Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.05.2004., 03:16   #81
Davno sam gledala, ali...

Mislim da Cherita nije posebno bitna za radnju, nego je samo simbol izoliranosti (što predstavljaju oni štitnici za uši), i možda se samo veže uz onu poruku: Svatko umire sam.

When people run in circles it's a very very mad world...

Tako se i cijeli film vrti ukrug i na kraju postaje jedan veliki paradoks, možda kao pretpostavka nečega što bi se dogodilo u slučaju neke pogreške, rušenja zakona prirode 8kao što je pogreška bio pad motora i njegovo putovanje u prošlost). Postoji svakodnevni prirodni tok uzroka i posljedica. No, ako se putovanje kroz vrijeme uključi u priču, uzroci i posljedice više nisu toliko jasni (posljedica može doći prije uzroka), pa je takav i film. Što je super, bar meni! Može se zaključiti da su naredbe koje je zec davao Donnieu dovele do cijele drame. Da nije poplavio školu, ne bi tada upoznao Gretchen, i ona ne bi umrla. Da nije zapalio kuću Patricka Swayzea, ne bi mu mama otputovala na onu priredbu s onim avionom s kojeg je pao motor i otišao u prošlost, pa ubio Donniea.

Fate, up against your will...

Dakle, zec je spasio Donniea jer je tako jednostavno trebalo biti. Da nije Donnie ostao živ, ne bi se to sve dogodilo. Samo postojanje zeca govori da se to trebalo dogoditi, jer zec ima ozlijeđeno oko, a ozlijedio ga je Donnie (na kraju kad je pucao u njega nakon što je pregazio Gretchen). Kad se ostvarilo to sve što se trebalo ostvariti, Donnie (pošto je on tako jako pametan) je shvatio da je on uzrokovao to sve, smrt Gretchen, mame, Franka (zeca), i otišao na mjesto gdje se otvorio vremenski prolaz, vratio se natrag u noć pada motora, i odlučio ostati u krevetu ovaj put. So, he's a superhero. Time je spasio njih sve - u jednoj realnosti, ali u nekoj drugoj realnosti dogodilo se sve ono što bi bilo da nije umro. Zbog toga se nakon što on umre svi nesvjesno prisjećaju te druge realnosti dok svira ona značajna pjesma - najbitniji znak je da Frank dodirne ozlijeđeno oko.

I, ima tu još puno detalja kojih se trenutno ne mogu sjetiti (bilo je to davno kad sam film gledala...) A da ne pričam o detaljima koje vjerojatno nisam ni skužila. Ali film je genijalan, prvi film koji sam gledala da nalikuje na Lyncheve Lost Highway i Mulholland Drive, a da nije Lynch. Ako netko zna još neki takav, nek mi kaže, jer umirem od želje da razbijam glavu s nekim apstraktnim, dvosmislenim i kompliciranim sadržajima (s tim da o Donnie Darku nisam uopće puno razmišljala, pa možda i nisam u pravu, za razliku od Lost Highwaya kojeg sam gledala 5-10 puta) Bit ću jako zahvalna!
__________________
it's been agreed that whole world stinks so no one's taking showers anymore
la mer is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2004., 23:10   #82
Dobar
Slažem se s La Mer i Bipolar i nemam baš nešto posebno za nadodati. Svakako ga vrijedi pogledati

Quote:
Dee Pee kaže:
Zakaj je Frank u kinu imao probodeno oko?
Quote:
kozz kaže:
Imao je propucano oko.
Hm, ja sam mislila da je imao probodeno oko jer ga je Donnie ubo nožem u to oko večer prije
Potala is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2004., 11:29   #83
Film poseban i dugo se pamti i razmišlja o njemu (što je u današnje vrijeme postalo rijetkost).
Glavni glumac Jake Gyllenhaal najveće (meni osobno) otkriće u zadnjih nekoliko godina, ustvari od Nortona i del Tora.

Nedavno pogledala Moonlight Mile s njim i Dustin Hoffman i Susan Sarandon - jako dojmljiv... Preporučam...
Black555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2004., 16:10   #84
Quote:
Black555 kaže:
Film poseban i dugo se pamti i razmišlja o njemu (što je u današnje vrijeme postalo rijetkost).
Glavni glumac Jake Gyllenhaal najveće (meni osobno) otkriće u zadnjih nekoliko godina, ustvari od Nortona i del Tora.

Nedavno pogledala Moonlight Mile s njim i Dustin Hoffman i Susan Sarandon - jako dojmljiv... Preporučam...
jakie

(ima topic i o moonlight mile)
hana is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2004., 16:24   #85
Quote:
hana kaže:
jakie

(ima topic i o moonlight mile)
Ne mogu ga naći. Gdje?
Black555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2004., 16:41   #86
hmm..... trazim topic i nemogu ga ni ja nac... nemam pojma... a postojao je sto posto... znam da sam postala tamo ako ne i otvorila ga... probaj nekog moda pitat sta se zbilo
hana is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2004., 23:46   #87
Moonlight mile

evo nasla...
hana is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2004., 21:55   #88
jucer ga pogledah i mislim da je jedan od najglupljih i najnepotrebnijih filmova ikad. niti ima neku radnju. niti me potaknuo da razmisljam. niti ima neku odredenu temu. niti vizualno ocarava. sto se tice glazbe unutra su stvarno najpoznatiji hitovi tih bendova i uopce se ne uklapaju ni pol posto. ide mi na zivce. to sa paralelnim svijetovima se isto uopce ne uklapa u nista. da je barem neki posteni sf.
a pogotovo izrugivanje tome sto je on malo nestabilan, to mi je stvarno odvratno.
antianara is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2004., 22:37   #89
Quote:
antianara kaže:

a pogotovo izrugivanje tome sto je on malo nestabilan, to mi je stvarno odvratno.
izrugivanje? mozes mi to malo objasnit?
hana is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2004., 23:07   #90
Uskoro izlazi director's cut.
__________________
We've all heard that a million monkeys banging on a million typewriters will eventually reproduce the entire works of Shakespeare. Now, thanks to the Internet, we know this is not true.
kozz is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2004., 23:09   #91
Quote:
kozz kaže:
Uskoro izlazi director's cut.
keep us posted
hana is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2004., 23:07   #92
Quote:
hana kaže:
izrugivanje? mozes mi to malo objasnit?
sjeti se scena kad je on kod psihijatrice, opcenito njene reakcije na sve sto on kaze i ono kad on pocne sebi otkopcavati slic dok je pod hipnozom...to mi uopce nije smijesno.
antianara is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2004., 23:27   #93
Quote:
antianara kaže:
sjeti se scena kad je on kod psihijatrice, opcenito njene reakcije na sve sto on kaze i ono kad on pocne sebi otkopcavati slic dok je pod hipnozom...to mi uopce nije smijesno.
nije smjesno, to je realno...
sta mislis kako bi neki "pravi" psihic dozivio pacijenta s tim da uzmes u obzir da je i njima to posao i pun im je kofer vise ljudi s problemima...
hana is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2004., 16:32   #94
Quote:
hana kaže:
Moonlight mile

evo nasla...
Hvala!!!
Black555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2004., 16:36   #95
Mislim da s ovim filmom ne može biti puno rasprave između suprotstavljenih strana (pri tome mislim na one kojima je film genijalan i one kojima je smeće - a koliko sam uspjela pričati s ljudima takva otprilike i je podjela, nema baš sredine). Niti ja mogu objasniti nekome kome je film bezveze zašto je meni super, ni obratno. Kod takvih ekstremno različitih kritika, ne može biti neke pametne rasprave.
Black555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2004., 16:56   #96
Quote:
hana kaže:
nije smjesno, to je realno...
sta mislis kako bi neki "pravi" psihic dozivio pacijenta s tim da uzmes u obzir da je i njima to posao i pun im je kofer vise ljudi s problemima...
zasto onda glavni lik nije psihijatrica?
nije mi smijesno kad se ljudi izruguju takvim stvarima. psihic koji ne moze smislit pacijenta ne moze biti psihic.
antianara is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2004., 17:00   #97
Quote:
antianara kaže:
psihic koji ne moze smislit pacijenta ne moze biti psihic.
ali tako je u zivotu (nerijetko)
prodavacice kojima je pun k kupaca....
zubar koji ne mari dal te boli ili ne...
doktor koji ti napise recept za antibijotik bez da te malo bolje pogleda...itd...
hana is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2004., 23:10   #98
ne kuzis moju poantu...biti psihicki bolestan je zalosnije nego biti mrtav...ne mogu ni zamisliti kako je tim ljudima tesko u zivotu...ne mogu ni zamisliti ni kako im je biti u kozi, i nije mi smijesna zajebancija na njihov racun.
antianara is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2004., 23:13   #99
Quote:
antianara kaže:
ne kuzis moju poantu...biti psihicki bolestan je zalosnije nego biti mrtav...ne mogu ni zamisliti kako je tim ljudima tesko u zivotu...ne mogu ni zamisliti ni kako im je biti u kozi, i nije mi smijesna zajebancija na njihov racun.
a ti ne kuzis da je to tako MORALO bit u filmu, zbog samog filma i njegove price itd itd itd... ah... nema veze
hana is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2004., 01:20   #100
koliko ste toga napisali o ovom filmu mislio sam da je dobar ne znam meni je bio dosadan
dr.kronja is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:04.