Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.11.2006., 18:43   #81
Quote:
PaleBlueEyes kaže:
ma kuzim. ali pitanje je koliko uopce danasnjom "zdravom" prehranom unosimo potrebnih minerala i vitamina? osobno mislim da danasnje voce i povrse sadrzi puno manje vitamina i minerala nego ono prije 20 godina. a dosta hranjivih sastojaka u vocu i povrcu se gubi dok ono iz zemlje dodje u necija usta. sto stajanjem, pripremanjem, kuhanjem, u transportu etc... tako da ja ne vjerujem onim doktorima koji su a priori protiv trudnickih vitamina i minerala... samo naravno treba znati mjeru kao u slucaju vitamina A...

no tebi je za sada potreban jedino folic acid i uzimaj ga barem 400 mg dnevno.

ja bih s ostalim vitaminima krenula tek nakon 12. tjedna trudnoce. do tada se i dalje zdravo hrani. )))

meni je laknulo sto ja u prvih 12 (dobro 11 + 3) tjedana nisam uzimala nista osim folne jer prekomjerna doza vitamina A, koju btw, sadrzi twinlabov prenatal, je najopasnija u prvih 12 tjedana... pa me to malo smirilo.
Pale, u potpunosti se slažem po pitanju svega što si spomenula u vezi hrane kakvu danas jedemo. I dala si mi zapravo vrlo korisne info - posebno ono o činjenici da je vit A (kakav je primjeroce u Twinlabovim prenatalima) najopasniji u prvih 12 tjedana).
Hvala ti na tome i sad ovak: s obzirom na to da također imam neke "Foliphar" tabletice isključivo folne kiseline koje se uzimaju 1 dnevno i sadrže 0,4 mg (tj. 400mikrograma dakle preporučena dnevna doza), mislim da ću od danas do 12. tjedna (uf, moglo bi to potrajati ) uzimati samo to. Ne one Folic Plus (koje sadrže i kalcij i vit D) i koje se uzimaju 3 dnevno. Kalcija uzimam dosta s hranom, čini mi se...
Satya is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2006., 18:45   #82
Quote:
Zmijica kaže:
Satya, ja uzimala Twinlabov Prenatal 3 mj. prije zaceca isto kao i ti - jednu dnevno.
Kad sam zatrudnila, presla na 2 dnevno.
Jebiga, nisam onda znala za visak A vitamina u tim prenatalima.
Da sam znala, uzela bih Natural Wealthov Prenatal, ili sto bi mi vec guglanje izbacilo kao najbolju stvar.

Da sam na tvom mjestu, ostavila bih si Twinlab za nakon trudnoce (dobar je i za dojilje, a onda vise ne smeta vitamin A), a sad presla na neke druge.
Zmijice, kaj misliš o ovoj varijant koju sam napisala u mom zadnjem postu? Samo Folic do 12. tjedna, a kasnije možda i multići (neki drugi brand) + kako ti kažeš nakon poroda?
Satya is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2006., 18:52   #83
Quote:
Satya kaže:
Zmijice, kaj misliš o ovoj varijant koju sam napisala u mom zadnjem postu? Samo Folic do 12. tjedna, a kasnije možda i multići (neki drugi brand) + kako ti kažeš nakon poroda?
Meni zvuci dobro
Folna je ionak najvaznija stvar koja ti u prvih 12. tjedana treba.
Uz sto vise voca, povrca, integralnih zitarica (sto vec pises da jedes, pa sve pet).
Ja bih nakon 12. tj. obavezno neke multivitamine, jer:
a) folna ti vise ne treba toliko (zatvorila se kicmica)
b) pocinju ti puno trebat druge stvari: kalcij, zeljezo, C-vitamin, omega masne kiseline (za razvoj mozga)...

Moze i to pojedinacno, al meni bi bilo nekak zgodnije sve u jednoj-dvije tablete.
Plus i dalje zdrava hrana (plus junk food, psihodelicne kombinacije, trudnicki fetisi na knedle i krastavce... )
Zmijica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2006., 19:17   #84
Hvala Zmijice, it sounds like a plan!
Satya is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2006., 20:46   #85
Quote:
Satya kaže:
Pale, u potpunosti se slažem po pitanju svega što si spomenula u vezi hrane kakvu danas jedemo. I dala si mi zapravo vrlo korisne info - posebno ono o činjenici da je vit A (kakav je primjeroce u Twinlabovim prenatalima) najopasniji u prvih 12 tjedana).
Hvala ti na tome i sad ovak: s obzirom na to da također imam neke "Foliphar" tabletice isključivo folne kiseline koje se uzimaju 1 dnevno i sadrže 0,4 mg (tj. 400mikrograma dakle preporučena dnevna doza), mislim da ću od danas do 12. tjedna (uf, moglo bi to potrajati ) uzimati samo to. Ne one Folic Plus (koje sadrže i kalcij i vit D) i koje se uzimaju 3 dnevno. Kalcija uzimam dosta s hranom, čini mi se...
ja sam uzimala bas taj folic plus koji jos ima vitamin D i kalcij. mislim da tu nije bilo nesto pretjerano puno kalcija, a vitamin D pospjesuje apsorpciju kalcija, pa ne mislim da moze stetiti. ali ak mislis da uzimas vec dosta kalcija preko hrane, a to ti je minimalno litra mlijeka dnevno onda si uzmi samo cisti folic acid.

kalcij i zeljezo su vrlo vazni u 3. tromjesecju. tada moras paziti da ih dovoljno uzimas. a nakon 12. tjedna uz prenatale, ja bih ti obavezno preporcuila i magnezij
__________________
Kradljivac pogleda
PaleBlueEyes is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2006., 20:53   #86
Quote:
Zmijica kaže:
.

Moze i to pojedinacno, al meni bi bilo nekak zgodnije sve u jednoj-dvije tablete.
Plus i dalje zdrava hrana (plus junk food, psihodelicne kombinacije, trudnicki fetisi na knedle i krastavce... )
najbolje je u jednoj tableti... no neki prenatali sadrze razlicite kolicine raznih vit. i minerala. tako sam ja jedno vrijeme zapisivala sto jedem i koliko sto u sebi sadrzi vit. i min. pa ak taj dan nisam recimo popila dovoljno mlijeka, ja bih uzela dodatnu tabletu kalcija i sl.

sad nakon 6. mjeseca obavezno uzimam dodatni kalcij. citala sam da je tada potrebno 2000 mg kalcija dnevno... a to je cini mi se 2 L mlijeka
__________________
Kradljivac pogleda
PaleBlueEyes is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2006., 20:57   #87
i da, omega 3 osim u plavoj ribi je prisutna i u sjemenkama lana. tak da nije potrebno uzimati dodatne tablete i za to ili jesti plavu ribu svaki dan (sto se inace ni ne preporucuje) nego si radije na cerealse ili juhu ili sto vec volis, posipaj zlicu tih sjemenki dnevno. ja si svaki dan u cerealse to namecem... ))
__________________
Kradljivac pogleda
PaleBlueEyes is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2006., 21:31   #88
E da i ja papam laneno sjeme (koliko misliš da je dovoljno, dnevno, dvije pune jušne žlice?) zbog omega 3 i sjemenke sezama zbog kalcija (prožvačem isto kolliko i lana, kaj misliš je li to dovoljno dnevno ) imam i bučinih i suncokretovih sjemenki, ugl, MM to sve skupa zove "birdie num nums"
Satya is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2006., 21:35   #89
Pale...mislim da ću ipak gutati one Folic Plus koje spominješ jer, da, imaš pravo, kalcij ne može škoditi a i ne jedem dosljedno kvalitetno non-stop, bolje da ne riskiram...Mislim, imam i ja faze kad mi se jedu samo knedle i sendviči s majonezom i krastavcima Da ne ispadnem još neka super new-age all-healthy-all-the-time-militant-mama wannabie
Satya is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2006., 21:48   #90
ja sam do 13-og tjedna pila Folic plus sa vitaminom C i D.
U tom periodu za bebin razvoj je najznačajnija folna kiselina ( da ne dođe do spine bifide ili nekih drugih malformacija ploda).
Nakon 12-og tjedna kako beba počinje rasti uzima sve više vitamina od tebe (koji trebaju bebi) i zato je dobro preć na prenatal jel on ima sve što treba tj što bebi treba, a da ti ne ostaneš bez tih vitaminajel ih beba osim od tebe nema odakle uzet).
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2006., 21:49   #91
meni od folica nokti rasli ko ludi i skroz se učvrstili.....
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2006., 21:53   #92
mandy, jesi sigurna da je bio Folic Plus s vit C i D (ja ga imam ali moj sadrži kalcij i vit D, nema vit C u sastavu. Njega sam mislila posebno gutnut oko 500 mg dnevno (to već radim)
Satya is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2006., 21:55   #93
da, kalcij ( g hormon radi. Ja pila 2 tablete (na kutiji pisalo 3 dnevno), ali 2 su imale preporučenu dnevnu količinu i rekle mi tete da su dovoljne dvije tablete dnevno
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2006., 21:58   #94
Quote:
mandy kaže:
da, kalcij ( g hormon radi. Ja pila 2 tablete (na kutiji pisalo 3 dnevno), ali 2 su imale preporučenu dnevnu količinu i rekle mi tete da su dovoljne dvije tablete dnevno
Jesi ih gutnula odjednom ili?
Satya is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2006., 22:00   #95
u početku sam pila jednu ujutro i jednu navečer, a kako sam polako počela zaboravljat jesam popila ili nisam pila sam 2 odjednom (pisalo je da se smije pa zašto ne), bar ih popila.....

SAd Prenatal pijem po 1, al nekad isto zaboravim.
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2006., 22:04   #96
Quote:
mandy kaže:
SAd Prenatal pijem po 1, al nekad isto zaboravim.
(g-hormonček?)
Satya is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2006., 22:09   #97
nekad zaspem.......nisam ja kriva
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2006., 22:36   #98
Quote:
Satya kaže:
Tnx mandy, valjda će mi se magic još javiti, zanima me je li se uplašila ili nije nakon te "frke" oko Twinlaba itd.
javljam se na report : salutira:
pila po 1 twinlabov navecer i zadovoljna. cue vele da su se od njega udebljale, ja znam da sam ja od hrane vele da im je bilo mucno od njega, ja bi ga mrknila navecer, pa ak je mucnine i bilo ja bi ju prespava

da li sam se uplasila stetnosti vit A jesam, ali sam si mislila "ima ih po cijelom svijetu, da su toliko otrovne ne bi ih pila svaka druga i vec bi im naljepili multimilijunske tuzbe o kojima bi mediji trubili"
__________________
Leteci Junacak

forumska savjetnica za izdajanje LOL
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2006., 22:38   #99
i ja ih pijem navečer pa i ako ima mučnina prespavam, a i glad prespavam
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2006., 22:45   #100
Quote:
mandy kaže:
meni od folica nokti rasli ko ludi i skroz se učvrstili.....
a neces imat ni bore, eno neka nova reklama na tv tak kaze
__________________
Leteci Junacak

forumska savjetnica za izdajanje LOL
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:40.