Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.08.2017., 01:42   #1
Obiteljska mirovina - kome pripadaju novci

Sestri i meni je majka preminula 2012. god. i dobili smo pravo na obiteljsku mirovinu tokom redovnog školovanja. Problem je u tome što nas dvoje želimo štediti te novce u slučaju ikakvih problema da imamo za mlijeko i kruh ako dođe do toga, no naš otac preuzima te novce (jer je počeo dok smo još bili maloljetni) i koristi ih za svakodnevne troškove unatoč tome što to nije potrebno. Smatram da je bitno spomenuti da je s novom ženom u braku te su oni zajedno kupili vikendicu na moru za sebe s tim novcima (pretpostavljam, jer ne bi mogli drukčije). Pripadnost mirovine nas zanima zato što još kuča u kojoj živimo nije dovršena te je bilo vrlo glupo kupovati vikendicu prije toga, a ja dotle moram spavati u dnevnom boravku (gdje sam spavao od svoje 7 godine).
Zajedno dobivamo 2600kn mjesečno, ali to sjeda ocu na račun.

Imamo đeparce, ali je moj 400kn što je trečina novaca koje on uzima za moje školovanje. Sestra dobiva 1000kn mjesečno.

Zanima me, kome legalno pripadaju ti novci i isplati li se pokretati ikakav sudski postupak po tom pitanju. Ukoliko netko ima pitanja, neka pita. Hvala.
tin.svagelj is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2017., 06:15   #2
Quote:
tin.svagelj kaže: Pogledaj post
Sestri i meni je majka preminula 2012. god. i dobili smo pravo na obiteljsku mirovinu tokom redovnog školovanja. Problem je u tome što nas dvoje želimo štediti te novce u slučaju ikakvih problema da imamo za mlijeko i kruh ako dođe do toga, no naš otac preuzima te novce (jer je počeo dok smo još bili maloljetni) i koristi ih za svakodnevne troškove unatoč tome što to nije potrebno. Smatram da je bitno spomenuti da je s novom ženom u braku te su oni zajedno kupili vikendicu na moru za sebe s tim novcima (pretpostavljam, jer ne bi mogli drukčije). Pripadnost mirovine nas zanima zato što još kuča u kojoj živimo nije dovršena te je bilo vrlo glupo kupovati vikendicu prije toga, a ja dotle moram spavati u dnevnom boravku (gdje sam spavao od svoje 7 godine).
Zajedno dobivamo 2600kn mjesečno, ali to sjeda ocu na račun.

Imamo đeparce, ali je moj 400kn što je trečina novaca koje on uzima za moje školovanje. Sestra dobiva 1000kn mjesečno.

Zanima me, kome legalno pripadaju ti novci i isplati li se pokretati ikakav sudski postupak po tom pitanju. Ukoliko netko ima pitanja, neka pita. Hvala.
Nemas nikakvih problema. Ti i seka se odselite i uzmete si cijelu mirovinu, a ne da vam otac otima 1200 kuna mjesecno. Ili ocekujes da vas on svojim novcem hrani i oblaci, a da vi svoju lovu stedite?
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2017., 14:01   #3
Ako ste oboje maloljetni nećete moći ništa napraviti , jer drugi roditelj će za vas dobivati novac od mirovine , dakle raspolagati s njome dok postoji osnovano pravo za nju . Imala sam slučaj gdje je nas dugogodišnji prijatelj poginuo , a mirovina koju je primao dobila su djeca koja su bila u to vrijeme maloljetna , dakle školovali su se ... Supruga od prijatelja je dobila na osnovu djece " obiteljsku" mirovinu , međutim ona je vlastitu djecu ostavila svojoj majci da se brine za njih , a mirovinu , dječji dodatak pokupila sebi i otišla živjeti sa nekim "likom" . Uglavnom djecu je na kraju baka odhranila i školovala sa svojom malom mirovinom , dok je " majčica" trošila lovu na sebe i svog "dečka" ..
Baka je vlastitu kčer prijavila centru za socijalni rad , mirovinskom i tražila da se njoj isplačuje mirovina i DD zbog toga što ona odgaja i hrani djecu od preminulog zeta , međutim zbog sporosti sustava, manja novaca da pokrene tužbu itd i pravnih perepetija ta ista djeca su na kraju odrasla , tj baka ih je odškolovala i odhranila ... Supruga od preminulog automatski po završetku školovanja djece je izgubila pravo na mirovinu i DD , pa si je na kraju ipak morala potražiti posao . A " dečko" je dao petama vjetra čim je prestala dobivati mirovinu .
OrchidLover is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2017., 17:05   #4
Quote:
tin.svagelj kaže: Pogledaj post
Sestri i meni je majka preminula 2012. god. i dobili smo pravo na obiteljsku mirovinu tokom redovnog školovanja. Problem je u tome što nas dvoje želimo štediti te novce u slučaju ikakvih problema da imamo za mlijeko i kruh ako dođe do toga, no naš otac preuzima te novce (jer je počeo dok smo još bili maloljetni) i koristi ih za svakodnevne troškove unatoč tome što to nije potrebno. Smatram da je bitno spomenuti da je s novom ženom u braku te su oni zajedno kupili vikendicu na moru za sebe s tim novcima (pretpostavljam, jer ne bi mogli drukčije). Pripadnost mirovine nas zanima zato što još kuča u kojoj živimo nije dovršena te je bilo vrlo glupo kupovati vikendicu prije toga, a ja dotle moram spavati u dnevnom boravku (gdje sam spavao od svoje 7 godine).
Zajedno dobivamo 2600kn mjesečno, ali to sjeda ocu na račun.

Imamo đeparce, ali je moj 400kn što je trečina novaca koje on uzima za moje školovanje. Sestra dobiva 1000kn mjesečno.

Zanima me, kome legalno pripadaju ti novci i isplati li se pokretati ikakav sudski postupak po tom pitanju. Ukoliko netko ima pitanja, neka pita. Hvala.
od obiteljske mirovine otac vam daje džeparac,
ostatak (1200kn) koristi za kupnju jednog dijela hrane i odjeće za vas dvoje
i još je od toga uspio kupiti vikendicu?!?!
kaj je čovjek čarobnjak????

a sad ozbiljno: ne bi bilo loše da jednom odete s ocem u kupovinu hrane i potrepština za higijenu i kućanstvo pa da vidiš koliko za vas dobiva, a koliko troši. režije neću ni spominjati.
čini mi se da, nažalost, ne znaš ništa o vrijednosti novca.

Quote:
OrchidLover kaže: Pogledaj post
----
Imala sam slučaj gdje je ....
kakve veze ima taj tvoj slučaj s ovim kaj dečko pita?
simple mind is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2017., 22:02   #5
Punoljetni smo oboje sada (ona ima 22, ja 18, oboje se školujemo još).
Svijestan sam gdje ide koliko novaca, i znam da ti novci bi jedva bili dovoljni da pokre režije u našoj kući, ali to nije bilo pitanje. On je sam rekao (prije mirovine i ičega) da nas namjerava uzdržavati dok se školujemo da se možemo fokusirati na školovanje.

Mogao bi se sad raspravljati o tome da skoro nikad nema hrane u frižideru i da nas uglavnom hrane baka i deda sa svojom mirovinom ili to da idemo kupovati odjeću tek kada se svede na to da imam dvoje hlača za nositi tokom tjedna. Mogao bi se raspravljat o tome da njegova nova žena sa svojom plaćom pokriva svoje dugove, sebi cigarete i ručak jednom tjedno. Mogao bi se raspravljat o tome da unatoč tome što tako živimo bitno da ima novaca za vikendicu na moru (na koju ga je žena najvjerojatnije nagovorila), dok je u međuvremenu kuča u kojoj živimo nedovršena i ja s 18 godina još uvijek ne mogu ić spavat ako netko gleda televiziju (jer se treba preklinjati 15min da bi se itko maknuo).

Svijestan sam da mnogi žive u puno gorim uvjetima, ali ništa od gore navedenog nije bitno, mene zanima kome točno legalno pripada ta mirovina s obzirom da smo punoljetni, a po zakonu ju osigurava naše školovanje.
tin.svagelj is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2017., 08:25   #6
Quote:
tin.svagelj kaže: Pogledaj post
Punoljetni smo oboje sada (ona ima 22, ja 18, oboje se školujemo još).
Svijestan sam gdje ide koliko novaca, i znam da ti novci bi jedva bili dovoljni da pokre režije u našoj kući, ali to nije bilo pitanje. On je sam rekao (prije mirovine i ičega) da nas namjerava uzdržavati dok se školujemo da se možemo fokusirati na školovanje.

Mogao bi se sad raspravljati o tome da skoro nikad nema hrane u frižideru i da nas uglavnom hrane baka i deda sa svojom mirovinom ili to da idemo kupovati odjeću tek kada se svede na to da imam dvoje hlača za nositi tokom tjedna. Mogao bi se raspravljat o tome da njegova nova žena sa svojom plaćom pokriva svoje dugove, sebi cigarete i ručak jednom tjedno. Mogao bi se raspravljat o tome da unatoč tome što tako živimo bitno da ima novaca za vikendicu na moru (na koju ga je žena najvjerojatnije nagovorila), dok je u međuvremenu kuča u kojoj živimo nedovršena i ja s 18 godina još uvijek ne mogu ić spavat ako netko gleda televiziju (jer se treba preklinjati 15min da bi se itko maknuo).

Svijestan sam da mnogi žive u puno gorim uvjetima, ali ništa od gore navedenog nije bitno, mene zanima kome točno legalno pripada ta mirovina s obzirom da smo punoljetni, a po zakonu ju osigurava naše školovanje.
Dužnosti djeteta u vezi s uzdržavanjem

Članak 291.

(1) Dijete koje ima prihode dužno je pridonositi za svoje uzdržavanje.

(2) Punoljetno dijete koje prima uzdržavanje radi obrazovanja dužno je obavijestiti roditelje o redovitom ispunjavanju obveza najkasnije do 1. studenoga za svaku školsku, odnosno akademsku godinu.
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:24.