Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.12.2004., 03:40   #21
Quote:
Blaise kaže:
Upravo tako. I da čiste ispred svog praga.

Mi se svi tako "branimo" na Religiji, to nam je glavni argument.

Quote:
Naravno da ne mogu, tako i treba biti. Ali, nije uopce problem u onima koji se ukljucuju, vec u onima koji šute.
Ne moraju da ćute. Postoje mnogi kreativni načini da se diskusija smiri, usmeri, da se nezgodni diskutanti sa teme "uklone"... Može se, recimo, napomenuti da je tema samo za one koji su upoznati sa materijom i da se na "neznalačke" postove neće odgovarati. Ili se jednostavno provokacije ignorišu. Najvažnije od svega je izbegavati rasprave na ličnoj osnovi, koje kao po pravilu nastupaju kada je sagovornicima sujeta povređena ili, pak, nemaju više šta da kažu, a ne bi da priznaju svoj poraz. U takve svađe nikako ne treba ulaziti, jer je tu kraj svakom konstruktivnom razgovoru, a i samoj temi.
 
Odgovori s citatom
Old 21.12.2004., 04:30   #22
i opet moram reci brkate loncice...nism sve citala i zao mije da je šel otišao makar mi nije odgovarao njegov nacin komunikacije...previse je "svoje" misljenje potkrepljivao da dogmatskim recenicama...ali eto dozvolimo mu da se covjek nalazi na tom stupnju gdje mu je potrebna doza sigurnosti kroz pisnu rijec....i mngi filozofi ce svoje umjesnosti potkrijepiti citatima...dakle mozda nije jos sazivio vjeru ali se sigurno trudi.

Parsifale vec si me poceo ugodno iznenadjivati,da bina kraju nastavio po svome....mislim da ti fali debela doza samokriticnosti i objektivnosti...ali jel...to si ti i neznas drugacije.

Zelim samo reci da katolika ima jako puno i uglavnom nastaju tradicijom jos dok su maleni....mnoga teska vremena su prosla i roditelji nisu ni samiimali dovoljno duha da zive u vjeri sa djecom....tako da je to hibridna generacija....i medju takvima ima onih koji govore da jesu a na zive tako....to je vise njihova zabluda nego grijeh....pletu se izmedju svjetovnog i vjere..pa grijese...ali tko smo mi tu i dali smo zaista toliko bolji da ih sudimo.

Sigurna sam da od svih nas ovdje ima jako malo ili nimalo onih koji su svoj zivot posvetitli bogu...a to i je cilj vjerovanja...a kako je bog stvorio sve ljude pravi katolik uvijek sa razumijevajem gleda na razlicitosti i samo i opet samo sa svojim nacinom zivota moze tvrditi vjeru.

Napadajuci kc...dolazi do samo jednog efekta i poruke....nemojte biti katolici....budite jehove,protestanti,budiste,muslimani,pravoslavci(m akar su to isti korjeni)...znaci budite kao mi...nemojte biti kakvijeste jer takvi nevaljate.

E pa sad ja sam uvijek bila svoja i da sam u savrsenoj crkvi nebih se smatrala svrsenom..a ni da sam u gresnoj crkvi nebi se smatrala gresnom...uvijek bi se smatrala i smatram se da sam ja onakva kakva jesam...dobra i ilosa s tedencijom ka boljoj...

Nije u redu pljuvati po ekonomskom faksu i reci svi koji idu na ekonomski su manje vrijedni zato sto su profesori sizofrenicari,iskompleksirani i pedofili,prodaju ocjene..itd...to nista ne govori o uceniku koji ga pohadja...on odgovara za svoje postupke,znanje i kasnije ce imati priliku pokazati to svoje znaje...

Ali kaou svakom ziotu tako i tu...ima nas svakakvih..i nemojte generalizirati.
Svako takvo pluvanje rezultira da se popljuvana strana s vremenom jos vise uzdigne...a kao i u zivotu oni koji vrijedjaju su u stvari slabici koji se neznaju nositi sa svojim stavovima i vidjenjima pa trebaju nalaziti mane i popljuvati jacega nebili se oni izdigli....i ako malo bolje pogledaju shvate da su vrlo nisko.
Plemnit,kulturan,prosvjecen ako hocete covijek NIKADA ne vrijedja i omalovazava...nego razumije i postiva...

A parsifale ako si u zlatnoj zori ili zlatnom teletu...svejedno ja cu se moliti za tebe onome po kojem ti pljujes..jer si mlad i zaista neznas sto cinis.
Neka te Bog blagolovi parsifale....cuvaj se...mislim da to i sam podsvjesno osjecas....
__________________
mah...mah...
andjelina1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2004., 05:26   #23
Nesto o fundamentalizmu:

Quote:
This is a radio conversation released by the Chief of Naval Operations on November 10th, 1995.

Americans: Please divert your course 15-degrees to the north, to avoid a collision.

Canadians: Recommend you divert your course 15-degrees to the south to avoid a collision.

Americans: This is the Captain of a US Navy ship and I say again, Divert your course.

Canadians, No, I say again, you divert your course.

Americans: This is the aircraft carrier USS Abraham Lincoln, the second-largest ship in the United States Atlantic fleet. We are accompanied by three destroyers, three cruisers and numerous support vessels. I demand you divert your course 15-degrees north, that is one-five degrees north or counter-measures will be undertaken to ensure the safety of this ship.

Canadians: This is a lighthouse.
__________________

There is no devil it is only god when he is drunk
ADEX is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2004., 11:18   #24
Mnogo je napada na katoličku crkvu iz jednostavnog razloga - katolička crkva svaku kritiku shvaća kao napad. A nemoš ti kritizirat nekog ko je od Boga, eh, ah....
__________________
dr. Lebowski
walter is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2004., 01:12   #25
Quote:
Elysium kaže:
Na ovo jednostavno MORAM reagirati i gotovo zagrliti čovjeka, koliku je istinu zapravo izrekao!

Čast moderatorima, čast sugovornicima, ali KAKO izgledaju topici regarding KC, to je za nepovjerovati. Nema tu gotovo nikakvog dijaloga. Pokreneš pitanje, topic, eventulano dobiješ odgovor/dva koji nešto vrijede i onda kreće zakopavanje u rovove - tko je inkvizitor, tko je naivni vjernik bez imalo mozga, tko je licemjer u halji svećenikovoj, tko je pedofil, tko je…….
Religija, barem kroz aspekt KC-a je postala zadnje smeće ovog Foruma, i to kažem pod punom prisebnošću. I ne prozivam moderatore, zapravo ne znam koga se uopće treba prozvati..
Doista me podsjeća na osrednje uređen "Život u dvoje" gdje obitelj odavno ne funkcionira kako treba, a stalno iščekuju neki dijalog.
Ajmo realno, polovica ljudi, barem, na Religiji ne znaju osnove kršćanske vjere..
Ajmo iskreno, ali jebeno iskreno:
Da sada postavim pitanje koliko ima zapovijedanih blagdana i koji su to, trijezan kažem da bi BEZ SAVJETOVANJA, BEZ DUŽE OD 15 SEKUNDI RAZMIŠLJANJA možda 15 ljudi rekli odgovor..
I ovdje se traži neki dijalog i razgovor o kršćanskoj vjeri..??


hvala lijepo…
Hvala na razumijevanju.

Mislim da bi trebalo kada se govori o bilo kojoj religiji ili sekti trebalo znati nešto više do li samo par niformacija, koje su uglavnom ne bitne.
__________________
Godot was here.
101st Airborne is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2004., 08:03   #26
Quote:
101st Airborne kaže:
No, dobro. Bio je ono moj komentar na tužan događaj. Barem za mene.
Blaise, nisi morala otvarati topic u moje ime sovom temom.
Razloga je više:
- ne znam koliko će se katolika naći da prozbori nešto o ovoj temi iz jednostavnog razloga - skoro da ih ovdje i nema
- velika većina onih koji će se javiti napravit će opet jednu sprdačinu (čini mi se da su teme sličnog sadržaja više ličile na tragikomediju)
- cilj topica sigurno nije nekakvo opravdavanje katolika, više poziv na introspekciju

...

I to je dijalog?
I to je traženje istine?
Upravo u moru silnih netočnosti i smišljenih lažnih optužbi većina onih koji i pokušaju braniti svoja uvjerenja i uvjerenja zajednice kojoj pripadaju uopće ne stignu reći i nešto "kontra" te zajednice.

...

Većina forumaša koji pričaju o KC ili kršćanstvu, pa čak i o drugim, religijama, ne zaslužuje samokritiku jednog katolika. Oni je vrlo efikasno mogu upotrijebiti u još žešći napad i malverzaciju. To sam osobno doživio na forumu.

...

I kao s njim tako i s svime ovim postavim si pitanje: pa koji k**** meni to treba? Svaku dobru namjeru, svaku dobru želju određeni tipovi, tzv. velike forumske face, sijeku u korijenu jer jedino tako uspijevaju liječiti svoje traume, svoje frustracije i svoje strahove.

Na žalost, al ovdje za mnoge otvorene teme, za mnoge napisane kvalitetne postove stoji ona izreka: ne bacajte biserje pred svinje!
Hm. Napisala sam i Schellingu nešto o slici stanja.

Potrebna je zerica otvorenosti i osjetljivosti da se to vidi i uvijek se pitam isto pitanje ne koje već znam odgovor.
Čitam na netu jutros osvrt na članak iz Jutarnjeg znakovitog naslova: 50% Hrvata ne zna gdje se rodio Isus. Ne zna niti kada niti da je bio Židov. Potpuno je iluzorno očekivati elementarno znanje o nekim drugim religijama kad ne poznajemo svoju vlastitu.
- Ako takvih katolika ovdje nema, i nije neka šteta. Ali, budimo svjesni kakva je situacija.
- Nije problem u sprdačini niti u napadima i ti to dobro znaš.
- Točno. Imamo dovoljno razloga za zamislit se. Nikako ne može nitko od nas (niti to smije) pokušati promijeniti druge, pitanje je i koliko sami sebe možemo oblikovati, ali ono što svakako možemo učiniti, to je promisliti o sebi. Oni koji to ne rade, možda jednostavno NE MOGU.
Nije mi niti na kraj pameti da bilo što opravdavam - štoviše, učinit ću suprotno, mnogo puta jesam.

Da, i to je dijalog. Sugovornici (općenito, ne na forumu) su takvi kakvi jesu i pasti niže od toga može se vrlo lako - učinimo to svaki put kad ih osuđujemo. SVAKI, ama baš svaki sugovornik ima nešto za reći i to baš meni. Ponekad, vrlo često tj., to je ona informacija koju nije izrekao riječima.

Većina forumaša je ovdje daleko iznad hrvatskog prosjeka o kojem piše gore. Svejedno, samokritika je tvoja i uključuje tvoje osobno preispitivanje samog sebe i onog što te okružuje i djeluje na tebe i prvenstveno služi tebi. Drugi ovdje nisu bitni, unaprijed znaš da te i neće možda razumjeti, ali čitamo što drugi pišu i to koristi nama, a kad svoja iskustva ili razmišljanja podijelimo - netko će pronaći i u tome - nešto.

Svi su ovdje forumske face.
Kao i u životu, nečija svjetiljka je još uvijek ispod stola, a nečija svijetli na stolu (ne sjećam se točnog citata).
Bacanje biserja pred svinje nije isto što i postaviti svoju svjetiljku na stol.

Nepoznavanje temelja kršćanske vjere znači više od samog (ne)poznavanja činjenica. ZATO je zanimljivo postaviti si pitanje - a zašto nas to toliko smeta? Kršćanski duh na ovo pitanje ima odgovor i ono ga prestaje uznemiravati.

Sretan Božić vam želim.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2004., 14:39   #27
Quote:
101st Airborne kaže:


liječim svoje frustracije na Katoličkoj Crkvi koja je kriva za sve (ili za mnogo toga). Pa da. Uvijek je netko drugi kriv. Nikada ja.

Daj daj, nemoj biti ovako patetičan
Ja poznajem jednog mladog svečenika iz Požege koji se u javnosti prilično aktivno zauzima za komentiranje u nadi ispravljanja podosta naherenih puteva papske kurije...
Ima onih i koji iznutra vide što im se događa s majkom Crkvom,pa svejedno ne pušu i isti smjer gdje njena službena politika
Aconcagua is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2004., 22:40   #28
Quote:
Aconcagua kaže:
Daj daj, nemoj biti ovako patetičan
Ja poznajem jednog mladog svečenika iz Požege koji se u javnosti prilično aktivno zauzima za komentiranje u nadi ispravljanja podosta naherenih puteva papske kurije...
Ima onih i koji iznutra vide što im se događa s majkom Crkvom,pa svejedno ne pušu i isti smjer gdje njena službena politika
A sto se to desava sa majkom Crkvom konkretno?I koji su to nahereni putevi?Iz tvog napisa ne saznaje se nista konkretno,moglo je stajati i od jednog mladog hodze saznao sam da se bori u javnosti da se isprave.....bla bla
bozanstvena333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2004., 04:00   #29
Tko liječi svoje frustracije napadajući katoličku crkvu?

parsifal?
 
Odgovori s citatom
Old 26.12.2004., 08:58   #30
A komu to smeta KC ako se mozes uci a i izici iz nje i nitko te ne sili biti katolik?

Smeta sektashima, ateistima, jugovicima, bivsim ponosnim nositeljima partijske knjizice, homoseksulcima (pardon, homoseskualci se zapravo zovu "gostoljubivi" crkva je sve do danas pogresno prevodila homoseskualnost) i smeta svima onima koji bi htjeli da je njihova sekta makar stoti dio jaka kao KC.
__________________
Prije nego što si bio začet, čeznula sam za tobom. Nosila sam te pod svojim srcem, nisam te još niti vidila, a već sam te volila. Tek si se rodio a već sam bila spremna umrijeti za tebe.
To je tajna života.
novamama is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2004., 09:05   #31
I jos nesto...

Jako mi je zao sto je Schelling napustio forum i nadam se da ce se vratiti opet.

Sto se tice parsifala i njegovih napada na KC oni su uglavnom zapravo smijesni i neutemeljeni. Kao npr tema " zasto su casne zapljeskale nakon sto je neki svecenik rekao to ti to". Barbara Marx Hubbard, kako parsi veli "slavna futuristkinja" eto "razotkriva" KC, hehe - ali samo kako.
Napisala ona knjigu, "Otkrivenje" da trebamo u letecim tanjuriam kolonijalizirati svemir i slicno smece.

https://www.forum.hr/showthread.php?s...5&pagenumber=2


http://www.xlnt-arts.com/stevecapra/...ks/revelat.htm

I sta nam je onda korist kada nam je parsi nacitan i ima ogromnu biblioteku sa nekoliko stotina knjiga te hvali se kako je malo pa malo citao "dobru" knjigu kada cita science fiction gluposti i njima "kritizira" KC.

Nadam se samo da ce parsi ubrzo ispuniti prorocanstvo "slavne futuristice" Barbare Marx Hubbard i sjest u leteci tanjur te kolonijalizirati svemir - svojim biserima.

Sto se tice ostalih velekriticara KC ima se raznih razloga.

Za CroFaga je npr. neoprostivo da KC pogresno prevodi ;D Bibliju te sodomiju i lijeganje muskarca sa muskarcam smatra homoseksualnoscu i velikim grijehom a zapravo se radi o negostoljubivosti po CroFagu.

Radi toga je KC na stranputici a katolici su klerofasisti.
__________________
Prije nego što si bio začet, čeznula sam za tobom. Nosila sam te pod svojim srcem, nisam te još niti vidila, a već sam te volila. Tek si se rodio a već sam bila spremna umrijeti za tebe.
To je tajna života.
novamama is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2004., 20:04   #32
Quote:
novamama kaže:




I sta nam je onda korist kada nam je parsi nacitan i ima ogromnu biblioteku sa nekoliko stotina knjiga te hvali se kako je malo pa malo citao "dobru" knjigu kada cita science fiction gluposti i njima "kritizira" KC.

Nadam se samo da ce parsi ubrzo ispuniti prorocanstvo "slavne futuristice" Barbare Marx Hubbard i sjest u leteci tanjur te kolonijalizirati svemir - svojim biserima.

kao sto je poznato tesko je ozbiljno razgovarati sa novom mamom koja je mozda dobra mama sto joj od srca zelimo ali je ocito u pitanjima religije i diskusije

neobrazovana
primitivnih fundamentalistickih stavova
svadljiva
i jako jako teska za bilo koji ozbiljan razgovor

evo pogledajte gore...

nesto valja da parsifal cita science fiction i sl

pa stoga izjavljujem svima kojih se to tice

1) ne citam science fiction ,tj vrlo malo djela tog tipa sam uopce procitao

2) ipak,mislim da je to dobar zanr koja moze biti inspiracija za razne znanstvene ideje

3) nisam citao nista od barbare hubard

4) prenio sam njenu izjavu na temi sto je katolicki svecenik rekao redovnicama da su one zapljeskale a koja je objavljena u izvrsnom casopisu WHAT IS ENLIGHTENMENT

nije bitno tko je hubardova nego sto je to svecenik DIARMUD MURCHU rekao redovnicama da su one zapljeskale (vidi temu o tome)

5) nova mama nikako nije pokazaala zasto bi putovanje svemirom bilo smece...

takav nacin razgovora pokazuje njenu duhovnu i intelektualnu ogranicenost i zaista je tesko znati kako razgovarati sa takovim entuzijasticnim fundamentalistima

krscanskih genijalaca,proroka i rijetkih softwera kao sto je IL je malo pa je lako ali ovakovih novihmama ima jako puno pa je tesko

takove su dodavale grancice na lomace jana palaha i bilo kojeg progresa

ali strpljenjem se vrag izgoni

veseli me cinjenica da je u zagrebu 1904 bila saamo jedna jedina prava religija na cijelom svijetu

a danas 2004 samo 100 godina poslije

ljudi imaju stotine raznih duhovnih udruzenja ,sekti,crkvi, organizacija.... koje im mogu dati odgovore koje im ocito fundamentalisticko krscanstvo nije moglo


neka cvjeta stotinu duhovnih cvjetova

radi duhovne evolucije i prevladavanja najvece (religiozne) tragedije tj fundamentalizma (tj na ovim prostorima krscanskog,islamskog i naucnog/ateistickog materijalizma/fundamentalizma)

NEKA SVI POSTIGNU I PRONADJU SVOJ PUT

jer nije li pisano

svaki je muskarac i zena jedna zvijezda ....
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:30.