
Sve sam pročitala.

Smatram da bi ljudi trebali gledati dublje u sebe. Najteže se suočit sa samim sobom, treba za to hrabrosti.

No, događa se suprotno, ljudi se skrivaju u svoje rupice, navike, monotoniju razmišljanja, površne konverzacije, površna zaključivanja, površni životni stil itd.

Spoznati samog sebe možeš tek u potpuno određenim situacijama kad si dopustiš neke stvari, kad umjesto da slušaš počinješ i razumijevati, a za to je potreban otvoren um. Najbitnija stavka do sada.

Dalje. Ne treba trpjeti, jer što više zanemarujemo nešto što nam smeta, razvijamo neku posve drugu ličnost.

Ako znamo što nam smeta, to uklanjamo i radimo na tome. (kao što je netko spomenuo ranije...sve je jedan ciklus.)

Ništa pozitivno ne ide bez negativnog, pa je tako jaaaako važno vidjeti uzrok naših negativnih strana i ponašanja.

Upoznati ili spoznati samog sebe je zapravo otkriti što nas usrećuje, a što nas ljuti. I tako...pomalo...nekad su stvarno krivi samo PMS i hormoni...


Treba se truditi da se ne precjenimo ni podcjenimo, a to ćemo shvatitit tek kad krenemo djelovati, boriti se sa strahovima i ne kriviti sve druge oko sebe.




That's all for now folks!!
__________________
Hot Iced Steamed Chocolate Vanilla Caramel Dark Latte Mocha Frappuccino Cappuccino Macchiato Coffee, Double or Triple (not sure) and extra Whipped Cream Syrup, make it all Decaf, ...yeah...thanks...
silly_lovefool is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2011., 02:17   #51
bas trenutno na pocetku upoznavanja sebe! neznam dali hocu da znam! valjda duboko u sebi znamo da puno stvari treba iza sebe ostaviti da upoznamo sebe....da li sam spremna...da li ne...neznam...znati sebe u cjelini....postoji strah! ...
emotivka is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2011., 21:01   #52
Quote:
seronjaa kaže: Pogledaj post
zanima me, kad bi čovjek skroz saznao kakav je, kada bi saznao svoje najmračnije i najprljavije misli (koje su mu u podsvjesti recimo), jel bi popizdio ili bi to bilo dobro?
jel mislite da je dobro upoznavati sebe što više?

sad će neko reć da se totalno poznaje i da sam sebe ne može iznenadit, al to nije istina.

nekad imam svakakve misli i ono,..ajd, više me ni ne iznenađuju, ni ne šokiraju tolko ko prije..al ipak su ko da nisu moje.. i ujutru kad se probudim, mislim si- eh, moje misli od sinoć- gluposti, nebi ja tak šta nikad napravila..bla bla, idem dalje živit normalno,..

mislim da većina ljudi ni ne želi upoznati sebe baš.. da im to nije bitno, štajaznam.. i mislim da dosta njih imaju tolko čvrsta uvjerenja i neku "moralnu" podlogu, da nisu ni sposobni pomislit ono što zapravo njihova podsvjest želi pomsilt.. ono, mislim da to ne valja baš..


Ja iskreno sebe samu ne poznajem najbolje. Ponekad sama sebe ni ne stignem upoznat jer se kao osoba mjenjam. Također, sama sebe proglašavam 'svjesnom pijanom'. Jer u trenucima prevelike sreće zapravo nisam svjesna što radim ili to jednostavno ignoriram. Kasnije se pitam: Kako sam mogla i što mi je bilo? To je slično kao i ono kad te netko razbjesni i ne znaš što ćeš od bjesnoće. U tom stanju ja sam svjesna učiniti sve. Da, ne poznajem se. Želim se upoznat jer ja smatram da je čovjek 'sastavljen' od dva djela u psihi...
DanceInTheDarkx is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:49.