Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.11.2011., 20:09   #41
Nisam uvijek tako hladna da ne dam, nekad dam nekad ne...
par puta sam i kupila na dolcu "puslek" od bakica za 1-2kn, samo zato sto mi ih je bilo zao...
Pokusavam procijeniti dal muljaju ili ne...
Jedna zena je bila jedno vrijeme u domjanicevoj na kvatricu stalno s bebom prosila, ko joj ne bi dao novce kad tam sjedi s jadnim djetetom...al nakon nekog vremena, rodila je i drugo pa je opet tam sjedila...u zadnje vrijeme je ne vidam...
Mislim ak nemas love za hranit 1 dijete, nemoj se jebavat i radat jos....
huskybucka is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2011., 20:14   #42
Kod nas je na periferiji grada poslije rata niklo romsko naselje, ono par satora, nesto slkepano od drveta i pokoji mercedes, tako da su po kaficima redovito ordinirali ti nasi 'lokalni' cigani. Rijetko kad nisam dala po marku, cigaru, ali u nekoliko navrata nisam imala ili nisam dala, pa su me par njih pocele proklinjati, kao-dabogda ti za lijeka trebalo-e pa od tad ne dam!
Branwen is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2011., 20:27   #43
Obzirom da se poslovno često susrećem s prosjacima, mogu reći da se, barem na ulicama Zagreba, uglavnom radi o prosjacima profesionalcima koji u par dana zarade onoliko koliko mi za cijeli mjesec. Nema razlike radi li se o starcima ili djeci. Iz tog razloga, ne dajem im ništa, a jedino na svom terenu imam bakicu kod koje sam bio doma i znam kako živi, pa od nje kad ju vidim na raskrižju kupujem poljsko cvijeće. Kod skitnica je životna situacija drugačija, ali isprosjačeni novac troške isključivo na alkohol i cigarete, tako da i tu nema smisla darivati. Bolje dati novac/hranu/što-već nekomeu svom susjedstvu za koga stvarno znaš da mu treba, a ne (p)održavati pravu industriju.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2011., 20:39   #44
Quote:
SugarPlum kaže: Pogledaj post
Upravo sam malo zujala po Fespuku i naišla na zanimljiv status u kojem je kolega napisao kako ga je žena na ulici, plačući, molila da joj kupi kruh i mlijeko.

Netko ga je upitao što je na kraju napravio - moram priznati da sam očekivala da će reći da ju je samo zaobišao, no odgovor me prilično ugodno iznenadio - osim kruha i mlijeka, kupio joj je i dva jogurta i malo povrća.

Svi smo navikli na žicanja po ulicama, i ako se netko od nas čak i sažali nad nekim - kolike su šanse da se naš novac ne iskoristi na cigarete i alkohol?
Postoji i ona taktika koju neki upotrebljavaju - kupiti hranu umjesto dati traženi novac. Neće se buniti onaj kojemu je stvarno potrebno.

Još jedan primjer -
sjedim s dečkom u šatoru na Jelačićevu trgu i u 20 minuta su nas tri, očito beskućnika, žicala za par kuna. Nisam se obazirala jer mi je dečko rekao 'Kada bismo tako svakome tko nas žica dali, što bi onda nama ostalo?'
Ne znam, stvarno mi je užasno teško tako ignorirati nekoga kada stvarno više ne mogu znati za što točno toj osobi novci trebaju.

Što vi radite u takvim situacijama, kakav je vaš stav?
Ako nekog vidiš da zbilja umire pred tobom od gladi, normalno bi mu bilo pomoći... Da se tako razmišljalo poslije Drugog svjetskog rata prema jevrejima sad ih ne bi bilo...

Sve neka priča o civilizaciji, ali jebo ti tu civilizaciju u kojoj je neočekivano, nenormalno pomoći nekom kome to zbilja treba.
Marian Oden is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2011., 21:12   #45
Žao mi je starih ljudi, ali oni najčešće ne prose već prodaju cvijeće npr. Bila je tak jednom ljetos neka bakica koja je napravila male buketiće od poljskog cvijeća i prodavala ih za kunu. Kak sam sjedila na kavi, dođe ona do mene i frendice, a ima tak neki jadni skvičeći glasić, da eto ne želi baciti ovih 5 što joj je ostalo pa ako hoćemo kupiti za 5 kuna sve. Meni srce puklo, uzela sam sve, ona otišla sretna ko nova godina, još je i pogrbljena bila
My Name Is... is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2011., 21:59   #46
Ne znam jeste li znali, ali za vrijeme Turaka na našim prostorima je bilo puno skloništa za beskućnike i nemoćne u svakom smislu te riječi. Jedno dugo vrijeme su se tadašnji velmože natjecali koji će izgraditi bolje zdanje i bolje udovoljiti onim koji nemaju.
Upravitelji takvih institucija su bili vrlo cijenjeni.

Znanstvenicu su otkrili da samo ljudi, merkati i afrički psi brinu o bolesnim članovima svog čopora.
Smatram da se gola osnova humanosti ogleda u brizi baš za takve.
Obzirom da je unazad 200-tinjak godina profit jedini Bog kojem se čovjek moli, briga za ostavljene je u drugom planu i ne donosi zaradu.
Da li je to zakon prirode, da li je to korak u evoluciji (najjači opstaje)...otkrit će generacije iza nas.
Omaha is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2011., 22:14   #47
Quote:
faspy kaže: Pogledaj post
zasto kazes "oni" to je jako ruzno,okvalificirati nekoga samo zato jer je rom ili cigan,ne bojim se rec tu rijec jer ju izgovaram sa postovanjem,to su ljudi kao i svi mi drugi,ima dobrih roma ima i losih,kao sto ima dobrih hrvata i losih hrvata.
Nisam imala namjeru okarakterizirati ih. Većinu posta sam pisala o Romima i da ne ponavljam 10 puta Rom ili Romkinja, a pričam cijelo vrijeme o njima, koristila sam zamjenicu.
munchen is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2011., 22:33   #48
Quote:
Omaha kaže: Pogledaj post
... Smatram da se gola osnova humanosti ogleda u brizi baš za takve...
Skoro apsolutna većina ljudi nema posla s takvima, nego s onima koji na taj način živ i zarađuju za život.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2011., 22:52   #49
Žalosno je što sve manje vjerujemo ljudima kad traže pomoć.
Još žalosnije što je to više nego osnovano budući da su varalice na svakom koraku.

Ponekad me sram što sumnjam u tuđu bijedu, ali eto sumnjam, jebiga, i svaki put iznova procjenjujem koliko je netko zaista gladan/jadan/bespomoćan.

Ali kad bilo tko traži hranu, ako imam, dam...za novac sam već skeptična, iako, kad gledaš... ako čovjek jedinu utjehu pronalazi u cigaretama, tko sam ja da mu kažem da je bolje da si kupi kruh? I to je prilično simptomatično - čeznuti, živjeti za cigare ili pivo, samo da ne razmišljaš o surovoj stvarnosti.

Bude mi neugodno reći da nemam kad izađem iz svog auta, našminkana i namirisana - premda nekad zaista nemam ni za sve svoje potrebe. Izvana izgleda da imam. On sad sigurno misli da sam grozna osoba.

Najviše se sažalim nad ljudima koji se na bilo koji način trude pa prodaju neke svoje rukotvorine ili nad tim bakicama sa cvijećem... to me svaki put potrese...taj trud, ta borba, to "negotovanstvo", ma koliko sam "proizvod" bio nepoželjan.

Mislim da je pogrešno zbog jednog lošeg iskustva odlučiti više nikome ne pomagati, jednako kao i odustati od suprotnog spola jer te jedan pošteno sjebao .

Ali lakše je tako - strpati sve u kategoriju "muljatori, lažljivci, gotovani, lijenčine" nego promisliti, sažaliti se, dati koliko možeš... biti čovjek.
Ovako si to u startu makneš s dnevnog reda i daš si razlog da o tome više ne razmišljaš.
hard-candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2011., 23:49   #50
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
a nitko ne pita baku gdje joj je mladost otisla?
Kako to misliš?
Ruralna is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2011., 00:18   #51
Quote:
Ruralna kaže: Pogledaj post
Kako to misliš?
Ne poštuje čovjek starije ljude, jbg...
Marian Oden is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2011., 00:48   #52
Quote:
BANANAFISH kaže: Pogledaj post
Imam malo drugačiju dilemu od ove navedene. Svaki put kada vidim ljude koji
kopaju po kontejnerima, imam potrebu prići im i ponuditi novac. Bojim se da ih ne uvrijedim, jer oni ne prose. Što mislite?
pa dobar dio njih nije baš kruha gladno..

evo imam ja jednog u kvartu, nedavno kupio stan za cca 100000eura, nije da on to nešto taji, čovjek imao love od prodaje zemljišta kako mi je rekao, a to što skuplja boce - u penziji je, i pere ga nervoza pa se tako smiruje

jedan drugi pak, kad ga vidim u dućanu košarica puna raznih i ne tako jeftinih stvari, igra loto, i tako.
mislim da ti ova dvojica ni ne bi uzeli lovu, ali ako imaš boce - može!

ne kažem da nema onih koji gladni kopaju kontejnere u potrazi za bocama, ima naravno.
nekima je to pak biznis.

onaj prvi ima i auto gdje pohranjuje sve te boce, onako pokrivene dekicom (da netko ne ukrade valjda)
indian is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2011., 08:44   #53
Quote:
Marian Oden kaže: Pogledaj post
Ne poštuje čovjek starije ljude, jbg...
postovanje se ne zasluzuje godinama

tako imam poznanika koji je nebrojeno puta objasnjavao u drustvu kako smo mi koji imamo legalan posao budale, jer njemu ne pada na pamet davati novac drzavi i on sve sto zaradi zadrzi za sebe
a kad dode doba da vise nece biti u stanju raditi, onda sto??
svi ce mu biti krivi i on ce imati prava...
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2011., 09:04   #54
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Nikada ne dajem prosjacima i smatram da je davanje prosjacima dugoročno štetno po društvo. Time se naime potiće prosjačenje kao način života.
Quote:
skyon kaže: Pogledaj post
alternativa ?
Uredno plaćaj porez, doniraj Crvenom križu ili dječjim domovima ili drugim udrugama, prijavi se za volontiranje, otvori svoju firmu pa zapošljavaj...
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2011., 09:32   #55
jednom je neka baba u po noći skupljala boce, pa me pitala jel imam boca, pa sam joj dala.
jednom je neka ženska došla i tražila hrane, pa smo dali nešto što smo imali keksa, tijesta, mlijeko i tako nešto.
ovim pijancima što žicaju pred trgovinom za pivo ne dam.
onima koji sam kukumaču ne dam,.
ajd, još ako neko nešto kao prodaje ili svira ili tak..to mi je ok, jer se makar potrudi da napravi nešto kao, a da ne dobije samo na sažaljenje.. iako ni tu većinom ne dam pare, jer ni ja nemam bog zna kolko.
a jednom mi je došla neka ženska pred vrata i kukala kako ima bolesno dijete, kako treba para za liječenje.. i ajd, ja išla nać par kuna kao.. pitam ja, a koju bolest dijete ima..a ova se sva uzjebala- e, e...nešto sa crijevima..
vidilo se iz aviona da sere, al ajd.. dala sam joj čak 2 kuna (jer nisam imala 5, a 10 mi je previše).. tak da većinom ne vjerujem nikom od tih sa kao nekim bolestima, djecom itd.
ako je neko stvarno gladan ili ako mu treba odjeća- ok..
seronjaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2011., 09:42   #56
Quote:
indian kaže: Pogledaj post
evo imam ja jednog u kvartu, nedavno kupio stan za cca 100000eura, nije da on to nešto taji, čovjek imao love od prodaje zemljišta kako mi je rekao, a to što skuplja boce - u penziji je, i pere ga nervoza pa se tako smiruje
Viđam vrlo često jednog mladića (bar bi rekao) kako non-stop nosa prazne boce. Da me traži novce, dao bih mu bez oklijevanja, pa makar mu trebalo za drogu. Jbga, bar se na neki način bori, a skupljanje boca nije lagan posao.
__________________
PPAF Foto VK Flickr
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2011., 10:20   #57
Quote:
Simpsolina kaže: Pogledaj post
Čim si može priuštiti luksuz da kupi cigarete nije mu toliko teško
Cigarete nisu nikakav luksuz.
Osim toga, tebe nitko ne tjera da bilo kome daš bilo što.
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2011., 10:37   #58
Quote:
pobosutljanin kaže: Pogledaj post
Jednom mog prijatelja zaustavi kroner i žica ga pet kuna za pola litre kruha
Eeee, kad je za pola litre kruha, evo cenera odgovori prijatelj u me.
Genijalno, zaslužio je cenera, i ja bih mu dao!
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2011., 10:54   #59
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Cigarete nisu nikakav luksuz.
Osim toga, tebe nitko ne tjera da bilo kome daš bilo što.
Jeste ako nema za hranu sebi i djeci
__________________
Pješčani sat: Daj si operi ta moderatorska usta sapunom. Kakvo je to ponašanje? || makyca: Radije sama, nego ženica. || QuercusRobur: Žirko niti kao beba nije baš kakao u pelenu, nego odmah na WC. || hours: JPK nije napisao ništa nečuveno pametno
Simpsolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2011., 11:03   #60
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
meni kad dodu na vrata pozvoniti , pozovem ih da nesto odrade i zarade si novac
do sada ni jedan/jedna nisu pristali - meni dosta
Eh, upravo tako se i ja postavim.
Ponudim neki posao, da odrade novac koji bi dobili.Također, nikom e se dosada nije radilo.
Pametnom dosta.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:27.