Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.04.2012., 22:35   #1
Višegradska skupina

Višegradska skupina je nastala 1993. godine, a osnivačice su Poljska, Mađarska, Češka i Slovačka. Cilj joj je bio i jest međusobna potpora ovih zemalja u procesu integracije u EU. Više pročitajte ovdje Visegrád Group.

Otvaram temu jer mislim da za nas ima veliku potencijalnu, prije svega političku važnost jer je dobro sredstvo za manje zemlje u EU da ne budu ignorirane od strane velikih. Hrvatski izaslanici već su sudjelovali na nekim sastancima tzv. proširene V. skupine uz zemlje Višegradske skupine te Sloveniju i Austriju. To je i prilika za određeno distanciranje od imagea zapadnobalkanske zemlje.

Nedavno je najavljeno i osnivanje tzv. Višegradske bojne skupine unutar EU okvira što je pokazatelj neminovne buduće veće vojne integracije zbog problema malih zemalja s vojnim troškovima (sjetite se da je Mađarska navodno nudila da Hrvatska preuzme dio Gripena iz njihovog leasinga).

Postoji i interes zemalja članica za ulaskom Hrvatske u ovu skupinu jer se trenutno kod njih radi na boljem povezivanje energetskih trasa (plinovoda), a plinovod bi trebao postojati između Poljske i Hrvatske obale s LNG terminalima na krajevima.

Mislite li da će kreatori vanjske politike uvidjeti važnost zbližavanja s ovim zemljama?
Arbalist is offline  
Old 25.04.2012., 22:44   #2
Kreatori naše vanjske politike su zaokupljeni "regionom" i pomirbom Srbije i Hrvatske na štetu Hrvatske.

Da naši kreatori vanjske politike imaju pameti onda bi nas gurali u smjeru te "višegradske skupine" a ne u smijeru "regiona".
Lucius C is offline  
Old 25.04.2012., 22:47   #3
Quote:
Arbalist kaže: Pogledaj post
Višegradska skupina je nastala 1993. godine, a osnivačice su Poljska, Mađarska, Češka i Slovačka. Cilj joj je bio i jest međusobna potpora ovih zemalja u procesu integracije u EU. Više pročitajte ovdje Visegrád Group.

Otvaram temu jer mislim da za nas ima veliku potencijalnu, prije svega političku važnost jer je dobro sredstvo za manje zemlje u EU da ne budu ignorirane od strane velikih. Hrvatski izaslanici već su sudjelovali na nekim sastancima tzv. proširene V. skupine uz zemlje Višegradske skupine te Sloveniju i Austriju. To je i prilika za određeno distanciranje od imagea zapadnobalkanske zemlje.

Nedavno je najavljeno i osnivanje tzv. Višegradske bojne skupine unutar EU okvira što je pokazatelj neminovne buduće veće vojne integracije zbog problema malih zemalja s vojnim troškovima (sjetite se da je Mađarska navodno nudila da Hrvatska preuzme dio Gripena iz njihovog leasinga).

Postoji i interes zemalja članica za ulaskom Hrvatske u ovu skupinu jer se trenutno kod njih radi na boljem povezivanje energetskih trasa (plinovoda), a plinovod bi trebao postojati između Poljske i Hrvatske obale s LNG terminalima na krajevima.

Mislite li da će kreatori vanjske politike uvidjeti važnost zbližavanja s ovim zemljama?
Hm, hm, ajmo to malo analizirati:

- ako se uzme u obzir da naši traže rješenje za gradnju nizinske pruge Rijeka Botovo (tj. mađarska granica) očito se ide prema većem prometnom povezivanju sa Srednjom Europom tj tim zemljama

- spomenuti plinovodi

- Hrvatska ulazi u EU gdje će se negdje morati pozicionirati, a navedene zemlje zajedno u Europskom vijeću imaju jednak broj glasova kao i Njemačka ili Francuska. Logika nalaže da bi se Hrvatska trebala povezati sa zemljama koje su joj čitav pristupni proces bile iznimno naklonjene, osobito Mađari i Poljaci. Iako, ne znam koliko se Slovenija s njima povezala kad je ušla, ali mi se nužno ne moramo rukovoditi njihovim primjerom.

Puno stvari govori u prilog našem povezivanju sa HUN, POL, SK i CZE u okviru EU, prošla vlada je radila na tome pa se Kosor pojavljivala na sastancima te skupine - ova sadašnja vlada ipak je više zapadnobalkanski usmjerena, uz to izgleda i pod britanskom paskom tako da...

na njihovu žalost u ovom desetljeću se niti jedna druga zapadnobalkanska država u EU neće učlaniti pa će možda i protiv svoje volje morati jačati veze s nekim, a najnormalnije je da to budu Višegrađani
(iako i među njima ima britanskih igrača tipa Češka, Mađari trenutno soliraju, a Poljaci valjda bauljaju ovamo onamo)
Leoben Conoy is offline  
Old 25.04.2012., 23:02   #4
Quote:
Lucius C kaže: Pogledaj post
Kreatori naše vanjske politike su zaokupljeni "regionom" i pomirbom Srbije i Hrvatske na štetu Hrvatske.

Da naši kreatori vanjske politike imaju pameti onda bi nas gurali u smjeru te "višegradske skupine" a ne u smijeru "regiona".
Pogledati kako je Gjenero u vazda režimskom listu koji je danas samo u cyber formi mijenjao ploču:
do promjene vlasti puna usta Srednje Europe:
http://www.vjesnik.hr/Kom.aspx?ID=16...b-21dbdbb5485c

http://www.vjesnik.hr/Kom.aspx?ID=ae...4-5e5fb19ae894

http://www.vjesnik.hr/Kom.aspx?ID=15...3-c0078298e380

nakon promjene vlasti, Balkan in my mouth:
http://www.vjesnik.hr/Kom.aspx?ID=a7...4-ac11127c1411

http://www.vjesnik.hr/Kom.aspx?ID=cb...6-cb442e1a8d39

http://www.vjesnik.hr/Kom.aspx?ID=86...1-1579cc5d46ef

Leoben Conoy is offline  
Old 25.04.2012., 23:09   #5
Zanimljivo, mislio sam prvo da si samo selektivno stavio linkove, ali kad pročitaš tekstove vidiš da piše jedno te isto i da nije bilo stvarne potrebe za tolikim člancima.

on topic Ovo nedavno otkupljivanje dokumentacije od strane vlade za projekt LNG na Krku je čini mi se u kontekstu tog sjever-jug plinskog povezivanja
Arbalist is offline  
Old 26.04.2012., 00:05   #6
Ovo je naša prirodna,kulutrna,ali i dosta religijska cjelina.
Nadam se da ćemo za 10 godina ponovo se osiječati kao dio nje i posve zaboraviti Balkan
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!
Kyle Reese is offline  
Old 26.04.2012., 11:22   #7
Quote:
Arbalist kaže: Pogledaj post
Zanimljivo, mislio sam prvo da si samo selektivno stavio linkove, ali kad pročitaš tekstove vidiš da piše jedno te isto i da nije bilo stvarne potrebe za tolikim člancima.

on topic Ovo nedavno otkupljivanje dokumentacije od strane vlade za projekt LNG na Krku je čini mi se u kontekstu tog sjever-jug plinskog povezivanja
Vezano uz temu:
http://www.vecernji.hr/vijesti/ceski...-clanak-402850
6 down, 21 to go...

Milanović je danas u Varšavi na susretu s Kinezima
Quote:
The Warsaw meeting will be attended by the prime ministers of Albania, Bulgaria, Bosnia-Herzegovina, Croatia, the Czech Republic, Estonia, Hungary, Latvia, Lithuania, Macedonia, Montenegro, Romania, Serbia, Slovakia, Slovenia and Poland.
I to uz LNG ali i plan za nizinsku prugu ide u smjeru jačeg vezivanja Hrvatske uz zemlje srednje Europe.
Leoben Conoy is offline  
Old 26.04.2012., 18:39   #8
Quote:
Leoben Conoy kaže: Pogledaj post
(iako i među njima ima britanskih igrača tipa Češka, Mađari trenutno soliraju, a Poljaci valjda bauljaju ovamo onamo)
Cijela višegradska skupina na neki način koketira sa Britancima, odnosno Britanci s njom. Treba znati da su među njima Poljska i Češka zemlje koje naglašeno "ne vole" Nijemce i čije antipatije prema Berlinu na neki način daju ton političkom djelovanju Višegradske grupe. Za razliku od njih Hrvatska je Njemačkom potpuno oduševljena - i to je zapravo jedina razdjelnica između nas i članica višegradske grupe, vjerovatno i važniji razlog zašto i formalno nismo članica iste.

No bez obzira na njihovo pozicioniranje unutar unije, oni su meni simpatično društvo, a posebno mi se sviđa njihov pan-slavenski karakter (gdje Mađari funkcioniraju nešto poput posvojene djece), koji unutar Unije u kojoj nema Rusije i njenog manipuliranja slavenskim sentimentom, poprima poprilično romantičnu dimenziju solidarnosti i topline, a koja se rijetko nalazi u odnosima između ostalih EU članica koje više definira borba za interese i stratešku premoć.
PowerLock is offline  
Old 26.04.2012., 21:25   #9
Pretpostavljam da će RH postati član Višegradske skupine nakon ulaska u EU, mnoge indicije pokazuju da će naš glavni politički mentor i saveznik unutar EU biti Poljska.
Trenutno se raspravlja o proračunu EU, i RH je podržala poljsku inicijativu da se kohezijski fondovi ne smanjuju.
Postali smo "prijatelji kohezijske politike".


http://www.google.hr/url?sa=t&rct=j&...4QDuw-kLXiNEnw
Kanzas is offline  
Old 26.04.2012., 21:46   #10
Naša prirodna, kulturna i povijesna regija. Nadam se što jačem povezivanju u budućnosti, iako sumnjam da će se to dogodit dok god imamo izdajničke jugofilne političare.
thatfeel is offline  
Old 26.04.2012., 21:54   #11
Quote:
Kanzas kaže: Pogledaj post
Pretpostavljam da će RH postati član Višegradske skupine nakon ulaska u EU, mnoge indicije pokazuju da će naš glavni politički mentor i saveznik unutar EU biti Poljska.
Trenutno se raspravlja o proračunu EU, i RH je podržala poljsku inicijativu da se kohezijski fondovi ne smanjuju.
Postali smo "prijatelji kohezijske politike".


http://www.google.hr/url?sa=t&rct=j&...4QDuw-kLXiNEnw
Zvuči predobro da bi bilo istinito,pogotovo vezanje uz Poljsku, meni najdražu Europsku državu
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!
Kyle Reese is offline  
Old 26.04.2012., 22:27   #12
Quote:
Kyle Reese kaže: Pogledaj post
Zvuči predobro da bi bilo istinito,pogotovo vezanje uz Poljsku, meni najdražu Europsku državu
Bilo je već tih kontakata, npr. lokalni čelnici iz HR (župani i gradonačelnici) već su bili na studijskim putovanjima u Poljsku vezano uz korištenje strukturnih EU fondova u lokalnoj samoupravi.
Poljska je uspješan primjer nove članice, od njih se puno da naučiti.

Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
Cijela višegradska skupina na neki način koketira sa Britancima, odnosno Britanci s njom. Treba znati da su među njima Poljska i Češka zemlje koje naglašeno "ne vole" Nijemce i čije antipatije prema Berlinu na neki način daju ton političkom djelovanju Višegradske grupe. Za razliku od njih Hrvatska je Njemačkom potpuno oduševljena - i to je zapravo jedina razdjelnica između nas i članica višegradske grupe, vjerovatno i važniji razlog zašto i formalno nismo članica iste.

No bez obzira na njihovo pozicioniranje unutar unije, oni su meni simpatično društvo, a posebno mi se sviđa njihov pan-slavenski karakter (gdje Mađari funkcioniraju nešto poput posvojene djece), koji unutar Unije u kojoj nema Rusije i njenog manipuliranja slavenskim sentimentom, poprima poprilično romantičnu dimenziju solidarnosti i topline, a koja se rijetko nalazi u odnosima između ostalih EU članica koje više definira borba za interese i stratešku premoć.
Da, ekipa je OK i pazi koju bahatost smo i mi i Slovenci ispoljili prema njima unatrag 20ak godina kad su nas zvali da im se priključimo - obje najrazvijenije exYU republike su ih odbile uvjerene da im ne treba to društvo prilikom ulaska u EU.
Stavimo Slovence i njihove motive na stranu, možda je Hrvatska ono što toj skupini fali kao faktor koji bi donio balans prema Berlinu (trenutno No 1 faktoru moći u EU) pa bi proširena skupina imala finu uravnilovku prema Švabi i Britu..
Leoben Conoy is offline  
Old 27.04.2012., 00:32   #13
Quote:
Leoben Conoy kaže: Pogledaj post
Bilo je već tih kontakata, npr. lokalni čelnici iz HR (župani i gradonačelnici) već su bili na studijskim putovanjima u Poljsku vezano uz korištenje strukturnih EU fondova u lokalnoj samoupravi.
Poljska je uspješan primjer nove članice, od njih se puno da naučiti.
.
Ma sve to na papiru stoji,ali znaš i sam u čemu bi mogao biti problem
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!
Kyle Reese is offline  
Old 27.04.2012., 18:25   #14
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
i to je zapravo jedina razdjelnica između nas i članica višegradske grupe, vjerovatno i važniji razlog zašto i formalno nismo članica iste.
Postoji li u samoj ideji višegradske skupine uopće mogućnost i mehanizam proširenja? Ona se, čini mi se, proširila samo jednom, prije 15 godina, ili više.

Sa druge strane, Češka i Poljska su naglašeno naklonjene Srbiji, pa ne znam kako bi smo se proveli među slavenskom bratijom. Uopće ne sumnjam da bi ubrzo nakon hrvatskog iskazivanja interesa za Skupinu, i Srbi nešto tu pokušali. A nama su oni ono što su Poljacima i Česima- Nijemci.
PilotInstruktor is offline  
Old 02.05.2012., 20:23   #15
Dobra tema, nevjerojatna je nasa nezainteresiranost za sutra.

Osovina Baltik-Jadran je prakticki organizirano ratificirala pristup u EU s RH, i predsjednik je isao (mozda malo neveselo), ali je isao, i kamere su to popratile (mozda malo sturo).

Uglavnom ponasamo se kao da smrde, a oni nas objerucke prihvacaju.

Ta osovina je u interesu svima, jer sluzi kao tampon zona, kroz koju ce svatko gurati svoj interes, a nama pruza mogucnost glasa s bliskim zemljama.

Jer vecinu problema koje mi imamo imaju i oni (ne racunajuci rat), komunisticki teror, postkomunizam, privatizaciju, brodogradilista, kredite, male drzave veliki interesi, itd itd, a opet svi su jasno razliciti, bez pretenzija.


Od tisucu malih gluposti koje zamjeram Josipovicu, ne odlazak u Poljsku na pogreb mu ne mogu oprostiti, ali to si sad tumacim kao tek pocetak njegovog rada i kako vjerojatno nije kriv on, nego Ured, ali evo covjek ide sad na potpisivanje ugovora s malo kiselim smjeskom doduse, al kaj da mu ja sad mozda prebacujem jugonostalgiju (region), kad velike hrvatine regiju (Baltik-Jadran) ni ne primjecuju, vise sad radi on nego svi drugi.

Ljudi ne kuze da smo mi sutra regija sa slicnim ciljevima i slicnim neprijateljima i da je bolje vec danas krenuti razvijat jace odnose, kako bi lakse ostvarivali zajednicke ciljeve naspram jacih EU drzava.
__________________
You either die a marasovac, or live long enough to become a mod.
=Nadimak is offline  
Old 06.07.2013., 18:55   #16
Evo da podignemo ovu staru temu sad kad smo konačno postali članica EU-a. Smatrate li da bi za Hrvatsku bilo dobro da se uključi u Višegradsku skupinu?
Cromanst is offline  
Old 06.07.2013., 20:54   #17
Nezamislivo uz ovu garnituru, nama nema mrdanja sa Zapadnog Balkana...

ALi da, ovo je naš kulturni i civilizacijski krug i uz dosta truda bi se mogli vratiti na tu razinu, iako je 100 godina Balkaa ostavilo stravične posljedice
__________________
.

Zadnje uređivanje Michael Collins : 06.07.2013. at 21:14.
Michael Collins is online now  
Old 06.07.2013., 21:13   #18
koja glupost, ta je skupina čisti dokaz da unutar eu pravila uopće nisu jednaka za sve i da to nije zajednica jednakih, ok to smo znali i ranije, ali ovo je samo očiti primjer.

zašto bi male zemlje imale problema s dolaskom do riječi unutar zajednice jednakih? nema nikakve logike da bi imale, svi moraju biti jednaki u odlučivanju, ako se odluke donose demokratski, svaka zemlja od najmanje do najveće, mora imati isti omjer snaga u glasanjima.

to što je britanija ili njemačka veća od austrije nema veze s time da će se neki zakon jače primjenjivati i jače utjecati na njemačku ekonomiju, sama srž zakona mora biti takva da daje tu jednakost.
NMT is offline  
Old 07.07.2013., 00:04   #19
Hrvatska ako želi naprijed, pogotovo u ekonomskom smislu, nebi sada smjela odustati od bilo koje opcije, pa niti od Višegradske skupine. Eventualni problem bi možda bio što Hrvatska u toj skupini država bi bila jedna od najsiromašnijih država, ali od same ideje i jačanja gospodarskih veza sa tim državama nebi trebala odustati.

Mada i na službenim stranicama Višegradske skupštine spominju se četiri države koje kao čine jednu cjelinu, i niti jedna druga.
__________________
Svijet neće biti uništen od strane zlih ljudi, već od strane onih koji gledaju i ništa ne poduzimaju!
zeljko_ri is offline  
Old 07.07.2013., 00:25   #20
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
......oni su meni simpatično društvo, a posebno mi se sviđa njihov pan-slavenski karakter (gdje Mađari funkcioniraju nešto poput posvojene djece), koji unutar Unije u kojoj nema Rusije i njenog manipuliranja slavenskim sentimentom, poprima poprilično romantičnu dimenziju solidarnosti i topline...
Znaš kaj: pun nam je kufer "romantične (pan)slavenske solidarnosti, topline i sentimenata...", iskusili smo mi tu famoznu toplinu (pre)snažnih "bratskih zagrljaja" (koji bi rado da te da uguše svojom velikom ljubavlju...). Filali nas tom navodnom "toplinom" i "prirodnom ljubavlju prema braći" 45 godina, znamo prestrašne rezultate te "ljubavi"...

Stoga bolje ne spominjati te stvari, jer kod nas izazivaju samo negativne asocijacije... Drž'mo se mi radije odnosa zasnovanih na dobrim, starim interesima - bar se ne zavaravamo i znamo na čemu smo. Tko god je ikad mislio kako u politici ima romantike i "topline", zaheb'o se...
__________________
Danas nema Drugoga kao izrabljivača koji nas tjera na rad i iskorištava. Danas sami sebe samovoljno izrabljujemo i pritom vjerujemo da se ostvarujemo. Danas se ostvarujemo na smrt. Optimiziramo se na smrt. U tom kontekstu nikakav otpor ni pobuna, nikakva revolucija nisu mogući.
Byung-Chul Han - filozof, kulturni teoretičar

Zadnje uređivanje Špranja : 07.07.2013. at 00:33.
Špranja is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:40.