Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.05.2011., 21:42   #1
Ko je taj (poke)tenk?

Pozdrav,

Danas u izdanju 24 sata je bio prilog 20 godina hrvatske vojske i primjetio sam nesto cudno:

Na devetoj stranici slika broj 2.

Prikazan je tenk sa hrvatskim vojnicima na njemu koji neodoljivo podsjeca na njemacki MAN-ov tenk poznat pod nazivom Pantera.

Jedino sto ga odaje da je ruski tenk jest kupola koja je primaknuta prema prednjem dijelu tenka te tipicna sovjetska gusjenica.
Naime, ono sto je sokantno je sam izgled koji je gotovo identican prvotnom prijedlogu tj. prototipu izgleda Pantere koji je odbijen jer je previse podsjecao na t-34.

Nakon opseznog googleanja nisam uspio saznati tip tenka pa se pitam ima li koja osoba sa boljim uvidom u sovjetske tenkove koristene u Domovinskom ratu?
Rocketman is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2011., 23:34   #2
Radi se o M36 Jackson, američkom lovcu na tenkove iz WWII.
Hollow Point is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2011., 09:54   #3
Quote:
Hollow Point kaže: Pogledaj post
Radi se o M36 Jackson, američkom lovcu na tenkove iz WWII.
U JNA to se zvala samohotka! U Kninu, prije DR, bilo ih je desetak
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2011., 12:54   #4
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
U JNA to se zvala samohotka! U Kninu, prije DR, bilo ih je desetak
ma da?
"The M36 tank destroyer, formally 90 mm Gun Motor Carriage, M36, was an American tank destroyer used during World War II."

Gun Motor Carriage-samohodni top tj top koji nije tegljen ili skraceno samohotka no to nije sluzbeni naziv.
Epos is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2011., 19:15   #5
cini mi se da sam bas na jednoj snimci edavno vidio 3 takva kako za vrjeme oluje(mislim)rokaju u stilu haubica ono ukopani i na rjec pali svi roknu i tako dalje,
__________________
<Say Hello To My Little Friend>
striker is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2011., 20:05   #6
Quote:
Epos kaže: Pogledaj post
ma da?
"The M36 tank destroyer, formally 90 mm Gun Motor Carriage, M36, was an American tank destroyer used during World War II."

Gun Motor Carriage-samohodni top tj top koji nije tegljen ili skraceno samohotka no to nije sluzbeni naziv.
Ja sam uvijek mislio da su samohotke vozila tipa stug3 i slično.

Znači ima velik top koji je fiksan i nemože ga okretat.
lettow is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2011., 20:25   #7
Quote:
lettow kaže: Pogledaj post
Ja sam uvijek mislio da su samohotke vozila tipa stug3 i slično.

Znači ima velik top koji je fiksan i nemože ga okretat.
http://en.valka.cz/viewtopic.php/p/401451
Meni se čini da je mogao okretati kupolu sa topom
BD-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2011., 23:41   #8
Quote:
lettow kaže: Pogledaj post
Ja sam uvijek mislio da su samohotke vozila tipa stug3 i slično.

Znači ima velik top koji je fiksan i nemože ga okretat.
Quote:
Striker1939 kaže: Pogledaj post
krivo si mislio stugovi i slicno su lovci na tenkove ,,

a samohotke su vozajuce haubice ,,vozajuci topovi ,,,

ovo o cemu se prica su lovci na tenkove,, a kupole im se mogu okretat al su vrlo slabo zasticeni,mekan oklop,za razliku od njemackih i ruskih,koji su fiksni i mogu svega odredjen broj supnjeva ljevo desno,,tako nekako
i jedno i drugo su "samohotke" tj samohodni topovi. gun motor carriage i self-propelled gun je istoznacnica- dal postolje sa motorom nosi haubicu ili protutenkovski top, svejedno je.
Epos is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2011., 00:42   #9
Quote:
Striker1939 kaže: Pogledaj post
krivo si mislio stugovi i slicno su lovci na tenkove ,,

a samohotke su vozajuce haubice ,,vozajuci topovi ,,,

ovo o cemu se prica su lovci na tenkove,, a kupole im se mogu okretat al su vrlo slabo zasticeni,mekan oklop,za razliku od njemackih i ruskih,koji su fiksni i mogu svega odredjen broj supnjeva ljevo desno,,tako nekako
Tu si potpuno u pravu.Bio sam član posade lovca na tenkove cal.76 mm, ali smo ga mi zvali samohotka.Američki model od prije WW II.Kupola je bila nekih 15 mm debljine i nije imala nikakvu zaštitu odozgo.Mogla se okretati za 360 stupnjeva, imala je 5 članova posade od čega su dva bila vozača.Glavni vozač je bio na lijevoj strani a pomoćni na desnoj.Nije mogla pucati u vožnji a ni okrenuti se na mjestu kao tenk jer se gusjenice nisu mogle potpuno blokirati.Koliko se još sjećam motor je bio "zvijezdaste" konstrukcije, takve su ugrađivali na avione, one jedno i dvokrilce i da, pogon je bio benzinski.
Damir66 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2011., 02:09   #10
Quote:
Damir66 kaže: Pogledaj post
Tu si potpuno u pravu.Bio sam član posade lovca na tenkove cal.76 mm, ali smo ga mi zvali samohotka.Američki model od prije WW II.Kupola je bila nekih 15 mm debljine i nije imala nikakvu zaštitu odozgo.Mogla se okretati za 360 stupnjeva, imala je 5 članova posade od čega su dva bila vozača.Glavni vozač je bio na lijevoj strani a pomoćni na desnoj.Nije mogla pucati u vožnji a ni okrenuti se na mjestu kao tenk jer se gusjenice nisu mogle potpuno blokirati.Koliko se još sjećam motor je bio "zvijezdaste" konstrukcije, takve su ugrađivali na avione, one jedno i dvokrilce i da, pogon je bio benzinski.
po opisu izgleda da je Hellcat?
http://www.flickr.com/photos/27666849@N04/2993327149/
P.S. ako je ovaj sa slike, to je iz WWII, prije ih nije bilo. Čuo sam da su zadnji primjerci korišteni u Bosni, u redovima ABIH, za HV ne znam.
žalac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2011., 13:21   #11
joj ljudi!!!!
bivsa jna je dobila od strane amera hrpu m4 sherman tenkova i hrpu m36 jacksona i m18 helcata a svi oni su proizvedeni najranije 1944 a nikako prije ww2.
koristeni su od strane svih sukobljenih strana u ratu
Mustang51 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2011., 17:51   #12
Takav lovac tenkova stolji u Muzeju na ulazu u Karlovac. Kupola je okretna, i ima nekakav krov ili poklopac kupole, tako da iz kupole vidiš na sve strane kroz prorez od 4-5cm. dobra preglednost,al bome možeš i dobit komad željeza u glavu.
FIZIKALAC1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:40.