Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.05.2017., 11:57   #6301
Zna li netko koji su rokovi za prijave i zalbe na povrat poreza na dohodak sad kad bi to trebali obradivati sami?
Jer ja jos uvijek nisam dobio niti rijesenje niti povrat za 2015., a vidim ljudima krecu rijesenja za 2016.
rasputin108 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 08:40   #6302
Quote:
rasputin108 kaže: Pogledaj post
Zna li netko koji su rokovi za prijave i zalbe na povrat poreza na dohodak sad kad bi to trebali obradivati sami?
Jer ja jos uvijek nisam dobio niti rijesenje niti povrat za 2015., a vidim ljudima krecu rijesenja za 2016.
Rok za žalbu za 2015. je prošao, žalbe i prigovori su se podnosili do 01.08.2016.
Dakle , ako ništa nisi dobio, niti povrat, niti rješenje, trebao si do 01.08. otić u svoju poreznu.
Vjerujem da će biti isto ove godine. Ako do 30.06. ne dobiješ ništa, odi u poreznu , vidi u čemu je problem i, ako treba, daj prigovor.
Jesi li siguran da imaš pravo na povrat?

Quote:
Bixler-Zavala kaže: Pogledaj post
Jel neko zna...Pita moja mama...Kaze da je njoj na vrata doslo iz porezne da ona mora platit 2200 (ona radi), a ja imam povrat 2400 (ne radim). Njoj nije jasno zasto mora platit. Niti meni kak ja imam povrat. Nismo u zagrebu. Evo citiram...Obavještavamo vas da je rješenjem o godišnjem obračunu poreza na dohodak za 2016. godinu utvrđena razlika poreza i prireza za povrat u iznosu od 2.4ookn.

Nemamo odbitke, olaksice, koji limit je ona mogla prec, il kaj...?


Hvala!!
Pretpostavljam da je tebe koristila kao olakšicu a nije smjela jer si zaradila više od limita (13.000,00 kn) .
Ona porez mora platiti, a tebi se vraća ono što si ti uplatila.

Nemoguće je da imaš povrat poreza, a da ga nisi platila. Nešto si radila i po nekoj osnovi si platila porez. Ne može se tebi vraćati tuđi porez.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 09:14   #6303
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post

Pretpostavljam da je tebe koristila kao olakšicu a nije smjela jer si zaradila više od limita (13.000,00 kn) .
Ona porez mora platiti, a tebi se vraća ono što si ti uplatila.

Nemoguće je da imaš povrat poreza, a da ga nisi platila. Nešto si radila i po nekoj osnovi si platila porez. Ne može se tebi vraćati tuđi porez.
Hvala vam, ali ja zaista nisam radila. To me i majka pitala. Što drugo može biti? Majka cijeli tjedan zove poreznu, ali veli da se ne javljaju
__________________
"And it seems we would come to appreciate all the things that stay with us everyday, but we only see what moves, and I can't help but notice this new view."
Bixler-Zavala is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 11:08   #6304
Quote:
Bixler-Zavala kaže: Pogledaj post
Hvala vam, ali ja zaista nisam radila. To me i majka pitala. Što drugo može biti? Majka cijeli tjedan zove poreznu, ali veli da se ne javljaju
kako je ovo dobro, ne raditi a dobiti povrat poreza

možda ti stavrno nisi radila al ti je netko na lijepe oči nešto isplaćivao i plaćao za tebe porez i prirez i sad imaš pravo povrata

ajde skeniraj to rješenje (sakrij osobne podatke) i stavi tu da vidimo kako to izgleda, baš me zanima, jer ovako napamet možemo samo nagađati
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 11:18   #6305
Quote:
Bixler-Zavala kaže: Pogledaj post
Hvala vam, ali ja zaista nisam radila. To me i majka pitala. Što drugo može biti? Majka cijeli tjedan zove poreznu, ali veli da se ne javljaju
Možda i nisi radila, ali si imala neke oporezive primitke. I očito si platila porez, kad si dobila povrat.
Ugovor o djelu, honorar neki, isplata nekih zaostalih plaća iz prethodnih godina, nešto je moralo biti. Tuđi povrat sigurno nisi dobila.

Ako se porezna ne javlja cijeli tjedan, onda otiđite tamo osobno. I ovako vam većinu info neće davat telefonom jer ne znaju tko zapravo zove. Ne znaj jel to stvarno tvoja mama ili neka radoznala susjeda. Osobno otić u poreznu. I uzet osobnu , naravno.


Edit: Ak imaš e građani, odi na poreznu, pa na joppd obrasce. Vidi što je to bilo i tko je uplaćivao.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 10:15   #6306
Meni je jučer na e-Građanin stigla obavijest o poreznom rješenju; jesu li ove godine nešto uranili ili sam ja zaboravio kada je stigla prošle godine?
TM1984 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 13:31   #6307
Quote:
TM1984 kaže: Pogledaj post
Meni je jučer na e-Građanin stigla obavijest o poreznom rješenju; jesu li ove godine nešto uranili ili sam ja zaboravio kada je stigla prošle godine?
I meni- 2 mj ranije nego prošle godine (nadam se da to znači i ranija isplata).
CaNaRiE is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 13:59   #6308
Quote:
CaNaRiE kaže: Pogledaj post
I meni- 2 mj ranije nego prošle godine (nadam se da to znači i ranija isplata).
I ja isto, iako nekako sumnjam u raniju isplatu, ali svakako ću javit ako budem te sreće
Mislim da je ovo više radi zakonske obveze o dostavi rješenja do 30. lipnja.
TM1984 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 16:20   #6309
Meni je rješenje stiglo i na kućnu adresu.
Rok za prigovor je 31.7, odnosno 30 dana od zaprimanja rješenja (za one koji dobiju rješenje nakon 30.6.)

Ne znam kad će isplata, samo piše da će se povrat izvršiti na tekući račun.
Lani mi je uplaćeno 11.8.
__________________
Prije nego odgovorite na moj post, pokušajte prvo pročitati ga s razumijevanjem. Hvala.
Lillyrosee is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 18:04   #6310
Je li kome iz Zagreba stiglo to privremeno rješenje (na e-građani ili poštom)?
mokry is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 21:20   #6311
Da, meni je stiglo prije desetak dana, možda i više. Datum je 2.5.
Jako sam se iznenadila, pogotovo jer za 2015. rješenje nikad nisam dobila, no glavno da su pare sjele Za 2015., za 2016. još nisu
__________________
Luce <3
Wonder Woman is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2017., 05:53   #6312
Meni je isto dosla poruka, e sad imam jedan problemcic...
Buduci da sa u medjuvremenu ostao bez posla, zatvorio sam tekuci racun jer mi se nije isplatilo placati vodjenje,i zadrzao sam samo ziro racun u istoj banci..
Kak bude mi sad isplacen novac?
Moram opet otvarati tekuci ili kaj?
Dal ja mogu poslat nekog drugog da to odradi umjesto mene, buduci da nisam zdravstveno sposoban?
Poggiali is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2017., 18:42   #6313
Isplata ide u kolovozu.
da budeš siguran, nazovi svoju ispostavu i provjeri.
Mislim da bi ti trebalo sjest na žiro. Al žiro račun ne služi za uplatu povrata poreza, tak da nisam sigurna. Nazovi i provjeri.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2017., 20:15   #6314
kod mene još nema rješenja, ali baš bi se čudila i da ima. prošle godine dobila rješenje 29.09., a novac isplaćen tek 04.10.
vedra is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2017., 20:43   #6315
Quote:
Bixler-Zavala kaže: Pogledaj post
Hvala vam, ali ja zaista nisam radila.
stipendija

Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Edit: Ak imaš e građani, odi na poreznu, pa na joppd obrasce. Vidi što je to bilo i tko je uplaćivao.
ovaj odgovor me sada izazvao da odem na egrađani i pronjuškam o kakvom točno povratu poreza se kod mene lani radilo... situacija mi je takva da stvarno po nikakvoj logici država mi nema što vratiti jer po mom saznanju nikakav porez osim paušala na nekretnine nisam ni platila

ali sistem kaže drugačije...vraćen mi je porez koji sam kakti platila kada sam auto "prodala" u cios

ali to nije jedini joppd u toj godini na koji nisam računala... imam i tri apsolutno prazna joppd obrazca

zašto

Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Mislim da bi ti trebalo sjest na žiro. Al žiro račun ne služi za uplatu povrata poreza, tak da nisam sigurna. Nazovi i provjeri.
meni je lani sjelo na žiro i baš me iznenadilo jer poreznoj nikad nisam dala broj tog računa
__________________
.
Opal Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 11:36   #6316
Meni stiglo na e-građani početkom mjeseca, danas i poštom. Osijek.
Dardevil 1977 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2017., 19:30   #6317
Quote:
Opal Zg kaže: Pogledaj post
ovaj odgovor me sada izazvao da odem na egrađani i pronjuškam o kakvom točno povratu poreza se kod mene lani radilo... situacija mi je takva da stvarno po nikakvoj logici država mi nema što vratiti jer po mom saznanju nikakav porez osim paušala na nekretnine nisam ni platila

ali sistem kaže drugačije...vraćen mi je porez koji sam kakti platila kada sam auto "prodala" u cios

ali to nije jedini joppd u toj godini na koji nisam računala... imam i tri apsolutno prazna joppd obrazca

zašto



meni je lani sjelo na žiro i baš me iznenadilo jer poreznoj nikad nisam dala broj tog računa
Pa ak si auto prodala CIOS-u , onda si dobila tamo neki dokument (znam jer su neki članovi obitelji to radili, ne znam sad jel se to zove račun ili nekak drugačije, al nešto si dobila ) i tamo ti piše da je plaćen porez na dohodak na tvoj oib. Dakle to je to. To nije ništa kakti, nego su oni platili za tebe i ti imaš pravo na povrat.
Za prazne joppd obrasce ne znam. Odi u poreznu i pitaj. Prazni obrasci se , inače, ne šalju... il je netko nešto ispravljao (možda CIOS), ili ....tko zna što.

Uglavnom, povrat poreza imaš samo u visini koju imaš na računu CIOS-a i koji je vidljiv na joppd i pkk preko e građani.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2017., 21:03   #6318
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Trebali su predat jer djeca nisu na PK . Zakasnili su, jer je rok bio 28.02.
Postotak se izračunava prema broju mjeseci korištenja...
Ako jedan partner koristi dijete 6 mjeseci, a drugi partner 6 mjeseci, oboje predaju ZPP DOH, navode podatke djeteta, navode oib partnera s kojim dijele i pišu 50%

Postotak ovisi o tome kako rasporede , tj. koliko mjeseci koje dijete tko od njih koristi. Ako baš niste sigurni, popunite ostalo, a teta na šalteru porezne odradii ostatak.
No za 2016. ste zakasnili. Rok je bio 28.02.2017.

Dogovaranje plaće u netu nije dozvoljeno zakonom o radu; čl. 92. st. 4 to definira.
Evo u koja sam ja g.... sad upao. Predao sam zpp-doh obrazac kako bih sa svoje porezne skinuo jedno dijete i prebacio na ženinu za povrat poreza u prošloj godini. Sve lijepo ispunio i nadao se nekom povratu a kad ono dobio sam za pltiti 3100 kn poreza a žena 330 kn povrata. E sad da li se žalbom to može stornirati na staro ili pokrenuti novi izračun jer sam vjerojatno nešto krivo upisao sa onim postocima za dijeljenje poreza?
andelko.ivsic is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2017., 21:23   #6319
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
ne znam sad jel se to zove račun ili nekak drugačije, al nešto si dobila )
jesam, ali vjeruj da uopće nisam čitala o kojoj vrsti poreza se radi jer mi na kraj pameti nije bilo da bi se radilo o porezu na dohodak... ma ruku u vatru bi stavila da su odbili pdv
__________________
.
Opal Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2017., 12:48   #6320
Quote:
andelko.ivsic kaže: Pogledaj post
Evo u koja sam ja g.... sad upao. Predao sam zpp-doh obrazac kako bih sa svoje porezne skinuo jedno dijete i prebacio na ženinu za povrat poreza u prošloj godini. Sve lijepo ispunio i nadao se nekom povratu a kad ono dobio sam za pltiti 3100 kn poreza a žena 330 kn povrata. E sad da li se žalbom to može stornirati na staro ili pokrenuti novi izračun jer sam vjerojatno nešto krivo upisao sa onim postocima za dijeljenje poreza?
Trebalo bi vidjet rješenje. Napamet je teško reći bilo što.
Prvo što mi pada na pamet je koliko to dijete ima godina? Da li je radio preko SC-a i slično i ostvarilo primitke veće od 13.000,00 kn u prošlo godini?

Inače, prije podnošenja ZPP DOH obrasca, bilo bi poželjno napraviti izračun kroz DOH obrazac.
Znači skinuti DOH obrazac u excelu, upisati podatke i vidjeti što ispadne, pa onda kombinirati na način da se što više povrata izvuče, pa na osnovu toga predati zpp doh.

Osim, ako je to dijete zaradilo više od limita, tada nikome ne može biti olakšica.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:23.