Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Alternativno liječenje

Alternativno liječenje Sve ono što ne spada u službenu medicinu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.09.2006., 23:40   #41
Quote:
budhinho kaže:
nesto sto nije dokazano ne znaci da to isto i ne postoji nego moze znaciti da trenutno ne postoje instrumenti i metode kojima bi se te stvari ,pojave... mogle dokazati
nego, ako nesto nije dokazano, odnosno nije pokazano da postoji, kako ti uopce znas da to egzistira? Netko ti je rekao kako bioenergija postoji, i ti mu vjerujes? Ako si iskusio lijecenje bioenergijom, tada ono doista postoji, moze se dokazati (pa valjda si ti zivuci primjerak) i to nema veze s nasim instrumentima. Na tvoju zalost, kada se sakupi dovoljan broj dobrovoljaca, pa neki bionergeticar krene u 'lijecenje', svako temeljitije istrazivanje pokazuje kako se efekt bioenergije ne razlikuje od efekta placeba. I da se razumijemo, nema tu nikakvih sofisticiranih, modernih instrumenata, samo papir i olovka, i klasicne metode dijagnosticiranja.

E sada, ti mozes tvrditi kako je bioenergija uspjesna - pa ona to i jest, ali iskljucivo na razini placeba. Dakle, stvar je to vjere i autosugestije, i nije nista bolja od lijecenja glavobolje tabletama od praska za peciva.

Quote:
dotad je sve stvar vjere i stavova i svjedocanstava ljudi kojima je alternativna medicina pomogla ayurveda kineska tradicionalna medicina i akupunktura osim sto su starije od zapadne medicine nekoliko tisuca godina takodjer su priznate od who-a ili ti ga svjetske zdravstvene organizacije stoga mislim da vas par usijanih kvaziznanstvenika ne mozete oboriti sa par komentara nesto sto tisucama godina postoji i dan danas se primjenjuje
Gledaj, ako se vec zelis bosti sa znanstvenom metodom, pa daj vise barem jedan jedini eksterni link! Pobogu, ovdje svi zagovornici bioenergije nesto trabunjaju, pricaju lovacke price, urbane legende i mitove. Kada god pitam za neki link, referencu za neko ozbiljno istrazivanje, nastaje muk. Evo sada te pitam za link na kojem je vidljivo kako who priznaje bioenergiju! Trazio sam link i na sveucilista koja nude program za osposobljavanje bioenergeticara (pa cak i za akupunkturu), a sve sto sam dobio je bio jedan veliki muk.

Ajde ljudi, mozete vi to i bolje. Derete se kako je kralj gol, a nitko od vas da pokaze jednu jedinu fotografiju golog kralja!
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2006., 23:43   #42
Quote:
Bhakti kaže:
upitao bih nevjernog Tomu i Endimiona da li su ikada prisustvovali nekom bioenergetskom tretmanu ili čak primili tretman takve vrste?
Ne samo da sam prisustvovao, vec i primio tretman! Istina, bilo je to bez mog pristanka jer nisam u stanju bio dati pristanak (u stvari, u tom trenutku me nije bilo briga). Rezultat - nista! Tek je klasicna medicina dala rezultate, a radilo se o necemu puno bezazlenijem od tumora (za kojeg se neki ovdje kunu kako bioenergija lijeci, sto smatram krajnjom uvredom, blasfemijom, i ponizavanjem jer ti koji tako nesto tvrde valjda nikada nisu iskusili uzas takve jedne bolesti).
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2006., 00:03   #43
Quote:
Endimion17 kaže:
to medicina nije. to su samo glupi liječnici.
problem je sto ima puno glupih lijecnika, a reprezentuju zapadnu medicinu. znaci i tu imas "prevarante" s tapijom.
dersu is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2006., 00:07   #44
Quote:
dersu kaže:
problem je sto ima puno glupih lijecnika, a reprezentuju zapadnu medicinu. znaci i tu imas "prevarante" s tapijom.
I previse... kada se samo sjetim tipusa koji je studirao medicinu 15-ak godina, a danas je anesteziolog u bolnici preko debele politicke veze.... i sada daj se ti uspavati pod narkozom i prepustiti takvom 'lijecniku'.... ne bi mu niti svog hrcka dao uspavati, a kamo li sebe ili djete.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2006., 00:09   #45
za dve nedelje cu vam reci jel su bioenergeticari uradili ono za sto su ubedjeni da mogu izljeciti. eto ja sam prvi ispitanik eksperimentalne grupe.
dersu is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2006., 00:09   #46
Quote:
El Tomo kaže:
I previse... kada se samo sjetim tipusa koji je studirao medicinu 15-ak godina, a danas je anesteziolog u bolnici preko debele politicke veze.... i sada daj se ti uspavati pod narkozom i prepustiti takvom 'lijecniku'.... ne bi mu niti svog hrcka dao uspavati, a kamo li sebe ili djete.
bar je smrt laka...
dersu is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2006., 00:42   #47
od svih tih alternativnih "medicina", najnedjelotvornija je homeopatija, jer nema čime djelovati i čisto je šarlatanstvo (u počecima nije bila šarlatanstvo jer ljudi nisu znali da ne djeluje).
s druge strane, najdjelotvorniji su možda herbalizam, akupunktura, znamo zašto.

uglavnom, kad im daš prijedlog da se radi eksperiment, onda svi u glas "nee, to je nemoguće, ovo je holistički pristup kmeeee"

i prava medicina ide holistički, sve više.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2006., 11:18   #48
Ja herbalizam, odnosno lijecenje raznoraznim biljnim preparatima nikako ne bi stavio u alternativnu medicinu, odnosno u skupinu onih metoda koje nemaju uporista u medicini i znanosti. Biljni preparati itekako dokazano djeluju, samo je kod nekih dosta problematicno odrediti koji sastojak tocno djeluje, i na sta djeluje.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2006., 12:23   #49
Quote:
El Tomo kaže:
Ja herbalizam, odnosno lijecenje raznoraznim biljnim preparatima nikako ne bi stavio u alternativnu medicinu, odnosno u skupinu onih metoda koje nemaju uporista u medicini i znanosti. Biljni preparati itekako dokazano djeluju, samo je kod nekih dosta problematicno odrediti koji sastojak tocno djeluje, i na sta djeluje.
zašto je onda trpaju u alternativu? koja je točno definicija alternativne "medicine"? namjerno stavljam navodnike jer to nije medicina.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2006., 15:26   #50
@el tomo psihologija kao znanost je stara nekih 100 godina a psihometrija kao znanstvena disciplina tek nekih 70 godina dakle psihometrija se bavi biljezenjem mjerenjem i dokazivanjem raznih psiholoskih pojava i procesa dotada su ti isti psiholoski fenomeni pojave i procesi bili u istom košu u kakvom se nalazi danas alternativna medicina ti meni sada hoces reci da do pojave psihometrije ti isti psiholoski procesi nisu postojali jer ih isto tako niko tada nije mogao dokazati, nekih relevantnih linkova i istrazivanja nazalost nema jer ljude ili ne zanima ili jos ne postoje metode i uredjaji za dokazivanje tih istih
__________________
I know what you're thinking, 'cause right now I'm thinking the same thing. Actually, I've been thinking it ever since I got here: Why oh why didn't I take the BLUE pill?
budhinho is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2006., 21:07   #51
sve si sam rekao psihologija je odavno tu u obrazovanju lijecnika lijecenju pacijenata itd ali do pojave psihometrije bila je umalo pa alternativna znanost,a o usporedbi alternativne medicine sa kulom karata drzim samo da je to tvoj osobni stav pozdrav
__________________
I know what you're thinking, 'cause right now I'm thinking the same thing. Actually, I've been thinking it ever since I got here: Why oh why didn't I take the BLUE pill?
budhinho is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2006., 05:30   #52
Quote:
budhinho kaže:
@el tomo psihologija kao znanost je stara nekih 100 godina a psihometrija kao znanstvena disciplina tek nekih 70 godina dakle psihometrija se bavi biljezenjem mjerenjem i dokazivanjem raznih psiholoskih pojava i procesa dotada su ti isti psiholoski fenomeni pojave i procesi bili u istom košu u kakvom se nalazi danas alternativna medicina ti meni sada hoces reci da do pojave psihometrije ti isti psiholoski procesi nisu postojali jer ih isto tako niko tada nije mogao dokazati, nekih relevantnih linkova i istrazivanja nazalost nema jer ljude ili ne zanima ili jos ne postoje metode i uredjaji za dokazivanje tih istih
Ma cekaj malo, kakve to sada veze ima jedno s drugim? Psihologija je utemeljena kao znanost onoga trenutka kada se u njoj zapocela primjenjivati znanstvena metoda. I tu nema neke druge rasprave. Prije toga ona je bila neka pseudoznanost, mumbo jumbo, jednako kao i kemija u 17. stoljecu kada se temeljila na alkemicarskim principima, a ne znanstvenim.

To sto psihologija nije prije sto godina imala numericke mjerljive rezultate ne znaci ama bas nista. Da bi ona bila znanost, dovoljno je da koristi u svom istrazivanju znanstvenu metodu koja nije iskljucivo temeljena na kvantitativnim rezultatima. Eto, imas meteorologiju i vremensku prognozu koja jest znanost, a sve do prije deset godina temeljila se iskljucivo na deskripciji. Tek se u posljednje vrijeme razvojem racunala uspjela uspjela prebaciti na kvantitativne proracune. Jednako je tako bilo i s medicinom.

Dakle stvar je iskljucivo sa znanstvenim pristupom. Ako takvog pristupa nema, tada ne mozemo niti govoriti o necemu kao znanstveno utemeljenom. A koliko vidim, niti jedna od tih alternativnih medicina nije mogla, nije htjela ili nije imala interese znanstvenim pristupom rijesiti pitanje ucinkovitosti.

Pazi, ja tu ne trazim bogzna sto, ne trazim zaokruzenu uzrocno posljedicnu cjelinu, vec trazim izskljucivo znanstveno istrazivanje ucinkovitosti neke metode. Za sada me uopce ne interesira ima li neka metoda uporiste u prirodnim zakonima i procesima, vec iskljucivo da li funkcionira ili ne.

Na zalost, bioenergija se pokazala kao metoda koja funkcionira na razini placebo efekta. Dakle, ako ti imas neko istrazivanje koje pokazuje na statisticki signifikantnom uzorku kako bioenergija doista djeluje, slobodno ga podijeli s nama. A do tada doista bas i nemamo o cemu raspravljati.

Sto se tice akupunkture, doista je dokazano kako ona ima terapeutski ucinak, ali nije medicinski prihvacena kao znanstveno dokazana jer nisu poznati mehanizmi njezinog djelovanja, nije iskljuciva u smislu da lijeci tocno odredenu bolest ili simptom, i kao takva niti ne moze biti temelj lijecenja.

Povlacenje psihologije kao argumenta ovdje zaista nema smisla, jer ona za razliku od svega s cime je se usporeduje, dosta koristi znanstvenu metodologiju.

Naravno, ako netko misli ili zna kako postoji neka druga metodologija koja ce nas dovesti blize k istini, odnosno cijom ce primjenom neka metoda pokazati vecu efikasnost nego kada se koristi znanstvena metodogija, slobodan je to iznijeti.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2006., 11:51   #53
kad smo vec kod bioenergije, fakt je da i medju bioenergeticarima ima svasta...

moram ispricat svoje dogodovstine:

odnio me frend kod jednog. kaze meni frend "ovaj je izljecio moju majka i spasio je od operacije kancera matke". i odo ja kod bioenergeticara i pita mene on
"sta ti je?" sad se ja cudim zasto me pita sta mi je, kad bi trebao sam vidjet sta mi je
ispricam ja njemu sta mi je i on meni replikuje "ma to cu ja sredit sa dva tretmana, al moras platit". OK kazem ja cim su samo dva tretmana onda cu platit. kad ono ispadne da nisu samo dva tretmana nego postali su sest, kako bi mi on konacno na sesti tretman rekao "vidis to sto ti imas ja ne mogu na to direktno djelovat, nego dajem tvom organizmu silu da se sam bori". rekoh mu "hvala puno, al ja odo sad na godisnji odmor, pa nek se organizam sam bori ".

onda odvede me frendica kod jednog drugog. taj drugi je onaj informaticar za kog sam vec pricala. e taj je vec sasvim nesto drugo. kao prvo lijeci besplatno, jer kako kaze bioenergija je dar od Boga i na to se ne sme zaradjivat (tu je sasvim u pravo!). kao drugo ne pita te sta ti je, nego ti odma stavi ruke na bolno mjesto . kao trece odma ti kaze jel moze pomoc il ne, i kaze da rak ne moze lijecit. kad sam otisla kod njega sjela sam na stolicu blizu njega i on me nista nije pitao, nego mi je stavio ruke odma na bolno mjesto. onda mi je rekao "ti si danas vec bila kod drugog bioneregeticara, ko je on?" pogodio je!

a za treceg kod kojeg sam juce bila, pricat cu vam nakon deset dana . prvo da napravim rezultate pa da vidim jel se moj zdrastveni problem resio...
dersu is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2006., 17:13   #54
Znate za Boža bioenergičara na području Rijeke?
To je to!
Šmajser is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2006., 01:40   #55
Quote:
El Tomo kaže:
Sting, da postoje pozitivni odgovori na tvoja gornja pitanja, danas bi bioenergije bila mainstream u lijecenju. Kako provjerenih i dokazanih odgovora nema, tako bioenergija ostaje nedokazana (kako svojim efektima i ucincima tako i mehanizmima) i na razini spekulacija, jednako kao i mnoge druge alternativne metode.

Nažalost moram se složiti s tobom što se tiče dokazanosti bioenergije, ali evo vam jedan (moj) nedavni slučaj:

Inače patim od jake alergije na ambroziju, probao sam dosa vrsta liječenja, pa se ja odlučio preko jednog prijatelja da dođem u kontak s jednim reiki majstorom što živi u sloveniji, kako sam skeptičan prema tim oblcim liječenja nisam polagao previše nade u rezultate...
...tako ja otišao kod njega na seansu, ležao na stolu 45 minuta u nekom hiptnotičkom stanju, cijelo tijelo potpuno utrnulo, znam da zvuči ludo, ali nisu to trnci koji prolaze od neugodnog položaja...iako je isti osjećaj!
Uglavnom mi je rekao da je riješio problem u drugoj auri što se alergije tiče, bio sam kod njega prije nekih 4-4.5 tjedana, inače sad je cvatnja ambrozije pri kraj, ali od tada nisam u usta stavio nikakav lijek protiv alergije, sad ako mi netko može objsaniti kako se to moguće, meni će biti više nego drago!

Ako je to neki oblik autosugestije, moram priznat da jebeno djeluje na nešto što sam mislio da će me pratiti do kraja života!

Znam da nije ovo nikakav dokaz, ali ja sam sebi najbolji dokaz!

Pozdrav!
zoser is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2006., 01:52   #56
Quote:
El Tomo kaže:
Pa s masom se ne isplati natezati. Uglavnom se radi o neobrazovanoj i neukoj vecini kojoj prodas nekoliko specijalnih efekata ala Industiral Light & Magic i svi bleje u tebe kao u maloga boga. Ljudi zele vjerovati u cuda i neobicne stvari, gladni su senzacija jer su im zivoti dosadni, suhoparni, nezanimljivi i uglavnom nedosanjani. Jos tome dodas opcu neobrazovanost, i eto ti zasto show i senzacija ima vecu vrijednost nego nekakva teska i nerazumljiva znanost. Tao je oduvijek bilo, i tako ce i dalje biti.
Nema potrebe nazivati ljude koji vjeruju u nadnaravno ili alternativno neobrzovanom masom...ja nisam vjernik, imam FER iza sebe, a nadam se i ekonomiju za godinu dana...i uvijek gledam na stvari racionalno, ali ako mi reiki majstor u 45 minuta izliječi alergiju, a do tada 14 godina sam na tabletama koje ne pomažu baš previše u 7 i 8 mjesecu...moram ostati pod dojmom, jer nisam sklon takvim oblicima liječenja iako očigledno ima nešto u tome...

Ako ti smatraš mene i slične neobrazovanim, moram ti reći da griješiš, ako sam pogriješio u procijeni, iskreno se ispirčavam!

Pozdrav!
zoser is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2006., 02:01   #57
Quote:
El Tomo kaže:
Gledaj, ako se vec zelis bosti sa znanstvenom metodom, pa daj vise barem jedan jedini eksterni link! Pobogu, ovdje svi zagovornici bioenergije nesto trabunjaju, pricaju lovacke price, urbane legende i mitove. Kada god pitam za neki link, referencu za neko ozbiljno istrazivanje, nastaje muk. Evo sada te pitam za link na kojem je vidljivo kako who priznaje bioenergiju! Trazio sam link i na sveucilista koja nude program za osposobljavanje bioenergeticara (pa cak i za akupunkturu), a sve sto sam dobio je bio jedan veliki muk.
Ne znam za link s sveučilišta, ali upiši Barbara Ann Brennan u googlu, pa malo listaj, to je najbolje što ti mogu ovako nabrzaka savjetovat...

U postu prije si napisao da si bio kod bioenergičara i rekao da ti nije djelovalo, da si bio protiv svoje volje, znači nisi bio otvoren za takav oblik terapije i najbitnije možda si bio kod prodavača magle!
Ali ako se imao iskustvo koje nije rodilo plodom nemoj generalizirati!
zoser is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2006., 21:51   #58
Zasto nije prihvacena?
Prolazimo pored tolko stvari u zivotu koje prihvacamo kao slucajnosti ili ono "desilo se" a kad neko i pokusa pokazat da postoji nesto ispod mesa i krvi onda panika i kaos. Ljudima zato trebaju pravila i zakone da ih usmjeravaju u svakodnevnom kaosu.
Mnogi kad i dožive nestio ili vide nekog ala u ovom slucaju bioenergicara prvo sto ce napravit je usrat se ko grlice. Nakon sto im ovaj pogodi brdo stvari onda "pa slucajno" a kad otiđe "ko ga jebe", a kad obole "sta smo se petljali s vrazjim posloma"
Šmajser is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2006., 12:04   #59
stojim na stavu da pravi bioenergeticari trebaju da rade bez naplacivanja, da im sam pacijent da koliko moze. znam tri razna bioenergeticara od kojih dva naplacuju, a jedan ne. paradoks je takav da onaj koji ne naplacuje ima puno vise pacijenta od onih drugih. svaki pacijent mu ostavi neku malu sumu novca (jedan euro) kao znak zahvalnosti i onda ispadne da ovaj koji ne naplacauje je bogatiji od onih koji naplacuju.
i potvrdjuje se biblisko pravilo:"onaj ko daje imace".

inace juce sam pitala mog omiljenog bioenergeticara kako on to lijeci. kaze da gleda auru i na osnovu energetske promene vidi koje mijesto je bolno. i onda tamo stavi svoje ruke od koje tece nevjerovatno jaka energija i s tom energijom pokusava da popravi energetsko stanje oboljelog mjesta. kaze da to deluje samo ako si otvoren da prihvatis energiju koju ti on daje. osjecas li strah, blokadu, onda neces primit energiju. ali on ti onda i kaze da ne dolazis vise kod njega.

Zadnje uređivanje luiz : 31.01.2009. at 16:02.
dersu is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2006., 23:39   #60
Quote:
El Tomo kaže:
Trazio sam link i na sveucilista koja nude program za osposobljavanje bioenergeticara (pa cak i za akupunkturu), a sve sto sam dobio je bio jedan veliki muk.
Moja isprika,nisam primjetio.
http://www.cdutcm.edu.cn/html/intro__.html
__________________
There is no greater power in the universe than the need for freedom.
danaye is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:42.