Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.04.2006., 21:12   #41
Teorija da ljudi koji lažu gledaju DESNO GORE se bazira na tome da osoba u tom trenutku upotrebljava maštu, tako da bi laičko pretpostavljanje istinitosti izgovorenog moglo vrijediti samo na točna pitanja tipa o prošlosti(di si bio, koliko si potrošio...) a ne na neka na koja treba izgovoriti ono što će napraviti u budućnosti...
da se odmah kažem ne studiram psihologiju, niti ništa u tom stilu tako da je ovo bilo čisto logično zaključivanje
 
Odgovori s citatom
Old 10.04.2006., 21:18   #42
Quote:
chrissy kaže:
A sad jedno glupo pitanje; ako je to stvarno tako, ima li kakve veze dal je osoba koja laže ljevak ili dešnjak!? Mislim, ako vrijedi obrnuto za ljevake, onda opet nikakva korist od toga...

Kaj se laganja tiče, na meni se vidi iz svemira da lažem - pocrvenim ko paprika... osim kad samu sebe uvjerim da je ono kaj govorim ustvari istina (to mogu ako lažem o nečem nebitnom)...

ako je laganje vezano uz to jesi li dešnjak ili ljevak, onda ne znam kako će netko znati da li ja lažem?
ja pišem i lijevom i desnom rukom.

a što se tiče crvenjenja, ja se zacrvenim kad govorim istinu a neugodno mi je to reći ili kad se zbunim.
Eli_jana is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2006., 21:18   #43
Nismo mi to rješavali, ali u gotovo svakom testu ličnosti koji smo rješavali postoje takva pitanja. Nakon što rješiš nekoliko testova, postanu ti sumnjiva takva pitanja, a i osjećaš se ko ubojica i lopov ako iskreno na njih odgovaraš pa sam danas otišao na Katedru za eksperimentalnu psihlogiju i raspitao se o njima.

Ovo kaže gugl

a na wikipediji nisam ništa našao.

Ako želiš, mogu ti sutra saznati više o skalama, ali u principu više o njima ćemo slušati na četvrtoj godini u sklopu kliničke (a vjerojatno i ranije u sklopu ličnosti).
__________________
POTPIS
wuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2006., 21:19   #44
da, al zdravorazumsko, kako ti kažeš, logičko zaključivanje nije uvijek i najbolje.

negdje sam nedavno čitala/čula/gledala da je neko najnovije istraživanje opovrgnulo dosadašnje vjerovanje da se lažljivci meškolje kod laganja, da su strašno nervozni, ne znaju kuda bi s rukama i slično. oni tvrde da laganje zapravo iziskuje iznimnu koncentraciju, pa su kod laganja ljudi apsolutno mirni.

ja se ne bih usudila toliko generalizirat po tom pitanju.
misery- is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2006., 21:27   #45
Quote:
wuk kaže:
Ako želiš, mogu ti sutra saznati više o skalama, ali u principu više o njima ćemo slušati na četvrtoj godini u sklopu kliničke (a vjerojatno i ranije u sklopu ličnosti).
ma ne, ne zanimaju me skale nešto previše. samo sam mislila užicat neki link, od vas s filozofskog. rekoh, možda vi imate neke uber linkove

to ti je zapravo ponovna dobrodošlica na Psihologiju od mene
misery- is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2006., 21:36   #46
Baš bi bilo lijepo da netko s autoritetom zaključi ovu temu (ili barem onaj bapski dio) na način da službenu ustvrdi da to u koju stranu gledaš, trepćeš li ili ne, dišeš li ili ne i ostali kvazi-znakovi NE mogu ukazati na to laže li osoba ili ne.

Luda, ti si čitala Sacksovog Čovjeka koji je zamijenio ženu sa šeširom. Sada ću pokušati skenirati nekoliko stranica pa da ljudi pročitaju jer stvarno pišu vrlo korisne stvari vezane uz ovu temu.

Dok to ne učinim, samo da kažem da je zaista glupo nastaviti ovu temu u tonu da ako gledaš gore desno lijevim okom, desnim okom si dotaknuo vrh nosa lažeš.
__________________
POTPIS
wuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2006., 21:41   #47
Quote:
Luđakinja kaže:
ma ne, ne zanimaju me skale nešto previše. samo sam mislila užicat neki link, od vas s filozofskog. rekoh, možda vi imate neke uber linkove
Kažem ti, mogu se raspitati...
filozofski hihihih

Quote:
Luđakinja kaže:
to ti je zapravo ponovna dobrodošlica na Psihologiju od mene
__________________
POTPIS
wuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2006., 23:14   #48
Molim vas da pročitate ove 4 stranice, pa da ih prokomentiramo.

prve dvije
druge dvije*

Oliver Sacks
Čovjek koji je zamijenio ženu sa šeširom
poglavlje 9

Što kažete?

* - ispričavam se na lošem skenu, ali spajam se preko modema i patim
__________________
POTPIS
wuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2006., 00:31   #49
Bio sam davno čitao o tome... obzirom se bavim glumom već dosta dugo...

Pisalo je nešto u stilu da kada čovjek laže, svjestan je da se primjeti, stoga pokušava što više može prikriti znakove koji bi ga odali. Dakle, njegovi su pokreti više mehanički, i jako minimizirani. I primjeti se da njegovo ponašanje odstupa od uobičajenog. Što je lako uočljivo kod osoba koje poznaješ, a dosta teže kod nepoznatih. Ovo sa pogledima većina ljudi zna i pravi lašci izbjegavaju skretanje pokreta. Nekom ide a nekom ne. Laganje je komplicirana vještina. Također, često je prisutna tahikardija (ubrzan puls > 90 o/m), znojenje, nervoza ili sasvim suprotno. Ovisi o čovjeku.

P.S: Kažu da su najbolji glumci oni koji su najviše patili u životu. Upravo zato što cijeli život pokušavaju skriti ono loše što im se dogodilo.
Opomena is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2006., 10:06   #50
evo, ti primjer lazi koji smo mi proveli na ispitanicima sa faxa i ustvrdili da se laz izrazava najcesce mimikom odnosno pokretima ruku , a sto se tice skala za utvrdivanje licnosti u vecini slucajeva nisu pouzdane i ne mozemo se osloniti na njih.
__________________
teznja prema vijecnosti , sputava nas u sadasnjosti
Iraclis is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2006., 21:07   #51
Smile

Quote:
d22 kaže:
kako prepoznati kad netko laže (u smislu fizičkih pokazatelja)?

Ako se radi o meni poznatoj osobi, znat ću po ponašanju te osobe da laže, ili u najmanju ruku da nešto "mulja". Jednostavno se primijeti.
Kad mi se kolege na poslu obraćaju s nekom zamolbom, obično "osjetim" ako se
razilaze od istine.
trommel is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2006., 22:38   #52
Smile

Quote:
Doloromos kaže:
Mene zanima dali ljudi laze jer su zli ili svaka osoba misli dobro u dusi?
Normalno da postoje oni koji lazu jer su zli, jer spletkare nesto, zele nesto u svoju korist i nije ih briga sta mogu povrijediti nekoga. ali mislin da vecina ljudi laze iz ''prakticnih'' razloga. ja npr. kad znan da cu ako odgovorim istinu morat objasnjavat na dugo i na siroko, onda smuljan nesto. to je laz koja ne moze nikog povrijedit ili nesto tako. Inace, mogu rec samo za sebe, uvik kad lazen iman na umu nesto dobro! Bila to neka glupost ili nesto vece, uvik zelin postic nesto dobro(iskljucujuc laganje profesorima )
netko je tu napisa da covjek koji laze, zapravo laze sebi.. slozila bi se s tim ali samo sta se tice osjecaja (nece lagat sebi da nije ukrao coca-colu. svjestan je da je to laz (osim ako nema psihickih problema)i da on laze, ali je pitanje koliko je uvjerljiv). govorim iz vlastitog iskustva.. nekad smo u stanju sebe uvjerit da je nesto istina i tada tu osobu jaaako uvjerljivo lagat, jer je nama istina.. evo primjer: volis nekoga, i nakon nekog vrimena ljubav izblidi. ali ti se ne mozes pomirit s tim, ne mozes prihvatit da vise ne volis tu osobu, nego sam sebe uvjeravas da je volis. Ali tvoje ponasanje govori drugacije, nisi vise happy kad si s njim/njom, ne pricas vise s njim/njom, zamara te bit s njim/njom. I kad ti osoba predoci taj problem , ti ga/ju uvjeravas da ga volis. ti si sebe uvjerio u to, i tako uvjerljivo to govoris, da ti ta osoba mora povjerovati.iako on vidi po postupcima da lazes govor pari tako iskren..
mozda san otisla daleko od teme, skuzajte... sve ja to povezujen s laganjem..
__________________
Your heart is not open so I must go
The spell has been broken, I loved you so
Freedom comes when you learn to let go
Creation comes when you learn to say no

*nimfa*
fairy godmother is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2006., 15:58   #53
Gledala sam u jednom filmu a pokazalo se kao tacno....kad zelite videti dal vas neko laze treba posmatrati oci.Ako osoba prica i gleda prema gore u levu stranu pokusavajuci se prisetiti price onda govori istinu....dok dok gleda gore u desno onda izmislja..ima tu neko logicko objasnjenje...valjda je desna strana mozga zaduzena za mastu a iz leve crpimo ono sto se stvarno desilo.
Ja sam par puta isprobala tu metodu gledajuci neke kvizove kad dodje neka poznata osoba i isprica neku neobicnu pricu i onda ucesnici treba da kazu dal je to istina ili ne.....i stvarno funkcionise..uvek sam pogodila
 
Odgovori s citatom
Old 18.04.2006., 21:24   #54
E da, jel bi mi mogao tko reći kako se zove ili preporučiti kakvu američku knjigu ili neku drugu{super ako ima u hrv} koje se često reklamiraju u Cosmu ili na Opri, a pisali su je razni psiholozi nešto u stilu:
Body language, pa unutra kako prepoznati da se nekome sviđate, da vam laže, da mu je neugodno i sl.
Please
To me već dulje vrijeme zanima, ali tu kod nas u Zg-u tog nema..
__________________
Ništa mi neće ovi dan pokvarit
Fortes fortuna iuvat!
emo§ion is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2006., 21:27   #55
već nekoliko puta napisano, Alan Pease: Govor tijela. knjižica prepupuna ilustracija, i sasvim dovoljna za to što tebe zanima
misery- is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2006., 21:38   #56
Quote:
Luđakinja kaže:
već nekoliko puta napisano, Alan Pease: Govor tijela. knjižica prepupuna ilustracija, i sasvim dovoljna za to što tebe zanima

Bila sam lijena pročitati čitavu temu..
Fala
__________________
Ništa mi neće ovi dan pokvarit
Fortes fortuna iuvat!
emo§ion is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2006., 10:09   #57
samo da kratko napisim-zadnja istrazivanja su utvrdila da se prilikom svjesnog laganja u covjeku luci jedna vrsta hormona koja se iz mozga sljeva u spuzvastu opnu nosa koji potice refleks cesanja!!
znaci kad se cesu istodobno vas i lazu!!!!
ana_zna is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2007., 23:09   #58
Govor tijela

Može mi netko nešto reć o ovom, i može li preporučit koju knjigu/dokumentarac na tu temu?
Lipi_Macan is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2007., 23:20   #59
Utipkaj u trazilicu ˝govor tijela˝ i proguglaj malo. Iznenadio bi se sto se sve na netu moze naci... Taj internet je cudo!
Charmeine is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2007., 23:28   #60
Quote:
Lipi_Macan kaže: Pogledaj post
Može mi netko nešto reć o ovom, i može li preporučit koju knjigu/dokumentarac na tu temu?
Navodno ako sugovornik gleda lijevo onda stvara (izmišlja) odgovor iliti laže, a ako gleda desno onda se prisjeća iliti govori istinu...
zoser is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:05.