Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.10.2016., 22:18   #101
MOja mala je u vrtiću imala fenomenalne tete koje su odradile divan posao s njima. Razvijali su sve te vještine koje su joj u prvom trebale. No moja je mala išla i kod logopeda (radi "l" i "r") kod kojeg je sve to još dodatno uvježbavala. No i uz sve to smo vježbale doma čitanje i pisanje, poslije boravka. Nije svaki dan pisala, ali je svaki dan čitala. Ali svaki. Zimske je praznike provela čitajući (i ja skupa s njom, da ne bi dobili dojam da je bila tako zainteresirana sama od sebe ). I nakon zimskih praznika je već bila jako dobra u čitanju (za prvaša). Ne može očekivati da dijete pa makar bilo u boravku doma ne treba ništa, apsolutno ništa napraviti.

Želim reći: ne možeš ne uložiti ništa i dobiti dobre rezultate. Malo je takvih koji ne trebaju ništa učiti već imaju takve sposobnosti da im je dosta ono u školi.
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2016., 22:18   #102
Da u matematici prvo rade sve to ali zato u prirodi druga lekcija - napisi visinu u cm ( troznamenkasti broj ). Ili svaki dan cetri reda u informativki predmet, udzbenik/rb, broj stranice, broj zadatka ili sto s tim. Pa slaganje rasporeda svaki dan (HJ, EJ, GK, PID...) sto isto treba znati procitati.
Realno bez citanja i pisanja je jako izazovno.
Ne vidim problem u slovkanju a nacin pisanja se nadam se nije promijenio mnogo u zadnjih 2500 godina. Bar se na stampanima ne izivljavaju kao na pisanim slovima, kod nas svaka genracija valjda uci druga
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2016., 22:20   #103
Quote:
gargamišamel kaže: Pogledaj post
mene samo zanima kako bi ti to odradila sa predškolskim djetetom koji uopće ne pokazuje zanimanje?
Tražila odgodu?
Protiv kojih sam btw također bila do nedavno (moj je prijevremeni i prošli smo sve moguće ružne poglede i osude zašto to radimo malom, sad bolje kontam taj stav ne mislim da sam pogriješila kod mog malog, bar za sad se tako ne čini, nego baš to juri).


Malo ozbiljnije:
Ako je već uvjet dobro svladane predčitalačke, i ako se školski program bazira na tome, onda treba dodatno uložiti u preškolski program u vrtićima. I mora ga se kako treba provjeravati. I testiranja za školu moraju biti ozbiljnija.

Jer ako država kreira školski progra, odgovorna je i za predškolski, ne može on biti implementiran na način da neke tete puno rade, neke manje, neke misle da je to samo zabava za djecu koja vole slova, druge misle da je to najveća glupost jer je u toj dobi bitnije raditi slona od plastelina, a treće se ulove toga pa odrade kako spada.

Dakle u vrtićima je problem. Tj konkretnije, problem je što sve naše reforme ne budu reforme vrtić-škola-faks, nego se sve radi parcijalno i za medijske natpise.
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2016., 22:23   #104
jedno su predčitačke vještine, a drugo čitanje koje bi ti isto da djeca nauče prije škole, pa sam te zato pitala kako bi ti to odradila s djetetom.
s druge strane predčitačke vještine se tako lijepo mogu odraditi doma s djetetom, onak usput u svakodnevnim situacijama kroz igru i tu je još jedan problem kaj roditelji očekuju da vrtići/škole sve odrade, a znamo kak to funkcionira u vrtićima. da se razumijemo, u potpunosti se slažem s tobom oko predškolskog programa.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2016., 22:27   #105
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
Da u matematici prvo rade sve to ali zato u prirodi druga lekcija - napisi visinu u cm ( troznamenkasti broj ). Ili svaki dan cetri reda u informativki predmet, udzbenik/rb, broj stranice, broj zadatka ili sto s tim. Pa slaganje rasporeda svaki dan (HJ, EJ, GK, PID...) sto isto treba znati procitati.
Realno bez citanja i pisanja je jako izazovno.
Ne vidim problem u slovkanju a nacin pisanja se nadam se nije promijenio mnogo u zadnjih 2500 godina. Bar se na stampanima ne izivljavaju kao na pisanim slovima, kod nas svaka genracija valjda uci druga
Ha, u udžbenicima ima svega,ali zaboga, pa ne treba baš sve zadatke odraditi. Pa na učiteljici je da procjeni ima li zadatak smisla i može li ga prosječno dijete sa znanjem koje trenutno posjeduje odraditi (mada ima zadataka koji su baš smišljeni tako da ih dijete odradi sa roditeljima). Ovo u informativci je pretpostavljam zapisana zadaća. ne kužim zašto se ta zadaće ne bi mogla zokružiti ili nekako drugačije označiti nego je se mora u informativku pisati. Slaganje rasporeda nije problem ako svaki predmet označiš drugom bojom. A i klinci brzo nauče oznake predmeta (HJ,MAT...to čak može proći pod globalno čitanje ).

Sve može biti lako i teško, ovisi kako se prema tome postavimo. Ako mi kao roditelji imamo stav da je sve teško i nesavladivo i klinci će ga brzo preuzeti i ići čak i linijom manjeg otpora pa će sve biti "nesavladivo". Imajmo malo povjerenja u njihove sposobnosti.
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2016., 22:36   #106
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
Kontam, hvala na pojašnjenju!

Al moram priznat da sam skoro pala na guzicu kad je mali došao doma i veselo prenio da su radili sjecište

Iako da, on tu geometriju baš kako ti pišeš objašnjava, "jedno se može uzeti u ruku" itd.

(Meni se to recimo činilo teže od brojeva, i zbog naziva i zbog razine apstrakcije, kao ploha na tijelu itd, dosta zbunjujuće)
cekaj dok dodju do umanjenika i umanjitelja ili dijeljenika i djelitelja

kod nas u skoli idu dosta brzo, imali su vec nekoliko diktata, ispite iz svih predmeta...
mom2be is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2016., 22:38   #107
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
Nije mom dosadno, ja sam njemu rekla da mu je zadatak naučiti što ljepše pisati, pa se on bavi time, sav je jako precizan i u bojanju i pisanju i u tome mu prođe vrijeme.
A i dosta pomaže drugima

(inače kod nas učiteljice daju dodatne materijale djeci kojima brže ide).


A ne znam, mislim da će mali susjed recimo imati problema sa svladavanjem gradiva, iako je išao u preškolski program. Ne čini mi se da je program napravljen za njega, iako on recimo nije bedast (prije blago zanemaren )
moja nosi stripove u skolu
a uz to, crta si stripove dok ceka ostale ad zavrse.

jedino sto sam joj rekla da mora slusat upute uciteljice i da ne smije ometat druge. sve ostalo bi bilo previse s moje strane.

ima dodatnu zbirku iz matematike (dobro ej sada dok idu van, al racunaj da ona neke dodatne zadatke treba raditi i na dva sata vjeronauka)

cita si sama zadatke, dakle niti to ne mora cekat uciteljicu da joj procita

nasa iz boravka cita djeci zadatke, stvarno ima malo toga, ako uopce ista, sto moraju znat citat prije.

Quote:
mom2be kaže: Pogledaj post
cekaj dok dodju do umanjenika i umanjitelja ili dijeljenika i djelitelja

kod nas u skoli idu dosta brzo, imali su vec nekoliko diktata, ispite iz svih predmeta...
kaj ste vi vec na dijeljenju
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2016., 22:43   #108
ma nismo, sta ti je , to je gradivo drugog razreda
samo sam se nadovezala na apstraktne pojmove

i moja crta stripove za vrijeme vjeronauka i u boravku
mom2be is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2016., 22:53   #109
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
Da u matematici prvo rade sve to ali zato u prirodi druga lekcija - napisi visinu u cm ( troznamenkasti broj ). Ili svaki dan cetri reda u informativki predmet, udzbenik/rb, broj stranice, broj zadatka ili sto s tim. Pa slaganje rasporeda svaki dan (HJ, EJ, GK, PID...) sto isto treba znati procitati.
Realno bez citanja i pisanja je jako izazovno.
Ne vidim problem u slovkanju a nacin pisanja se nadam se nije promijenio mnogo u zadnjih 2500 godina. Bar se na stampanima ne izivljavaju kao na pisanim slovima, kod nas svaka genracija valjda uci druga
ovo za prirodu u prvom razredu
nasa priroda ima minimalno teksta (budem sutra pogledala koji je udzbenik), ja sam se iznenadila.

slovkanje je veliki problem. zapnu djeca na tome, ako nisu savladala analizu i sintezu i tek tada imaju poteskoca, koje vuku cijelo skolovanje.

jakooooo ovisi o predcitalackim (i predmatematickim) vjestinama.
Neke stvari se razvijaju doma, vani, spontano, neke odrade u vrticu. i to moraju, zapravo se razvija kroz igru i niz aktivnosti, ono sto ja vidim problem po vrticima, je sto im se nametnuo taj obavezan predskolski program, niti je standardiziran, niti se ispitalo sto tete o tome znaju ili ne znaju. i imaju li one vjestine i znanja za to.

nemaju sve.
nazalost.

teta mora znat voditi dijete kroz te radne listove, da djeca sama dokuce rjesenje, ne da im ona govori odgovore, pa dejca uvjezbavaju (da, da, ima toga...sto je vise stete nego koristi)

teta mora moc procijeniti kada ce zapoceti grupno, hoce li svi zajedno radit, sto sa dejcom koja u masi toga zaostaju, i tko ce njima objasnjavati.
da li je prioritet proci te listove, ili raditi na pjesmicama, zagonetkama, finoj motorici korz pjesak, plastelin, vodu....

postalo je moderno traziti da se kupe crtancice, pernice i da klinci doma nose zadacu, dvaput tjedno nesto crtaju, uz radne listove u vrticu. naizgled, kao nesto rade, igraju se skolice, nije da steti, ali je problem sto niti ne koristi ako se bazicne stvari ne odrade kak spada.

djeca su slovima izlozena od rodjenja, mislim da znakovlje danas vecina klinaca pohvata do 5 godine....stvar je povezivanja, sto uz razvojnu komponentu, ima veze i sa izlozenosti pjesmicama, pricama, razlcitim govornim vjezbama, pokazivanju interesa za natpise na sebi i oko sebe...
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2016., 08:15   #110
moja vecinom slovkala prije skole. kratke je rijeci citala duze je slovkala. ali na kraju je znala sto je procitala.
buduci da ima crve u dupetu situacije u kojima bi ona sjela nesto si procitati su se mogle na prste nabrojati. Ali evo, mjesec dana skole nije proslo ona cita. zapne 2 sekunde pred duzim rijecima ili ih onako, malo razvuceno procita
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2016., 10:58   #111
A ja cu ovaj napisati manje popularni stav da mi je apsolutno bezveze da po novome maltene ako te teta u vrticu ne pripremi adekvatno imas problema s ucenjem citanja, i da su samo osobe koje su studirale tu temu sposobne nauciti dijete citati i pisati na "ispravan" nacin.
Cmon... pa djeca su ucila citati i pisati tisucama godina bez predskole, vrtica, fakultetski obrazovnog kadra itd.
Ne kazem da nije njihov nacin metodoloski potpuniji, da su sposobnije uociti eventualne probleme, i da imaju efikasne metode prevladavanja problema - ali prosjecno zdravo inteligentno sestogodisnje dijete moze nauciti citati i pisati bez problema uz malo poticaja i igre s roditeljima. U svakom slucaju nista od navedenih "tete bi trebale ovo ili ono" prica ni na koji nacin ne umanjuje ili opovrgava cinjenicu da je tempo u prvom razredu os brz i da je puno lakse i jednostavnije svladati i pratiti gradivo onima koji znaju makar osnove citanja i pisanja od onih koji ne znaju ista osim pratiti olovkom tockicastu valovitu crtu i igrati se na koje slovo pocinje lisica.
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2016., 12:55   #112
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
- ali prosjecno zdravo inteligentno sestogodisnje dijete moze nauciti citati i pisati bez problema uz malo poticaja i igre s roditeljima. U svakom slucaju nista od navedenih "tete bi trebale ovo ili ono" prica ni na koji nacin ne umanjuje ili opovrgava cinjenicu da je tempo u prvom razredu os brz i da je puno lakse i jednostavnije svladati i pratiti gradivo onima koji znaju makar osnove citanja i pisanja od onih koji ne znaju ista osim pratiti olovkom tockicastu valovitu crtu i igrati se na koje slovo pocinje lisica.
naravno da moze nauciti.
ako su zadovoljeni svi preduvjeti
dijete koje ja naucilo ispravno govoriti do 6. gdoine, izlozeno je raznim pjesmicama, pricama, zna prepricati, zna ponoviti pjesmicu, dijete koje trci, penje se, preskakuje, dijete koje si samo veze znirance i reze nozem, dijete koje je uzelo iglu u ruku i sivalo, dijete koje se igra u pjesku, blatu, mjesi kolacice...
dijete koje je imalo priliku biti dijete i nauciti razne vjestine.

eto, to je da mene pitas sve sto teta treba s njima raditi (uz roditelje, naravno)
djeca su izlozena slovima od rodjenja, nauce oni znakovlje, treba ih samo poticati da ih uocavaju, i djeca zapravo sama krenu povezivat i pitat (ako su dovoljno motivirana, a velika vecina jest, jer imaju natpise na majicama, reklame, igracke....)

problem je sto odrasli (a ima i teta takvih) krenu uciti djecu slova prije nego sto savladaju masu gore navedenih stvari, pa djeci moze biti tesko....pa se lako moze poskliznut i krenut u prisilu (moras) koja stvara frustraciju...a cemu to?

da lakse prati gradivo u skoli?
pratit ce ga lakse ako su gorenavedeni uvjeti zadovoljeni i zaista zaista moze uciti citati paraleno s skolskim gradivom.

po meni, tete uopce ne moraju raditi radne listove i definitivno ih ne trebaju uciti citati i pisati.
meni je to silovanje procesa, za koji su neka djeca vec spremna sa 4godine,a neka jedva sa 6,5.
meni je glupo da je to obavezno. trebalo bi biit dostupno, al ne i obavezno.
i opet dolazimo do toga, da nisu svi predskolci na istom razvojnom stupnju, da neke treba poticat glasovnu analizu i sintezu, a neki vec samostalno citaju.
pa tete traze neku sredinu, sve podjednako uce slova i citati, a to nije poticajno/korisno niti za jedne niti za druge.
a za ove prve moze biti i stetno.

drugu, po meni jos vecu gresku koju roditelji rade, je uvaljivanje aplikacija na tabletima za ucenje slova.
koje nisu lose.
kao nadopuna.
kao razbibriga u cekaonici kod zubara.
kao jedino sredstvo ucenja, su koma
jer se ne razvija grafomotorika i razni putevi u mozgu, koji budu potrebni za svasta. izmedjuostalog, potrebni su za savladavanje skolskog programa, a ne razviju se, a razvije se privid da djeca znaju slova (a ne znaju puno toga ostaloga)

zapravo, djecja igra je najpotrebnija u pripremi za skolu, sve ostlao je bonus.

zato i mislim da je dobro odgoditi skolu, i uzet si jednu godinu zivota za ucenje raznih vjestina.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2016., 13:45   #113
Quote:
gargamišamel kaže: Pogledaj post
jedno su predčitačke vještine, a drugo čitanje koje bi ti isto da djeca nauče prije škole, pa sam te zato pitala kako bi ti to odradila s djetetom.
s druge strane predčitačke vještine se tako lijepo mogu odraditi doma s djetetom, onak usput u svakodnevnim situacijama kroz igru i tu je još jedan problem kaj roditelji očekuju da vrtići/škole sve odrade, a znamo kak to funkcionira u vrtićima. da se razumijemo, u potpunosti se slažem s tobom oko predškolskog programa.
Ok, bila sam neprecizna, ajmo onda uzeti da je norma dobre prečitalačke, s kojima bi svako dijete trebalo moći svladavati školski program.

A ako je to norma za ulazak u školski sustav, onda to ne može biti prepušteno roditeljima, i ne može biti stav "roditelji sve očekuju od vrtića/škole".

Ne zbog roditelja, nego zbog djece koja nemaju roditelje koji u to ulažu. A takvih je IMO mnogo.
I zato sam rekla da je po meni to nefer prema djeci koja ne dolaze iz obiteljskih sredina gdje mame čitaju priču pred spavanje i posuđuju slikovnice i igraju se s djecom svega i svačega.

Takva djeca su već u lošijem položaju zbog samog okruženja, a onda se napravi školski program koji podrazumijeva razvijene predčitalačke sposobnosti, bez da je njhovo usvajanje temeljito razrađeno u predškolskim ustanovama.
Jer ako država uvjetuje nešto, onda mora osigurati sustav koji omogućuje da to nešto svladaju sva djeca koja kreću u školu.

A ne da bude "školski program je za takve i takve, jebiga što baš svi nisu takvi i takvi, pa će oni morati malo više uložiti truda".


I još nešto bitno: ja se ne slažem s onim da djeca u 1. razredu moraju doma radnim danom dodatno raditi.
Ako je dijete u školskom programu od 8 do 16 h, meni je suludo da to dijete u dobi od 6-7 g dolazi doma i onda mora dodatno vježbati.

Kad se to dijete može odmoriti i poigrati?

Mali od frendice je u 1. razredu, škola ima smjensku nastavu, ima dan u popodnevnoj smjeni kad je u školi od 7.50 do 17.45
Kada da to dijete dodatno radi čitanje, ako mu ono ne ide?


Quote:
proab kaže: Pogledaj post
Cmon... pa djeca su ucila citati i pisati tisucama godina bez predskole, vrtica, fakultetski obrazovnog kadra itd.
Moram intervenirat Ali i nisu baš, većina stanovništa je do uvođenja obveznog školstva bila nepismena, oni koji nisu su bili imućni ili išli za crkveni kadar i bili su obrazovani od strane tutora/mentora/učitelja.

Pa obvezno školstvo je i uvedeno kada je razvojem tehnologije nastala potreba za radništvom koje čita/piše.
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2016., 13:49   #114
pa predskolski je i zamisljen tako da razvija predcitalacke sposobnosti ne moze drzava biti tako visoko invlovirana u sve nase sfere zivota da do utancine propisuje bas sve
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2016., 14:04   #115
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post

Moram intervenirat Ali i nisu baš, većina stanovništa je do uvođenja obveznog školstva bila nepismena, oni koji nisu su bili imućni ili išli za crkveni kadar i bili su obrazovani od strane tutora/mentora/učitelja.

Pa obvezno školstvo je i uvedeno kada je razvojem tehnologije nastala potreba za radništvom koje čita/piše.
Pa jesam ja igdje tvrdila da su sva djeca ucila pisat? Nisu, ali ona koja jesu nisu prvo isla u predskolu da im po najmodernijim metodama razviju predcitalacke vjestine, nego uzmi pisaljku i uci.

Uostalom pismenost je bila koliko znam dosta rasprostranjena u starom egiptu, mesopotamiji, grckoj, rimu i imali su sutave skola makar naravno ne u obimu kao danas..
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2016., 15:19   #116
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
Ok, bila sam neprecizna, ajmo onda uzeti da je norma dobre prečitalačke, s kojima bi svako dijete trebalo moći svladavati školski program.

A ako je to norma za ulazak u školski sustav, onda to ne može biti prepušteno roditeljima, i ne može biti stav "roditelji sve očekuju od vrtića/škole".
pa je norma
imas testiranja za skolu
koja su u ozujku/travnju i do rujna se cuda mogu napraviti ili se skola moze odgoditi i svasta nesto u tom rpocesu napraviti

jefitnije od skolske medicine je testiranje djece u vrticima, visegodisnje pracenje i upucivanje na vrijeme. zasto se to ne radi ili se radi traljavo, jbg. ne znam.

sjecam se kak si bila protiv odgoda skola
jbg, da, neki roditlelji (ako izuzmemo one koji radi komoditeta/duzeg ljetovanja djetetu odgode skole) ipak odrade posao strucnjaka i djetetu olaksaju skolovanje. ne silovanjem procesa preranog ucenja, nego odgodom ucenja i vise igre.
neka ne budu prepoznata i budu ugurana u sustav prerano i nespremni.

kak je ova rasprava pocela o djetetu koje ima predcitalacke probleme, ajde da jos jednom nacrtam gdje je sve zapelo:

-dijete je islo u vrtic (koji ima ili psihologa ili logopeda, a sigurno dve educirane odgajatlejice i proslo je program predskolskog odgoj)
-dijete ima roditelja koji je odgajatelj po struci, dakle mora znati poticati predcitalacke spsobnosti, u opisu posla joj je
-dijete je bilo na testiranju u skoli (koja ocito ima logopeda, ne znam tko je njoj radio testiranje i kako, al jbg, mogao se logoped tada naci)

gdje je zapelo da se nije prepoznalo sto treba razvijati?
tko bi trebao snositi odgovornost?

ne sumnjam da ce curica to nadoknatiti, ali niti njoj treba taj stres, niti se na njenom primjeru treba pricati da djeca trebaju nauciti citati prije skole jer ce im u skoli biti lakse, niti drzava treba placati suvage za stariju djecu.
prevencija je uvijek dalekoooo dalekoooo jeftinija.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2016., 17:32   #117
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
pa predskolski je i zamisljen tako da razvija predcitalacke sposobnosti ne moze drzava biti tako visoko invlovirana u sve nase sfere zivota da do utancine propisuje bas sve
Ali država kreira školski program, a za svladanje početka programa 1. razreda su trenutno potrebne razvijene predčitalačke sposobnosti.
Država onda apsolutno mora osigurati da polaznici 1. razreda zaista imaju te osobine razvijene, a ne da to prepušta roditeljima (koji većina ni ne znaju što znači pojam "predčitalačke vještine").

Dosta je jednostavno, ako država u predškolskom obrazovanju to ne osigurava svoj djeci (i to da je svima jasno što se treba odraditi i što djeca trebaju svladati), onda školski program nema što biti baziran na principu "krećemo od pretpostavke da su svi to svladali".


No da skratim, moj u ovom sustavu dobro prolazi, ali meni je zaista žao prvašića koji kući moraju vježbati slova nakon 8 h provedenih u klupi.
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2016., 17:36   #118
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
niti se na njenom primjeru treba pricati da djeca trebaju nauciti citati prije skole jer ce im u skoli biti lakse
Gle, slažem se s većinom što pišeš (zato ni ne komentiram ), al naravno da je trenutno mom, tvom i Summerinom djetetu mnogo lakše, da se oni fino sjede i ulažu energiju u pisanje slova najurednije što mogu, da zadaću naprave u 10ak min i idu se igrati.
Tj da imaju 1. razred kakav smo mi imali (iako ja recimo nisam uopće znala slova kad sam kretala u školu, al gledala sam udžbenike i neusporedivi su)
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2016., 17:57   #119
mi smo danima pisali one uzasne kose crte od kojh mi se plakalo od ocaja

htjela samnreci, predskolski program je propisan, i ako se vodi kako treba djeca ce usvojiti predcitalacke vjestine.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2016., 18:03   #120
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
Gle, slažem se s većinom što pišeš (zato ni ne komentiram ), al naravno da je trenutno mom, tvom i Summerinom djetetu mnogo lakše, da se oni fino sjede i ulažu energiju u pisanje slova najurednije što mogu, da zadaću naprave u 10ak min i idu se igrati.
Tj da imaju 1. razred kakav smo mi imali (iako ja recimo nisam uopće znala slova kad sam kretala u školu, al gledala sam udžbenike i neusporedivi su)
Ne bih ja baš bila tako sigurna u to. Moj stariji sin je ludio od dosade prva 2-3 razreda. Zapravo mi je drago da je otvoreno pokazivao svoje nezadovoljstvo jer mi je to bio signal da više pozornosti na njegovog mlađeg brata koji nije buntovnik po prirodi. A sjećem se i svog užasa, ja sam zaista mislila da sam kažnjena u prvom razredu dok sam morala danima vući iste besmislene crte, a ja sam već znala čitati i pisati. Ali ni ja nisam bila buntovnica, vukla sam te crte i pitala se zašto sam u kazni :-(.

Kad bi se to moglo birati, meni bi bilo draže da su moja djeca krenula u školu s minimalnim znanjem čitanja i pisanja ili bez njega. Mlađem sinu sam otela i sakrila sve slikovnice koje navode na učenje slova i brojeva, nažalost nije pomoglo.

Školski program je prilagođen prosječnoj djeci, ne bistrićima.
onix is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:26.