Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.05.2005., 10:32   #1
Jamac = sudužnik. Koja je razlika?

Dakle zanima me koja je razlika izmedju jamca i suduznika, u naplati kredita, u godinama, u placi...?

Meni se to cini isto?!
suncica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2005., 10:54   #2
Sudužnici su fizičke ili pravne osobe koje pristupaju ugovoru o kreditu uz dužnika, korisnika kredita iz razloga što isti ne ispunjava uvjet kreditne sposobnosti. Dužnik i sudužnik odgovaraju jednako i sudužnik može biti pozvan na plaćanje dospjele obveze prije ili istodobno sa glavnim dužnikom.
Dakle, sudužnik ti podeblja kreditnu sposobnost.
A jamac je..jamac..on fino nahebe ako dužnik (i sudužnik) ne ispunjava obveze prema vjerovniku (banci).
alMAhler1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2005., 11:22   #3
Quote:
alMAhler1 kaže:
Sudužnici su fizičke ili pravne osobe koje pristupaju ugovoru o kreditu uz dužnika, korisnika kredita iz razloga što isti ne ispunjava uvjet kreditne sposobnosti. Dužnik i sudužnik odgovaraju jednako i sudužnik može biti pozvan na plaćanje dospjele obveze prije ili istodobno sa glavnim dužnikom.
Dakle, sudužnik ti podeblja kreditnu sposobnost.
A jamac je..jamac..on fino nahebe ako dužnik (i sudužnik) ne ispunjava obveze prema vjerovniku (banci).
a jesi ga objasnio svaka čast.
znači sudužnik ne najebe ako dužnik ne ispunjava obveze prema vjerovniku (banci)?
__________________
peku me oči.
chiquita is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2005., 11:25   #4
Mislim da sam objasniLA da je sudužnik isto što i dužnik.
U cemu je problem?
alMAhler1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2005., 11:45   #5
Quote:
alMAhler1 kaže:
U cemu je problem?
u faci.
__________________
peku me oči.
chiquita is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2005., 11:48   #6
Quote:
chiquita kaže:
znači sudužnik ne najebe ako dužnik ne ispunjava obveze prema vjerovniku (banci)?



Pojednostavljeno, bolje je biti jamac nego sudužnik.Od jamca se vjerovnik naplaćuje nakon što se obratio dužniku, dok se od sudužnika može naplatiti isto kao i od glavnog dužnika, znači bez da se obratio glavnom dužniku za ispunjenje obveze.
Brazil is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2005., 14:34   #7
"Od jamca se vjerovnik naplaćuje nakon što se obratio dužniku, dok se od sudužnika može naplatiti isto kao i od glavnog dužnika, znači bez da se obratio glavnom dužniku za ispunjenje obveze."

Zasto bi se banka obratila suduzniku prije? Banka igra en-ten-tini prije nego odluci koga ce??

Ako imas racun u toj banci "sjedne ti" na racun i uzme lovu. Ako ne platis onda ti prvo salju opomenu i sl. Ne vjerujem da traze suduznika prije ... kako to tocno funkcionira??
suncica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2005., 08:43   #8
Kod nas u osiguravajućoj kući, bilo nam je sasvim svejedno da li si sudužnik ili jamac. Tj. opomene bi išle prema svima, nakon toga tužba, a nakon toga prisilno sjedanje na plaću onome tko ima raspoloživa sredstva.

Kada bolje razmislim ne*ebao bi onaj koji nije imao kredita ili nekog zaduženja na plaći jer po zakonu mora dio ostati za život. Stoga, čija su sredstva bila dostupna od njega bi se naplaćivali. E sada, isti je taj, bilo sudužnik bilo jamac, mogao tužiti glavnog dužnika i potraživati ta sredstva...ali... to traje i traje i traje, pa uglavnom jamci ili sudužnici na kraju i otplate taj kredit...
__________________
Jump-Jump
Jump-Jump is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2005., 09:00   #9
sudužnika možeš imati iako si kreditno sposoban.

sudužnik i dužnik su jednako odgovorni za plaćanje kredita što znači da im se istovremeno može upućutiti poziv na uplatu u slučaju neplaćanja kredita, kao što se može uputiti prvo jednom ili drugom. dakle, bio dužnik ili sudužnik - svejedno je.

jamci ispunjavaju obveze prema kreditoru tek ako to dužnik ili sudužnik ne učine. uz uvjet da postoje D i S, jamac je tek 3. na listi.
bobica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2005., 09:05   #10
Quote:
bobica kaže:
sudužnika možeš imati iako si kreditno sposoban.
točno. ja sam sudužnik sinu i snahi iako su oboje bili i kreditno sposobni i vrijdenost nekretnine -stana je pokrivala kredit s kamatama...i hipoteka uzeta kao jamstvo.
da i slučajno sam tada imala manje od 65 godina i relativno dobru mirovinu.
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2005., 13:24   #11
Quote:
bobica kaže:
sudužnika možeš imati iako si kreditno sposoban.
Ne kužim baš. Zašto bi neko bio sudužnik nekom ko ima kred. sposobnost?
alMAhler1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2005., 14:14   #12
Quote:
alMAhler1 kaže:
Ne kužim baš. Zašto bi neko bio sudužnik nekom ko ima kred. sposobnost?
npr. kupuješ stan s bratom i želiš podijeliti trošak i odgovornost - jednostavnije je i jeftinije dići jedan kredit i biti dužnik i sudužnik nego dva kredita.
bobica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2005., 14:42   #13
ahaaaa...
alMAhler1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2013., 13:25   #14
Ako sam ja suduznik prijatelju za kredit za stan . Gdje mu je nekretnina jemac. Ako on ne placa svoje obaveze i predju na mene da li automatski i stan prelazi u moje vlasnistvo ?
stranka is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2013., 14:07   #15
Quote:
stranka kaže: Pogledaj post
Ako sam ja suduznik prijatelju za kredit za stan . Gdje mu je nekretnina jemac. Ako on ne placa svoje obaveze i predju na mene da li automatski i stan prelazi u moje vlasnistvo ?
Nekretnina ne može biti 'jamac'. Jamac je osoba od koje će banka nastaviti otplatu rata, u slučaju da korisnik kredita prestane s otplatom. Ako prilikom ugovaranja, korisnik kredita nema dovoljno velika primanja da bi mogao platiti mjesečnu ratu, tada mu banka predlaže da si nađe sudužnika - čija će se primanja zbrojiti s primanjima korisnika kredita. Ni jamac, ni sudužnik nemaju nikakvo pravo na nekretninu. To pravo ima jedino banka, koja uspostavlja založno pravo (hipoteku). A vlasnik stana ostaje korisnik kredita...

Nađi si dobrog odvjetnika da ti detaljno objasni sve ove pojmove i koji sve postoje rizici za tebe.
berd_as is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2013., 14:29   #16
Quote:
stranka kaže: Pogledaj post
Ako sam ja suduznik prijatelju za kredit za stan . Gdje mu je nekretnina jemac. Ako on ne placa svoje obaveze i predju na mene da li automatski i stan prelazi u moje vlasnistvo ?
Da i stan i novčana naknada za duševne boli! (šalim se)!

Nadam se da bi sudužnik tek trebao postati, tako da još imaš priliku odustati.
Kao što ti je @berd_as već napomenuo konzultiraj se s nekim pametnim, jer s ovakvim predznanjem bi lako mogao ostati bez gaća!
Također moraš biti svjestan roka otplate takvog kredita, (smanjena kreditna sposobnost)...
Pamet u glavu!
SCHNITZER is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2013., 08:48   #17
sudužnik - molim savjet

Molim nekoga za iskustva i savjete...

Upitana sam da budem sudužnik za dizanje stambenog kredita na 30 godina....radi se o užoj obitelji tj.sestri...ona navodno nije kreditno sposobna, i imala je nekakav dug u rba banci od 5000 kn koji nije platila...

rata bi joj bila 1500 kn na 30god. (neto joj je oko 3500 kn). Išla bi hipoteka na kuću koju kupuje i sudužnik koji bi trebala biti ja... ja nemam nikakvih kred.zaduženja i redovito plaćam sve obveze,i nisam u minusu
plaća mi je cca 5000 kn.

Zna li netko što za mene nosi to sudužništvo, da li se može napraviti nekakav ugovor gdje bi se stavilo da se nakon prve neplaćene rate banka naplati od nekretnine tj da im uzme nekretninu a ne da meni sjeda na plaću?
Radi se o tome da je ona često u stisci s novcem (muž ne radi, malo djete u kući, plaća podstanarstvo) tako da postoji realno vjerojatnost da će se u sljed.30 godina desiti nešto da možda neće imati za ratu....možda i neće ali predug je to period...
a ja bih joj htjela pomoći a i osigurati se nekako ako je moguće jer u budućnosti i ja planiram dići nekakav stambeni kredit.

molim za savjete....please
nata007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2013., 09:01   #18
ako planiraš dizati kredit pazi - kod izračuna kreditne sposobnosti sudužništvo ti se računa kao tvoj kredit i za taj iznos ti se umanjuje kreditna sposobnost sljedećih 30 godina. tako je bilo kad sam ja dizao kredit prije pet-šest godina.
ovaj drugi dio vezano uz naplatu neplaćenog duga sjedanjem na nekretninu, a ne na plaću sudužnika se možda i može dogovoriti iako ne znam zašto bi banka na to pristala.
puno im je jednostavnije sjesti na tvoje prihode.
__________________
Svaki put kad pomislim da sa mnom možebit nije baš sve u redu dođem na forum i odmah mi je lakše :D (by Cats)
solar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2013., 11:56   #19
sudužnik - molim savjet

Da li bi to onda značilo da ako sam sudužnik za ratu kredita od 15oo kn na 30 god da mi se onda umanjuje za taj iznos moja kreditna sposobnost?

čitala sam izjavu jedne osobe koja ima takav problem da bez obzira na to što je u ugovoru pisalo da će se u slučaju neplaćanja banka namiriti prodajom nekretnine, banka je njemu sjela na plaću!!!!
čemu onda ugovor ako to ništa ne vrijedi?
nata007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2013., 12:14   #20
Quote:
nata007 kaže: Pogledaj post
Da li bi to onda značilo da ako sam sudužnik za ratu kredita od 15oo kn na 30 god da mi se onda umanjuje za taj iznos moja kreditna sposobnost?
da

Quote:
nata007 kaže: Pogledaj post
čitala sam izjavu jedne osobe koja ima takav problem da bez obzira na to što je u ugovoru pisalo da će se u slučaju neplaćanja banka namiriti prodajom nekretnine, banka je njemu sjela na plaću!!!!
čemu onda ugovor ako to ništa ne vrijedi?
i ja sam čuo da se tako radi.. vjerojatno postoji više mogućnosti pa banka izabere njima najjednostavniji put naplate.
__________________
Svaki put kad pomislim da sa mnom možebit nije baš sve u redu dođem na forum i odmah mi je lakše :D (by Cats)
solar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:28.