Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.08.2012., 12:09   #6501
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post

Hrvatska je najveći uvoznik struje u svijetu po glavi stanovnika i druga u svijetu po apsolutnoj vrijednosti uvoza struje, nije mi taj podatak baš lego , ali je to iz nekog zvaničnog izvješća .

Nebih dalje žilavio ovu temu , vjerojatno postoji neki podforum o tome , ali neka iskustva sa elektro grijanjem i akumulacijom mogu ovdje izložiti .
Ne bih niti ja o tome ovdje u temi za centralno na drva. Ali mogu reci da kada god trebamo neku elektranu sagraditi da uvijek ispadne problem - ili zeleni ili politicke struje; a izbori su kod nas svake 2 godine (za sabor; za predsjednika). A izgradnja elektrane traje 3-7 godina ovisno o vrsti. Dakle to je jedan projekt u koji se treba krenuti i koji promjena stranke na vlasti ne moze i ne smije zaustaviti. Po meni da se pukne nuklearka tipa npr VVER-1000 od dakle 1000MW (1GW) i ovo sto sada imamo bilo bi nam super, struja bi bila najeftinija iz nje, a zagadjenje ravno -> 0. No izgradnja traje cca 7 godina. Ako bi projekt bio ne na Erdutu nego u okolici Zagreba na Prevlaci gdje je trebala biti sestra od NE Krsko, onda bi se moglo pola Zagreba i vise grijati jer bi osim struje elektrana davala toplu vodu kao i toplana. Na Erdutu je zgodno zbog razvoja regije, zaposljavanja ljudi i tako dalje.

Ovo na ugljen i plin....a la Plomin C - OK, no niti mi imamo ugljen niti plin. Nemamo doduse niti Uran ali lakse je i jeftinije je par tona urana godisnje nego stotine tona ugljena dnevno.

Za OIE - zgodno; ali ne mozes planirati baznu proizvodnju ili vrsnu proizvodnju sa OIE. Jer nekada ima; nekada nema; plus sto je KW is OIE skuplji nego iz drugih elektrana. Da ne kazem da za proizvodnju elise, kolektora ili sto vec se utrosilo toliko energenata koji su "prljavi" da taj OIE i nije tako vise cist. A sa vjetroelektranam je problem sto ubijaju ptice (primjer u Kaliforniji) i smetaju i drugim zivotinjama. Sa solarnim elektranama rade lokalne vjetrove i mjenjaju klimu ako su na vecim povrsinama (primjeri po Arapskim zemljama).

Nema djabe niti u stare babe. Kak se ono veli
europe2seoul is offline  
Old 05.08.2012., 12:30   #6502
Quote:
dusanmijat kaže: Pogledaj post
Pozdravljam sve na forumu a posebno gosp. ramzay po čijem sam tragu i stigao na ovaj forum (sa forume bele rade) kako reče ramzay.Duže vrijeme pratim vaše postove pasivno pa sam konačno uhvatio vremena da se uključim aktivno u sva ova lijepa razmišljanja i sprovođenja u djela svih mogućnosti: Na koji način se lijepo konforno a jeftino ogrijati. Pristalica sam samogradnje za sve što mislim da mogu dovesti do kraja a to možete pogledati na mom kanalu 25joks (na youTube) Moj sledeći projekat nije nije baš u ovoj temi ali su ovdje prisutni ljudi koji imaju ideju, znanje i volju da to drugima prenesu. Do sledeće zime sam riješio da rekonstruišem kotao i prilagodim ga svojim potrebama a zamisao je sledeća: Imam kotao (trajnožareći koso ložište) 39 kw i od njega ću da iskoristim vanjsku oblogu sa vratima a ložište da bude bez kanala i promaja sa samo jednim cijevnim izmjenjivačem u plafonu (stim da sa strane bude otvor za lako čišćenje cijevi) Dimnjača bi bila sa strane i ulazila bi u drugi kotao (bio je sa gorionikom na ložu snaga 29-32 kw zapremina vode 100 litara cilindričnog je oblika a ložište izgleda ovako: Ako ideja bude opravdana o pojedinostima drugi put. Rezime: Kotao 2u1 ložište dostupno za čišćenje i bez džepova za kondez, zapremina 150-180 litara sa strane ugrađen gorionik na pelet, prioritetna goriva - pelet, sječka, drvo (sve iz moje proizvodnje) ugalj ISKLJUČEN U sistemu predviđen i spremnik od 1200 l. ali vjerovatno neću stići za ovu sezonu. Izvinjavam se na preopširnosti a svaki savjet i sugestija dobro će doći. Svima se zahvaljujem i svima sam na raspolaganju
molim te smanji fotku jer ne možemo čitat forum
a mogao bi i dobit ban od naših revnih moderatora.
stmat is offline  
Old 05.08.2012., 17:09   #6503
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
...Ali mogu reci da kada god trebamo neku elektranu sagraditi da uvijek ispadne problem - ili zeleni ili politicke struje;
Nije mi jasno zašto takva buka oko toga. Hoče struju, a neće generator struje u svom dvorišču!
Kod nas u Sisku normalno dograđuju još jedan blok u Termoelektrani!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 05.08.2012., 22:59   #6504
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Nije mi jasno zašto takva buka oko toga. Hoče struju, a neće generator struje u svom dvorišču!
Kod nas u Sisku normalno dograđuju još jedan blok u Termoelektrani!

kad misle da struja raste na drvetu ko banane
__________________
u jednostavnosti je genijalnost al to je samo moje misljenje
sasase is offline  
Old 06.08.2012., 07:23   #6505
Quote:
sasase kaže: Pogledaj post
kad misle da struja raste na drvetu ko banane
A koru od banane ubacis u pec na drva; prakticno.
europe2seoul is offline  
Old 07.08.2012., 08:39   #6506
Mađar

Kaj velite na ovog Madara, jel malo prejeruje ili?? Kad pogledam njega, i naše kotlovnice, hm, ne znam zašto je to 'vani' normalno, a kod nas niti troputni miš ventil ne prolazi!
I oprostite mi malo na sebičnosti, ali takva nekakva 'slična' situacija bi se mogla složiti kod mene u podrumu pa sam eto malo 'sanjao' ...


0. kurenje, da svi vidimo kako on to radi:
http://www.youtube.com/watch?v=87M3_Xc1-z8&feature=plcp

1. Malo pokazivanje 'sistema' i sve je hladno:
http://www.youtube.com/watch?v=sgjCfWYDtgI

2. Dovođenje sekundarnog zraka Baš me zanima kaj bude gospodina ramzay rekel na to, sigurno bude poludil na ovu 'metodu'
http://www.youtube.com/watch?v=as4r5MPyrh0

3. automatika, ali nisam bas skuzio za kaj, vjerojatno da ti veli u kojoj je fazi kotao ?
http://www.youtube.com/watch?v=H3ZArP0Kbcc

4. malo objašnjenje što sve to imamo u kotlovnici
http://www.youtube.com/watch?v=ldY5xvQ5LBI

5. ima on i 'rezervu', plin...
http://www.youtube.com/watch?v=kMzdVk708tEhttp://

6. još neka automatika
http://www.youtube.com/watch?v=rMN0j1ZYMNQ

7. puferi, ili ti ga spremnici topline, ima ih 2
http://www.youtube.com/watch?v=dgkMSm-V3tw

8. mislim da ovaj Mađar zna izvući maksimum iz tog Viadrusa, meni taj Viadrus kod ovog 'lika' dobro izgleda u radu, mislim da sasvim fino gori u njemu.?
http://www.youtube.com/watch?v=S8zvSD9mIE4

9. vrijeme je i za ponovno loženje, ne znam koliko vi znate mađarski, ali ja nemam pojma, ali svejedno sam iz nekog razloga zaključio da je to 'situacija' nakon 1 sata ?? I da ne bude a joj, pa treba svakih sat vremena ložiti, osobno mislim da se ne mora, jer ipak je tek malo prije zakuril, mislim da bude sad drugo loženje duže 'trajalo'.?
http://www.youtube.com/watch?v=oDUNuglgzdg

10. Još malo pojašnjenje oko plina i drva u kombinaciji:
http://www.youtube.com/watch?v=7cQvjaIcX_g&feature=plcp

Zadnje uređivanje mranderson : 07.08.2012. at 08:45.
mranderson is offline  
Old 07.08.2012., 17:16   #6507
mranderson

pod brojkom 2 ti nije dodavanje sek zraka neg paljenje peci sa fenom za skidanje farbe
__________________
u jednostavnosti je genijalnost al to je samo moje misljenje
sasase is offline  
Old 07.08.2012., 19:19   #6508
Quote:
sasase kaže: Pogledaj post
mranderson

pod brojkom 2 ti nije dodavanje sek zraka neg paljenje peci sa fenom za skidanje farbe
sasase majstore, znam da nije to dodavanje sekundarnog zraka, vidim moj 'smajlić' nije bio dovoljan... ali svejedno, nije li malo ...... 'tehnika'
mranderson is offline  
Old 07.08.2012., 21:36   #6509
Kako se dimenzionira ekspanziona posuda u odnosu na ukupni volumen vode u sustavu, tj. koliki je min. volumen ekspanzione po litrama vode u sustavu?
mcupwr is offline  
Old 07.08.2012., 22:04   #6510
Quote:
mcupwr kaže: Pogledaj post
Kako se dimenzionira ekspanziona posuda u odnosu na ukupni volumen vode u sustavu, tj. koliki je min. volumen ekspanzione po litrama vode u sustavu?
Bilo ti je spomenuto nekoliko put i u nekoliko tema.
Dobra oko x pi metoda ti veli da je preporučeni volumen posude nekih 12% volumena sustava.
Zvon is offline  
Old 07.08.2012., 22:19   #6511
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
Bilo ti je spomenuto nekoliko put i u nekoliko tema.
Dobra oko x pi metoda ti veli da je preporučeni volumen posude nekih 12% volumena sustava.
a jel smije biti veca ?
mac13 is offline  
Old 07.08.2012., 22:49   #6512
Da, ali više košta.
Zvon is offline  
Old 08.08.2012., 09:49   #6513
Quote:
mcupwr kaže: Pogledaj post
Kako se dimenzionira ekspanziona posuda u odnosu na ukupni volumen vode u sustavu, tj. koliki je min. volumen ekspanzione po litrama vode u sustavu?
Voda se širi oko 4% za dijapazon 20 do 90 tako da to i nije neki problem , ali zrak kojeg ima u vodi se za taj dijapazon širi 25 % , tako da je preporuka ukupni volumen vode x O,08 , a ovo što predlaže Zvon je super ali košta parstokuniča više, Exp. posuda nikad ne može biti prevelika
ramzay is offline  
Old 08.08.2012., 11:55   #6514
Bok,zanima me jel neko cuo za pec rima,navodno turska sa 48kw jacine,dodje 6k kn ovdje.jel se to isplati uzimat?ili da uzmem bosch 3000 u markovu s bojlerom drva/struja za 7100kn?odabirem gus jer me i ovaj nahvaljeni solid 2000b razocarao posto vidim da je to dakon dor a na netu ljudima procuri za 5 sezonacrewy:crewy::banghead:

poslano s mojbitela
silicone_soul is offline  
Old 08.08.2012., 20:53   #6515
Pozdrav svima na forumu, a posebno nesebičnom Ramzayu!
Kao što vidite, novi sam ovdje,a vjerovali li ne pročital sam 323 stranice teme i puno naučil o nečemu što je van moje struke. Javljam se na forum u vjeri da ćete mi pomoći riješiti neke nedoumice. U obiteljskoj kući imam centralno grijanje na plin (protočni bojler), a svake godine rata sve veća. Kad k tome dodam da posjedujem vlastitu šumu, jasno je da planiram smanjiti troškove grijanja i prijeći na drva. (plin ostaje za sanitarnu vodu i dopunski kapacitet).
Uzevši sve što ste napisali u obzir, odlučio sam uz kotao na drva ugraditi spremnik 1000l CM jer mi taman stane u kut podruma (ispod kotlovnice).
Imam dva kruga grijanja (radijatorsko i podno), i pretpostavljam da bi ova vaša šema bila optimalna. Protočni bojler bi bi spojen paralelno Koju regulaciju za upravljanje? Seltron ili? Napominjem da sam „kratak“ sa financijama i ne mogu puno uložiti, a želio bih da to ipak šljaka. Unaprijed hvala na pomoći.

Pregračan is offline  
Old 08.08.2012., 21:14   #6516
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
Voda se širi oko 4% za dijapazon 20 do 90 tako da to i nije neki problem , ali zrak kojeg ima u vodi se za taj dijapazon širi 25 % , tako da je preporuka ukupni volumen vode x O,08 , a ovo što predlaže Zvon je super ali košta parstokuniča više, Exp. posuda nikad ne može biti prevelika
Fala, to mi treba.
mcupwr is offline  
Old 08.08.2012., 22:22   #6517
Eto , ja se odlucio kod odabira kotla za centrometalov BioSolid 26 kw , samo sa 4-putnim misom , bez spremnika i mislim da ce dobro odradivati svoj posel posto je to samotirani kotel tak da katrana nebi smjelo biti ..

krajem mjeseca ce biti instaliran , pa ako jos koga zanima ovaj kotel za dojmove nek me kontaktira kad pocne zima

pozdrav !
mac13 is offline  
Old 08.08.2012., 23:29   #6518
Quote:
Pregračan kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima na forumu, a posebno nesebičnom Ramzayu!
Kao što vidite, novi sam ovdje,a vjerovali li ne pročital sam 323 stranice teme i puno naučil o nečemu što je van moje struke. Javljam se na forum u vjeri da ćete mi pomoći riješiti neke nedoumice. U obiteljskoj kući imam centralno grijanje na plin (protočni bojler), a svake godine rata sve veća. Kad k tome dodam da posjedujem vlastitu šumu, jasno je da planiram smanjiti troškove grijanja i prijeći na drva. (plin ostaje za sanitarnu vodu i dopunski kapacitet).
Uzevši sve što ste napisali u obzir, odlučio sam uz kotao na drva ugraditi spremnik 1000l CM jer mi taman stane u kut podruma (ispod kotlovnice).
Imam dva kruga grijanja (radijatorsko i podno), i pretpostavljam da bi ova vaša šema bila optimalna. Protočni bojler bi bi spojen paralelno Koju regulaciju za upravljanje? Seltron ili? Napominjem da sam „kratak“ sa financijama i ne mogu puno uložiti, a želio bih da to ipak šljaka. Unaprijed hvala na pomoći.

Ovo mi se čini na prvi pogled sve ok , ali ne vidim kako bi spojio plinski bojler , daj to nekako ucrtaj da vidimo.

po pitanju regulacije svega toga mislim dva kotla tri-četiri pumpe i 4 miš ventila ZVON pomagaj .
ramzay is offline  
Old 08.08.2012., 23:33   #6519
Quote:
mac13 kaže: Pogledaj post
Eto , ja se odlucio kod odabira kotla za centrometalov BioSolid 26 kw , samo sa 4-putnim misom , bez spremnika i mislim da ce dobro odradivati svoj posel posto je to samotirani kotel tak da katrana nebi smjelo biti ..

krajem mjeseca ce biti instaliran , pa ako jos koga zanima ovaj kotel za dojmove nek me kontaktira kad pocne zima

pozdrav !
pogledaj ovu gornju shemu i ako možeš zamisli ili nacrtaj umjesto spremnika tanku cijev od 2 cola i da vidimo kako to radi.

Obećao sam to ali stvarno ne stignem a stvar radi i bez spremnika , a kad bude love dodaš spremnik i stvar opet radi. ha ha.

volio bih da to prodiskutiramo ovdje , ajmooooooo dečki , ukljućite vijuge i nemojte samo gledati švabice na moru , zima je pred vratima , a one vas nebudu grijale.
ramzay is offline  
Old 09.08.2012., 00:36   #6520
Pozdrav,
mislim da je ovaj povrat iz pufera previse zakompliciran. Po meni tu možeš uštedjeti tako da pufer ima 2 do 3 priključka (vrh, dno i eventualno srednja zona). Inače tvoja konfiguracija ima smisla kad imaš bojler u bojleru sistem pa štitiš toplu vodu za kupanje zbog hladnog povrata iz grijanja. Upravljanje možeš odraditi seletronom upravljanim nekom elektronikom.
Seletron bi stavio umjesto termostat. venitila na polazu radijatorskog grijanja (bolja kontrola ovisno od temperature vani).
Ako ćeš zadržati ovu konfiguraciju mislim da možeš umjesto ovih seletrona (povrat na spremnik) staviti ESBE termostatske ventile.
kreso22_zg is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:00.