Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.04.2007., 13:55   #1
Mirena

Zanimaju me iskustva da li hormonska spirala mirena pomaže kod mioma, bilo unutarnjeg bilo vanjskog...

Supruga ima već drugi put dijagnosticiran miom, prvi je uklonjen operacijom i sad su se pojavila dva nova, malecka.

Internet je pun tekstova kako mirena u tom slučaju pomaže, ali nekak' ne vidim da bi netko napisao konkretno iskustvo... tipa: da, imam miom i nakon stavljanja mirene, on je prestao rasti ili se čak smanjio.


Molim iskustva, i pozitivna i negativna su dobro došla...


P.S. Može li se kako thread kroslinkati i u ŽK?
GoodOne is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2007., 14:17   #2
Nemam iskustvo sa spiralom i ne vuce me to.Zasto ne proba Nuvaring?
Ja sam sa Nuvaringom jako zadovoljna.Ne steti toliko ko spirala i moze je sama stavljati i vaditi.Ako zeli vise saznati o tome,ima jedna webstranica:
www.nuvaring.com ukoliko baratate dobro engleski ili popricajte sa ginekologom.
__________________
LITTLE GREEN PEPPERS FROM PADRON... Some are spicy, some not!!!
Peregrina is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2007., 14:38   #3
Quote:
Peregrina kaže: Pogledaj post
Nemam iskustvo sa spiralom i ne vuce me to.Zasto ne proba Nuvaring?
Ja sam sa Nuvaringom jako zadovoljna.Ne steti toliko ko spirala i moze je sama stavljati i vaditi.Ako zeli vise saznati o tome,ima jedna webstranica:
www.nuvaring.com ukoliko baratate dobro engleski ili popricajte sa ginekologom.
Tnx na odgovoru, ali...

Veliko ali je u tome sto nuvaring sadrzi estrogen, a svi, bas svi tvrde da estrogen potice rast mioma. Zato me i zanimaju iskustva mirene, jer mirena ne sadrzi estrogen ni u najmanjoj mjeri, dapace, sadrzi samo "suprotni" hormon pa bi po teoriji trebala smanjivati miom.

Zato me toliko zanimaju iskustva s mirenom... pisala bi sve ovo moja supruga, ali trenutno nema bas volje...
GoodOne is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2014., 21:54   #4
Quote:
Peregrina kaže: Pogledaj post
Nemam iskustvo sa spiralom i ne vuce me to.Zasto ne proba Nuvaring?
Ja sam sa Nuvaringom jako zadovoljna.Ne steti toliko ko spirala i moze je sama stavljati i vaditi.Ako zeli vise saznati o tome,ima jedna webstranica:
www.nuvaring.com ukoliko baratate dobro engleski ili popricajte sa ginekologom.
Za ovaj prsten prvi puta čujem i baš me zaintrigirao
Vidim da postavljanje mirene nerotkinjama boli ko "hell" pa mi se prsten čini idealno rješenje jer je po dozi hormona sličan mireni, a ne boli postavljanje... iako je skuplji nek mirena (mirena traje 5 godina - trošak 1700kn, a prsten mjesec dana - trošak 150kn što je godišnje oko 1800kn )
Ima li netko iskustva s njim? Bilo bi mi drago da napišete

P.S. Našla ginekologa koji postavlja mirenu nerotkinjama, ali me iskustva istih po youtubeu odgovaraju jer sve kažu da užasno boli pa sam (čitajući ovu temu) naletjela na taj prsten.

P.S.S. nek me administratori prebace na odgovarajuću temu ako postoji (jer ju ja nisam našla)
__________________
==> Za one koji vole igrice :-) <==
Ako imaš cilj, naći ćeš i put do njega. ==> Zabava za "ubijanje" slobodnog vremena ;-) <==

Zadnje uređivanje Dayala : 02.01.2014. at 22:04.
Dayala is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2014., 10:31   #5
Raspravu o NuvaRingu možete nastaviti ovdje https://www.forum.hr/showthread.php?t=474158
__________________
In the midst of winter, I found there was, within me, an invincible summer.../ Salt in the air, sand in my hair...
Sashica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2014., 13:50   #6
Quote:
Dayala kaže: Pogledaj post
Za ovaj prsten prvi puta čujem i baš me zaintrigirao
Vidim da postavljanje mirene nerotkinjama boli ko "hell"

...

P.S. Našla ginekologa koji postavlja mirenu nerotkinjama, ali me iskustva istih po youtubeu odgovaraju jer sve kažu da užasno boli pa sam (čitajući ovu temu) naletjela na taj prsten.

P.S.S. nek me administratori prebace na odgovarajuću temu ako postoji (jer ju ja nisam našla)
Evo, nerotkinja sam, želim imati dijete za koju godinu, imam Mirenu i nije uopće tako bolilo. Kao grč kod menstruacije.

Nisam nešto posebno tolerantna na bol, pa mi ovo nije bilo strašno, a i kratko je trajalo.

Što se tiče nuspojava, tu su prištići (s kojima sam problema imala i prije Mirene), zadržavanje vode (ne jako, s time genetski imam problema, bilo je prisutno i prije Mirene), povremene vodene ciste, prvih par mjeseci povremeni grčevi, ali ništa strašno i to je to. Pilule su me udesile 100 puta gore.
Carla Marx is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2014., 22:05   #7
Quote:
Carla Marx kaže: Pogledaj post
Evo, nerotkinja sam, želim imati dijete za koju godinu, imam Mirenu i nije uopće tako bolilo. Kao grč kod menstruacije.

Nisam nešto posebno tolerantna na bol, pa mi ovo nije bilo strašno, a i kratko je trajalo.

Što se tiče nuspojava, tu su prištići (s kojima sam problema imala i prije Mirene), zadržavanje vode (ne jako, s time genetski imam problema, bilo je prisutno i prije Mirene), povremene vodene ciste, prvih par mjeseci povremeni grčevi, ali ništa strašno i to je to. Pilule su me udesile 100 puta gore.
Hvala na dijeljenju iskustva
Još nisam ništa odlučila... čekam rezultate pape koji će biti za nekih mjesec dana (čekam ih 2 mjeseca ) pa si mislim da do tad još imam vremena informirati se i definitivno odlučiti
__________________
==> Za one koji vole igrice :-) <==
Ako imaš cilj, naći ćeš i put do njega. ==> Zabava za "ubijanje" slobodnog vremena ;-) <==
Dayala is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2014., 12:26   #8
Quote:
Dayala kaže: Pogledaj post
Hvala na dijeljenju iskustva
Još nisam ništa odlučila... čekam rezultate pape koji će biti za nekih mjesec dana (čekam ih 2 mjeseca ) pa si mislim da do tad još imam vremena informirati se i definitivno odlučiti
Nema na čemu.

Ako trebaš još info, slobodno se javi u inbox.
Carla Marx is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2007., 00:21   #9
Ne brini. Miomi su dobroćudni tumori koji se sastoje od tkiva glatkog mišića. Rastu u generativnoj dobi, i atrofiraju u menopauzi. Ništa strašno. U slučaju da su multipli, e onda je preporučljiva histerektomija (odstranjenje maternice). Reci mi koliko ima godina tvoja supruga?
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2007., 01:54   #10
Quote:
Piggy kaže: Pogledaj post
Ne brini. Miomi su dobroćudni tumori koji se sastoje od tkiva glatkog mišića. Rastu u generativnoj dobi, i atrofiraju u menopauzi. Ništa strašno. U slučaju da su multipli, e onda je preporučljiva histerektomija (odstranjenje maternice). Reci mi koliko ima godina tvoja supruga?
Ah, opet teorija i utješne riječi , tnx.

O miomima znamo valjda sve osim ovog mojeg pitanja što se dešava u realnosti, fale nam konkretna iskustva da li se ikome miom smanjio ili prestao rasti, naročito u sprezi sa mirenom.

43 godine, prije dvije godine klasična operacija, horizontalni rez, vanjski miom veličine 10x8x8 cm, samo jedan tako da je odstranjen samo on (bez histeroktomije). Otkriven 3 godine prije operacije kao malecki, nakon 2.5 god. počeo bujati...

Zanima nas da li može nešto spriječiti rast mioma, svagdje piše da mirena povoljno djeluje na smanjenje (unutarnjeg) mioma... e, mi bi da to stvarno netko potvrdi. Žena je imala prije mirenu, ali taj vanjski miom nije prestao rasti.

I dalje molim za iskustva...

Znamo da je histeroktomija konačno rješenje, ali ima i ona svoje poprilične nuspojave (brža pojava menopauze iako jajnici ostaju, poremećen položaj unutarnjih organa)
GoodOne is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2007., 16:23   #11
Budući da je riječ o relativno mladoj osobi koja je već odstranila veliki miom....e onda bi bilo preporučljivo uzimati antiestrogene (blokada estrogenskog učinka na miom). Lijek se zove tamoksifen. Ipak je najbolje otići ginekološkom onkologu da on procijeni da li je ta terapija potrebna ili nije.
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2007., 13:09   #12
Imala sam miom od 2 cm prije 6 godina, nalazio se u stjenki maternice. Nisam ništa uzimala, nisam imala trudnoća, pratila sam ga svake godine, ove godine je nestao sam od sebe.
mauna is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2007., 15:10   #13
Quote:
mauna kaže: Pogledaj post
Imala sam miom od 2 cm prije 6 godina, nalazio se u stjenki maternice. Nisam ništa uzimala, nisam imala trudnoća, pratila sam ga svake godine, ove godine je nestao sam od sebe.
Sad ja umjesto supruga (ne da mi se ukucavati svoj nick i password).
Moram priznati da si ti prva žena koja kaže da je nestao sam od sebe miom. Jesi li možda drastično promijenila prehranu ili si u menopauzi? Onda se miomi sami znaju "osušiti". Ali sudeći po mojoj majci čeka me još 7 god. do menopauze.
Naravno da ću otići i svom giniću (imam potpuno povjerenje), ali ko što moj suprug kaže: zanimaju nas stvarna iskustva s mirenom, jer ja sam je dobro podnosila prvi puta (prije 2 god i 3 mj, sam je ugradila),ali kad mi je drugu stavila nakon operacije nikako mi nije odgovarala. Krvarenja su se produljivala,bolovi u križima i sl. Spustila se u ušće matrenice i izazivala duga krvarenja pa sam ju morala izvaditi. Nakon što sam je izvadila 3 ciklusa super. svaki puta po dan kraće krvarenje. 8 dana, pa 7, pa 6,ali onda prokrvarila nakon 2 dana. Možda i zbog stresa jer sam dva stresa doživjela isti dan (smrt jedne osobe, povreda druge).
GoodOne is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2007., 00:17   #14
Quote:
GoodOne kaže: Pogledaj post
Sad ja umjesto supruga (ne da mi se ukucavati svoj nick i password).
Moram priznati da si ti prva žena koja kaže da je nestao sam od sebe miom. Jesi li možda drastično promijenila prehranu ili si u menopauzi? Onda se miomi sami znaju "osušiti". Ali sudeći po mojoj majci čeka me još 7 god. do menopauze.
Naravno da ću otići i svom giniću (imam potpuno povjerenje), ali ko što moj suprug kaže: zanimaju nas stvarna iskustva s mirenom, jer ja sam je dobro podnosila prvi puta (prije 2 god i 3 mj, sam je ugradila),ali kad mi je drugu stavila nakon operacije nikako mi nije odgovarala. Krvarenja su se produljivala,bolovi u križima i sl. Spustila se u ušće matrenice i izazivala duga krvarenja pa sam ju morala izvaditi. Nakon što sam je izvadila 3 ciklusa super. svaki puta po dan kraće krvarenje. 8 dana, pa 7, pa 6,ali onda prokrvarila nakon 2 dana. Možda i zbog stresa jer sam dva stresa doživjela isti dan (smrt jedne osobe, povreda druge).
pa mozes te iste hormone (progesteron) uzimati oralno?
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2007., 22:36   #15
Da, jer u menopauzi prestaje lučenje estrogena i miom atrofira, jer oni su ti hormon-ovisni.
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2007., 00:12   #16
Google... ukucala miomi i Mirena - i evo rezultata:
http://www.cybermed.hr/index.php/pbl...etricija/miomi

i ovo...
http://www.hilarus.hr/Menoragija.htm
__________________
I have an attitude, and I know how to use it!!!
BBlue is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2007., 00:22   #17
inace, ocito si sklona miomima, pa vjerojatno znas da je bitno kompletno promijeniti nacin zivota i prehrane: izbaciti meso i mlijeko i masnoce i prehranu bazirati na makrobiotici. isto tako preporucuje se sto vise sportskih aktivnosti, koje takodjer smanjuju nivo estrogena, kao i regulacija tjelesne tezine.
i naravno, maksimalno reduciranje stresa i poticanje imuniteta.


http://www.poliklinika-harni.hr/teme...e/06_miomi.asp

tu imas i savjete o prehrani.
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2007., 10:57   #18
A nemojte tako, nisam još za menopauzu..... Imam 35 godina, miom je nastao kao posljedica neuspješne trudnoće (hormoni bum gore, i još veći bum dolje). Svake godine sam išla na UZV da ga kontroliraju i stalno je stagnirao. A evo, sada je napokon nestao.
Što se prehrane tiče, nisam nešto posebno pažljiva, samo što sve radim s maslinovim uljem, jedemo dosta salata i povrća općenito. Za voćem nisam luda iako se ponekad prisilim.
Ne mogu objasniti zašto je nestao - vjerojatno zato što imam sreće.
mauna is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2007., 21:47   #19
Quote:
mauna kaže: Pogledaj post
A nemojte tako, nisam još za menopauzu..... Imam 35 godina, miom je nastao kao posljedica neuspješne trudnoće (hormoni bum gore, i još veći bum dolje). Svake godine sam išla na UZV da ga kontroliraju i stalno je stagnirao. A evo, sada je napokon nestao.
Što se prehrane tiče, nisam nešto posebno pažljiva, samo što sve radim s maslinovim uljem, jedemo dosta salata i povrća općenito. Za voćem nisam luda iako se ponekad prisilim.
Ne mogu objasniti zašto je nestao - vjerojatno zato što imam sreće.
I ja mislim da zaista imaš sreće jer si prva za koju sam čula da je nestao sam od sebe. Zaista mi je drago zbog tebe.
Inače sam osoba koja redovno vježba 2 puta tjedno, svakodnevno jedem voće i povrće, ne hranim se premasno i već 9 godina nisam baš ljubitelj slatkiša. Po BMI imam 4 kg viška. (Znači nisam neka debeljuca!)Znam da bih morala izbaciti meso (ovo prepuno antibiotika i hormona ).
A o miomima sam apsolvirala zaista puuuunoooo.
I supruga i mene zanimaju OSOBNA ISKUSTVA da se nekoj ženi smanjio miom kao što je Mauna napisala.
GoodOne is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2007., 21:28   #20
Quote:
GoodOne kaže: Pogledaj post
I ja mislim da zaista imaš sreće jer si prva za koju sam čula da je nestao sam od sebe. Zaista mi je drago zbog tebe.
Inače sam osoba koja redovno vježba 2 puta tjedno, svakodnevno jedem voće i povrće, ne hranim se premasno i već 9 godina nisam baš ljubitelj slatkiša. Po BMI imam 4 kg viška. (Znači nisam neka debeljuca!)Znam da bih morala izbaciti meso (ovo prepuno antibiotika i hormona ).
A o miomima sam apsolvirala zaista puuuunoooo.
I supruga i mene zanimaju OSOBNA ISKUSTVA da se nekoj ženi smanjio miom kao što je Mauna napisala.
Zar zaista nitko nema osobnih iskustava?
dugokosa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:55.