Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.08.2011., 08:33   #1061
Quote:
Hedera kaže: Pogledaj post
Zaboravio si četrdeset djevica. Ili je sedamdeset?
Što je to sa muslimanima i djevicama u raju?
Znači li to da je četrdeset puta više žena u raju i da su sve umrle kao djevice? Nema logike

I zar nije dopušteno K'uranom prebiti ženu na mrtvo ime,a svako najpriprostije dijete će reći da nije lijepo tući ljude?

Muslimani svako malo polude zbog nečijeg kritiziranja Muhameda..
Pa zar je u redu ubiti ljude zbog verbalne uvrede Proroka?

Mislim,zar je verbalna uvreda ekvivalentna smrti?Meni se i najgora verbalna uvreda čini puuuuno manjim zlom nego ubiti nekoga..But that's just me..

Primjer:natjecanje ljepote..u Nigeriji 2002.-ge.Novinarka veli da bi "Muhamed,da je još među nama,vjerovatno odabrao neku od ljepotica na natjecanju za suprugu."
Rezultat-posljedica njene nesmotrene izjave su masovni neredi i nekoliko ubijenih ljudi...
Zar je to pravedno i prema K'uranu??!

Ne želim vjerovati da to piše u jednoj religijskoj knjizi....zato se uvijek tješim da su je ljudi,skloni greškama kakvi već jesu, stoljećima prepisivali i s vremenom se iskrivio sadržaj..Zbog pokvarenog telefona.
Quote:
Zaboravio si četrdeset djevica. Ili je sedamdeset?
Što je to sa muslimanima i djevicama u raju?
72 zene ce dobiti onaj ko se borio na Bozijem putu, braneci svoju drzavu, vjeru, cast, porodicu, imetak. A nece svi dobiti tu priliku da imaju 72 djevece. U ostalom
te zene u raju su ogromne ljepote i sexipiliteta.

Koji muskarac nebi volio imati najljepse zene svijeta?

Zamisli dodjes na na MISS SVIJETA takmicenje, i kazu ti izaberi 72 najljepse cure, i zabavljaj se sa njima ohoho kako bi vi poletitili , nebi znali kako se zovete ni za mater i oca vas nebi vise briga bila hahahha

A ne samo to sto su te zene u Raju ogromne ljepote, nego je sex u raju 100 bolji nego ovaj sex, znaci orgazam 100 jaci nego na ovome svijetu.

vidite sta Muhammed kaze za to:

Tirmizija u svome Džami'u bilježi predaju od Katade, i od Enesa, da je Muhammed s.a.v.s., rekao: "'Vjerniku će u Raju biti data snaga za seksualni odnos tolika i tolika', na šta neko upita: 'A, hoće li on to moći izdržati, Allahov Poslaniče?' On odgovori: 'Bit će mu data snaga stotinu ljudi.'"


Quote:
I zar nije dopušteno K'uranom prebiti ženu na mrtvo ime,a svako najpriprostije dijete će reći da nije lijepo tući ljude?
majko mila u kakvim ste vi zabludama, cudo jedno, mrak nad mrakom

ama nije covjece dozovljeno i gdje kupite te zabludjele i lazne informacije, bas ste nadojeni zabludama i lazima o islamu cudo jedno.
Harun is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2011., 09:50   #1062
Allah je najveći svodnik (pimp)

Quote:
Harun kaže: Pogledaj post
72 zene ce dobiti onaj ko se borio na Bozijem putu, braneci svoju drzavu, vjeru, cast, porodicu, imetak. A nece svi dobiti tu priliku da imaju 72 djevece. U ostalom
te zene u raju su ogromne ljepote i sexipiliteta.
Vjerojatno su i muškarci posebno obdareni da mogu opsluživati te zamamne sex bombe u raju. Rajske orgije.

Quote:
Koji muskarac nebi volio imati najljepse zene svijeta?
Najljepše žene su veći problem nego sreća. Sumnjam da ih je Allah obdario pameću, kad se razmeću svojom ljepotom.

Ja, na primjer, cijenim kada je odnos potpun, a ne bazira se samo na ljepoti i seksu. Ovo naglašavanje ljepotica koje nas čekaju u raju, krajnje je ponižavajuće prema ženama kao ljudskim bićima, čista diskriminicija. Svođenje ljudi na seks mašine. Nešto odvratno kao i mlaćenje maljevima u paklu i izlijevanje kipuće vode po glavama nevjernika.

Plastične seks džennetske lutkice za izdovoljavanje požude. I tako milijarde milijardi godina. Ima li i Allah svoj harem?

Quote:
Zamisli dodjes na na MISS SVIJETA takmicenje, i kazu ti izaberi 72 najljepse cure, i zabavljaj se sa njima ohoho
Mislio sam da religiozni ljudi nisu predani slijepom bludu i jednokratnom divljem seksu. Zar je Allah najveći svodnik?

Quote:
kako bi vi poletitili , nebi znali kako se zovete ni za mater i oca vas nebi vise briga bila hahahha
Istina. lol

Quote:
A ne samo to sto su te zene u Raju ogromne ljepote, nego je sex u raju 100 bolji nego ovaj sex, znaci orgazam 100 jaci nego na ovome svijetu.
Baš 100 puta? I tako vječno. Kako naivne praznovjerice za rane tinejđere i njihove mokre snove.

Quote:
vidite sta Muhammed kaze za to:
Čujte što piše.

Quote:
Tirmizija u svome Džami'u bilježi predaju od Katade, i od Enesa, da je Muhammed s.a.v.s., rekao: "'Vjerniku će u Raju biti data snaga za seksualni odnos tolika i tolika', na šta neko upita: 'A, hoće li on to moći izdržati, Allahov Poslaniče?' On odgovori: 'Bit će mu data snaga stotinu ljudi.'"
To je ko ono u Bibliji: "muška snaga i izljev ko' u magaraca".

Quote:
majko mila u kakvim ste vi zabludama, cudo jedno, mrak nad mrakom
Netko od nas dvojice jest, ali to nisam ja.

Quote:
ama nije covjece dozovljeno i gdje kupite te zabludjele i lazne informacije, bas ste nadojeni zabludama i lazima o islamu cudo jedno.
Poslije tvojih "branjenja" islama/Kurana/Allaha rascopanog Mjeseca, nije niti čudo.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2011., 10:18   #1063
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Vjerojatno su i muškarci posebno obdareni da mogu opsluživati te zamamne sex bombe u raju. Rajske orgije.



Najljepše žene su veći problem nego sreća. Sumnjam da ih je Allah obdario pameću, kad se razmeću svojom ljepotom.

Ja, na primjer, cijenim kada je odnos potpun, a ne bazira se samo na ljepoti i seksu. Ovo naglašavanje ljepotica koje nas čekaju u raju, krajnje je ponižavajuće prema ženama kao ljudskim bićima, čista diskriminicija. Svođenje ljudi na seks mašine. Nešto odvratno kao i mlaćenje maljevima u paklu i izlijevanje kipuće vode po glavama nevjernika.

Plastične seks džennetske lutkice za izdovoljavanje požude. I tako milijarde milijardi godina. Ima li i Allah svoj harem?



Mislio sam da religiozni ljudi nisu predani slijepom bludu i jednokratnom divljem seksu. Zar je Allah najveći svodnik?



Istina. lol



Baš 100 puta? I tako vječno. Kako naivne praznovjerice za rane tinejđere i njihove mokre snove.



Čujte što piše.



To je ko ono u Bibliji: "muška snaga i izljev ko' u magaraca".



Netko od nas dvojice jest, ali to nisam ja.



Poslije tvojih "branjenja" islama/Kurana/Allaha rascopanog Mjeseca, nije niti čudo.
fantasticno nevjerovatno je procitati to isto0 sto nam je Bog prenio u Kuranu kako se ponasaju nevjernici, iako je 1400 stara knjiga uvijek s enjezine poruke ponavljaju.

znas li ti nepoznati da je tebe Bog opisao u Kuranu?

Bog kaze:

103.a oni čija dobra djela budu lahka, oni će posve izgubljeni biti, u Paklu/Džehennemu će vječno boraviti,
104.vatra će im lica pržiti i iskeženih zuba će u njemu ostati.
105.“Zar vam ajeti Moji nisu kazivani, a vi ste ih poricali?”
106.“Gospodaru naš,” – reći će – “naši prohtjevi su bili od nas jači, te smo postali narod zalutali.
107.Gospodaru naš, izbavi nas iz nje; ako bismo ponovo zlo radili, sami bismo sebi nepravdu učinili.”
108.“Ostanite u njoj prezreni i ništa Mi ne govorite!” – reći će On.
109.“Kad su neki robovi Moji govorili: ’Gospodaru naš, mi vjerujemo, zato nam oprosti i smiluj nam se, jer Ti si najmilostiviji!’ -
110.vi ste im se toliko rugali da ste zbog toga na Mene zaboravljali i uvijek ste ih ismijavali
.
111.Njih sam Ja danas nagradio za ono što su trpjeli, oni su, doista, postigli ono što su željeli
.”

u tom podvuceno dijelu si opisan

Sa kuranom mogu da te skaniram do kosti

Bog na drugom mjestu kaze za nevjernike:

2. I ne dođe im nijedna nova opomena od Gospodara njihova kojoj se, slušajući je, ne podsmjehuju

55. I slijedite ono najljepse, ono sto vam Gospodar vas objavljuje, prije nego sto vam
iznenada kazna dodje, za ciji dolazak necete znati,

56. da covjek ne bi uzviknuo: "Tesko meni, koliko sam samo duznosti prema Allahu
propustio, cak sam se i izrugivao
!"

57. ili da ne bi rekao: "Da me je Allah pravim putem uputio, sigurno bi se Njegove kazne
sacuvao".

58. ili da ne bi rekao kad dozivi patnju: "Da mi se samo vratiti - dobra djela bi cinio!"

59. "Nikada! Dolazile su pouke Moje, pa si ih poricao i oholio se, i nevjernik si bio."

60. Na Sudnjem danu vidjeces pocrnjela lica onih koji su o Allahu lazi govorili. A zar u Paklu/Dzehennemu nece biti boraviste oholih?
Harun is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2011., 10:40   #1064
Quote:
Harun kaže: Pogledaj post
znas li ti nepoznati da je tebe Bog opisao u Kuranu?
Da? Gdje?

Quote:
Bog kaze:

104.vatra će im lica pržiti i iskeženih zuba će u njemu ostati.
Bolesno.

Quote:
109.“Kad su neki robovi Moji govorili: ’Gospodaru naš, mi vjerujemo, zato nam oprosti i smiluj nam se, jer Ti si najmilostiviji!’
Evo i tebe u Kuranu! Allahov ROB.

Koji slijepo ponavlja Kuranske besmislice i pokušava u njima naći smisao danas, izokretanjem logike naopako.

Quote:
110.vi ste im se toliko rugali da ste zbog toga na Mene zaboravljali i uvijek ste ih ismijavali.
Ja ismijavam silovanje razuma, koji nam je, valjda po tebi, "udijelio Allah/Priroda". Silovanje razuma i pravljenje sprdačine od tog "Božjega dara", po meni je vrhunska blasfemija.

Quote:
60. Na Sudnjem danu vidjeces pocrnjela lica onih koji su o Allahu lazi govorili.
A zar u Paklu/Dzehennemu nece biti boraviste oholih?[/B]
Evo opet tebe u Kuranu.

Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2011., 10:43   #1065
Quote:
Hedera kaže: Pogledaj post
Zaboravio si četrdeset djevica. Ili je sedamdeset?
Što je to sa muslimanima i djevicama u raju?
Znači li to da je četrdeset puta više žena u raju i da su sve umrle kao djevice? Nema logike

I zar nije dopušteno K'uranom prebiti ženu na mrtvo ime,a svako najpriprostije dijete će reći da nije lijepo tući ljude?

Muslimani svako malo polude zbog nečijeg kritiziranja Muhameda..
Pa zar je u redu ubiti ljude zbog verbalne uvrede Proroka?

Mislim,zar je verbalna uvreda ekvivalentna smrti?Meni se i najgora verbalna uvreda čini puuuuno manjim zlom nego ubiti nekoga..But that's just me..

Primjer:natjecanje ljepote..u Nigeriji 2002.-ge.Novinarka veli da bi "Muhamed,da je još među nama,vjerovatno odabrao neku od ljepotica na natjecanju za suprugu."
Rezultat-posljedica njene nesmotrene izjave su masovni neredi i nekoliko ubijenih ljudi...
Zar je to pravedno i prema K'uranu??!

Ne želim vjerovati da to piše u jednoj religijskoj knjizi....zato se uvijek tješim da su je ljudi,skloni greškama kakvi već jesu, stoljećima prepisivali i s vremenom se iskrivio sadržaj..Zbog pokvarenog telefona.
Prvo da kazem da sam ja katolikinja. Drugo, oprosti Hedera ali jesi li ti uopce procitao Kuran?Ocito nisi cim kazes ''Ne zelim vjerovati da to pise u jednoj religijskoj knjizi.'' Ti tako u sve slijepo vjerujes i gradis svoje misljenje na temelju sto si cuo od nekoga?Procitaj pa onda iznesi misljenje.

Evo ja jesam i to sto to govoris da se po Kuranu moze prebiti zena na mrtvo ime su gluposti. To nigdje ne pise. Bog cak govori da se moras lijepo odnosit prema svojoj zeni i postovati ju. A ovo gdje govoris da su bili masovni neredi i ubijeni ljudi, pa sta ti ne znas da im ludih ljudi svugdje?U svakoj religiji,u svakoj zemlji? Pa ljudi se danas pobiju na cesti zbog bilo cega, zbog izgubljene utakmice zbog ne znam ni ja cega.

Ako musliman koji slijedi Kuran ( tj. on misli da slijedi) ubije nekoga ili prebije pa ne znaci to da mu tako u Kuranu pise! Evo ti primjer terorista, oni misle da sluze Bogu, ali svaki normalni musliman koji pravilno cita Kuran ne voli tog teroristu. Oni su ekstremisti, i nazalost ekstremista ima u svakoj religiji samo se o njima ne prica koliko o muslimanskim teroristima.

Doduse, ja te razumijem. I ja sam nekoc bila kao ti. Prezirala muslimane a nisam apsolutno nista o njima znala ali ja sam mislila da znam. Sve je to znanje bilo samo iz prica i s televizije. Nemoj suditi prije nego sto procitas a kamoli ismijavati.
__________________
“God places the heaviest burden on those who can carry its weight.”
dinda is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2011., 10:52   #1066
Quote:
Hedera kaže: Pogledaj post
I zar nije dopušteno K'uranom prebiti ženu na mrtvo ime,a svako najpriprostije dijete će reći da nije lijepo tući ljude?

evo kako je dopusteno prebiti zenu i uvjeri se svojim ocim

Poslanik Muhammed kaze:

Najpotpuniji vjernik je onaj koji ima lijepo ponašanje, a najbolji među vama su oni koji se najljepše ponašaju prema svojim suprugama!" (Bilježi Tirmizi u Sunnenu)


El –Esved je upitao Aišu(zenu poslanika), r.a: šta je Poslanik, salallahu alejhi veselem, radio u kući ? Ona je odgovorila: Pomagao bi porodici, a kada bi začuo ezan, izašao bi. (Bilježi Buharija u Sunnenu)
Na pitanje šta je Poslanik, salallahu alejhi ve sellem radio u kući, Aiša r.a., je jedne prilika odgovorila: Bio je čovjek kao i ostali ljudi: krpio je svoju odjeću, muzao svoju ovcu i sam sebe služio.(Bilježi Buharija u Sunennu)

Allah kaze u Kuranu:

Sa njima (ženama) lijepo živite.” (Prevod značenja, En-Nisa 19)

One su vasa odjeca, a vi ste njihova odjeca" ( El Bekare 187 )


hoce da se kaze jedni druge stite kao sto odjeca stiti od hladnoce.

eto kako je po kuranu dopusteno prebiti na mrtvo zenu, jesi li sad svjesna u kakvoj si zabludi i kako slabo poznajes islam

Allah kaze u Kuranu:

Jedan od dokaza Njegovih je, i to sto za vas, od vrste vase, stvara zene da se uz njih smirite i sto izmedju vas uspostavlja ljubav i samilost, to su, zaista, poruke za one koji razmisljaju." (Rimljani 21)

Poslanik, Muhammed je rekao.,: "Covjek ce biti nagradjen za sve sto uradi trazeci Allahovo zadovoljstvo, cak i za zalogaj hrane koji stavi u usta svoje supruge."
Harun is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2011., 11:09   #1067
Quote:
betelac kaže: Pogledaj post
- 6. st. n.e, konfuzni tekst koji nema veze ni s čim (pročitao Kur'an dvaput, btw) i koji se može tumačiti kako je kome volja, pogotovo kad se ajeti trgaju iz konteksta, 'točno' značenje prilagođava potrebi a opravdava se 'bogatstvom arapskog jezika', i slično
- nekritičko proučavanje Kur'ana koje dopušta samo hvalospjeve istom, makar i ne imali veze s vezom, a kritičarima se uzvraća ad hominemom ("nevjernici") ili nekom drugom logičkom smicalicom koja nema veze s temom (npr. prelazi se na kritiku Biblije)
Samo 2 stvari koje sam želeo da kažem u vezi sa ovim što si napisao.

Prvo, nije mi jasno zašto se stalno spominje 6 vek kao vreme nastanka texta Kurana, kada je on nastao u 7 veku? Već sam par puta primetio 6 vek, ali dobro bi bilo da znamo da je ipak u pitanju 7 vek.

Muslimani smatraju da zapisani Kuran nije tako savršen kao "nebeski Kuran." Text koji poseduju nije isto što i tzv. "nebeski Kuran." Vernici imaju samo zapisani Kuran.

A taj zapisani Kuran nije nastao preko noći. Do nas je došao preko tzv. Utmanic kodexa. Utmanic kodex je dobio naziv po trećem kalifu - Utmanu (Uthman ibn Affan). On je najzaslužniji za kompilaciju i fixiranje texta Kurana (zapravo, dužnost kompilacije je pripala njegovom saradniku Zayd b.Thabitu) - čitavih 30 godina nakon Muhamedove smrti (interesantno je da Muhamed možda nije znao da čita i da piše, ne znam da li ti je to poznato). Naravno, textovi Kurana su nastali, prema tradiciji, za života proroka Muhameda, ali su oni nakon njegove smrti fixirani. Muhamed je umro 632, inače.

Prema tradiciji, svake godine, u vreme meseca ramadana, Muhamed je recitovao otkrivenja koja je dobio pred Gabrielom, a u mesecu u kom je Muhamed preminuo - recitovao je dva puta, čitav Kuran. Zato se divim muslimanima koji znaju delove Kurana napamet, neki čak i čitav Kuran. No, to, ako ćemo iskreno, praktično nije nikakav dokaz njegovog nadahnuća i božanskoga porekla.

S druge strane, Muhamedov bliski saradnik i autoritet za Kuran, Abd-Allah ibn Mas'ud, je, prema drugoj tradiciji, zaslužan za konačnu verziju Kurana. Za njega se smatra da je lično bio svedok kada je konačna verzija Kurana otkrivena proroku Muhamedu. Zato jedna druga tradicija (tzv. kufan tradicija) kaže da je Muhamed svake godine recitovao Kuran, u mesecu ramadanu, ali da je poslednji put Muhamed recitovao dva puta, i to u prisustvu Abd-Allah ibn Mas'uda koji je svedočio o svim izmenama i dopunama koje su načinjene u njemu, Kuranu. Bar tako veli, na osnovu tradicije, Muhamedov rođak, Abd Allah ibn Abbas.

Sad, koja verzija Kurana je nastala kasnije - Utmanic verzija ili Mas'udova verzija? Kaže se, prema nekoj tradiciji, da je Muhamedov rođak, pomenuti ibn Abbasa, jednom prilikom pitao: koja od dve verzije je starija, a odgovor koji je do njega došao bio je: [I]Zaydova verzija (to jest, Utmanic kodex). Onda je on rekao: Ne, Mas'ud je bio prisutan prilikom recitovanja Kurana, tako da je njegova verzija starija. Čak postoji jedna druga tradicija po kojoj je Muhamed rekao - ko god želi da čita Kuran čist kao kada je otkriven, neka čita Mas'udovu verziju.

Mas'ud je bio stariji od Zayda, pa se to smatra još jednim dokazom zašto je Mas'udova verzija starija, odnosno zašto ona ima primat u odnosu na Zayda, a i sam Mas'ud je, prema tradiciji, znao najmanje 70 poglavlja, ako ne i više, dok je Zayd bio još dete. Dakle, Zaydova verzija nije kompletna.

No, možda najveći razlog zašto je Mas'ud odbacio Utmanic kodex ili Zaydovu verziju Kurana jeste taj što je Zayd imao jevrejsko poreklo. Prema jednoj tradiciji, Mas'ud je upitan: "Ti nisi čitao Zaydovu verziju Kurana?" na šta je Mas'ud odgovorio: "Zašto bih imao bilo šta sa Zaydom ili njegovom verzijom? Ja sam naučio 70 sura od proroka kada je Zayd još uvek bio Jevrejin."

Suprotstavljanje ovom Utmanic kodexu (ili Zaydovoj verziji) bilo je alternativno rešenje, budući da se smatralo da postoji kompletniji i stariji text od Zaydove verzije. Zato je Mas'udova verzija imala primat. Svejedno, interesantno je da, kada je prorok Muhamed urmo, nije postojala kompletna verzija Kurana - on je kompletiran tek nakon njegove smrti. Ovo je navelo mnoge na sumnju da postoji izvorni, autentični Kuran. Neke tradicije smatraju da nedostaju neki stihovi Kurana, zakoni, etičke norme, govori, etc., čak i čitavi paragrafi, premda postoje objašnjenja za nedostatak pojedinih textova, a isto tako mnogi stručnjaci smatraju da ti textovi zapravo nisu nikada ni bili deo izvornog Kurana.

Toliko o tome.

A drugo - interesantan je fenomen taj prelazak na kritiku Biblije, kao da pojedini muslimani imaju komplex pred Biblijom, pa smatraju da će njihova vera biti 'svetija' i 'ispravnija' ukoliko udare po Bibliji. Stvarno ne razumem (čast izuzecima) zbog čega se nečija vera smatra 'pravovernom' ako se ona uglavnom bavi zabludama druge vere? Zar je to test pravovernosti? Užas.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2011., 11:15   #1068
Quote:
Harun kaže: Pogledaj post
znas li ti nepoznati da je tebe Bog opisao u Kuranu?
O, Nepoznati, blago tebi kada si spomenut u Kuranu! Može jedan autogram, PLS??

Quote:
Harun kaže: Pogledaj post
Koji muskarac nebi volio imati najljepse zene svijeta?

Zamisli dodjes na na MISS SVIJETA takmicenje, i kazu ti izaberi 72 najljepse cure, i zabavljaj se sa njima ohoho kako bi vi poletitili , nebi znali kako se zovete ni za mater i oca vas nebi vise briga bila hahahha
U stvari - glupavi muškarci jure sponzoruše koje nemaju grama mozga. Jedina njihova vrednost je u njihovoj trenutnoj lepoti. Kada prođe lepota - kako cura završi? Jadno i očajno bi bilo ako bi muškarci sve temeljili na lepoti. Ja prvi NE bih voleo da imam najlepše žene na svetu.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2011., 11:18   #1069
Nomen Muslimani vjerujemo u Bibliju i nemamo nikakav kompleks pred njom i takodjer u Isu a.s. (Isusa)

U Kur'anu stoji - ovo je zastita za predhodne objave - dokazuje netocnosti u predhodnim objavama kao npr. u Bibliji.
Bosanka_88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2011., 11:26   #1070
Quote:
Nomen Nescio kaže: Pogledaj post
O, Nepoznati, blago tebi kada si spomenut u Kuranu! Može jedan autogram, PLS??

U stvari - glupavi muškarci jure sponzoruše koje nemaju grama mozga. Jedina njihova vrednost je u njihovoj trenutnoj lepoti. Kada prođe lepota - kako cura završi? Jadno i očajno bi bilo ako bi muškarci sve temeljili na lepoti. Ja prvi NE bih voleo da imam najlepše žene na svetu.

Quote:
U stvari - glupavi muškarci jure sponzoruše koje nemaju grama mozga. Jedina njihova vrednost je u njihovoj trenutnoj lepoti. Kada prođe lepota - kako cura završi? Jadno i očajno bi bilo ako bi muškarci sve temeljili na lepoti. Ja prvi NE bih voleo da imam najlepše žene na svetu
problem je sto ti te sponzoruse sporedis sa zenama iz raja, iako BOg hvala u Kuranu te zene kako ce biti lijepe naravi , ponasanja i lijepog izgleda, znaci bit ce savrsena kombinacija

Bog kaze o zenama u Raju i o izgledu Raja:

U njima će biti ljepotica naravi divnih - pa, koju blagodat Gospoda svoga poričete?! - hurija u šatorima skrivenih - pa, koju blagodat Gospoda svoga poričete?! - koje prije njih ni čovjek ni džin nije dodirnuo - pa, koju blagodat Gospoda svoga poričete?!

48. Pored njih(muskaraca) će biti one koje će preda se gledati, očiju prekrasnih

46. A za onoga koji se stajanja pred Gospodarom svojim bojao, bit će dva perivoja, -
48. puna stabala granatih, -
50. u kojima će biti dva izvora koja će teći, -
52. u njima će od svakog voća po dvije vrste biti, -
54. Naslonjeni na posteljama čije će postave od kadife biti, a plodovi u oba perivoja nadohvat ruke će stajati, -
56. U njima će biti one koje preda se gledaju, one koje, prije njih, ni čovjek ni džinn nije dodirnuo, -
58. bit će kao rubin i biser, -
60. zar nagrada za dobro učinjeno djelo može biti nešto drugo do dobro?! –
62. Osim ta dva, bit će još dva neznatnija perivoja, -
64. modrozelena, -
66. sa izvorima koji prskaju, u svakom, -
67. pa, koju blagodat Gospodara svoga poričete?!
68. u njima će biti voća i palmi i šipaka, -


a sto se tice zena vjernica koje udju u Raj , i one ce dobiti sigurno zgodne i fine muskarce bas onako po njihovom ukusu.
Harun is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2011., 11:32   #1071
udrite svoje žene i zatvorite ih dok ne budu poslušne!!!

Quote:
dinda kaže: Pogledaj post
Evo ja jesam i to sto to govoris da se po Kuranu moze prebiti zena na mrtvo ime su gluposti. To nigdje ne pise. Bog cak govori da se moras lijepo odnosit prema svojoj zeni i postovati ju.
Ne. Nego da je možeš slobodno tući i zatvoriti dok ne bude poslušna i krotka.
Sramotno za jedan vjerski spis.

4:34 Ljudi imaju vlast nad ženama, po snazi prvenstva koje im je Allah dodijelio nad njima, i zbog troškova koje čine za osiguranje njihovog održavanja.
Krepostne žene su pobožne: one čuvaju u tajnosti ono što Allah štiti.
Ukorite one od kojih se bojite nevjernosti; pritvorite ih u posebne sobe i udrite ih. Ali ne tražite svađe s njima, ako su vam poslušne.


Uoči da je Harun ovo preskočio, i napisao nekakve pisanije koje s Kuranom nemaju veze.
To se zove lažiranje i obmanjivanje radi svoje vjere (fundamentalne ideologije).

Quote:
Ako musliman koji slijedi Kuran ( tj. on misli da slijedi) ubije nekoga ili prebije pa ne znaci to da mu tako u Kuranu pise!
Quote:
Evo ti primjer terorista, oni misle da sluze Bogu, ali svaki normalni musliman koji pravilno cita Kuran ne voli tog teroristu.
Ne voli teroristu?
Kako licemjerno. Ne samo da ga ne treba voljeti, nego ga treba odstraniti ili likvidirati da ne čini masovna klanja nevinih ljudi!
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2011., 12:05   #1072
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Ne. Nego da je možeš slobodno tući i zatvoriti dok ne bude poslušna i krotka.
Sramotno za jedan vjerski spis.

4:34 Ljudi imaju vlast nad ženama, po snazi prvenstva koje im je Allah dodijelio nad njima, i zbog troškova koje čine za osiguranje njihovog održavanja.
Krepostne žene su pobožne: one čuvaju u tajnosti ono što Allah štiti.
Ukorite one od kojih se bojite nevjernosti; pritvorite ih u posebne sobe i udrite ih. Ali ne tražite svađe s njima, ako su vam poslušne.


Uoči da je Harun ovo preskočio, i napisao nekakve pisanije koje s Kuranom nemaju veze.
To se zove lažiranje i obmanjivanje radi svoje vjere (fundamentalne ideologije).

nije Harun to zaboravio zna Harun daleko vise nego sto ti mislis, i cak cu ti dati komentar o tome ajetu u Kuranu

kako ide

Bog kaze:

4:34. Muškarci vode brigu o ženama zato što je Allah dao prednost jednima nad drugima i zato što oni troše imetke svoje. Zbog toga su čestite žene poslušne i za vrijeme muževljeva odsustva vode brigu o onome o čemu treba da brigu vode, jer i Allah njih štiti. One cije neposlusnosti se pribojavate vi posavjetujte, a onda napustite postelje njihove, pa ih i udarite! Ako vam postanu poslusne, protiv njih nista ne cinite! Allah je, doista, uzvisen i velik!"!

POGLEDAJTE NARODE KAKO NAM NAPOZNATI IZOKRECE KURANSKE AJETE KAKO BI IH OCRNIO, I ODVEO I SEBE I VAS STO VISE U ZABLUDU I MRAK

SPOREDI OVO

NEPOZNATI NAPISAO
4:34 Ljudi imaju vlast nad ženama, po snazi prvenstva

VS

A KAKO STOJI U kURANU
4:34. Muškarci vode brigu o ženama zato što je Allah dao prednost jednima nad drugima i zato što oni troše imetke svoje

ogromna razlika

a kad smo kod ovoga


One cije neposlusnosti se pribojavate vi posavjetujte, a onda napustite postelje njihove, pa ih i udarite! Ako vam postanu poslusne, protiv njih nista ne cinite! Allah je, doista, uzvisen i velik!"

znaci kad se zena otme kontroli i bude van pameti, recimo hoce da pije i pusi u trudnoci, hoce da izlazi sa nepoznati muskarcima na kafu i sok, da dopusta da dolaze muski prijatelji kad joj je covjek odsutan na poslu.

znaci onda se ide prva faza

1.vi posavjetujte

ne funkionise ovo, ide druga faza

2. onda napustite postelje njihove

nema mazenja, cmokanja ,sexanja, i ostala tjelesna uzivanja kao kazna, ako ne funkcionise ni ovo

3. pod nuzdom, pa ih i udarite

znaci ovo je zadnja faza

Muavije ibn Hajde el-Kusejrija, koji je rekao: /709/ "Allahov
Poslanice, koja su prava nasih zena prema nama?", a
on je odgovorio: "Da joj osiguras hranu kada to, nabavljas, da je obuces kada se oblacis, da je ne udaras po licu, da je ne sramotis niti napustas osim u
kuci
";

U Sahihu Muslimovom
stoji predanje od Dzabira, koji navodi da je
Vjerovjesnik na Oprosnom hadzu rekao: /710/
"Cuvajte se Allaha u pogledu zena, jer one su za vas
udate i one su prema vama obavezne da ne dozvole
da u vasu kucu udje iko koga vi ne volite, pa ako to
ucine, onda ih udarite, ne pretjerujuci
.

islamskom pravilo ako vec mora doci do toga da se udara zena, nesmije se udarati po licu niti ozljede da joj pravis po tijelu.

islamski Pravnici kazu:
"Udarac bez pretjerivanja jeste udarac kojim se nece
slomiti neki dio tijela niti nanijeti povreda!"


NEPOZNATI, SHVATI DA CU JA UVIJEK NACI ODGOVOR ZA TVOJE LAZI I PETLJANJA NA OVOM FORUMU

evo i na ovome mjestu te Bog opisuje u Kuranu

pa kaze:

Reci: O sljedbenici Knjige(krscani i zidovi), zašto onoga koji vjeruje - od Allahove vjere odvraćate, nastojeći da je krivom prikažete, a znate da je istina? A Allah motri na ono što radite!

O vjernici, ako se budete pokoravali nekim od onih kojima je data Knjiga; oni će vas, nakon što ste prihvatili pravu vjeru, ponovo vratiti u nevjernike Kuran
Harun is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2011., 12:41   #1073
Quote:
Bosanka_88 kaže: Pogledaj post
Nomen Muslimani vjerujemo u Bibliju i nemamo nikakav kompleks pred njom i takodjer u Isu a.s. (Isusa)

U Kur'anu stoji - ovo je zastita za predhodne objave - dokazuje netocnosti u predhodnim objavama kao npr. u Bibliji.
Ja uopšte nisam siguran da je tako, a čak šta više - tvoja braća me često uveravaju. Jer, ako ne bi imali komplex, nikada se ne bi toliko bavili Biblijom. Možda ti nisi takva, ali nisam siguran da su svi muslimani poput tebe.

Usput, u Qur'anu takođe stoji šta da radite sa neistomišljenicima ili nevernicima, zar ne? Pa takođe stoji kako trebate da se ponašate sa "sledbenicima knjige" - iako nikom nije jasno na koga je konkretno Muhamed mislio, jer on u svoje vreme je znao za uglavnom heretičke pokrete. Koliko sam uspeo da primetim, uz časne izuzetke - mnogi muslimani uglavnom omalovažavaju i ismevaju "sledbenike knjige." Koji god da su.

Selam.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2011., 12:49   #1074
Quote:
Nomen Nescio kaže: Pogledaj post
Ja uopšte nisam siguran da je tako, a čak šta više - tvoja braća me često uveravaju. Jer, ako ne bi imali komplex, nikada se ne bi toliko bavili Biblijom. Možda ti nisi takva, ali nisam siguran da su svi muslimani poput tebe.

Usput, u Qur'anu takođe stoji šta da radite sa neistomišljenicima ili nevernicima, zar ne? Pa takođe stoji kako trebate da se ponašate sa "sledbenicima knjige" - iako nikom nije jasno na koga je konkretno Muhamed mislio, jer on u svoje vreme je znao za uglavnom heretičke pokrete. Koliko sam uspeo da primetim, uz časne izuzetke - mnogi muslimani uglavnom omalovažavaju i ismevaju "sledbenike knjige." Koji god da su.

Selam.
Alejkum Sellam

Islam poštuje Bibliju kao svetu knjigu ali se ne slaže s njenim sadržajem...i ne vidim da je itko omalovazavao ista..cak ti je Harun davao primjere iz Biblije koji su slicni u Kuranu. Haram bi bilo da je ismejava kao sto ti kazes.

Ali cim si na ovoj temi, cini mi se da i ti shvatas njegova objasnjenja samo ne priznajes...Allah koga hoce on pogleda i da mu razumijevanje koga nece, on zauvijek ostane nevjernik i ne shvata neke stvari ali ti shvatas samo jos to pokazi...a ne ici protiv.
Bosanka_88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2011., 12:57   #1075
Quote:
Harun kaže: Pogledaj post
nije Harun to zaboravio zna Harun daleko vise nego sto ti mislis, i cak cu ti dati komentar o tome ajetu u Kuranu
Nisam napisao da si zaboravio, nego preskočio. Kužiš razliku?

Quote:
Bog kaze:
Ma jok Bog, nego Arapin neki.

Quote:
a onda napustite postelje njihove, pa ih i udarite! Ako vam postanu poslusne, protiv njih nista ne cinite! Allah je, doista, uzvisen i velik!"
Tipično uštimavanje prijevoda da se ublaži grozota nasilja nad ženama, koje propisuje Bog osobno. Bljak.

Quote:
POGLEDAJTE NARODE KAKO NAM NAPOZNATI IZOKRECE KURANSKE AJETE KAKO BI IH OCRNIO, I ODVEO I SEBE I VAS STO VISE U ZABLUDU I MRAK
Gluparije. Zar nisi čuo da ima više prijevoda s arapskog na hrvatski jezik? Ovisno o prevoditelju, je li zagriženi apologetski fundamentalist, ili pošten čovjek, tako ispadne i prijevod.

Quote:
SPOREDI OVO

NEPOZNATI NAPISAO
4:34 Ljudi imaju vlast nad ženama, po snazi prvenstva

VS

A KAKO STOJI U kURANU
4:34. Muškarci vode brigu o ženama zato što je Allah dao prednost jednima nad drugima i zato što oni troše imetke svoje
Nisam znao da je Kuran na hrvatskom jeziku ispisan od strane nekih Arapina.

Quote:
ogromna razlika
I jest. Jer je jedan prijevod bliži originalu i duhu vremena kada je ispisan, a drugi je silovanje prijevoda, ali i kao takvo ima zapisano UDRI ŽENU, Bog ti to naređuje!!

Quote:
znaci kad se zena otme kontroli i bude van pameti, recimo hoce da pije i pusi u trudnoci, hoce da izlazi sa nepoznati muskarcima na kafu i sok, da dopusta da dolaze muski prijatelji kad joj je covjek odsutan na poslu.
A i serijska je ubojica malene djece koju jede...

Quote:
Muavije ibn Hajde el-Kusejrija, koji je rekao:
Koga briga za tog Muaviju Hajde-de What-Ever što je slijepački hvalisao svoju ideologiju.

Quote:
U Sahihu Muslimovom stoji predanje od Dzabira
Svašta...

Quote:
NEPOZNATI, SHVATI DA CU JA UVIJEK NACI ODGOVOR ZA TVOJE LAZI I PETLJANJA NA OVOM FORUMU
Lažeš da lažem, a što se tiče tvojih odgovora, to niti ne sumnjam, ali nisu koherentni. Može i kumica s placa stalno replicirat i laprdat.

Quote:
evo i na ovome mjestu te Bog opisuje u Kuranu
Izgleda da se Allah mnogo bavio mnome. Na svoju štetu.


Nisi mi odgovorio ima li i Allah harem u džennetu? Ako nema, zašto?
Nije li čovjek na njegovu sliku?
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2011., 12:59   #1076
Quote:
Bosanka_88 kaže: Pogledaj post
Alejkum Sellam

Islam poštuje Bibliju kao svetu knjigu ali se ne slaže s njenim sadržajem...i ne vidim da je itko omalovazavao ista..cak ti je Harun davao primjere iz Biblije koji su slicni u Kuranu. Haram bi bilo da je ismejava kao sto ti kazes.
Mogu da ti navedem imena muslimana koji nisu nikad ismevali moja verovanja, i bilo šta slično, ali mislim da to ne bi bilo lepo da uradim, tako da jako dobro znam šta znači kada neko poštuje tvoju veru, a šta znači kada ti neko u svakom drugom postu kaže da je osnivač tvoje vere bio pedofil i ratnik koji je silom ljude pridobio za svoju veru. Kapiraš me šta hoću da kažem? Nit' muslimani slede "knjigu," na koju se Muhamed - koji, usput, NIJE znao da čita, pa tako nije ni mogao da zna o čemu piše - pozivao, nit' muslimani (čast izuzecima) znaju baš toliko o njoj da bi je mogli kritikovati, nit' je Biblija isto što i Kuran. Biblija je sveta knjiga, kao i Kuran, ali Biblija NIJE nastala u identičnim uslovima u kojima je nastao Kuran, niti je nastala u istom vremenskom periodu, niti su je kompilirali jedna ili dve osobe (što se ne može reći za Kuran, ako ćemo iskreno), čak je starija od Kurana, pa prema tome, bez obzira na neslaganje, ipak zaslužuje više poštovanja (bar od strane onih koji se izjašnjavaju kao vernici), nije pisana po diktatu, i postoji milion drugih razlika. Iako priznajem da postoji i mnogo sličnosti.

Quote:
Ali cim si na ovoj temi, cini mi se da i ti shvatas njegova objasnjenja samo ne priznajes...Allah koga hoce on pogleda i da mu razumijevanje koga nece, on zauvijek ostane nevjernik i ne shvata neke stvari ali ti shvatas samo jos to pokazi...a ne ici protiv.
Tema je o kontradikcijama u Kurana, a ne u Bibliji (iz tog razloga sam se ja i javio). Kontradikcije u Kuranu neće nestati ako se krene u ofanzivu na Bibliju. Niti je "dokaz" božanske nadahnutosti Kurana to što je Biblija "prepuna" nelogičnosti, kontradikcija i slično. Ako me shvataš šta želim da kažem.

P.S. Allah je mene davno pogledao, i ja Mu se na tome samo mogu iskreno zahvaliti. Ako me shvataš šta želim reći.

Selam.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2011., 14:09   #1077
Quote:
Nomen Nescio kaže: Pogledaj post
Nit' muslimani slede "knjigu," na koju se Muhamed - koji, usput, NIJE znao da čita, pa tako nije ni mogao da zna o čemu piše
Selam.
Kako ne slijede? Moj djed slijedi Kur’an citav svoj zivot..klanja svih 5 namaza, radi sve sto je propisano,....kako mozes napisati to?

“On (Muhammed) ne govori po hiru svome,
to je samo objava koja mu se obznanjuje,
uči ga jedan ogromne snage.“ ( Kur’an 53: 3-5)

I više puta mu je naređeno da kaže narodu:
''Reci: 'Ja sam čovjek kao i vi, meni se objavljuje da je vaš Bog - jedan Bog.”
(Kur’an 18: 110)

Melek Džibril je recitirao ajete Poslaniku Muhamedu s.a.w.- a on je te ajete pred njim ponavljao dok ih nebi napamet naučio .Muhamed s.a.w je tako Ashabe podučavao da nauče napamet, tako da je u Muhammedovo vrijeme bilo mnogo hafiza tj ljudi koji znaju Kuran napamet.
.Nad svim ovim je bdio Allah i nije postojala nikakva mogučnost da neko nešto doda ili oduzme ili prepravi u Kuranu.

P.s.ovo sam nasla na netu jer je bolje opisano to sto sam htjela da kazem. Neka me Harun ili neko drugi koji se vise razumije popravi jer ipak sam ja pocetnica.

Sellam i tebi ..znas li sta znaci rijec Sellam ili Sellam Alejkum?
Bosanka_88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2011., 15:05   #1078
Quote:
Bosanka_88 kaže: Pogledaj post
Melek Džibril je recitirao ajete Poslaniku Muhamedu s.a.w.- a on je te ajete pred njim ponavljao dok ih nebi napamet naučio .Muhamed s.a.w je tako Ashabe podučavao da nauče napamet, tako da je u Muhammedovo vrijeme bilo mnogo hafiza tj ljudi koji znaju Kuran napamet.

Nad svim ovim je bdio Allah i nije postojala nikakva mogučnost da neko nešto doda ili oduzme ili prepravi u Kuranu.
To su ti sve napričali hodže, ali znaj da je sve izmišljotina za naivne.

Nema originalnog Kurana (zapisa), a sultani su ih prebirali i spaljivali, ako bi uočavali razlike. Nikakva istraživanja po tom pitanju, NE SMIJU provoditi znanstvenici. Samo je najodanijim teolozima dozvoljen pristup, i jedino golemi hvalospjevi Kurana dolaze u obzir - nikakva kritika. Muslimane čekaju još brojna neugodna iznenađenja u vezi Kurana, kad se dozvole slobodnija istraživanja.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2011., 15:36   #1079
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
To su ti sve napričali hodže, ali znaj da je sve izmišljotina za naivne.

Nema originalnog Kurana (zapisa), a sultani su ih prebirali i spaljivali, ako bi uočavali razlike. Nikakva istraživanja po tom pitanju, NE SMIJU provoditi znanstvenici. Samo je najodanijim teolozima dozvoljen pristup, i jedino golemi hvalospjevi Kurana dolaze u obzir - nikakva kritika. Muslimane čekaju još brojna neugodna iznenađenja u vezi Kurana, kad se dozvole slobodnija istraživanja.
majko draga kakve laze i nebuloze covjek puca

Quote:
Nema originalnog Kurana (zapisa),
cuj to, man nemoj sta mi kazes

a sta je ovo

Kuran iz Muhammedovog vremena, u muzeju sad




kad ces prestati se brukati sa lazima?

Zadnje uređivanje Harun : 05.08.2011. at 15:43.
Harun is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2011., 15:40   #1080
Quote:
Nomen Nescio kaže: Pogledaj post
Samo 2 stvari koje sam želeo da kažem u vezi sa ovim što si napisao.

Prvo, nije mi jasno zašto se stalno spominje 6 vek kao vreme nastanka texta Kurana, kada je on nastao u 7 veku? Već sam par puta primetio 6 vek, ali dobro bi bilo da znamo da je ipak u pitanju 7 vek.

Muslimani smatraju da zapisani Kuran nije tako savršen kao "nebeski Kuran." Text koji poseduju nije isto što i tzv. "nebeski Kuran." Vernici imaju samo zapisani Kuran.
Prijatelju, stav islamskih ucenjaka je da je Kur'an koji je danas prisutan, koji se uci, cita isti kao onaj u vremenu Muhammeda a.s. Idemo jednostavnom logikom:
Ako proces (nazovi ga objava Kur'ana, pisanje, kompliranje, kako zelis) traje 23 godine, normalno da u 14. godini taj Kur'an nece biti isti kao u trenutku smrti Muhammeda a.s. Onaj Kur'an u trenutku smrti Muhammeda a.s. je kompletiran, a onaj u 14. godini objave je knjiga u procesu. To je ta razlika i to je razlog sto Kur'an nije bio zapisan u potpunosti, recimo, 14. godine po pocetku Objave. Ne mozes u kompletnoj verziji zapisati nesto sto jos nije objavljeno u kompletu Ali postoji nesto, a to je da je Kur'an zapisivan tijekom zivota Muhammeda a.s. - ljudi su dijelove biljezili na komadima koze i tako dalje. Tako da je svaki danas prisutni ajet bio zapisan i naucen napamet od strane OGROMNOG broja ashaba (sljedbenika Muhammeda a.s.). Mozda bi postojala odredjena sumnja kada bi se koncentrirali samo na pisanje Kur'ana, ali u tu jednadzbu, prijatelju moj dragi, ubaci i pamcenje napamet. Zivio je Muhammed a.s., zivjeli su ashabi, zivjeli su svi ti ljudi koji su znali Kur'an napamet a to je jedan ogroman garant za ocuvanje Kur'ana. Ljudi su ucili jedni od drugih, pamtili (a vjeruj, bili su jaaaako strogi u kriterijima po kojima su dodjeljivali naziv "hafiz" (cuvar Kur'ana - osoba koja ga zna napamet). Prvi hafiz je Muhammed a.s. a njegovi ashabi su za njim, ucili Kur'an, dio po dio, kako se objavljivao i spustao medju ljude preko Poslanika (Muhammeda a.s.). Da jos jednom ponovim, ovdje se ne radi o djelomicnog pamcenju gdje netko nauci jedan mali dio i proglasi se "hafizom" - radi se o potpunom, doslovnom, rijec po rijec, pamcenju. Pamcenju u kojem nema ni trunke manevarskog prostora za promjene kur'anskih rijeci. (o razlikama u stilovima ucenja, mozemo detaljnije ako postoji interes - ti stilovi ne mijenjaju osnovni kur'anski izricaj )

Muslimanima je tu glavna garancija rijec Bozja koja kaze: "Mi smo objavili Kur'an i Mi cemo nad njim bdjeti" (upozorio bih onoga tko cita da pripazi na upotrebu mnozine u Kur'anu kada Bog govori u prvom licu - o tome se takodjer raspravljalo na ovom forumu). Nemuslimanu, naravno, takva garancija nista ne znaci jer ne vjeruje u sami Kur'an i u to da je Kur'an Bozja objava, ali bi ova sila sistema koji se tijekom islamske povijesti formirao (od samih pocetaka) u pamcenju Kur'ana i njegovom ocuvanju - trebala biti sasvim dovoljna.

Po postepenosti objavljivanja Kur'an je specifikum u odnosu na ostale Bozje objave, objavljivan je 23 godine umjesto trenutacne objave. O mudrostima takvog pristupa se dosta pisalo na stranicama ovog foruma, a o tome mozemo i jos koji put - to mi je jednostavno uzitak jer pokazuje mudrost Kur'ana i Onoga koji ga je objavio.


Quote:
Nomen Nescio kaže: Pogledaj post

A taj zapisani Kuran nije nastao preko noći. Do nas je došao preko tzv. Utmanic kodexa. Utmanic kodex je dobio naziv po trećem kalifu - Utmanu (Uthman ibn Affan). On je najzaslužniji za kompilaciju i fixiranje texta Kurana (zapravo, dužnost kompilacije je pripala njegovom saradniku Zayd b.Thabitu) - čitavih 30 godina nakon Muhamedove smrti (interesantno je da Muhamed možda nije znao da čita i da piše, ne znam da li ti je to poznato). Naravno, textovi Kurana su nastali, prema tradiciji, za života proroka Muhameda, ali su oni nakon njegove smrti fixirani. Muhamed je umro 632, inače.

Prema tradiciji, svake godine, u vreme meseca ramadana, Muhamed je recitovao otkrivenja koja je dobio pred Gabrielom, a u mesecu u kom je Muhamed preminuo - recitovao je dva puta, čitav Kuran. Zato se divim muslimanima koji znaju delove Kurana napamet, neki čak i čitav Kuran. No, to, ako ćemo iskreno, praktično nije nikakav dokaz njegovog nadahnuća i božanskoga porekla.
Kako mi je slatko i zanimljivo citati o islamskoj tradiciji neislamskom terminologijom (upotreba pojmova "utmanic codex", kalif i tako dalje).

Prelazis preko jedne cinjenice - prijedlog Omera ibnul Hattaba koji je predlozio Ebu Bekru es Siddiqu (PRVOM kalifu) da se Kur'an zapise u jednu kolekcije da bi se sacuvao tj.predlozio je proces skupljanja svih zapisanih dijelova, provjeru preko zapamcenog napamet - sve to u krugu komisije najvjernijih i najblizih suvremenika Muhammeda a.s. - dakle, u krugu ljudi u kojih (po islamskim mjerilima) nema nikakve sumnje. Takodjer, njima je svaki, pa i najmanji djelic Kur'ana, prenesen savrseno tocnom i utvrdjenom predajom. Vjerujem da je tebi poznat pojam "sened" koji se koristi u hadisu (predajama od Muhammeda a.s.). Kur'an (svaki dio njega) je do nas prenesen tevatur senedom - sto bi znacilo da ga prenosi u takvom obliku toliki broj ljudi koji su zasluzili takvo povjerenje da uopce nema mjesta sumnji.

Nasim rjecnikom receno, dodje tebi 50 ljudi za koje znas da nikad nisu lagali, u koje imas savrseno povjerenje, koji su zivjeli s tobom kraj Muhammeda a.s., koji su zivote svoje nudili za vjeru, koji bi prije uradili sto god treba nego lagali - i takvi ti ljudi kazu odredjenu vijest u tocno istoj verziji, istim rijecima, potpuno na isti nacin (dakle, nema PREPRICAVANJA niti PRENOSENJA) - nego donesu ti vijest potpuno istim rijecima - da li bi ti sumnjao u to?
(samo bih dodao da je broj ljudi koji su prenosili na gore opisani nacin kroz povijest, pa i taj rani dio islamske povijesti, daleko veci od broja 50).

Dakle, Kur'an je sastavljen u zbirku odmah nakon smrti poslanika, tijekom vladavine prvog kalifa koji je vladao 2 godine. Dakle, maximalno se radi o 2 godine - a ne 30. Kompilacija u vrijeme Osmana r.a. (Utmana) je provedena zbog povecanja islamskih teritorija te je Ebu Bekrov mushaf (zbirka) "kopiran" u sedam dijelova i odnesen u razne pokrajine. Dakle, radilo se o strogo kontroliranom, nadziranom "raspacavanju" (kontroliralo se kroz komisije i tako dalje - da ne bi doslo do problema i ikakvih promjena). Na taj nacin, takvom strogocom se ocuvao svaki pa i najmanji VOKAL unutar Kur'ana.

Dakle, nije Zejd ibn Sabit jedini bio zaduzen za kompilaciju nego je on bio dio jedne komisije i tijekom prve i druge stroge provjere. Ne moram napominjati da je tijekom tih provjera utvrdjeno da je Kur'an ocuvan (a takav je i do dan danas).

Muhammed a.s. nije znao citati ni pisati - postoji mnogo mudrosti oko toga - a Allah najbolje zna. Jedna od tih mudrosti je slicno kao sto svako od nas voli da pije vodu iz ciste, netaknute case - tako je i Kur'an isao kroz cist um koji nije bio pod utjecajem raznog pjesnistva, pisanja i tako dalje. To je cudo, nepismeni covjek je, recimo tako nemuslimanskom terminologijom, kompilirao takvu knjigu (nije on pisao niti izmisljao tu knjigu no, eto,terminoloski samo rekoh) pred kojom su njegovi suvremenici ostali u cudu. U nedostatku drugih pojasnjenja, govorili su mu da je carobnjak jer je jednostavno neshvatljivo da obicni nepismeni covjek sastavi takvo djelo.

Quote:
Nomen Nescio kaže: Pogledaj post
S druge strane, Muhamedov bliski saradnik i autoritet za Kuran, Abd-Allah ibn Mas'ud, je, prema drugoj tradiciji, zaslužan za konačnu verziju Kurana. Za njega se smatra da je lično bio svedok kada je konačna verzija Kurana otkrivena proroku Muhamedu. Zato jedna druga tradicija (tzv. kufan tradicija) kaže da je Muhamed svake godine recitovao Kuran, u mesecu ramadanu, ali da je poslednji put Muhamed recitovao dva puta, i to u prisustvu Abd-Allah ibn Mas'uda koji je svedočio o svim izmenama i dopunama koje su načinjene u njemu, Kuranu. Bar tako veli, na osnovu tradicije, Muhamedov rođak, Abd Allah ibn Abbas. cut...
Toliko o tome.
Naravno, ne slazem se s ovim napisanim pa bih te zamolio za izvor ovakvih tvrdnji. Tekst, link, knjigu, bilo sto - zelio bih se upoznati s takvim stavovima.


Quote:
Nomen Nescio kaže: Pogledaj post
A drugo - interesantan je fenomen taj prelazak na kritiku Biblije, kao da pojedini muslimani imaju komplex pred Biblijom, pa smatraju da će njihova vera biti 'svetija' i 'ispravnija' ukoliko udare po Bibliji. Stvarno ne razumem (čast izuzecima) zbog čega se nečija vera smatra 'pravovernom' ako se ona uglavnom bavi zabludama druge vere? Zar je to test pravovernosti? Užas.
Ne postoji kompleks nego postoji osjecaj cudjenja - mnogo nelogicnosti u Bibliji, ogromne sumnje u njezinu originalnost, identitet pisaca Evandjelja i tako dalje - odatle govor o Bibliji, u zelji da ljudi shvate slabosti Biblije.

Vjernik je ponosan na svoju vjeru i zeli je prezentirati drugome. Dakako da to ne znaci da treba napadati, vrijedjati - vec znanstveno argumentirati i razgovarati. Npr. zasto ja ne bih smio pisati o Bibliji na nacin kako ti, iz svojih izvora, iznosis argumente protiv vjerodostojnosti originalnog teksta Kur'ana? Zasto ja ne mogu, kao musliman, nesto sto ti mozes?

Quote:
Nomen Nescio kaže: Pogledaj post
Ja uopšte nisam siguran da je tako, a čak šta više - tvoja braća me često uveravaju. Jer, ako ne bi imali komplex, nikada se ne bi toliko bavili Biblijom. Možda ti nisi takva, ali nisam siguran da su svi muslimani poput tebe.

cut...
Selam.
Za boldirani dio - zar to znaci da ti imas komplex Kur'ana? (salim se, naravno, ali uvidjas poantu).

I ti razgovaras o Kur'anu, "napadas", iznosis argumente, iznosis "sumnje u vjerodostojnost" - nije to kompleks, to je proucavanje, dolazak do zakljucka i iznosenje svojih stavova - na to svako ima pravo.

Selam i tebi
__________________
Znaj, brate, covjek nije stvoren šale radi ili slučajno, već majstorski sazdan za cilj uzviseni (Ebu Hamid el Gazali)
i-s-l-a-m-i-c is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:30.